Buitenland. Gemen^de berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN11 December 1885. RECHTSZAKEN. Arrondissenieiits-rechtbank te Ittiddelburg. gehoor, ora spoedig te bemerken, dat met zijn commensaal kleederen, geld en gemaakte kosten verdweuen waren. Van dat geval is door hem aangifte bij de politie gedaan. Door het polderbestuur van Walcheren werd gisteren, bij enkele inschrijving verpacbt, het recht van broed- of mosselzaad weg te halen van de paalwerken, aan het strand der Noord watering, ge- durende het jaar 1886. llet hoogst werd daarvoor ingeschreven door den heer W. Jumelet, te Bmi nisse voor f 910 en het laatrst door den heer V. N. Voerinan te Philippine, voor f 5t)0. Nieuwvliet, 8 December Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer F. W. Drijver, caudidaat te Amsterdam. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 dezer de volgende vonnissen uitgesproken A. C. 11., vrouw van F. v. Harbeidster te Clinge, is wegens boon veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen gevangenisstraf. P. L S., klein landbouwer te Hulst, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 15 boete of 5 digen gevang. H. L., schipper te St. Philipsland, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 15 boete of 5 dagen gevang. 's Grave ullage, 11 Dec. Tweede Kamer Ret hoofdstuk Binnenlandsche zaken is eenparig aange- nomen na goedkeuring van den post subsidie mo- numenten en na discussie over het rijksrauseum te Amsterdam, waarbij De Beaufort en Schaepman den bouwmeester hulde brachten. Inzake adres Wijmbritseradeel trok Wijbenga zijn voorstel inVan der Loeff en Roell verdedigden den Raad van State tegenover Lohman. Hoofdstuk Marine is aangenomen. Viruly en De Beaufort bestreden het hooge eindcijfer en drongen aan op intrekking van nieuwe posteu. Van der Hoop en Van der Oije verdedigden den Minister, Reuter wenschte verdeeling der uitgaven over enkele jaren. Maandag voortzettiDg. i— i ii m iimi i n i •wwN-umiwwii' m ii*E^mratsTK*aBaf. De onafhankelijke Congo—Staat treedt voor de eerste maal op in den Almanach de Gotha. Het centraal Gouvernement bestaat uit drie personen den heer Van Eetvelde, voor Buitenlandsche Zaken en Justitie; den heer Van Neuss, voor Fiuancien, en den heer Strauch, voor Binnenlandsche Zaken. In Congo fungeert als algemeen bestuurder Sir Francis De Winton als onder-gouverneur de heer Janssen. Er zijn 78 blanke agenten op verschil lende punten verspreidde Staat bezit eene leger- macht van 2000 zwarten, vier stoombooten en vijf stoomsloepen. Het corps diplomatique bestaat uit een agent, die van de Vereeuigde Staten. De oppervlakte van het grondgebied wordt ge- schat op 2,735,400 veirkante mijlen er zijn circa 27 millioen inwoners. De jaarlijksche begrooting bestaat uit een dotatie, bepaald door den Koning, ten bedrage van 1 millioen. De plaatselijke ont- vaugsten worden ook op een 1 millioen geschat. De handel is vrij in Congo de te heffen rechten mogen niet meer beiira.'en dan het onderhoud van de onmisbare agenteu en gestic'nten kost. De uitvoer—artikelen zijn amandelen, airdnoten, palm- lige lichaam van het spook aan bet groene koord, zoodat daar de oude heer struikelde en het per- kamenten gezicht groot gevaar liep in aanraking te komen met de sneeuw op het trottoir. ,/Hola, ineneer! Sta vast, meneerNiet vallen, meneer!" riep llutters, hem bij den arm grijpende en hem aldus voor een val behoedende. //Alweer klaar, meneer!" llet perkamenten gezicht staarde hem dankbaar aan en Rutters merkte op, dat er een sombere en zwaarmoedige uitdrukking op lag. ,/Dank je, man. Dank je," zei de oude heer. //Daar had u bijna in de sneeuw gelegen, me neer," zei Rutters, die zijn laatste biljet aan een dienstmeisje had gegeven. ,/Dank je. Dank je, vriend," zei de oude heer nog eens, met iets zwaarmoedigs in zijn stem. //Dank jeEn misscliien als genees- middel voor zijn schrik, snoot hij zijn neus, en zelts het geluid, dat hij hierbij maakte, had iets zwaarmoedigs. Duizeligheid in het hoofd, weet je vervolgde de oude heer, dat lichaamsdeel met den vinger aanwijzende. z/Juist, meneer, dat ken ik," zei Rutters en hij vervolgde, meenende in het verschiet zijner ver- beelding een halven gulden of een kwartje te zien oprijzen „U kuut onmogelijk alleen den weg naar liuis gaan, meneer, als bet u eens voor de tweede maal overkwam. Laat ik er niet aau denken. Wat ik zeggen wilde, ik zou u met het grootste genoegen naar huis willen brengen, meneer. Als u op mijn arm zondt willen leunen, olie, koffie, sesamzaad, caoutchouc, verfhout, rijst, copal, was, ivoor en huiden. De artikelen van invoer zijn: geweren, kruit, spiritus, weefsels, glas- werk enz. Te Rome verschijnende bladen beweren dat de soldaat Ernesto Doria in bet Quirinaal een aanslag op het leven van den Koning van Italie heeft willen plegen hij poogde met geweld iu het paleis door te dringeu otn zijn onmiddellijk ont- slag uit den militairen dienst te eischen. In werkelijklieid schijnt men met een krank- zinnige te doen te hebben gehadhij werd op den dreinpel van 's vorsten werkkauier gearresteerd. De man had een strop in de hand, waarmede hij, naar zijn zeggen, den Koning wilde ophangen. Volgens een amler gerucht vond de arrestatie in de vertrekken van Koningin Margeritha plaats. Ten paleize heersclite groote oi.tsteltenis. De rijkste man der Vereeuigde Staten, de spoorwegkoning Van der Bilt, is, gelijk men weet, zeer onverwacht overleden. Gedurende het dejeuner was hij nog zeer vroolijk eu op^rewekt en na afioop wible hij een ritje gaan maken. Dit plan kwam echter niet tot uitvoering want Van der Bilt ging naar het kantoor van den heer Garret, den president van het spoorweg-comite, waar hij door een beroerte werd getroffen en binnen den tijd van drie minuten overleed. Van der Bilt was in 1821 op Staten-eiland ge- boren. Hij ontving een zeer gewone opvoeding en g»f tot zijn dertigste jaar geen blijken van buitengewone bekwaamheid. Zijn vader beschouwde hem eerst als geheel ongeschikt om zijne zakon voort te zetten, maar later kwam hij tot audere gedachten Van der Bilt trouwde met mej. Rissum, een dame van Hollandsche afkomst, die, gelijk de Times weet mede te deelen, zijn eerzucht prikkelde en zijn ondernemingszucht wakker maakte. Vele jaren achtereen was de jonge Van der Bilt een der onder— voorzitters der New—York Central en zoo werd hij langzamerhand onder zijn vaders leiding een der bekwaainste speculanten in Wallstreet. Booze tongen beweerden dat zijn vader nooit onbe- perkt vertrouwen heeft gehad op zijn bekwaamheid en hem vaak gebruikte als een uiidclel om het publiek te misleiden, door hem op ongunstige tijden te laten koopen en verkoopen, maar toch liet de vader bij zijn dood den zoon de geheele beschikking over een vermogen van 20,000,000 na. Tevergeefs be- proafden de oudere broers en zusters dit testament ongeldig te laten verklaren, op grond dat Wdliam deze gunstigste beschikking had verkregen door iuvloed te oefenen op zijn vader. Van der Bilt vertoonde zich weinig in het openbaar en kwam ook niet veel in gezelschap. Toch toonde hij groot belangstelling in het maatschappelijke leven, getuige o. a. de stichting der Van der Bilt-Uni- versiteit in Kentucky, welke hem 1,000,000 dollars kostte. Met staatkunde liet hij zich nuoit in en zijn grootste vermakeu waren paardrijden en kaart- spelen. Van der Bilts nalatenschap komt aan zijn oudsten zoon Cornelius. In 1881 voor den tariefoorlog was Van der Bilt ongetwijfeld de rijkste man der Vereeuigde Staten. Na den oorlog heeft hij bij wijze van voorzorg voor slechte tijden 10,0^0,0 0 pd. st. in Araerikaansche staatsfondsen belegd doch met zekerheid is zijn vermogen niet te bepalen. l)e loodstransportstoomboot Coertzen, van Vlis- singen te Nieuwediep aaugekoinen, zal in de vol gende week naar Louden vertrekken, ten einde de tot het lanceeren van vischtorpedos in gereedheia gebrachte toruedobooten Etna en Hekla af te halen. De bekende straatpoeet Meijer, vroeger kastelein op den Duno, is te Amsterdam op 68jarigen leeftijd in het gasthuis overleden Te Scheve- als ik zoo vrij mag wezen, meneer." En Rutters staarde hem met angstvallige hoop in het perka inenten gezicht. Zij waren intussc-hen voortgegaan in de richting naar den Dam en bleven nu weder staan voor een slagerswinkel. ffNeen dank je. Dank je," antwoordde de oude heer. ,/lk zal er alleen wel komen, daar ben ik niet bang voor." z/Hij is een vrek," dacht Rutters, zijn nens snuitende met zijn ijskoude blauwe hnnden. //Ik mag een kalkoen zijn als hij geen vrek is." En hij wierp een treurigen blik naar een ribbestuk, dat acliter de glazen van den slager lag, te midden van audere gedeelleu der overblijfselen van ramp- zalige ossen of koeier. Helaas, hij zou er evenmin de tanden in zetten als in een ribbestuk van zijn eigen verkleumd lichaam. //Waarmede verdien je den kost? Loop je uit- sluitend met zulke papieren vodden?" vroeg de heer met het perkamenten gezicht, door het uit- gestalde vleesch op zijn onderwerp gebracht. wVoorloopig, meneer. Voorloopig. 'tis tegen- woordig een slappe tijd voor de werklieden, me neer. Vroeger werkt.e ik aan een groote fabritk, daar had ik mijn dagelijksch brood, totdat ik met een honderd man of een paar minder of meer, ontslagen werd, oindat vDaar heb ik van gehoord," zei de oude heer met eeu trek van medelijden op zijn gelaat. (Wordt vervolgd.) ningen zou, zegt men, een diamantslijperij worden opgericht. De 18jitrige C. D N., die den 10 Nov. te Oud-Beierland geschaakt werd en op verzoek van haren vader werd aangehouden, is thans met haar ontvoerder in ondertrouw opgeno- inen. Te Altenburg verloor een echtpaar binnen 14 dagen al zijne kinderen ten getale van vijf, van 7 maanden tot 6 jaar oud, aau diphteritis. De Flandre Liberale zegt, dat de Belgische regee- ring dezer dagen een krankzinnige heeft ge- decoreerd, zekere Simoens, vroeger ambtenaar bij de gr ffie te Gent, die reeds 20 jaren in een gesticht is! De winkel van den hofjuwelier Granichstatten te Weenen werd Zaterdngnacht ge heel geplunderd. De waarde der gesto'.en voor- werpen wordt op 400,000 florijnen geschat. Verleden week, in de dagen voor St. Nico- laas, toen zoo velen zich voor de winkels verdrungen en sommige straten te 's Huge voor.-.l druk bezocht werden, kregen de heeren rookers van de Haagsche Ct. de waarschuwing een weinig voorzichtig te zijn met het wegwerpen van brandende eindjes sig.iar en lucifers, wijl daardoor in de Veenestraat aldaar zeker toiletartikel eener dame aau het branden was geraakt Door de uitbreiding, welke de mode aan het achterdeel der japonneu gegeven heeft, bemerkte die dame niets. Gelukkig was zekere heer V. D. zoo beleefd de queue te blusschen. In het tuchthuis te Leeuwarden heeft Dinsdag en Woensdag nog al opschudding plaats gehad. Dinsdag kwam het middagmaal eenigszins later dan gewooulijk. De gevangeuen in de beide weverszalen, oinstreeks 50, toonden zich hierover outevreden en weigerden later op dien dag te werken Dieuten gevolge werden alien gestraft met inhouding van eene maand zaksreld. Dit maakte hen nog meer weerbarstig en Woensdag weigerden zij opnieuw aan het werk te gaan. De toestand was zoo ge- spannen, dat de kommandant een twintig man van de milit dre wacht ineende te moeten binnenroepen, die hunne geweren laadden. De kommandant zelt werd door een der voornaamste belhamels met een stuk hout gedreigd, doch greep dezen met kracht aan, zoodat hij spoedig machteloos was. Langza merhand werd nu de orde hersteld en werden 14 gevangeuen, die het meest schuldig waren, iii het cachot gebracht. In het krankzinnigengesticht „Voorburg," onder de gemeente Vucht, was gisterennacht op eene der slaapzalen eene groote hoeveelheid gas ontsnapt. Twee krankziunigen zijn dientengevolge reeds overleden eu negen verkeeren in levensge- vaar, zoodat hun reeds de Sacramenten zijn toe- gediend. Een breeder, die op de zaal aanwezi? was, of- schoon zelf zoo bedwelmd, dat hij de deur niet kon bereiken, had toch de tegenwoordigheid van geest eene ruit van een der ramen stuk te slaan. Ware dit niet gebeurd, het ongeluk zou nog van grooteren omvaug zijn geweest. Een 79jarige grijsaard te Winschoten, krom gebogen van aanhoudenden zwaren arbeid en tot op heden bekend als onberispelijk van zeden, heeft zijn 82jirige zeer gebrekkige vrouw verlaten, en in gezelschap van zijn dienstmeid zijn woning ont ruimd, om zich elders te vesti/en. Het bejaarde echtpaar stond bekend als vrij be- middeld naar zijn stand. Maandag arriveerden te Rotterdam vijf Ara- bieren, vermoedelijk vier mannen en een vrouw; uit hun kleeding was dit niet op te maken. Zij spraken alleen hun eigen taal. Aan een der po- litiebureelen ge racht, werden verschillende tolken ontboden, maar nieinand kon hen verstaan. Zij zijn daarna naar het hoofdbureel van politie over- gebracht, waar men een laatste poging zou aan- wenden om te trachten met hen te spreken. In geen jaren was de handel in levende varkens in Groningen zoo geanimeerd als thans week op week worden aauzienlijke kudden naar Hamburg verzonden. Naar Belgie gaan zeer veel Drentsche schapen, die daar zeer in den stnaak schijneu te vallen. Eenigen tijd geleden is te Londeu de prach- tig ingerichte waning van een vermogend man op klaarlichieu dag totaal ontruimd door dieven, niet- tegenstaande in het daaraan grenzende gebouw zicli een bureau der politie bevindt. De Fransche dag- bladen, dit geval besprekende, voegden er uit eenen mond bij,,Zoo iets zou bij ons niet mo- gelijk zijn Met echt Fransche voorbarigheid hadden zij de zaak beoordeeld. Te Saint-Cloud, in de provincie Oran, is dezer dagen wel wat anders gebeurd. Voor de kazerne der gendarmerie aldaar had een tro p goochelaars en koorddansers post gevat en de manschappen naar buiten gelokt. Terwijl zij zich aldaar verlustigden, hebben eenige dieven zich door een achterdeur toegang verschaft in het gebouw, ongeveer al de wapenen bijeengepakt en zich daarmee verwijderd. Er wordt nog druk naar de daders gczocht. St. Nicolaas is Zaterdagavond ook verschenen in het Keizerlijk paleis te Weenen, om geschenken te brengen aan het tweejarig dochtertje van den Oostenrijkschen Kroonprins. Hij vermaande het Priusesje een gehoorzanm kind te zijn, dat zich ook zonder tegenstribbelen handschoeutjes moest laten aantrekken, als het uitging. Het Prinsesje hoorde die vermaning aan op den arm van hare moeder, Prinses Stephania van Belgie Het was 12 jaren geleden sedert het Keizerlijk paleis van zulk eene vertooniug getuige was. Uit mededeelingen van de heeren Rehm en Erlenmeijer, de bekende directeuren van de inrich- tingen voor zenuwlijders te Blankenburg en te Bendorf, blijkt dat meer en meer gevallen voor- komen van ziekten, die haar ontstaan hebben te dunken aan het misbruik, niet van jenever, bran- dewijn, wijn, opium, morphine, maar van chloroform Br zijn er toch, die de dampen van dat verdoovings- iniddel bezigen om zich op te wekken (dus tot het eerste stadium van de werking zich bepalen) of tot bewusteloosheid toe met de inademing voort te gaan. Er zijn reeds gevallen bekeud geworden waariu wat niet te verwonderen is het mis bruik den dood ten gevolge had. Dezer dagen is te Baltimore een non, Agnes Gilbert, overleden, van wie Rubinstein gezegd heeft dat zij »de schoonste, heerlijkste, omvangrijkste stem van alle zangeressen dezer eeuw had." Rubinstein hoorde haar op zone laatste kunst- reis in Amerika in de kerk zingen en hij maakte den impresario Strakusch op haar opmerkzaam. Deze laatste bood haar terstond een som van 125,000 voor een kunstreis van zes weken. Maar de geestelijke zuster, die sedert ha: r twin- tigste jaar iu haar klooster leefde, liet zich niet door dit schitterend aaubod of door Rubinstein's aandrang overhaleti, om naar wereldschen roem en schatten te streven. Op passar Pabdan te Soerabaya bood een inlander op eenige kreeften. De verkooper wilde e met voor den geboden prijs loslaten en hielp mtusschen een anderen klant, van welke gelegen- heid de eerste geb.uik maakte om een kreeft te anexeeren en die in zijn baadje te stoppen. Om geen argwaau te verwekken, bleef hij nog een poosje staan praten, toen het beest, dat nog leefde iiem zoodanig in de borst kneep, dat hij achterover en flauw viel. Men dacht aan eeu plotselinge ongesteldheid, trok hem het baadje uit om hem runner te doen ademhalen, doch, hoe verbaasd stond men, toen de oorzaak van dat flauw vallen ontdekt werd. Een bewoner van Miinchen heeft aau den zoologischen tuin te Fraukfort a/d Main een fraaien bruinen beer ten geschenke gegeveu. Toen het dier te Miinchen was kreeg het iederen dag drie liters bier eu het is daar zoozeer aan gewend geraakt, dat men besloten heeft het ook te Frankfort bier te lateu drinken. Op het dorp Kunewald in Moravie, slaapt de twee en twintigjarige ongehuwde Marianne Ingr reeds sedert vijf weken onophoudelijk voortdrie weken geleden is zij eenige oogenbhkken wakker geweest. De slapende heeft in dertig dagen geen voedsel genoten, eerst sedert de laatste dagen voedt men haar met melk die door de neus iu het lichaam wordt gebracht, want de kaken zijn stijf op elkander gesloten en kunnen niet geopend worden. Deze zonderlinge toestand vond vijftien weken geleden met hetzelfde meisje nog eens plaats, toen duurde die echter slechts weinige dagen. De Araerikaansche stoomboot Canada, die Woensdag van New-York afvoer, heeft vier kin deren uit New—York aan boord, welke door een ilollen hond gebeten zijn, en naar Parijs komen om door Pasteur behandeld te worden. De kosten der reis zijn bij openbare inschrijving volteekend. Te New—York is door twee tooneeldirecteuren eene nieuwe soort van redone uitgevonden. Zij hebben een reusac'itige eleetrische lichtmachiue aangeschaft, die 30,000 kaarsen leveren moet, en dient om onder haar licht van het tooneel op elken avoud al de toeschouwers te photographeeren. Ieder toeschouwer krijgt. kosteloos een exeinplaar van de photographie zoodra men in den schouwburg korat, ontvangt men een bewijs, waarop eenige dagen later de photographie gehaald kan worden. Mevrouw Mackay, de echt^enoote van den Californischen „B.>nanza-koning," die zich sedert eenigen tijd to Louden bevindt, organiseert er feestelijkheden, die zelfs de bewoodering der ver- weude bewoners dier stad opwekken. tiare schitterende diners, die aan de dagen van Lucullus doen terugdeuken, schijnen met het zoo- genaamde rozendiuer hun glauspunt te hebben bereikt. De tafel was in eene rozengaarde herschapen en er was slechts zoove 1 plaats opengelaten om borden en glazen te kunnen nederzettende bloemen waren alien eerst half geopend en van teedere licht-rose kleur. Honderdeu waskaarsen op met rozen versierde caudelabres geplaatst, verspreidden een zee van licht; iedere vlain kwam, om zoo te zeggen, uit bloeiende rozenknoppen te voorschijn. De menu's waren op rosekleurige zijde gedrukt. Twintig jaren geleden verdiende mevrouw Mackay in de mijndistricten het dagelijksch brood door met gebakken aardappelen te koop te loopen; in die dagen had zij vermoedelijk geen menu noodig en 't allerminst een dat op zijde gedrukt was; ook zal zij zeker niet op rozen gewandeld noch er op gedinei-rd hebben. Tegenwoordig is zij de schoonmama van een Prins, de echtgenoote van eeu Croesus en de toon- aangeefster der mode.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2