Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gtlspiteerile States van Zeelani No. 2148. Woensdag 16 December 1885. 25e Jaargang. EENE ST. MCOLAASVEHTELLI\G Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Neuzen. uilgcver Uinsdas Vrljd.igavoud blad maken bekend dat, ter voldoening aan art. 1 van het Algemeen reglement voor de polders of water- schappen, eene aanvraag om vergunning tot bedijking van schorreu enz. ter oppervlakte van ruim 100 hectare, onder de gemeente Ter Neuzen, met bestek en teekeningen, benevens het ambtsbericht van den Hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat, gedurende drie weken, en wel van 12 dezet tot on met 2 Januari aanstaande, zullen zijn neder- gelegd in het gemeentehuis van Ter Neuzen, ter inzage van belanghebbende besturen en personen. Deze zijn bevoegd, binnen veertien dagen na dien tijd, hunne bezwaren tegen de voorgenomen bedijking bij Gedeputeerde Staten schriftelijk in te dienen. Middelburg, 4 December 1885. De Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRATJW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. JPolitieU Overzicht. De „cerlijke makelaar" is bezig met Windthorst uit den zadel te lichten en van de centrumpartij te scheiden, maar dat geeft hem handen vol werk. Windthorst is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en het parlementair duel lieeft voor beide nog weinig gegevende katholieken zijn noch voor de nationale leer des Pruisischen macht- hebbers gewonnen noch van huu particularistische neigingeu afgetrokken en omgekeerd heeft Windt horst niemand bekeerd. De Duitsche Rijksdag zal een voorstel van de Duitsch—conservatieven be- handelen, om den duur van het mandaat der afge- vaardigden en dus de legislatuur-periode van den Rijksdag te verlengen tot vijf jaren. Daarentegen is door de sociaal-democraten een voorstel inge- diend, om dien duur te beperkeu tot twee jaren. Het hoofdargument, door de conservatieven aange- voerd, is dat men de nadeelen eener verkiezings- agitatie niet moet vermenigvuldigen en dat de belangstelling der kiezers vermindert, wauneer zij al te dikwijls tot den verkiezingsarbeid worden opgeroepen. Van vrijziunige en sociaal-democratische zijde wordt deze redeueering bestreden door de op- merking, dat elke verlenging van den duur van van het mandaat eene verkorting is van de rechten des volks en dat in landen, waar de afgevaardigden geen bezoldiging of vergoeding ontvangen, langdurige legislatuur—perioden onvermijdelijk tot plutocratie voeren. In den Franschen Senaat is de Tongkin-kwestie aan de orde. De commissie uit de Kainer heeft nog al het een en auder aan het licht gebracht. Het meerendeel der leden is samengesteld uit vijanden van het vorig Kabinet en ontveinst zich niet de koloniale politiek van Ferry op de scherpste wijze te veroordeelen. En wat is thans geschied? De radicalen en intrunsigenten hadden steeds be- weerd, dat het Ministerie Ferry de ddpeches van generaal Briere de FIsle had vervalschtde gene- raal zelf heeft dit op de meest besliste wijze ont- kend. De oppositie beweerdedat Ferry bevel had gegeven tot de expeditie naar Lang-Son, om zijne positie tegenover het Parlement door eene schitterende overwinning te bevestigen. Generaal Briere de l'lsle heeft verklaard, dat hij alleen het bevel tot dien tocht heeft gegeven en dat het Ministerie hem voile vrijheid had gelaten. De heer Rochefort heeft herhaaldelijk verzekerd, dat Ferry de Tongkin-expeditie alleen had ondernomen om de speculation van zijn neef Bavier-Chauffour te steunen en daaruit zelf voordeel te trekken. Het onderzoek der commissie heeft bewezen, dat Ferry de ondernemingen van dezen bloedverwant heeft tegengewerkt in plaats van die te bevorderen. Op het Pyreneesehe schiereiland is het decreet van amnestie verschenen. Zorilla zal den Spaan- schen bodem weer mogen betreden1200 ver- volgingen wegens drukpersdelicten worden opge- heven; twaalf schrijvers zullen het bagno verlaten 15 de gevangeuis te Madrid. Aan de Baskische grens heeft bij den Baron Sangarren, een Carlistisch banket van 80 couverts plaats gehad, terwijl wapens uit Frankrijk over de grenzen worden gevoerd. Op Cuba gaan de zaken ook niet naar wensch, de struikrooverij wordt daar op groote schaal gedreven. Creoolsche geemigreerden zijn mede van de partij. De schatkist is er leeg en de begrooting sluit jaar op jaar met een tekort van 6 tot 12 millioen piasters. De Britten stemmen nog altijd en hoe het er toe gaat, zien we uit het volgende verhaal van een reiziger. //Wat is het hier verbazend stil voor een verkiezingsdag," zei hij tot den waard in een dorpshotel. „Och rnijnheer," zei de man, „dat komt van die ellendige Corruption Practices Act. De menschen durven nu bij eene verkiezing bijna geen geld uitgeven. Bij de laatste verkiezing, gij zult het u nog wel herinneren, was het hier geheel anders. Toen hadden we niet twee, maar drie candidaten, en de twee liberalen gaven samen negenduizend pond uit en de conservatief besteedde er alleen zes duizend pond aan. Al wat er nu uitgegeven wordt, zal nanwelijks eenige honderden ponden bedragen. En nu in dezen slechten tijd, nu er zoovele menschen zonder werk rondloopen, zou het menigeen zoo goed van pas kornen, als hij zooals vroeger vijf shillings op een dag met aanplakken of rondbrengen van biljetten, of met rondiijden mocht verdienen." „Stem voor Buxton en goedkoop voedsel," stond in het dorp op verscheidene biljetten. Maar eenige conser vatieven, die zich met deze aanbeveling van vrijen handel niet konden vereenigen, hadden overal waar zij konden, daar naast een prent doen vast FEUILLETON. W. F. SEORKEY FLOD. //Het einde van het lied was, meneer," vervolgde Rutters,- „dat ik mij bij een kleedermagazijn heb aangeraeld, om 's morgens, 's middags en 'savonds met strooibiljetten in de Kalverstraat te st.aan en op die manier ten minste nog een gulden per dag te verdienen." „Ben je getrouwd?" vroeg de heer met het perkaraenten gezicht, met alle macht aan het groene koord trekkende om den krulhond van onder een sleeperskar te verwijderen, waar hij aan een stuk been begon te kluiven. z/Hij is een vrek," dacht Rutters weer. »Hij gunt zijn mageren bond niet eens een beentje. Op het laatst zal die zijn eigen magere pootjes nog afkluiven." En hij antwoordde: ,/Ja meneer, zeker ben ik getrouwd. En ik heb zeven kinderen, van wie het alleen ongelukkig is dat ze geen van alien op mij, maar alien zonder uitzondering op moeder gelijken." „En kan jij met zulk een gezin van zes gulden in de week leven „Het moet wel meneer. En het gaat ook. En wat meer is meneer, we hebben nog maar weinige dagen gehad dat wij ongelukkig of on tevreden waren vJongen," zei de oude heer verbaasd, „dat is sterk. Hoeveel maal in de week eet je vleesch ging hij voort, naar den wiukel ziende en van ongeluk en ontevredenheid op vleesch overspringende „Eenmaal meueer," antwoordde Rutters, met een nieuwen verlangenden blik naar het ribbestuk achter de winkelruiten. Het lag daar zoo uitlokkeDd, met den vetsten kant naar zijn hongerig gezicht gekeerd. Het was zoo'n welgedaan stuk vleesch, het lag daar als blozende van vreugde over zijn eigen welgedaanheid, en Rutters trachtte te bere kenen hoe welgedaan het koebeest moest geweest zijn, dat het onder het hart had gedragen. Dat ribbestuk biologeerde hemhij kon er zijn oogen niet afwenden en terwijl hij het van alle kauten beschouwde (ongeveer met dezelfde gevoelens als zeker uitgehongerd, gevangen ridder uit de oudheid wiens boeien hem zooveel vrijheid lieten, dat hij met de punt van zijn tong juist een duivenpasteitje kon bereiken, dat op een met uitgezochte spijzen rijk bezette tafel stond), kon hij niet nalaten zich voor te stellen welk een beerlijk figuur het in den grooten ijzeren pot boven het vuur en ook op de tafel in zijn kelder zou maken. „Eenmaal in de week vleesch, meneer," herhaalde Rutters, treurigzijn neus verbergende in zijn zakdoek lechten, een schip voorstellend dat van Amerika komt met een lading doodkisten. Daar er toch zooveel menschen van gebrek en honger zullen omkomen als gevolg van den vrijen handel, is let gelukkig dat we zulke goedkoope machinaal ^emaakte doodkisten uit Amerika krijgen, goed- tooper dan een Engelsche timmermah ze kan everen." Op deze en dergelijke wijzen pogen de voor- en tegenstanders van vrijen handel de lagere dassen der bevolking rechts of links te doen stemmen. Algemeen stemrecht//Vox populi, vox DeiWie het maar gelooven wil. De uitslag zal zijn dat 333 liberalen, 251 conser vatieven en 86 Parnellisten zitting zullen nemen. Om het bezit van twee zetels wordt gevochten, zoo na is de ,/herrie" afgeloopen, om misschien binnen kort herhaald te worden. Bij Kon. besluit is bepaalddat voor het zegelen van kwitantien en van handelspapier met 1 Januari 1886 een nieuw model van plakzegel wordt ingevoerd. Dit zegel is van rechthoekigen vorm en heeft eene lengte van 29 millimeters bij eene breedte van 22 millimeters. De kleur is paarsch voor het zegel van vijf cent en rood voor de zegels van hoogere bedragen. Het draagt aan het hoofd 's Rijks wapen, vast- gehouden door twee gekroonde leeuwen, boven een Tint met de spreuk wJe Maintiedrai," alles op een gebloemden achtergrond. Een ongekleurd rechthoekig vak onder het lint behelst de aanwijzing van den prijs, die aan den voet van het zegel nog eens vermeld staat. Daar tusschen komen, op acht regels, veertien maal voor de woorden,/Nederlandsch plakzegel." De plakzegels volgens het bestaand model kunnen, voor zoover de voorhanden voorraad strekt, wor den uitgegeven en gebruikt. Naar de N. R. Ct. verneemt is er ernstig sprake van het tot stand brengen eener stoomtram van Walsoorden op Hulst. In vervanging van den thans bestaanden wagendienst, zouden de heeren Smit V Co., wauneer zij de noodige subsidie kunnen verkrijgen, deze tramlijn tot stand willen brengen langs den provincialen kunstweg. Naar men meent, zou de groud der bermen langs den weg alleszins geschikt zijn, om zonder be- duidende kosten de lijn aan te leggen. Omtrent het ongeluk, veroorzaakt door gas- ontsnapping in het krankzinnigengesticht Voorburg onder Vucht, wordt gemeld, dat de 9 kraukzinnigen voor wier leven aanvankelijk eenige vrees bestond, alien zijn hersteld, zoodat het ongeluk zich bepaald heeft tot 2 dooden. „Meer kan bruintje niet trekken, meneer. Maar we kunnen er buiten, meneer, als we willen." De oude heer stak de hand in zijn zak en haalde er een groote, ouderwetsche beurs uit te voorschijn, die misschien een eeuw oud was. Rutters zag hem aan met een onbeschrijfelijken blik. Zulk een buitengewoon gezicht moet Robinson Crusoe getrokken hebben, toen hij van zijn eiland een zeil outdekte, of de heer Zacharias Scrooge, toen hij door een geest en drie spoken diep ellendig was gemaakt, en wakker geworden zijnde, bevond dat hij gedroomd had en zich nog verbeteren kon. Maar het gezicht dat de arme Rutters zette, toen de heer twee rijksdaalders uit zijne ouderwetsche beurs haalde, ze hem in de hand drukte en met een glimlach van genoegen op dat perkamente gezicht tot hem zeide //Wel dan zal je van avond op mijn kosten eens lekker eten. Ga in dien winkel en koop dat ribbestukdat gezicht is moeielijk te beschrijven. Terstond vloog Rutters den slagerswinkel binnen, waarbij hij den krulhond op zijn poot trapte. Het arme dier jankte erbarmelijk, doch de man stilde spoedig de pijn door in den winkel allereerst een kluifje voor hem te vragen. Zoodra de houd zijn deel had bekomen, verliet Rutters met het ribbestuk den winkel, ten einde den ouden heer nogmaals te bedauken. z/Wees bedaard man. Wees bedaard," zei de oude heer, wiens gezicht gekleurd werd door een Naar men verneemt, was op de zaal, waar het ongeluk plaats had, den vorigen dag een sterke gaslucht waargenomen. Er is toen een onderzoek ingesteld, doch men heeft geen lek ontdekt. Toch werd de gasleiding, voor zooveel de bewuste zaal betreft, voorzichtigheidshalve nog afgesloten (de inrichting is namelijk van dien aard, dat de leiding van elke zaal afzonderlijk kan gesloten worden) bij het naar bed gaan werd van een olielamp gebruik gemaakt. 's Morgens te 4 uren werden de broeders-oppassers gewekteen hunner bleef afwezig hij werd opgezocht en men kwam toen tot de ontdekking van het gebeurde. Ingevolge den wensch van den Bremer Lloyd leeft de Rijkskanselier goedgekeurd, dat de schepen van de nieuwe stoomvaartlijnen Antwerpen zullen aandoen. In den Rijksdag verklaarde de Staatssecretaris Botticher, dat verder nog slechts in aanmerking waren gekomen Rotterdam en Ylissingen. De eerste haven had het bezwaar, dat zij met de zee verbonden is door een kanaal, hetwelk door ijsgang onbevaarbaar wordt en slechts een geringen diepgang heeft. Vlissingen biedt daarentegen groote voordee- len aan. De heer Hammacher deed het belang uitkomen, hetwelk de Rijnsche industrie heeft bij het aandoen van Rotterdam, doch ontkende ook niet de daar bestaande technische moeielijkheden. De heer Meijer, van Bremen, pleitte voor Ant werpen. De belangen van Zuidwestelijk Duitsch- waren afdoende voor een beslissing. De betrekkelijke post werd toegestaan. De manieren, waarop de menschen zich ver- maken, loopen dikwijls zeer uiteen. Een zonderling middel daartoe werd te Hilversum dezer dagen gebruikt; het bestond namelijk in het schrijven van briefkaarten aan elders wonende personen, met valsche onderteekeuing en met een inhoud, die niet alleen uit louter leugentaal bestond, maar tevens groote ongerustheid bij de geadresseerden te weeg bracht. Zoo werd aan te Amsterdam en te 's Hertogen- bosch wonende familie van Hilversumsche ingeze- tenen gemeld, dat b'j laatstgenoemden levensge- vaarlijke ziekte heerscht, ten gevolge waarvan ge adresseerden in allerijl naar Hilversum kwamen. Bij alien brachten de briefkaarten, behalve onge rustheid en augst, schade te weeg. Er werd aangifte van deze zonderlinge lief- hebberij gedaan en het is den majoor der rijks- veldwacht en den inspecteur der gemeente-politie gelukt den schrijver dier verzinsels uit te vinden. Het schrijven is, naar de Gooi en Eemlander mededeelt, geschied onder den indruk van sterken drank; de schrijver was met vier andere personen te zamen, die hem niet hebben teruggehouden. bios van inwendig genoegen, nadat hij door een vloed van dankbetuigingen, was overstroomd. vWaar woon je man?" vroeg hij, zijn kraag opzettende, alsof hij bang was dat die zondvloed hem deren zou. z/In de Koningstraat meneer. In een kelder, zoo klein, dat als hij onder water stond, een schuitje er zich niet in zou kunnen omkeeren, veel minder mijn vrouw met zeven kinderen. Ik ben den heelen dag op straat." z/Jongen, jongen," zei de oude heer medelijdend, »Zes gulden in de week, een vrouw met zeven kinderen, en dan een kelder, zoo klein, dat die er zich niet in kunnen omkeeren? En jij lui bent bijna nooit ontevreden of ongelukkig?" z/Neen meneer maar wij zullen ook nooit zoo gelukkig zijn als op dezen St. Nicolaasavond meneer, en dat door uw toedoen. O, o, ik kan niet zeggen wat ik wilde zeggen, maar dit zeg ik u dat u mee moet naar mijn vrouw en kinderen, die u zullen danken op een betere manier dan ik daartoe in staat ben. Dat moet ge. Dat zult ge. O, o, dat zult ge." En Rutters nam het ribbestuk onder zijn reehter- arm en sleepte met delinkerhand den ouden heer mede die er niet in slaagde los te komen uit de hand, (welke hem kneep om uiting te geven aan het diepste gevoel van hem, wien zij behoorde,) dan nadat hij er in had toegestemd zijn goedig ge zicht te laten schijnen in het onderaardsche gewelf TEK \EIZE\S(HE lOlBAVT. AN E VAN verschlint DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1