Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2140. Woensdag 18 November 1885. 25e laargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Itit hliid rerNChljut Uinsdat- en Vrijiinsaroiid bij den uitgevcr P. J. V A N D E S A W O E te Ter IVeuzen. Ir*oIitielt Overzicht. In Albion heeft men het te druk met de ver- kiezingen om met de gedachten aan den St. Laurens of de Irawaddy te verwijleu, zelfs de Dardeuellen worden vergeten of althans op den achtergrond gesteld. Gladstone preekt en pleit voor zijn politiek De 76jarige houthakker voerde op zijn tocht naar het noorden overal net woord, waar de trein maar even stil hield, ten aanhoore van duizenden die waren samengestroomd om den grooten politieker eenige minuten te hooren. Het daverend gejuieh overstemde de stoomflnit, als het sein tot vertrek werd gegeven eu de „old man" met verjongde geestkracht uit het raam van zijn spoorwegcoupd nog tot de menigte sprak, liier over de nood- zakelijkheid om de eenheid der liberale partij te handhaven, daar over het program dezer groep eu elders, waar hij eene philippica tegen fair trade" ten beste gaf. Te Ediuburg zei de speecher ten opziehte van Ierland, dat men in het nieuwe parlement rekening zou moeten houden met eene aanmerkelijk versterkte nationalistische partij, die voor Ierland volledige plaatselijke automie zou eiscnen. Daarom was het te hopen, dat de libe- ralen, die ongetwijfeld dezen eisch met welwillend- heid zouden overwegen, eene meerderheid in het parlement zouden uitraaken. De liberalen toch zouden geneigd zijn, aan de billijke wenschen der Ieren gehoor te geven, voor zoover deze niet in strijd waren met de eenheid van het rijk en met het gezag van het nationale parlement. Eenheid van het rijk boveual, want »wij zijn alien over- tuigd, mannen, vrouweu en kinderen, dat het de wil der Voorzienigheid is, dat deze eilanden een vereenigd Koninkrijk zullen uitmaken." Gevaarlijk zou de heer Gladstone het achten, wanneer de conservatieven met de Paruellisten samen eene meerderheid konden vormen, omdat iedere controle van de eischen der Home Rulers dan zou ontbreken. Op het punt van de vrijheden en rechten, die aan Ierland zouden worden geschonken, bepaalde de rede van den heer Gladstone zich tot weinig zegaende algemeenheden. De heer Gladstone heeft met zooveel nadruk gewezen op de noodzakelijkheid, om de bevoegd- heid en den invloed der vertegenwoordiging van het vereenigd Koninkrijk niet te besnoeien, dat men hem veilig voor een tegenstander kan houden van het door de Home Rulers gewenschce Iersche parlement. Dat er in Engeland met spek geschoten wordt in de verkiezings-periode zal voor iedereen dui- delijk zijn. En waarom niet, men doet het immers overal. Er worden zelfs in Londen conservatieve en liberale hondjes te koop aangeboden. Parnell zal zeker wel begrepen hebben, dat ook Gladstone nog geen volbloed ,/IIome Ruler" is. De toestand van het Pyreneesche schiereiland FEUILLETON. Een Boef als Politiedionaar. (S 1 o t.) Vidocq en zijn makkers hadden nu nog een muur over te klimmen, toen een groote kettinghond uit zijn hok te voorsehijn sprong en door zijn verwoed geblaf de waakzaamheid der wacbten gaande maakte. Al de honden der gevaugenis en de krankziunigen begounen nu om strijd te blaffen, te huilen en te schrecuwen. Te midden van dit vreeselijk rumoer kwamen de soldaten en oppassers van alle kanten toeschieten en brachten hen sp >edig weer in ver- zekerde bewaring. Op 20 October vertrok het transport waartoe Vidocq behoorde, naar Brest. Zes dagen na zijn aankomst in het bagno deed hij weer een poging om zich te bevrijden. Ik had mij als matroos verkleed verhaalt hij en kwam ongeliinderd uit 't bagno. In Brest was ik niet bekend en dwaalde daarom langen tijd door de stad voor ik de poort bereikte. Hier bevond zich en voormalig opzichter van het bagno, Lichique genaamd, voor wiens scherpen blik geen gevangeue, die eenigen tijd de ketting had gedragen, zeker was Hij herkende zijn „klanten" niet alleen aan bun blik en houding, maar ook aan een geheel eigenaardig kenteeken. De galeiboeven trekken namelijk, zonder het zelven te weten, altijd met den voet waaraan de kogel is vast gesmeed geweest. is allertreurigst. Koning Alfonso is rog steeds zeer ziek en vertoeft op het kasteel Pardo. De Koninklijke lijfarts Commillas is ontslagen. Een deel van den winter zal de Vorst te San Lucas doorbreugen. De Republikeinen bereiden een op- stand voor en hoewel de regeering alle voor- zorgsmaatregelen neemt door manoeuvreeren met troepen, gendarme en politie, het leger zell deugt niet, een groot deel is behept met een revolu- tionairen geest. Uit Castelar's rede straalt niet veel Pruisenvrees. Hij dreef den spot met de pretention der Hamburgsche kooplieden, en voegde er bij, dat het arme Duitschland, waar de menschen van honger omkomen, juist kolonien gaat zoeken na een oorlog, die milliarden in het laud heeft gebracht. Ondanks dit moesten jaarlijks nog honderd duizend Duitschers over zee gaan, omdat zij thuis gebrek leden. Castelar besloot, dat de theorie van den ijzeren kanselier, als zouden on'oezette landstreken aan Duitschland behooren, Europa tot de dagen der barbaarschheid zoude terugvoeren, dat het recht aldus voor de macht zou onderdoen. Uit Manilla seint men dat het Spaansche fregat „Arragon" de Palao-eilanden heeft bezocht en daar de Duitsche vlag geheschen vond. De staart van de muis wordt langer. Het is vrij onversckillig of er van de schending der grenzen, door Servie aan de Bulgaren ten laste gelegd, een woord waar is, want wij weten, dat de Koning van Servie het vaste voornemen had den oorlog te wagen, terwijl de vorst van Bulgarije alle reden had, om dien te vermijden. Toen den 18 September de Bulgaarsche eenheids- beweging de wereld verraste, meenden de Servische staatslieden, dat ook nu weldra Macedonia zou opstaan en een deel er van gemakkelijk zou kunnen worden genomen. Servie mobiliseerde met inspanning van alle krachten, maar Macedonia bleef, door den invloed der Bulgaren, die door eene uitbreiding der beweging tot binnen de grenzen van Turkije zouden worden geschaad, volkomen rustig. En de Servische Koning stood intusschen aan de grenzen met zijn volk onder de wapenen, doch dorst Turkije niet aanvallen en dorst evenmin naar huis gaan, zonder voor de zware offers, die hij van zijn volk had gevergd, het eenige vergoeding te kunnen bieden. De verbittering tegen den vorst van Bulgarije, die de Serviers had verstoken van de gelegenheid, om hunne grenzen uit te breiden ten koste van Turkije, gepaard met de vrees voor de gevolgen der teleurstelling zijner onderdanen, deed Koning Milan besluiten, te beproeven, of hij niet een strook van Bul garije kon annexeeren. Liep het tegen, dan zou Oostenrijk, welks politiek hij tegen de Russische gewillig heeft gediend, hem wel weten te beschermen. En zoo is dau Zaterdagochtend Koning Milan Bulgarije binnengetrokken en met spanning waclit Europa de gevolgen af. Ik moest dien gevaarlijken oppasser voorbij, die met een pijp in den mond voor het wachthuis zat, om ieder die in of uitging, met zijn doordringenden blik op te nemen. Daar ik wist, dat ik een moeilijk oogenblik te doorstaan had, raapte ik al mijn moed bijeen, naderde hem bedaard, zette een kom met melk die ik voorbedachtelijk droeg, op den grond, haalde een pijp voor den dag en vroeg om wat vuur. Hij voldeed aan mijn verlangen en maakte nog wat gekheid, waarop ik mijn kom weer opnam en zeer bedaard de poort uitging. Nauwelijks had ik een uur geloopen of ik hoorde drie kanonschoten, welke den boereu aankondigden, dat een galeiboef voortvluchtig was en dat er 100 francs mee te verdienen waren met hem terug te brengen. Een oogenblik later kwamen van alle kauten mannen, met knuppels, hooivorken en zeisen gewapend, te voorsehijn, om den vluchteling op te sporen. Velen hunner liepen mij vlak voorbij, maar daar ik een compleet matrozenpak aan en een pruik op had op 't bagno wordt den gevangenen het haar zoo kort mogelijk afgeknipt sloegen ze geen acht op mij. Bij het invallen van den nacht ontmoette ik twee vrouweu, die mij, op mijn vraag naar den weg in hun provinciaal dialect antwoordden, waarvan ik met den besten wil geen woord verstaau kon. Ik gaf haar door gebaren te kennen, dat ik eenig voedsel verlangde, waarop zij mij naar de dorpsherberg brachten. De waard, tevens veldwach- Met het oog op het groote belang voor alle grondeigenaars en vele landbouwers nemen we onderstaand schrijven over de typenschatting, voor- comende in de Amsterdammer, over. In iedere schattingsafdeeling moest als voorbeeld een zeker aantal boerderijen of losse gronden, uit- makende '/so gedeelte der totale oppervlakte van de geheele afdeelir.g, op nieuw geschat worden om de huurwaarde in de wet belastbare opbrengst genoerad van ieder stuk grond te leeren kennen. De boerderijen of grondstukken, die men hiertoe uitkoos, worden typen genoemd. Als grondslag voor die schatting moest de wer- kelijke huurprijs dienen, waarvoor de gronden of boerderijen verhuurd waren in de vijf jaren, die aan de schatting voorafgingen. Waren het losse stukken land, b. v. hooilanden of dergelijke jaarlijks publiek verhuurde gronden, dan is de zaak tamelijk eenvoudig, doch betrof het boerderijen, dan wordt de zaak ingewikkelder. Laten wij dat door een voorbeeld oplielderen. De denkbeeldige boerderij ,/Vredelust" b. v., groot 30 hektaren, was verhuurd voor f 2400. Nu wordt van dien huurprijs afgetrokken f 300 voor polderlasten en f 25 voor onderhoud van bruggen, alsmede de vroeger geschatte belastbare opbrengst der gebouwen ad f 275, dus totaal f 600, waardoor de zuivere huurwaarde der boer derij f 1800 bedraagt. Zijn nu alle grondstukken precies van dezelfde hoedanigheid, dan wordt de schatting tamelijk eenvoudig, nl. f 60 per hektare, maar zijn de gronden ongelijksoortig, bestaat een gedeelte uit bouwland, een ander deel uit goed, een vierde deel uit slecht weiland en eiudelijk een gedeelte uit bosch en heide, dan wordt de zaak ingewikkelder. Ieder grondstuk wordt afzonderlijk voor zijn belast bare opbrengst per hektare getaxeerd en alle taxa tion te zamen moeten voor de geheele boerderij de som van f 1800 uitmaken. In den regel zal wel het eindcijfer van alle onderdeelen der boerderij, die voor type gebruikt is, overeenkomen met het totaal bedrag der zuivere huurwaarde der geheele boerderij, maar er is ook een geval denkbaar, dat zij daar van afwijkt, nl. als de boerderij te hoog of te laag verhuurd ware geweest. In dit geval kon de commissie eene wijziging der feitelijke huursom onderuemen en de belastbare opbrengst brengen op de som, waar- naar omringende gelijksoortige gronden verhuurd zijn. Het zou echter een dwaasheid geweest zijn, om juist zulke te hoog of te laag verhuurde gronden tot typen te kiezen, maar alle mensche- lijke werk is onvolmaakt. Het groote belang voor iederen grondeigenaar om de typenschatting, al is het ook van de gronden ter, zat in zijn uniformkleeding bij't vuur. Toen ik hem zag, durfde ik hem bijna niet te naderendoch ik trok mijn stoute schoenen aan en vroeg hem, zonder verdere inleiding, waar de burgemeest.er wooude, dien ik spreken moest. „Dat ben ik," riep eeu boer, met een wollen shapmuts op en klompen aan, die aan een tafeltje zat. Deze ontmoetiug bracht mij in geen geringe verlegenheid, daar ik, onder voorwendsel van naar den burgemeester te zoeken, ongemerkt het dorp had willen verlaten. Ik hield mij echter goed ging naar den man met de slaaprauts toe en vertelde hem, dat ik op weg van Morlaix naar Brest verdwaald was en nu bij hem om raad kwam, daar hij wel de eenige in't dorp zou zijn die verstaanbaar Fransch kon spreken. liierop vroeg ik hem verder of er geen mogelijkheid was om dien avond Brest te bereiken. Hij antwoordde, dat er geen denken aan wasmaar dat ik, zoo ik lust had, dien nacht bij hem in Jt hooi kon slapen en den volgenden dag met den veldwachter, die een opgevangen galeiboef naar die stad moest terugbrengen, de reis mede kon maken. Den volgenden dag werd Vidocq herkend eu goed gekneveld naar 't bagno teruggebracht. Kort daarop ontsnapte hij en met beter gevolg. Wij laten hem weer aan 't woord „Daar het mijn voornemen was om in't hospitaa te komen, maakte ik mij ziek met tabaksnat en ik werd dan ook in de ziekenzaal gebracht. Na zijner buren, na te gaan, is gelegen in hetgeen "ater gebeuren zal met zijn eigen gronden. Deze worden nl. niet naar de reeele waarde, waarvoor zij verhuurd waren, in de registers der grondbelasting opgenomen, maar deze worden vast- gesteld bij vergelijkirig met gelijksoortige gronden der typen. Zijn dus de typen onjuist geschat, dan wordt ook de belastbare opbrengst der omliggeude gronden onjuist vastgesteld. Voor eenigen tijd vervaardigde de heer Joh. Falise, modelleur te Wageningen, eene fraaie, welgelijkende buste van H. K. H. Prinses Wilhel- mina. De vervaardiger zond een exemplaar aan I. M. de Koningin ten geschenke, waarvoor hij rlarer Majesteits bizonderen dank mocht ontvangen, met de opmerking evenwel, dat eenige kleine ver- anderingen gewenscht werden. Daar de buste vervaardigd was naar eene photografie, die reeds sedert geruiinen tijd in den handel was, ontving de heer Falise thans namens H. M. de Koningin een der jongste photografien van de kleine Prinses, om daarnaar de gewenschte veranderingen aan te brengen. Het gerucht wil, dat men de dieven van gouden en zilveren voorwerpen, onlangs te Seheve- ningen bij de firma Verschuur ontvreemd, op het spoor zou zijn. Indien dit waarheid bevat, dan zouden twee Duitschers de daders zijn, die reeds naar Noord-Amerika de wijk zouden hebben ge nomen. Een ijverig onderzoek wordt ingesteld. We gelooven dat vanwege Z. H. de Paus pogingen gedaan zijn om Dr. Metzger te bewegen dezen winter voor een paar weken naar Rome te komen om daar Z. H. in behandeling te nemen. H. Uit zekere bron meldt men aan het Dagbl. dat de Nordd. Lloyd nog uiet definitief heeft be- sloten hoe 't met den gesubsidieerden Duitschen maildienst naar Australia en Azie gaan Zal. Of- schoon door den Duitschen Bondsraad Vlissingen als aanleghaven gekozen is, schijnen er nu toch nog weer onderhandelingen gaande te zijn en wel met de Belgische regeering. In Zuid—Duitschland en Rijnland is men nl. niet voor Vlissingen ge- stemd en te Bremen daarentegen is een gedeelte der belanghebbenden tegen het aandoen van eenige Nederlandsche of Belgische haven. Aan den Loosduinschen weg, nabij den tol, gemeente 's Gravenhage, had een brutale aan- randing plaats. De postbeambte De Koning, belast met het incasseeren van gelden, van de Beeklaan naar de stad terugkeerende, werd plotseling aangegrepen door een hem onbekend persoon, die hem toevoegde ,,'t zit er bij jou beter aan dan bij mijn" en hem daarop zijn portefeuille met geldswaarde trachtte te ontrooven. Dit gelukte hem echter niet. De K. haalde den sleutel van zijn huisdeur uit den zak een paar dagen was ik echter weer gezond en moest dus naar een ander middel omzien. Te Bicetre had ik geleerd om ontsteking en zweren te doen ontstaan, zooals sommige bedelaars doen om medelijden op te wekken. Ik wendde een middel aan dat mijn hoofd ontoonbaar maakte en den dokter in verlegenheid bracht. Men oordeelde, dat het een kwaadaardige waterzucht was en ik het niet lang zou maken. Ik moest in bed blijven en vond al gauw gelegenheid mij van de kleediug eener zuster van barmhartigheid, die mij oppaste, meester te maken en mij op die wijze met waterzucht en al uit de voeten te maken. Te Rennes noodigde een goedhartise pastoor zuster Vidocq aan het ontbijt en beval haar, bij het afschied nemen, aan om vooral hare geschokte gezondheid te ontzien. Op den avond van den- zelfden dag vond ik eene vriendelijke ontvangst bij een boer, die mij met zijne dochters in den vertrek logeerde. Door allerlei omstaudigheden wellicht door het opnieuw uitoefenen van zijn gauwdievenberoep, werd Vidocq ondanks de meeste omzichtigheid na eenigen tijd wederom gevat en in het bagno van Toulon opgesloten. Hier kwam hij met beruchte boosdoeners in aanraking. Hij kon het, volgens zijne latere verklariDg, bij die heeren niet uithouden, nam daarom natuurlijk de vlucht en zocht zich op de eene of andere manier door de wereld te helpen. Onder een deftigen naam wijdde hij zich TER NElIZEfSCHE COIIRANT i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1