Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2152. Woensdag 30 December 1885. 25e Jaargang. ERWINE. a 40 CENT. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind ver»chljjnt binsdai. en Vrljdasnvoud bij den iiilscver P. J. VAN DE SANDE te Ter Neazen. Nieuwjaarsadvertentien voor het nummer dat op 1 Januari 1886 verschijnt worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot u i t e r 1 ij k Donderdag 31 dezer, des namiddags 5 ure. Ter Neuzen, 29 Dec. 1885. De Uitgever, P. J. VAN DE SANDE. JPolitieli Overzicht. 'tis een kolfje naar Bismarck's hand dat de sociaal—democratische fractie besloten heeft een- stemmig het regeeringsvoorstel, om het Noord- Oostzee-kanaal te graven, aan te nemen, en evenzeer de dymuniet-wet, die ten doel heeft het misbruik dat van het dynamiet wordt gemaakt tegen te gaan In de Fransche Kamer heeft Mgr. Freppel zeer voor het behoud van Tongkin gepleit en onder anderen laten weten, dat zoo de Franschen Tougkin verlaten, in 't Oosten de Brit loert om het als aanhangsel van Siam te annexeeren en anderzijds Bismarck gereed staat om een strook van Achter- Indie te kapen, veel liever dan de rotsen der Curolinen. De heer Delafosse was van een ander gevoelen. Volgens hem zou de bezetting 5000 man aan dooilen 'sjaars kosten en Frankrijk zou uit Tongkin niet het geringste voordeel trekken. Hij beschouwde die strook als een land voor de ambtenaren, zoo'n soort Chineesche „mandarijnerij." Intusschen kon der partij van Ferry niets gunstiger ziju dan de aankimst van het bericht, dat de vrede met de Hovas op Madagascar was geteekend en dat eene schadevergoeding van 10 millioen francs wordt uitgekeerd, terwijl Frankrijk boveudien invloed verkrijgt op het binnenlandsch bestuur. Een ingekomen voorstel tot scheiding van kerk en staat is weder ingekomen. Het bevat afschaffing van het concordaat en teruggave der gebouwen vau den eeredienst aan de gemeente. De bedienaren van den godsdienst, die konden bewijzen geen miadel van bestaan te hebben, zouden als over- gangsmaatregel een jaargeld van hoogstens 3000 francs genieten. Sedert lang heeft Italie zich te beklagen over de behandelmg van Italinansche onderdanen in de republiek Columbia. Reeds eenmaal dreigde een Italiaansch oorlogschip een Columbiaansche haven te bombardeeren. Thans heeft de Italiaansche FEUILLETON. EEN KERS TVER TELLING. NAAR HET DUITSCH "Wilhelm. Jensen. Het was de 24s te December en bitter koud. Een fijne jachtsneeuw, door den noordoosten wind voortgejaagd, veegde de straten der stad spoedig schoon. Wie een tehuis had, zocht den warmen haard op en zelfs de koffiehuizen waren ledig. Niemand had den moed om den sneeuwstorm te trotseeren. In een der drukste koffiehuizen der stad een groote academiestad in Noord—Duitschland zaten slechts twee personen, die den tijd kortten met het schaakspel. De een was een bejaard man. Een grauwe kroeskop, blijkbaar niet zijn eigen haar, van dezelfde kleur als de stekelige knevel en de borstehge wenkbrauwende kromme haviks- neus, de twee kleine flikkerende oogen, de even opgetrokken bovenhp en de blanke tanden deden onwillekeurig aan i jii roofdier denken. Zijn tegen- partij was een jonge man van hoogstens drie- oi viereutwintig jaren. Hij had een blonden krullebol, een kort gesneden baard en heldere blauwe oogen. regeering de diplornatische betrekkingen afgebroken en liaar eskader in de Zuid-Amerikaansche wateren versterkt. Volgens de laatste berichten is de toestand in Servie alles behalve rooskleurig. Koning Milan wordt voortdurend bedreigd door de talrijke petities, die ten gunste van eene hervatting der vijande- lijkheden door het geheele Koninkrijk worden verspreid. Het is bijna uitsluitend de machtige partij van Ristitch, die deze beweging ijverig in de hand werkt en den Koning in de grootste moeielijkheden tracht te brengen. Ook de Minister- president Garascharin schijut tegen de woeliugeu en intrigues van den Russisch geziuden agigator niet voldoende bestand. De tucht in het Ser- vische leger laat zeer veel te wenschen over. Oulangs zijn niet minder dan 60 soldaten, op groud van weerspannigheid, zonder vorm van proems gefusileerd. Generaal Horvatovisch heeft, met het oog op de toenemende demoralisatie der troepen, voorgesteld een buitengewonen krijgsraad te be- noemen om de discipline in het leger te herstellen. Aan dit wanhopig plan is onmiddellijk uitvoering gegeven. De beide Alexanders zijn bezig weer elkaars vrienden te worden. De Vorst van Bulgarije laat niets onbeproefd, om met de regeering van den Czaar weder op goeden voet te komen. De dagorder, d./or hem tot zijne troepen gericht, waarin hij hun succes voor een groot deel toe schrijft aan de uitmunteude militaire opleiding, we,Ike zij aan de goede zorgen van den Czaar en den ijver en de bekwaamheid der Russische officieren te danken hebben, is een zeer handige zet, waardoor aan Rusland de eer wordt gegeven van de overwiuningen der Bulgaren, zonder dat deze laatsten in hun gevoel van eigen waarde worden gekrenkt. Op Creta is het nog verre van rustig. Nu de Griekeu wel veel lawaai hebben gemaakt, manr aan de Turksche grens zijn blijven staan, heeft een aautal bewoners eene tnemorie tot de mogend- heden gercht, met verzoek om Creta met Gne- kenland te vereenigen. Besloten de groote mo- geudheden om weer een lid van den zieken man te amputeeren. het cadeau zou den berooiden boel iu Griekenland niet verbeteren. De beide Haussa-negers, die zich in den vorigen winter met den Afiika-reiziger Robert Flegel te Berlijn ophielden, hebben verslag gedaan van hunne bevinding. Zij hebben veel goeds gezien, paarden zonder einde; zij gingen en zaten in een schip, dat .over het land voer en op den dag legden zij dertig dagen reizens af. De Keizer is even goed als de Sultan, hij is de Sultan van het land der Cbristenen. Zij zagen een licht van de winden der lucht (gaslicht) dat uit den grond te voor- scbijn kwam, een licht dat een ontzettenden glans Hij was flink gebouwd, maar zag er bleek en eenigszins armoedig uit. Het eene was blijkbaar bet gevolg van bovenmatigen arbeid, het andere toonde duidelijk dat hij het niet breed had in de wereld. De jonge man was student en heette Wolfgang Wegerdanz. Na den dood zijner ouders, die hem slechts zooveel nalieten dat hij met de grootste spaarzaainheid zijn medische studien kon voltooien, was zijn eenig doel om zoo spoedig mogelijk den graad van doctor te verwerven. Uiterst gering waren de oogenblikken van verpoozing, welke hij zich gunde, maar toch kon hij niet altijd op het college of op zijn kamer wezen. Zoo kon men hem na het middagmaal geregeld vinden in een der grootste koffiehuizen, waar hij zich op een f/kleine Schwarze" onthaalde en zich op de hoogte stelde van hetgeen in couranten en tijdschriften werd geschreven. Iu hetzelfde koffiehuis kwam ook geregeld een bejaard heer. Aan de leestafel werd een gesprek aangeknoopt en weldra bleek, dat beide groote liefhebbers waren van het schaakspel. Op zekeren dag noodigde de oude heer hem tot een partijtje uit. Wolfgang won de partij, maar toen zijn rnedespeler heenging, legde deze een goudstuk op bet schaakbord. Blijkbaar was dit de inzet geweest. Wolfgang schrikte wanneer hij de partij eens verloren had? Een dukaat was hem een schat. Na rijp overleg besloot hij voorloopig het geld verbreidde. In den licht waren wel duizend lichteu. In het huis des Keizers waren vloerkleeden gelegd, zij zagen in het huis het water dansen, maar waar 't van daan kwam wisten ze niet. Zij zagen st.oelen van goud en zilver, mannen en vrouwen wier kleeding uit goud en zilver en diamanten bestond. In eene kamer was de vloer zoo glad, dat men vilten pantoffels aantrok om niet te vallen. Zij zagen het huis van den olifant, het huis van den leeuw, van den luipaard, van het nijlpaard, van den zwarten en witten ezel, van de groote rat (kangaroe), het huis van de hyena's, van de hazen, van den buffel. Ieder dier had zijn huis en er was geen dier, dat geen huis had. Zij zagen glijden op een natten weg (ijsbaan). De koude van het water was als van een steen. Zij hebben zich ook op het ijs vermaakt, maar zittend op een glijstoel, gelijk de kinderen. Zoo vertelleu de Haussa-negers voort. Men deelt nader mede aangaande de Nieuw- j.iarswenschen, die per telegraaf kunnen worden overgemaakt, dat die, welke op 31 Dec. worden aangeboden, den volgenden dag zullen worden be- zorgd. De maatregel is genomen op grond van het door de ervaring geblekeu feit dat de verzending met de post van gelukwenschen, in den vorm van Nieuwjaarskaarten, in de laatste jaren in die mate is toegenomen, dat het eene onrnogelijkheid is om die kaarten den laten Januari alle hare besteraming te doen bereiken, en zelfs in vele plaatsen de be- stelling daarvan eerst twee a drie dagen later kan afloopen. Van het in dienst nemen tot dat einde vau hulppersoneel is afgezien, op grond dat voor de uitvoering van den dienst der bestelling geoefend en vertrouwd personeel noodig is. De Hooge Raad heeft bij uitgesproken arrest het cassatieberoep van B. van Ommeren verworpen. Het hoogste rcchtscollegie heeft aangenomen de volstrekte onaannemelijkheid, dat iemand van zijn stand, opleiding en maatschappelijke bekwaamheid den inhoud niet gckeud zou hebben van een door hem aangeplakt biljet. Vourts overwoog de Hooge Raad, dat 's Hofs veroordeeling berust op wettig bewezen aanwijzin- gen en behoorlijk is gemotiveerddat het onnoodig was, te onderzoeken of het biljet niet was gedrukt ter Algemeene Landsdrukkerij, daar de wet van L Juni 1830 straf bedreigt niet alleen tegen den drukker, maar tegen alien, die, op welke wijze ook of door welk middel, de waardigheid of het gezag des Konings aauranden. Daaronder valt dus ook aanplakking van een smaadschiift. Beide cassatiemiddelen werden dus verworpen. mede te nemen, ten einde dit den ouden heer den voUenden dag terug te geven, met de mededeeling, dat hij niet om geld speelde. Den volgenden dag was de geheimzinnige grijsaard weer ter plaatse. Zonder iets te zeggen en alsof het vanzelf sprak, dat hem revanche werd gegeven, liet hij het schaakbord gereed zetten. Wolfgang ging tegenover hem zitten en besloot zijn verklaring tot na de partij uit te stellen. Hij zag er eenigszins tegen op om zijn armoede te bekennen. De partij werd weer door hem gewonnen, maar de oude heer gunde hem geen tijd om zich te verklaren. Weer wierp hij een goudstuk op het bord en was in een oogenblik tusschen de tafeltjes en de menscheu verdwenen. Het goud had intusschen den armen student zijn bekoorlijkheid reeds doen gevoelen. Waarom zou hij het niet houden? Het was toch eerlijk verdiend en hij besloot om eenvoudig zoo lang te spelen, totdat hij de twee dukaten weer had verloren. De oude heer had dan zijn eigendom terug en hij zelf niets verhinderde hem immers, om het koffiehuis niet te bezoeken en elders zijn koffie te gaan drinken? Zoo kwam het, dat beiden elken dag geregeld hun partij speelden. Het geluk begunstigde eerst den student, want ofschoon de beide kampioeuen ongeveer even sterk waren, had Wolfgang na een rnaand ruim honderd gulden aan schitterende goudstukken in den zak. Toen keerde de kans. De baron," zooals de kellner den onden De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weesinrichting te Neerbosch, heeft dezer dagen eene uitnoodiging outvangen ora een bezoek te brengen aan de Vereenigde Staten van Noord— Amerika, hetgeen hij in bedenking heeft genomen. Daarop is nu van de Nederlandsch Amerikaansche Stoom vaart- Maatschappij Rotterdam A msterdam New-York aangeboden een gratis retourkaart le klasse naar New—York. Zoo hij de reis naar Amerika doet, hoopt bij hiervan gebruik te maken. Den tweeden Kerstdag is te Zandvoort op het duiu de houten restauratie, Het Heidelberger vat, geheel verbrand. De ton was onbewoond en de oorzaak van het ongeluk nog onbekend. Voor de bezoekers van Zandvoort is het een groot vasten, want de ton was een geliefd rustpunt, vooral dank zij de onvermoeide zorg en vriendelijke bediening van den heer Lietske, die een herbergier uit duizenden is. De heeren F. W. Westerouen van Meeteren en W. J. P. Travaglino, directeuren der naamlooze vennootsch. Ned. Handelsmuseum, die als afge- vaardigden van den Nederlandschen commissaris- generaal bij de Antwerpsche wereldtentoonstelling belast waren met de samenstelling, inrichting, ver- siering en bewaking der Nederlandsche afdeeling, hebben, nadat officieel bekend geworden was dat Z. M. door gezondheidsredenen verhinderd was de tentoonstelling te bezoeken, de voornaamste punten dezer afdeeling doen photografeeren. Daar's Konings belangstelling in de tentoonstelling gebleken was door het afstaan van Zr. Ms. huwelijksgesehenken uit de fabriek der heeren Van Kempen en door de aan bovengenoemde heeren verleende vergunning om het door hen ingerichte paviljoen den naam van Koningspaviljoen te verleenen, wenschten zij op deze wijze een beeld der Nederlandsche afdeeling te geven. De aanbieding van het album had dezer dagen plaats. Z. M. aanvaardde het met de meeste belangstelling en betuigde penoemden heeren zijnen bizonderen dank voor dit blijk van oplettendheid. Uit Bergharen schrijft men aan De Post, van 21 Dec.Heden was door den burgemeester een raadsvergadering belegd, waarop wel niet de geheele raad, maar toch de beide vorige wethouders (zij zijn nl. nog niet als zoodanig beeedigd) verschenen. Naar een gerucht wil, zal spoedig een nieuwe raadsvergadering worden belegd, waarop alle leden, behalve een, die blijft verklaren liever zijn ontslag te nemen dan met den burgemeester samen te werkeu, zullen verschijnen. Naar men uit goede bron verneemt, zijn de raadsleden tot dit besluit gekomen na de herbe- noeming van den bursremeester vau Andel. In die vergadering had verder het volgend ver- makelijk incident plaats. De burgemeester, na van heer noemde, won de eene partij voor, de andere na en op dezen Kerstavond was Wolfgang's schat tot een enkelen dukaat versmolten. In angstige spanning begon Wolfgang deze beslissende partij. Aanvaukelijk stonden zijn kansen goed, maar geheel onverwacht klonk het van de lippen van zijn tegenstander: mat in vijf zetten. Er was niets aan te doen, Wolfgang was verschalkt en legde zijn laatsten dukaat op tafel. Een diepe zucht ontsnapte zijn borst, nu was eindelijk het goud verdwenen. Eigenlijk was hij er blij om, want hij gevoelde dat het goud een onweerstaanbaren invloed op hem begon te oefenen. Voortaan zou bij zich aan het spel onttrekken en hij besloot om den ouden heer mede te deelen dat zijnstudie hem verhinderde de schaakpartij voort te zetten. Tegen zijn gewoonte schoof echter de oude heer niet terstond zijn stoel weg, maar bleef nog een oogenblik, op de leuning steuuend staan. Voor het eerst sprak hij over iets, dat geen betrekking had op het spel „Een vervelende avond" merkte hij op, terwijl hij den jongen man aankeek „de akeligste van het geheele jaar. Voor u zeker ook." ffOch" antwoordde Wolfgang onverschillig „voor mij is gij als elke andere." //Zoo, dan zijt hij zeker ook zoo'n verstandig man, die zich niet met lichtjes, grappen en dwaas- heden bezighoudt*. Enfiu voegde hij er acbteloos bij wanneer gij soms lust hebt bm;deri-ver-- Velenden avond met een partijtje te korten, ik woon i TER IVIIIZEIVSCHE 01 RUT 1 S VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1