BUE^^JK¥sTAiDr Gemengde berichten. Telegrafische berichten. en gaf hem daarmee een duchtigen slag op het hoofd, waarop de aanrander zich onder den uitroep »o God!" naar de zijde der Beeklaan achter het houtgewas verwijderde. Een persoon, die den aanrander vergezelde, was bij de ontmoeting met den postbeambte direct de Beeklaan opgegaan. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. De twee personen, die Vrijdag der vorige week in hechtenis waren genomen als verdacht van moordaanslag op het buiten Crailoo, zijn spoedig weder op vrije voeten gesteld. Naar de Gooi— en Eemlander verneemt, is hot waarschijnlijk, dat de daders zich eerst des mor- gens vroeg na het plegen van den aanslag, uit het bosch van Crailoo verwijderd hebben. Door verschillende lieden zijn op dit tijdstip in en bij Laren twee personen gezien, die zeer haastig liepen in de richting van Eemnes. Men meent dat dit de daders moeten geweest zijn. Het toeval heeft gewild, dat er nog al veel tijd verloopen is eer de politie in kennis van het feit is gesteld, en daar- door hebben de boosdoeners waarschijnlijk op het oogenblik dat het onderzoek aanving, gelegenheid ge- had een heel eind weg te komen. TJit Arnhem meldt men dd. 15 Nov. Hedenmorgen kwam bier, begeleid door een majoor der Rijksveldwacht in burgerkleeding en een gevangenbewaarster uit 's Gravenhage, Jeanne Lorette aan. Haar komst was zeer geheim ge- houden. Algemeen dacht men dat zij naar Den Bosch zou gaan, doch in den trein werden de stukken voor Arnhem verwisseld. Aan het station stond een vigilante gereed, waarin zij met haar geleide naar de gevaugenis werd gebracht. Zij gedroeg zich zeer gelaten, evenals in de gevangenis waar zij zich terstond gewillig aan de bepalingen van het reglement onderwierp. TER NEUZEN, 17 November 1885. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het maken van een riool nevens de Tholensstraat en van een trottoir voor het gemeentehuis, met bijlevering van de noodige materialen enz. Hier- voor hadden ingeschreven de navolgende heeren: C. Maters, te Vlissingen, voor f 1660 P. A. Mielen, te Ter Neuzen, voor f 1525 Joris Kolijn, te Ter Neuzen, voor f 1473 D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 1460M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 1447. Naar we vernemen zal de heer Fiirstner uit Maastricht a. s. Maandag alhier in eene vergade- ring der letterlievende vereenigingtfIn liefde bloeiende" eene lezing houden. Gisteren morgen is de Engelsche stoomboot John Wells, kapt. Woodhead, met stukgoederen van Goole naar Gent bestemd, nabij deze reede voor den Nieuwe Neuzenpolder, op de plaat De Springer gestrand. Met hoog water er op geloopen, zit het schip nog al hoog, doch niet gevaarlijk, en daar er tegenwoordig weinig water kornt, heeft men een lichter aangenomen tot overneming van een gedeelte der lading; sleepbooten zijn er bij om hulp te verleenen. De heer H. J. Krol Lz., predikant. te Budel, laatst te Ter Neuzen, herdenkt den 7 December a. s. den dag, waarop bij voor 40 jareu te Her- kingen het predikambt in de Hervormde kerk aanvaardde. 's Gravenhage, 17 Nov. Tweede Kamer. Bij de behandeling der Indische begrooting is de sub- sidie-aauvraag voor het Aardrijkskundig genootschap ten behoeve van eene wetenschappehjke reis in Nieuw-Guinea van 2500 tot 10,000 gulden te- ruggebracht. Geschrapt is een post van f 15,000 als bijdrage in de oprichting van een gesticht voor zieke en hulpbehoevende immigranten op Deli. Morgen voortzetting. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 dezer de volgende vonnissen uitgesproken C. V., landbouwer te Overslag, is wegens hoon veroordeeld tot f 8 boete of 3 dagen gevan- genisstraf. K. v. B., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 8 dagen celstraf. onder anderen aan den effectenhandel. ,/Menig bankier" zegt hij zelf ,/stelde toenmaals groot vertrouwen in ffmijnheer Blondel" die trouw de beurs bezocht." Die Blondel was niemand anders dan Vidocq. De politie spoorde hem intusschen rusteloos na en werd eindelijk gewaar, dat hij zich te Parijs ophield. Spoedig was hij gesnapt. Toen de agenten hem wegbrachten, ontsprong hij hun onderweg, maar werd achterhaald op een dak, waar hij met groote moeite werd gegrepen en stevig aan handen en voeten gebonden. Te Bicetre aangekomen, werd hij zoo streng bewaakt, dat hij geen kans zag om weg te komen en toen deed hij, als laatste redmiddel misschien, zijn aanbod om de politie met zijn sluwheid en vlugheid van dienst te zijn. Zijn aanbod vond ingang en van dat oogenblik was Vidocq de ijverigste en bekwaamste handlan- ger der politie en de schrik zijner vroegere „ambt- genooten." E I N D E. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Hansweert 3t vervoer van beetwortelen naar Belgische fa- brieken is zoo goed als geeindigd dit jaar was dat honderden ladingen minder dan in 1884. De werkzaambeden in verscheidene meestoven in Zuid—Beveland zijn reeds aangevangen. Daar er van jaar tot jaar weder meer meekrap wordt aan- geplant, is het te verwachten, dat vele dezer fa- brieken nu langer zullen werken, dan voor enkele, jareu het geval was. Uit Eonden wordt bericht, dat Van Rijsselberghe veroordeeld is om binnen vijftien dagen uitgeleverd te worden. Hij verklaarde van zijn cassatie-recht te zullen gebruik maken. Het Utrechtsch Dagblad meldt, dat de groote suikerfabriek ,/de Phoenix" te Zevenbergen eerst- daags in openbare veiling zal komen. Een persoon in Kollumerland schreef een brief aan zijn vader om f 150; werd daaraan niet voldaan, dan zou er een gevecht op leveu en dood tusschen zoon en vader volgen. De politie heeft den lieven zoon naar Leeuwarden getransporteerd. In de week van 1 tot 7 dezer werden van Ber gen op Zoom naar Belgie, Frankrijk en Engeland verzonden 560 balen mosselen 5 J 1,80 en f 2 per baal, franco station. Het vervoer van oesters is toenemende. De Londensche correspondent van het N. v d. D. heeft Van Rijsselberghe, den te 's Graven hage ontsnapten gevangene, ge'interviewd. Uit lietgeen hij mededeelde blijkt, dat de ontvluchting nagenoeg geschied is zooals men vermoed heeft. Van Rijsselberghe kwam, na van kleederen ver wisseld en zich zouveel mogelijk onkenbaar gemaakt te hebben, 's nachts om half een te Leiden en vertrok 's ochtends met den eersten trein naar Antwerpen. Wie komt in den Iiaag in den trein De twee veldwachters, die hem van de Prinsengracht naar het Hof hebben vervoerd. Z'j hadden een gevan gene bij zich, die naar Rotterdam moest worden gebracht, plaatsten zich in dezelfde coupe derde klasse, recht tegeuover Van Rijsselberghe, en deze las bedaard zijne courant en hoorde van niets anders praten als over de onbegrijpelijke ontsnap ping van hem zelven. De veldwachters bemerkten niets en stegen in Rotterdam uit en Van Rijssel berghe kwam ongestoord te Antwerpen en van daar in Brussel, waar hij zich met zijne familie in briefwisseling stelde. Intusschen was natuurlijk heel 's Gravenhage vol van zijne ontsnappingiedereen sprak er over. De vader van Van Rijsselberghe komt, nadat hij wist dat zijn zoon veilig in Brussel was, 's avonds zekeren Antink tegen, dien hij van voor ongeveer twintig jaren in Utrecht kende (Van Rijsselberghe senior was toen coupeur in Utrecht, en Antink had een ledikantenfabriek, op den hoek van de Drakenburgsteeg en de Oude Gracht. Antink fail- leerde destijds en zag zich genoodzaakt naar Enge land te vluchten. Door een feil in het destijds geldige tractaat kon hij niet worden uitgeleverd, ofschoon de aanvrage daartoe geschiedde. Van Rijsselberghe senior had Antink in al dien tijd natuurlijk niet gezien en zou hem waarschijnlijk ook niet over zijn zoon gesproken hebben, als Antink niet zelf begonnen was met te zeggen: ,/Jongen, jongen, als ge uw zoon zoo ver kondet krijgen, dat hij Londen veilig bereikt, dan zal ik hem herbergen, en hem voorthelpen. Ik ben zelf in de omstandigheden geweest, heb dus zielsmede- lijden met jelui en offer mijzelven ga .rne op, om je in deze netelige omstandigheden van dienst te zijn." Wie zou daarop niet ingaan Iedereen, en zoo ook, tot zijne bittere ervaring, V. R. senior! Er werd dus overeengekomen, dat de ontsnapte naar Antwerpen zou gaan, via Harwich naar Londen vertrekken, en daar een thuis vinden in 22 Brancy Street, Hornsey Road, bij vrieud Antink. Het inwonen aldaar was niet van zeer langen duur. Mag men Van Rijsselberghe gelooven, dan werd het verblijf hem ondragelijk gemaakt door afpersingen van nagenoeg alles wat hij bezat en voortdurende bedreiging met aangifte van het ge heim zijner ontvluchting aan de politie. In dezen toestand was hij er op bedacht, om, zoodra hij zijn kans schoon zag, deze gastvrije woning te verlatcn. Op zekeren dag dus verliet hij, met w.at hij van zijn eigen goed nog had kunnen redden, Hornsey Road. Edoch, dit vervroegde vertrek was in het geheel niet naar den zin van zijne gastbeeren. Wetende dat Van Rijsselberge geen woord Engelsch verstond en dat de eenige weir, dien hij kende, die naar het station naar King's Cross was, meenden zij zich aan een politie-station te moeten vervoegen en aldaar te meldendat Van Rijsselberghe ,onder verdachte omstandigheden" hun huis had verlaten en zich waarschijnlijk naar King's Cross had be- gevendat hij een uit den Haag ontsnapte ge vangene, en zoo en zoo zijn signalement was. Van Rijsselberghe was toen zeer spoedig in handen van de Londensche politie. Bovenstaande bizouderheden waren mij, aldus eindigt de correspondent van het N. v. d. D., zijn relaas, reeds eene week geleden bekend, maar ik wenschte ze niet te openbaren alvorens ik eenig onderzoek gedaan had in hoever ze op waarheit konden steunen. Ik heb geen aanleiding tot twijfe. daarbij ontmoet, doch het is mij niet gelukt Antink zelf te spreken te krijgen, hoewel ik daartoe geen pogingen spaarde. Hij is met de Noorderzon verdwenen. Het bestuur van het Nederl. Schaatsenrijders- oond heeft, overeenkomstig het op de algemeene vergadering genomen besluit, naar Hamburg ge- schreven, om te verzoeken den afstand van de Internationale hardrijdorij, die het vorigjaar 3700 meter bedroeg, tot op 1600 meter te verminderen, en heeft daarop antwoord ontvangen, dat te Hambnrg eene vergadering is belegd, waarop eenstemmig en met ingenomenheid is besloten het Ned. Schaat- senrijdersbond tegemoet te komen, en de Interna tionale hardrijderij om den Championship op den gewenschten afstand te bepalen. Daarentegen is uitgeloofd eene medaille met een kunstvol geteekend getuigschrift. Onze liardrijders, zegt de Ned. Sport., zullen die tegemoetkoming zeker wel naar waarde weten te schatten, door zich behoorlijk voor dien wedstrijd te oefenen en zoodoende door een schitterende overwiuning de eer van Nederland op te houden. In de duineu onder Egmond zijn verleden week door eenige heeren uit Amsterdam, op een dag, geschoten 140 stuks hazen en konijnen. De Prins-Hendrik-stichting ontving als tractatie van het gezelschap een dozijn hazen, die in dankbaarheid werden aanvaard en genoten. Een vrouw die eergisteravond te veel had gedronken werd in de Oude brugsteeg te Amsterdam in veiligheid gebracht. Onder benauwde droomen sliep zij haren roes uit. De likeurtjes van den dag wreekten zich tot in den slaap. Ze drooinde, dat zij voor een heirleger van gevleugelde vijanden werd aangegrijnsd, die haar verwijtend toeriepeu kwao kwao Onrustig wentelde zij zich op hare harde legerstede, en het verwijtend gekwaak liet haar geen oogenblik van verpoozing. Eindelijk werd ze wakker en dacht van hare vijanden verlost te zijn maar, o schuh, daar klonk het nog duidelijker KwaoKwao De arme kan geen oog meer luiken en werd zeker dezen nacht hard gestraft voor haar verwijt. 'tWas of haar geweten sprak in dat Kwao, Kwao Wat was het geval P Er was onder de arres- tanten eene gaus, die eergisterenavoud in het bezit was van een ouden kennis der politie. Deze bood haar voor f 1,25 te koop aan maar kon zich niet bezinnen hoe hij het beest had gekregen. Vandaar dat man en gans even als de dronken juffrouw aan de Oudebrug logeerden. Eene familie te Tilburg is dezer dagen de dupe geworden van een sluwen oplichter. Een harer bloeaverwanteute Mechelen woonachtig, kwam bij genoemde familie met het bericht, dat zijn huis, hof en geheele inboedel totaal verbrand waren, en hij en zijne vrouw ternauwernood hun leven hadden gered. Vol medelijden werd er spoedig door de familie geld bijeengebracht, en denzelfden avond keerde hij naar Mechelen terug, waar zijne vrouw hem met ongeduld waclitte. Voornemens hem nog verder te helpen, liet de Tilburgsche familie eenige dagen later naar zijn toestand infor- meeren, maar stond niet weinig verbaasd toen zij vernam, dat er volstrekt geen brand was geweest. De oplichter had dagen achtereen in dronkenschap verkeerd en zijn geld tot den laatsten cent ver- brast, en had het verhaal slechts verzonnen om opnieuw zijn dranklust te kunnen bevredigen. Den achtsten dezer maand had in het circus Salaraonsky te Moskou, een vreesaaujageud schouw- spel plaats. Een talrijk publiek was opgekomen, om een paard op een gespannen koord te zien loopende direeteur bracht den vierbeenigen acrobaat op een platform, ter hoogte van dertig voet boven den grond, vanwaar een koord dwars door het circus heen, naar een ander platform liep. Zeker- heidsnalve was onder het koord een sterk net aangebracht, en was om het paard een gordel aan- gebracht waaraan een touw was bevestigd, dat over een kotrol in den nok van het circus liep en waarvan het einde, op den grond door verscheidene personen werd vastgehouden. ,/Blondin" stapte reeds bij de eerste schreden op het koord met de achterbeenen misde gordel brak en het dier viel in het net, dat door de kracht van den val, met de ijzeren stangen, die het steunden en de inannen die de stangen vasthielden, naar beneden viel. Een onbe- schrijfelijk schouwspel volgde en het scheelde slechts zeer weinig, of de paniek had zeer noodlottige gevolgen gehad. Het paard werd uit het net bevrijd en de direeteur Salamonsky bracht het ten tweeden male op het platform, niettegenstaande het protest van bijna alle toeschouwers. Het dier weigerde echter hardnekkig om het koord te betreden en de direeteur was genoodzaakt de proef op te geven. Eugene Godard heeft een ,/luchtvloot" uit- gevonden, d. i. een groote schuit, welke door lucht- ballons door de lucht gevoerd wordt en waarin zich mitrailleuses, eenige duizenden werpgranaten enz. beviuden. Drijft nu zulk een //luchtvloot" boven een vesting, dan bekoeft men slechts de projectielen naar beneden te werpen om alles te vernielen. Tegen zulk een Dynamiteuse des Aris," zooals Godard zijn uitvinding noemt, is geen vesting meer bestand. Een Londensch meisje van 13 jaar, Eraile Fischer heeft een bewijs gegeven van voor haar leeftijd buitengewone geestkracht. Een eerlooze schurk, Julius Haber, liet zijn vrouw zit ten en lokte het meisje, onder voorwendsel dat zij even op het jongste kind, een zuigeling van 6 maanden, zou passen, aan boord van een schip, naar Rotter dam bestemd. Zij wist echter den kerel gedurende den overtocht op een afstand te houden, maar had toch medelijden met de twee arme kinderen, die zij met liefde oppaste. Te Rotterdam sloeg zij met verontwaardiging het aanbod van Haber af, om hem naar Bingen te geleiden. Zij ontliep hem eo keerde per stoomboot Maalstroom naar haar ouders terug, na eerst het geval ter kennis te hebben gebracht van de justitie. Of nu Haber uit eigen beweging naar Londen is teruggekeerd, of door tusschenkomst van de justitie, bleek niet uit het verhoor van den politie- rechter, voor wien deze zaak te Londen voorkwam. Zooveel is zeker, dat de schurk gestraft zal worden. Van 1 tot 15 November 1885. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 6 Nov. Herman Marie Gerard Kloppenburg, oud 34 j., jm. en Maria Klazina Grenu, oud 19 j., jd. 14 Nov. Jan Schieman, oud 28 j., jm. en Jacoba Suzanna Meijer, oud 30 j., jd. Geboorten. 3 Nov. Johanna Laurina, d. van Jan Marinus Zietse en van Willemina Roelse. Jaco- mina Maatje, d. van Levinus Hangoor en van Susauna Michielsen. 6 Nov. Matthijs, z. van Jacob de Back en van Jannetje van Boven. Adriana Cornelia, d. van Cornelis Klaassen en van Leuntje Anna Dooms. 7 Nov. Johannes, z. van Dirk Jacob Broeder en van Karolina Petronella Moggen- storm. 8 Nov. Jacobus, z. van Pieter Herrebout en van Cathalina Jansen. Maria Francina, d. van Lourens Franciscus Bos en van Ulalie Gijsel. 9 Nov. Charlotte Catharina, d van Pieter Johannes Kurvink en van Christina Bekkens. 10 Nov. Willem Pieter Franciscus, z. van Johanna Barbera vat Kolk. 12 Nov. Jacob, z. van Floris van der Peijl en van Jacomina van der Does. Overlijden. 1 Nov. Cornelia Kurvink, oud 64 j., echtg. van Pieter Donze. 8 Nov. Janna Pieternella de Yos, oud 12 j., d. van Leunis en van Krina Pieternel'a Hameliuk. 14 Nov. Rosalia Maria Louisa Remerij, oud 3 j., d. van Hijpoliet en van Maria Coleta van Stevendaal. HULST. Huwelijks-aangiften. 4 Nov. Florent Jan Reiss, oud 27 j., jm. en Maria Anna van den Berghe, oud 32 jjd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Nov. Josephus de Zaegher, oud 23 j., jm. en Maria During, oud 24 j., jd. Overlijden. 4 Nov. Paulina Catharina Leenders, oud 51 j., d. van Petrus en van Cornelia de Nijs. 8 Nov. Ludovicus Franciscus Brand, oud 42 j., echtg. van Johanna Cornelia Kramers. AXEL. Geboorten. 1 Nov. Cornelia Adriana, d. van Johannes Matthias Meijer en van Leentje Joukman. 6 Nov. Maria, d. van Gilles Zegers en van Engeltje Bakker. 8 Nov. Cornelia, d. van Andries de Klerk en van Helena Schuitvlot. 15 Nov. Cornelia, d. van Johannes Kotvis en van Maria den Hamer. Janna Maria, d. van Jan Scheele en van Francina Balkenende. Overlijden. 3 Nov. Cornelis Scheele, oud 18 m., z. van Reinier en van Elizabeth Maria de Bruijne. 4 Nov. Cornelis Johannes Jansen, oud 4 j., z. van Jacobus en van Neeltje van den Berge. 13 Nov. Amelia Puijlaert, oud 60 j., echtg. van Petrus Burm. 14 Nov. Janneke Verstraten, oud 70 j., wed. van Marinus van Driel. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 6 Nov. Franciscus Ludovicus, z. van Anthonius Ludovicus Mattens en van Maria Magdalena d'Hont. Petrus Jacobus, z. van Fer- dinandus Augustus Reijns en van Anna Catharina Schuren. C LIN G E. Huwelijks-aangiften. 6 Nov. Alouisius Leonar- dus Heijmans, oud 31 j., jm en Joanna Catharina Timmerman, «ud 27 j., jd. Geboorten. 11 Nov. Eduardus Felicianus, z. van Alphonsus Carolus Bouweraerts en van Johanna Catharina de Kever. Levinus Antonius, z. van Thomas Josephus Pieters en van Maria Louisa Bouwens. Eleonora, d. van Charles Louis Zaman en van Maria Florentina Pauwels. 12 Nov. Euphrasia Emelia, d. van Carolus Ludovicus Spaenhoven en van Maria Ludovica van der Ileijden. Overlijden. 1 Nov. Een als levenloos aange- geven kind van het m. geslacht van Aloise Magnus en van Maria Theresia Haulez. 3 Nov. Petrus Henricus van Ertvelde, oud 3 w., z. van Seraphinus en van Coleta Pauwels. 8 Nov. Rosalia Smet, oud 36 j., echtg van Eduardus Vlaeminck. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslacht van Eduardus Vlaeminck en van Rosalia Smet. HOEK. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Nov. Pieter Buijze, oud 22 j., jm. en Adriana Heinsdijk, oud 19 j., jd. Geboorten. 9 Nov. Sara Lisia, d. van Jacobus van Hermon en van Janna Klaassen. 10 Nov. Jacobus, z. van Jacobus de Groote en van Levina de Blaeij. 13 Nov. Andries, z. van Cornelis Drabbe en van Janna Verheijke. 14 Nov. Jacobus, z. van Mattheus de Blaeij en van Elisabeth Vinke. Overlijden. 4 Nov. Salomon Verbrugge, oud 1 m., z. van Pieter en van Janna Moes. 12 Nov. Elizabeth Michielsen, oud 70 j., wed. van Jacobus Scheele. OSSENISSE. Geboorten. 9 Nov. Ludovicus, z. van Petrus du Bois en van Rozalia de Waal.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2