BrieveD tit 't I a a j e. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. de ondergeloopeu landen den liefhebbers een welkome gelegenheid. Wilhelin Scbombert, die zich in hechtenis beviridt, als vermoedelijke dader van een belang- rijken diefstal met braak, in den nacht van den 16 op 17 Augustus ten huize van mevrouw de wed. Hotz, aan den Westersingel te Rotterdam gepleegd, heeft, volgens het Yaderland aan den rechter—commissaris bekend dat hij de dader van dezen diefstal is. Sedert eenigen tijd had een roofvogel, eene soort valk, zich genesteld op den dom te Utrecht. Hij was de schrik van duiven en kleinere vogels die hij van uit de hoogte oppeuzelde, terwijl alle pogingen om hem ouder schot te krijgen te vergeefs waren. Hedenlezen we in het Utrechtsch Dagblad Die hooggeplaatst is kan laag vallen. Zij, die den roofvogel op den Domtoren benijdden, wegens zijne hooge positie, ver verheven boven alle groot- heden in onze stad, mogen thans weer tevreden zijn met hun lagere plaats in de wereld. Eer- gisteren omstreeks 3 uur zat hij eene musch na, die in een goederenloods van den Staatsspoor vluchtte waardoor da vervolger tegen een ljzereu deur nan- vloog en door den daar aanwezigen arbeider F. K. gevangen kon worden. Hij is verder afgemaakt en zal, naar wij vernemen, opgezet in het goede- senstation van den Staatsspoor geplaatst worden, als een beeld van de vergankelijkheid der aardsche grootheid. De Dorpsvereeniging „Vooruitgang is ons Streven" te Kapelle heeft in hare vergadering vau 21 October jl. besproken de schatting voor de herziening der grondbelasting, waarvoor de typen thans ter visie liggen. Het is der vereeniging voorgekomen, dat de bespreking dier schatting in verband met de typen noodzakelijk is en zij heeft daarom gemeend de grondeigcnaren in die gemeente te moeten uit- noodigen tot het bijwonen eener vergadering, teneinde daarin genoemde schatting nader te be- spreken, de ter visie liggende typen te beoordeelen, zoo noodig eene commissie te benoemen, die op het terrein zelf die typen vergelijkt met de werkelijk belastbare waarde, alsmede die maatregelen te be- spreken of te nemen, welk geacht mogen worden in het belang der grondeigenaren te zijn. Deze vergadering zal gehouden worden op Zaterdag den 21 November a. s., des voormiddags te 11 uren, ten huize van C. Markusse te Kapelle. Het komt ons voor, dat door de Kapelsche ver eeniging hiermede een uitstekende maatregel is ge- nomen, die veel tot vereenvoudigiug dezer belangrijke zaak kan toebrengen, en overal in den lande na- volging verdient. De belanghebbenden komen dan bijeen om met elkander de schatting der typen te bespreken en het behoeft geen betoog dat dit eendrachtig optreden beter resultaat zal liebben, dan wanneer ieder belanghebbende afzonderlijk de schatting beoordeelt en bezwaren indient. Wij geven in bedenking om in iedere gemeente eene dergelijke bijeenkomst te houden. Waar geene vereeniging bestaat kunnen een paar grond- eigenareu het initiatief nemen en tot eene bijeen komst uitnoodigen. G. C. De letterzetter Van Raay stond gisteren voor de rechtbank te 's Gravenhage terecht wegens het vervaardigen en doen verspreiden van een liedje, waarin een voor de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal beleedigendezinsnede voorkwam. Bekl. bekende het liedje te htbben vervaardigd, het handschrift aan de drukkerij Excelsior" be- zorgd en er 5000 exemplaren van besteld te hebben, welke hij in het begin van September jl. had doen verspreiden, hetgeen door de verklaringen vau ver- schillende getuigen werd bevestigd. Bekl. las daarop zijn verdediging voor, welke honfdzakelijk hierop neerkwam, dat hij met de gei'ocrimineerde woordeu niet bedoeld had telasteren, maar de waarheid voor te stellen. Volgens de in het door hem voorgelezen opstel uiteengezette theo- rien, kon hij z. i. moeilijk wegens hoou of laster veroordeeld worden, want de leden der Eerste Kamer maakten zich zeide bekl*. volgens de socialis- tische opvatting, welke hij ten voile deelde, niet alleen hoofdelijk, maar ook als college, aan diefstal schuldig, eerstens als bezitters en ten tweede door het handhaven van de wetten welke dat bezit in bescherming namen. bevouden. Het gelaat van den jongen man was, uitgenomeu eeu paar roode plekken op zijn wangeu, doodsbleekzijn dik zwart haar hing in de grootste wanorde om zijne slapen, zijn kleederen dropen en de slanke trotsche gestalte sidderde en beefde van hevige koortsrillingen. Dat ik hem nog in de nabijheid van Madera, die laatste toevlucht voor teringlijders, aantrof, zou inij reeds hebben kunnen overtuigen, dat de ontzettende verandering, die met Pedro Montalegro had plaats gehad, niet alleen was toe te schrijven aan de gevolgen van het gelukkig ontkomen levensgevaar. De wasachtige doorschijnendheid zijner huid, de verraderlijke vlekken op zijne wangen, de slapheid en ingezonkenheid van zijn vroeger zoo krachtige gestaltedit alles vereenigde zich, om het mij zoo duidelijk mogelijk te maken, dat zelfs de genezing aanbrengende lucht van Madera niets meer had kunnen uitwerken. Niet veel anders waren de kenteekenen, die ik bij de jonge dame waarnam, die met behulp van den scheepsdokter bijgekomen, ver'baasd haar groote schitterend zwarte oogen opsloeg. (Wordt vervolgd.) Bekl. verklaarde ten slotte, door den President ondervraagd, dat de gedachte niet bij hem was opgekomen, dat men aan de woorden „woekeraars en dieven" de beteekenis zou kunnen toeschrijven, welke het gewoon spraakgebruik daaraan hecht. Hij had ze in staathuishoudkundigen zin bedoeld. Subst -off. van justitie Mr. Paps reqnireerde scbul- digverklaring aan hoon ten opzichte van een open- baar, uit meer dan een persoon bestaand lichaam, gepleegd in een gedrukt geschrift, dat verkocht en verspreid is geworden en veroordeeling tot een boete van f 100, subsidiair 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak Donderdag a. s. Te Sneek is gekozen tot lid van de Tweede Kamer de heer B. H. Heldt, met 2006 stemmen. De heer A. baron Schimmelpenninck van der Oye verkrteg 1670 stemmen. In 'tgeheel waren 3700 stemmen uitgebracht. De heer Heldt, die in de Tweede Kamer de zetel zal innemen, welke ledig werd door de be- noeming van Mr. Ph. van Blom tot lid vau den Hoogen Raad, werd den 1 Sept. 1841 geboren en is dus ruim 44 jaar oud. Op 7jarigen leeftijd had hij het ongeluk zijn vader te verliezen en moest, wijl de weduwe met 3 kinderen achterbleef, reeds met zijn elfde jaar de school verhten, om eenigszins in de behoeften te helpen voorzien. Hij begon zijn loopbaan als bediende in een boekwinkel, welke betrekking hij echter een paar jaar later verliet om bij het meubelmakersvak te gaan. Toen hij 19 jaar oud was, trad hij als lid toe bij het raeubelmakersondersteuningsfonds, waar- bij hij spoedig in het bestuur werd opgeuomen en van dien tijd kan men rekenen, dat de heer Heldt zich aan de arbeiders beweging wijdde. Als bestuurslid van onderscheidene vereenigingen of lid van verschillende commissien, was hij daarvoor onafgebroken werkzaam. Zoo was hij o. a. jaren lang secretaris van het meubelmakersbond, lid van het bestuur der ver eeniging volksonderwijs, secretaris der cuoperatieve voorschotvereeniging en spaarbank, vice-president der bouwmaatschappij tot het verkrijgen van wo- ningen, en ook heeft hij in het bestuur gezeten van den multapatiorsbond en van den anti—dienst- vervangingsbond, terwijl hij in het vorige jaar nog deel uitmaakte van de commissie voor werkver- schaffing te Amsterdam. Het meest bekend is hij door zijne werkzaamheid als president van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, waar- van hij reeds van de oprichting dus 14 jaren voorzitter is. Toen voor ruim 9 jaar de Werkmansbode werd opgericht werd de heer Heldt aangezocht daar redacteur van te worden; de aanvaarding van die betrekking bracht mede, dat hij zijn meubelmakers vak moest vaarwel zeggen. TER NEIJZEN, 20 November 1885. De Noordsche bark Astrea, kapt. Jenssen van Gent naar Drammen bestemd, in ballast, werd bij het verlaten der haven alhier, hoewel hulp werd verleend door het rijks stoomvaartuig Argus, door den fellen wind tegen den westhavendijk ge- dreven en bleef daar zittende. Tegen betaling van 100 pd. st. of 1200 werd het schip door drie hier aanwezige sleepbooten afgebracht en naar de reede gesleept, zonder averij of lekkage bekomen te hebben. De op de Springer, nabij deze reede, ge- straude Engelsche stoomboot John Wells is Dius- dagavond, met behulp van de sleepbooten John Bull, Samson en Amerika, bij hoog water vlot ge- komen, nadat alvorens twee tjalken een gedeelte der lading hadden overgenomen. Het schip is dadelijk alhier in de haven en op het kanaal ge bracht en heeft den volgenden dag de reis naar Gent vervolgd. De ketels der machine zijn ontzet en twee stutten gebroken, tot herstel waarvan de boot, na lossing, hetzij naar Vlissingen of naar Goole terug zal gaan. Gedurende de eerste helft der maand Sep tember jl. is door het postkantoor alhier de vol- gende onbestelbare brief verzonden aan het adres van: D. H. Volker, te Amsterdam. Gisteren werd te Middelburg aanbesteed het verbreeden van het kanaal van Gent naar lerNeuzen enz. Raming 23700. De rninste inschrijver was de heer A. Verinorken, te Hontenisse, voof 22134. Nog hadden ingeschreven de heeren A. Tholens Dz., te Ter Neuzen, voor 25200 J. Jansen, te Ter Neuzen, voor /24900A. van der Beek, te Zaamslag, voor 24500 J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor 24392 Wde Jong, te Breda, voor 24060 H. Hage, te Mid delburg, voor 23900 P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor 23750 en C. D. Bolier, te Scherpenisse, voor f 23701 Kloosterzande. Zondag 15 dezer gaf de har- monie St. Cecilia alhier haar eerste winterconcert. De uitvoering der muziekstukken mocht flink ge- noemd worden. Ook de opvoering der beide 'olijspelen,/De uitwerking van het Extractum Longuavivum of Liefde, Vriendschap en List" en »De Man die nooit is waar hij wezen raoet," droeg de algemeene goedkeuring weg, en werd luide toegejuicht. Op het programma was vermeld dat de volgende concerten zullen plaats hebben op 20 December 1885, 24 Januari en 7 Maart 1886. Door de directie werd tijdens het concert medegedeeld, dat de beide laatsten alleen toegankelijk zullen zijn voor de leden dat op 20 December e. k, zal voor een ieder toegankelijk zijn tegen betaling vau een nader te bepalen matig entree. De directie acht zich hiertoe verplicht, tot bestrijding van de steeds hooger wordende uitgaven. Met de directie wenschen wij aan dat concert een druk bezoek toe. Sehoondijke, 18 November. De heer L. A. van Langeraad, theol. doct. en predikant te Nieuw- veen, heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier bedankt. 's Graveiihage. 20 November. Tweede Kamer. Heden werd behandeld het wetsontwerp tot toeken- ning van subsidie groot 4 ton aan den stoomtram BreskensMaldegem. Uitvoerig werd besproken het amendemeut-Van der Sleijden om slechts hoogstens 2 ton te geven en de subsidie af te seheiden van eenige terngbetaling van het waar- borgkapitaal aan Ollet Wilmart. Morgen voortzetting. RECHTSZAKEN. Arroiiriisseinents-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 dezer het volgende vonms uitgesproken C. A. S., voerman te Ter Neuzen, is wegens beleediging vau een bedienend beambte veroordeeld tot 16 boete of 5 dagen gevangenisstraf. Met het doel om het inlandsch paardenras te veredelen, heeft zich te Kautens een commissie gevormd en zal een bovenlandsche hengst gekocht worden voor minstens f 4000. De fabriek de naamlooze vennootschap „De Zevenbergsche beet- wortelsuikerfabriek De Phoenix," te Zevenbergen, is in openbare veiling ingezet op f 35,040 in 43 verschillende koopen. In tegenstelling met de berichten over gebrek aan werk van elders, wordt uit Maastricht gemeld, dat de groote fabrieken aldaar volop werk hebben, zoudat nog dezer dagen in een dezer fabrieken een aantal werklieden werd in dienst gesteld. De Haarlemsche politie heeft deze week drie beruchte dieven en oplichters. in- gerekend. Te Appelscha is wegens overtreding van de jachtwet proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw van 73 jaar. In de absinth-stokerij van Joanne, aan de Quai-Tournelle, zijn door het springen van een der ketels 30 personen gekwetst, verscheidene zwaar. De materieele schade is zeer groot. Men meldt uit RoermondIn het Elmter- bosch, aan de Duitsche grens gelegen, zijn dit jaar de wilde zwijnen zoo overvkedig, dat spoedige maatregelen noodzakelijk zijn. Op een dag werden 26 hoopen haver, die op een veld stonden, geheel opgevreten, zoodat 's morgens slechts het stroo werd terug gevonden. Ge'neele bunders aardappel- land ziju door die dieren in Sen nacht geplunderd en als doorploegd. De boeren der Limburgsche grensgemeente Azenraai wendden zicn bij anoniem schrijven tot de gemeente Elmt (Pruisen), met bedreiging dat, indien daarin geen verandering kwam, zij het Elmterbosch zoudeu in brand steken. Op Duitsch grondgebied wordt door den eigenaar der jacht de aangebrachte schade vergoed. Men heeft hier niet met eene losse bedreiging te doen, maar wel degelijk met een ernstig voor- nemen, daar reeds eenmual, bij toegangsverbod, in die boss'hen, na eene dergelijke bedreiging, brand ontstond, die 130 hektaren vernielde, zoodat het verbod toen werd ingetrokken. In Februari 11. zonk de Spaansche mailboot Alfonso XIIbij kaap Gando (canarische eilanden) met 100,000 pd. st. contanten aan boord in 25 i vademeu water. De zee-assuradeurs, welke de contanten verzekerd hadden, organiseerden een expeditie, welke zich in Mei 11. onder leiding van kapitein Stevens naar het tooneel van de schip- breuk begaf en "waarvan 16 November het bericht bij Lloyds te Londen is ontvangen, dat de duikers de kisten met specie op een diepte van 150,000 voet hebben gevonden en dat men nu druk bezig is ze naar de oppervlakte te halen. Een correspondent te Vladivostock van de Novoja Vremija heeft, zoo meldt de Engineering, het volgende feit aan het licht gebracht, dat onder de Russische zeeofficieren een groote sensatie maakt. Eenige weken geleden vertrok de Duitsche stoom boot China naar Port Possiett, zonder er op te letten dat de haven afgesloten was door een dubbele rij torpedo's, die daar gelegd waren in het voorjaar toen vrees voor oorlog bestoud. Toen de China aankwam was de boot die de sehepen moest waar- schuwen, niet op hare plaats, de Duitsche kapitein bemerkte de roode vlag" niet die op het strand geheschen was, en ook het wachtpiket zeesoldaten was afwezig. Twee of drie man, die het gevaar bespeurden, waarin het schip verkeerde, riepen i/Mini 1 Mini!" (Mijnen Mijnen doch de kapitein luisterde eerst naar de waarschuwing toen hij vlak bij den eersten torpedo-sh gboom was. Toen was het te laat om de riuguiachine te keeren, en terwijl onder de passagiers aan boord een pauiek heerschte, besloot hij op het geluk te vertrouwen en met spoed vooruit te stoomen. Eenige verschrikkelijke oogeublikken volgden, en toen zij voorbij waren sag men met onbeschrijfe- lijke verbazing dat de China over de twee on- derzeos'he mijnen heengestoomd was en kalm baren tocht naar de haven voortzette. Men had verondersteld dat de torpedo's van de beste soort waren, en door de hoogst bekwame officieren, die ze gelegd hadden, was verklaard, dat zelfs het kleinste visschersvaartuig onmogelijk de haven zou kunnen binnenloopen zonder in stukken te springen. Wat nu gebeurd is bewijst net tegendeel. en de Russische admiraliteit heeft per telegraaf een zeer streng onderzoek gelast. Te St. Petersburg gelooft men niet dat bedoelde officieren knoeiwerk hebben verrichtmaar men meent dat het feit een her- haling is van wat meer dan eens voorviel met de onderzeesche mijnen welke Rusland in de Oostzee tegen Sir Charles Napier bezigde. Toen het ge- bleken was dat zij niet in staat waren geweest de operation van dien dapperen vlootvoogd te beletten, werden zij opgehaald en onderzocht, en toen bevond men dat schelmachtige ambtenaren het buskruit hadden weggenomen en zaagsel er voor in de plaats gelegd. Eergistereu werd bij Slivnitza een belang rijke veldslag geleverd. De linkervleugel der Serviers werd vervolgd door de Bulgaren, die minder ge lukkig waren geweest op den rechtervleugel. Vorst Alexander richtte het geschut en moedigde de troepen tot den strijd aanZij herwonnen 17 kilo meters. De Serviers hadden 25,000 en de Bul garen 15,000 man in het vuur. De slag zal ten gevolge hebben dat de bergpas bij Dragoman, weder vrij komt en het gevaar voor Sofia minder dreigend wordt. Iemand, die het leven moede is, heeft, naar Figaro mededeelt, zijn lichaam ter beschikking van Pasteur gesteld, teneinde daarop proeveu te nemen. Hij is bereid zich door een dolleu hond te laten bijten en dan de geneezings-methode van den ge- leerde te ondergaan. Wordt hij beter dan zal de weterschap wederom een triomf hebben behaaldgelukt de kuur niet dan vordert hij van Pasteureen revolver. Pasteur heeft op het oogenblik dertig per sonen die door dolle honden gebeten zijn in behandeling. De drie patienten uit Roubaix ziju nu genezen huiswaarts gekeerd. Zij zijn zeer voldaan over de ondervonden behandeling. Zij moesten zich dage- lijks anderhalf uur aan de inentingen onderwerpen. De genezenen hebben een aantal puisten op het lichaam, welke een natuuriijk gevolg zijn van de herhaalde iuentingen, maar spoedig genezen. De nieuwste Parijsche mode voor heeren is een draaiend sieraad uit diamanten samengesteld. Het bestaat uit een dasspeld van twee rosetten van brillanten, die voortdurend in beweging zijn en waarvan de eene van rechts naar links en de andere van links naar rechts draait, waardoor eene schitterende straalbrekiug ontstaat. De beweging wordt door een klein uurwerk ver- oorzaakt, dat onder de das verborgen is. Zij duurt zes tot acht uur en dus gedurende de geheele tijdruimte vau een bal. 20 November 1885. Veel meldenswaardigs hebben de laatste veertien dagen niet opgeleverd. Na eene korte rust heeft de Tweede Kamer hare werkzaamheden hervat en dag aan dag kunnen de .gelukkige" residentie- bewoners zich verlustigen in de pittige parlementaire liefelijkheden? In de eerste bijeenkomst na de pauze was aan de orde gesteld de interpellatie van den heer Schim melpenninck over de zeehaven te Scheveningen. Dat de verwachting hooggespaunen was zult ge u kunnen voorstellen en zoowel de gereserveerde als de publieke tribune was dan ook op dien dag dicht bezet, en toen de voorzitter het woord aan den geachten interpellant had gegeven, was het, in tegenstelling met andere zitt.ngen, waar het dikwijls tamelijk rumoerig is, doodstil. Zacht, doch aangrijpeud, als een met zorg ge- schreven ouverture, weerklonken de jammerklachten over den gedrukten toestand, waarin handel en uijverheid ook in de residentie verkeeren. Hoe het nijvere Scheveningen, de achtste wijk van 's Gravenhage, kwijnde, werd treifend geschilderd, en, als had de spreker ziju krachten bespaard voor het critieke moment, zoo klonk plechtig de vraag aan de RegeeringMag men langer weerstand bieden aan den zoo duidelijk uitgesproken wensch van ruim vijf duizend residentie-bewouers Mag men het langer lijdelijk aanzien, dat de eertijds zoo bloeiende zeevisscherij van Scheveningen zich naar Maassluis en andere guustig gelegen havens verplaatst? En kan de Regeering met voile overtuiging zeggen, dat 's lands deiensie door eene haveu te Scheveningen in gevaar gebracht zal worden Neen hier dacht ik onwillekeurig aan de bekende regelen vau Van Alphen dat kon zij niet. Vraagt ge mij nu of ik geloof, dat na deze interpellatie de zaak een stap nader tot de uitvoe ring is gekomen, dan antwoord ik volmondig, neen. Kiezer voor lid van de Kamer of van den ge- meenteraad te zijn, mogen vele menschen aan- genaam vinden, ik voor mij noem het, althans hier in den Ilaag, een last.post. Daargelaten nog dat men bij zoo'n aanstaande verkieziug avond aan avond in de couranten geheele

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2