Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2145. Zaterdag 5 December 1885. 2> at vekloren z;ggHrj 25e Jaargang. ti Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad vcrwchljnt Uinsd.it> en Vrljdagavond bij den ultsever P. J. VAN BE 8 A N B E te Tep Neuzen. Folitiek Overaiiclit. Terwijl de mogendheden voortdurend bleven aandringen op het sluiteu van een wapenstilstand tusschen Servie en Bulgarije, zetten de Bulgaarsche troepen hun zegetocht voort op der Serven grond gebied. Vorst Alexander ging zelf voor onder het gejubel zijner troepen. Dicht bij Zaribod poogden de Serviers eenigen weerstand te bieden, die echter spoedig was overwonnen. Toen de troepen in de vlakte voor Pirot voorwaarts rukten, reden twee regimenten Servische cavalerie hun te gemoet. Onmiddellijk rukten, onder de oogen van den Vorst, de veldartillerie en een regiment cavalerie voor waarts, het voetvolk voorbij om den Serviers eeu gevecht aan te bieden; maar deze maakten eene zwenking en retireerden. Zoo kwaraen de Bul- garen voor Pirot aan. Voorzichtigheid was hier hoogst noodig, want eene sterke vijandelijke macht was daar gelegerd. De Bulgaarsche infanterie rukte tegen Pirot op, terwijl de artillerie een krachtig vuur tegen de vijandelijke positie opende De duisternis belette de voortzetting van het ge vecht, doch verhinderde niet dat de Bulgaren later Pirot binnen trokken. Koning Milan was naar Nisch geweken, waar de verslageuheid onder de bevolking groot is en de ellende ten top gestegen. De verkiezingen in Engeland gaan Gladstone niet mee. De laatste berichten echter melden, dat de liberalen op het platte land de ineerderheid vormen. Op verscheidene plaatsen zijn ongere- geldheden voorgevallen. Te Nottingham is het een klein oproer geworden, de menigte werd door politie te paard en vervolgens door een charge der troepen uiteen gejaagd. Te Londonderry, in het noorden van Ierland, vieleu de nationalisten de protestanten aan na de nederlaag van Mac Carthy. Verscheidene persouen werden gekwetst, onder an- deren de magistraatspersoon, die de arrestatien leidde. De uitslag der verkiezingen zal wel zoo zijn, dat de conservatieven of liberalen de over hand in het Parlement verkrijgen, ten believe van de zienswijze der Parnellisten. De berichten uit Birina zeggen, dat de Koning zich onderworpen heeft aan de eischen der Britten. Een heel hapje voor den tegenwoordigen Premier. Salisbury speelt tegenover Thebau beter rol dan Gladstone tegen- over den Mahdi, zoo raast het volk, hoewel zeer ten onrechte, oindat „de spelleu niet gelijk staan." Maar de groote hoop? Tollens zong//En re- kent de uitkomst niet, maar telt het doel alleen." De groote menigte spreekt omgekeerd en met hare zienswijze maakt de volksmenner zijne kansen. De Duitsche rijkskanselier zit tegenwoordig ook niet op zijn gemak. Men is in Berlijn tot de ontdekking gekomen dat er ontrouwe ambtenaren zijn, die het land op groote schaal benadeelen. FEUILLETON. De oude Mar was zelf arm, maar hij gaf zijn weinigje liggend geld toch aan Emilia, die hij naar Augsburg, naar een zijner bloedverwanten stuurde opdat zij minder te lijden zou hebben van de venijnige Neurenbergsche vrouwentongen. Nauwelijks had Theodoor dit vernomen, of hij verliet heimelijk het ouderlijke huis en hij ging ook naar Augsburg, waar hij weldra een plaats vond, zoodat hij in de nabijheid van zijn minnares kon blijven. Emilia's liefde voor den jongen Herder was diep en innig en het had haar veel moeite gekost, toen zij Neurenberg moest verlaten, zonder dat zij afscheid van hem had genomen; maar toen hij haar in Augsburg plotseling verraste, toen hij verklaarde dat hij om harentwil het ouderlijk huis had verlaten, omdat hij bij haar wilde wezen, toen verzocht zij dat hij haar zou verlaten, dat hij naar zijn ouders zou terugkeeren. Maar Theodoor antwoordde: u Als gij meent dat mijn nabijheid den geringsten smet op u zal kunnen werpen, dan wil ik heden Augsburg nog verlaten. Maar geen aardsche macht kan mij dwingeu tot verlating van het meisjevoor hetwelk ik een neiging koester, die even onuitwisbaar is als de zon aan het firmanent." Emilia gaf eindelijk aan Theodoor Eenaantal betaalmeesters te Berlijn, Muuster Posen, Glogau, Sprottau, Sagau Halle en verder zijn in heclitenis genomen. De lijst der gearresteerden is nog niet compleetvolgens de eene opgave zijn de betaalmeesters van zes, volgens een ander bericht die van tien verschillende legerkorpsen in deze zaak betrokken. Ook in den Rijksdag gaat het den IJzeren Man niet naar den vleesche. Hij toont er echter nog te wezen, want toen Windthorst de stoute verklaring aflegde ,,-de rechterlijke macht wordt tot politieke doeleinden misbruikt," werd hij onmiddellijk tot de orde geroepen. De leider van het centrum heeft Bismarck den oorlog verklaard, nadat deze hem zijn samengaan met de Duitsch-vrijzinnigen had verweten. „Eens en voor goed verklaar ik," zoo sprak de heer Windthorst, „dat wij op dezen weg zullen voortgaau, en ook in het vervolg zullen stemmen voor diegenen, die ons waarborgen geven, dat zij ons van de banden van den Kulterkampf zullen bevrijden. In dit voor- nemen worden wij versterktwanneer wij de Norddeutsche Algemeene Zeitung dagelijks hooren verkondigen, dat eene middelpartij moet worden gevormd om het centrum en de Duitsch-vrijzinnigen en alle anderen, die niet bij vorst Bismarck zweren, onder den duim te houden. Het centrum zal zijn eigen weg gaan, zonder zich te bekoinmeren over genade of ongenade; zoolang er nog een nationaal- liberaal bestaat, zal er een centrum zijn. Overwinuen zullen wij zonder twijfelwij zullen de voile vrijheid van de kerk en het oriderwijs verovereu, gelijk zij, tot heil van Pruisen en van Duitschland, voor den Kulturkampf bestond. En wanneer de Rijks kanselier mij eene onduitsche houding ten laste legt, dan zeg ik: de Rijks-kanselier is niet altijd Duitsch; hij is niet Duitsch, wanneer hij het recht schendt." In Madrid gaat alles goed, maar in het noorden nemen de Carlistische woelingen toe, althans zoo men de geruchten gelooven mag. Niettemin werden in Madrid twee revolutionaire proclomatien in beslag genomen en de redacteuren van twee republikeinsche bladen in hechtenis. De gouverneurs der provincieu hebben de meest uitgestrekte volmnchten ontvangen om, zoodra zulks noodig is, handelend op te treden. In de hoofdstad is de staat van beleg afgekondigd, hoewel de menigte de Koniugin—weduwe en de Prinses van Asturie bij het binnentreden van het paleis begroett" met de kreten„Leve de Koningin leve de Prinses!" Men ziet den toestand van Spanje zeer donker in. Het ongelukkige land Eergisteren is door de Eerste Kamer met 30 tegen 4 stemmen aangenomen het door de Tweede Kamer goedgekeurde ontwerp tot het verleenen van een bijdrage van 2 ton voor den aanleg van eeu smeekbeden gehoor en hij mocht in haar nabijheid blijven. Zijn patroon, bij wien hij onder een aan genomen naam diende, veruam na eenigen tijd dat hij kennis had aangeknoopt met een meisje en omdat de man vreesde dat Theodoor oneerlijk zou kunnen wezen om zijn minnares geschenken te kunnen geven, zoo zeide hij zijn boekhouder ein delijk, dat deze zijn vrijerij staken of zijn kantoor verlaten moest. De keuze viel Theodoor niet moeielijk. Onmiddellijk verliet hij zijn post, hoe wel hij daardoor broodeloos werd. Maar een on- bekend wezen had medelijden met hem. Nauwelijks had hij den hardvochtigen koopman den rug toe- gekeerd en zijn eigen kamertje betreden, of hij vond er een brief, die een aanzienlijke geldsom bevatte. (/Deze hulp komt van mijn moeder!" riep Theodoor jubelend uit, toen hij bij het openen van den brief den rijken inhoud, vierduizend gulden zag. Wel klonken de woorden van den brief niet zeer moederlijk, maar wanneer iemaud uit dringenden dringenden nood verlost wordt, ziet hij gewoonlijk zoo nauw niet. Zijn moeder had hem echter niet opgespoord en nog minder geholpen. Zijn redster was de dochter van den hardvochtigen patroon, wiens dienst hij juist ter wille van zijn iiefde verlaten had. Die dochter was een tamelijk bedaagde maagd, die lang en mager genoeg was voor vogelverschrikker en in den mooien Theodoor behageu had gevonden. Zij meende, dat zij hem stellig krijgen zoude, nu zij hem zoo flink hielp, stoomtramweg van Breskeus naar de Belgische gren- zen. De heer Picke, burgemeester van Middelburg, verdedigde met warmte de belaugen van het 4e dis trict en bracht hulde aan de Regeering, de leden der Tweede Kamer die tot aanneming van het ontwerp hadden medegewerkt en aan den Minister van Buitenlandsche zakenoud-commissaris des Konings in Zeeland, die zich zulk een warm voor- stander van de belaugen van het 4e district had betoond. Omtrent de nog steeds onbesliste vraag der aanleghaven van de nieuwe Duitsche stoomvaart- lijnen wordt weer eens iets vernomen. Volgens een berichtgever van de Temps heeft de Minister Von Botticher aan een commissie van den Duitschen Rijksdag medegedeeld, dat de nieuwe stoomvaartlijnen den l8ten Juli a. s., geopend zullen worden en dat men waarschijnlijk Vlissingen als aanleghaven zal kiezen, omdat de havens van Rotter dam en Antwerpen slechts gedurenda een gedeelte van het jaar toegankelijk zijn. Intusschen werd nog ouderzocht, of het niet wenschelijk is, alle goederen rechtstreeks uit Bre- merhaven te verzenden. Men meldt uit Scheveningen, dat daar weer nieuwe daden van geweld van Ostendesche visschers- vaartuigen zijn aaugebracht. Twee Sdheveningsche schuiten zijn binneugekomen, die er de slachtoffers van i eworden zijn. Van den eenen bodem, reeder B. Pronk, werden 25 haringnetten gekapt door een Ostender visscher met de schuit gemerkt O no. 1 het andere vaartuig, reeder Jacob Knoester, verloor op die manier 35 haringnetten. Beide zaken zijn in onderzoek bij den waterschout. De drie bedelaars te Arnhem die, van stok- ken voorzien, zich door buitengewone driestheid kenmerkten, zijn door de rechtbank aldaar veroor- deeld tot 5, 3 en 2 maanden gevangenisstraf. Een broeder van een dier personen werd voor hetzelfde feit met 1 maand gestraft. Ieder die eenigszins bekend is met de boeren- erfhuizen in een groot gedeelte van Utrecht en Gelderland, weet hoe men daarbij door het misbruik van sterken drank meermalen de ruwste tooneelen te zien krijgt. Wel is die Adoor de invoering der drankwet veel weggenomen, maar bijna altijd wordt bij die gele- genheden in het geheim getapt. De rijkspolitie van Venendaal en die der gemeente Renswoude is er in geslaagd een dergelijke gevaar- lijke tapster onder Amerongen, op een erf huis onder Renswoude in de zoogenaamde Welm gehouden, op heeterdaad te betrappen en tegen haar proces- verbaal op te maken, terwijl de voorhanden sterke drank in beslag is genomen. De tapperij was opgesteld in het dichte houtgewas. want zij hoopte, dat hij raden zouwie hem geholpen had en dan moest hij den haren wel worden. Maar de mooie geldsom diende voor een heel ander doel. Theodoor trouwde gauw en stil met zijn lieve Emilia en ging met haar naar Amerika. De oude Mar bromde en vloekte als een ouden kanonnier, toen hij den afscheidsbrief van het jonge paar kreeg; maar hij moest ten slotte toch bekennen, dat de verliefde gekken niet goed iets beters hadden kunnen doen. De eerzame Neurenbergsche maagden trokken haar neusjes op, toen zij de vlucht naar Amerika vernamen, maar de oude Mar zeide haar ronduit ,/Gij loopt altijd van Pontius naar Pilatus, van de eene kletsboel naar de andere, zoodra gij maar eenigszins idee denkt te kunnen hebben op zulk een man als Theodoor. Maar ge zijt inderdaad geen Emilia's en uw stijve, popperige eenzaamheid kan op zijn hoogst een koffiebaal of een rijstzak achter den kachel uitlokken." Heel ernstig waren deze woorden echter niet gemeend, want de oudeflinke man achtte echte vrouwendeugd zeer hoog. Maar hij moest zijn lieveling verdedigen en dat deed hem knollen opsnijden. Doch tegenover Theodoors ouders was zijn verdediging zeer bezwaarlijk. Mar kraamde al zijn ruwe braafheid, al zijn veelzijdige kennis te vergeefs uit. Herder en zijn vrouw bleven bewerendat Emilia een plichtvergeten wijf was, dat haar komediantenafkomst oumogelijk kon verloochenen en men wilde niets meer van In den nacht van Maandag op Dinsdag, tus schen 12 en 1 uur, verliet vrouw H., sedert 6 dagen kraamvrouw, in eene vlaag van ijlende koorts haar woning aan den Zuidoost—Buitensingel te 's Hage. Den geheelen nacht werd vruchteloos naar haar gezocht, totdat men gisterochtend haar lijk uit het water aan dien Singel ophaalde. Uit Rotterdam schrijft men: Het kosteloos spijzigen van behoeftige kinderen gaat niet uit van de maatschappij Hotel en Cafe Coomans," maar van den directeur dier iurichting, den heer Koeue, in prive. Er worden uitsluitend toegelaten kinderen van de kostelooze scholeu, en de heer Koene heeft zich de medewerking verzekerd van de hoofden dezer scholen. Een 300tal kinderen van verschil lende gezinten, jongens en meisjes hebben tot hiertoe zich aangeboden. Zooals reeds gemeld is, worden er dagelijks 60 toegelaten. Meer kunnen er voorloopig niet geplaatst worden. De raiddag- malen hebben plaats in een lokaal der gemeente, tijdelijk voor dit doel beschikbaar gesteld. Bij den eersten maaltijd, heden gehouden, na afloop van den ochtend—schooltijd, ging het zeer ordelijk toe en kinderen toonden de weldaad op prijs te stellen. Het maal bestond in kool met aardappelen, doorelkander gestoofd, en vleesch, terwijl elk kind bovendien een glas melk ontving. Elke week wisselt het menu af. De heer Koene heeft een beroep op zijne stad- geuooten gedaan, om hem te helpen de kinderen, die er behoefte aan hebben, ook van behoorlijke kleeding te voorzien. Het ligt voorts in zijne plannen een volksgaar- keuken op te richten, waar werklieden tegen een zeer lagen prijs zich een middagmaal kunnen ver- schailen. Hij rekent er op, daarmede eenige winst te maken, die dan mede aan de voeding voor arme schoolkinderen zal kunnen ten goede komen. De jongeling C. L., uit Rijsbergen, bij Breda, die den 8 Nov. jl. op eene geheimzinnige wijze verdween, is tot heden niet teruggevonden. Alle nasporingen zijn vruchteloos gebleven; zelfs de profetie eener bekende Bredasche kaartlegster door de bloedverwanten van den vermiste in alien ernst geraadpleegd is niet vervuld geworden. Die moderne Pythia had namelijk voorspeld, dat de arme jongen op Zaterdag den 14 Nov. zou te huis komen ,/levend of dood" en wel „uit de richting van het noorden Uit Roozendaal (N.—Br.) schrijft men aan het N. v. d. D., dat de omloop van Belgische eenten aldaar zoo sterk toeneemt, dat men bijna geen Nederlandsche centen ziet. Het uitgeven en ontvangen van die centen geschiedt in de wiukels en koffiehuizen zonder eenige moeite. Men schrijft uit Westbroek van eergisteren Een geacht, bejaard ingezetene dezer gemeente haar hooren, noch van den ongehoorzamen zoon, die zoo gruwelijk buiten den aard sloeg. jrEen verloren zoon is een doode en daarmede basta!" riep Herder, terwijl hij den ouden Mar toornig den rug toedraaide. Te vergeefs riep de brave Mar de kleine Eliza, die een voetval voor de vertoornde grootouders deed, omdat zij niet alleen van oom Theodoor, maar ook van haar gewezen meesteres, van de lieve Emilia, zeer veel hield. Er volgde geen verzoening. Wel weende vrouw Herder bittere tranen, toen zij haar lieve kleindochter voor zich geknield zag; haar hart brak bijna, toen zij aan haar eenigen zoon dacht die nu in een vreemd werelddeel rond doolde en misschien gebrek leedmaar zulk een schoondochter, die tegen den zin der ouders haar man genomen had, die heimelijk met haar zoon gevlucht was, die misschien ouecht kon wezen, wier vader tot een verachtelijken stand had behoord, zulk een wezen kon zij niet als dochter in haar eenzaam huis nementot zulk een stap kon de anders zachte en goede vrouw niet besluiten. Zij werd even onbuigbaar als haar man en zij sloeg geen acht op de grofheden van den ouden Mar en op de smeekingen van den lieven engel Eliza. De namen Theodoor en Emilia mochten in haar huis niet meer genoemd worden. Zoo was bijna een jaar verstrekpn. Dikwrjls zat vrouw Herder in een hoeUkamertje met food beschreide oogen de straat op te kijken, omdat haar arm, geplaagd moeder- TER lEIfflSCHE (01R4\T O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1