Landbouwberichten. Gemengde berichten. BLTRGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. Buitenland. ■was ter hand gesteld, keerde hij er mede naar het Zoll-Ambt terug, en nu werd tegen het meisje proces-verbaal opgemaakt, als hebbende tweebrooden wegende te samen meer dan 3 kilo, binnenge- smokkeld. De vader van het meisje, inmiddels van het voorgevallene ouderricht, begaf zich naar het Zoll-Ambt en had aldaar 2 Mark boete te betalen en tevens beide brooden achter te laten, die op een waarde van 1 Mark 40 pf. werden geschat. Bakker Verjans heeft zich wegens dit geval tot de Pruisische regeering gewend. Zaterdagavond bood het gedeelte spoorweg op de hoogte van de Zoutkeet, nabij het station Delft, een tooneel van verwoesting aan, veroorzaakt door het derailleeren van een trein. De Spoor- cingel was daardoor den ganschen avond in rep en roer en het spoorwegpersoneel moest groote activiteit aan den dag leggen om de belemmering in het verkeer voor de reizigers zoo dragelijk moge- lijk te maken. Omtrent oorzaak en toedracht van het ongeval vernemen wij het volgende Ter hoogte van de plek, waar men bezig is een wissel gereed te maken om voortaan alle treinen te brengen op een lijn, totdat de nieuwe spoorweg- brug zal zijn voltooid, ontspoorde ongeveer te half zeven de sneltrein van Parijs tot Amsterdam, ter- wijl die van Amsterdam (die elkaar op dit uur te Delft kruisen) aaukwam. Alles liep zonder ongelukken af; alleen een groote belemmering was ontstaan, daar twee wagens dwars over den weg ontspoord waren. Een belangrijk oponthoud was hiervan het gevolg voor de passagiers, die onder leiding en voorgelicht door het treinpersoneel, ge- noodigd werden uit te stappen en onder dik en dun een anderen wagentrein op te zoeken. Met de passagiers ging dit nog al, maar zoo vlug niet met de bagage. Thans is de weg weer vrij en gaat de dienst geregeld door. Den 10 November 1.1. werd de 18jarige Cornelia de Nies uit Oud-Beierland door een loge van haar vader, kartelein in //de Keizerskroon, geschaakt. Door den burgemeester dier gemeente werd sedert dien tijd opsporing verzocht. Zij is met haren vriend T. van Arkel te Groede aan- gehouden en Zondag door de politie naar_ hare woonplaats teruggebracht. De weinige zeilscheepvaart op de Schelde, dus wordt uit Ylissingen aan de Midd. Ct. gemeld, is oorzaak, dat sinds geruimen tijd bijna alle sleep- booten in de buitenhaven zonder eenige bezigheid stil liggen. Rekent men de groote kosten en het on- derhoud der booten, dan zal het menigeen niet zoo vreemd voorkomen, wanneer, bijaldien een schip //omhoog'' zit, soms eens een kolossale eisch wordt gedaan. TER NEUZEN1 December 1885. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het schoonkouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen A en B in de kom der gemeente van 1 Januari tot 31 December 1886. Hiervoor hadden ingeschrevenJ. A. Stellingsma, voor het schoonhouden /190; voor het verwarmen en verlichten per 100 uren f 2,50 en f 1,25. A. Wieland, voor het schoonhouden /161; voor het verwarmen en verlichten per 100 uren/2,50 en 1,50. P. J. Yersluijs, voor het schoon houden 159,99; voor het verwarmen en ver lichten per 100 uren f 1,99 en f 0,99£. Het grootste zeilschip dat met ongebroken lading van hier naar Gent is opgevaren, is de Russische bark Jupiter, kapt. Johannsen, van Pensacola (Noord- Amerika) naar Gent bestemd en geladen met hout, metende 680 registertonnen en hebbende een diepgang van ruim 18 voet of omstreeks 56 deci meters. Jl. Zondag van hier vertrokken werd het echter, door hevigen wind, te Langerbrugge eenigen tijd opgehouden. De Noordsche schooner Hardangeren isYrijdag- avond, met behulp van de sleepbooten Zuid-Beve- land, Martina Johanna en Fernace, van de Suikerpaat af en op de reede ten anker gebracht, en daar het geene schade bekomen had en dicht gebleven was, heeft de schooner Zaterdag de reis naar Ant- werpen vervolgd. in dien tijd en vooral in een handelstad werk en invloed gaf, dewijl de meeste kooplieden haar hulp zochten bij correspondentie of onderricht in vreemde talen. Daarom beschouwde men het als een half wonder, dat zulk een schepsel even zoo braaf en goed was als de rijkste koopmansdochter. Niemand kon haar, het komediantenkind, dat geen wettig geboortebewijs kon vertoonen, eenig verwijt aau- gaande haar gedrag maken en daarom werd zij al"emeen gezocht en bijna geacht. Ilaar buiten- gewone kennis had zij te danken aan den broeder van haar pleegmoeder, een gewezen tinnegieters- knecht, die ten gevolge van vlijt en studie professor in de wiskunde was geworden en Paulus Mar heette. Iedereen, die hem leerde kennen, bemerkte onmiddellijk, dat. hij met een gewezen ambachtsman te doen had, want Mar was ruw en grof in zijn manieien gebleven, al was hij ook een groot letter- kundige en een goed dichter, zoodat men zich gemakkelijk kon voorstellen, hoe hij er met het schootsvel en de gereedschappen uit moest zien, al had hij reeds lang de werkplaats met den leerstoel verwisseld. Deze zonderling begaafde man, in wien nog een stuk ambnchtsman naast een zeer groot stuk geleerdheid huisde, was Emilia's meester en vaderlijke vriend. Zulke mensehen als Paulus Mar zijn overigens geenszins zeldzaam in Neurenberg, waar de geest van Hans Sachsen op diens kunstbroeders nog altijd invloed schijnt te hebben. Yan wege de directie der Zondagschool alhier circuleert thans eene inteekenlijst voor vrijwillige bijdragen, om aan ruim 240 kinderen, die de school bezoeken, op het aanstaande Kerstfeest, even als in vorige jaren, weder een feestje te bereiden en tevens een boekwerkje te overhandigen. Gedurende de tweede helft der maand Sep tember jl. is door het postkantoor alhier de vol gende onbestelbare brief verzotiden aan het adres van Tisker O Nilsens Horten. Aan de openbare school A te Ylissingen is door den gemeenteraad met algemeene stemmen tot onderwijzer benoemd, de heer J. W. Vrielink,te Axel. /amusing, 30 Nov. Bij de verkiezing van drie notabelen voor de Ned. Herv. kerk alhier zijn als zoodanig herkozen de aftredende leden, de heeren C. J. van Vessem en D. Dekker, terwijl in de plaats van het aftredend lid J. de Yisser, die voor deze betrekking niet meer inaanmerking wenschte te komen, gekozen is de heer M. de Jonge. Zaamslag. Omtrent den prachtigen sterrenregen, die zich op den avond van den 27 Nov. jl. aan den hemel vertoonde, valt op te merken, dat som- mige meteorologen dien toeschrijven aan het bestaan van een oueindig groot aantal zeer kleine meteoren, welke als een stroom of gordel de aarde omgeven en die de komeet Biela in haren loop volgen. Biela is die komeet, welke zich in 1853 in twee andere kometen verdeeld heeft, die elkander op hunne banen vergezellen. Zij snijden de baan der aarde in twee tegenoverstaande punten, nl. in den 66sten en den 246sten graad. Omstreeks middernacht van den 27 en 28 Nov. 1872 bevond zich de aarde in den 66sten graad en toen vielen er, op grond van nauwkeurige waarnemingen, in 5 uren tijds niet minder dan 14000 dier meteoren of kleine wereldbolletjes. Dit verschijnsel had toen, evenals thans, het voor komen van een grooten, prachtigen sterrenregen. Ilontenisse. In de Zaterdag jl. gehouden ver- gadering van den gemeenteraad werden de supple- toire kohieren op den hoofdelijken omslag en op de belasting op de honden voor 1885 vastgesteld. De verordening op het heffen van vergunnings- recht voor het uitoefenen van den kleinhandel in sterken drank werd gewijzigd en dat recht bepaald op vijf gulden per vijftig gulden huurwaarde. Ilontenisse, 28 November. De heer A. Scholte, predikant te Stavenisse, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente alhier aangenomen. Vacant sedert 23 September 1883, was dit het negende uitgebrachte beroep. 's Gravenhnge, 1 Dec. Tweede Kamer. Bij het voorb ezet debat over het ontwerp Lohman tot uitbreiding van het kiesrecht werd dit krachtig verdedigd door Godin de Beaufort, Ruijs en Lohman als eene verbetering en het eenige middel om een einde te maken aan den bestaanden toestand. De Minister Heemskerk verklaarde uitdrukkelijk dat de aauneming ervan het kabinet tot aftreding zou nopenbij verwerping en mislukking der grondwetsherziening zou de Regeering zelf kunnen voorstellen het kiesrecht te herzien. Yan Houten en Heldt bestreden het ontwerp. Artikel 1 is verworpen met 53 tegen 32 stemmenartikel 2 verworpen met 43 tegen 42 stemmen. De heer Lohman trok da'arop zijn voorstel in. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Dec de volgende vonnissen uitgesproken A. II. de V., werkman teller Neuzen, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. C. A. S., voermansknecht te Ter Neuzen, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 8 dagen celstraf. J. P., koewachter te Ter Neuzen, is wegens eenvoudigen diefstal veroord. tot 3 dagen celstraf. Emilia gaf ook les aan Herders kleindochter, aan de kleine schoone Eliza en had opdenjongen Theodoor Herder zulk een diepen indruk gemaakt, dat hij, die op de rijkste koopmansdochter uit Neurenberg aanspraak kon maken, doof bleef voor alle voorstellen zijuer ouders en stellig verzekerde, dat hij niemand anders dan Emilia tot vrouw zoude nemen. Emilia mocht natuurlijk, zoodra Theodoor zijn besluit had kenbaar gemaakt, niet meer bij Herder aan hui3 komen en toen het cerucht in de stad begon te loopen, dat de mooie geleerde heks, zooals afgunstige meisjes haar plachten te noemen, haar oogen had durven slaan op den rijksten koopmanszoon, toen brak er tegen het zedelooze meisje zulk een storm los, dat alle huizen, waarin zij anders vriendelijk ontvangen werd voor haar gesloten moesteu worden. De oude' flinke Mar, die in bijna alle Neureubergsche gezinnen het voorrecht genoot, dat hij voor elke onverstandige handeling een gepaste hoeveelheid grofhedeu mocht uitdeelen, speelde overal op ten gunste van zijn jonge leerlinge en hij beproefde of hij de pruikerige openbare meeniug met kon veranderen; maar al zijn grofhedeu baatten niets. Zelfs zijn bewering, dat zulk een blinde vervolg- zucht zelfs een schande voor vroegere eeuwen geweest zoude zijn, deed den algemeenen vloek, die over Emilia uitgesproken scheen te wezen, geen greintje verminderen. (Wordt vervolgd.) Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 centimeu tot fr. 1,02; stieren, koeien en runderen 55 tot 85 centimen, opslag 2 centimen; dies berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 70 centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,84 tot fr. 0,92. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,14; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,42; Thielt fr. 4,18; Deiiize fr. 3,50 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 3,93 en te Brugge fr. 4,68. Yan het aanbreken van den dag waren rijdag te Madrid de straten vol mensehen, om het lijk des Konings te zien voirbijkomen. De stoet werd voorafgegaan door ruiterij en daarachter volgden de hofbedienden in schitterende liverei, 's Konings rijpaarden aan de hand geleid, geestelijken, de ka- merheeren, officianten en de lijfwacht te paard. De lijkkoets werd door acht zwarte paarden getrokken. Er naast gingen edellieden met brandende fakkels. De kist was met een kleed van goudstof bedekt, waarop de helm des Konings rustte. De optocht werd gesloten door de beroemde ebbenhouten koets uit de dagen van Juana la loca. Alle hoofden werden ontbloot als de lijkkoets voorbij ging, vele vrouwen knielden en men hoorde haar snikken. Vier edellieden droegen de kist het paleis binnen, naar de zaal, waar in 1878 het lijk van Koningin Mercedes op een praalbed had gelegen. Een Kouinklijk decreet van Vrijdagavond bepaalt dat voortaan alle gouvernementshandelingen zullen gescliiedeu in naam van Koningin Christina als regentes van Spanje. Prinses Mercedes, oudste dochter van Koning Alfonso, zal nog niet tot Koningin worden uitgeroepen, wegens de zwanger- schap van Koningin Christina; indien zijhetleveu schenkt aan een zoon, zal deze Koning zijn. De correspondent der Daily News verzekert, dat Koningin Christina zich voor eene liberale en verdraagzame politiek heeft verklaard. Zij wilde dat een beroep zou worden gedaan op de ndder- lijke gevoelens van het volk, om den troon en de rechten harer dochter te verdedigen. De toestand is zeer duister en wekt levendige ongerustheid, zoo wordt aan de Indep. Beige ge meld. De geavanceerde republikeinen en de car listen zijn van de verrassiug, door den dood des Konings veroorzaakt, bekomen en beginnen zich te roeren. De gematigde republikeinen nemen, evenals de dynastische linkerzijdc, eene afwachtende houding aanhunne aanvoerders willen zich niet uitlaten over de toekomst. Het liberale kabinet zal de ondersteuning hebben van de alfonsistische royalisten, die voor het carlisme beducht zijn en iuzien, dat de vorderingen der democratische be- grippen tot vooruitgang dwingen en hen nood- tot iederen prijs Sagasta te ondersteunen. Jaarlijks wordt in Engeland vanwege het Handelsdepartement het aantal op de Engelsche kust plaats gehad hebbende schipbreuken, onge lukken en aanvariugen met sctiepen bekend ge maakt. In het jaar eindigende 30 Juni 11. heeft dat aantal bedragen 3647 of 7 minder dan in 1883/1884. Er kwamen bij die rampen 661 mensehen om het leven. 18 j., jd. j., jm. en Herman j., jm. en Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat, tenzij onvoorziene omstandigheden het tegen- deel vorderen, een examen voor leerling-telegrafist bij de Rijkstelegraaf in 1886 niet zal worden gehouden. Door wijlen den heer George Quien, overleden te Amsterdam, is aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord gelegateerd f 1000, vrij van successierecht. In de laatsten tijd is aan verschillende kasteleins te Roosendaal de ,/vergunning" ontnomen, wegens overtreding van de Drankwet. Voor de soepkokerij, die door de heeren Regout te Maastricht ten behoeve hunner werklieden wordt opgericht, hebben zich reeds 150 persouen aangemeld. Voor jonge onderwijzers schijnt Gorinchem niet het Dorado te zijn; daar tcch bevindt zich onder de 70 solii- citanten naar de betrekking van politieagent een jeugdig schoolmeester. In Juli verdween de bankier G. uit Parijs. Hij liet een tekort achter van 1,700,01)0 francs. Die bankier werd Donderdag in het huis no. 11 rue reu Eugene-Flachat aan- gehouden. De voormalige Kcizerin Eugenie, wier gezondheid zeer is geschokt, zal het grootste gedeelte van den winter, op raad van haar ge- neesheer, te Hyeres doorbrengen. In een cafe zonder vergunning te Born (Lim- burg) kwam Vrijdag een vreeradeling binnen, die zich voordeed als venter in postpapier en koopman in vette varkens. In platduitsche taal vroeg hij een glas bier, dat hem terstond werd toegereikt. Onder het redekavelen met moeder de vrouw over vette varkens zeide hij eensklaps dat hij het bier zoo vreeselijk koud vond eu liever een borrel zoude hebben. Ook dezen kreeg hijmaar nauwelijks was de jeneverflesch op tafel, of onze papierhan- delaar-varkenskoopman transformeerde zich in een rijksveldwachter. De flesch werd in beslag geno- men en tegen de vergunningslooze herbergierster proces-verbaal opgemaakt. Ten vorigen jare meldden wij, hoe te Grouw geen St. Nicolaas wordt gevierd, maar hoe men daarvoor in de plaats op St. Pieter een soortgeiijk volksfeest houdt. Er schijnen meer plaatsen te zijn, waar de oude beschermheilige van Amsterdam niet wordt in eere gehoudenalthans ook te Koedijk bij Alkmaar weet men van geen St. Nicolaas, maar brengt op Nieuwjaar //de Gouden Engel" geschenken. Men schrijft uit Tilburg: De smokkelarij gaat hier geregeld voort. Het verschil tusschen de smokkelaars in deze streken en de meer westwaarts wonende is dat het mes "bij de eersten van twee zijden snijdt. Zij zijn niet meer tevreden met enkele zakken zout over de grenzen te voeren, maar brengen ook in Belgie tabak binnen. Zekere koopman De L. aldaar had eenigen tijd geledeu eene wagonlading tabak gekocht, maakte er pakken van van vijf kilo en gaf ze aan zijne onderhoorige smokkelaars, die ze in Belgie brachten en met zout beladen terugkeerden. Yan 16 tot 30 November 1885. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 20 Nov. Johannes Ludo- vicus Kooiman, oud 21 j., jm. en Francina Kramer, oud 24 j., jd. Johannis van der Hoofd, oud 20 j., jm. en Maria Petronella van Gelderen, oud 22 j., jd. Jan Adman Donze, oud 19 j., jm. en Anthonia Bolier, oud 18 j., jd. 27 Nov. Gerardus de Smidt, oud 21 j., jm. en Jacoba van Dijke, oud 21 j., jd. Willem Wisse, oud 19 j., jm. en Adriana Mechelina Oostdijk, oud Thomas Hubert Bruggeman, oud 22 Kommerina van Aalst, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Nov. Marie Gerard Kloppenburg, oud 34 Maria Klazina Grenu, oud 19 j., jd. Geboorten. 17 Nov. Jan Hubrecht, z. van Jacob Bootsgezel en van Anna Maria Michielsen. Pieter Jan, z. van Dirk van Eijk van Wilhelmina Maria van Rees. 19 Nov. Jacob, z. van Jacob Bakker en van Geertruij Remijnsen. Lucia, d. van IJsbrand Paulus Stasse en van Judith Yisser. 20 Nov. Maarten, z. van Gerrit Dooms en van Debora van Dixhoorn. 21 Nov. Jacomina, d. van Jan Yersluijs eu van Cornelia de Mul. Gerard, z. van Jan Snap en van Cyta Jonkman. 23 Nov. Suzanna Martha Sara, d. van Johannes Meijer en van Sara Wiemes. 26 Nov. Anthonio Jacobus, z. van Jacobus Wisse en van Aaltje Adriana Bal- nikker. 28 Nov. Pieternella Cornelia en Cornelia Pieternella, dochters van Cornelis de Doelder en van Suzanna van Drongelen. 29 Nov. Aagje, d. van Daniel Ollebek en van Elisabeth van der Peijl. 30 Nov. Cornelia Jacoba Hendrika, d. van Cornelis Kolijn en van Janna van den Hout. Overlijden. 21 Nov. Pieternella Cornelia de Jong, oud 1 j., d. van Arie en van Adriana Maria Wieland. 25 Nov. Leviua de Smit, oud 5 j., d. van Jan en van Levina Hoogstraten. HULST. Huwelijks-aangiften. 27 Nov. Pieter de Vos, oud 55 j., weduwn. en Leocadia de Meurichy, oud 55 j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Nov. Florent Reiss, oud 27 j., jm. en Maria Anna van den Berghe, oud 32 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Pieter Augustinus, z. van Vital de Cuijper en van Virginie Yermeulen. Marie Nathalie, d. van Josephus Willems en van Rosalia Francisca Mussche. 18 Nov. Lijdia Helena, d. van Willem Petrus de Kok en van Janna An- genita Boogaert. 27 Nov. Emma Godeliva Leonia, d. van Albertus Johannes van der Heijden en van Seraphina Bloinmaert. Amelia Leonia, d. van Karel Lodewijk Pissoort eu van Juliana Durinck. 28 Nov. Josephina Carolina, d. van AnnaCatha- rina Sebbinck. Overlijden. 21 Nov. Hendrik Willem de Rilder, oud 3 m., z. van Willem Adriaan en van Krina Schipper. 27 Nov. Johannes Franciscus Vlassenrood, oud 11 m., z. vau Constantinus en van Christina Petronella Verstraeten. 29 Nov. Cordula Hendrika Maria Freijser, oud 4 j., d. van Carolus Ludovicus en van Christina Serrarens. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 29 Nov. Petrus Josephus, z. van Pieter van Damme en van Elizabeth Baart. H OE K. Geboorten. 21 Nov. Maria, d. van Jacobus van Doeselaar en van Chatarina Deij. 22 Nov. Cornelia, d. van Jacob Michielsen en van Fran<?oise Donze. 24 Nov. Jan, z. van Jan van Wijck en van Janna Vermeers. Rokus, z van Guljaam Dees en van Janna Geertruida de Kraker. 28 Nov. Pieternella, d. van Thomas Vinke en van Anna den Hamer. 29 Nov. Jacomina Catharina, d. van Cornelis Klaassen en van Maria Dieleraan. Overlijden. 17 Nov. Leuntje de Bree, oud 3 m., d. van Jan en van Janna Pieternella Geel- hoedt. 25 Nov. Anna Deij, oud 88 j., wed. van Jan van Wijck. 26 Nov. Janna Laport, oud 41 jechtg. van Antonie Westerbeke. 30 Nov. Cornelis Blok, oud 73 j., weduwn. van Helena de Zwarte. PHILIPPINE. Geboorten. 18 Nov. Norbertus Hendrikus, z. van Francies Angelus van Hulle en van Maria Francisca Pauwels. 22 Nov. Alphons Stephanui, ■»anfc.-fln«p,z—iwnm maunu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2