Landbouvvberichten. Gemenj^de berichten. Handelsberichten. Advertentien. Telegrafische berichten. wandeling te maken. Ongelukkig voor hem, ont- moette hij toen een zijner bekenden, met wien hij vroeger zitting had in den gemeenteraad van Haarlem, en deze, schijubaar verblijd hem te zien, noodigde Visser uit, een glas wijn in zijn hotel te komen drinken. Aan dit verzoek op dat oogenblik geen lust hebbende te voldoen, beloofde hij, den volgenden middag te zullen komen, en hield zich dan ook stipt aan zijne afspraak. Natuurlijk werd, onder het drinken van een glas, de geheele geschiedenis van Visser's ontvluchting verteld. Iinmers, voor een oud-collega en vriend behoefde hij geen geheim daarvan te maken Doch de vroeger zoo snuggere makelaar besefte thans niet de waarheid van het spreekwoord, „dat men het van vrienden niet moet hebben", en zoo had hij zieh-zelven aan „de galg" gepraat, want acht dagen na het gezellig samenzijn met zijn vriend overviel hem plotseling de politie, arresteerde hem en leverde hem nadat zijn identi- teit was bewezen aan de Ncderlaudsche politie uit. Opmerkelijk is, dat beide in den laatsten tijd ontviuchte gevangenen Van Rijsselberghe en Visser door vrienden" aan het gerecht werden overgeleverd. Op het Zand, gemeente Koudekerke, nabij Middelburg, brak Vrijdagavond brand uit in eene boerenschuur. Ofschoon de Middelburgsche brand- weer spoedig ter plaatse was, kon de schuur niet behouden blijven, wel de naastbijstaande gebouwen. Persoonlijke ongelukkeu hadden niet plaats, ofschoon de bewoners reeds te bed warenalles was, ofschoon niet hoog, geassureerd. Door de IJsclub te Leeuwarden is in beginsel besloten een stuk land voor een zeker getal jaren te huren, dit 2£ d. M. te doen uit graven en daarna met water aan te vullen, om zoo te dienen voor de te houden ijsvermaken. Voorts werd besloten in den aanstaanden winter te houden drie hardrijderijen, als: een voor man- nen, een voor mannen en vrouwen en een voor de leden der club. TER NEUZEN, 34 November 1885. Gisteren werd door ons aan velen reeds per bulletin medegedeeld dat het wetsontwerp betrek- kelijk een rijksbijdrage voor den stoomtramweg BreskensMaldeghem door de Tweede Kamer aangenomen werd met 63 tegen 6 stemmen, nadat evenwel, met 37 tegen 30 stemmen, vooraf was aangenomen het amendement van den heer Van der Sleyden, waarbij de rijksbijdrage op een maximum van 2 ton wordt bepaald en losgemaakt van de teruggave van het waarborgkapitaal aan de heeren Otlet en Wilmart. We vernamen deze tijding met genoegen en zagen in onze verbeelding de stoomtram reeds door de vruchtbare beemden van onze buren aan gene zijde van den Brakman snorren. Edoch, het Dagblad van 's Gravenhage denkt er anders over. Ziehier wat het blad in haar nummer van heden ons komt vertellen z/Niet van zoo groot algemeen belang was het als de Amsterdainsche en Rotterdamsche water- wegen," merkte de heer Pompe van Meerdervoort op; maar toch had de belangstelling der linkerzijde zich geopenbaard in een zeer talrijke opkomst, zelfs van de zieken en iuvaliden, bij de hervatting van de beraadslaging over het wetsontwerp betrek- kelijk de rijks-b'jdrage voor den stoomtramweg BreskensMaldeghem, terwijl daarentegen van de rechterzijde verscheiden leden ontbraken, die rede- nen van verhindering hadden opgegeven. Waartoe die vermelding? De stemlijst geeft er ons aanleiding toe. Hoewel de heer Van Baar Vrijdag het debat had geopend met de opmerking, dat het hier nu eens een zuiver practisch belang gold, vrij van alle bijkomstige politieke redenen, heeft de stemming over het amendement van den heer Van der Sleyden toch heel veel van een partijstemmiug. Althans aan de linkerzijde. Slechts een lid (de heer De Ranitz) scheidde zich van haar af en stemde in den zin der regeeringsvoordracht, terwijl het daarentegen aan de rechterzijde van drie leden (de heeren Kolkman, Reekers en Corver Hooft) af- hing, dat de schaal naar de aan het ontwerp on gunstige zijde oversloeg. Zoo groot was dan ook het gewicht niet als bij de Rotterdamsche en Amsterdamsche waterwegen had de heer Pompe immers gezegd En toch was aller belangstelling in het verbe- teren ook van de gcmeenschapswegen in het voor- malig 4e en 5e district zoo buitengewoon groot Meent men, dat des ondanks, dat in weerwil der aanneming van het amendement Van der Sleyden die verbinding toch zal tot stand komen De heer Pompe had nog heden middag zeer na- drukkelijk gewezen op de Internationale zijde der kwestie. Het hoofddoel was de aansluiting op Belgisch grondgebied te verzekeren. Nu door het (met 37 tegen 30 stemmen geno men) besluit der Kamer de Rijks-bijdrage tot 2 ton hoogstens beperkt is en tevens losgemaakt van het waarborgkapitaal, dat aan de Belgische onder- nemers van den traraweg, in den vorrn van aan- deelen in dien weg, zou worden teruggegeven, zal nu de zoozeer gewenschte verbinding voor Zeeuwsch-Vlaander, n tuch tot stand komen. De Kamer moest onder den iudruk verkeeren, dat dit niet het geval zal zijn. De regeering had Vrijdag gesproken van twee pijlers, als een daarvan wegviel, verkreeg men een ru'ine. Welnu, het amendement rukte 6en dier pijlers weg. Na aan neming daarvan heeft de regeering de verdere behandeling niet doen schorsen, maar zich stil- zwijgend nedergelegd bij het besluit, waarna het geamendeerd ontwerp werd aangenomen. Wij weten dus niet hoe het gaan zalminst genomen is echter de onzekerheid in de plaats gekomen van de zekerheid, die er anders zou hebben bestaan blijkens een door den heer Van Wassenaer van den Minister van Waterstaat uit- gelokte verklaring, dat de 4 ton met zouden worden gegeven zonder dat het tot stand komen van een behoorlijken en volledigen stoomtram, met aansluiting op Belgisch grondgebied, volkomen zou zijn gewaarborgd." Gisteren had alhier de eerste letterlievende bijeenkomst plaats der vereeniging „In liefde bloeiende." Als spreker trad op de heer Fiirstner uit Maastricht, die in eene fliuke rede en boeiende voordracht de vergadering een genoegelijken en leerrijken avond verschafte. Een geanimeerd bal besloot deze bijeenkomst. Een ingekomen schrijren over deze soirde moeten we uit plaatsgebrek tot een volgend nummer laten liggen. J1 Zaterdag vertrokken van hier de Noordsche bark Astrea, naar Drammen, na bevinding geeue schade geleden te hebben bij het aan den grond raken in de Westerhaven, en de Engelsche stoom- boot John Wells, naar Antwerpen, na te Gent de lading gelost te hebben, om in het droge dok nagezien en hersteld te worden van de bekomen schade aan de machine euz. Oostbiirg, 23 November. De heer A. W. Hotte, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar Ovezande, in Zuid- Beveland. 's Gravenhage, 24 Nov. Tweede Kamer. Het nieuw gekozen lid, de heer Heldt, is beeedigd. Op de voordracht voor den Hoogen raad zijn als vierden en vijfden candidaat gebracht de heeren Eijssel, advocaat en De Graaf, raadsheer te 's Gravenhage. De discussie is aangevangen over het voorstel aanleg voor rijks-rekening van een buitenhaven te Lemmer met twee amendementenlo. van A. van Dedem om Friesland het beheer en hetonderhoud te laten betalen en 2o. van Dirks om den ooste- lijken dam korter te maken dan den westelijken. Morgen voortzetting. 's Gravenhage, 24 Nov. Benoemd totontvan- ger der Directe belastingen, accijnsen en invoer- rechten te Hulst de heer A. Bakker Mz., thans te Akkrum. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 24 dezer de volgende vonnissen uitgesproken A. R., landbouwersknecht te Zaamslag, is wegens diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot 1 maand celstraf. J. F. C., horlogemaker te Hontenisse, thans te Middelburg gedetineerd, is wegens misbruik van vertrouwen veroord. tot 3 maanden celstraf, f 12,50 boete of 2 dagen celstraf. A B., voerman, en P. R., klompenmaker, beiden te Clinge, zijn wegens moedwillige mishandeling veroord. ieder tot f 8 boete of 3 dagen gevang. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 ceutimeu tot fr. 1stieren, koeien en runderen 55 tot 80 centimen; ..lies berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 70 centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,84 tot fr. 0,94. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,00 tot fr. 4,00; Mechelen fr. 4,44; Ware- gem fr. 2,85 tot fr. ,3,15; Thielt fr. 4,18; Deinze fr. 3,75 tot fr. 4,50; St. Nicolaas fr. 3,93 en te Brugge fr. 3,73. De scheepvaart van en naar Elburg is geheel gestremd. Zoover het oog reikt, is de Zuiderzee met ijs bedekt. In het Vondelspark te Amsterdam rijdt men reeds druk op schaatsen. Volgens telegrafisch bericht van New-York kan er tusschen den 24 en 26 November stormweder verwacht worden op de Engelsche, Fransche en Noorweegsche kusten. Japan heeft aan Engeland een beschamend voor- beeld gegeven, door tot het metrieke stelsel toe te treden. Aan den langsten tunnel, dien de wereld tot nog toe gezien heeft, werken thans in Amerika 8000 inenschen. De kosten dier onder- neming worden geraamd op 60 millioen dollars. De Bulgaarsche administrate deelt mede, dat tele- grammen in cijferschrift of overeengekomen taal van uit Bulgarije verboden zijn. Het kostbaarste metaal is niet het goud, maar het gallium, dat eerst in 1875 de reeks der bekende metalen is ko men vermeerderen. Het kost f 280,000 het kilogr. Eergisterennamiddag zijn in eene der vijvers van het Park te Rotterdam twee knaapjes van ongeveer 12 of 13 jaar verdronken, terwijl een derde slechts met moeite kon gered worden. Ofschoon het ijs nog zeer weinig te vertrouwen is, hadden de jongens zich daarop begeven, om schaatsen te rijden. Politie-toezicht, hoewel zeker daar wel noodig om ongelukken te voorkomen, ontbrak geheel. Een der jongens viel door het ijs; een tweede wilde hem helpen, maar zakte er mede doorheen, en hetzelfde gebeurde met een derden jongen, die zijne makkers wilde redden. Een paar heeren, die het gevaar waarin de knapen verkeerden, opmerkten, trachten hulp te bieden, maar alle middelen daartoe outbroken. Het ge ukte hun alleen den derden jongen, die nog niet ver van den wal verwijderd was, er uit te trekken, nadat zij hem een boompje hadden toegestoken. Een derde persoon, inmiddels mede te hulp toe gescholen, begaf zich te water, doch liep gevaar mede te verdrinkendoor beide genoetnde heeren werd hij mede uit het water getrokken, zonder zijn menschlievend doel te hebben bereikt. Eerst nadat de beide knapen in de diepte ge- zonken waren, verschenen er een paar politie- agenten, die oumiddellijk raaatregelen namen om de lijken op te halen. Zoover het oog reikt is de Goudzee met ijs bedekt. Mag de ijskorst nog niet dik genoeg zijn om een toertje op schaatsen naar het eiland Marken te maken, toch is zij reeds in een nacht belemraerend voor de gemeenschap tusschen den vasten wal met Marken. Blijft het doorvriezen, dan zullen zeker, als verleden jaar, duizenden op schaatsen dat aantrekkelijk en pikant tochtje maken. Er wordt opgemerkt, dat de vorst voor den tijd van het jaar vrij sterk is ingevallen. Reeds een paar dagen ziet men de schaatsenrijders druk in beweging, althans op slooten en ondergeloopen landen. Eene zeldzaamheid is dit echter nietde winterkoning deed zich in vorige eeuwen nog wel vroeger en veel krachtiger gelden. Als voorbeeld kan het jaar 1572 strekken. Nadat Prins Willem I op den 6 November van dat jaar te Leiden zijn intocht had gedaan en er zich acht dagen lang had opgehouden, vertrok hij op een Donderdag- middag, en hoewel het toen reeds /,scherp winterde," zegt de Leidsche kroniek, wuifde het op den stads- singel van mutsen en hoeden der schaatsenrijders, die den Prins toejuichten, terwijl hij den weg naar Delft opreed. Naar aan de N. R. Ct. is medegedeeld is dezer dagen de bekende ,/chevalier d' industrie" Schoemacher, wonende te Rotterdam, op zeer aardige wijze in de val geloopen. Hij had namelijk eenige weken geleden aan een handelaar te Oosthuizen (Noord-Holland) eene partij kaas besteld. Niet lang na de ontvangst daarvan deed hij eene tweede bestelliug, met de bepaling dat de eerste bij de ontvangst der tweede zoude worden betaald. Deze conditie liep geregeld af doch volgde weldra daarop eene derde bestelling nu van zes honderd stuks kazen, onder dezelfde bepaling dat het bedrag van de tweede bestelling ad f 134, zoude worden betaald wanneer de 6U0 stuks zouden arriveeren. Door die spoedige orders kreeg de koopman argwaan en inforineerde bij de politie naar ge- noemden Schoemacher. Het daarop gevolgde ant- woord laat zich gemakkelijk raden, en nu kwam de koopman, die niet gaarne zijn 134 wilde missen, op de luraineuse gedachte, eene partij koolrapen, behoorlijk ingepakt, aan den kaas- liefhehber toe te zenden, met het gevolg, dat deze, de bezending gearriveerd ziende en in de mtening dat hij kazen ontving, de tweede bestelling betaalde en op eene door den afzeuder weinig kost- bare wijze tot groeutenboer werd gelnstalleerd. E E T 1.1 RING E N. Van 20 tot en met 23 Nov. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 20 Nov. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Sharp, van Goole met stukg. 21 Nov. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Empson, van Goole met stukg. 22 Nov. Eng. stoomb. Whimbrel, kap. Booth, van Liverpool met stukg. 23 Nov. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Dynamo, kap. Johnston, van Hull met stukg. Eng. stoomb. Annie, kap. Ritfort, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Norma, kap. Dimberline, van Goole met stukg. Duitsche stoomb. Rival, kap. Heeckt, van Riga met zaad. Van 20 tot en met 23 Nov. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 20 Nov. Eng. stoomb. Lofna, kap. Cowan, naar Grangemouth ledig. 21 Nov. Eng. stoomb. John Wells, kap. Woodhead, naar Antwerpen ledig. 22 Nov. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Moore, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, naar Londen met stukg Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New—Castle met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Sharp, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Kinghorn, kap. Roberts, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Artushof, kap. Hopper, naar New-Castle ledig. Duitsche stoomb. Union, kap. Clausen, naar Burn- eilaud met ledige vaten. 23 Nov. Eng. stoomb. John Bladworth, kap. Empson, naar Goole met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoor weg alhier te 1 ossen en te laden: 20 Nov. Nederl. stoomb. Ondine, kap. De Jonge, van Londen met stukg. 21 Nov. Eng. stoomb. Achilles, kap. Higham, van Liverpool met stukg. 23 Nov. Nederl. stoomb. Mercurius, kap. Van Dijk Blok, van Londen met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 22 Nov. Nederl. stoomb. Ondine, kap. De Jonge, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Mera, kap. Greenwell, naar Goole met stukg. Van 20 tot en met 23 Nov. werien langs Je Oostsluizen alhier 62 binnenvaartuigen op en 70 afgeschut. 320s»e ST AATSLOTERIJ. le klasse. Trekking van 23 November. Prijzen van f 100 en daarboven. 1000 no. 5403 6417 15989. 400 16257. 200 533 13482. 100 8067 8S59 {11049 12552 12763. Rotterdam, 23 November. Gent. 20 Nov. 13 Nov. 3', io 23 November. Londen R O E R 8 VAN 11ET GEL l>. Belgisch per 100 fr. 47,45 k 47,50 Engelsch per 12,02 12,04^ Op Vrijdag den 27 November a. s. hoopt onze geliefde vriend WILLEM DE FEIJTER Wzoon, zijn 30stcn geboortedag te herdenken. Ter Nenzen, den 25 November 1885. Zijne daukbare vrienden. Getrouwd Mr. H. M. G. KLOPPENBURG, Kantonrechter te Ter Neuzen, en M. K. GRENU. Ter Neuzen, 19 November 1885. Voorspoedig bevallen van een meisje M. DE VOSKoole. Zaamslag, 23 November 1885. Heden overleed na een kortstondig doch smartelijk lijden, na vroegtijdig voorzien te zijn van de genademiddelen der Hcilige Kerk, mijne geliefde echlgeuoote ELISABETH VERDURMEN, in den ouderdom van slechts 28 jaar, mij na- latende zes jeugdige kinderen, alien te jong om dit verlies te beseft'en. E. J. VAN LEUVEN. Graauw, 21 November 1885. De Heer en Mevrouw KLOPPEN BURG— Grent;, betnigen ook natnens hunne wederzijdsche familie hunnen liartelijkeu dank voor de talrijke blijken van belangstelling, bij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 19 November 1885. Voor de vele bewijzen van belang stelling, zoo van hier als elders onder vonden bij de viering van onze 25jarige echtver- eeniging, betuigen wij onzen Iitirtelijken dank. P. J. LAMMENS en Echtgenoote. Sas van Gent, 21 November 1885. De ondergeteekenden zullen op Za terdag 28 November 1885, 's namid- dags te half twee ure, bij Abu. Blankert, te Axel, eene vergadering beleggen, ten eiude eene vereeniging tot aankoup van gewaarborgde mest- stoffen te stichten. Zij noodigen belanghebbenden uit deze vergadering bij te wonen. JAN VAN HOEVE. PETRUS DIELEMAN Wz. A. DIELEMAN. JAN RAiVlONDT. P. DE KLERK. L. DE FEIJTER Jac.z. P. VAN HOEVE. KRIJN DE EE1JTER, Axel, 24 November 1885. Tarwe was bij ruimen aanvoer en weinig kooplust aan 10 a 20 cents lager moeilijk op te ruimen. Puike Zeeuwsche en Vlaamache Tarwe f 7 00 a f 7.50 miudere 6,00 a 0,90 Rugg- 5,50 a 5 90 mindcre 5,10 a J 5,40. Gerst 4,90 a f 5 20 nieuwe j 4 50 a J 4 80. Haver korte J 3 80 a f 4,30 lange 2,80 a 3,70. Paanieboonen 6,60 a J 6 80 miudere j 6 20 a J 6,50. Duivenboouen J 6,75 a 7,50. Kmineboonen f 9 00 a 10 00. Wittebooacn Walcherache f 10 00 a f 11,00. Erwten J 8,40 a f 8 65, mindare 8 00 a J 8 25 Kanarie- zaad beste 10,00 a 10 75 mindere J 9 00 a J 9,75. knoltaad f a Zaailijnzaad f a f Eipren f 0,00 a f 6 10 per 100 stuks. Aardappeler. Zeeuwsche 1,30 a 1 40. Zeeuwsche Ajuin 0,80 per 50 kilo. fr. 19 00 a 20 00 16 25 18,00 18,00 16,00 17 50 17,50 15.0C 17 00 15,75 26.00 29,00 24 00 16,00 80,00 25,00 17,00 fr. 19 00 a 20,00 Tarwe, witte, 100 k„ id. Roode Rogge Gerst H«ver tioekweit, p. hect. Duivenboonen Paardeuboonen Koolzaad 100 k, Lijiiza&d H Kempzaad Lijokoeken koolzaadkocken kempzuitdkoeken tiieren per 26 stuks Tarwe en Meel gedrukt, Gerst, Haver en Mais prijshoudend. 16,00 17 50 17 50 15 50 16 00 14 50 26,00 28,00 2S{00 16,00 16 25 18.00 18,00 3100 24^00 17,00 3,15

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2