Landbouvvberichten. (iemengde berichten. Telegrafische berichten. haar, die driftig van aard en bij ongesteldbeden ,/in de war," was, tot zulke daden vervoerd had is in voorloopige hechtenis gebracht. Gisteren werd te Nederlangbroek, in den familie-grafkelder bijgezet bet stoffelijk overschot van Mr. C. T. Graaf Van Lijnden van Sandenburg, Minister van Staat, lid der Eerste Kamer, enz. De begrafenis was zeer deftig. Aanwezig waren de vertegenwoordiger van HH. MM. de Koning en de Koningin, Graaf Schim- melpenninck van Nijenhuis, en die van de Groot- Hertogin van Saksen, Graaf V an Randwijck. Voorts leden van de Eerste en van de Tweede Kamer der Staten—Generaal, Gedep. Staten van Utrecht, de burgemeesters van Nederlangbroek en van omliggende gemeenten en vele aauzienlijke belangstelleuden. Aan de groeve werd het eerst het woord ge- voerd door het lid der Eerste Kamer, den heer Huydecoper van Maarseveen, daarna namens het college van Gedep. Staten van I trecht door den heer De Beaufort, vervolgens door de heeren Ds. Wentinck en den heer Van Weede van Dijkveld. Eindelijk hield de heer Melvill van Lijnden een rede bij het lijk van zijn overleden vriend waarbij hij de uitstekende hoedanigheden van den ontslapene, diens groote bekwaamheden, zijn scherpzinnigheid, helder oordeel en b'ovenal zijn edel karakter schetste en hulde bracht aan zijn minzaamheid en hartelijkheid voor alien met wie hij in aanraking kwam. Ten slotte bedankte deze spreker voor de eer den betreurden doode aangedaan. Op de lijkkist waren een tiental kransen en een kruis van bloemen nedergelegd. De belangstelling bij aanzienlijken, zoowel als bij de eenvoudige dorpelingen, was bij deze plech- tigheid zeer groot. Eergisterenavond ruim half twaalfliepen twee persouen in de Damstraat te Amsterdam de bekende socialistische liederen te zingen. Een heer, die hen tegenkwam, zeide „houdt toch daarmee op't wordt vervelend." Onmiddellijk volgde daarop eene woor- denwisseling, en ten laatste kwam het tot handtas- telijkheden. Voor beide partijen daagde hulp op. Plotseling werd een schot gelostvolgens het getuigenis van zes personen door zekere E. De politie mengde zich thans in de zaak, en de schutter werd door twee rechercheurs, de overigen door de straatpolitie in arrest genomen. Allen gingen naar het bureau der eerste sectie, waar bij afwezigheid van den commissaris dier sectie, het procesverbaal door den hoofdcommissaris Steenkamp werd opge- maakt. Bij de fouilleering van E. werd het vuur- wapen niet gevonden. Eerst kwart voor drie was het getuigenverhoor afgeloopen. Eergisteren ankerde op de reede voor Maassluis eene Engelsche vischsloep, welke aldaar ontscheepte om door tusschenkomst van den consul naar hun vaderland teruggezonden te worden, 19 personen, behoorende tot de equipage van den Schotschen stoomlogger ,/The Grave," die Dinsdagavond op onze kusten verbrandde. Met groote moeite haddeu zij zich in hunne sloep kunnen redden, en eerst na eenige uren op de Noordzee rondgezwalkt te hebben, slaagden zij door middel van vuurpijlen er in, de aandacht te trekken van eerstgenoemd vaartuig. De brand was ontstaan door het broeien der kolen. zijn de heeren R. Ropner Cie., te Hartlepool. Gisteren morgen ging de stoomboot op naar Gent, waar het evenals te Selzaete en Langerbrugge met salutschoten werd begroet. De burgemeester en schepenen van Gent begaven zich aan boord en reikten den kapitein eene eerevlag en eene medaille over. Des avonds werd aan boord een lunch gebruikt. Op de Woensdag jl. alhier gehouden jaarlijk- sche paarden- en veemarkt waren aangevoerd 8 paarden, 44 stuks rundvee en 81 varkens. Premieu werden uitgereiktvoor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, le premie f 4 aan Jacobus Dieleman te Zaamslag2e premie niet uitgereikt voor het schoonste merriepaard van min stens 2 jaar oud, le premie f 5 aan Joz. de Eeijter te Ter Neuzen; 2e premie 2 aan M. Verbruggete Iloekvoor het schoonste jongpaard tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie f 4 aan Joz. de Feijter te Ter Neuzen; 2e premie 2 aan M. Verbrugge te Hoek; voor den schoonsten springstier van minstens 1 jaar oud, 5 aan H. Wolfert te Ter Neuzenvoor het schoonste stuk rundvee (stieren uitgezonderd) uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie 4 aan H. Hartog te Ter Neuzen2e premie 2 aan J. P. Scheele te Ter Neuzenvoor als voren van buiten die kantons aangevoerd, le premie 4, 2e premie 2 beiden aan P. Bake te Assenede voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le premie 5 aan J. P. Scheele te Ter Neuzen; 2e premie f 2 aan A. Pranse te Hoekvoor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar oud, f 4 aan J. P. Scheele te Ter Neuzenvoor het schoonste kalf van i tot 1 jaar oud, f 3 aan de wed. A. Dieleman te Zaamslag; voor het vetste stuk rund vee (stieren uitgezonderd), f 5 aan E. Bannet te Ellewoutsdijkvoor het grootste getal ter markt aangevoerd rundvee, f 4 aan J. P. Scheele te Ter Neuzen; voor het grootste getal ter markt aangevoerde varkens boven de 6 stuks, f 2 aan P. Sandre te Meerdonck. Gedurende het loopende jaar zijn aan denspoor- weg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden aan de flinke werking der brandspuit, is het huis en de naburige woningen gespaard gebleven. De oorzaak is onbekend; alles was tegen brandschade verzekerd. Hulst. Bij de Roomsch Katholieke gemeente alhier is door den bisschop van Breda benoemd tot kapelaan de heer A. M. Woestenberg en tot adsistent de heer J. Pillot. Borssele, 12 November. De verdachte van den diefstal met inbraak bij de weduwe Roozendaal, die den 24 October, na ruim drie weken in hechtenis geweest te zijn, ontslagen werd, is Dinsdagavond den 10 dezer, weder gearresteerd en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. De arrestatie geschiedde ditmaal door rijks- veldwacht uit Aruemuiden en Middelburg. - Te Midwolde c. a., in Groningen, is bij de Hervormde gemeente tot predikant beroepen de heer M. C. Miiller, thans te Thesinge, vroeger te Sas van Gent. Middelburg, 13 November. Heden werd alhier aanbesteed het onderhoud en de verbetering gedu. rende 1886, 1887 en 1888 van de havenwerken te Breskens. Raming f 8000,per jaar. Hiervoor had het minst ingeschreven de heer Verkuijl Quakkelaar, te Ylissingen, voor f 6870,- Men is gewoon ooft in den kelder of op zolder te bewaren. Dit is verkeerd, getuige de rimpeligheid van huid, die appelen en peren in den winter aannemen, wanneer ze op die wijze bewaard worden. Waarom ze niet liever, evenals aardappelen, ingekuild op een drooge, beschutte plaats in den tuin? Wie een tuin heeft moest dit reeds lang gedaan hebben en wel op de volgende wijzeOp een liooge en drooge plaats maakt men een soort langen kuil, bedekke bodem en wanden met stroo, waarop de appels en peren niet hooger 7 palm gelegd worden en niet meer dan 5 H L. in een kuil. Vervolgens dekke men ze met stroo en blad, terwijl, wanneer de vorst invalt, deze bladeren met een 3 palm dikke laag aarde bedekt worden. In deze „kuilen" wordt het vleesch van het ooft smakelijk en volstrekt niet slap. TER NEUZEN, 13 November 1885. Eergisteren kwam op deze haven het Engelsche stoomschip Waltington, kapitein F. Davies, ko- mende van West-Point, Noord-Amerika, beladen met 5350 balen katoen en bestemd voor Gent, aan het adres der heeren Joski Mestdagh. Dit is, zooals we vroeger meldden, het grootste stoomschip dat te Gent aankwam. Het heeft eene lengte van 260 Eng. voeten of 79,36 M., eene breedte van 10,49 M. De inhoud is 1160,93 ton. Twee millioen K.G. koopwaren kan het vaar tuig bevatten. De diepgang is 17 voet. Dereeders Januari 28 9 m., 8 s., 7 r. ij., 8 k., 1 1. Februari 28 10 s., 8 r. ij., 5 m., 3 k., 2 L Maart 33 13 s., 6 r. ij., 5 k., 4 h., 4 1., 1 p. April 32 14 s., 5 r. ij., 4 k., 41., 3 h., 1 w., 1 m. Mei 25 14 s., 8 r. ij., 2 h., 1 m., Juni 50 14 s., 12 h., 9r. ij., 8 m., 4 1., 3 k., Juli 42 19 s., 13 m., 4 r. ij., 3 h., 3 1. Augustus 39 18 s., 7 m., 5 r. ij., 4 h., 3 k., 2 1. September 36 18 s., 9 r. ij., 3 1., 2 k., 2 h., 2 m. October 39 15 s., 9 r. ij., 6 m., 3 k., 3 h., 3 1. "352 40798 41303 49665 31027 28807 65634 69079 54481 45974 49439 476207 Uitgevaren zijnin Januari 21, Februari 29, Maart 28, April 29, Mei 26, Juni 36, Juli 47, Augustus 37, September 27 en October 34 zee schepen. Koewacht. L.l. Zondag omstreeks 8 ure, werd eensklaps de klok geluid, ten teeken dat er brand was in het dorp. Spoeaig waren velen op de been, die dan ook den stal naast de woning van J. Borgt in voile vlam zagen. Dadelijk was men bezig het zich in dat huis bevindende meubilair enz. te ver- wijderen, wat ook in de naburige huizen geschiedde. In korten tijd was de brandspuit bij de ramp. Dank aan den onvermoeiden ijver van onzen burge meester en secretaris, aan vele hulpvaardigen en de hem ten laste gelegde vervalsching en tot acht- jarigen dwangarbeid veroordeeld. Hij maakte in zijne gedenkschriften geen melding van de toen ondergane schavotstraf, bestaande in tepronkstelling en een brandmerk. Met eenige anderen werd hij naar Bicetre gebracht, vanwaar hij naar 't bagno te Brest, getransporteerd zou worden. Onderweg deed hij weer een wanhopige poging om te ontvluchten. Hustel, een der oppassers die ons geleidde, aldus verhaalt Vidocq, had ons op eene geheel ei; aardige manier aan elkaar geketend en bovendien was iedere gevangene aan de voeten voorzien van een kogel van 15 pond. Ook was het toezicht zoo scherp, dat er geen denken aan was, om door list onze vrijheid te verkrijgen. Ik sloeg daarom mijn makkers voor ons met geweld te bevrijden en gelijk ik gedacht had waren alien daartoe bereid. Desfaneux, de knapste onder ons, was altijd voorzien van eenige horlogeveeren en wij werden door hem in staat gesteld onze ketenen door te vijlen. Om onze wachters zoo lang mogelijk te misleiden, was alles nagenoeg doorgevijld. Toen wij ons in het midden van het bosch van Com- pibgne bevonden, werd het afgesproken teeken ge- geven: onze boeien vielen af; wij sprongen van den wagen en verstrooiden ons in het bosch. De vijf gendarmen en acht dragonders die ons geleide uitmaakten, vervolgden ons met bloote sabels en goede geweren. Wij verscholen ons achter de boomen en toen wij zagen, dat we niet ontkomen konden, namen wij steenen op en maakten ons tot een vertwijfelden tegenstand gereed. De soldaten wisten in 't eerste oogenblik niet wat zij doen zouden, maar daar zij goed gewapend waren, besloten zij den strijd te wagen en schoten twee onzer dood, terwijl vijf anderen gewond werden. Nu wierpen de overige vluchtelingen zich op de knieen en smeekten om genade. Enkelen waren reeds uit eigen beweging weer in den wagen ge- klommen en Hustel, de oppasser, die zich op een eerbiedigen afstand had gehouden, liep nu op een der gevangenen toe en doorboorde hem met zijn sabel. Die daad wekte de woedde der gevangenen dermate op, dat een niouwe strijd ontstond, waarbij wij echter weer het onderspit delfden. Toen wij te Senlis aankwamen, werden wij in de gevangenis geworpen, welke akeliger was dan alle die ik tot dusver gezien had. Vidocq was nauwelijks twaalf dagen in Bicetre, toen hij ook daar een plan tot ontsnapping maakte, zooals er in die gevangenis nog geen was voorge- komen. Met behulp van een menigte andere ge vangenen, groef hij een gang onder den grond en kwam zoodoende op de wandslplaats der krank zinnigen terecht. (Slot volgt.) KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 13 November. VeroordeeldA. V., werkman, en M. V.> beiden te Ter Neuzen, ter zake van het uiten van scheldwoordenieder in eene boete van f 0,50, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. U. v. D., lierbergier te Assenede, ter zake van overtreding der jachtwet; in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. D. J. G., werkman te Assenede, ter zake als voren; in eene boete van f 10, subs. 3 gevang., met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen geweer en bevel dat uit te leveren of te betalen de waarde, bepaald op f 5, subs. 2 ;dagen gevang. W. B., werkman te Hoek, ter zake als voren; in twee boeten, elk van f 10, subs. 3 dagen gevang. voor iedere boete, met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen geweer en bevel dat uit te leveren of te betalen de waarde, bepaald op f 5, subs. 2 dagen gevang. C. H., landbouwer te IJzendijke, P. V., J. d. S., werklieden, S. S. P., C. B. en P. Ralien te Philippine, E. M. D. en R. Z., te Ter Neuzen, ter zake van het gaan over eens anders bezaaiden grond; ieder in eene boete van f 1, subs. 1 da? gevang. A. d. B., poelier te Stekene, ter zake van het rijden met ongemuilkorfde hondenin eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. J. G., visscher te Ter Neuzen, ter zake van het leggen van vischtuig in de sluis van een wa terleiding; in eene boete van f 50, subs. 5 dagen gevang. E. C. en E. v. d. W., werklieden te Hoek, ter zake van het beschadigen van de krammat van een polderdijk; ieder iu eene boete van f 1, subs, 1 dag gevang. F. D., landbouwer te Axel, ter zake van over treding der ijkwet; in zeven boeten, elk van f 0,50, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete, met ver beurd verklaring der in beslag genomen gewichten. C. W., werkman, A. d. P., herbergier, beiden te Axel, en F. d. B., arbeider te Koewacht, ter zake van overtreding der visscherijwet; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. M. S., visscher te Axel, ter zake als voren; in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. J. A. J. d. R., arbeider te Ter Neuzen, en A. K., arbeider te Zuiddorpe, ter zake als voren ieder in eene boete van f 6, subs. 3 dagen gev B. v. W.,visscher te Zuiddorpe, ter zake als vorenin twee boeten, elk van f 6, subs. 2 dagen gevang. voor iedere boete, met verbeurd verklaring van het in beslag genomen net en de opbrengst der verkochte paling ad f 0,30. J. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang., met verbeurd verklaring en bevel tot uitlevering der vischkorven of betaling der waarde ad f 0,50, subs. 1 dag gevang. L. A., brugwachter te Ter Neuzen, G. A. V koopman te Kortrijk, en A. F. d. R., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronken schap; ieder in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. P. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; iu eene boete van f 0,50, subs. 1 gevang. H. J., horlogemaker te Axel, en Y. d. C., ar beider te Westdorpe, ter zake als vorenieder in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. G. W., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 11, subs. 4 dagen gevang. Allen in de kosten. VrijgesprokenC. J. v. IT., brugwachter te Sluiskil, van overtreding der visscherijwet. Oiitslagcii van rechtsvervolgingL. H., werk- ster te Westdorpe, ter zake van eenvoudige diefstal, met bevel tot teruggave der overtuigingsstukken. De kosten ten laste van den staat. dag De opbrengst van 's Rijks middelen over de maand October 11. bedroeg f 11,064,722,05^ te gen /9 ,387,949,75^ in dezelfde maand van het vorig jaar. Over de tien eerste maanden van dit jaar was de opbrengst f 87,156,023,62^ tegen f 85,066,392,78^ over hetzelfde tijdvak van 1884. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, ontving dezer dagen de hoogst belangrijke gift van f 1000, door een overleden weezenvriend aan de inrichting geschon- ken. Indien in de avonden van 26 tot 28 November de lucht onbewolkt is, zal men waar- schijnlijk een prachtigen sterrenregen kunnen waar- nemen. Te Ravestein verkeert weer eens een man in levensgevaar, doordien men een wond, die hij beliep, trachtte te genezen door er spinnewebben op te leggen. De bevolking van het „Groene Weeshuis" te Groningen verkeert sedert vijf dagen in de grootste onrust. Een 17jarig weesmeisje is nl. spoorloos verdwenen. De onlangs vermelde penning, aan kapt. Bentinck geschonken na den slag van Doggersbank, is door directeuren van Teylers Stichting te Haarlem voor f 1400 aange- kocht. In de gemeente Halfweg is een 14jarig meisje door eenige jongens aan 't schrikken ge- maakt, aan de gevolgen overleden. Omtrent de Dinsdag gehouden eerste bijeen- komst der Belgische Kamer meldt men, dat de leden van de rechter- en die van de linkerzijde ditmaal door verschillende deuren binnenkwamen. Tot heden was het slechts een ideale lijn, die beide groepen van elkaar scheiddethans is de' vijandschap tot persoonlijkheid overgeslagen en wil men elkaar zelfs niet meer outmoeten. Men schrijft uit Mechelen In de sluis van het Scnnegat, ter plaatse waar de Dvle en de Senne zich met de Leuvensche vaart vereenigen, is een ernstige ramp voorgevallen. Drie schepen, die van Antwerpen kwamen, zouden bijna te gelijker tijd de sluis door vareu, toen een vierde, dat van dezelfde zijde kwam, nog mede door het sluisgat wilde. De opening niet breed genoeg zijnde, prangden de schepen zoo vast tusschen de beide muren, dat zij niet voor- of achterwaarts meer konden. Ook bestond er geen mogelijkheid om de sluisdeuren toe te draaieu, en daar het vallend water was, hingen de schepen, tegen elkaar geperst, weldra in de lucht. Eensklaps hoorde men een vreeselijk gekraak. De schepen, door hun gewicht naar beneden gedrukt, zakten op den bodem der ledige sluis neer. Twee waren middendoor gebroken. Het eene was met rijst en het andere met bier geladen. Het derde, met kolen, is ook erg beschadigd, en een deel zijner lading zal verloren zijn. Het vierde vaartuig heeft niets geleden. De schade wordt geschat op 200,000 fr. Er zijn gelukkig geen dooden of gekwetsten. De berichten uit Chancelade blijven zeer treurig luiden; door allerlei tegenspoed en het onklaar worden van werktuigen heeft men het ontgravingswerk geheel moeten stakon. Men houdt er zich mede bezig om nieuwe toestellen te ver- vaardigen en hoopt dan weder met kracht aan den arbeid te gaan. In het gunstigste gevnl rekent men echter eerst drie weken na den datum van instorting tot de ongelukkigen, die levend begraven werden, te zullen kunnen doordriugen. De vragen of zij dan nog zullen leven en of zij voedsel zullen hebben kunnen vinden, houdt alle gemoederen bezig, maar niemand kan er helaas antwoord op geven. Sedert Dinsdag is geen enkel geluid meer uit de diepte vernomen; proeven die men met een mikrophoon nam zijn mislukt. In de woning van den schilder II. te Parijs werd dezer dagen het huwelijk van den zoon des huizes gevierd, met een partij van ruim honderd genoodigden. Onder de gasten waren verscheidene die de aandacht trokken door het genoegen, dat zij smaakten, en het genot, dat de spijzen en dranken hun schenen te verschaffen, maar die niemand kende. De familie van den bruidegom hield hen echter voor bekenden van de bruid en de betrekkingen van de bruid meenden, dat het vrienden van den hruidegom waren. Maar tegen den afloop van de partij misten de meesten der feestgenooten hun geldbeurs of kost- baarheden en het bleek nu, dat de vreemde gasteu Maand. Getal. Geladen met: K. m. inhoud. In deze kolom beteekenen de letters: r. ij. rnw ijzer, s. stuk- goederen, k. kolen, m. minerie, h. hout, p. pitch, w. wol, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2