Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2138. Woensdag 11 November 1885. 25e Taargang. OESCHDLDIG VEROORDIELD. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEEIENTISN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. It it bind verachljnt Uinsdaj- en Vrijdagavond bij den ulljcvcr P. J. V A N U E 8 A RI D E te Ter Aeuzen. F»olitieli Overzicht. Ofschoon er weinig nieuws in zake de Oostersche kwestie valt mede te deelen, begiunen we toch ons overzicht met het Balkan-Schiereiland. Men zegt dat de gezanten der groote mogendhedeu, te Konstantinopel ten huize van graaf Corti, een voorloopige bijeenkomst hebben gehouden, waar de vertegenwoordiger van Engeland, Sir Eduard White, gesproken heeft tegen het herstel van den voormaligen toestand en partij getrokken voor den Vorst van Bulgarije. De Fransche gezant, de markies De Novilles, heeft de noodzakelijkheid doen uitkomen om aan de Bulgaren eenige con cession te doen, ten einde rust en orde in den Balkan te handhaven. Graaf Corti, de Italiaansche gezant, heeft verklaard, dat hem dergelijke con cession nuttig en wenschelijk voorkomenzijne regeering was echter bereid om genoegen te nemen met de voorstellen, die door de drie Keizerrijken zouden worden gedaan. Ra, ra, wat is dat? Corti zou dus voor bijzitter spelen? Het eigenlijk comedie- spel is evenwel nog niet aan den gang, want de Porte heeft thans eerst haren tweeden gevolmachtigde benoemd, u.l. Server—Pacha. Rusland gaat echter voort het gezag van Alexander te ondermijnen, door hem bijvoorbeeld vervallen te verklaren van al zijne waardigheden in het Russische leger, door het binnentrekkeu van Russische officieren en het opzetten der Bulgaren. De zieke man moet lijdelijk toezien en zicli aan het consult onderwerpen, de pillen slikken, die zijne geneesheeren, alias kwak- zalvers, hem gereed maken en zich desuoods aan eene amputatie onderwerpen. De zaken in Tongkin houden in Frankrijk veler aandacht op zich gevestigd. /Figaro" zegt,/Een- voudige menschen vragen wel eeus, hoe het komt, dat de regeering, die eerst in April 1885, zeven maanden geleden, 200 millioen voor Tongkin ge- kregen heeft tot het handhaven der bezetting, thans die bezetting wil inkrimpen. Kost Tongkin dan een millioen per dag vraagt men. De zaak is, dat de 200 millioen toen reeds besteed waren. Tongkin kost thans 525 millioen en de Kamers hebben nog niet meer dan de helft dier som, 266,298,742 francs, toegestaan. Deze cijfers be- zwaren de regeeringmen weet niet goed, hoe er bij de nieuwe Kamer mee aan te komen. Wat het plan betreft, een land bezet te houden en toch de soldaten er uit terug te nemen, men weet wat dat waard is. Generaal Millot zeide, toen hij Tongkin verliet, dat men er zich zonder groote versterkin- gen staaude kon houden men vond dat niet goed. Generaal Briere de l'lsle kreeg bevel zich er uit te breidenhij vroeg daartoe versterkingen en verkreeg ze na zijn nederlaag. Generaal de Courcy ziet nu, met dubbel zooveel troepen, in, dat hij versterkingen noodig heeft. De staatsman die na vorst Alexander de gewich- FEUILLETON. 5) Een leveiisbeeld door G. L. (S 1 o t.) ,/Wat zal ik thans beginnen, heer directeur?" sprak Bolze op kalrnen toon, /,have en goed heeft men mij ontnomen, tot werken heb ik geen kracht meer, vrouw en kind zijn waarschijnlijk dood ik zou maar liever hier willen blijven lang zal het toch niet meer duren." u M aar mensch! hebt ge dan heelemaal uw ver- stand verloren Het zou inderdaad geen wonder zijn, indien het zoo was, dacht de directeur onder- tusschen, doch hij wachtte zich het wel te zeggen z/De geheele zaak is niet half zoo erg als gij wel denkt; uwe vrouw en uw kind leven, zooveel heeft men in de haast kunnen uitvorschen, en wel te Berlijn; de gemeente Neu-Klenz heeft terstond vijftig daalders voor u bijeengebracht, en ook voor het vervolg zullen er wel goede menschen worden gevonden, die met uw droevig lot begaan zijn en u niet verlegen zullen laten." z/Dus ben ik dan aan het medelijden der men schen overgelaten, nadat het duidelijk aan het licht is gekomen, dat ik onrechtmatig de beste jaren van miju leven in de gevangenis heb gezeten?" vroeg thans Bolze en richtte zich in zijne voile tigste plaats bekleedt in Bulgarije is de minister- president Karaveloff. Toen Alexander het bewind aanvaardde, ontbrak het hem ten eenenmale aan geschikte personen van Bulgaarsche nationaliteit. Uit kleine kooplieden, onderwijzers, enz. moest hij een college van raadsleden samenstellen, die plot- seling //Excellentien werden. Geen wonder, dat de lieden niet voor hun taak berekend waren. Ook Karaveloff was onderwijzer en hoewel eerst een wild volksmenner en tegenstander van Alexander, is hij thans een staatsman geworden, op wien de Bulgaren met recht trotsch kunnen zijn en een trouw aanhanger van den vorst. Wat hem vooral kenmerkt, is zijne bewonderenswaardige vlugheid van bevatting, de onbegrijpelijke snelheid, waarmede hij zich in den gedachtengang van anderen weet te verplaatsen en zijne kennis van het Duitsch, Fransch, Engelsch, Italiaansch en de meeste Oos tersche talen. Zeker zal men in den loop der geschiedenis meer van hem hooren. In Denemarken treden de aanvullingen van het strafwetboek in zake vrijheid van druk- pers en vrijheid van spreken thans in werking. De verspreiding van verdichte of onjuiste berichten, waardoor haat tegen de Staats—instellingen en de regeeringsbesluiten wordt opgewekt, zal voortaan worden gestraft met gevangenis. Yerleiding van soldaten tot insubordinatie wordt gestraft met ge vangenis en dwangarbeid; overtreding van politie verordeningen op den liandel in wapencn met gevangenis en geldboeten. Ambtenaren worden bovendien gestraft met ontslag, gepensioneerden met verlies van pensioeu. De regeering rekent op rechters en soldaten bij de toepassing der draconische maatregelen. Wonder, dat er geen sprake is van transportatie naar het Siberie van's Konings schoonzoon. Der vertegenwoordiging blijft niets anders over, dan belasting—weigering op groote schaal te organiseeren. In Spanje is de toestand onrustig. Alfonso is ernstig ziekin het leger heerscht eene gisting, die onrust baartmen spreekt van aftreden des Konings. Van over de Middellandsche zee bericht men, dat de Egyptische regeering zich zeer ongerust maakt over het ontbreken van berichten van het Abessinische leger onder Ras Aloela. Wel heeft deze bevelhebber aan de oproerige Hadendowa's eene geduchte nederlaag toegebracht, maar het schijnt dat het oprukken der Abessiniers naar Kassala nog steeds door de getalsterkte der op- staudelingen verhinderd wordt. Ons vaderland heeft weder een treffend verlies geledeneen zeldzaam bekwaam man, een goed vaderlander, een trouw en talentvol dienaar van lengte op, terwijl hij den directeur vast in de oogen zag, //waar blijft nu de gerechtigheid Al wat ik mijn eigendom noemde, heeft men mij van rechts- wege afgenomen en nu mag ik gaan bedelen, om- dat het vonnis gebleken is onrechtvaardig te zijn geweest? Neen, heer directeur, ik dank voor zulk een genade De directeur wist tegen deze zoo eenvoudige als treffende logica niets in te brengen en krabde uit verlegenheid zich het hoofd. Het duurde nog een geruimen tijd eer Bolze tot het inzicht kwam, dat het daar buiten in de vrijheid toch beter was dan binnen de muren der gevangenis indien hij ten minste tot dat in zicht kwam. z/Ik ben naar lichaam en ziel gebroken, de ker- kerlucht heeft mijne krachten uitgemergeldar- beiden kan ik alzoo niet meer en eer ik op nieuw aan Gods vrije lucht weder eenigszins gewen wordt ik wellicht krank." De directeur zocht den ongelukkige wel tot andere gedachten te brengen en voerde alles aan, wat zijn goed hart hem ingaf, al was hij ook ten voile overtuigd dat hetgeen de gevangene zeide volkomen waar was doch wat zou hij doen Hij kon aan de gansche zaak toch niets veranderen Eerst door den armen Bolze herhaaldelijk aan vrouw en kind te herinneren, gelukte het hem, dieus belangstelling in de verworven vrijheid te wekken. het Koninklijk huis en van den Staat der Neder- landen, is niet meer; wat in de laatste dagen steeds meer en meer gevreesd werd, is bewaarheid, Graaf Van Lijnden van Sandenburg is na een smartelijk lijden, in den ouderdom van 59 jaren, op zijn buiten bij Langbroek overleden. Omtreut de drie nieuwe stoombooten die voor den Vlissingschen dagdienst der maatschappij Zeeland in gebruik zullen worden genomen, schrijft men aan de N. R. Ct. De drie raderstoomers worden gezamenlijk uit staal vervaardigd naar eene zelfde type. Zij zullen meten 1756 R. T., eene lengte hebben van 297 E. voet, bij eene uiterste breedte van 35 E. voet en eene holdiepte van ruim 23 voet, met een stoomvermogen van ongeveer 4000 P. K., aan- gebracht door vier dubbel-eindende veelbuizige ketels. De stoomdruk zal 80 E. pond bedragen en de krachtige machine, van het nieuwste model, zal aan deze booten eene vaart verstrekken, welke de firma John Elder Co. de verwachting doet koesteren dat zij den overtoeht van haven tot haven, in ten minste (Sen uur tijds minder zullen bewerkstelligeu dan de snelvarendste nachtboot der maatschappij Zeeland op dezen oogenblik. Zoo men den gemiddelden vaartijd der mailbooten in den nachtdienst over Ylissingen op acht uren stelt, dan zal men bevroeden wat de versnelling beteekent men zal, met de dagdienst, in 84 uur van Victoria naar Vlissingen kunnen reizen en omgekeerd. De reis tusschen Londen en Rotterdam kan alsdan in weinig meer dan 10 uur geschieden. Te Beekbergen (gem. Apeldoorn) klagen de landbouwers zeer over de vernieling van den oogst door hazen, konijnen, enz Door verschillende in- gezetenen is een adres aan Z. M. den Koning gericht, waarin gewezen wordt op de veroorzaakte schade, en verzocht maatregelen te nemen tegen vermeerdering van wild. Men schrijft betreffende de inbraken bij Naarden nog het volgende Het onderzoek door de justitie wordt ijverig voortgezet. Twee verdachte kerels zijn te Hil- versum gearresteerd, die men nu met den heer Langerhuizen zal confronteeren. De officier van justitie heeft een onderzoek in loco gehouden. De toestand van den heer Langerhuizeu is intusschen vrij zorgwekkend; het scheenbeen is gedeeltelijk verbrijzeld. Dat er bij sommigen vrij wat ontsteltenis heerscht is zeer begrijpelijk; vooral voor eenige alleeu wo- nende dames is het verblijf op hare landhuizen niet heel aangenaam meer. Het gerucht loopt, dat de heer Kuhn een paar uur lang de inbrekers hun arbeid heeft hooren verrichten, doch dat hij, bij gebrek aan een wa- pen, zijne geladen geweren stonden in het kantoor, dat het tooneel van het misdrijf was, Met kleederen en reisgeld voorzien, kwam Bolze te Berliju aan en wendde zich volgens aanwijzing van den directeur terstond tot het bureau van den burgerlijken stand om het verblijf van zijne vrouw uit te vinden. Dit kostte niet weinig moeite, daar Bolze niet kon opgeven, in welk jaar zijne vrouw te Berlijn was komen wonen. Zijn onverdiend diep treurig noodlot wekte echter bij de beambten zooveel deernis, dat zij in plaats van zich van de lastige zaak at te maken, alles aanwendden wat in hun vermogen was, en met ontzagelijk veel moeite gelukte het eindelijk toch. Bolze ging dadelijk naar het aangeduide adres op weg, doch daar vernam hij, dat de bedoelde vrouw reeds jaren geleden weder vertrokken was. Met de hulp der politie gelukte het hem toch zoover te komen, dat hij de laatste woning zijner vrouw te weten kwam, en, brandend van verlangen, zich daarheen kon spoeden. Hij had vernomeu, dat zijne vrouw aanvankelijk door haren arbeid, wasschen, schoonmaken, enz., zich met haar kind op fatsoenlijke wijze had kunnen onderhouden. Hoe nader echter aan het tegen- woordige, hoe moeielijker moest dit gegaan zijn, want in de laatste wijk, waar zij zich thans ophield, wist men reeds niet meer, waarvan zij leefde, en dat haar kind met lucifers langs de straat liep. Door bange voorgevoelens beangstigd, ijlde Bolze, ondanks zijne vermoeidheid, in de S. straat de vijf zich niet waagde te vertooneneene voorzorg, die nu na den aanval op ,/Craailoo" lang niet kwaad is gebleken. Naar men verneemt, is eergisterennacht in een woning nabij den Laardeweg inbraak en diefstal gepleegd. Men zegt dat de gestolen som f 200 bedraagt. Dat de daders dczelfde personen zijn, die bij de heeren Langerhuizen en Kuhn inbraak pleegden, is waarschijnlijk. Ook verneemt men dat het dezelfde zijn die zich Dinsdag 11. onder Heemstede aan dezelfde misdaad schuldig maakten. Vrijdag had te Arnhem een treurig voorval plaats. Twee kinderen, een van 6 en een van 4 jaar, waren aan de Rijnkade aan het spelen, doch eensklaps waren zij spoorloos verdwenen. Nadat de ongeruste ouders een geruimen tijd naar hunne kinderen hadden gezocht, vond men ze beiden onder zakken, waar zij al spelende moeten zijn ondergeraakt, bedolven. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen, doch men kon den dood slechts constateeren. Gisterenmorgen te tien uur verzamelde zich naar aanleiding van een strooibiljet, waarin de werkeloozen werden opgeroepen, op het Waterloo- plein te Amsterdam een groote menigte, die weldra vermeerderd door een aantal nieuwsgierigen tot drie- a vierduizend menschen aangroeide. Van negen uur af waren bovengenoemde strooibiljetten bij honderden op het Rembrandtplein en op de omliggende straten uitgedeeld. Ten ongeveer half elf uur verliet een deputatie het koffiehuis De Leeuw van Waterloo, aangevoerd door den werkman Geel, die drie lijsten droeg, waarop 670 handteekeningen van werkeloozen voorkwamen. De stoet, aan het hoofd waarvan zich eenige rondventers van Recht voor Allen bevonden, volgde de Nieuwe Amstelstraat, Blauwbrug, Binnen-Am- stel, Heerengracht, Gasthuismolensteeg, Paleisstraat, Dam, Damstraat, en hield stil op den Oudezijds Voorburgwal, voor het stadhuis. Aldaar vroegen de leden der deputatie den burgemeester te spreken. Daarop verscheen de hoofdcommissaris van politie vergezeld van den heer Van Raalte, commissaris der le sectie en twee inspecteurs. De hoofdcommissaris deelde aan Geel mede, dat de burgemeester geen deputatie wenschte te ontvangeu, vergezeld van een volksmenigte, zooals thans zich voor het stadhuis verzamelde. Personen konden echter steeds afzonderlijk tot hem toegang verkrijgen. Geel antwoordde dat hij dan alleen te den uur zou terugkomen. Ondertusschen was de volksmenigte op de beide zijden van den Oudezijds Voorburgwal al grooter en grooter gewordenmen hield zich echter zeer bedaard. De hoofdcommissaris was met zijn gevolg trappen op in het achterste gedeelte van de woning, die hem was aangewezen, en klopte zachtjes aan de deur. Geen geluid werd er gehoord. Het is vandaag tweede Kerstdag," dacht Bolze, ,/wie weet, of zij niet zijn uitgegaan." De buren echter zeiden, dat de vrouw reeds langen tijd ziek was geweest, zoodat zij niet meer kon uitgaan, en het meisje had niemand heden nog gezien. Bolze klopte nog eens en nu wat harder. Geen antwoord. Thans werden ook de buren een weinig angstig en meenden, dat er toch ook iets kon voorgevallen zijn. Men moest den huisbaas maar eens roepen. De huisbaas was echter nergens te vinden en nu werd in tegenwoordigheid van een politiedienaar de deur door een slotenmaker geopeud. Een dikke rook belette den binnentredenden in het eerste oogenblik adem te halen, en daar het reeds donker was, kon niemand in het vertrek iets onderscheiden. vEr moet lucht gemaakt worden," zeide de politieman, //frissche lucht is hier allereerst noodig/' en hij liep op het venster toe om het te openen. z/Hola!" riep hij, en hij zou bijna gevallen zijn, z/wat staat hier toch?" Bolze was hem op den voet gevolgd en bukte zich. De politie-bedieude had weldra het venster opengezet en met het optrekken van den rook werd het ook een weinig meer licht in de kamer TEB NEliZEKISCHE 01 BUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1