Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. en No. 2137. Zaterdag 7 November 1885. 25e Jaargang. BEKENDiYlAKlNG. OHSCHBLDIG VEROORDEELD. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind verschljnt Dinsdas- en Vrijdagavoud blj den altgcver p. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS van TEB NEUZEN maken bekend, dat in die gemeente zal worden gehouden op Woeiisdug, 11 November 1885. Ter Neuzen, 29 October 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. .folitieli Overzicht. Duitschland en Spanje zijn nog niet tot eenstem- migheid gekomen. Eene beleediging is echter op eene „fijne manier" gewroken en vereffend. Wij weten dat de Spaansche generaal Salamanca, naar aanleiding van de Yap historic," afstand heeft gedaan van zijne ridderorde, hem door den Kcizer geschonken. Graaf Solms, Duitsche gezant te Madrid, heeft op last des Keizers aan den generaal ifiede- gedeeld, dat Z. M., teneinde de bezwaren van Zijne Excellence om in officieelen vorm van de decoratie afstand te doen, uit den weg te ruimen, heeft goedgevonden aan den wensch van den generaal gevolg te geven, en te bevelen dat hij van de lijst der ridders van de orde van den Booden Adelaar worde ,/geschrapt." Van hoogerhand is eeu auder Spaansch edelman van de lijst der levenden ge- schrapt, n.l. Jean Baptiste Topete, de bekende Spaansche admiraal. Beeds zeer jong trad hij in dienst der Spaansche marine en stond weldra bekend als een der kundigste officiereu van de geheele vloot. In 1865 voerde hij het commando over het eskader naar Chili en onderscheidde zich door groote dapperheid bij den aanval op Callao, waarbij hij ernstig werd gewond. In 1868 stelde admiraal Topete, in vereeniging met Prim en Serrano, zich aan het hoofd der revolutionaire beweging te Cadix, en belastte zich, toen Koningin Isabella genoodzaakt werd naar Frankrijk te vertrekken, met de porte- feuille van marine bij het voorloopig bewind. WegCris oneenigheid met den heer Buiz Zorilla, legde hij deze functie in 1869 neer, doch trad in 1870 andermaal op. Ook in 1872 en 1874, in de kabinetten-Serrano, stond hij aan het hoofd van het departement van marine. Sedert de troonsbe- stijdiug van Koning Alfons XII leefde admiraal Topete stil en teruggetrokken. Wat de Fransche Kamer opleveren zal De Koln. Zeitung acht het zeer waarschijnlijk, dat de heer Brisson, die slechts schoorvoetend de politieke nalatenschap van den heer Ferry aan- vaardde en thans sterker dan ooit verlangt naar FEUILLETON. 4) Een levensbeeld door G. L. Gretig viel zij op het brood aan, brak het in tweeen en gaf haar kind de helft. ,/Neem gij het maar, lieve moederIk heb thans geen honger," sprak het meisje, terwijl zij nogtans begeerige blikken op het brood vestigde. ,/Eet maar, Marie, eet maar, en drink ook eeu paar teugen koffie," zei de zieke, „en haal dan nog een paar kolen, en maak dat het hier goed warm wordt, en vraag dan beneden een fleschje om ook voor een groschen brandewijn te haleu dat verwarmt spoediger en beter Maar, moeder, gij hebt mij immers gezegd, dat brandewijn ,/Zijt gij bang, dat ik u zal vergiftigen ,/Neen, moeder, maar „Nu, ga het dan spoedig halen," gebood de zieke, „ik meende alleen, wanneer men er te veel van drinkt, wordt het vergift; een weinig er van is mediciju." N&dat de brandewijn en de kolen waren gehaald, beval de vrouw, dat zij nu al de kolen in de kachel moest leggen, dan zou het ten minste eens voor goed warm worden. „Het is van daag Kerstfeest," mompelde zij, de zijn voormalig presidentschap der Kamer nog vdor de opening der aaustaande zitting zal af- treden. Grevy doet ijverige pogingen om hem van dit voornemen af te brengen, omdat hij be- zwaarlijk een geschikten opvolger als Minister- president zal kunneu vinden. Noch Clemenceau noch Floquet, die, wat het verkregen aantal stem men betreft, in de eerste plaats hier voor in aanmerking zouden komen, worden door den heer Grevy wenschelijk geachthunne neigingen zijn hem al te radicaal. En Ferry, aid us besluit de cor respondent, is tegenwoordig onmogelijker dan ooit. Bij de kamer zal een voorstel worden ingediend betrekkelijk de scheiding van kerk en staat, nl. om aan de gemeenten de keuze te laten, of zij van de fondsen, die ter hunner beschikking zouden gesteld worden, de kerk wilden onderhouden, of ze tot een ander doel aanwenden. Hoe het Vaticaan over deze bewegiDg denkt valt te gissen. Leo is echter zeer voorzichtig in zijn doen. Volgens de /Standard" zou Keizerin Eugenie aan Z. H. een vertrouwden boodschapper gezonden hebben, om hem raad te vragen betreffende haar gedrag in den tegenwoordigen toestaud. (In troebel water is het goed visschen.) Op het Vaticaan meent men, dat een groot deel der Bonapartisteu den Graaf van Parijs zouden steunenals de Paus hun dit wilde aanraden. Leo zou echter besluiteloos zijn. De Fransche gezant bij het Vaticaan is thans te Parijsmen heeft het be- hoorlijk gevonden, dat hij, tot de bedoelingen der regeering omtrent de scheiding van kerk en staat bekend zijn, zich niet aan het Pauselijke hof vertoonde. Hoe de verkiezingen in Engeland zullen uitvallen, daarover kan geen juist oordeel worden geveld nu vijf millioen kiezers hunne stem zullen uitbrengen. Omtrent de houding der boerenarbeiders zijn de meeningen zeer uiteenloopend. In de zuidelijke en oostelijke districten van Engeland zullen zij met de radicaleu stemmen, in het westen en noorden verwacht men talrijke onthoudingen, omdat de boerenarbeiders daar het geheim der stem bus niet vertrouwen, en de pachters en landheeren te veel naar de oogen zien. Het algemeen stemrecht heeft nog niet veel anders gegeven dan twist en verdeeldheid, het heeft de heerschende malaise niet kunnen be- zweren, noch de toestanden verbeteren. Men aan- schouwe slechts de jammerlijke verscheurde Neder- landsch Hervormde kerk, waarin de liberale Synode voor 15 jaren het algemeen stemrecht invoerde. Wat heeft het in Duitschland meegebracht of verhoed. Dinsdagavond is de najaarszitting der Prov- Staten van Zeeland door den Commissaris des Konings Jhr. Mr. De Brauw geopend. Eenige winter begint nu eerst recht; hoe lang zou het lijden anders nog duren? Na korter of langer tijd moet het toch geschieden, een andere uitweg is er niet meer." Het vuur knetterde vroolijk in de oude kachel en nadat de vrouw uit de flesch gedronken had, reikte zij deze aan hare dochter. „Neem maar een goeden slok, MarieGij hebt niets om het lijf en niets in het lijf, dan verwarmt het des te beter, en het zal u goed doen." Het meisje dronk een weinig en gaf toen de flesch terug. „Huwat brandt dat in de maag, moeder ,/Ha, ha! in de maag! In de leege ingewanden brandt. het! Wij hebben ook sedert maanden niets warms meer genoteu. Drink maar, mijn arm kind, drink maar goed, dat verwarmt u spoedig en gij zult later niet weer van de koude wakker worden." Terwijl de vrouw zelve de flesch slechts aan den mond nam, zonder veel te drinken, bevalt zij onophoudelijk het meisje, zich aau den brandewijn te goed te doen. De gevolgen bleven dan ook niet lang uithet meisje begon alles door elkander te praten, te lachen en te zingen, en viel eindelijk op het bed neder. De zieke stond op en schudde haar: //Marie! Marie Geen antwoord. Een onverstaanbaar gebrom was alles. Koniuklijke besluiten en andere ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Naar de afdeelingen werden verzonden de voor- stellen van Gedeputeerde Staten tot wijziging der provinciale begrootiug, tot het verleenen van een subsidie aan den geneeskundigen raad van Zeeland voor het op te richten parc-vaccinogeue, alsmede een voorstel tot wijziging van het reglement op de polders, met een daarop door eenige leden in gediend amendement. Mevrouw Lina Schneider, die in het laatst dezer maand te Goes denkt te vertoeven, heeft hare medewerking toegezegd voor de soiree, die gegeven zal worden om de uitgaven te bestrijden, voortspruitende uit het feest, dat bij gelegenheid van St. Nicolaas den kinderen uit de behoeftige klasse zal worden bereid. Mevrouw Schneider wooude de vergadering bij om het programma voor bedoelde soiree vast te stellen, en gaf hare in- genomenheid te kennen met het doel dat beoogd wordt. Het bericht, opgenomen in sommige bladen, volgens hetwelk Jeanne Lorette haar straf zou ondergaan in het gesticht te Montfoort is ongegrond. Op haar verzoek, om in de gevangenis te 's Gra- venhage haar straftijd door te brengen, is nog geen beschikking genomen. Van de gevangenis te Mont foort kon in dit geval geen sprake wezen, omdat die alleen voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden tot den 1 Sjarigen leeftijd is bestemd. Uit Wageningen meldt men aan de Arnh. Ct. dat bij den brand, die Zaterdag jl. bij Arnoldussen aldaar woedde, een bankbiljet van f 1000, 't welk men geheel verloren waande, op merkwaardige wijze behouden is gebieven. Het biljet bevond zich, opgerold in een papiertje, in een groote geldbeurs met zilveren beugel. De beurs was grootendeels verbrand. Het biljet, be- nevens nog andere geldswaarden, werd gevonden door een leerling der Bijkslandbouwschool, die met eenige zijner makkers het gebouw was binnengegaan, en die inmiddels nat gehouden werden door een straal uit eene brandspuit. Men meldt uit Schiermonnikoog aan de N. B. Ct. Andermaal werd een gezin in onze gemeente in rouw gedompeld. Een telegram meldde het stranden van het houtschip De Ster, bij Oere-grund, waarbij de kapitein en de stuurman den dood in de golven vonden. De kapitein, J. Jonker, hoorde hier te huis, en laat eene weduwe met vijf onverzorgde kinderen achter. Ten huize van mevrouw de weduwe B., aan de Koningskade te 's Hage, is een brutale diefstal gepleegd. Door middel van inklimming, waarschijnlijk over het plat van een aangreuzend onbewoond perceel, ziju een groot aantal kostbaar- heden ontvreemd. Tot dusver zijn dader of daders Thans zette de vrouw de flesch aan den mond en dronk die in eene teug uit; daarop wierp ze haar in eenen hoek, schoof een grendel op de dtur, hield zich nog eenige oogenblikken met de klep van de kachel bezig en legde zich toen naast hare dochter op het bed neder. Zij werkte en trok zoo lang met het kind om, dat ze haar in den arm had, kuste en drukte haar tegen hare borst en sloot vervolgens de oogen. De directeur van het tuchthuis te N. zat in zijne werkkamer en opende de pas outvangen dienstbrieven. t, Wat is dat voor den drommelriep hij eensklaps uit, eu sloeg met de vuist op de tafel, „dat is een leelijk gevalzoo iets is nog nooit gepasseerd Twaalf jaren heeft de kerel dus vergeefs gebromd Dat is immers om krankzinnig te worden!" Hij was intusschen opgesprongen en liep met het papier in de hand onder allerlei heftige gebaren het vertrek op en neer. //Dat is eene vervloekte geschiedenisOngehoord inderdaadEn die kerel, die" schoft, de eigenlijke dader had den armen duivel zeker de voile twintig jaren laten brommen, als niet de klapperman hem verschenen was en hem voor de hellepijn in de eeuwigheid bevreesd had gemaakt Gemeene ellendige schavuit, die je bent! Wacht maar, schurk? Ze zullen je hoop ik, wel weer oplappen, en dan kom je hier in mijn rijk Dan zal je de niet bekend. De opsporing eu aanhouding wordt verzocht door den commissaris van politie der 2e afdeeling. Door de ambtenaren te Bellingwolde werden Maandagavond twee personen bekeurd wegens on- gedekt vervoer van 44 liter spiritus. De een, een Duitscher, die hier te lande al meer met de politie in aanraking was geweest, en nog eenige straf te goed had, werd voorloopig in een der cellen in den toreu opgesloten, om den volgenden morgen aan den officier van justitie te Winschoten te worden overgeleverd. Den volgenden morgen echter was de vogel gevlogen. Door eene soort van loopgraf, had hij zich toegang weten te verschaffen tot het andere deel van den toren, was toen door een derklank- gateu naar buiten gekomen, en langs de klok- touwen beneden op den grond, waarna hij snel het hazenpad gekozen had. In de buurt van Naarden is gisterennacht op twee plaatsen ingebroken. Op de buitenplaats Zandbergen hoorden de be- woners 's nachts geraas op de laagste verdieping doch zij letten er niet bizonder op. Des morgens bleek dat vele voorwerpen gestolen waren, onder anderen alle jassen en hoeden. Veel ernstiger was wat opZuid-Craailogeschiedde. De bewoner, de heer P. Langerhuizen, hoorde onraad beneden. Hij ging omlaagdeed de deur open van de zitkamer, toen een inbreker bijna //a bout pourtant" met een revolver op hem vuurde. De eerste kogel mistte hem en drong in de muur doch de tweede kogel trof hem boven de knie, zoodat hij achterover stortte. De koetsier op het schot toegesneld vond hem bloedend neder- liggen. De inbrekers waren gevloden. De toe- stand van den heer Langerhuizen geeft geen reden tot bezorgdheid. Nu het plan om, door drooglegging van de Zuiderzee aan legio handen werk en aan Nederland een nieuwe, vruchtbare provincie te verschaffen, wederom aan de orde is gesteld door de pogingen der hh. Buma en Van Diggelen, zal men de verdienste van actualiteit niet kunnen ontzeggen aan eeu tweetal brochures, die bij de Erven J. J. Tijl te Zwolle het licht zagen. Het eene geschrift is van de hand des lieeren P. J. Neyt, die zijn onlangs in de Prov. Over, en Zw. Ct. verschenen artikelen, behelzende een overzicht van de verschillende plannen, afzonder- lijk in het licht heeft gegeven. Men heeft hier meer te doen met een objectieve toelichting van de geschiedenis der verschillende plannen. Het tweede vlugschrift behelst /Eenige opmerkingen" van B., die in overweging geeft het leggen van een dam tusschen Wieringen en Stavoren, zoodat het vaarwater tusschen Wieringen en de Hollandsche kust de afwatering wordt voor het aldus afgesloten stuk der Zuiderzee. engeltjes in den hemel hooren zingen en fluiten, daar sta ik je voor in, godvergeten schurk, die je bent 1 Doch nu wil ik toch zelf den armen kerel hier de blijde boodschap brengenwat zal hij oogen opzetten, als hij hoort, dat hij vrij is! In de groote zaal, waar de gevangenen bezig waren met wol te pluizen, heerschte eene ademlooze stilte, en ook toen de directeur binnentrad, wendde zich niemand omiederzag stijf voor zich uit naar zijn werk. ,/Bolzeriep de directeur door de zaal. Geen inensch verroerde zich. „Bolze! Nummer 86!" riep hij nogmaals. Werktuigelijk was geheel aan het andere einde der zaal een der gevangen opgestaan. z,Bolze! kom eens hier! Ge zijt vrij!" riep de directeur met vriendelijke stem, „de ware brandstichter is ontdektBolze ging achter de tafel langs naar den directeur, plaatste zich voor hem eu staarde bewegenloos naar den grond. ,/Mensch! Zijt ge dan doof? Zijt ge dan niet blijde, dat ge het hoort P Gij kuut onmiddellijk ontslagen worden en gaan waar ge wiltsprak de directeur met deelneming en vuur, en legde hem de hand op den schouder. Bolze zag hem met wijd opgespalkte oogen aan en schudde met het hoofd. //Dat zal niet waar zijn. „Mensch, denkt gij dan dat ik met u den spot drijf?" viel de directeur hem in de rede. „Ik ben zoo ernstig als het kan bij de gansche historie TER \EIZE\SCIIE (OllRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1