Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2154. Woensdag 6 Januari 1886. 26e Jaargang. - ERWINE. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blatl verscbljnt Dii»da«- en Vrijdagavond bl| den uitgevep P. J. VAN D E 8 AMU I te Ter Neuzen. JPolitieli Overzicht. De betrekkingen tusschen Duitschland en Por tugal zijn weder op eenigszins gespannen voet, ten gevolge van Duitschland's annexation op de west- kust van Afrika. De kanselier wil deze namelijk uitstrekken tot den 18n graad zuiderbreedte en beweert, dat zij ook het gebied in de binnenlanden ten zuiden van dezen breedtegraad tot de rivier Zambezi en het meer llgaini oinvatten. Portugal daarentegen eischt het bezit van de kust tot Kaap Frio, dat is 30 Engelsche raijlen zuidelijker dan de lijn, die de Duitschers als de noordelijke grens hunner bezittingen willen erkennen. Portugal vraagt bovendien het bezit van het geheele binnenland, ten noorden van de Transvaal, met inbegrip van zekere gedeelten van Bechuana—land en Matabele— land. De kwestie is nog niet geschikt; beide mogendheden houden hare eischen vol. De Spaansche regeeriug heeft tot dusver over de houding der oppositie weinig reden tot klagen. Niet alleen buiten het Parlement gedraagt zij zich kalmer dan men algemeen verwacht had, maar ook in de pas geopende zittingen der Cortes is het gebleken, dat der regeering van deze zijde weinig moeielijkheden zullen worden in den wrg gelegd. De heer Castelar, het hoofd der repu- blikeinsche partij, heeft verklaard aan de beraad- slagingen gedurende deze zitting niet te kunnen deelnemen, zelfs wanneer andere republikeiusehe afgevaardigden eene discussie over de Carolinen— kwestie mochten uitlokken. In elk geval is het Kabiuet—Sagasta vast besloten eventueele interpel lation, die op dit vraagstuk betrekking hebben, niet te beantwoorden, of, als geen ander middel overblijft, de zitting op te heffen. Uit Madrid wordt wordt aan de Daily t hronicle gemeld, dat het Engelsche Ministerie van Buiteu- landsche Zaken zich tot de Spaansche regeering heeft gewend met eene nota, waarin voor het Ver- eenigd Koningrijk dezelfde rechten en vrijheden worden geOischt, die aan Duitschland op de Caro linen—eilandeu zijn toegekend, en dus ook het recht om op deze eilanden een kolenstation te vestigen. De eisch der Britsche regeering is gegrond op het feit, dat de nota van 1875 door Engeland cn Duitschland beiden is onderteekend. V at dus aan de eene natie wordt toegestaan, mag aan de andere niet worden onthoudenanders zou Engeland de souvereiniteit van Spanje over de Carolinen niet kunnen erkennen. Te Madrid is men over deze eischen van Engeland weinig gesticht en de regee ring van Koniugin Maria Christina schijnt niet geneigd te zijn om daaraan gehoor te geven. De kansen op eene heropeuing der conferentie zijn in de laatste dagen niet verbeterd. Rusland schijnt weinig geneigd daartoe mede te werkeu, zoodat volgens een bericht uit Weenen aan de Koln. Zeitung de vertrouwelijke gedachten- wisseling, die tusschen de verschillende kabinetten plaats vindt, zich in hoofdzaak bapaalt tot eene be spreking der Fransche circulaire (nota De Freycinet,) die den 3de[1 December aan de mogendheden werd. rondgezonden. Het eerste deel dezer nota verklaart, dat het niet wenschelijk en zelfs gevaarlijk is, den vroegeren toestand in Oost—Rumelie met geweld van wapenen te herstellenin het tweede gedeelte wordt betoogd, dat het behoud van Turkije's ver- dedigbaarheid aan de zijde van den Balkan, die door het tractaat van Berlijn wordt gewaarborgd, inderdaad een Europeesch belang kan genoemd worden, zoodat het aanbeveling verdient, de wenschen van Oost-Rumelie zooveel mogelijk met de militaire belanger. der Porte in overeenstemming te brengen. Ook Engeland, beweert dezelfde Weener correspon dent, zou met een personeele unie in den geest dezer nota tevreden zijn, terwijl Rusland daarentegen blijft aandringen op de volledige vereeniging van Bulgarije en Oost- Rumelie, met behoorlijke waarborgen voor het behoud, of liever de herkrijging van zijn invloed in deze gewesten. De verhouding tusschen Turkije en Griekenland blijft voortdurend zeer gespannen, terwijl beide in gelijke mate aarzelen, om tot feitelijke opening der vijandelijkheden over te gaan. Vooral de Porte toont, door hare voortgezette concentratie van troepen aan de Grieksche grenzen, dat zij op elke eventualiteit voorbereid wil zijn. Het aantal troepen, dat thans reeds te Salonika is gearriveerd, wordt begroot op weinig minder dan 100,000 man, waar- van de helft is opgesteld van af Morastir tot aan de Thessalische grens; 48 bataillons zijn gestatio- neerd te Skopia, Mitrovitza en Strownitza; 35 a 40 bataillons zijn geconcenteerd op de Turksch— Grieksche grens van Macedonia. De Grieksche regeering beklaagt zich terecht over een dusdanige machtsontwikkeling aan de grenzen en heeft te Konstantinopel ophelderingen gevraagd. Eene der- gelijke oorlogszuchtige houding aan de zijde der Porte moet noodwendig aanleiding geven tot eene hervatting, of zoo men wil voortzetting, van Grie- keulaud's krijgstoerustingen. De Ministers van Oorlog en Marine zijn druk in de weer, om de strijdkrachten te land en ter zee in voldoenden staat te brengen. Pantserschepen en torpedobooten wor den in Engeland en Duitschland aangekocht en door Grieksche officieren en werktuigkundigen her- waarts gehaald. De organisatie van het leger maakt snelle vorderingen de artillerie is geheel gereed en het aankoopen van verschillende benoodigdheden is zoo goed als geeindigd. Te Arta en Larissa zijn de troepen bezig, twee uitgestrekte en ver- sterkte kampements—plaatsen in te richten. FEUILLETON. EEN KERSTVERTELLING. NAAR HET DUITSCH "Wilhelm Jensen. De kennismaking en de wederzijdsche vertrouwe- lijkheid was hem zoo natuurlijk voorgekomen, dat hij er nog nooit ernstig over had nagedacht. Eerst later kwam hem dit voor den geest. Zij waren geen kinderen meer, en hij was arm, en zijn toekomst was even duister als de sombere November- nevel. Toen hij hierover ging nadenken, inerkte hij al ras dat Erwine's beeld reeds diep in zijn hart was gegrift. Er moest een eind komen aan hun vriendschap, en den volgenden dag ging hij langs een anderen weg naar het college. Wei was het alsof hem de borst werd t"««$?noerd wel was het, alsof een geheimziii..ige macht hem telkens weer in een andere richting trok, maar hij volhardde. Hij kon, wanneer hij wilde, en hij wilde, wat zijn plicht was. Nu gebood zijn eer om Erwine niet weer te zien en sinds den somberen Novemberdag, waarop hij dit besluit nam, had hij haar steeds vermeden. Was het wonder, dat nu op dezen Kerstavond haar beeld hem weer levendiger dan ooit voor den geest kwam? Terwijl zoo Wolfgang's gedachten weer naar het verleden terugdwaalden, werd er geklopt. Een kruier kwam binnen, die een pakje aan zijn adres moest bezorgen. Wolfgang stond verbaasd wie ter wereld toch zou op dezen Kerstavond aan hem denken? Er moest dus een vergissing plaats vinden. Toch maakte hij het pakje open en vond een gouden medaillon. Onwillekeurig drukte hij op het stiftje, het deksel sprong open en hij zag Erwine. Een klein, maar goedgelijkenc po'iret van haar met een briefje. Met bevende hand nam hij het papiertje er uit en laswWanneer niemand heden aan mij denkt, dan denk ik toch aan hem, die heden avond even verlaten is als ik. Het was zoo heerlijk, toen de boomen nog groen waren. Hoe treurig en bladerloos zijn zij geworden, wanneer ik naar tante ga. Waarom is het winter geworden De zon was zoo warm, alsof de lente in aantocht was." Wolfgang trilde van het hoofd tot de voeten. Zij dacht nog aan hem, en hij Morgen zou hij er zijn en haar dan een dergelijk medaillon met zijn portret aanbieden. Hij greep naar zijn beurs, maar in hetzelfde oogenblik vervloog de schoone droom voor de enkele zilverstukjes, welke er nog ill waren, zou geen juwelier hem een medaillon geven. Daar schoot hem plotseling te binnen Z. M. de Koning houdt den aanbevolen ge- zondheidsmaatregel van beweging in de vrije lucht ook in de residentie, zooveel mogelijk vol. Sedert zijn terugkeer, maakt de Koning dagelijks eene wandeling op het buitengoed van II. K. H. Mevrouw de Groot-IIertogin van Saksen, gelegen tusschen het Dekkersduin en den ouden Scheve- ningschen weg. Z. M. begeeft zich dan van het Paleis per rijtuig naar de wandelplaats en terug. De berichten over de vordering der werk- zaamheden in Panama luiden voortdurend gunstig. Eenigen tijd geleden was de heer Moet, die reeds verscheiden maanden als uitvoerder der werken in Panama doorbracht, met verlof in ons landnadat lij den 23sten December op zijn post was terug- gekeerd, heeft de heer Van Seters, hoofduitvoerder verlof gekregen om zijn familie te bezoeken. De heer Moet bracht niet alleen gunstige be richten mede over het werk, maar ook over den gezondheidstoestand onzer Hollandsche arbeiders. Er is nog steeds behoefte aan materieel, vooral aan excavateurs. Bij de firma Smulders te Utrecht is een belangrijke bestelling gedaanis deze gereed dan kan het werk met verdubbelde kracht worden voortgezet. Volgens het eenparig getuigenis der uitvoerders en van den ontwerper, den heer De Lesseps, behoeft aan het succes van dit grootsche werk niet langer getwijfeld te worden. De heeren Arie Smit, president-commissaris der Maatschappij de Schelde te Vlissingen, Jos. van Raalte en Martijn, directeur en ingenieur dier maatschappij, beviuden zich op het oogenblik te Havre. Het vooruitzicht schijnt, naar het N. v. d. D. meent te weten te bestaan, dat aan genoemde maatschappij de bouw van een stoomschip van ongeveer 1700 ton voor Fransche rekening opge- dragen wordt. Ilet schip zal 18 mijlen moeten loopen. Ook voor Spaansche rekening hoopt men een order te verkrijgen. In April zullen weer examens plaats hebben van hen, die naar de betrekking van surnumerair bij de posterijen dingen. Slechts 15 plaatsen zijn opengesteld. In diezelfde maand zal tevens een onderzoek worden gehouden naar de bekwaamheden van postambtenaren in den telegraafdienst en van Rijks-telegraafambtenaren in den postdienst. Gedurende het afgeloopen jaar werden te Amsterdam door de brandweer gebluscht753 schoorsteenbranden, 660 kleine en 18 groote bin- neubranden, 28 kleine en 17 groote uitslaande branden, 7 scheepsbranden en 22 buitengewone branden, terwijl er 811 malen gerucht van brand werd gemaakt. In het Militair blad komt een artikel voor van den kapitein der infanterie Knebel over wiel- rijders als ordounances en verkenners. Waterstraat n°. 7. Wanneer hij gelukkig was, kon hij daar een dukaat winnen, maar wanneer hij verloor Het bloed vloog hem naar het hoofd bij die gedachte, doch spoedig stelde hij zich gerust met den schamelen troost, dat hij wel een uitvlucht kon vinden en later zijn schuld afdoen. Om elken prijs moest hij een dukaat hebben, anders was Erwine voor hem verloren. Eenige minuten later stond de student op straat. Het sneeuwde niet meer en de sterren fonkelden weer aan de lucht. De witte straten waren helder verlicht, zoo door de gaslantaarns, als door den glans der lichtjes aan de Kerstboomen, welke in de huizen voor de ramen prijkten. Zoodra Wolfgang de hoofdstraten was doorgegaan, werd het donker, want de Waterstraat lag in een der ver afgelegen buurten. Eindelijk bereikte hij het doel van zijn tocht. De Waterstraat was een enge straat, aan een zijde door een gracht bespoeld, met donker, onh^ilspellend water. Alles zag er hier zoo huiverig uit. Huisnommers waren niet meer te onder- scheiden, maar er was maar een huis met een zwaren koperen klopper. Hij had zich niet vergist want nauwelijks was de derde slag gevallen, ofde deur ging al van zelf open. Wolfgang ging binnen en met een zwaren slag viel de eikenhouten deur achter hem in het slot. #Gij zijt lang uitgebleven," sprak de heesche stem van den ouden schaakspeler, „waart gij bang voor het weer? Eenafscbuwelijkeavond. Het doet Bij de manoeuvres, door de troepen, in garnizoen te Bergen op Zoom, gehouden, werden de wielrijders ingedeeld als ordonnances bij den staf. De proef voldeed goed. Zij konden overal den troep volgen en bewogen zich met eene snelheid van een dravend paard. Ongelukken zijn niet voorgekomen. Zij bewezen goede diensten; bij marschen ten einde vlug verkeer te hebben tusschen voorhoeden, flankdekking en hoofdcentrum, bij den velddienst als correspondentiemiddel tusschen de voorposten onderling en den hoofdtroep, bij den belegerings- oorlog als verkenningsmiddel tusschen forten, ver- sterkingen, posten en de veiligheidsketen. Door lunne snelheid verdienen zij de voorkeur boven voetgangers en in het doorsnedeu terrein en des nachts boven bereden ordonnances, omdat de wieler overal kan komen en voorzien kan worden van een lantaarn. Eene verdere proefneming is echter noodig om te weten of de bereden ordonnans door den wiel- rijder kan worden vervangen. Eergisteren in den vroegen morgen wist een arrestant uit het hulpbureau op de Lauriergracht te Amsterdam te ontsnappen, door den grendel te schuiven van de deur waarachter men hem verzekerd waande. Ten einde het politie-bureau ongehinderd te verlaten, maakte hij zich heimelijk raeester van een uniformjas en helm van een der agenten. Aldus uitgedoscht, kwam hij zonder de minste moeite op straat. Bij nader onderzoek bleek, dat zich in de. geleende jas een gouden horloge met ketting bevond. Om zich niet aan diefstal schuldig te maken, liet hij de gouden voorwerpen onmiddellijk door een zijner kennissen naar het bureau terug brengeneen weinig later volgden jas en helm. De slimme vluchteling heeft echter niet lang van zijn vrijheid kunnen genieten, daar de politie hem weldra weder op het spoor was en thans met meer zorg achter slot houdt. Volgens de Ned. Sport, heeft het bestuur der schaatsenrijders-vereeniging te Hamburg en Altona bekend gemaakt, dat voor de internationale hardrijderij prijzen in geld bij de medailles zullen gevoegd worden, en heeft zij Paulsen tevens dringend uitgenoodigd te verschijnen. Deze heeft hierop getelegrafeerd„Ik zal komen, indien mij de reiskosten betaald worden wanneer de rijderij niet kan plaats vinden." Er werden onmiddellijk liefhebbers genoeg ge- vonden om hem dit te waarborgen, zoodat op zijne mededinging zeker wel kan gerekend worden. Het is een ernstige wenk voor onze hardrijders om zich voortdurend flink te traineereu, ten einde, als er ijs is zij er goed beslagen op komen. In hetzelfde blad komt een brief voor van den Frieschen hardrijder Dr. B. W. Schultetus Aenaea te Noordwijk-Binnen, overgenomen uit de Leeuwar- der Courant van 21 December 11., aan de directie an en er :n mij genoegen dat gij gekomen zijt. Wees zoo goed mij te volgen." Wolfgang volgde zijn gids in het halfduister, een breede trap op naar boven. Eindelijk deed de oude een deur open van een warm, ruim, maar ongezellig vertrek. Een kleine lamp verlichtte de tafelwaar reeds een schaakspel gereed stond. Daar uaast stond een dampende ketel met punch en lagen pijpen met tabak gereed. De stoelen waren zeer kostbaar bewerkt, maar oogenschijnlijk eeuwen oud, een vreemdsoortig bewerkte kast be- dekte een gedeelte van den muur, en het schaakspel bestond uit kunstig gesneden en zeer vreemdsoor- tige ivoren figuren. Het was den jongen student vreemd te moede in dit zonderlinge vertrek. ffIk ben gereed,'' zei de oude heer droogjes „ik wist dat gij komen zoudt, willen wij beginnen „En toch" hernam Wolfgang „is het plan om te gaan eerst voor een uur bij mij op- gekomen." ,/Toch wist ik het," klonk het van de lippen van den geheimzinnigen ouden heer. De glazen werden volgeschonken, de pijpen ge- stopt en aangestoken en het spel begon. In de kamer was het doodstil, alleen de wind verbrak nu en dan de stilte, door de ruiten te doen rammelen in de sponning. Plotseling vroeg de gastheer Waarom spel en wij?" ,/Zooals gewoonlijk," trachtte de student zoo onbevangen mogelijk te antwoorden. TER \EIZEVSCHE I01RIYT VAN (S L o T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1886 | | pagina 1