Landbouwberichten. Buitenland. Getnengde berichten. Telegrafische berichten. Omtrent den ontvluchten Dittmer kan worden gemeld, dat hij zoo goed als zeker reeds Maandag- morgen (daags na de ontvluchting) over de Duit- sche grenzen was gekomen. Hij schijnt bij zijne vlucht geholpen te zijn door iemand, met wien hij in de gevangenis had kennis gemaakt en die een paar dagen te voren was ontslagen. Wegens diefstal van eene koe werd zekere Hueskes te Zelhem in 1870 tot gevaugenisstraf veroordeeld. Hij nam de vlucht naar Duitschland en liet vrouw en kind te Zelhem achter. In het begin van deze maand vertoonde hij zich weer in het dorp, en toen hij bemerkte, dat de politie hem wilde arresteeren, vluchtte hij opnieuw zonder schoenen aan de voeten, over velden en akkers. Eindelijk kwam hij te Drempt, waar het den politie- agent Breetveld van Hoogkeppel gelukte, hem aan te houden. Eerst werd hij daarop naar Doesburg in voorloopig arrest gebracht en den volgenden dag naar de gevangenis te Arnhem getransporteerd. Men oordeele echter over zijne blijde verrassing. Terwijl hij aldaar over zijne oude zonden zat na te denken, kwam het bevel van den Officier van Justitie, om hem onmiddellijk in vrijheid te stellen. Het over hem uitgesproken vonnis was den 15den October 1885 verjaard. Hij is nu weer naar Duitschland teruggekeerdwaar hij niet onfortuin- lijk schijnt te hebben gewerktalthans hij was in het bezit van een aardige som gelds. Yolgens particuliere brieven uit Rome zou de gezondheidstoestand van den Paus reden tot bezorgd'neid geven. De oude kwaal in de ingewanden zou verergerd en maagkramp en flauwten zouden herhaaldelijk voorgekomen zijn. Dr. Mezger zal morgen naar Rome vertrekken en tot den 6 Jauuari afwezig blijven. Dr. Mezger heeft eergisteravond wederom aan honderd behoeftigen eene uitdeeling doen geschieden in het Amstel-hotel. Ieder der weduwen of hoofden van gezinnen kreeg een wollen deken en vijf gulden. Zooals men weet, bleef de inzending der heeren J. M. van Kempen en Zonen, goud- en zilverfabrikanten te Voorschoten, ter Antwerpsche tentoonstelling buiten mededinging, omdat een der leden van de firms in de jury zitting had. Thans echter is, naar men aan de N. R. Ct. meldt, ook aan deze inzending eene onderscheiding ten deel gevallen. Blijkens de opschriften, die bij de grootste stukken waren gesteld, behoorden die alle aan Z'. M. den Koning, en werden zij door Z. M. aan de heeren Van Kempen, in wier fabriek ze waren vervaardigd, ter tentoonstelling afgestaan. De Belgische regeeringscommissie voor de tentoonstelling heeft nu aan Z. M. den Koning op de meest passende wijze een buitengewoon eere-diploma doen toekomen, vergezeld van eene afzonderlijk voor dat doel vervaardigde medaille in duplo, besloten in een zeer rijk bewerkt etui, als blijk harer hooge waardeering van de door Z. M. betoonde belangstelling in den nijverheidswedstrijd door Belgie in het leven geroepen. De Neder- landsche hoofdcommissie heeft zich gehaast, op vereerende uitnoodiging der Belgische regeering, door tusschenkomst van het Departement van waterstaat, medaille en diploma op het paleis Het Loo aan Z. M. den Koning te doen aanbieden. Tegelijk met deze aanbieding werd door den Belgischen gezant te 's Gravenhage, den heer A. baron d'Anethan, aan Z. M. den dank overgebracht van zijne regeering die in 's Koning medewerking aan het welslagen der tentoonstelling eene nieuwe aanleiding zag tot versterking van den band tusschen beide bevriende natien. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is door tusschenkomst van den heer W. Hovy te Amsterdam, aan de weesinrichting te Neerbosch eene gift gezonden, groot f 1000, terwijl de directeur nog werd verrast met de ontvaDgst van een gelijk bedrag, ter gedachtenis van eene over- leden vriendin der weezen. Yoorts zal door de vrouwen-vereeniging »Persis" te Amsterdam, op in de Koningsstraat, gelijk gelijk een bleeke winterzon in een. mijnhol waar gelukkigen zijn. Yrouw Rutters had haar grooten ijzeren pot te vuur gezet, de kleine Ruttertjes, en niet het minst de groote Rutters, omringenden dien als snuivende beeren, om niet het geringste atoompje te verliezen van de verkwikkelijke alvermogende, als 't ware electriseerende geuren die het kostelijk gebraad verspreidde. De vreugd op dien St. Nicolaasavond in dien kelder, waar een schuitje zich niet kon omkeeren, was onbeschrijfelijk groot. De oude heer had ge- zegd, dat hij er op gesteld was het vleesch te zien eten, waarop juffrouw Rutters verklaard had, dat hij er zelf van zou en moest mede eten. Hierop was hij door de kiuderen op een stoel gezet en onder groot gejuich naar de tafel gesleept; een ruwe houten tafel, afkomstig uit de een of andere keuken en bedekt met een oneindig aantal koflie en theekleurige cirkels, vermoedelijk gevormd door de rauden aan den voet der kopjes van de koffie en thee drinkende keukenmeiden. Op deze tafel werd het gebraad geplaatst, opgedischt in een ouden schotel, vol barsten, tweemaal gekramd, en waarvan de rand gekarteld was door de talrijke inhammen, de vrucht van het jaren lange gebruik. De oude heer, zittende op de eereplaats aan het midden der tafel, en bestraald door het lickt eener oude petro- leumlamp, werd verzocht als voorsnijder op te treden. 16 Februari e. k. en volgende dagen, een nationale bazaar ten voordeele van de weesinrichting gehouden worden. Tot het welslagen hiervan hebben vele voorname en invloedrijke personen uit geheel ons land hunne medewerking toegezegd. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnscn te Vlissingen den heer M. P. Troelstra, ontvanger derzelfde middelen te Joure, vroeger te Sas van Gent. Eergisteren kwam te Apeldoorn eene vrouw aan, die naar zij zeide den Koning moest spreken. Dit was zoo gemakkelijk niet te be- reiken, en de Apeldoornsche politie raadde haar aan weder naar Amsterdam te gaan, waarheen zij een retourkaartje had. Heeft de Apeldoornsche politie hierheen geseind P Wij weten het niet; maar zeker is, dat de vrouw toen zij met het Oosterspoor eergisteravond te 7,13 hier aankwam, door de recherche der politie zeer nauwkeurig in het oog werd gehouden. Haar gelaat was met een dichten sluier bedekt, en zoo onkenbaar gemaakt nam zij plaats in de wachtkamer 2de klasse, waar zij door gebaren een glas bier bestelde. Toen het gebaar onvoldoende bleek om hare gedachte te vertolken, sprak zij zeer onduidelijk in eene vreemde taal. Zij kreeg echter het bier en moest om het te drinken, den sluier even oplichten. Te kwart over elven, toen de wachtkamer moest gesloten worden, beduidde de portier haar, dat zij heen moest gaan. Een der aanwezigen maakte haar dit verstaanbaar in de Fransche taal. Zij had echter weinig zin om heen te gaan, zoodat de rechercheurs genoodzaakt waren haar, bras dessus bras dessous naar een logement op het Damrak te brengen. Eerst werd zij aan het bureau der 2de sectie ondervraagd, waar zij even weinig spraakzaam was als in het station. Zij had echter geld ge- noeg bij zich en werd in het logement gebracht, dat zij gisterenmorgen, na met een 2 lirestuk betaald te hebben, weder verliet. Daarna was men het spoor bijster. A. TER NEUZEN, 15 December 1885. Gisteren gaf de zangvereeniging Neuzens Man- nenkoor alhier een /concert en bal" dat in alle deelen uitmuntend geslaagd mag heeten. In langen tijd was de zaal zoo niet bezet. De gewone leden waren met dames en geintroduceerden in ruim getal opgekomen. Geen wonder, daar twee snlisten wier naam in Gent en elders een goeden klank hebben, aan 't concert hunne medewerking zouden geven. Mejuffrouw De Beozieres bracht hare hoorders en hoorderessen dan ook in verrukking door hare schoone stem en beschaafde voordracht. Lieflijk, schoon, klonken de twee eenvoudige, maar met zooveel gevoel gezongen romances. Deze liederen en vooral het laatste Jeanne D'Arc, zoo goed geaccompagneerd door onze stadgeuoote Mej. Ja de Smidt behaalden een daverend, welverdiend applaus. De heer Alphonse de Beozieres gaf ons iets te genieten, wat zelden aangeboden wordt. Zijne solo's voor hobo wist hij, door zijne zuster bege- leid, schitterend uit te voeren. Ook hij verdiende ten voile de goed gemeende toejuichingen. Met blijken van algemeene sympathie werd aan de dames een schoon bouquet overhandigd. Wij roepen de familie De Beozieres een hartelijk ,/tot weerziens" toe. Onnoodig te zeggen dat het bal geanimeerd was en tamelijk lang duurde. Gedurende de tweede helft der maand Oc tober jl. is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van: Fraul. Anna Kronberg, te Riga. Door het hulp- postkantoor te Axel aan het adres vanA. S. van Rijn, te's Gravenhage. Bij Min. Res. is met ingang van 1 Febr. a. s. benoemd tot commies-ontvanger te Overslag de heer H. C. J. de Haan, thans commies 2e klasse te Arnhem. En hij sneed voor. Hij sneed totdat hij niet meer kon. Bergen vleesch stapelde hij op elkaar, onder de bewonderende blikken der groote en kleiue Rutters. z/Moeder, Keesie zeit, dat het schapenbout is uit die vleeschkraam op de Nieuwmarkt." Keesie werd verzocht zijn mond te houden, en Dientje meende, dat het kalfskarbonade moest zijn, maar dat de slager zich een pond of zeven ver- wogen had, een gezegde, dat door de overige Ruttertjes als beneden alle kritiek onbeantwoord bleef, waarna kleiue Jan voor den geheelen avond in ongenade viel, door te verklaren dat hij vermoedde, dat het doorregen spek was. /,Nooit zoo iets gegeten," zei Rutters, die kleine Jan, een kereltje van zeven jaar, op zijn knie had laten stijgen. ,/Nooit zoo iets gegeten. Het is om je leven lang aan te denken." ,/En er voor danken, wel dat kan men niet genoeg," zei juffrouw Rutters, en zij sloeg een vriendelijken blik op den ouden heer, die echter op zijn gedeukten hoed starende, meende dat er ruimschoots genoeg bewijzen van dank gegeven waren. „Hoe heet gij toch?" vroeg de oude heer aan Rutters, die juist bezig was kleine Jan zijn deel te helpen verorberen. z/Ik heet Rutters meneer, Jan Rutters," ant- woordde de vader, wien de operatie aan J. Rutters Jr. eindelijk gelukt was. (Wordt vervolgd.) Ziiiimslug, 14 December. Jongstleden Vrijdag, den 11 dezer, is alhier ten huize van J. de Yisser door eenige grondeigenoren uit deze gemeente eene vergadering gehouden, met het doel om de typen van schatting der gronden te bespreken en, zoo mogelijk, door herziening dier typen eene evenredige schatting der bedoelde gronden te verkrijgen. Ofschoon bet in deze vergadering aan eigenlijke woordvoerders over het onderhavige punt ontbrak en het dus aanvankelijk scheen, dat de bijeenkomsf tot niets leiden zou, is ten slotte door de opge komen grondeigenaren toch het besluit genomen, zich met een bezwaarschrift te wenden tot de com- missie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen in het schattings- district Middelburg. In genoemd bezwaarschrift beklagen zich de adressanten ten eerste over den korten termijn, gedurende welken de stukken ter lezing liggen en verzoeken daarom dien termijn met 90 dagen te verlengenten tweede geven zij te kennen, dat de schatting van de typen in deze gemeente hooger blijkt te zijn dan soortgelijke in andere gemeenten en ten derde zijn er een drietal typen uit deze gemeente in aangegeven, die naar het oordeel van adressanten te hoog geschat zijn. Kloosterzaiiile. Zaterdag jl., des namiddags omstreeks 3 ure, ontstond alhier brand in den zwengelstal van de wed. Polfliet; de stal met het daarin aanwezige vlas brandde geheel af. De daarin werkzaam zijude arbeiders had den nauwelijks den tijd hun afgewerkt vlas en zwengelbord te redden, terwijl van een hunner een jas en zwengelbord in den brand bleef. Alles was tegen brandschade verzekerd. Oor- zaak van den brand onbekend. Oostburg', 14 December. De heer A. W. Hotte, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Ovezande bedankt. 's Gravenhage, 15 December. Tweede Kamer Aan den heer Bahlman is verlof verleend bij de spoorwegbegrooting de regeering te interpelleeren over de exploitatie der lijn AmersfoortNijmegen. Het algemeer. debat over marine is gesloten, na replieken, waarin de Minister uitstel der nieuwe uitgaven voor torpedo-booten bleef afwijzen. Bij onderdeelen zijn geschrapt f 500 voor ver- hooging van het tractement van de ambtenaren der rijkswerven. Het amendement van den heer Van der Sleijden tot vermindering voor torpedo's werd door den heer Rooseboom sterk bestreden. Morgen voortzetting. rechtszaken" Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 dezer het volgende vonnis uitgesproken C. L. v. d. H., schipper te Clinge, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot 16 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 ceutimen tot fr. 1,02stieren, koeien en runderen 55 tot 85 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 70 centimen tot fr. 1,00; vette varkens fr. 0,84 tot fr. 0,92. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,36 tot fr. 4,18; Mechelen fr. 4,05; Ware- gem fr. 3,15 tot fr. 3,27; Thielt fr. 5,30; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,00 St. Nicolaas fr. 3,93 en te Brugge fr. 4,71. Zondag ochtend vroeg brak in een dichtbevolkte wijk van Plymouth een brand uit welke zoo snel in omvang toenam, dat twaalf menschen in de vlammen omkwamen, alvorens redding kon aange- bracht worden. Een persoon, die uit een venster sprong, vond evenzeer den dood. Twee personen worden nog vermist, De plechtige uitvaart van Koning Alfonso XII begon Zaterdag voormiddag 10 ure. Er waren 12,000 personen officieel bij tegen- woordig en ongeveer 800 genoodigden. De meerderheid der geinviteerden kon in het kerkgebouw geen plaats vinden. Het geheel leverde een indrukwekkend schouw- spel op. Acht en dertig kerkvoogden assisteerden bij den lijkdienst en de Bisschop van Madrid gaf de absolutie. De plechtigheid duurde tot 2 uren in den na- middag. Talrijke kransen waren op de katafalk geplaatst. Te Vlissingen gaat een adres aan den Minister van Oorlog rond, verzoekende intrekking van het besluit tot overplaatsing van den officier van ge- zondheid le kl. Pabst naar Harderwijk. Met het oog op het barre jaargetijde, zulien door de societeit //Momus" te Maastricht 12000 KG. steen- kolen aan de armen worden uitgereikt. Jhr. Mr. P. Boddaert, vroeger rechter in de rechtbank te Middelburg, is eergisteren te 's Gravenhage overleden. Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen heeft den Amsterdamschen bankier Rosenthal benoemd tot commandeur der Wasa- orde. Tijdens de afwezigheid der moeder viel een 2jarig knaapje te Oostzaan in een pot met kokend water en overleed spoedig aan de bekomen brandwonden. Te Smilde heeft een knaapje van 12 jaren de stoutmoedige daad verricht van in de hoofdvaart te springen, om een 6jarig kind, dat in dit kanaal was gevallen, te redden. De moedige daad werd met gunstigen uitslag bekroond. De cholera, die uit zuidelijk Spanje geweken was, is daar opnieuw epidemisch heerscbend op de Christine eilanden, nabij Cadix. Te Havre is op de han- delskade brand ontstaan ten gevolge waarvan 800 balen katoen zijn verbrand. Te Parijs is een vrouw in hechtenis genomen, die haar klein doch- tertje een glas petroleum had laten drinken. Na twaalf uren lijdens overleed het ongelukkige kind. Uit Rotterdam schrijft men: Toen in de vorige week ieder werk kon krijgen bij het wegruimen van sneeuw, waren er vele werkeloozen, die voor het ,,schooiersloon," dat van wege de stad betaald werd, niet wilden werken; dit loon is f 1,50 daags, de dag berekend van 's morgeus 7 uren tot donker, terwijl de ge meente zorgt voor het benoodigde gereedschap. Uit Workum wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Sinds jaren bestaat hier de gewoonte, dat 5 Dec. op de societeit Harmonie onder de leden wordt geloot om wild. De leden meenden in hun eigen huis, hunne societeit, vrij te zijn in hunne hande- lingen. Niemand sprak dat dan ook ooit tegen. Daar verschijnt op den jongsten St. Nicolaas avond eensklaps de rijksveldwachter in de zaal! Nog nooit werd daar een politieagent gezien vdor dezen 1 Nu weet men dat de drankwet der politie het recht heeft, om te komen waar //Vergunning" is, maar tot nog toe werd van dat recht geen gebruik gemaakt, wat wel op de meeste societeiten in ons land zoo zal wezen. De rijksveldwachter overtuigde zich slechts, dat er geloot werd en verwijderde zich, waarna tegen den kastelein (pachter der societeit) proces-verbaal werd opgemaakt. Met belangstelling ziet men den verderen afloop tegemoet. Koning Alfonso had een jachthond die hem overal volgde en zelfs met zijn meester in de zit- tingen van den ministerraad verscheen. De vorst noemde het dier //Fea la brutta" (de leelijke Fea.) De hond was ook in het vertrek aanwezig waarin de vorst den laatsten adem uitbliesde Koningin barste in tranen uit en Fea verliet huilende de kamer en kon nergens meer gevonden worden. De Koningin liet naar het dier zoeken maar het was te vergeefs. Eerst op den dag toen het lijk van het sterfbed moest worden opgenomen, kwam Fea, die zich onder het bed verscholen had, te voorschijn en viel den Majordomus aan die den doode aanraakte. Het trouwe dier moest gebonden worden, en toen kon men het eerst verwijderen. Het dier volgde den lijkstoet van Pardo tot San Antonio della Floridaeen kamerdienaar bracht het later naar Pardo terug, waar het een afgelegen hoekje opzocht en begon te huilen. Te Rome zijn twee handelaars in blanke slaven en slavinnen in hechtenis genomen. Een hunner, Luigi Rossi, agent van den te Londen wonenden Antonio Tartaglia, was vergezeld van een twintigjarig meisje, dat hij voor honderd francs gekocht, en een vijftienjirigen knaap, voor wien hij dertig francs betaald had. Beiden moesten afge- richt worden om later in Engeland te bedelen ten beboeve van hunuen meester. De andere misda- diger, Luigi Zeppa, was op het punt twee knapen, acht en vijf jaar oud, naar Frankrijk te brengen, om ze te leveren aan zekeren Maselli, aan wien hij bericht had dat hij reeds een meisje voor zes francs per maand gehuurd heeft. Toen //prins" Savine, die wegens oplichterij veroordeeld wasZaterdag van het paleis van justitie te Brussel terugkeerde, vroeg hij zijn ge- leiders verlof om van een water-closet gebruik te maken, wat hem toegestaan werd. Nauwelijks daar binnen, sloot hij zich op en trachtte door het raain op een binnenplaats te ontkomen, doch de gendarmen, gerucht hooreude, waren hem voor. Zij wierpen zich op hem, toen de veroordeelde hun peper in de oogen wierp; ofschoon een oogenblik verblind, lieten zij echter hun gevangene niet los, die dus toch naar de prefectuur overgebracht werd. In Marocco werd dezer dagen de eerste ver gadering tot afschaffing der slavernij gehouden. De deelnemers aan deze bijeeukomst hadden zich ver- eenigd ten huize van een te Tanger gevestigden Engelschman. Onder hen bevonden zich Europeanen van bijna alle nationaliteiten, benevens een rijke Moor. Na de beraadslaging volgde het benoemen van een commissie, welke de taak heeft de Anti- Slavernij-Maatsehappij in haar streven zoo krachtig mogelijk te ondersteunen. De vergadering werd ook door vrouwen bijgewoond, en twee van deze leverden een verhaal van de afschuwelijke marte- lingen welke een slavin een beeldschoon Isra- elitisch meisje van ongeveer twintig jaar moest ondergaan. Uit den mond van het slachtoff'er zelf hadden mistress Crawford en mistress Allen (laatst- geuoemde de eclitgenoote van den secretaris der bovenvermelde maatschappij) al die gruwelen ver nomen, waarvan, gelijk men zich zal herinneren voor twee jaar geleden de Engelsche bladen zoo im««i —urn—■mii ii i n—T-rrrmMnrar—rniTw mmhm ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2