1 Handelsberichten. Advertentien. besloten BAL, 4 later veel geld verloren had, was hij naar Amerika vertrokken, waar bij aankomst eerst zijn schilderij door de douane, als deel uitmakende van zijn huis- raad, vrij van rechter gelaten werd en daarna op een tentoonstelling in besiag genomen was als bcdriegelijk ingevoerd. De stoomtram op Atjeh heeft weder een kogelregen te verduren gehad. Geruimen tijd had zij geen last meer van de bevriende kwaadwilligen, zoodat jong en oud, dames en heeren reeds weder met een gerust hart begonnen gebruik te maken van de zgn. pleiziertram, welke 's Zondagsavonds om acht uur van Oleh-leh naar Kotta-Radjah vertrekt en aan een gedeelte van de bezetting van den duffen Kraton eene zeer gewenschte en voor velen hoognoodige afleiding verschaft. Den 8 No vember had de tram bij na de reis achter den rug, toen op een afstand van nauwelijks duizend meter van Kotta-Radjah de lucht van zwaar knallend geweervuur weergalmde. De tram werd door eene bende met donderbussen gewnpende Atjehers overvallen. Zij sehoten er dapper op los, maar huune pogingen om de tram te doen derailleeren, mislukten. Zij moesten zich dus bepalen tot het geven van salvo's, waardoor de sergeant-majoor W., van de 22e compagnie artillerie twee vleeschwonden ontving. Een Chinees kreeg een schot in zijn been en het zooutje van den Gouverneur door zijn hoed. \rijdag den 13 kwam er 's avonds een lilakogel in eene der officierswoningen op de landtong terecht, die bijna de huisvrouw had getroffen. De berri-berri neemt op Atjeh niet meer toe, terwijl ook het getal sterfgevallen minder wordt, hoewel het hospitaal nog vol lijders is. Onder de zieken komeu voor als gewond 1 kapiteiu, 1 lui- tenant, 1 sergeant en 9 minderen. Onlangs kwam te St Petersburg, ten huize van den kamerheer V. K., directeur der Keizerlijke tuinen, een heer, die op zijn kaartje den uaain van een der aanzienlijkste Caucasische adellijke ge- slachten had staan. Toen hij vernam dat de heer V. K. niet thuis was, vroeg hij mevrouw te spreken, die den blijkbaar zeer voornamen bezoeker beleefd ontving. Ilij bleef echter, tot verwondering der dame, uren lang, totdat de heer V. K. thuis kwam. Dezen verhaalde de vreemdeliug van zijn groote bezittingen in den Caucasus, van de gunst waarin hij bij den Keizer stond, enz., en eindelijk vroeg hij den kamerheer om een toegangskaart voor den gPalmentuin." Daar die tuin echter bijna uitsluitend voor leden der Keizerlijke familie toegankelijk is, aarzelde de heer Y. K. den vreemdeling zulk een kaart te geven. Hij verzocht hem, den volgenden dag terug te komen, en de bezoeker vertrok. De heer V. K. vermoedde, dat de zaak niet zuiver was, en deelde het gebeurde aan het hoofd der politie mede. Deze legde hem een album vcor, en hij vond daarin het porlret van zijn be zoeker, die uu door zijn toedoen weldra in lianden der politie was, door wie hij reeds lang werd gezoclit. Of de man een dief dan wel een nihilistisch misdadiger was, is niet bekend. In een steenkolenmijn te Mardy, in het Rhondda-dal (Z. Wallis) is een vreesselijk ongeluk gebeurd. Door herhaalde ontploffingen van mijn- gas, werd de mijn, waarin ongeveer 1000 werk- lieden aan den arbeid waren, gedeeltelijk verwoest, zoodat het aanvankelijk met groote bezwaren ge- paard ging, tot de werklieden door te dringen. Ruim 900 arbeiders, die in een ander gedeelte aan 't werk waren, waren spoedig behouden aan de oppervlakte. Zij hielpen toen krachtdadig aan de werkzaamheden tot redding van hun kameraden. Toen men tot de plaats des onheils was doorge- drongen, vond men 75 lijken op den bodem uitge strekt. Velen lagen met het gelaat tegen den grond en er waren er bij, die blijkbaar doodgetrapt waren. Aan de vlugge en krachtige hulp hebben velen van de geredde mijnwerkers bun leven te danken. Tien hunner werden erg vermiukt aan de oppervlakte gebraeht. Uit de naburige dorpen stroomden hon- derden menschen naar den ingang van de mijn en onbeschrijfelijke tooueelen hadden daar plaats bij het naar boven brengen van de verminkte over- blijfselen der verongeluktc mijnwerkens. 't Geheele Rhondd.i-dal is in diepen rouw gedi mpeld. Te Ruddervoorde (Belgie) woont de heer Willem van Renterghem, die nog frisch en gezoud is, al heeft hij reeds den ouderdom van 103jaren bereikt. Verledeu jaar zat deze grijsaard in een koffiehuis kaart te spelen, toen de klok reeds 10 uren had geslagen. Zijn zoon, een 70jarig man, kwam binnen en zeiVader, weet gij niet dat het 10 uren is?" Willem zag om en antwoordde ,/Sedert wanneer jagen de kinderen hun ouders naar huis En hij speelde rustig voort. Een zeer stout moedige diefstal heeft te Ant- werpen plaats gehad. Terwijl de voerman van een vigilante in een huis den besteller een boodschap hielp afgeven, sprung een kerel eensklaps op het rijtuig en reed er in galop mee weg. Er zijn naar alle kanten telegrammeu gezonden om den gauwdief aan te houden. In het hopital de la Charite beviudt zich thans zekere John Chauffat, .36 jaren oud en Zwitser van geboorte, die door slaapzucht is aangetast. Donderdag voor acht dagen vond men hem des ochtends diep in slaap op zijn kameren men meende hem niet te moeteu wekken. Des avonds sliep hij nog en was zijn ademhaling geregeld, doch zwak. Vier dagen later werd hij, nog steeds slapende, naar het ziekenhuis overgebracht. Laten wij er bijvoegen, dat de man eenigeu tijd geleden de ampu tate van zijn beide beenen en een arm had onder- gaan, wat misschien met zijn slaapzucht in verband kan staan. Een Londensch straatmeisje, Zij was nog jong, doch Lily's gezichtje had een oude, droef- geestige uitdrukking. De sombere glimlach die die haar kleinen mond omzweefde, die zenuwachtige trek van sehijnbare instemming in de vreugde harer buurmeisjes, waarmede zij door de morsige straten van East— en West-End slenterde, was niet de guile, vroolijke lach van een meisje, dat met Christmas eerst haar zestiende levensjaar zou intreden. Toch sierden haar die groote blauwe oogen en het blonde haar, dat wild dooreen over de versleten kraag van haar gescheurd, uitlompeu sameugesteld, kleedje golfde, doch haar oogopslag was droevig, haar blik kwijnend. Wat was het eenzaam thuis en kil aan de sponde van haar uitteerend zusje, dat zoo dikwijls stuipachtig wakker schrok en telkens om voedsel smeekte, waarbij zij op den dag moest waken, als haar moeder uit werken was en haar vader zijn zuur verdiende pem.ingen in de kroeg verdronk, terwijl haar twaalfjarig zusje Kitty was weggeloopen en langs de straten bedelde. Dan dacht zij en haar gevoelige ziel deed haar weenen. En 's avonds, als haar dronken vader, de lood- gieter, thuis kwam, zijn zware ijzeren smeltkroes zwaaide, brood vroeg, haar moeder sloeg en zijn zware hand liet nedervallen op haar zusje Kitty, die haar moeder verdedigen wilde, terwijl zij haar vader vervloekte en met glasscherven wierp dan rilde Lily, want hij moest het stervende wicht eens trefl'en. En in zijn dronkenschap smakte de woestaard dan haar kermend zusje ter aarde, terwijl haar moeder glide#0 Godmijn kind, mijn arm kind en den ellendeling vastgreep, die ziju dochtertje wilde verpletteren. Wat weeude Lily dan droevig; zij hield zooveel van haar zusje Kitty, het was zulk een goed meisje. Hoe lief verzorgde zij altijd Jenny, den kleinen hond, die haar vader aanblafte, en dien zij uit het water had gered, waarin wreedaardige hauden hem wilden verdrinken. Zij had het beestje in haar voorschot weggedragen en thuis gekoesterd. Wel had ze graag gewild, dat Kitty niet meer bedelde zij werd zoo ruw, zoo onverschillig en ver- hardde zoo erg in het kwade. Zelfs weende zij sorns niet meer, als haar vader haar sloeg, maar hep vloekend de straat op en sloop 's avonds laat in huis. Het jongste zusje stierf. Lily was bitter be- droeid en volgde het weinige maanden later. De loodgieter sloeg zijn vrouw en kreeg het delirum, en Kitty verkocht zich. Een leerlooier die in een dorp in de nabij- heid van Koningsbergen woont, was met zijn zoon, een gymnasiast, op vossenjacht gegaan. Beiden gingen verschillende richtingen uit en hadden el- kauder weldra uit het oog verloren. Na eenigen tijd meende de vader achter de struiken, die zich been en weder bewogen, een vos te bemerken, en hij legde aan en schoot. Op hetzelfde oogenblik weergalmde een hartverscheu- rende kreet, de man snelde toe en vond ziju kind met verbrijzelden schedel en in ziju bloed badende, liggen. Nu de koffiecultuur op Java erg achter- uitgaat door uitputting van den grond, de blad- ziekte en de lage prijzen, krijgt zij op Sumatra, waar de oerwouden nog prachtige teelaarde be- zitten, hoe langer zoo meer beteekenis. Maar ziet, ook daar werd in eenige plantages de kof- fieteelt met vernietiging bedreigd en wel door ratten I Hoe die ratten in de 4000 en meer voet hooge bergen in zulk een menigte gekomen zijn, is een raadselze waren er echter, en goed op weg, om alles te ruineeren. Groote uitgestrektheden, o. a. in de plantage Boekiet Gompong, stouden kaal en geheel ont- daan van alle takken. Die plaag werd eerst bestredcn door vergif en rattenvallen. De vallen zijn doodeenvouuig, maar kunstmatig, van Maleisch fabrikaat en kosten een paar centen het stuk ze heeten timpa; daarmede werden ruim 7000 ratten gevangeu. Ook het vergif doodde er dui- zeuden. JVlaar het rneest afdoende middel ook voor den vervolge is de zeuding uit Nederland van 12 honden (ratterriers) die pi. m. f 1000 gekost hebben eer ze op Boekiet Gompong waren deze verdelgen dagelijks vele ratten en zullen ze uu vooreerst wel weg houden. De schade, in de plantage veroorzaakt, bedroeg echter reeds duizenden guldens. De Londensche politie waarschuwt tegen een bende befaamde oplichters en diergelijken, die van Zwitserland uit opereeren en op het punt staan een nieuw bedrog op groote schaal uit te voeren. Circulaires nl. zullen verzonden worden ter aanprijzing van een horloge voor den spotprijs van 2 24) dat, zoo het heet, in Eugeland f 30 waard is. Om de goe gemeente er in te aten loopen, gaat de circulaire dan vergezeld vanjeen iombardbriefje, waarin een bi-kende firma te Louden verklaart dat een voor 2 gekocht horloge bij haar voor £2 10 sh. beleend is. Als proef en om een onderzoek uit te lokken, zal waarschijnlijk eerst een goed horloge worden gezonden, waarop dan artikeleu zonder waarde zullen volgen. Te gelijk waarschuwt de Londensche politie tegen aanbiedingen van coupons van buitenlandsche staatsloterijen. De Noord-Amerikaansche regeering heeft door een kloek besluit een einde gemaakt aan het ge- schacher door een zeker slag van speculanten gedreven met een der schoonste natuurtafereelen, welke deze Staat bezit. De gansche streek lands, die den Niagara-waterval omringt aan de Amerikaansche zijde, heeft de regeering aangekocht en tot een park doen inrichten, waartoe ieder vrijelijk toegang heeft. Door de Canadasche bevolking is dit loffelijk voorbeeld gevolgd. De provincie Ontario heeft het plan opgevat om uit de open bare middelen een strook lauds ter lengte van vier kilometer, die den waterval omzoomt aan de Canadasche zijde, op gelijke wijze tot een openbaar park te doen aanleggen. I ft GEZONDEN S T U It K E N. NIEUWJAARSGESCHENKEN. Nauwelijks is de drukte van het St. Nicolaas- en Kerstfeest achter den rug, of die van een anderen dag, welke algemeen feestelijk wordt ge- vierd, staat voor de deur; we bedoelen namelijk den Nieuwjaarsdag. Evenals de beide vorige feestdagen brengt ook deze zijne eigenaardige gewoonten en gebruiken mede. De eerste dag van het jaar biedt eene geschikte gelegenheid aan om familieleden, vrieuden en bekenden zijne beste wenschen aan te bieden en tevens, wat dan ook vaak gebeurt, aan kinderen een geschenk te geven, vergezeld van toepasselijke aansporingen tot het goede. Wat het laatste betreft, twijfelen wij er niet aan, dat zulk een stoifelijk blijk van ingenomen- heid voor een kind zeker tot aanraoediging strekt, doch daar de Nieuwjaartjes gewoonlijk uit eenig geldstuk bestaan, is bij ons meermaleu de vraag gerezen of het wel altijd eene goede uitwerking zal hebben, dat dergelijke geschenken rechtstreeks in handen worden gesteld van kinderen. Zeker zullen er wel zijn, die het tot een goed doel weten te gebruiken, b. v. door 't een of ander aan te schaffen, wat hun tot heil of nut kan strekken. Doch als het eens goed nagegaan kon worden, zouden we al ras tot de overtuiging komen (al liggen sommige klinkende Nieuwjaartjes ook enkele dagen in een spaarpot) dat toch verreweg de meeste daarvau langzamerhand nutteloos worden uitgegeven, ja zelfs verkwist. En we mogen toch niet veronderstellen dat zulks in de bedoeling ligt van den gever; doch veeleer zal het zijne bedoe ling zijn, het sparen op te wekken en te bevor- deren. Tot dit opwekken en bevorderen wordt hem op velerlei wijzen de behulpzame hand ge- boden, door tal van iustellingen, die in vele plaatsen van ons land gevestigd zijn. Daaronder bekleedt de rijks-postspaarbank voorzeker eene eerste plaats en wel omdat zij op alle hoofd- en bijna alle hulpkantoren der posterijen de gelegenheid tot sparen openstelt en vooral omdat het gespaarde in hare handen volkomen veilig is, aangezien de Staat de teruggave der iugelegde gelden en de uitkeering der verschuldigde rente zonder eenig voorbehoud waarborgt. Met het oog op het aanstaande Nieuwjaarsfeest, achten wij het, voornamelijk in het belang der kinderen, niet ongeraden met een enkel woord op het groote nut dezer insielling te wijzen. Zij, die hunne Nieuwjaarsgift in den vorm van een spaarbankboekje aanbieden, kunnen gerust zijn dat het daarop iugelegde bedrag niet verkwist zal worden en zullen tevens den begunstigden op eene practische wijze leeren sparen. Moge deze wenk velen tot de overtuiging bren gen, dat het scheuken van spaarbankboekjes aan kinderen ontegenzeggelijk heilzaam in zijne gevolgen moet zijn. Z E E T IJ D I N G E N. Van 24 tot en met 28 Dec. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 24 Dec. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Empson, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Moore, van Londen met stukg. 25 Dec. Eng. stoomb. Rosa, kap. Sharp, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, van Londen met stukg. 26 Dec. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. Spink, van Goole met stukg. 27 Dec. Eng. stoomb. Lestris, kap. Worsnop, van Liverpool met stukg. 28 Dec. Deensche schooner Garibaldi, kap. Jorgenson, van Korsoer met graan. Van 24 tot en met 28 Dec. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 24 Dec. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. Duitsche stoomb. Norway, kap. Bintherwetz, naar Vlissingen ledig. Duitsche stoomb. Helge, kap. Frantzen, naar Grangemouth ledig. 25 Dec. Eng stoomb. John Bladworth, kap. Empson, naar Goole met stukg. 26 Dec. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb Rosa, kap. Sharp, naar Goole met stukg. 27 Dec. Eng. stoomb. Unity, kap. Dixon, naar New—Castle ledig. 28 Dec. Bug. stoomb. Richard Moxon, kap. Spink, naar Goole met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te Iossen en te laden: 25 Dec. Eng. stoomb. Achilles, kap. Higham, van Liverpool met stukg. 26 Dec. Nederl. stoomb. Mercurius, kap. Van Dijk Blok, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Osborne, kap. Feggens, van Middlesbro met ruw ijzer. 28 Dec. Eng" stoomb. Mera, kap. Greenwell, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen: 27 Dec. Nederl. stoomb. Minerva, kap. Bink- hout, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Achilles, kap. Higham, naar Liverpool met stukg. Van 24 tot en met 28 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 29 binnenvaartuigen op en 18 afgeschut. 320ste STAATSLOTERIJ. 3e klasse. Trekking van 24 December. Prijzen van f 100 en daarboven. 5000 no. 2074. 400 16037. 100 2256 2908. PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdam, 28 December. Rotterdam, 28 December. Gent. Londen, 28 December. KOERS VAN IIET G 84tf 18 Dec. 24 Dec. 4ioo Belgisch per 100 fr. f 47,60 Bngelsch per 12,02 ELD. It 47,70 12,07$ Op den 31sten December 1885 hopen JAN KAMERIK MARIA DE SMIT hunne 58jarige echtvereenigiiig te herdenken. Ter Neuzen. F. J. Oostdijk en Echtgenoote. Een ieder wordt GERADEN geen geldgoed of crediet te verleenen aan mijne vrouw Cornelia Jacoba Hendrika Maria Kalishoek, daar geen betaling zal ge- schieden. Ter Neuzen. P. W. ERKELENS. Aaustaanden Donderdag den 31 December 1885, zal er egen entree, gehoiiden worden bij B. K1E- BOOM, te Ter Neuzen. Aanvang 7 uur. mmmm mi win j—er— Nedkrland. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aandeel Handelmaatschappy dito expioitatie Ned. staatsapoorw. Itkloik. Certificate)! bij Rotacbild Frankrijk Inschrijringen Rusland. Obligation 1798/1855 dito Hope Co. 1855 6a aerie dito 1000 1864 dito Ooaterache leening 2e aerie dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866 Oblig. Hope Co. Leening 1860 Obligation 18671869 Certificaten. Aandeel spoorweg Gr. Maat Oblig. dito Aand Baltiache spoorweg di o dito Jelez Orel dito spoorweg Poti— I iflia dito dito Charkow Azow ZuiJ West spoorwegraaatschappy. Polkn Schalkiat obligatien Oostknrijk. Oblig. in papier Mei Nor. dito dito Feb. /Aug. EIonqarije. Schatkiatbiljetten Itauk. Certific. Amsterdam Spanjk Obligation Buitenl. dito Binnenlandsche Turkije. Insebrijrin: Alg. schuld Roypte Obi. Leening 1876 Portugal. Obligatien Amerika. Obligatien (1877 dito (1876) Illinois certificaten ran aandeel Union Pacific hoofdl. dito Braziiie Oblig 1865 dito 1875 Door de feestdagen waren koopers en verkoopers weinig in aant&l en bleef alles aan vorige prijzen. Puike Zeeuwsche en Vlaarasche Tarwe f 6 60 a f 7,10 mindere f 6,00 a 6,50 Rogge 5,50 a f 5 70 mindere 5 00 a J 5,40. Gerst f 4,50 a 4 80 nieuwe j 4 40 a f 4 60. Haver korte 3 60 a f 4,10 lange J 2,80 a 3,50. Paardeboonen f 6,50 a f 6 70 mindere 6 10 a f 6.40. Duivenboonen J 6,75 a J 7,50. Brnineboonen 8 75 a f 0 75 Witteboonen Walchersehe f 10 00 a f 11,00. Erwten 7,25 a 8 00, mindere f 7 30 a J 7 60 Kanarie. zaad beste J 0,75 a 10 25. mindere J 8 50 a J 9,50* KooUaad f a f Lijnzaad f 14,50 a f 15 Eieren f a per 100 stnks. Aardappeler. Zeeuwsche a f Zeeuwsche Ajuin f 0,60 per 50 kilo. Tnrwe, witte. 100 k., id. Roode R°8ge Gerst Htrer Bcekweit, p. hect. Duivenboonen Paardenboonen KooUaad 100 k. Lijnzaad Kempzaad Lijukoeken koolzaadkoeken Kempzatdkoeken Eieren per 26 atuks Granen atil. Mais prijshoudend. 21 pet. 691 3 821 4 102} 5 106 21 3 5 1001 5 0 841 5 W 99} 5 57 5 95} 5 t 95| 5 126| 41 911 4 6 9 5 9 115} 41 9 96} 8 9 56} 9 98 5 5 9 97} 5 9 9 60 4 9 5 9 654} 5 9 5 9 5 9 91} 4 9 50} 4 9 5 9 66} 4 M 3 9 44} 4 9 41 9 9 6 9 5 9 97} 5 9 fr. 19 00 a 19,50 fr. 19 00 a 19,50 16,00 16 25 15 75 16^00 ,,17 50 18,00 17 50 18,00 17 50 17 00 17,50 15 00 15,00 16,75 16 75 15 00 15.00 ,,26,00 24,00 28,00 30,00 28,00 30 00 "23 00 24 00 23,Of) 24 00 15,00 16,00 15,00 16.00 *1 3.50 H EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 3