Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2151. Vrijdag 25 December 1885. 25e Jaargang. EEXE ST. MCOLAASVEltTELLlXG a 40 ce;nt. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men a.bonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blsul verMCbijnt Dinndits- cn Vrijd.igavoud blj dtu ulUevcr F. J. VAN D E A K P E te Ter ftcusen. Nieuwjaarsadvertentiec voor het nummer dat op 1 Januari 1886 verschijnt worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot u i t e r 1 ij k Donderdag 81 dezer, des namiddags 5 ure. Ter Neuzen, 22 Dec. 1885. De Uitgever, P. J. VAN m 8ANDE folitieli Overzicht. De debatten over Tongkin zijn naar aanleiding van het rapport der commissie over een aangevraagd nieuw crediet, in de Kamer van l'rankrijk aange- vangen. Zooals men weet, verklaarde de commissie zich tegen de voortzetting van den strijd ter onder- werping van het land, zonder dat zij evenwel den weg aanwees om aan dat advies te voldoen. Daarentegen heeft het Ministerie verklaard, niet tot de ontruiming van Tongkin de band te kunnen leenen. Van de gevoerde discussie wordt vooralsnog alleen gemeld, dat bisschop Freppel het standpuut der regeering heeft verdedigd. Sommige bladen meenen te weteu, dat de drie Keizerlijke mogendheden eene hervatting der confe rence over de Balkan-quaestie wenschelijk acnten Eeue spoedige oplossiug zou daarvan niet zijn te verwachten, maar juist dit zou, naar enkelen meenen, de ware grond van bet plan zijn. Vorst Bismarck, zoo gist men, is er nog niet in geslaagd, Rusland en Oostenrijk tot een gemeenschappelijk handelen te bewtgen en om tijd te hebbeu, die beide mogend heden tot wederzijdsche concession of lisver tot het uitstellen harer eerzuchtige plannen over te balen, zou de Europeesche diplomatic een tweede voorslelling van de komedie der conferentie moeten geven. Het proces tegen de niliilisten te arscbau is geeiudigd met de veroordeeling ter dood van zes aaugeklaagden, terwijl de overige tot dwangarbeid in Sibene of tot levenslauge deportatie zijn ver- oordeeld. De Internationale militaire commissie, die in het Bulgaarsche hoofdkwartier te Pirot vertoeft, heelt een anderen voorzit.ter benoemd. In plaats van den Russi chen generaal Kaulbars is de Italiaansche kolonel Czeruti met de leiding belast. Deze wijzi ging gescbiedde, daar het beter werd geacbt dat FEU ILL ETON. W. F. SEOKKEY FLOD. (S 1 o t.) Naar die gebradeu kastanjes drentelde ook de zwerver van daareven en Rutters zag hem den geur opsnuiven met zulk eenhongerigeuitdrukking op zijn mager gelaat, dat hij onwillekeurig naar hem heen liep, nog weilelende of hij in plaats van zijne vrouw en zijn kinderen hem niet liever zou ver- Maar de zwerver had die plaats reeds rasseu. verlaten en drentelde met knikkende knieen naar een kaaswagen, volgeladen met stukkeu van komijne, goudsche en friesche kazen, in alle afmetingeu, achter welkeu wagen een dikke man met een voorschoot stond, een weegschaal in de linker— en een reus- achtig kaasmes in de rechterhand houdende (als de verpersoonlijking der gerechtigheid) en aan het publiek mededeelende, //dat hij veertig cents het pond was," waarmede hij waarschijnlijk de kaas bedoelde. Rutters volgde het arme verkleuinde hongere wezen op een afstand. Hij zag den man langs de kar sluipen, begeerig naar een uitlokkem stuk goudsche kaas staren, behoedzaam om zich heen en gluipend naar den man met de weegschaa' een der mogendheden, welke het minste belaug bij het Balkan-schiereiland hebben, de eerste plaats in nam. De koude blijft aanhouden, maar de gezond- heidstoestand der troepen wordt niet slechter. De commissie bezichtigde de geheele lijn der Bulgaarsche en Servische voorposten en zal vermoedelijk naar Nisch terugkeeren, waar de beslissing zal worden genomen. Van daar zal de reis naar Widdin worden voortgezet. Een correspondent van Daily News had te Sofia een onderhoud met Madjih—Pacha, den Turkschen gemachtigde te Sofia. De Pacha deelde hem mede dat zijn zending niet betrekking had op de Oost- Rumelische kwestie, maar uitsluitend diende tot lerstel van den vrede tusschen Servie en Bulgarije. De politiek van Rusland, zoo roemen de gouver- nementeele bladen, heeft gezegevierd: Oostenrijk gaat weder hand in hand met de beide andere Keizerlijke mogendheden en de vrede van Enropa is verzekerd. Het moeielijkste vraagstuk, het lulgaarsche, is evenwel nog niet opgelost. Dat dit zoo moeielijk is, daaraan is de uitbarsting van den haat des Czaren tegen Vorst Alexander schuld. De vrede van Europa is nog niet gestoord, maar Rus- and bereikte nergens zijn doel. Thans ziet men te Petersburg in, dat hot vruchteloos is, zich tegen de Bulgaarsche eenheid te verzetten, maar daar Vorst Alexander zich niet voor den Czaar wil ver- nederen, toont het officieele Rusland zich nog altijd op hem verbolgen en iutusschen verminderen in Bulgarije Ruslands vrienden bij den dag. Daarbij is men tegen Oostenrijk vijandig gezind en op Duitsehland verbitterd, al wordt het niet opeulijk erkend. Eveumin is men met Engeland ver- zoend. Niet minder verontrustend is de toenemende ichteruitgang der welvaart. De Moskousche koop- lieden hebben een enquete ingesteld om te ont- dekken, waarom de Duitsch—Poolsche industrie de hunne overvleugelde. Het resultaat was, dat niet alleen het klimaat en de ligging, maar ook tech- nische en sociale oorzukeu medewerkten om een sneller en goedkooper productie te verkrijgen, zoodat er voor de Moskousch—Wladiinirsche industrie voor- eerst geen kaus is, de concurreutie te kunnen volhouden. De uitvoer uit de haven van Petersburg vermindert van jaar tot jaar en als het zoo voort- gaat, zal de hoofdstad weldra ophouden een han- delsstad te zijn. Moekhtar-Pacha, de Turksche commissaris voor Egypte is nog steeds te Konstantiuopel. Zijn be- dienden, paarden en bagage zijn reeds ingescheept, maar het jacht Imisdin, dat den commissaris moet overbrengen, heeft de haven nog niet verlaten. Volgens de Times acbt de Sultan, met het oog op den hervatten strijd in Soedau, het niet raadzaam, om zich nu in de Egyptische aangelegenheden te mengen. De schermutseliugen bij Kosheh en Akas- loeren en met een uitdrukking van angst op het gelaat, die het afschuwelijk maakte, een schrede naar de kar doen. Rutters liep op hem aan Te laatEen greep en met een groot stuk kaas, dat hij on middellijk naar zijn mond bracht, zag hij den on- gelukkige de markt af en de Kloveniersburgwal opvliegen. «Houdt den dief! Houdt den dief! Een half pond heeft hij gestolen Houdt hem I" schreeuwde de man met het kaasmes en wilde heensnellen om den man te vervolgen, die intusschen reeds door een menigte straatjongens en werklieden op de hielen werd gezeten. n Haltriep Rutters, door een ongekend gevoe van angst en medelijden bevangen, ,/ik zal je die kaas betalen. Hier is geld. Laat den kerel loopen, 't is een arme drommel, die honger heeft.'' »Neen, neen! Mijn kaas moet ik hebben, mijn half pondGerechtigheid moet ik hebben schreeuwde de kaasman, als de gerechtigheid zelve „Zulke kerels moeten van de baan!" Hij rukte zich los van Rutters en holde den dief na. Rut ters volgde hem half wanhopig, met een vurige hoop, dat de ongelukkige mocht ontkomen. De man was zijn vervolgers een eindweegs voor en versloud in zijn loop met een soort van geeuw honger het stuk kaas, dat hij beinachtigd had Als hij den hoek kon omslaan en een dwarsstraat bereiken, was hij gered. leh worden voortgezet. Dagelijks rukken nieuwe troepen naar het front i n generaal Stephenson, de opperbevelhebber, is met zijn staf te Wady-IIalfa aangekomen. Eeue krachtige voorwaartsche be- weginsj naar Dongola wordt dringend noodig geacht Te Rangoon is bericht ontvangen betreffende den raoord der Europeanen in Chindwin. De acht Europeanen werden den 7 December door de 3irmeezen gevangen genomen, en drie van hen op staanden voet vermoord. De overigen werden goed behandeld, doch na dien tijd werd ook van hen niets meer vernomen. Een honderd vijftigtal marine- soldaten zijn uit Mandalay naar Chindwin gezonden ora de Europeanen op te sporen. De heer Bernard, de nieuwe bewindvoerder in Birma, heeft het voor- oopig bestuur aanvaard. Bij Koninklijk besluit van 19 dezer is de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gemachtigd, als proef, de Rijkstelegraaf besehikbaar te stellen voor het overbrengen der namen van len, die zich daartoe op 81 December 1885 en 1 Januari 1886 aanmelden tegen een vasten prijs van 10 cents voor iederen naam. Voornoemde Minister heeft, tot verzekering van den goeden gang van den gewonen telegraafdienst, dienaangaande de volgende voorwaarden gesteld De nieuwjaarskaarten worden uitsluitend bij de Rijkstelegraafkantoren aangenomen en kunnen alleen gerieht zijn aan geadresseerden in plaatsen, 7vaar Nederlandscke Rijkstelegraafkantoren zijn gevestigd. Bezorging buiten den gewonen bestelkring der kantoren van bestemming vindt niet plaats. Da aaubieding van nieuwjaarskaarten zal be- halve op 1 Januari, ook kunnen geschieden op 31 December aanstaande. De kaarten mogen alleen den naam van den geadresseerde en diens woonplaats, alsmede den naam van den afzender bevatten, zonder toevoeging van de letters of dergelijke. Aanduidingen van den afzender of de afzenders, zooals nSm.it en familie," ude heer en mevrouw Prim," Willem en Mina," alsook de bijvoegiug van den zooveel inogelijk verkorten titel des afzenders, zoo dit verlangd wordt, zijn geoorloofd. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve raede- geseind. Formulieren voor het schrijven der kaarten zijn ten dienste van het pnbliek bij de Rijkstelegraaf kantoren besehikbaar. Aanbieding op de gebrui- kelijke naamkaartjjs of op losse minuten is intusschen niet verboden. De prijs van elke nieuwsjaarskaart is lien cent, onafhankelijk van het aantal woorden. Bijna was hij aan de brug. Daar was hem onder zijn vervolgers een hijgende kleine straatjongen op de hielen en sprang van achteren op tegen zijn lichaam en klemde zich aan zijn armen vast. Beiden stortten achterover. De jongen viel met het hoofd op de steenen en bleef roerloos liggen; de zwerver rolde naar den waterkant, stond op en zag met verwilderde oogen hoe het volk op hem aandrong. Een kort besluit, een aanloop en een sprang naar beneden. Op hetzelfde oogenblik klinkt uit de deur van een liuis een vreeselijke gil. //Henri, mijn zoon!" en de oude heer met het perkamenten gezicht snelt naar den waterkant. //Mijn zoon Redt hem stamelt hij en zakt oewusteloos ineen op de steenen. In de gracht lag een dunne laag ijs van twee nachtvorsten. Toen de ongelukkige in de uiterste wanhoop naar beneden sprang, slaakte hij een woesten kreet op het hooren van dien gil, strekte de armen uit en zonk. Het ijs was onder den last van zijn lichaam gebroken en stroomen kil en vuil water schoten er in alle richtingen over- keen. Toen werd het even stil als te voren. De menigte volks op de gracht had dit toonee met stomme ontzetting gadegeslagen. Thans echter werd dat stilzwijgen vervangen door een angstig en verward geschreeuw. h HelptDreggen Hij verdriuktDe zoon van dien heerHaal do politieDreggenTouwenHelpt dien heer Draagt hem in de aptheek." De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 81 December aangeboden kaarten, geschiedt indien eenigszins mogelijk, op 1 Januari, zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vorderen. Maandagvoormiddag verliet eene vrouw hare tamer, gelegen in de Lange Warande te Rotter dam, om in de buurt eene boodschap te gaan doen. Twee kinderen, een van 3 jaar en een van 16 maanden, bleven alleen achter. Terugkomende vond de vrouw haar vertrek vol rook, het oudste rind (een jongetje,) met brandwonden bedekt en waarschijnlijk door den rook gestikt, dood op den grand, en het jongste kind, dat eveneens lichte brandwonden had bekomen, in een hoek van de tamer ineengehurkt. Uit het onderzoek viel al te ieiden, dat het oudste kind met een pook in den brandenden kachelbak heeft gewoeld, tenge- volge waarvan de kleederen in aanraking zijn ge- tomen met het vuur, en de kamer verder met rook is gevuld. De toestand van het jongste kind is niet ge- vaarlijk. Maandagavond is uit het krankzinnigengesticht te Deventer een mannelijke patient ontsuapt. Hij heeft van de afwezigheid van het meerendeel der oppassers gebruik gemaakt, wier tegenwoordigheid vereischt werd bij de patienten die eene godsdienst- oefeuing hielden, waaraan hij geen deel wilde nemen. Hij is toen ongemerkt uit een zaal naar de plaats van het gesticht gegaan, en met behulp van een adder die daar toevallig was blijven staan, over den muur geklommen en is daarlangs op de straat afgedaald. In den nacht werd hij in de stad door de politie aangehouden en naar het gesticht terug- gebracht. Men schrijft uit Grouw (Fr.): Het roodvonk, dat hier een maand geleden is uitgebroken, neemt nog steeds toe, zoodat het dorp door vreemdelingen vermeden wordt. Deze epi- demie brengt een oude geschiedeuis in herinnering. Toen ongeveer een halve eeuw geleden de Griet- man, baron van Sytsema, overleed, waren de Grouwsters diep bedroefd en lieten ten teeken van liun rouw de zwarte vlag van den toren wapperen. Het gevolg hiervan was, dat geen schipper te Grouw durfde ankereu en ieder het dorp schuwde, daar het gerucht zich had verspreid, dat in Grouw een kwaadaardige pestziekte was uitgebroken. 't Is daarom niet geraden om te Grouw over een zwarte vlag te spreken. Te Wittem (Limb.) waar de gem.-ontvanger ontslagen is wegens een tekort in zijn kas van f 781)0, gebeuren thans vreemde dingenvele inwoners worden met aanmaningen overstelpt wegens nog openstaande gemeentelastendezer dagen out- ving een man, die pas gehuwd is, een aanmaning van den tijdelijken ontvauger, om de nog openstaande En de politie kwam en er werd weldra een lichaam naar den wal gesleept met verwrongen trekken, het doorweekte lange zwarte haar als een druipende massa tegen het gelaat geplakt, en het overgebleven stuk kaas met zulk een kracht in de verstijfde haudeu geklemd, dat men moeite had het er uit los te maken. Juffrouw Rutters mond had niet stil gestaan over het geval. //De zoon van dien goeden ouden heer." En Rutters had haar de geschiedenis wel honderdmaal moeten vertellen, hetgeen hij telkens met dezelfde aandoening deed. En de oude heer, naar lichaam en ziel geheel gebroken, had Rutters geschreven (want spreken wilde hij in de eerste dagen niemand), //dat hij de toekomende week tot herstel der gezoudheid van zijn zoon een buiteulandsche reis ging beginnen, die een jaar zou duren, en dat Rutters, als hij er zin in had, de betrekking van huisbewaarder op zich kon nemen," (hetgeen eigenlijk te veel gezegd was, daar de oude heer alleen de bovenkamers van het huis bewoonde en het overblijvende gedeeite verhuurd had.) Aan die betrekking zou verbonden zijn een loon van acht gulden ,'s weeks." Die brief had Rutters in verrukking gebracht, en met blijdschap verwisselde het geziu de kleine kelderwoning met het ruime huis van den ouden TER \EtZEVS(HE (OIRAVT. 5) DOOE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1