Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gedepoteerie Staten m Zeelaui EE\E ST. MCOLUSVEIlTELUMi No. 214?. Zaterdag 12 December 1885. 25e Jaargaiig. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Man abonneert zicb bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVEBTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekenii. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. bind verachijnt Uliittday en Vrlplasntonil blji n uli.e»er V l»E 8 A N l> E te Ter Keazen. maken bekoud dat, ter vol loeniiig aan art. 1 van het Algemeen reglement, voor de polders of water- schappen, eene aanvraag om vergunning tot bedijking van schorren enz. ter oppervlakte van ruim 100 hectare, onder de gemeente Ter Neuzen, met bestek en teekeningen, benevens het ambtsbericht van den lloofdingenieur van den Provincialen waterstaat, gedurende drie weken, en wel van 12 dezer tot en met 2 Januari aanstaamle, zullen zijn neder- gelegd in het gemeentehuis van Ter Neuzen, ter iuzage van beluughebbende besturen en personen. Deze zijn bevoegd, binnen veertien dagen na dien tijd, hunne bezwaren tegen de voorgenomen bedijkiiig bij Gedeputeerde Staten schriftelijk in te dienen. Middelburg, 4 December 1885. De Gedeputeerde Staten voornoemd, DE BRAUW, Voorzitter. E. FOKKER, Griffier. Welke dingen kuunen nu eerstdaags geschieden? Er zijn donderkoppen aan de lucht, die in't oosten en in 't zuiden en in 't westen zich vertoouen. Khevenhiiller heeft gezegd dat de Bulgaren bij verder voortrukken wel eens Oosteiirijksche uniformen konden ontmoettenJohn Bull staat Alexander achter den rug en zou gaarue de vereeniging van Oust—Ruinelie met Bulgarije zien, om Rusland zooveel mogelijk tegen te werken. De Czaar wil onderscheideue havens aan de Zwarte Zee verbeteren, de Azofzee met de Kaspische verbinden en de Oostzee met de. Zwarte. Rivieren worden onder- zocht om de geschiktste verbindingen door kanalen te verkrijgen, alles met het doel, zegt men, om de grenzen des rijks uit te breiden, waartoe het grondgebied van den zieken man en dat zijner vazals moet dienen. En of nu een Engelsch Premier Salisbury beet of Gladstone, het doet er met toe maaT zoodra de beer ziju klauw uitstrckt naar de halve maan, al is zij in haar laatste kwartier, staat de luipaard op zijn achterste pooten. Ook in Berlijn is men niet erg gesteld op de verurooting van bet grondgebied van den Oosterschen despoot, en te zijner tijd zal zeker iemmid zicb wel laten geldeu. Thans worden hem de hanlen te veel gebonden door de Duitsche vertegenwoordigin in den Rijksdag en de Socialisterij. Doch het oog van den Duitscher is niet gesloten voor de koloniale politiek. Met het opperhoofd der Somali—stammen is een tractaat gesloten door de Oust—Afrikaansche maatschappij, die haar het monopolie verzekert van den handel op de geheele kust van de grenzen van Zanzibar tot Ras—Ulula, het gebied van voornoemd opperhootd. lets voor de Britten om te knarsetanden. Ze merken het wel, al zitten ze ook over de ooren in de verkiezineen, die voor de liberalen thans wat meevallen. Zet men de gekozen conservaheveb eifde Home-Rulers op de eene weegschaal en de liberalen op de andere dan slingert de balans met elke verkiezing. Men kan nu evenwel zien, dat er geen 357 liberalen zullen zittiug nemen, zooals in 1880 Er zullen nu 674 leden in het Parleinent komen. In Frankrijk kibbelen de Ministers. Naar in een particulier telegram aan de Independance gemeld wordt, ziju in den Franschen Ministerraad persoon- lijke geschillen uitgebarsten. De heer De Freycinet en vele zijner collega's betreurden het zeer, dat admiraal Galiber en generaal Campenon, Ministers van marine en oorlog, met vooruit aan admiraal Duperre en generaal Briere de l'Isle haddeu doen weten, hoever hunne onthullingeu voor de Tongkin— commissie gaan mochten. Men zou dan niet het gevaar geloopen hebben, dat admiraal Duperre, die nog in actieven dienst is, zoo krachtig de daden der Regeering had gegispt. Admiraal Galiber en generaal Campenon hebben deze opmerkingen zeer kwalijk genomen, vooral generaal Campenon, die beschuldigd wordt de zaak—Herbinger met een politiek doel gesmoord te hebben. Beiilen dreigden met ontslag. De heer Brisson hoopt hen dezen stap te doen uitstellen tot na het aannemen dtr Tongkin-credieten. In de Fransche kolonie Algiers zijn hevige aard- schokken gevoeld, te Mascara, te Elidah en te Medeah zijn verscheidene huizen inaestort. Van het dorp Moila zijn drie vierden der huizen inge- valleu en van het dorp Sila het grootste gedeelte der woningen. Rampen van anderen aard zijn het afbranden van den Duitscheu schouw'ourg te Moskou tijdeus de voorstelling het sluiten der weverijen te Genua, waardoor 8000 arbeiders zonder werk zijn en onge- regeldheden dreigen en een aauslag op het leven des Sultans, waarvan het volgende wordt medege- deeld Abdoel HamiJ begaf zich na het morgen- gebed in gezelschap van drie adjudanten naar de tuinen van Yildiz Kiosk. Daar schoot een der Mooren op hem toe en trachtte hem met een scherpen dolk te verwonden. Hij doorboorde echter alleen den rokskraag van den vorst en werd door diens begeleiders gegrepen en op staauden voet afgemaakt. Be Sultan, ofschoon ongedeerd, trekt zich de zaak sterk aan. Uit Alrika's zuidpunt bericht men, dat de vijaudelijkheden tusschen de Transvaal en Massouw voortduren. De Boereu hebben eene groote leger- inacht in het v Id, waarbij zich vele burgers hebben aangesloten. Generaal Joubert zal waarschijrilijk de inboorlingen zonder veel vorm van proces be- handelen zij hebben geweigerd belasting te betalen en nog op audere wijze ziju gezag te kort gedaan. Carrington's politie patrouilleert op de grens van Bechuanaland. Ook de Soedaneezen spelen op bun poot, zoolat versterking van het Egvptische leger noodzakehjk is geworden. Het neemt niet weg, de donderbui den oostelijken hemel dreigen het meest. Mocht het zwaard in de schede blijvenEr is ellende genoeg onder de zon. De Minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des Kouings de volgende aanschrijving gericht Naar aauleiding eener klacht van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunde over gebrekkige gelegenheid tot verpleging vau zieken in verschil- lende gemeenten des rijks, wensch ik na te gaan, wat op dit gebied in elke gemeente bestaut, en daarvau een overzicht samen te stellen. Ik heb alzoo de eer U.H.E.G. te verzoeken, de gemeeutebesturen in uwe provincie aan te schrijven, mij door uwe tusscheukomst in deu loop der maand Januari a. s. eene opgaaf te doen toekomen van de in hunne gemeente aauwezige ziexen-inrichtingen, met vermelding 1. of de iurichtingen staan onder het bestuur der gemeente, der provincie, des rijks of van bizon- dere personen of besturen van zedelijke lichamen 2. of de iurichtingen zijn bestemd tot opiieining vau lijders :.an ziekteu in het algemeen, of slechts tot opneming van lijders van bepaalde ziekten 3. of de iurichtingen uitsluitend zijn bestemd voor a. eene sekse, b. eene bepaalde godsdieustige geziate, c. een leeftijd, bijv. kinderen en 4. van het aantal bedden in iedere inrichting umwezig. Uit Bordeaux is bericht ontvangen van de behou den aankomst van het stoomschip Holland, van Rot terdam derwaarts vertrokken met o. a. een twintigtal Nederlanders, die daar werkzaam zullen zijn aan de uitdieping van de Garonne. Dit werk, van grooten omvang en langen duur, is aangenomen dour onze landgenooten de heeren Figee, Bouterse en Voordendag. Eerstdaags zullen een paar baggermolens den moeilijken tocht derwaarts ondernemen. Men leest in de Hamburger Borsen-Halle Het bericht dat de Belgische regeering tot de regeering van het Duitsche ryk een vertoog heeft gericht over de keuze van Antwerpen als aauleg- haven voor de Duitscbe postbooten is weder eene bijdrage tot de verkeerde voorstelling, dat de keuze dezer haven uitsluitend de zaak is van de Rijksregeering. Deze opvatting is in tegenspraak met de letter vau het tusschen den Rijkskanselier en den Nord- deutsche Lloyd gesloten contract. De Lloyd draaut eene haven voor en den kanselier komt het reclit van bekrachtiging harer keuze toe. Tot nu toe schijnt de maatschappij nog geen positief voorstel te hebben gedaan. Het is echter niet onwaarscbijnlijk dat Autwerpen zal worden gekozen omdat de Belgische regeering zich bereid heeft verklaard de postbooten vrij te stellen van alle haven—, loods- en andere kosten. Een dergelijk aanbod betreffende Vlissmgen is nog niet gedaan. De Minister van waterstaat, handel en nijver- heid heeft Willem Vermeulen, eigenaar van het zeilvaartuig genaamd Taunetje Maatje, uitgenoodigd zijne woonplaats op te geven aan het departement van w., h. en n., ten eiude aan hem te kunnen uitreiken eene ordonnantie van betaling, groot /2,1b. De officier van Justitie te Assen verzoekt opsporiug, aanhouding en bericht van W illein Carl Dittraer, 23 jaren, lang 1,73 meter, kleur bleek, aangezicht ovaal, voorhoofd gewoon, mond klein, neus en kin spits, oogen bruin, haar en wenkbrauwen donkerblond en krullend, met scheiding in het midden gekleed met blauwen kiel, karsaaien broek en pet, grijzen hemdrok en bottiues. Hij is ter zake van crimineelen diefstal veroor- deeld en in den avond van Dec. jl., uit de gevan- genis te Assen outvlucht. Bij zijne ontvluchting was hij niet voorzien van geld. Hij zal vermoedelijk trachten zich op de een of andere wijze geld te verschaffen, ten einde naar Noord-Amerika weg te komen. Het is niet onwaarschijnlijk dat hij zich als kok of matroos zal laten aaumonsteren. Van Terschelling schrijft men: De telegraaf bracht Maandag weer de grootste verslagenheid op dit eiland te weeg, door het treurig bericht, dat door het vergaan van de stoomboot Hecla twee hoofden van talrijke gezin- uen den dood in de golven hadden gevonden. Men begrijpt hoe de toestand is, ook wijl beide zeelieden een inferieure betrekking aan boord be- kleedden. Onlangs vervoegde zich bij een brugwachter aan het Oranje-kanaal een persoon, die beweerde gepensionneerd Indisch militair te zijn en tegen betaling bij den brugwachter kost en inwoning wilde genieten. Deze stemde hierin toe. Toen, naar het zeggen van den commensaal, de eerste betaaldag van het pensioen was aaugebroken, reisden beiden naar Groningen, nadat vooraf voor een be- hoorlijke kleeding van den gepensionneerde was gezorgd, waarvan de kosten door den brugwachter werden voorgeschoten, terwijl tevens enkele klee- dingstukken werden verstrekt op afrekening. Te Groningen verzocht de oplichter (want dat bleek hij te zijn) zijn kostbaas, zoolang in een schaftkelder op hem te wachten, tot hij zijn pen sioen bij den betnalmeester had ontvangen. Ook aan dat verzoek gaf de lichtgeloovige brugwachter FKUILLETON. i) door W. F. SEURKEY FLOD. Het was een vinnig koude avond. Een dikke mist hing loodzwaar in de straten en omhulde als een spookachtig weefsel alles wat zich daar vourtbewoog. De eerste sneeuw was dien middag gevallen, als het ware om den heilige, die dien avond zijn geheimziiiiiigen ommegang hield in alle plaatsen waar vriendelijke en onvriendelijke, gelukkige en ongelukkige menschen woonden een zacht en gemakkelijk pad te verschaffen misschien met het oog op zijn verbazenden ouderdom en ziju talrijk gevolg. Hoe het zij, deze uitstekende grijsaard (die mij in mijn jeugd altijd deed denken aan een soort van toren van Babel, tot den top volgepakt met de uieuwste voortbreiigselen der negentiende eeuw) was ook ons oud Amsterdam biunengetrokken, met ijskegels aan zijn eeuwenouden grijzen baard Wat een weer! Wat een weer!" raerkte Jan Rutters opterwijl eene rilling door zijn mager lichnam liep. Dat lichaam werd door een havannakleurig zomerjasje en een versleten broek met groene ruitjes en veel te korte pijpen, zeer onvoldoende tegen de nijpende koude beschermd. Be persoon, aan wieu dat lichaam behoorde hield in de linkerhand een ouden bonten zak- doek waarmede hij onophoudelijk zijn neus snoot, en in de rechter een bundel strooibiljetten, waarmede hij echter geenszins strooide, ofschoon het strooiavond was, maar die hij (als waren het de bladen van een scheurkalender voor een jaar met een paar duizend dagen) stuk voor stuk aan de voorbijgangers uitreikte. Jan Rutters stond te verkleumen op het trottoir in de K Jverstraat, vlak tegenover een rijk verlic'iten winkel waar de genius van het seizoen scheen bespot te worden door een ontzaglijke menigte winterkleedingstukkeu van allerlei naam, hoedanig- heid en waarde, welke met een zekere verachting sche.ien neder te zien en het havannakleurige zomerjasje van Jan Rutters. »Wel, wel, wat zou kleine Jan daar een schik in hebben," zei Rutters die zag hoe zijn voorraad stroooibiljetten steeds verminderde, met een blik naar dezelfde winkelkast en tot deze opmerking gedrongen door een eigenaardige vertooning. Daar dreef, als het ware voor het voetlicht, een gondi-1 met roodfluweelen tentdakbestuurd door een goudeher met een zwart gezicht, welke gondel vermoedelijk daareven zonder ongevalleu van een waterval naar benoden was gekomen, en waarin i demand auders zat dan de goede oude heilige die de oorzaak is van het schrijven dezer vertelling, in vol ornaat, met een deftig wassen gezicht naar de voorbijgangers starende en te verbaasd, naar het scheen, om zijn roeitochtje dwars door de spiegelruiten voort te zetten. vHoe maken ze het zoo?" vroeg Jan Rutters zicb vol verbaziug af. ,,Wat zou kleine Jan daarvan opkijken! Wel, wel, hoe is het mogelijk En kleine Dientje en Piet. Ze zouden hun oogen uit het hoofd kijken.' Zonder over het al of niet bewijsbare vau deze gewaagde stelling te denkenbeschouwde Jan Rutters twee mannen, die hem voorbijgiugen en eene zware kist torschende, als 't ware in den menschenstroom versmolten. i/Ik gaf wat, als ik eens even in die kist mocht kijken," vervulgde Rutters. Wat kan er in zitten Waar zouden ze die heenbrengen Naar een rijken heer? Naar een rijke dame? Woonplaats waar? Heerengracht of Keizersgracht„Van wien komt dat, kruier?" *Ik weet het niet. Mag het niet zeggen." De kist uitgepakt. Een andere kist er in en weer een kist, nog een kist, niets dan kisteu. Eindelijk een sigarenkistjeeen hoop stroo, goed voor eon poppenbedje; een heel klein doosje; een vodje papier. Wat zit er in? Een goud ringetje met een vlokje haar voor de rijke dame; een paar diamanten kuoopjes voor den rijken heer. Ha, ha, is dat niet mooi bedacht.,J" Dat was het werkelijk en Rutters kou dan ook niet nalaten er om te lacheu. Maar die lach maakte zulk een armelijke figuur op zijn verkleumd en paarsch gelaat, dat het scheen alsof hij op zijn wangen bevroor. Rutters keek eens naar de strooibiljetten in zijn hand en bevoud dat hij er nog slechts twee had. Om tot het laatste zijn plicht te doen, strooide hij ze niet in deu wind, om daarna spoedig zijn lijf te bergen in den kleinen kelder, waariu hij woonde, maar besloot ze aan twee waardige personages te overhandigen, die hem van verschilleude richtingen naderden. Het eerste was een kleine straatjongen met een smerig gezicht en twee slimtne oogen, die gretig naar het papier greep. Het audere was een oud heer met grijs haar, een gezicht, dat met perkament overtrokken scheen te zijn en een zeer goedaardige uitdrukldng ad; met een hoed, voor zien van een rouwband i i met een groen koord tusschen de magere vingers, aan het einde waar van een magere oude witte krulhond bevestigd was. Zijn geheele persooulijkheid deed denken aan iemand, die in de 18e eeuw gelcefd had, in de 19e uit zijn graf was opgestaan en nu met zijn hond, die er uitzag als eeu geraamte, bedekt met een laag witte wol, in de straten rond- spookte. Tot Rutters groote verbaziug zei de oude heer met h t perkamenten gezicht, toeu hij hem zijn laatste blad aanbood„Neen, merci. Dank je wel!" maar onmiddellijk daarop kwamen de beenen van genoemden heer in aanraking met het krul- \F.l ZEVidE (01 RAM. Bit Politiek (Jverzicht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1