Landbouwberichten. (iemengde berichten. Telegrafische berichten. weder het stadhuis binnengegaan. De menigte bleef geduldig wacbten. Ten een uur vervoegde Geel zich aan het stadhuis maar ontving van den portier ten ant- woord, dat de burgemeester hem op dit oogenblik niet kon ontvangen. Geel deelde mede, dat hij alsdan ten half twee uur zich nog eens zou komen aanmelden. Ten half twee uur beproefde de commissaris van politie der le sectie, bijgestaan door twee in- specteurs, eenige ruimte voor het stadhuis te maken, dewijl de menigte tot binnen het hek be- gon op te dringen. Dit gelukte. Zonderling genoeg werden zij hierin bijgestaan door een man uit het volk, die, naar men met zekerheid meldt, tot de partij der socialisten behoort. Een oogenblik daarna verscheen Geel opnieuw, thans vergezeld van Heijenen vroeg opuieuw audientie bij het Hoofd der gemeente. Het ant- woord luidde, dat de burgemeester hen thans niet kon ontvangen. Het antwoord werd door Geel luide aan de menigte medegedeeld, met de bijvoeging, dat hij zich per brief tot den burgemeester zou wenden, teneinde den volgenden dag audientie te erlangen. Den brief, onderteekend door Geel en Heijen, werd dan ook ingediend. Geel en Heijen verwijderden zich daarop, maar de menigte ging niet uiteen en versperde op de beide zijden van de Yoorburgwal en op de brug tusschen de Damstraat en de oude Doelenstraat het verkeer. Ten 1 uur 45 minuten gaf de commissaris der le sectie last, politie—agenteu te doen aanrukken, die tot nu toe zich niet vertoond hadden. Een inspecteur gaf een signaal op den hoorn en weldra snelden van de overzijde van de gracht en uit het stadhuis agenten toe, die met strenge lastgeving om geen sabel te trekken, de menigte langzamerhand opdrongen tot aan de brug bij de Damstraat en de Lombardsbrug. De ontruiming geschiedde langzaam en kalm en weldra was aldaar de circulatie hersteld on- geveer een zestisrtal agenten had toen de handen vol, om ook op de brug bij de Damstraat en in deze straat zelve de menigte te verspreiden. Dit geschiedde nu en dan niet zonder eenig klein verzet. Venters van Recht voor Allen liepen rond en de bewuste strooibiljetten werden bij honderden over de hoofden der menigte ge- worpen. Een persoon is gearresteerd. TER NEUZEN, 10 November 1885. Gedurende de tweede helft der maand Augustus jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van: G. Fleman, te Amsterdam; G. van Kerk- voort, te Holland; P. D. Heijse, te Gent; H. I. Tinse, te Door het hulpkantoor Axel, aan het adres van I. Kuijff, te Rotterdam. De Deensche bark Erederika Louise, kapt. Kofold, met eene lading straatkeien van Gent naar Havre bestemd, den 4 November uit deze haven vertrokken, heeft bij het uitgaan der Wielingen op de Bol van Heijst gestooten en is daardoor zwaar lek geworden, zoodat het schip met behulp van loodspersoneel en sleepboot Vrijdagavond in ziukenden staatin het dok te Vlissingen is gebracht. Hontenisse, 9 November. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer A. Scholte, predikant te Stavenisse. Schooiulijke, 4 November. Bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen de heer 1.. A. van Langeraad, theol. doct. en predikant te Nieuwer- veen, in Zuid—Holland. Sluis, 6 November. De Hervormde gemeente alhier heeft een beroep uitgebracht op den heer J. Roose, predikant te Woudsend, gemeente Wijm- britseradeel, in Eriesland. 's Gravenhage, 10 Nov. Tweede Kamer. Op eene interpellatie van den heer Schimmelpenninck omtrent de concessie der haven Scheveningen ver- klaarde de Minister van Waterstaat, dat hierom- trent overeenstemming bestaat, dat de beslissing spoedig zal volgen, dat alleen de volstrekt noodige voorwaarden met het oog op het defentie—belang zullen worden gesteld, dat de Kamer later daar- over zal oordeelen en dat de regeering eventueele voorstellen tot wijziging der aauvrage zal overwegen. Sluiter en Dirks drongen aan om de kosten der defentie voor stadsrekening te nemen. Aangenomen zijn verschillende ontwerpen de overeenkomst met de maatschappij ,/De Schelde" en de goedkeuiing der provinciale belastingen. Morgen is de Indische begrooting aan de orde. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 10 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken E. de K., arbeidster te Hulst, is wegens moed- willige mishandeling veroordeeld tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. lo. M. C. van B., arbeidster; 2o. D. v. B., arbeider; 8o. E. v. B., dienstknechtalien te Sint Jansteen, zijn wegens laster ieder veroord. tot 8 boete of 3 dagen gevang. kANTONGEKEdH TE TER NEUZEN. Zitting van 6 November. geweer of betaling der waarde ad f 3, subs. 2 dagen gevang. Allen in de kosten. VrijgesprokenJ. J. H., werkman te Ter Neuzen, van openbare dronkenschapde kosten ten laste van den staat. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de vooruaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 65 ceutimen tot fr. 1; stieren, koeien en runderen 55 tot 85 centimen; opslag 5 cen- timen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 70 centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,96. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,10 tot fr. 4,10; Mechelen fr. 4,05; Ware- gem fr. 3 tot fr. 3,21; Thielt fr. 4,25; Deinze fr. 4 tot fr. 5; St. Nicolaas fr. 4,00 en te Brugge fr. 4,80. En wat vond men thans? Op het bed bij de kachel lag de vrouw met het kind in den arm, gelijk zij zich den vorigen avond hadden neergelegd koud en stijf, van alien nood en alle ellende ontheven maar ook van de vreuo'de des wederziens hier beneden voor altoos verstoken. Met den kreet/Louise, mijne Louise wierp Bolze zich op de ziellooze lichamen en poogde met streelen en liefkozen weder warmte in de verstijfde leden te brengen. De omstanders waren diep getroffen en de politie- man, die niet wilde laten blijken, hoezeer dit tooneel hem aandeed, zeide, dat de scherpe rook in de kamer hem de tranen over de wangen deed loopen. De een voor, de ander na, verlieten de buren in alle stilte de kamer; helpen konden ze toch niet. En ook dedienaar der politie ging naar de wacht, ten einde de noodige schikkingen te maken om de beide lijken te verwijderen. Toen een uur later de lijkwagen voor de deur stond en men het bed naderde, vond men in plaats van twee, drie lijken vermoeidheid en overspanning hadden voleindigd, wat de onschuldige gevangen- schap sinds jaren reeds had begonnen. Toen alle lijden een einde scheen te zullen nemen, had het verschrikkelijk uiteinde van zijne vrouw en dochter den laatsten stoot gegeven met gebroken oogen lag de zwaarbeproefde man over de lijken zijner dierbareneen aanval van beroerte had zijn lijden doen eindigen. EINDE. VeroordeeldA. C. H., te Ter Neuzen, ter zake van het uiten van scheldwoorden; in eene boete van /0,50, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. N. J. v. R., te Axel, ter zake als voren; in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. J. H., koopman te Axel, en M. d. G., te Ter Neuzen, te Ter Neuzen, ter zake als voren; ieder in eene boete van 2,50, subs. 2 dagen gevang. G. v. W., landbouwer te Westdorpe, ter zake van het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond; in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. J. L. K.timmerman te Ter Neuzen, ter zake als vorenin eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P." V., arbeider te Zaamslag, ter zake van het werpen van steenen in eens anders tuin; in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. L. W., te Sas van Gent, ter zake van overtreding van het reglement van politie op de rijks kanaleu in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. P. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake van het plaatsen eener vaste visscherij—inrichting in de Schelde zonder vergunniug; in eene boete van 10, subs. 1 dag gevang. E. en K. v. d. W., beiden te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch aan den voet van een dijkieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. L. E., metselaar, J. A. J. d. R., visscher, P. T., straatwerker, J. S., sjouwer, J. A. J. d. R., visscher, J. K., werkman, alien te Ter Neuzen, H. B. en A. B., matrozen, zouder bekende ver- blijfplaats, ter zake van het maken van nachtelijke burengeruchtenieder in eene boete van 5,50, subs. 2 dagen gevang. G. J. G., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van het open hebben zijner herberg na het uur van sluiting; in eene boete van 10, subs. 3 dagen gevang. hi. V. en D. T., boerenknechten, A. d. Z. en D. d. K., werksters, alien te Ter Neuzen, A. G., arbeider, J. D., koopman, P. d. B. en W. K., boerenknechten, alien te Axel, en J. W., boeren- knecht te Zaamslag, ter zake van het verbbjven in eene herberg na het uur van sluiting; ieder in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. J. d. D., M. v. d. W. en A. E., werklieden te Ter Neuzen, ter zake van het in dronkenschap verstoren der orde; ieder tot 3 dagen gevang. J. M., werkman te Ter Neuzen, en J. schipper te Antwerpen, ter zake van openbare dronkenschap; ieder in eene boete f 1, subs. I dag gevang. A. B., bakker te Selzaete, en M. V., schippers- knecht, zonder bekende verblijfplaats, ter zake als vorenieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag J. A. J. d. R., visscher te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van 4, subs. 2 dagen gevang. J. V., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren; in eene boete van f 11, subs. 6 dagen gevang. J. M. E., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren en het wateren op straat buiten den daarvoor bestemden bak; in twee boeten, elk van f 3, subs. 2 dagen gevang. voor iedere boete. J. K., schippersknecht te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij herhaling; tot .3 dagen gevang. A. S., te Westdorpe, en E. L. d. 1. R., te Axel, koewachters, ter zake van het drijven van vee door eene waterleiding; ieder in eene boete van 1, subs. 1 dag gevang. L. d. P., landbouwerskneclit te Ter Neuzen, ter zake van het jageu op eens anders grond zonder akte en vergunning; in twee 1 oeten, elk van 2(1, subs. 7 dagen gevang. voor iedere boete, met ver- beurd verklaring en bevel tot uitlevering van het In deze provincie is 18 pCt. der bevolking in de personeele belasting aangeslagen, in Groningen 17 pCt. en in de overige provincieu 15 pCt. be- halve Limburg, met slechts 9 pCt. Te Rotterdam komen deze week op de lijst der ondertrouwden voor een weduwnaar van 74 jaar met een jonge- dochter van 42, en een 17jarig meisje. De kapitein T. H. te Bergen op Zoom is van zijn paard gevallen, een eindsweegs medegesleurd en een uur daarna aan de gevolgen overleden. le Meppel geraakte Vrijdag een oppassend werkman onder een wagen, waarvan het paard op hoi sloeg vreeselijk verwond, overleed hij reeds des avonds. De burgemeester van Zalt—Bommel zal eerlang qq. in rechten moeten optreden tegeu zichzelf, als Dijkgraaf van de Bommelerwaard boven den Meidijk. Het reusachtige schip //Great Eastern'' is dezer dagen te Londen in publieke veiling verkocht, Het werd toegewezen aan den heer Erederik de Mattos aldaar, voor de somma van 26,200 pond sterling. Onder de negen journalisten, die dezer dagen door de Boheemsohe regeering zijn verbannen bevindt zich, volgens de Frankfurter Zeitung, o. a. een Hollander. Gisterennacht ging 't in de Stormsteeg te Amsterdam erstig toe. Een Engelschman was met een Hollander in conflict gekomen, welke laatste door eenige landgenooten werd gesteund. Er werd duchtig geranseld en de vreeindeling moest den strijd tegen de overmacht duur bekoopen. Zwaar bloedend werd hij eindelijk losgelaten en door een ander Engelschman medegenomen. 't Was een waar schandaal. En de politie? Men had toch zoo luid om hulp geroepen. Er stonden een paar agenten bij het Kolkje te luisteren naar de muziek van een draaiorgel. Onlangs voederde de vrouw van een land bouwer in het dorp St. Vincent de Paul in Canada, vergezeld van haar tweejarig kind, haar gevogelte, toen eensklaps een groote arend neerschoot en het kind pakte en er mede wegvloog. Het kind schreide en stak de armpjes naar de moeder uit, die echter geheel buiten staat was om iets te doen. De vrouw schreeuwde zoo hard zij maar kon en eenige buren, met geweren gewapend, kwamen toesnellen en maakten jacht op den arend. Yerscheidene schoten werden gelost, maar hadden slechts ten gevolge dat de vogel nog sneller wegvloog. Eindelijk ging het dier op het dak van een schuur zitten en men zag, dat het herhaaldelijk met den snavel naar het hoofd van het kind hakte. Toen het den vervolgers gelukte den arend te verjagen, bleek het, dat het kind reeds dood was de vogel had het een gat in den schedel gepikt en een deel der hersenen opgegeten. In de gevangenis van Tongeren zit een kerel, die in zijne eel valsche munt maakt en uitgeeft! Hij heeft het middel gevonden om met een mede- gevangene in betrekking te komen en hem de voordeelen van dat bedrijf te doen kennen. De twee deugnieten sloten een verbond, en met ver- eenigde werkzaamheden slaagde zij er in, een aantal geldstukken te vervaardigen, welke zij behendig in de beurzen der andere gevangenen wisten te doen over- gaan om er de goede stukken, die zij er uit haalden, te vervangen. Hoe ongelooflijk ook, schijnt het toch waar te zijn. In 't jaar '70 bevouden zich twee Duitsche militairen, een sergeant en zijn oppasser, in kwartier bij een bejaard echtpaar woonachtig te Nancy. Tijdens hun verblijf aldaar had er een inbraak plaats en alleen aan de krachtdadige tusschenkomst der beide militairen hadden de zeer vermagerde heer en dame het behoud van hun leven te dauken. Rijk werden de beide militairen voor deze daad beloond en nadat de vrede eindelijk tot stand was gekomen ontving dc sergeant jaarlijks tegen Kerstmis een geschenk, namelijk 1500 fr. als een vernieuwd bewijs van de erkentelijkheid der afzenders; aanvankelijk ontving hij dat geschenk uit Nancy en later uit Parijs. Dezer dagen werd den voormaligen sergeant, die sedert jaren in zijn vaderstad Frankfort is gevestigd, uit Parijs de mededeeling toegezonden, dat de inder- tijd door hem geredde echtelingen waren overleden en dat hem bij testamentaire beschikking een legaat van 20,000 fr. was vermaakt. Tevens werd het verzoek tot hem gericht, om opgaaf te doen aan den schrijver van den brief, een notaris te Parijs, van het adres van zijn voormaligen oppasser. On- middelijk werd hierop aan den notaris gemeld, dat bedoelde militair het leven in een gevecht had verloren, korten tijd nadat hij Nancy had verlaten. I Een nieuwe mededeeling uit Parijs bevatte nu het bericht, dat een legaat van 10,000 fr., oorspronkelijk bestemd voor genoemden militair nu ook den voor maligen sergeant was toegevallen, dewijl in het testament was bepaald, dat de langstlevende der beide redders in bezit van de beide legaten moest worden gesteld. gemeenteraad van ter neuzen. Zitting van Maandag 9 November. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac3 de Eeijter, Mr. Droukers, Joz. de Eeijter, Fercken, Dees, Grenu, Moes, Van der llooft, Schuijlenburg, Tazelaar en de secretaris. De notulen der vorige vergadering worden na eenige opmerkingen van de heeren Joz. de Eeijter en Schuijlenburg met algemeene stemmen goed- gekeurd. De voorzitter deelt thans mede, dat nogmaals aan de orde is de rioleering van de Tnolensstraat. Hij zegt dat de belaughebbende personen in dezen gehoord zijn, dat geeue vorde- ringen ten laste der gemeente zullen gedaan worden en stelt dus voor een besluit te nemen omtrent het voorstel, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Thans werd dit aangenomen met 9 tegen eene stem, die van den heer Schuijlen burg, die, overigens voor de rioleering, tegen stemde, daar het Dag. Best, bij monde van den voorzitter hem de verzekering niet kon geven dat de be grooting niet zal verhoogd worden. De voorzitter geeft te kennen dat geene onteigeningeu zullen moeten geschieden en de aanbesteding spoedig op de gewone wijze zal plaats hebben. Ingekomen was een adres van N. M. T. van Bakergem, onderwijzer aan school B; adressant verzoekt als zoodanig eervol ontslagen te worden en wel met 15 Nov. e. k. Dit schrijven was in handen gesteld van de schoolcommissie, die advi- seerde dit verzoek in te willigen. Dien overeen- komstig wordt met algemeene stemmen besloten. Bij het zelfde schrijven oordeelde de commissie het noodig, nu de schoolgelden aan de scholen A en B gelijk zijn, het onderwijs in de Eransche taal op school B, voor wat de dagschool betreft, te doen vervallen en geeft zij in overweging spoedig over te gaan tot oproeping van twee onderwijzers zonder acte der Fransche taal. Burg, en weth. deelen het gevoelen der commissie niet en wenschen een onderwijzer benoemd te zieu met acte voor het Eransch. De voorzitter meende, dat door aan het verlangen der commissie te voldoen, eene belang- rijke vevandering iu het leerplan zou moeten gemaakt worden, wat de goedkeuring van den district-school- opziener nog zou moeten erlangen. Na eenige discussien waaruit blijkt, dat het meerendeel der leden het gevoelen van burg, en weth. niet deelen, stelt de voorzitter voor den schoolopziener in dezen te hooren. De heer Moes wenschte te weten hoeveel leer- lingen op de dagschool gebruik maakten van het onderwijs in de Eransche taal. De voorzitter zond hierna om inlichtingen naar het hoofd van school B, waarna de vergadering een oogenblik geschorst werd. Uit de verkregen inlichtingen bleek dat 27 leerlingen op de dagschool onderwijs in't Eransch ontvangen. Het voorstel van het Dag. Best tot oproeping van een onderwijzer met acte voor de Eransche taal, thans in omvraag gebracht zijnde, wordt ver- worpen met 8 tegen 2 stemmen n.l. die der wet- houders de heeren Jac. de Eeijter en Mr. Dronkers. De heeren Joz. de Eeijter en Moes stellen alsnu voor een onderwijzer te benoemende heer Schuij lenburg wenschte twee benoemd te zien. olgens eerstgenoemde heeren kon naderhand, indien^de behoefte zich deed gevoelen, nog een onderwijzer aangesteld worden. De heer Van der Hooft stelt voor een onderwijzer te benoemen en wel op eene jaarwedde van f 500. De voorzitter vermeent dat de waardigheid van die betrekking en de belangen van het onderwijs zouden benadeeld worden door dit voorstel aan te nemen. Men kan volgens spreker ambtenaren niet als koopwaar behandelen, die bij veel aanbod in prijs dalen. I De heer Joz. de Feijter stelt voor den te be noemen onderwijzer als jaarwedde f 600 toe te kennen, zonder verhooging voor laugen diensttijd. De heer Moes wil het tractement eveneens zonder verhooging op f 550 stellen. De voorzitter brengt het voorstel van den heer Joz. de Eeijter in om vraag het wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Joz. de Feijter, Fercken, Grenu en Schuijlenburg; tegen de overige leden. Het voorstel van den heer Moes werd vervolgens aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen stem den de heeren Jac. de Eeijter, Dees en Van der Hooft. De heer Van der Hooft trok hierop zijn voorstel in. Reeds na de schorsing der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de schoolcommissie bij een schrijven hare verbazing en teleurstelling te kennen gaf, over het geuomen besluit in een vorige ver gadering om het schoolgeld, dat op school A geheven wordt, op te voeren tot het bedrag van school B. Zij was van meening dat deze maatregel tegen het belang van het onderwijs was en noodigde den raad uit hierop terug te komen. Het Dag. Best, vond geen termen daarop terug te komen, wat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2