Brimn tit '11 a a a j e. Buitenland. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gis- teren vrouw D. v. d. P., te Ylissingen, vroeger te Ter Neuzen, beschuldigd van diefstal met behulp van een valschen sleutel, ten uadeele van eene buurvrouw, veroordeeld tot 1 jaareenzameopsluiting. Men verzekert, dat de persoon Van A., die de Londensche politie op het spoor bracht van den ontvluchten Van Rijsselberghe, 15 jaren geleden hier te lande eveneens wist te ontkomen aan zijne geleiders, die hem tot het ondergaan eener straf wegens bedriegelijke bankbreuk naar de gevangenis moesten overbrengen. Onderweg zou hij op de lijn AmsterdamUtrecht uit het spoorwegrijtuig gesprongen zijn. Sedert hield hij zich te Londen schuil. Na verjaring van de straf moet hij meermalen naar zijn vaderland teruggekeerd zijn. Middelburg6 Nov. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het driejarig onderhoud en herstel van 's Rijks zeeweringen en haven- werken te Vlissingen en van die te Yeere, in twee perceelen. Hiervoor had voor het eerste perceel het laagst ingeschreven de heer C. Maters, te Vlissingen, voor f 14200. Voor het tweede perceel hadden het laagst in geschreven de heeren Volkers, te Sliedrecbt, en Van den Hoek, te Middelburg, beiden voor f 5100. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 6 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken A. A., landbouwersknecht te Koewacht, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. P. M., zonder beroep te Hontenisse, is wegens bedelarij vrijgesproken. Om de stad Bilbao is een gezondheidscordon getrokken, dat het geheele mijndistrict en den rivieroever tusschen het dal Castrajena tot Portugalete omvat. Niemand mag op een ander punt over de rivier trekken. De tolkantoren zijn gevestigd op den rechteroever der Nervio, te El Desierto, en te Portugalete, zoodat de schippers niet tot Bilbao behoeven te gaan. De gezagvoerder uit- gezonderd mag niemand de schepen verlaten die in de rivier voor Bilbao liggen. Militaire macht en politie bewaken het eordon. Ieder die uit het mijndistrict komt moet twaalf uren te Burcena, het eenige uitgangspunt, blijven en alien, die naar Bilbao gaan, zijn gedurende zeven dagen aan ge- neeskundig toezicht onderworpen, alrorens uit het besmette district te mogen vertrekken. Duizend mijnwerkers en vijfhonderd arbeiders uit de ijzer- fabriek te El Desierto hebben de vlucht genomen nog voor dat het cordon getrokken werd, en hun voorbeeld wordt nog door velen gevolgd. De provinciale autoriteiten en de Belgische en Engelsche mijnmaatschappijen zijn onvermoeid in het ver- leenen van hulp, het verstrekken van geneesmiddelen en het handhaven van de tucht onder de mijn werkers. Gedurende het etmaal van Zondag tot Maandag jl. zijn op zeven plaatsen binnen het cordon een en dertig gevallen voorgekomen en twintig lijders gestorven. Tot dus verre werd nog geen Engelschman aangetast. De kinderpokken-epidemie, die te Montreal, in Canada, heerscht, neemt nog niet af. In Oc tober zijn 1622 personen aan die ziekte overleden en sedert April heeft zij 2651 slachtoffers gemaakt. 3000 patienten worden thans buiten het hospitaal verpleegd, daar volgens gerucht de behandeling in dit gesticht veel te wenschen overlaat. Aan de bepaling betreffende de gedwongen in- enting wordt streng de hand gehouden. Men meldt uit Langbroek, dat de toestand van den oud—Minister Mr. C. T. graaf Van Lijnden van Sandenburg hoogst zorgelijk moet genoemd worden. Te Borssele worden beetwortels gerooid van een meter lengte en daarboven. Hun dia meter is evenwel niet lang. De visschers uit Vollenhoven hebben veel last van zeehonden, die bij groote getallen aanwezig zijn en zeer veel schade aan de netten veroorzaken. Het omvallen van een petroleumlamp heeft te Amsterdam weer eens een fellen brand veroorzaakt. De bewoner redde slechts met moeite zijn huisgenooten, die reeds te bed lagen. Op een drijfjacht te Ame- rongen gehouden, zijn door graaf Bentinck en zijn zoo twaalf jaren lang opgesloten te zijn, alsof het niets was brr! ik zou je danken! Nu, ik hoop het zal in orde komen. De dader, een zekere Koen- raad, die vroeger als knecht bij Lehmann had ge- diend, en omdat hij een oog op de dochter van zijnen meester wierp, door dezen was weggejaagd, heeft volgens zijne bekentenis het dorp in brand gestoken. Ik hoop nu maar," zoo ging de directeur voort, //dat ze den vent weder kureeren en hem dan hier zendenHij zal niet gemakkelijk gereden wordenAlzoo Bolze, de zaak is dezeGij zijt en blijft thans vrij, en zeg mij, waarheen gij u thans wenscht te begeven." (Slot volgt.) gezelschap geschoten: 133 hazen, 23 faizanten en 279 konijnen Wei een bewijs dat er nog wild is in die streken der provincie Utrecht. Uit Dordrecht wordt aan het D. gemeld, dat een der grootste handelaren in wild enz., met uitgebreide relaties, de firma Van H. Zonen aldaar, failliet is. Het passief zou vrij aanzienlijk zijn. Voor 2£ millioeu aan bont, moffen en pelerines, is verloren gegaan door de schipbreuk van de Princess royal, van de Hudson-Bay Compagnie" welker geheele lading is verzwolgen. Zaterdagavond bood zich op het kantoor van de Tilb. Ct. een jongmensch aan als letterzetter. Op de vraag bij wien hij gewerkt had, antwoordde hij bij een huisschilder meermalen letters gezet te hebben. Hij meende, dat dit hetzelfde was als het letterzetten op de drukkerij. Dezer dagen werd in een bosch onder de gemeente Driebergen naar de N. R. Ct. mede- deelt het lijk gevonden van een persoon, blijkens de kleederen tot het vrouwelijk geslacht behoorende. Door den vergevordenden staat van ontbinding waarin het lijk verkeerde, was overigens niets met zekerheid op te maken. Men vermoedt, dat dit het lijk is van een jong meisje, dat in het begin van dit jaar daar ter plaatse was gezien. Of er aan misdaad dan wel aau een ongeluk moet gedacht worden, is niet te zeggen. Een jonge dame, die met haar moeder pas sedert een half jaar weduwe te Voorburg was komen wonen, kreeg tijdens het verhuizen een kleine wonde aan de hand. In het eerst werd daarop geen acht geslagen, doch het duurde niet lang of de hand zwol zoodanig op, dat de hulp van den geneeshecr moest worden ingeroepen. Het geval bleek ernstig en de amputatie van den arm noodig te zijn. Het redmiddel was vergeefs. Eenige uren daarna overleed de lijderes. Uit Ter Apel schrijft men Het verhaal, dat in verschillende bladen de ronde gedaan heeft, als zou te Ter Apel of nabij Ter Apel een huis ingestort zijn, onder welks puinhoopen men zeven lijken en zeventien gewonden vandaan heeft gehaald, is in zoover waar, dat in den omtrek van Ter Apel een oude schuur moet iugezakt zijn, onder welker overblijfselen men misschien wel meer dan zeven lijken en zeventien gewonden vond, wanneer men slechts niet aan verongelukte meuschen, maar aan ratten of muizen gelieft te denken. Een tamelijk prozaische oplossing voor sensatie berichtgevers. Een geneeskundige te Leeuwarden deelde aan het Maandblad van de Ver. tegen de Kwakzalverij onlangs het volgende geval mede, waarbij ,/Haar- leinmerolie" weer een rol heeft gespeeld. Bedoelde geneesheer werd geraadpleegd door een vrouw met een kind, dat eenige dagen geleden in het water gevallen was en daardoor een slepende longontsteking had gekregen, die nu reeds zoo ver gevorderd was, dat tering in het naaste verschiet lag. Gevraagd naar de oorzaak, waarom de vrouw na het ongeval zoolang had gewacht met geneeskundige hulp voor haar kind in te roepen, verhaalde de ongelukkige moeder dat zij, dadelijk nadat het kind uit het water gehaald was, het Haarlemmerolie had ingegeven, vertrouwende dat dan het kind toch zeker niet ziek zou worden! Onder de curiositeiten van den Balkan behoort ook het Bulgaarsche amazonencorps. Het bestaat uit slechts twaalf dames, die gezamenlijk 365 jaar tellen en slechts met een cavaleriesabel gewapend zijn. Zij zitten als mannen te paardhaar costuum bestaat uit een kolbak, een jakje, een ruime witte pantalon en geborduurde kousen; een roode sjerp is op sierlijke wijze om de heupen gedrapeerd. De aanvoerster, Raina, reed bij de gevangen- neming van den gouverneur, Gravil-Pacha, naast diens rijtuig, zwaaide de sabel boven zijn hoofd en riep de verceniging van Bulgarije en Oost— Rumelie uit. Uit Geneve wordt geschreven, dat in den ochtendstond van 29 September van de 930 tele- fonische stations in het kanton Zurich 550 door de sneeuw buiten dienst gesteld zijn. Een groot aantal anderen hadden de draden door elkander verward. Zelfs in de Zwitsersche vlakten is sneeuw gevallen. Op den 26 September lag op den oever van het Vier Waldstatfer meer dan 30 centimeter sneeuw, welke veertien uren lang in groote vlokken nederviel. Op den top van den Rigi lag de sneeuw bijna een meter hoog. Hetzelfde was het geval in Waadland; overal zag men boomtakken, die onder de zwaarte der sneeuw bezweken zijn. Ook een groot aantal telegraafdraden zijn gebroken. De oudste Zwitsers zeggen dat men tot 1805 moet teruggaan om in Zwitserland zulk een vroegen winter te vinden. Een vreeselijk bloedbad hebben twee onver- laten in de nabijheid van het Pruisische stadje Marsburg aangericht. De schurken hadden zich langs den weg van Marsburg naar Bredelar in de struiken verborgen en vielen ieder aan, die hen voorbij kwam. De een was gewapend met een zoogenaamde ploertendooder, de andere met een ploegschsai, en ieder, die van de markt te Mars burg huiswaarts keerde, werd van achteren aange- vallen en met die wapenen zoolang mishandeld tot hij ter aarde zonk. Mannen, vrouwen noch kinderen werden gespaardkon men zich niet door de vlucht redden, men werd nedergehouwen en de booswicnten lieten de dooden en gewonden liggen, zonder zich verder om hen te bekommeren en zonder er zelfs aan te denken hen te plundereu. Eindelijk werden de moordenaars gevangen ge nomen, maar niet dan nadat zij zich als wanhopigen verdedigd hadden. Vijt'tien zwaar verwonden moesten met wagens naar hun woning vervoerd worden, zeventien werden te Bredelar in een hotel opgenomen en verscheidene anderen hebben, hoewel met moeite, zich alleen naar huis kunnen begeven. 6 November 1885. Als ge u mijn brief van 19 Augustus nog herinnert, en 't geen ik daar in meldde omtrent het aftreden van den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Van der Does de Willebois, zal diens plotseling verdwijnen van het parlementair tooneel niet zoo'n groote verrassing zijn geweest. 't Is waar dat ik er toen bijvoegde, dat de Minister van Justitie, destijds de functie van hoofd van het Departement van Buitenlandsche Zaken waarnemende, als opvolger van den heer De Wil lebois genoemd werd. Indachtig aan de moeite die het gekost heeft, bij de samenstelling van het tegenwoordige Kabinet, een hoofd voor het Departement van Justitie te vinden, heeft men het wisse voor het onwisse genomen, den heer Du Tour, Minister van Justitie gelaten en, zooals u trouwens bekend is, Jhr. Van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche Zaken gemaakt. De juiste aanleiding, of wilt ge oorzaak, van het terug keeren tot het ambteloos leven van den heer De Willebois schijnt niet bekend. Gezond- heidsredenen hoort men hier, minder goede verstand- houding met den Premier daar, en weer eene andere gissing elders noemen. Moet er nu juist een oorzaak zijn P In zekeren zin, ja; doch me dunkt, 't is zeer eenvoudig. Jhr. De Willebois, 'tis bekend, is gefortuneerd aan zijn eerzucht is voldaan, hij is Minister geweest, en dat wil ik u wel zeggen, dat ik in zijn plaats er reeds lang de brui er van had gegeven om, ik zal het kind maar bij zijn naam noemen, staudjes te slikken voor een kartonnen-doozen tractaat etc. Dat de diensten door den heer Van der Does den lande bewezen, gewaardeerd worden, bewijst de beuoeming van den ex-Minister tot Minister van Staat, eene onderscheiding, die door de gulheid waarmee er in den laatsten tijd wordt omgesprongen, wel iets van hare waarde verliest, maar toch altijd nog eene hoogst eervolle onderscheiding blijft. Alle hulde, zegt het Vaderland/' aan den collegialen zin van den Minister Heemskerk, die vrij van kleingeestige ijdelheid, geen bezwaar maakt om bij wijze van wederdienst, eenzelfde cadeautje toe te kennen, als waarmee hij is verrast, maar daarvoor moest hij den titel //Minister van Staat" niet raisbruiken. Wij hadden gaarne gezwegen over het beleid van den afgetreden Minister van Buitenlandsche Zaken, die wegens zijn gezondheidstoestand en na een smartelijk verlies, door hem geleden, vrijwillig de portefeuille neerlegt. Maar wij mogen thans niet zwijgen, nu op zoo buitengewone wijze een Ministerial beleid beloont wordt, waarvan hoogstens kan gezegd worden dat het niet slechter geweest is dan dat van de meesten zijner voorgangers. Als blijk van vol- komen instemming cursiveer ik waarvan hoogstens kan gezegd worden." Of is door dezen Minister in het incident van het waarborgkapitaal RotterdamMunster de waardig- heid der Regeering tegenover Belgie gehandhaafd? Is door hem in de veel gewichtiger vNisero- quaestie" de eer en het belang des lands tegenover Engeland naar den eisch behartigd? Heeft de Nederlandsche handel reden hem erkente- lijk te zijn, waar verschillende tractaten onafgedaan blijven hangen? En is het land hem dank schuldig, waar hij twee tractaten met het machtige Duitschland heeft gesloten, waarvan hij de verdediging aan zijn opvolger overlaat, en die zoo gunstig zijn voor onzen machtigen nabuur, dat de vrije kustvaart voor ons daartegenovgr te geringe concessie zou zijn, de vrije kustvaart, waarop als ruil voor die voordeelen niet eens is aangedrongen Neen, als de heeren Grobbee en Kip woedend zijn over eene onderscheiding waarop zij minstens evenveel reeht hadden, is het te begrijpen. Den opvolger van den heer De Willebois, Jhr. Yan Karnebeek, oud-Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, behoef ik niet bij uwe lezers te introduceeren. Zijn optreden in dit Kabinet, wekt eenige bevreemding, doch als men waarde hecht aan de geruchten, dat't Ministerie Heemskerk het niet lang meer maken zal, wordt het duidelijk, dat men niet lang gezocht, en genomen heeft wat voor de hand lag. In geen enkel dagblad hebt ge melding gemaakt gezien dat er een complot is ontdekt onder de troepen der Residentie, juister gezegd onder de onderofficieren van het regiment grenadiers en jagers. Bij nauwkeurig in dit geval zou ik gerust kunnen schrijven bespottelijk onderzoek, is de samenzwering dood onschuldig gebleken en alleen de geheimzinnige wijze waarop de personen in quaestie zijn te werk gegaan, heeft aanleiding ge geven tot de zotste combination en gevolgtrekkingeu. Ziehier het geval. Een ouderofficier, die verdacht wordt de ver- gaderingen in het welbekeude locaal //Walhalla," vereenigingszaal der sociaal-democraten, te bezoeken, wiens lievelingsmelodien de Marseillaise en derge- lijken zijn, en in wiens handen men meermalen het orgaan //Recht voor Allen" had gezien, bood in de onderofficiers-cantine een adres ter teekening aan, waarop vele van zijn college's hun naam zetten. Dit trok natuurlijk de attentie van een paar sergeanten-majoor en adjudanten-onderofficier, die zich verplicht achten daar van kennis te geven. In alle stilte begon men te visschen wat dat adres toch wel behelzen mocht, en had het jongmensch nu maar dadelijk open kaart gespeeld, dan had hij zeker zijn compagnies-commandant een flater bespaard. Deze toch van een en ander op de hoogte gesteld, nam den sergeant zeer omzichtig in verhoor, hield hem het gevaarlijke van complot- maken voor oogen, en raadde hem in zijn belang hem inzage te geven van het bewuste stuk, waarop reeds meer dan honderd handteekeningeu voor- kwamen. De sergeant, die zich daar zoo plotseling van complot maken beschuldigd zag, had moeite niet in lachen los te barsten. Zonder aarzeling stelde hij het inderdaad met 123 handteekeningen versierde gewichtige document in handen van zijn kapitein. En wat was het nu? Een verzoek van de onderofficieren aan den kolonel regiments-commandant, om maatregelen te nemen tot het oprichten van een badlocaal. Tableau En nu zou men billijkerwijze aannemen dat hiermee de inderdaad belachelijke historie afge- loopen was. Warempel niet. De kapitein fronst de weukbrauwen, noemt het zeer bescheiden gesteld verzoek ongepast, brutaal en in strijd met de disciplinaire voorschriften in kort een complot. (Sic.) Het aanbieden van het adres werd streng ver- 'ooden, doch aan den sergeant vergund zijn verzoek, en dat zijner collega's, den kolonel mondeling voor te dragen, 't geen dan ook geschied is, en waarop de kolonel zeer welwillend heeft geantwoord. Zoo kwam het bericht in de wereld dat er een complot was ontdekt. In de alhier verschijnende bladen werd alleen gemeld dat door een der onder officieren, ook naraens zijn collega's, tot den kolonel het verzoek gericht was, hierboven reeds vermeld en liet men het bespottelijk commentaar weg. Hoe overdreven bezorgdheid toch aanleiding geeft tot de zotste dingen, ziet men ook hier weer. Van 16 tot 31 October 1885. AXEL. Geboorten. 16 Oct. Sara, d. van Adriaan Me- chielsen en van Catharina Dieleman. 18 Oct. Martinus, z. van Martinus Wieland en van Mag- dalena de Ridder. 23 Oct. Anthonij Pieter, z. van Adriaan de Ruijter en van Maria Buijze. 27 Oct. Neeltje, d. van Jan van Hoeve en van Ja- comina de Eeijter. 28 Oct. Janna Cornelia, d. van Danie' Maas en van Wilhelmina de Feijter. 30 Oct. Debora, d. van Izaak Cransberg en van Tanneke Scheffer. Overlijden. 18 Oct. Levinus Deij, oud 3 m., z. van Jacob en van Geertruij Susanna de Pooter. 24 Oct. Matthijs Mechiel van der Welle, oud 3 m., z. van Adriaan en van Helena de Krijger. Pieter de Eeijter, oud 14 m., z. van Abraham en van Geertrui de Bruijne. 26 Oct. Cornelia Santina Jansen van Rosendaal, oud 4 m., d. van Pieter Johannes en van Neeltje Martin. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 16 Oct. Abraham Sorber, oud 21 j., jin. en Janna Franse, oud 24 j., jd. 23 Oct. Joseph Bogaert, oud 38 j., jm. en Paulina van Leemput, oud 31 j., jd. Huwelijks—voltrekkingen. 23 Oct. A. Ilutse- baut, oud 36 j., jm. en J. van Laar, oud 36 j., wed. 30 Oct. A. Sorber, oud 22 j., jm. en J. Franse, oud 24 j., jd. Geboorten. 17 Oct. Petrus, z. van J. F. Tie- leman en van A. van Remortel. 21 Oct. Louisa Coleta, d. van P. A. d'Hont en van W. L. Laffeber. Johannes Aloysius, z. van P. Sloot en van P. Geldhof. 22 Oct. Paulina, d. van P. Serrarens en van C. Janssens. Sophia, d. van P. van der Borgt en van C. Strobbe. 25 Oct. Mathilda Dorothea, d. van P. van Troost en van A. Bogaert. 26 Oct. Florentinus Evaristus Gerardus, z. van K. Blijdestiju en van C. P. van der Vlies. 27 Oct. Elisa Apolonia, d. van P. de Poorter en van Ph. J. Hendricks. Petrus, z. van P. Bogaert en van D. Verschuren. 28 Oct. Alphonsus, z. van Th. van Geese en van P. van den Bosch. Catharina Leuntje, d. van K. Roelse en van S. Overbeeke. 31 Oct. Elisa, d. van P. J. Hemelaar en van C. Hageman. Overlijden. 30 Oct. Jan Joseph Duvivier, oud 63 j., echtg. van C. van den Hauten. PHILIPPINE. Geboorten. 21 Oct. Emma, d. van Petrus de Bock en van Philomena de Backer. 26 Oct. Marinus Jacobus, z. van Willem Meerman en van Jacoba Catharina Daams. Overlijden. 25 Oct. Jacobus Hoogewerf, oud 79 j., weduwn. van Maria van Hulst. Camil Joseph van Steenkiste, oud 34 j., z. van Francies en van Gijstelinik. A A li E S T E I) I C E Op Yrijdag 13 November 1885, des voormiddags ten 10 ure, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, van I. Het onderhoud en de verbetering gedurende

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2