Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. s) m No. 2146. Woensdag 9 December 1885. 25e Jaargang. liinnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nil bind vcrwclii.int Uinsdai- en Vrijdagavoud bij den uit&Cver P. Jl. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. folitiek Overzicht. Wie niet sterk genoeg is moet slim zijn, dat kan ieder politieker van den Duitschen kanse lier leeren. Met brandeud verlanger* zag men uit naar Bismarck's antwoord op de interpellate over de talrijke uitzettingen in de oostelijke pro- viucien. //Uit eene Keizerlijke boodschap bleek volgens den premier, dat deze zaak buiten de competence van den Rijksdag lut," ziedaar het antwoord. Met het centrum heeft Von Bismarck gebroken. 't Kan verkeeren Met Spanje is hij tot een vergelijk gekomen, de overeenkomst omtrent de Carolinen is vervat in zes artikelen. In hut eerste erkent Duitschland de souvereiuiteit van Spanje over de Carolinen- en Palao-eilanden het tweede omschrijft de grenzen dezer eilanden- groepen het derde bevat, met betrekking tot de aau Duitschland te verleenen vrijheid van handel en bedrijf, dezelfde bepalingen als het tractaat over de Soeloe-eilanden in het jaar 1885het vierde staat aan Duitschland een marine-station en een steenkolen—magazijn toe en erkent de Duitsche handels-etablissementen op de Carolinen het zesda bepaalt, dat binnen acht dagen het verdrag geratificeerd zal worden. Voor gevallen van oneenigheid omtrent de uitvoering der be- schikkingen is scheidsrechterlijke uitspraak aan- geuomen. De sympathie voor de Bulgaren is in Rus- land zoo sterk toegenomen, dat de Czaar waar- schijnlijk op het oogenblik hartelijk weuscht, dat hij zijn haat tegen den Vorst van Bulgarije mocht hebben verkropt en zich niet in eene min of meer belachelijke positie had gebracht door diens naam van de rol zijns legers te schrappen. De bescherming, die Oostenrijk aan den Koning van Servie verleeut, noopt Rusland par'ij te trekkeu voor de Bulgaren en deze zijn, vooral na den veldtocht, moeielijk van hun Vorst te scheiden. Dit ondervindt, ook wat de Rumeliers betreft, de Porte thans, nu zij door hare commissarissen den eisch laat stellen, tot den vorigen toestand terug te keeren. Het resultaat hiervan is, dat de Rumeliers nu officieel hun aanhankelijkheid aan vorst Alexander en hun onbegrensd vertrouwen in ziju gouvemement hebben kuouen constateeren. Het vertoon van energie der Turksche regeering zal waarschijnlijk wel in verband staan met de onmogelijkhcid, lang een groot leger op de been te houden. Het is niet vreemd, dat zij bovenal eene spoedige oplossing wenscht, niet ter wille van Oost—Rumelie, welks lot haar vrij ouverschillig moet zijn, maar om de gevolgen te voorkomen eener verlenging van den tegenwoordigen, onzekeren toestand. In het Pyreneesche schiereiland blijft het rustig, FEUILLBTON. (S 1 o t.) Vrouw Herder kon zich eindelijk niet langer bedwingen en viel haar man om den hals, terwijl haar vochtige oogen hem schenen te smeeken, dat hij zou toelaten, dat Tlieodoors naam weer in zijn huis genoemd mocht worden Ook Herder scheen eenige oogenblikken met zichzelf te kampen; het was alsof hij de harde ijskorst rond zijn hart met geweld verbreken wilde. Reeds zweefde Tlieodoors naam op zijn lippen, reeds werd zijn oog vochtig i en toen dp oude Mar dat bemerkte, wilde deze reeds vroolijk beginnen te juiclien, omdat hij meende, dat hij eindelijk bevrijd zou worden van den zwaren lastdie reeds zoo lang op zijn hart drukte. Zelfs de kleine Eliza raaddc met haar kinderlijk gemoed alles, wat er doorleefd en gevoeld werd en zij geloofde dat het verbod wat zoolang haar mond gesloten had gehouden, niet meer van kracht kon wezen en daarom riep zij in haar kinderlijke vreugde gelukkig jubclend, de namen Theodoor en Emilia uit. Maar op hetzelfde oogenblik rukte zich Herder plotseling los uit de armen zijner vrouw en hij verliet met een somber m blik de kamer. Vrouw Herder drukte de hand van den ouden Mar en volgde haar man. vooral is het aan de houding der naburige staten toe te schrijven, dat de Carlisten geen standjes maken. Frankrijk en Portugal namelijk hebben besloten de woelingen der Carlisten aan hunne grenzen niet alleen niet toe te staan, doch met alle we.ttige middelen te keer te gaan. Van een later huwelijk tusschen den 13jarigen zoon van Don Carlos met de vijfjarige prinses van Spanje kunnen de Carlisten wel droomen, maar tot werkelijkheid is zoo iets uog op verre na niet, zelfs niet het plan. Ook zou de geboorte van een troonopvolger binnen weinige maanden een feit kunnen zijn, dat alle succes voor de eerzuchtige bedoelingen van den pretendent in rook doet opgaan. De toestand van het land blijft treurig, zoover de blik zich wendt, trouwens daar is ook geen rijk op de aarde te vinden, waar de toestanden rooskleurig zijn. Overal malaise, stilstand in handel en bedrijf, werkeloosheid, twist op kerkelijk, poli- tiek en maatschappelijk gebied. In Denemarken, thans niet het benijdbaarste plekje gronds voor den rustigen burger, heeft de regeering besloten, om den talrijken werkeloozen arbeiders gedurende den aanstaanden winter werk en brood te verschaffun. Met eene reeks van openbare werken, die het vol- gend jaar toch zouden worden uitgevoerd, zal reeds nu een aanvang worden gemaakt. Aan gemeenten, die dit voorbeeld wenschen te volgen, wordt van rijkswege ondersteuniug toegezegd. Zoo krijgt b. v. het gemeentebestuur van Kopenhagen van den Minister van fiuancien een voorschot van 1 mill, kronen, hetwelk later door eene leening zal worden gedekt. De heeren Berg en Horup, resp. president en vice-president van het Folkethiug, die beiden tot gevangenisstraf zijn veroordeeld, hebben tegen dit vonnis appel aangeteekend, en koesteren de hoop in hoogste iustantie van het hun ten laste gelegde te zullen worden vrijgesproken. M e zouden hier de pen kunnen neerleggen na deze i,Rundschau," zoo niet het volgende een klein plaatsje eischte. In Birma schijnen de Engelsche troepen den vijand te licht te hebben geteld of althans niet de nocdige voorzorgen tegen over- rompeling en verraad te hebben genomen. Uit Mandalay wordt onder dagteekening van 30 November aan den Standard gemeld, dat Bir- maansehe rooverbenden deze stad hebben overvallen en geplunderd, en aan de Engelschen zware vcr- liezen hebben toegebracht. Klaarblijkelijk wil de berichtgever het doen voorkomen, alsof de Bir maansche bevolking aan dezen aanslag part noch deel hadhet is echter zeer waarschijnlijk, dat er tusschen de plunderende Dacoits en de Birmanen even weinig verschil zal blijken te bestaan, als tusschen de Zwart-vlaggen en de Chineesche sol- daten. Aangenamer is het te verueinen, dat een der generaals, die Peru en Bolivia afstroopen en plunderen zich te Lima heeft moeten overgeven, Nu waren de beide vrienden, het kind en de grijsaard, weer alleen. Zij wilden gaarne naar de veranda in den hof, waar zij ongestoord over het srewiehtige nieuws zouden kunnen spreken; maar het was buiten grimmig koud, omdat de ijzige Decembermaand reeds heerschte. Zij gingen daarom naar een achterkamer, waar zij bij het vuur gingen zitteu dat een weldadige warmte verspreidde en de oude man verhaalde aan zijn kleine vriendin, die aandachtig luisterde, wat hij van oom Theodoor en van tante Emilia wist. Hij zeide terwijl hij vroolijk een stuk papier voor den dag haalde: „Zie lieve Eliza, dezen brief heb ik van daag gekregen. Hierleeslees," ging hij ontroerd voort, //binnen kort zullen beiden hier zijn. Zij willen hier het Kerstfeest vieren. Zij schrijven, dat zij onmogelijk langer zouder den ouderlijken zegen kunnen leven, en zij zullen de zee over komen om dien zegen te halen." De Heine greep haastig naar den brief, haar groote oogen glinsterden, toen zij de vroolijke tijdiug las, waarbij zij van verrassing nu eens weende, dan weder lachte. De oude Mar stilde haar ontroering met zijn hartelijke woorden en hij verhaalde haar hoe hij doen wilde om alles goed te laten atloopen. Maar hij liet het kind beloven, dat zij aan niemand de komst van oom Theodoor en diens vrouw zou verraden, omdat hij zelf ze op Kerstdag met de ouders wilde verzoenen. Het kind scheen wel tien jaar ouder te worden nu de grijsaard haar zijn waardoor er kans 'oestaat, dat die rampzalige erf- deelen der Spaausche monarchic wat tot rust zullen komen. Z. D. H. de Vorst van Waldeck Pyrmont, vader van H. M. de Koningin, en H. D. H. Prinses Von Bentheim, zuster van H. M., zouden gisteren een bezoek brengen bij HH. MM. den Koning en de Koningin op het Loo. Des ochtends te 10 uren zouden HH. DD. HH. per Koriinklijken trein, die hun van Bentheim af- haalt, op het Loo aankomen en des avonds te 7 uren, na het diner, weder vertrekken. Naar men meldt, zouden HH. MM. den 28 dezer in de resideutie terugkeeren. Het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1886 te bezigen zal zijn bij den ijk en herijk der maten en gewichteu de letter V in den gewonen drukvorm, schuin gesteld bij den ijk van gasmeters de Konmklijke kroon. Het merk, waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, bestaat voor het kantoor te Middelburg uit het cijfer 12. Men schrijft uit Autwerpen dd. 4 December De Nederlandsche militairen, die gedurende acht maanden in de Nederlandsche afdeelingen van beide tentoonstellingen alhier dienst hebben gedaan, zijn hedeu ochtend onder geleide van den sergeant Serruys naar 's Gravenhage teruggekeerd om, voor zoo ver zij aldaar niet in garnizoen ziju, van daar naar hun respectieve standplaatsen te worden gedirigeerd. Het Hollaudsche gedeelte van de tentoonstel- ling is nu geheel ontruimd en alle goederen zijn teruggi zouden. Goed voorgaan doet goed volgen. Terwijl de heer A. Koene te Rotterdam dagelijks aau een zestigtal behoeftige schoolkinderen kosteloos een middagmaal aanbiedt, vinden andere stadgenooten zich door dit voorbeeld opgewekt, om mede iets voor die kinderen te doen. Zoo heeft er een een pak gedragen kleedingstukken gezonden, welke onder de kinderen, die daaraan de meeste behoefte hadden werden uitgedeeld. Anderen zonden geld, gezamelijk eene som van f 20,50, waarvoor de heer Koene boeken kocht, welke hij, ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, aan zijne jonge gasten uitdeeldc. Weder een ander heeft tegen het aanstaande Kerst feest honderd kinderhemden toegezegd. W anneer aldus velen medewerken, kan er voor de kinderen dur armen veel worden gedaan, en op deze wijze worden zij gelogenstraft, die beweren dat er onder de vermogenden geen medegevoel is voor de nooden der behoeftige volksklasse Men schrijft uit Brussel: Wat men ook aau den Parijschen Temps van hier moge telegrafeeren over de beweerde stappen, plannen mededeelde. Zij beloofde ernstig dat zij hem goed zou helpen en in haar kinderlijke eenvoudigheid zeide zij, dat zij zich eer de tong af zou bij ten voor zij een enkel woord van he t gewichtig geheim verried. Sinds heerschte er in Herders huis een geheimzinnige stemming, omdat alien gevoelden dat er iets gewichtigs moest gebeuren, maar niemand durfde er over spreken. Telkens wauneer de oude Mar het huis betrad, geloolde men dat hij kwam om de verwachte Jobstijding te brengen, die alien augstig en toch verlangend verwachten. Vooral treffend was het, hoe de kleine Eliza hem aanhoudend door gebaren wist te vragen of de geliefde personen eindelijk gekomen waren en als de oude Mar dan zijn sneeuwwit hoofd schudde, liet het kind treurig haar hootil op de horst zakken, waarbij haar lange goudblonde lokken haar aangezicht en de tranen, die over haar wangen vloeiden, verborgen. Als dari grootvader of grootmoeder haar vroeg wat laar deerdedan greep zij snel haar lokken waarmede zij al spelend haar trauen wegwischte. Het zwijgen kostte de kleine wel een zwaren kamp, maar zij streed dien manmoedig door. Ruim veeriien dagen vlogen in geheimzinnige spanning voorbij en de Kerstavond naderde. Herder en zijn vrouw hadden den ouden Mar voor alle feestdagen te gast, want de zonderling treleerde stond nu geheel al leen op de wereld. Hij had kind noch kraai, en zijn zuster, Emilia's pleegmoeder, was onlangs gestorven. welke het Belgisch Gouvernement opnieuw te Berlijn zou hebben gedaan om aan Antwerpen boven Vlis- singen de voorkeur te verzekeren als haven van uitgang voor den trans-atlantischen stoomvaartdienst, ik geloof er niets van. Men weet hier te Brussel' zeer wel, dat elke stap in dien zin ijdel ware. Prins Von Bismarck heeft besloten, dat het Vlissingen zal wezen, en eenmaal door den Rijkskanselier gezegd b 1 ij f t gezegd. olgens de A. Ct. was de heer Langerhuizen op Craailoo, ten gevolge van de bekomeu wonden bij de bekende inbraak, reeds overleden. De Gooi- en Eemlander deelt echter mede, dat de toestand van den patient naar omstandigheden zeer bevredigend is. Er is hoop, dat eene am- putatie niet noodig zal zijn. Uit de gevangenis te Assen is ontvlucht de als kok^ dienstdoende gevangene Wilhelm Dittmer. Van een onbewaakt oogenblik schijnt hij te hebben gebruik gemaakt, om van de binnenplaats der gevangenis op een afdakje en vervolgens op het dak der gevangenis te klimmen. Daar aange- komen heeft hij een touw aan de goot bevestiijd, waarlangs hij zich heeft laten afzakken tot in een aangrenzenden tuin. Aan dat gedeelte der gevan genis, waar het touw gevonden is, kon de militaire wacht moeilijk toezicht houden. De ontvluchte had 5 jaren gevangenisstraf ter zake van diefstal te ondergaan. Naar men nader verneemt is Van Rijsselberghe, de uit de Haagsche gevangenis ontsnapte veroor- deelde, eergisteren per Harwich-boot te Rotterdam aangekomen, waar hij in de celgevangenis nacht- kwartier heeft gevonden, om rechtstreeks naar de strafgevangenis te Leeuwarden te worden over- gebracht. - De beruchte paneelzager Lavertu, die in hechtenis is genomen wegens medepliclitigheid aan den bekenden diefstal van horloges op den Haarlem- merdijk te Amsterdam, heeft opgegeven dat Jan Bot, in gemeenschap met zekeren Hein Meijer, bijgenaamd Heiutje Lawaai, den diefstal met inbraak zoude hebben gepleesjd op de Prins-Hendrikkade No. 9 bij den heer Hannema, en tevens de plaats aangewezen, waar de gestolen voorwerpen verborgen waren. De goederen, bestaande in gouden voor werpen, zijn op de Lindegracht bij een opkooper teruggevonden. Het geld is natuurlijk verdwenen. De politie der 5de sectie heeft deze zaak behandeld. Jan Bot, was, als de verrnoedelijke dader van dien diefstal reeds vroeger gevangen genomen, doch uit gebrek aan bewijzen weer vrij gelaten. Wij lezen in het Handelsblad: ///waar gewapeud als een venter van Recht voor Allen" zal weldra de zegswijze worden. Het is een voortreffelijk denkbeeld geweest van den burgemeester van Velzen, om de socialisten, Voor Kerstavond had er den geheelen dag in Herder's huis zeer bedrijvige drukte geheerscht, De boekhouders, de bedienden en al het overige personeel dedeu hun werk met zekeren haast, omdat zij zoodra mogelijk klaar wilden wezen. Allen bereidden zich tot den heiligen avoud voor en verheugden zich reeds bij voorbaat over het ge- schenk, dat zij van mijuheer of de juffrouw zouden krijgen. In de groote pronkkamer werd tegen den wand de groote tafel gedekt, omdat in Herders iiuis volgens oud gebruik alien, van den eersten boekhouder tot den laatsten loopjongen, aan het leest tnoesten deelneinen. In de hoekkamer stond op een ronde, kunstig gesneden tafel de groote, met licht versierde kerstboom, waar de geschenkeu netjes ingepakt rond lagen. Maar de naam van den ontvangende stond met groote letters op een briefjen op elk geschenk. De lichteu werden aangestoken. De familie en het geheele personeel waren bijeen, uitgezonderd de oude Mar. Eliza staarde verlangend naar de deur, omdat zij ver- wachtte, dat haar oude vriend met oom Theodoor en tante Emilia zou binnentreden, want hij had haar dien morgen toegefluisterd, dat beiden dien morgen aangekomen en bij hem aau huis waren. Zij kwamen echter niet, al kon de kleine Eliza haar ongeduld ook haast niet meer bedwingen. Eindelijk g;ing de vleugeldeur open en de oude Mar trad in feestgewaad binnen. Hij werd door alien vroolijk begroet, omdat de uitdeeling van TER \EIZEVS(HE UHR4\T.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1