Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2142. Woensdag 25 November 1885. 25e laargang. A AN BESTEDING. AAMBESTEDIMG. AAN TE BESTEDEN: De golven der zee en der liefde. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere tetters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind verschljnt Uinndna- en Vrljdngavoud bij den ultgever P. Ji. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. BURGEMEESTEB en WETHOUDERS van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 1 December a. S., des voormiddags 11 uren, in het gemeente- huis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, AANBESTEDEN: 1°. het schoonhouden, verwarraen en verlichten der openbare scholen in de kom der gemeente 2°. de levering van steenkolen aan de gemeente, de scholen uitge- zonderd, beide gedurende L886. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar de inschrijvings- biljetten tot het oogenblik der aanbesteding in eene verzegelde bus kunuen worden ingeleverd. Nadere inlichtiugen zijn te bekomen bij den Burgeineester. Ter Neuzen, 24 November 1885. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente CLINGE zullen op Woensdag deu 16 December 1885, des namiddags om 2 uur, in het dorp Nieuw-Namen, gemeente Clinge, ten huize van de Wed. A. Praet, trachten Het vergrooten der bestaande ge- meenteschool met de oude woning en het bouwen eener nieuwe onder- wijzerswoning aldaar; met de leve ring van alle materialen waarvan aanwijzing in loco zal geschieden op den dag der aanbesteding des voormiddags van 11 tot 12 uur, terwijl inlichtiugen zijn te bekomen bij den architect J. 11. Hannink te Goes. Het bestek ligt van af 28 November a. s. ter inzage op de secretarie der gemeente Clinge en ten huize van de wed. Praet voornoemd. Het gedrukte bestek met teekeniugeu zijn tegen franco aanvrage eu toezeuding van f 1,50, ver- krijgbaar bij den gemeente-secretaris en bij den architect Hanntnk voornoeind. Clinge, den 25 November 1885. P. VERCAUTEREN, Burgeineester. K. DE LOZANNE, Secretaris. FBUILLETON. 2) EEN VERHAAL UIT MADERA. Het is bekend, dat deze verraderiijke ziekte in een bepaalde periode bij jonge schoone meisjes merkwaardige verandcringen kan teweegbrengen. In plaats, dat zij er dan bleek en lijdend uitzien, is het gezicht der teringlijderes somtijds met een bekoorlijk blosje van gezoudlieid overdekt en toch is dit slechts een schijnbare gezondheid. Onder het lelieblanke voorlioofd, onder die met dat zacht doorschijnend blosje bedekte wangen, onder die lrnst te groote bekooilijkheid schuilt de worm van den dood, die onverbiddelijk zijn vernietigend werk lang- zaam, maar zeker voortzet, tot op eens het be- driegelijk omhulsel daar koud en verstijfd neder ligt. Een aangrijpende satyre op het leven en de voortdurende hoop op beterschap. Zeldzaam spel van de geheimzinnig werkende natuur, die ten spot van elke menschelijke kennis in het laatste oogenblik hare beerlijkste gaven aan een wezen schenktdat onherroepelijk ten doode is opgeschreven Op dit oogenblik zag Pedro, die alien om zich heen vergetend, naast het jonge meisje lag neerge- knield en haar met de teederste bewoordingen toe- sprak, toevallig op. Hij zag mij en een vreugdestraal folitieli Overzicht. De vorige week had bij Slivnitza een belang- rijke veldslag plaats. De linkervleugel der Serviers werd vervolgd door de Bulgaren, die aan den rechtervleugel minder gelukkig waren. Vorst Alexander richtte zelf het kanon en wist de troepen tot het gevecht mede te sleepen. Men heroverde op de Serviers een afstand van zeven- tien kilometers. De Serviers hadden 25000 man, de Bulgaren 15000 in het gevecht. De Serviers laten zich echter niet afschrikken. Zij hebbeu een dag rust gehouden om de gewonden naar de achterhoede over te brengen, doch de aan- roerders rekenen binnen weinige dagen te Sofia te zijn De inneming van Trn door de Serviers heefc aan beide zijden groote verliezen gekost. Dat men te Sofia niet gerust is blijkt uit het overbrengen van kas en archieven naar het bin- nenland. Duitsche berichten melden dat Alexander gewoud en dat generaal Leschanin tot in de nabijheid van Widdin is voortgerukt. Met den Sultan spelen beide monarchen„aap wat heb je mooie jongen 1" In antwoord op een telegram des Sultans omtrent de vraag om bijstand, tele- grafeerde de Vorst van Bulgarije, dat hij en het Bulgaarscbe volk zich ouderwerpen aan den Sultan en dat de Bulgaarsche troepen Rurnelie ontruimen. Koning Milan bericht per draad aan den grooten Heer te Stamboel, dat hij niet strijdt tegen de Porte, maar tegen haren oproerigen vazal. De zieke man neeint beide betuigingen voor goede munt op en laat de broeders vechten, zoo lang het hun goed dunkt. Belangrijke leverantien voor het Bulgaarsche leger in Ruslaud zijn aanbesteed en grootendeels afgeleverd, terwijl gedienstige geesten, in huur bij de Russeii, ouder de bevolking van Oost-Rumelie het gerucht verspreiden, dat Rusland zijne zaak- gelastigden en consuls zal terugroepen. Jammer, voor de huurlingen, dat de bevolking er niets van gelooft en blijft zweren bij Alexander. Van de nog niet mee vechtende Balkan-Staten verneemt men niets bizonders, alleen van de Grieken liooit men, dat zij voortgaan groote krijgstoerustingen te maken, en dat met een leege schatkist en het inislukken van uitgeschreven leeniugen. Ze hebben 8U,0U0 man onder de wapeneu, die strijdvaardig aan de grenzen staan. De zieke man heeft daarom troepen Turken naar den Piudus opgezonden om de Hellenen in het oog te houden en de grens- vestingen te versterkeu. Over de woelingen aan de Nijlbronnen wordt weinig medegedeeld, maar aan de zuidpunt van het land van Chams zwarte zorien, melden de Traiisvaalsche broederen, is 't weer niet pluis. Aau de zuidwestelijke grenzen wordt de Transvaal- sche republiek met vijandelijkheden van eenige oorlogzuchtige stammen bedreigd, zoodat de Vecht- blonk uit zijne oogen, toen hij mij herkende; hij vloog op mij toe, en onder tranen viel hij mij om den hals. „Arme jongen moeten wij zoo elkander weer- zien riep lk lot in het diepst mijner ziel getroffen, terwijl ik hem aan miju hart drukte. „0, vrees niets Deel m mijn geluk Zij is immers gered, zij is mij teruggeven, mijne Eugenie, mijne bruid." Toen kwamen mij, ondanks ik mij alle moeite gaf mij goed te houden, door aandoening en smart overstelpt, de tranen in de oogenmij, die verhard door de stormen en gevaren van den oceaan, sedert mijne kindsheid tranen als een vrouwelijke zwakheid beschouwd bad. Zijne bruid dacht ik bij mij zelf, zijne bruid Alhoewel aan den dood ontkomen, toch onher roepelijk zijn prooi, planten zij aan den afgrond nog de bauier der innigste liefde en der rijkste hoop Ontzettend noodlot Nadat de eerste vreugde over het wederzien bedaard wasbracht Pedro mij bij het jonge meisje, dat, niet in staat om van haar kussen op te staan mij met een vriendelijken en zaligen glimlach aanzag. „Ik ken u reeds lang," zeide zij op zachten toon. Pedro heeft mij zoo dikwijls over uwe goedheid en deelneming gesproken, en nu zijt gij op nieuw onze redder geworden generaal daar werk kan vinden. Ook in Britsch- Amerika boven den St. Laurens ziet men, dat met het ophangen van het opperhoofd van den laatsten opstand niet het laatste opperhoofd van den opstand van kant gemaakt is. De Anglo— Canadeezeu hebben zich te vroeg beroemd de laatste Mestiezen en de laatste Roodhuiden te hebben verdelgd. Er broeit nog veel. De Engelschen hebben om de Hudsonsbaai drakentanden gezaaid. De executie van Riel heeft er veel kwaad bloed gezet, vooral onder de Fransche bevolking te Montreal. Een optocht van verscheidene duizenden bewoog zich door de straten en voerde een ledepop met zichvoorstellende den Minister-president Macdonald. De pop werd aan het standbeeld van Koningin Victoria gehecht en vervolgens aan de vlammen prijs gegeven. Tusschen de Franschen en Engelschen werden verscheidene schoten ge- wisseld en men vreest voor ernstige ongeregeld- heden. Ook te Quebec hebben manifestation plaats gehad, de woningen der Franschen zijn met zwart behangen, wegens de executie van Riel. Te Ottowa is eene vergadering gehouden om tegen het ter dood brengen van het opperhoofd der Mestiezen te protesteeren. In Engeland zelf „redevoert" men nog, vooral Gladstone vindt tal van hoorders. De ex-premier keurt de houding van Salisbury tegenover Servie goed, den oorlog tusschen de beide naburige volken noemde hij een der droevigste schouwspelen, die zijn oog ooit hadden aanschouwd. Daarentegen vond de houding van het Ministerie tegenover den voormaligen Onderkoning van Britsch-Iudie geen genade in zijne oogen. Het vrijhandelsteisel ver- dedigde hij met groote welsprekendheid. En wat zegt Von Bismarck? De Rijkskanselier laat zijn patroon in de troonrede, waarmee de Duitsche Rijksdag werd geopend, zeggen, dat niettegenstaande de gebeurtenissen in den Balkan de vrede tusschen de groote mogendheden zal kunnen worden gehandhaafd. Als men nu weer op een vorstenwoord kau rekenen, dan is deze verzekering stellig hoogst welkom voor de „vreed- zarnen." De stemming in het parlement is den ijzeren man minder gunstig dan het vorige jaar. Er is nu geen Congokwestie met koloniale vraag- stukken. Menig lid denkt nu geheel anders over den Congo en de nieuwe koloniale politiek. Het op buitensporige wijze toenemende budget van marine, de verwikkelingen met vreemde staten, de nekslagen daardoor toegebracht aan den uitvoer en daarbij de kwijnende toestand van handel en nijverheid zijn daarvan de oorzaak. Door den geneeskundige raad voor Zeeland, Vrijdagavond te Middelburg vergaderd, is een voor- Ik was zoo ontroerd, dat ik nauwelijks een woord kon spreken, want ook uit hare oogen blonk eeu straal van een onuitsprekelijk en toch hopeloos geluk. Hoe schoou, hoe onvergelijkelijk schoou was zij, beschenen door de laatste stralen der avondzon, die haar lief gelaat nog met een helderen gloed overtoog. Ik gaf bevel, dat zoo spoedig mogelijk alles in de kajuit voor haar in gereedheid zou gebraeht worden, en gaf haar aan de liefdevolle zorg van eenige vrouwen over, die zich welwillend aange- boden hadden haar met alles te helpen. Terwijl Pedro op mijn dringend verzoek zijn doornatte kleeren met andere verwisselde en eenige rust nam, zocht ik den dokter op, om hem naar den toestand der geredden te vragen „Het ware beter geweest dat de golven hen verzwolgeu hadden, en dat zij beiden arm in arm op den bodem der zee lagenzeide deze op somberen toon; ik begrijp niet, hoe men heeft toegestaan dat zij elkaar beminden, want indien iets het verloop dezer ziekte verhaast, dan is het wel de hevige spanning, veroorzaakt doorzulk een hopelooze liefde. En daarbij dan nu nog dit ontzettend avontuurdat een gezond mensch nauwelijks zou te boven komen. Ik zou wel eens willen weten, hoe zij daar eigenlijk gekomen zijn en hoe lang hun doodsangst heeft geduurd, dien zij op die rampzalige klip hebben doorge- staan." stel van Dr. J. P. Berdenis van Berlekom aange- nomen van den volgenden inhoud De geneeskundigen raad besluit, ora bij het ge- westelijk bestuur van Zeeland de noodzakelijkheid tot oprichting van een provinciaal gesticht voor krankzinnigen te betoogen. Z. M. heeft bij besluit van 12 Nov. (Stbl. no. 192) bepaald, dat zullen worden uitgegeven een millioen muntbiljetten van tien gulden en honderd duizend muntbiljetten van vijftig gulden. De directie van het loodswezen heeft, naar aanleiding van in den laatsten tijd ingekomen klachten over de bijziendheid van enkele loodsen, besloten het geheele loodspersoneel te Willemsoord aan een nieuwe keuring van het gezichtsvermogen te ouderwerpen. De onlangs uit de gevangenis te Haarlem ontvluchte makelaar Gerrit Yisser, die dezer dagen te Parijs werd gearresteerd, is door de Fransche justitie aan de Nederlandsche uitgeleverd en Zater- dagavond te 6,45 uur door den wachtmeester der mareehaussee van Breda te Esschen van de Belgische politie overgenomen. Zaterdag- en Zondagnacht heeft de gearresteerde in het huis van arrest te Breda logies gehad, en Maandag werd hij over Ltrecht naar Amsterdam getransporteerd, om aldaar ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Over de wijze van zijne ontvluchting en aanhou- ding is der N. Bredasche Ct. het volgende ter oore gekomen. Visser genoot in de gevangenis te Haarlem tamelijk veel vrijheid, en daardoor wist hij afdrukken te maken van de sleutels, waarmede verschillende deuren der gevangenis werden gesloten. Die afdruk ken wist Visser in handen te spelen van zijn zwager, die hem nu en dan door een kelderluik der gevan genis van tabak voorzag. De welwillende zwager iiet overeenkomstig de afdrukken sleutels vervaar- digen en deed ze daarna eveneens door het kelderluik aan Visser toekomen, die er op een gunstig oogeublik gebruik van wist te maken voor zijne ontsnapping. In plaats van zich onmiddellijk naar het buitenland te begeven, wel wetende dat de telegraaf voor zijne opsporing niet ougebruikt zou gelaten worden, be^af Visser zich te voet naar een boer in de omstreken van Haarlem, die hem, op zijn verzoek, gedurende 14 dagen verborgen hield. Daarna de kans veilig achtende, begaf de vluehteling zich over Dnitschland naar Parijs, en trad daar in dienst in het welbekende magazijn van »Au Printemps", tegen een bezoldiging van 1200 fr. per jaar, benevens den kost. Aangezien Visser reeds des morgens vroeg in dienst moest zijn en eerst des avonds laat met zijn werkzaamheden klaar was, kon hij zich een tijd lang voor veler oogen verborgen houden, doch op een fraaien avond bekroop den ex-makelaar de lust, om eens een *TJ houdt het er dus voor, dat beiden in gevaar- lijken toestand zijn vroeg ik verder. ,/Natuurlijk kan ik bij een oppervlakkig onder- zoek geen bepaald oordeel vellen, antwoordde de dokter, zoover ik echter kan oordeeleu, bevinden beiden zich in de laatste periode der ziekten en dat kan de geringste uitwendige invloed onberekenbare gevolgen hebben. Het zou mij niets verwonderen indien deze zeetocht hun laatste was. „Ik kan het daar beneden niet langer uithouden," riep nu een stem achter mij, en toen ik mij om keerde, stak Pedro mij lachend zijne hand toe. „Dat was nog wat erger dan in den kogelregen van Tuynty," ging hij schertsend voort, „maar kom met mij mede, dan zal ik u alles van het begin aan vertellen Ik trok twee geinakkelijke stoelen maar mij toe en Pedro begon zijn verhaal, dat nog al eens door een kuchje werd afgebroken. Bij mijn aankomst te Funchal vond ik het hotel dat u mij hadt aanbevolenvol gasten. Daarom huurde ik een paar kamers aan de Carieira, waar ik mij spoedig huiselijk inricbtte. Mijne buren waren twee Kreoolscheu, moeder en dochter de laatste trachtte evenals ik genezing in het zachte klimaat van Madera te vinden. Gij kent haar reeds, zij is mijne Eugenie en de dochter van den bekenden groothaudelaar Juan Cifuentes in Puerto Principe. (Slot volgt.) TER \EIZEVSCHE (01RWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1