Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2144. Woensdag 2 December 1885. 25e Jaargang. d at If !8®!B Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven busbouders. ADYERTENTlSN: Yanltot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verwchl.int Dinsdai- en Vrijdasavond bij deu ultgcver P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. Bij deze commit behoort een bijvoegsel. t*o!itieli Overzicht. Een telegram uit Sofia bevestigt, dat de Bulgaren, na een geveeht dat een geheelen dag heeft geduurd, de Servische stad Pirot bebben genomen. Daar was bet Servisch hoofdkwartier gevestigd voor den oorlog en daar keerde na de in Bulgarije geleden nederlagen de Koning van Servie terug. Gisteren zou vorst Alexander in de veroverde stad zijn plechtigen intocht houdeu. Koning Milan is verder gevlucht naar de stad Nisch, waar met inspanning van alle krachten aan de vestingwerken wordt gearbeid. Het is te hopen, dat zij niet zullen worden op de proef gesteld. De Oostenrijksche vertegenwoor- diger bij de Servische regeering is naar het hoofd kwartier van vorst Alexander gegaan, om den vrede voor te bereiden en zeker voor den onhandigen beschermeling van zijn gouvernement de guustigst mogelijke voorwaarden te bedingeu. Men mag nu veronderstellen, dat de vijandelijk- beden spoedig zullen ophoudeu, want de mogend- beden blijven met grooten nadruk aandringen op het sluiten van een wapenstilstand. Men zegt, dat Milan incognito naar Weenen is gereisd om zijn zaak bij den keizer te bepleiten en dat Alexander bij het opbreken van het beleg van Widdin ook voorop gesteld heeft in beginsel aan te nemen eene door Servie te betalen oorlogschatting. Dat John Bull den Bulgaarschen vorst in zijne eischen steunt, wordt zeker door niemand in twijfel getrokken. In Engeland zelf heerscht nog eene ongewone drukte met de verkiezingen, die voor de liberalen ongunstige uitkomsteu opleveren. Zelfs daar, waar een hunuer candidaten de overwinning bebaalt, wijst het cijfer van den conservatieven tegeustander zonder uitzondering eene buitengewone verhooging aan. Alle hoop is nu nog gevestigd op de stem ming in de plattelands-districten, waar de meeste nieuwe kiezers zullen optredeu. Doch de liberale bladen erkennen reeds, dat eene sterke conservatieve strooming niet te loochenen valt, zelfs als men de stemmen, door de Ieren op de candidaten der Tories uitgebracht, buiten rekening laat. In het Oosten gaan de Britten zachtjes voor- waarts. Central JYews deelde mede, dat de Britsch- Indische troepen binnen tweemaal vier en twintig uren de hoofdstad Mandalay zullen bebben bereikt. //Men verwacht," zegt het bencht verder, ,/geen ernstigen tegen stand, daar de stad geheel wordt beheerscht door een hoogte, die niet eens versterkt is. Met het oog op het spoedig einde van den oorlog, waarvan men zich in alle kringen over- tuigd houdt, heeft lord Dufferin reeds de noodige schikkingen gemaakt, om met het bestuur van het veroverde gewest onmiddellijk gereed te zijn. Ook is met China eene overeenkomst tot stand FEUILLETON. a Het is Kerstmis en wie zou dat woord niet als een profetische verkondiging in de ooren klinken? Wie onder de Christenen kan dat feest niet mede vieren, dat overal in 's menschen hart met de zuiverste geestdrift gevierd wordt, om het even of men Godloochenaar dan rechtgeloovig is, om het even ol men tot deze of gene richting behoort. In de beteekenis van het Kerstfeest ligt iets ge- weldigs, waaraan iemand zich niet gemakkelijk onttrekt. Het is dus Kerstmis. Ook het gezin van Adolf Herder, dat de stof voor ons verhaal zal levexen, kon zich aan de machtige beteekenis van dat feest niet ontrukken en moest daarbij eindelijk aan hen, die zwaren kommer en diep leed in dat gezin gebracht hadden sinds een groot jaar, verzoe- nend en medelijdend de hand weer reiken. Yoor wij echter de rampen schilderen, die dat gezin troff'en, wilden wij een getrouwe beeltenis ontwerpen van de leden, waaruit de familie bestond. Ilet boofd van het gezin, de groothandelaar Adolf Herder, was ten tijde van ons verhaal, in 1818, een van de netste inannen uit Neurenburg, wiens karakter wel tamelijk ruw en stroef was, maar die daarbij in zijn geheele doen en laten zoo onberispelijk handelde, dat men hem algemeen gebracht, waarbij den Engelschen handel via Birma de noodige faciliteiten worden verzekerd. Sileymo, aan de Irawaddy, waar de Britsche strijdkraehteD zich thans bevinden, ligt ongeveer halfweg tusschen lhagetmyo (aan de Britsche grens) en Mandalay, in de nabijheid van de ruine van Pagan, een der voormalige hoofdsteden van Birma. Deze stac werd in 1824 door de Chineezen verwoest, die een inval op Birmaansch grondgebied hadden ge daan en daarna den Irawaddy waren afgezakt.' Volgens een telegram aan de Independance houden, sedert 20 November, twee compagnien Europeanen en zes compagnien inlanders de versterkingen van Yenan—gyaung bezet, alwaar de geheele Britsche flotille thans is vereenigd. Yenang-yaung ligt aan den linkeroever van de Irawaddy; de naam be- teekent „stroom van riekend water" en is ontleend aan eenige petroleum-bronnen in de nabijheid. Deze bronnen worden door de inboorlingen op zeer pri- mitieve wijze geexploiteerd; de verkregen olie wordt in booten verzameld en weggevoerd. De Pransche Kamer zal weldra te beslissen hebben of zij het Kabinet op de Tongkin—kwestie wil doen vallen. Volgens de Republique Franpaise zullen, ook wanneer de commissie uit de Kamer zich voor onmiddellijke ontruiming verklaart, een aantal der meest geachte mannen, Waddington, De Freycinet, Flocquet, zich bij het Kabinet aan- sluiten om haar tegen te houden. De onmiddellijke ontruiming is echter zoo zeker niet meer. Zelfs Rochefort spreekt van ontruiming, //niet perdepeche, maar per extra-trein," Georges Perin, president der Tongkiu-commissie, spreekt van algeheele ont ruiming, maar nadat men eerst de Tongkineezen geleerd zal hebben zich tegen de Chineezen ,/te verdedigen," dus eerst over eenige maanden, mis- schiep jaren. Met pogingen om zich buitenslands te vestigen gaat de Duitsche regeering voort. Om onafhan- kelijk van het Engelsche Gibraltar te zijn, zoekt men vasten voet in Marokko te verkrijgeu en er kolenstations te vestigen. De Noordsche Majesteiten schijnen niet op hun gemak te zijn. Dat de geruchten, als zouden de leden van het Aardrijkskundig genootschap te Sidney, op Nieuw- Guinea vermoord zijn, onwaar zijn, wordt zeker met belangstelling vemomen. De heereu zijn goed en wel te Cooktown aangekomen. Te oordeelen naar de enorme hoeveelheden mosselzaad, die in den laatsten tijd met bestemming naar Philippine te Vlissingen worden aangevoerd, schijnt de teelt van mosselen en de handel in deze soort van schelpvisch aldaar tegenwoordig op uit- gebreide schaal te worden gedreven. als een voorbeeld voor den handelsstand beschouwde. In sommige gevallen scheen hij hard en was hij niet te buigen, maar zijn weldadigheid werd luide geroemd, omdat geen smeekende ooit onbevredigd den drempel van zijn huis verliet. Zijn vrouw stamde uit een oud, aanzienlijk Neurenbergsch geslacht en was het t.oonbeeld van een echte huisvrouw; bij ieder verschil was zij zachtmoedig en verzoenendomdat zij in den huiselijken kring en daarbuiten nooit afweek van den stelregel, dat men met geen kwade bui mocht gaan slapen. Hoewel haar man den der rijkste kooplieden uit de stad was en hoewel zij van huis uit zeer rijk was, toch voerde zij haar huis- houding buitengewoon eenvoudig. Maar haar zachtmoedigheid verdween onmiddellijk, zoodra eenig lid van het gezin tegen de oude gebruikelijke gewoouten zondigde en hoewel zij bij dergelijke gelegenheden wel niet zoo stroef en hard was als laar man, toch kon zij dan niet gemakkelijk een verzoenenien stap doen. Twee kinderen, een zoon en een dochter, maakten Herders gezin lang gelukkig. De dochter werd let schoonste en braafste meisje van Neurenberg genoemd en toen zij ruim zeveutien jaren telde, werd zij de echtgenoote van een rijken koopman uit Augsburg. Zij stierf na een vijfjarig huwelijk en liet een dochter na, die het volkomen eveubeeld was van de moeder. Het nette meisje heette "liza en kwam voor goed bij de grootouders aan Yroeger bestonden die aanvoeren uitsluitend uit zaad van Tessel afkomstig, maar sedert men te Philippine de proef heeft genomen met Engelsch zaad, schijnt men aan dit laatste de voorkeur te geven; althans, de van Engtland aangebrachte zendingen zijn veel talrijker en grooter dan die welke van Tessel komen, ofschoon ook van deze plaats nog menige waggonlading wordt betrokken De leverancier van het Engelsche mosselzaad een Engelschman heeft zich eenige maanden geleden te Vlissingen gevestigd. Hij beschikt over de opbrengst van uitgebreide perceelen in de nabijheid van Whitstable en Faversham en levert het zaad, met hem toebehoorende vaartuigen, vrachtvrij te Vlissingen in de haven, waar de Philippiuenaars het met hunne hoogaarzen komen afhalen. G. C. Naar men verneemt zou bij de directie der maat- schappij ,/De Schelde" alhier het voornemen bestaan om, tenzij spoedig bestellingen van eenigen omvang door haar mochten worden ontvangen, aan het etablissement der maatschappij en voor eigen reke ning van deze, eene zeestoomboot (general trader) van ongeveer 150 voet lengte te doen bouwen, ten einde op die wijze en in afwachting van ander werk, voorloopig eenigszins te voorzien in de tegen woordig aan de fabriek heerschende slapte, waarvan zich de treurige gevolgen ook in onze stad meer en meer doen gevoelen. Uit Vlissingen schrijft men aan de Goesche Crt. Bij de thans, vooral op het gebied van scheeps- bouw, alom heerschende malaise" bestaat er voor de maatschappij „de Schelde" niet veel kans op bestellingen van eenige beteekenis, waarnaar men bier anders algemeen reikhalzend uitziet, want niet alleen dat de tegenwoordige slapte aller- treurigst is voor genoemde maatschappij zelve, ook onze gansche gemeente, wier bloei zoo nauw met dien van bedoclde inrichting is verbonden, lijdt onder den druk van dien ongunstigen toestand. Hoeveel werklieden, waaronder vele vaders van liuisgezinnen, loopeu er niet rond, die, door „De Schelde" ontslagen, te vergeefs bij andereu aan- kloppen om werk, en overal waar zij zich aan- melden het ontmoedigend antwoord krijgen //Wij hebben voor u," of soms^Wij hebben zelven geen werk." Het spreekt van zelf, dat deze werkeloosheid ook haren nadeeligen invloed doet gelden bij an- deren. Het blijft niet bij den werkman. Ook neringdoenden, winkeliers enz., en door dezen weer anderen, gaan maar al te zeer gebukt onder den druk der tijden. In zoodanigen toestand zal de uitvoering van een plan, als thans bij de directie van ,/De Schelde," aanhangig schijnt, wel eenige uitkomst geven, vooral nu de winter misschien een zeer strenge winter voor de deur staat. huis, toen haar vader voor de tweede maal trouwde. De smart van Herder en zijn vrouw was diep, toen hun dochter na zulk een kort huwelijk stierf, maar het kind, de goudblonde Eliza, gaf een verzoenen- den troost voor de overledene dochter, hoewel zij deze niet kon vervangen. Eliza was tijdens ons verhaal omstreeks veertien jaren oud. Zij geleek zoo sprekend op haar moe der, dat men overal, waar zij kwam, meende dat deze verrezen was. Haar uiterlijk niet alleen, maar ook haar goed hart en haar uitmuntende geestver- mogens verrieden, dat zij op haar moeder geleek, naar heur moeder aardde. Dit kind was een engel des vredes in Herder's huis, waar, zooals reeds gezegd is, ruim een jaar lang diepe kommer heerschte, omdat iets het geluk van deze brave menschen stoorde. De zoon, Theo- door, beminde een meisje, de dochter van een tooneelspeler. Het vooroordeel tegen dien stand was toen, vooral in Neurenberg, zeer groot, zoodat een verbintenis met tooueelspelers en hun aankleve beschouwd werd als een groot vergrijp tegen de zedelijkheid. Daarom brak er een hevige storm, een geweldige strijd uit in Herder's huis, toen 1 heodoor zijn ouders zeide, dat hij met zijn meisje wilde trouwen. Het meisje heette Emilia en wastoen zij omtrent acht jaar oud was, door haar vader bij een arme weduwe te Neurenberg achter gelaten en deze weduwe had als een moeder voor het kind De werkende stand en, in het algemeen, de ingezetenen onzer gemeente, zullen daar voorzeker baat bij vinden, en in dat opzicht verdient dan ook het plan daargelaten of het al dan niet tot uitvoering zal komen warm te worden toe- gejuicht. Wij hopen echter dat het nemen van een derge- lijken buitengewonen maatregel onnoodig zal zijn en aan de maatschappij ffDe Schelde" hetzij door onze Regeering, hetzij door particulieren spoedig eenig belangrijk werk moge worden opgedragen, waarmede in de eerste plaats zij zelve, maar ook geheel Vlissingen zeker zou gebaat zijn. Toen voor eenige dagen de knecht van zekeren K. te W ezep (gem. Oldebroek) zich langs den weg begaf, zag hij op den kant van eene sloot een persoon zitten met de beenen in het water. Eenigermate onthutst haalde hij den ge- meenteveldwachter en toen bleek, dat men met een doode te doen had en wel met den opziener van de jacht, tevens onbezoldigd veldwachter, Gerritsen genaamd. Nog den vorigen dag was hij ter jacht geweest met een jager en had zich na afloop van dit werk in de dorpsherberg tamelijk te goed gedaan. Vrij laat huiswaarts gekeerd, voor een deel van den weg begeleid door iemand uit het pas verlaten gezelschap, die vervolgens was teruggegaan, vond men hem 's morgens vroeg op bovengenoemde wijze. De geruchten, dat hij een gewelddadigen dood gestorven zoude zijn worden tegengesproken door het geneeskundig onderzoek. De sociaal democraat Fortuyn, die te Amster dam verhinderd werd te vertellen wie //de moor- denaars" zijn, omdat hij niet op gepaste wijze zijne denkbeelden wist uiteen te zetten, en zijne toehoorders zich niet ordelijk wisten te gedragen, hield Zondag te IJmuiden eene rede over dat onder werp. Men schrijft uit Sittard: De knevelarij der Pruisische ambtenaren tegen- over de Nederlandsche grensbewoners schijnt dagelijks erger te worden. Zie'nier weder een interressant geval ten bewijze. Het dochtertje van Jos. Ver- jans, broodbakker te Broek-Sittard, ging in de vorige week 's morgens naar het Pruisische dorpje Wehr een roggebrood van minder dan 3 kilo zwaarte breugen bij een klant aldaar. Een brood van dit gewicht mag vrij worden binnengebracht. 's Namiddags echter kwam hetzelfde meisje met een dito brood naar Wehr, doch werd toen door een I'ruisisch ambtenaar aangehouden en op het Zoll-Ambt gebracht. Da ambtenaar ging daarop naar den klant, waar het meisje 's morgens het brood had gebracht en vroeg of men hem niet een door bakker Verjans te Broek-Sittard ge- bakken brood wilde overlaten, daar hem dit als zeer smakelijk was aanbevolen. Toen hem het brood gezorgd. Twee a drie jaren lang had haar vader het noodige geld tot onderhoud van zijn kind gestuurd, maar eindelijk hidden de geldzendingen op en na geruimen tijd vernam men dat de vader gestorven was en natuurlijk niets had nagelaten. Eenige oude vrijsters rieden de weduwe, dat zij het komediantenkind maar naar het weeshuis zou doen, vooral omdat men niet wist of het echt of onecht was, dewijl men onder de papieren van den vader geen huwelijks— en geen doop—akte had gevonden. De oude vrijsters meenden dat men voor zulk een kind, dat maar z<5o uit den hemel kwam vallen, zonder dat men van hoe of waar wist, ten minste toch klinkende schadeloosstelling moest krijgen en dat men er zijn paar zuurverdiende duiten niet voor mocht opofferen. Maar de arme vrouw Mar had zelf geen kinderen en was reeds zoo gewoon aan het meisje, dat zij er onmogelijk van kon scheideu. Emilia groeide tot groote vreugde van haar pleegmoeder buitengewoon schoon en goed op en toen zij bijna aehttien jaren oud was, betreurde het menige Neurenbergsche koopmanszoon, dat de gewone zedelijkheidsbegrippen hem vertrouwelijken omgang verboden met het meisje, over wier afkomst zeer veel werd gefabeld en dat hij toch volgaarne zijn vrouw genoemd zou hebben. Evenwel werd Emilia overal, waar zij kwam, zeer fatsoenlijk behandeld, omdat zij zeer goed geleerd was en Hollandsch, Fransch en Engelsch kende, wat haaj TER VEIZEYS HE <0 lilt VI.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1