Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 214!. Zaterdag 21 November 1885. 25e laargang. De golven der zee en der liefde. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit bind verwchljjnt Dinsdas- en Vrijdagavond blj den nltsever P. JU VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. folitieli Overzicht. De oorlog tusschen de twee Balkanstaten Servie en Bulgarije is ontbrand, ziedaar het resultaat der pogingen, door al de groote mogendheden van Europa sedert bijna twee maanden in het werk gesteld om den vrede te bewaren. Op hoogen toon heeft men in alle hoofdsteden door de officieuse organen hooren verkondigen Europa zal niet dulden, dat de onderlinge naijver en de ongewettigde aanspraken der kleine Balkanstaten hare rust en haren vrede in gevaar te brengen. Men ziet thans wat al deze machtspreuken beteekenen. „Kool, altemaal kool." Waarom moest de zitting der conferentie wegens ongesteldheid van den Russischen gezant geschorst worden, juist toen de honing van Servie de oorlogsverklariug naar Sofia zond. De oorzaak van de vredebreuk is te zoeken in het eindeloos talmen, de besluiteloosheid en de zwakheid der conferentie en deze is op hare beurt slechts de echo geweest van den onderlingen naijver der groote mogendheden, die op dit punt de kleine Balkanstaten niets te verwijten hebben. De gevol- gen van de oorlogsverklariug laten zich niet overzien. Zal Griekenland rustig blijven Zal Montenegro niet van de gelegeuheid gebruik maken, om zijn wrok aan de gehate dynastic der Obrenowitch te koelen P Zal men er in slagen, het coufict te localiseeren tot de oevers van de Morawa en de Nischawa Zal de conferentie, na dit sprekeud bewijs van hare maehteloosheid, haren ondankbaren arbeid blijven voortzetten Zal zij wellicht aan de Porte of aan eene der Europeesche mogendheden het mandaat geven om, geweld met geweld beant- woordend, de rust en de orde te herstellen Wie zal op deze vragen antwoorden De naaste toekomst verbergt eene reeks van mogelijkheden in haren schoot, die haren noodlottigen invloed ver buiten de grenzen van het Balkanschiereiland kunnen doen gevoelen. De groote beer aan de Newa strekt de klau- wen al gretig uit naar Donaumond en Bosphorus maar moet zich met brommen behelpen, zoolang er nog anderen zijn, die deze inpakkerij te ge- vaarlijk vinden voor het evenwicht. Uit het leger aan de Afghaansche grens komen slechte berichten wegens den gezondheidstoestand van Komaroffs troepen. Tachtig percent is lijdende aan dezelfde ziekte, die de Franschen in Algerie bezocht, waarbij het geheele lichaam met zweren bedekt wordt. Men schrijft de ziekte toe aan gemis van goed drinkwater, waarom er proeven genomen worden tot het doen boreu van arte- tische putten. De Emir, die tusschen Komaroff en Lord Dufferin in de knijp blijft zitten, houdt zich thans „dood katoen," en John Bull heeft er niets tegeu, dat het Bussisch leger in Azie zoo geteisterd wordt. In Albion zelf is het de verkiezings-periode FEUILLETON. i) EE\ VERIIAAL HIT MADERA. De volgende gebeurtenis had plaats tijdens den Zuid-Amerikaanschen oorlog, toen de dapperheid van den president Lopez, helaas door vele gruwelen in de schaduw gesteld, overal werd besproken. Ik was in dienst eener Engelsche Braziliaansche kompaguie eu bevoerde lijn Southampton-Rio de Janeiro. Ouder de passagiers, die de Lady Anna in het begin van het jaar 1868 op de terugreis naar Europa aan boord had, bevond zich een jong Braziliaansch officier, die bij den staf onder generaal Caxias geplaatst, in den slag van Tuyuti zwaar gewond was geworden en nu op raad der doctoren zijne volkomen genezing (de moorddadige kogels liadden zijne longen gekwetst) in het zachte klimaat van Madera ging zoeken. Noch zijn lijdende toestand, noch de hartroerende bede der oude damedie mij in de aandoenlijkste bewoordingen de zorg voor haar eenigen zoon had opgedragen, zouden zoozeer mijne belangstelling in Pedro Montalegro hebben opgewekt, als wel de persoonlijke beminnelijkheid en innemende open- hartigheid, die in zijn geheele wezen doorstraalde. Reeds na eenige dagen had die vroolijke jongen mot zijn opgeruimd karakter, die steeds bereid was, alien van dienst te zijn, mij, ouden zeeman, geheel die nog alles beheerscht. Parnell vertrouwt de woorden van Gladstone nog niet, omdat deze zich niet rechtstreeks en duidelijk heeft uitge- laten over de Iersche kwestie. Parnell zal de eischen der Ieren formuleeren en ze Gladstone voorleggen, voor de Ieren hem eene overgroote meerderheid in het Parlement bezorgen. De vraag is nog altijd wie zal aan het bewmd komen, zal Salisbury blijven of plaats maken voor Gladstone De verkiezingen in Frankrijk zijn nog niet af- geloopen, de duhbel gekozenen hebben het mandaat der provincien aanvaard, waardoor in de hoofdstad nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. De tegenwoordige republikeinsche meerderheid der Kamer kan men in drie groepen verdeelenhet centrum, eene verwarde mnssa, besluiteloos, zonder zelf bewustheid, met onduidelijke omtrekken, verder links de groep-Cl^menceau, die eenheid predikt, nadat zij zoolang verdeeldheid heeft gezaaid en die in het geheim aan hare oude gewoonte getrouw blijft, en eindelijk de groep—Rochefort, die in de plaats van de vroegere groep-Clemenceau is ge- treden en niets van eensgezindheid en samenwer- king wil weten. In den Franschen Miuisterraad is de verklaring besproken, welke de heer Brisson in de Kamer zal voorlezen. De kwestie over de Carolinen is nog in be- handeling. Een motief voor de bewering van Spanje's autoriteit is vervallen door de mededee- lingen van Semper, een Duitsch natuuronderzoeker. Men heeft beweerd dat hij, op de Palaos—eilanden door de inboorlingen gevangen genomen, zich tot de Spaansche autoriteiten om hulp heeft gewend. Semper ontkent dit en zegt dat hij in 1861 uit eene, overigens zeer weinig hmderlijke gevangen- schap op het eiland Coroere bevrijd is door den kapitein van een kleiuen Engelschen schoener, die hem ook van Manilla naar de Carolinen had over- •rebracht. Yan eene Spaansche souvereiniteit over de eilanden, die hij bezocht, was hem nooit iets gebleken, en hij had zich ook niet tot de Spaansche regeering gewend om schadeloosstelling voor de door hem ondervonden onaangenaamheden. Een kolfje voor Bismarck's hand? Den 12 dezer heeft de rechtbank te Groningen een belangrijk vonnis gewezen. Een scheepsjager had terecht gestaan, ter zake dat hij een der tolboomen op den rijksweg van Groningen naar Delfzijl zonder betaling van het verschuldigd tolgeld was doorgetrokken. De rechtbank heeft nu dit feit niet strafbaar geoordeeld, op grond dat de vordering en de betaling van tolgeld op de rijkswegen is geregeld bij Koninklijk besluit van 1833 (Stbl. no. 39); dat echter dit Koninklijk besluit niet verbindend is, omdat tolgelden belastingen zijn, en ingepakt. En dit was niet alleen het geval met mij, maar evenzeer met het meerendeel der passagiers van de Lady Annaook bij hen was het niet alleen mede- lijden en nieuwsgierigheid, om de bloedige bizonder- heden van den eindeloozen strijd in Zuid-Amerika eens van een ooggetuige te hooren, het was veelmeer het ridderlijk karakter en de ongekunstelde natuur- lijkheid, die uit het geheele wezen van den jougen man sprakdie hem de liarten zijner talrijke demepassagiers deden winnen. Tot dit meerendeel reken ik vooral het vrouwelijk deel der passagiers; want van het schroomvallige meisje, bij 't welk misschien voor de eerste maal het beeld van een toekomstig ideaal opkwam, tot de bejaarde dame, die bij het zien van den jongen krijgsheld, zich zuchtend de dagen harerjeugd in de hennnering terugriep, stemden alien in den lof en de bewonderiug over mijnen beschermeling overeen. Dat was trouwens niet vreemd, want Pedro Montalegro deelde met den ouden Griek Alcibades het driedubbel voorrecht van schoon, rijk en geestig te zijn; redenen genoeg, om het licht ontvlambaar gemoed der dames in vervoering te brengen. Doch in dit geval werkte de onweerstaanbare macht van het ongewone en het bizonder aantrekkelijke van persoonlijke deelueming tot de sympathie voor dezen gewonden krijgsman mede. Nog voor wij de linie gepasseerd waren, was dan ook Predo de verklaarde beveling van alien, en had hij reeds aller hart gestolen. Dit bleek ten duidelijkste belastingen ingevolge art. 171 der Grondwet niet anders kunnen geheven worden dan uit kracht van een wet. Indien de leer der Rechtbank juist is, dan is men, zoolang deze zaak niet bij een wet is ge regeld, geen tolgeld meer op de rijkswegen ver schuldigd, kan dit straffeloos geweigerd worden, en kan zelf het reeds betaalde tolgeld, als ten eenemale onverschuldigd, worden teruggevorderd door hen, die het betaald hebben. Op de grenzen der gemeente Tubbergen, in 't Getelerveen, zou een uit de gevangenis te Nijen- huis ontsnapten gevangene worden gearresteerd juist op het oogenblik dat hij in de societeit bij den kastelein Bos een borrel dronk. Toen hij den marechaussee zag binnenkomen, ontsnapte hij, maar terwijl de man der wet hem achtervolgde in de schuur, geraakte zijn geweer vast, zoodat het schot afging, met het ougelukkig gevolg, dat de ont snapte in zijne vlucht de lading in't been kreeg, de vrouw des huizes licht gekwetst werd en een begin van brand in 't stroo ontstond. De ontvluchtte is ondanks het bloedverlies zijn vervolger nog ont- komen. Eenigen tijd geleden deed de kapitein S. der schutterij te 's Ilage zijn kompagnie bij het marcheeren naar het Malieveld halt houden, toen de stoomtram aankwam en het zijns inziens niet mogelijk was de rails zonder gevaar te passeeren; voor deze handeling ontving hij van den bataljons— koinmandant een berisping. Thans is bedoelde kapitein door den kolonel-kommandant, in wiens handen hij de zaak gesteld had, in het ongelijk gesteld, waarop de kapitein bij gemotiveerd adres aan Z. M. den Koning zijn ontslag als kapitein verzocht. Dat ontslag is hem eervol verleend, met bepaling, dat het hem vergund is de uniform van kapitein der schutterij met de onderscheidiugstee- kenen, aan dien rang verbonden, te blijven dragen. Hoe is het mogelijk, dat zulke voorrechteu nog verleend worden aan iemand, die het prestige der schutterij zoozeer uit het oog verliest, dat hij zijne manschappen niet liever laat overriden, dan hen te doen wijken voor een stoomtram Wat blijft er van de weerbaarheid des lands over, wanneer zelfs schutters zich niet meer willeu laten overriden en de middelen van verkeer niet gestremd worden wanneer zij en compagnie naar de rnaliebaan oprukken om daar tot heil des lands en tot genoegen van de jeugd werkzaam te zijn Sedert eenigen tijd loopt te Amsterdam het gerucht, dat Dr. Mezger, door den Paus daartoe uitgenoodigd, naar Rome zou gaan om Z. H. in behandeling te nemen. Zelfs werd een paar dagen ge'eden, als de datum van zijn vertrek, de 19 December genoemd. Ofschoon de ondervinding leerde, dat Dr. Mezger voor geen zijner patienten de stad verlaat ge- uit de droefheid, die zich van ieder meeester raaakte toen men Madera naderde en dus aan een spoedige scheiding moest denken. Toen ontsnapte menige zucht aan de schoone lippen en menige traan aan niet minder schoone oogen. Iedereen weet, hoe oneindig vol afwisseling de tooneelen zijn, die zich telkens in rijke mate aan de oogen van den zeeman voordoen. Yan hem geldt wel in de eerste plaats het woord des dichters n 11 ij heeft op aarde geen blijvende plaats, Kan trouwe liefde niet bewaren." En zoo zal het dus mij ook niet kwalijk ge nomen wordendat de herinnering aan Pedro Montalegro, hoe sraartelijk mij in het eerst zijn heengaan viel, langzamerhand op den achtergrond geraakte en op 'tlaatst door den indruk van tal- looze andere gebeurtenissen geheel verdween. Vele maanden later lichtte de Lady Anne het anker voor een nieuwen tocht naar Rio de Janeiro en passeerde aan den avond van den zevenden dag in goeden staat Ponto San Laurenco, de verste oostkust van Madera. Ik stond juist op de brug en volgde opmerkzaam den loop van het schip, toen de tweede stuurman haastig naar mij kwam toeloopen en mij vroeg: Zou dat daar ginds met een noodsignaal zijn, kapitein?" Ik wendde mijne blikken naar de aangeduide richting en zag een groep kleine onbewoonde eilanden, die aan de Zuidoostkust van Madera liggen en onder den naam Desertas bekend zijn. kroonde hoofden zelfs kwamen, om hem te raad- plegen, steeds herwaarts verzekerden wij ons of dit bericht waar kon zijn, en ons is gebleken, dat er vooralsnog volstrekt geen voornemeu tot vertrek bestaat. Reeds twee jaar geleden is tusschen den Paus en Dr. Mezger omtrent een consult van gedachten gewisseldmaar tot nu toe is men niet tot een uitslag gekomen. De genoemde datum is die, waarop de voor velen onmisbare dokter vacantie neemt, en daarom zeker werd het door een of anderen berichtgever waarschijnlijk geacht, dat dan de reis aanvangen zou. Hoe de geneesheer van de menigvuldige bezoeken, hem gebracht, voor een goed doel partij weet te trekken moge even aangestipt worden. In de zaal, waar de, voor het meerendeel aan- zienlijke, patienten wachten totdat zij aan de beurt van behandeling komen, staat sedert eenigen tijd een kastje, waarin eenige schelpen onzer zeeen, die door zijne kunstvaardige hand een bijzondere waarde verkrijgen. In de oogenblikken namelijk, die hij van zijn drukke praktijk weet uit te sparen, snijdt hij, aan de binnenzijde van gewone groote schelpen, land- schapjes, een visscherspink of een aardig molentje, welke, vooral wanneer men die tusschen het oog en het licht houdt, zeer aardig zijn. Voor f 15 kunnen de lijders, die onder zijne behandeling zijn of geweest zijn, zulk een souvenir koopen. En zij toonen deze vinding bijzonder op prijs te stellen; de vervaardiger moet zelfs moeite hebben zijn clientele bij te houden. De opbrengst wordt geheel tot weldadige oog- merken besteed. Het bestuur van de vacantie- kolonien ontving reeds f 1000, een som die nog zooveel vergroot zal worden, dat in den volgenden zoiner' vijftig kinderen eenigen tijd in het duin aan den zeekant zullen kunnen vertoeven. Ook hebben er honderd arme gezinnen een kostelijkeu Sint-Nicolaasavond door te verwachten. Aan elk zal een ham, een kaas en eenge- schenk in geld worden gegeven. Hoevele vroolijke gezichten zullen op dien avond den goeden dokter danken, die, terwijl hij vele zijner natuurgenooten pijn doet, dat hun het schreien nader staat dan het lachen, anderen daarentegen door middel van dezelfde handen blij en gelukkig maakt. (N. v. d. D.) De groote internationale wedstrijd op schaatsen, van wege het Nederlandsche schaatsrijdersbond zal dit jaar tusschen den Hondsweg en het Noord— W illemskanaal (bij het dorp Paterswolde) plaats hebben. Uit verscbillende plaatsen des lands meldt men, dat de schaatsenrijdcrs reeds genieten van het mooie winterweder. In Friesland, in Groningen, op sommige plaatsen in Utrecht en Gelderland, en ook meer in de nabijheid van Amsterdam, bieden Op het kleinste daarvan dat het dichtst bij ons was, eu welks rotsachtige punt slechts eenige voeten boven het water uitkwam (wij hadden juist nieuwe maan en een bizonder sterken vloed,) zag ik beweging en door middel van mijn verrekijker ontdekte ik twee gestalten, waarvan de eene met een witten doek wuitde, terwijl de andere als levenloos nederlag. „Waarachtig, gij hebt gelijk. Perkins, riep ik, daar is spoedig hulp noodig. Nog fien vloed en beiden zijn verloren. Daarom haast u, zoo de hulp nog baten zal Na weinige minuten begaf men zich onder de toejuichingen der passagiers, die alien nieuwsgierig op het dek gekomen waren, met een goed bemande boot er heen en ondauks de hooggaande golven bereikte deze binnen korten tijd haar doel. De poging tot redden gelukte en met den grootst mogelijken spoed vloog het kleine vaartuig met zijn nieuwen last naar de Lady Annua terug, waar de nieuw aangekomenen met gejubel door alien ontvangen werden. Hoe verbaasd was ik, toen ik in een der ge- redden mijn voormaligen beschermeling Pedro Montalegro, in de andere eeu beeldschoone jonge dame herkeude, die door de matrozen voorzicbtig op ijliugs aangebr.ichte kussens werd nedergelegd. Maar bij mijne verbazing kwam spoedig een ge- voel van smart en diep medelijden, toen ik den zorg- vollen toestand gewaar werd, waarin beiden zich TEE NErmStlE COURAUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1