li Gemengde berichten. BlIRaE^IJKTsTAND. Telegrafische berichten. I t e li d eu te lc di la hi dij de leiw is var To var van het schip waren door de duisternis niet te ontdekken. Hij zeilde daarop naar het Engelsch schip en zag, dat dit bezig was zijn netten uit zee aan boord te halen. Zoodra de Engelschman het Hollandsch schip bemerkte, deed hij de vuren aan dek uit. Schipper Dijkhuizen nam een an- deren koers en zoodra de Engelschman zag, dat Dijkhuizen zich verwijderde, kwamen de lichten weder aan dek. De Avontuur liep toen opnieuw naar den Engelschman toe deze dit bemerkende nam ten tweeden male de lichten weg en zoo kon Dijkhuizen in den donker er niets meer aan doen. Hij veronderstelt dus zeeroof. "W aar moet het met de Hollandsehe visschers heen, zoo derge- lijke feiten ongestraft blijven Een merkwaardig droevige omstandigheid knoopt zich vast aan het ongeluk te IJmuiden waarbij een jongeling van een der havenhoofden geslagen werd en verdronk. Hij was de zoon van een loods, die drie zonen had, van welke twee op zee gingen, doch beiden bij zeerampen omkwamen. Om den derden voor zulk een droevig lot te be waren werd hij tot telegrafist opgeleid. Het wreede lot wilde, dat ook hij in de zee zijn graf vond. Door Dr. De Vlieger, arts te Almeloo, is te Wierden een belangrijke operatie gedaan op den persoon H. Koers. Nadat dezen eerst de slagader die het bloed naar de tong voert, was afgebonden en de daarboven liggende klier was losgemaakt, is hem een groot stuk van de tong weggenomen omdat hij daaraan een gevaarlijke ontsteking had. Na afloop der moeielijke operatie, die uren duurde en waarbij 3 persouen assisteerden, is het overgebleven stuk tong aan de wang vastgenaaid en is de patient met behulp van een buis, die tot in zijn maag wordt ingebrackt, eenig voedsel ingegoten. Z<5o wordt hij dagelijks gevoed om het slikken te vermijden. Het gaat volgens de jongste berichten met den patient dagelijks beter. Z. M. heeft Jhr. Mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, eervol ontslagen Minister van Buitenlandsche Zaken, benoemd tot Minister van Staat. Uit Vlissingen wordt van 1 November gemeld Heden werd de nieuw gebouwde societeit De Unie, van het Belgisch loodspersoneel, van de aannemers de heeren J. M. Ditmars zoon te Middelburg door het bestuur der voormelde in- richting overgenomen, en tot blijk van de aanvaarding de Belgische driekleur van den toren, die op het gebouw tot uitkijk voor de loodsen is opgericht, ontplooid. Dit is thans het derde gebouw op den Noord- zeeboulevard, vroeger Westdijk geheeten, en strekt wederom tot verfraaiing van onze stad. Het heeft een societeitslokaal, hetwelk gelijkvloers met den boulevard ligt en 225 M3 oppervlakte heeft. Bo- vendien zijn behalve woning voor den kastelein, directiekamer, kelders voor bergplaatsen, enz., ook twee ruime wachtzalen voor de loodsen en roeiers ingericht. De straks genoemde toren, die 20 M. hoog uit de straat is, biedt een prachtig vergezicht over de zee, de duinen en de stad Vlissingen aan. Met 1 Januari wordt het geheele gebouw, de wachtzalen echter worden dadelijk in gebruik gesteld. TER NEUZEN3 November 1885. Bij toeval werd het ons bekend, dat het Ant- werpsche blad L'Opinion nota genomen heeft van ons schrijven dd. 28 Oct., betreffende den handel van onze haven. We vermeenen dat zij beleefd- heidshalve ons het exemplaar van dit nuinmer had moeten toezenden. Ieder heeft evenwel in dezen zijn wijze van zien en wat wij doen, willen we een ander niet opdringen Evenwel waren wij hierdoor niet in staat de Opinion vroeger op liaar schrijven te antwoorden en komt ons antwoord wat laat. Wij zijn het geheel eens met onze Antwerpsche collega's als ze verklaren dat onze haven, als door de natuur aangewezen, onbetwistbare voordeelen oplevert, grooter dan die van Antwerpen en inder- daad, die guile bekentenis van een blad als de Opinion doet ons goed. Alvorens verder te gaan, een enkel woord. We acliten het buiten onzen werkkring op te treden voor de belangen van eene bizoudere maatschappij, als Mechelen—Ter Neuzen, maar meenen dat we niet alleen recht hebben, maar dat het ook onze plicht is te spreken als het de welvaart van onze haven betreft. Wij spreken, dus niet over de ge- waagde uitdrukkingen, die zich de Opinion permit- teert tegenover de administrate van bovengenoemde lijn, die tot heden de achtiug van velen heeftde Opinion zal hiervan wel rekenschap kunnen geven, wij zien tenminste in liaar belang de bewijzen te gemoet. beter aan toe dan wij, die zit in het tuchthuis en behoeft niet te verhongeren en te vervriezen. Wat baat mijn eerlijke naam, wanneer ik daarbij van ge- brek moet omkomen? Wat zal er van mijn kind worden? Op eerlijke wijze kan zij mij en zichzelve niet onderhouden; wat blijft haar anders over dan de schaude? Huwat ben ik koud, al zit ik bij het vuur, en hoe heet en droog is mij de tong De dochter kwam met koffie en brood en noo- digde haar uit er iets van te gebruiken. (Wordt vervolgd.) In de eerste plaats moeten we onzen confrater aanstippen, dat het grootste gedeelte der goederen zoowel bij aankomst als vertrek verzonden wordt door de lijn Gent-Ter Neuzen en niet door Mechelen- Ter Neuzen. De Opinion schijnt verder te twijfelen aan de waarheid van ons artikel van 28 Oct. waarin wij zeggeu, dat een groot gedeelte van onzen handel eertijds geschiedde over Duinkerken, Calais etc. (In plaats van over Antwerpen, zouden we er zeer terecht kunnen bijvoegen). Het spijt ons, dat de tijd nog niet aangebroken is om onzen ongeloovigen confrater door wel- sprekende cijfers alien twijfel te ontnemen; wij beklagen hem alleen, dat hij in dezen zoo slecht is ingelicht. Door de Antwerpsche bladen is over deze zaak geen enkel artikel gegeven, dat geen oujuistheden bevat, onwaarheden die zoo algemeen erkend worden, dat men zich moet afvragen of de berichtgevers op de hoogte der zaak waren, dan of men te doen heeft gehad met lui, die tot bereikiug van een zeker doel stelselmatig onwaarheden willen ver- kondigen. Nog is het oogenblik niet daar, om het door de Opinion gevraagde bewijs te leveren. Yoor- loopig geven we haar den raad zich te wenden tot personen, die in dezen bekwamer zijn. Doet ze dit, dan zal ze erkennen dat onze bewering zoo juist mogelijk is. Volgens de Stad Gent zal den 15 dezer of een dag vroeger of later een groot schip met katoen geladen door het kanaal voorbij Ter Neuzen naar Gent komen. Deze merkwaardige gebeurtenis, aldus gaat het blad voort, die een grooten invloed moet uitoefenen op de toekomst van Gent, zal op eene buitengewone wijze gevierd worden. De gemeenteoverheden zullen aan den kapitein van het vaartuig een eerevlag en een gedenkpenning overhandigeu, die te dezer gelegenheid zal geslagen worden. Er zullen nog andere plechtigheden en feesten ingericht worden. De Nederlandsche stoomb. Mars, kapt. Visser, is den 28 October te Lissabon aangekomen, laatst van Ter Neuzen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor der Roomsch Katholieke gemeente te Mid delburg den heer J. E. Bernsen, thans pastoor te Schoorl, in Noord-Holland. 's Gravenlrage, 8 Nov. Door de regeering is een afzonderlijk voorstel ingediend tot wijziging van art. 194 der grondwet, strekkende om de tweede en derde zinsneden te vervangen door deze bepa- lingen De inrichting van het openbaar onderwijs wordt door de wet geregeld. De openbare scholen zijn toegankelijk voorleerlin- gen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. In of voor elke gemeente wordt lager onderwijs gegeven, voldoende aan de behoefte der bevolking. Het wordt, voor zooveel daarin niet op andere wijze is voorzien, van overheidswege verstrekt in openbare scholen en aldaar aan onvermogenden kosteloos gegeven. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zit ting van 3 dezer de volgende vonnissen uitgesproken A. J. de N., werkman te Honteuisse, is wegens hoon veroordeeld tot f 8 boete of 3 dagen gevan- genisstraf. A. V., werkman te Ter Neuzen, is wegens laster veroord. tot 8 dagen celstraf. L. van W., huisvr. van A. de W., te Ter Neuzen, is wegens het niet verschijnen als getuige veroord. tot f 3 boete of 2 dagen gevang. KANTONGERECHT TE HLLST. Zitting van 2 November. N. v. L., huisvrouw van G. A., te Koewacht, ter zake van het opzettelijk schade toebrengen aan eens anders roerend goed; vrijgesproken. D. v. d. W., te Overslag, ter zake als voren; veroordeeld in eene boete van f 5,50, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. E. J., te Zaamslag, ter zake van enkelen diefstal van te veld staande veldvruchtenveroord. in eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. A. S., te Zuiddorpe, ter zake van enkelen diefstal van mest; veroord. in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gevang. F. J. d. K., te Clinge, ter zake van het op' zettelijk schade toebrengen aan eens anders roerende eigendommen; veroord. in eene boete van f 7,50, subs. 3 dagen gevang. Alle veroordeelden tevens verwezen in de kosten Met de mailbooten der maatschappij ,/Zeeland" werden in de maand October jl. vervoerdvan Vlissingen naar Queenboro 2963 en van Queenboro naar Vlissingen 2446, te zaraen in beide richtingen 5409 reizigers. Volgens Veritas'' zijn gedurende September verongelukt 77 zeil-en 17 stoomschepen, waaronder 1 Nederlandsch zeilschip. Te 's flee- reuberg is een geheim pandjeshuis ontdekt. Een dienstmeisje, dat gaarne naar het cafe chantant wil, brengt in Uilenspiegel hulde aan jSesjaal— Domelacraten." Van onder het puin van een te Ter-Apel ingestort huis zijn 7 lijken en 17 gevaarlijk gekwetste personen opgehaald. In zijn jongste vergadering heeft de raad van Oost- dongeradeel besloten de straatverlichting vanwege de gemeente af te schaffen. Vrijdag is in het oostelijk gedeelte van Zwitserland veel sneeuw gevallen. Een gelukkige vader, een schoen- rnaker, kondigt in het Leipziger Tageblatt de ge boorte van zijn negen en twintigste kind aan. Het laatste nieuwtje op gastronomisch gebied te Parijs is het eten van gebraden apen. Men zegt, dat het vleesch er van in smaak het midden houdt tusschen hazen- en fazantenvleesch. Te Berlijn is weder een jong meisje het slachtoffer van een te nauwsluitend corset geworden. Zij zakte op een bal plotseling ineen, werd bewusteloos naar huis gebracht en verkeerde in een zeer bedenkelijken toestand. Een eenvoudig huismiddeltje wordt aan- geraden voor iemand, die een gulden heeft ingeslikt en hem op de gewone wijze wil verwijderen. ,/Het is zoo schrijft men ougeveer een jaar geleden, dat ik een gulden inslikte, omstreeks 6 uur des avonds. Hoe het kwam doet niets ter zake, genoeg, de gulden was binnen en ik voelde hem glijden tot op de hoogte van mijn borsttoen wilde hij niet verder. Ik ging naar den dokter, die mij niet naar een apotheker, maar naar een koekbakker verwees, om twee groote koeken te koopeu. Ik moest die opeten, zonder er iets bij te drinken. Reeds 's avonds ten 9 uur had ik er een geheel opgegeten en toen ik naar bed ging ook de andere "half. Den volgenden morgen bij een tweede bezoek aan de retirade, werd de gulden daarin teruggevonden. Een Duitscher, die verleden jaar te Tiel driemaal was veroordeeld, doch zich v<5or het on- dergaan van zijne straf uit ons land had verwijderd en deswege in het Politieblad was gesignaleerd, had het dezer dagen gewaagd zich weder naar Tiel te begeven, om aldaar in het huwelijk te treden en dan weder naar Duitschland te ver- trekken. De politie had echter zijne komst opgemerkt, en terstond na de huwelijksvoltrekking werd de man in hechtenis genomen en naar de gevangenis overgebracht, alwaar hij nu zijne wittebroodsweken kan doorbrengen. Twee kooplieden, die Dinsdag den 20 Oct. jl. te 's Hertogenbosch waren, geraakten aldaar in moeielijkheid met zekeren J. L die op dat oogen blik beschonken was en hen voortdurend plaagde en sarde. Hun geduld was eindelijk uitgeput, en een van hen greep in zijn drift een stok, waarmede hij den plager een slag op het hoofd toebracht, waardoor deze achterover op den grond viel. Men vermoedde aanvankelijk niet, dat deze slag ernstige gevolgeu kon hebben, doch eenigen tijd daarna begon J. L. te klagen over zware pijn in het hoofd. Verleden Dinsdag is hij naar het zie- kenhuis overgebracht, alwaar hij twee dagen later is overleden. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. In den gemeenteraad van Assen heeft Dr. D. Cohen in overweging gegeven, bepalingen te formuleeren tegen het opblazen van vleesch, welke praktijk nagenoeg alle slagers toepassen, vooral op dat van klein en jongvee. Het geschiedt veelal met den mond, doch ook met blaasbalgen. Het werd beide hoogst schadelijk voor de gezondheid geacht, want ook met blaasinstrumenten zouden de bacterien die in den vleeschwinkel zweven, in het vleesch worden gebracht. Het werd tijd, daar tegen paal en perk te stellen. In Berlijn was men voorgegaan, want volgens een tijdschrift waren aldaar verbodsbepalingen ten bedoelden einde gemaakt. Dit onderwerp werd aangehouden om, bij de algemeene herziening der verordening, die spoe- dig aanstaande is, met het oog op de invoering van het strafwetboek, uader behandeld te worden. Van 16 tot 31 October 1885. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Oct. Jacobus Reinier Scheele, oud 31 j., jm. en Janna de Feijter, oud 34 j., wed. 23 Oct. Gerardus Cremers, oud 31 j., jm. en Rozalia Goethals, oud 25 j., jd. Geboorten. 16 Oct. Cornelia Jacoba YYilhel- mina, d. van Dirk van den Berge en van Johanna den Dekker. Pieter, z. van Gilles Kaan en van Anna Geertruida Geelhoedt. 17 Oct. Pieternella Catharina, d. van Reinier Scheele en van Maartje van der Bent. Maurits, z. van Henri Hartog en van Elisabeth Suisman. Desird Philemon Gerard, z. van Bernardin Augustin Koevoets en van Elisa beth Adriana Bannier. 19 Oct. Willem Jacobus, z. van Jan Loof en van Cornelia Donze. 21 Oct. Pieternella Paulina, d. van Gelein van de Velde en van Suzanna de Kraker. Theophiel, z. van Joseph us Judocus Vossaert en van Marie Bernier. 24 Oct. Dingena, d. van Cornelis van Doeselaar en van Cornelia Pieternella Janssen. 26 Oct. Frans Hermanus, z. van Jacob Geensen en van Catharina Lakerveld. 29 Oct. Dammes, z. van Pieter Jacobus Versluijs en van Annigje Neeltje de Jong. 30 Oct. Cornelia Jacoba, d. van Cornelis Ilamelink en van Cornelia Braal. 31 Oct. Maria Theodora, d. van Theophile Acke en van Octavia Vossaert. Josephus de During, oud Alouisius jv j'n- en Overlijden. 15 Oct. Maria Reigel, oud 41 j., echtg. van Jacobus de Ruijter. 18 Oct. Susanna Cornelia de Zeeuw, oud 32 j., echtg. van Pieter Loof. 21 Oct. Adriaan Jacob van de Zande, oud 84 j., echtg. van Levina de Neef. 25 Oct. Martinus de Meester, oud 48 j., weduwn. van Pieternella Dieleraan. 30 Oct. Pieter Stoutha- r, oud 8 j., z. van Passchier en van Johanna de Doelder. Magdalena van Doeselaar, oud 67 j., wed. van Cornelis Eeckhout. HULST. Huwelijks-aangiften. 16 Oct. Zaeglier, oud 23 j., jm. en Maria 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 28 Oct. Jacobus van den Eeckhout, oud 25 Leonora Baart, oud 85 j., wed. Geboorten. 16 Oct. Norbertus Leonardus, z. van Jacobus van Hove en van Godeliva Jacoba van Giesen. 18 Oct. Honore, z. van Victor Roels en van Anna Catharina van der Poel. 27 Oct. Augustinus Ilonore, z. van Augustus Thomas Janssen en van Maria Louisa de Blok. Overlijden. 25 Oct. Ludovicus Servaas de Smit, oud 61 jweduwn. van Anna Catharina Bak. 28 Oct. Desire van Damme, oud 7 j., z. van wijlen Cornelis en van wijlen Anna Catharina van Hulfel. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 31 Oct. Eduardus Pieters, oud 26 j., jm. en Sophia Fruijtier, oud 26 j., jd. Geboorten. 28 Oct. Mathilda, d. van Carolus Ludovicus Verbist en van Rozalia Catharina d'Hont. Overlijden. 24 Oct. Alplionsus van Croonen- burg, oud 21 j., jm. 28 Oct. Apolonia van Kruijssen, oud 77 j., wed. van Judocus Francies de Bakker. CLINGE. Huwelijks-aangiften. 28 Oct. Petrus Joseph Melsen, oud 25 j jm. en Rosalia van den Bergh, oud 34 j., jd. Petrus Johannes Huijbrecht, oud 25 j., jm. en Maria Fhorencia van Eetvelde, oud 17 j., jd. Geboorten. 19 Oct. Valeutina Petronella, d. van Carolus Ludovicus de Bruijn en van Sidonia Vermeerssen. 22 Oct. Phileranda Catharina, d. van Petrus de Weijn en van Clementina van Over- loop. 28 Oct. Emma Constantia, d. van Josephus Vermont en van Adelaida Brees. 29 Oct. Leo nardus, z. van Ludovicus Mariema en van Maria Verstraete. Overlijden. 16 Oct. Fredericus van der Heijden, oud 75 j., echtg. van Amelia van der Heijden. 23 Oct. Henricus Denderius Apers, oud 6 w., z. van Emanuel en van Ludovica Schuddings. G R A A U W. Geboorten. 12 Oct. Paulina, d. van Jacobus Stevens en van Anna Maria Heijdens. 15 Oct. Eduardus Jacobus en Mathilde Maria, z. en d. van Eduardus Jacobus van Leuven en van Elisabeth Verdurmen. 18 Oct. Johannes Franciscus, z. van Theodoor Buijsrogge en van Anna Maria Catharina Adriaansens. 30 Oct. Josephus, z. van Jacobus Kouijzer en van Rosalia Leenknegt. Overlijden. 7 Oct. Judoca Pieters. oud 49 j., echtg. van Jacobus Koole. 25 Oct. Ant Hoog- lander (van Papendrecht), oud 6 m., d. van Levinus en van Neeltje Kruaijeveld. 27 Oct. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Adrianus de Bilde en van Rosalia Bracke. 28 Oct. Rosalia Paulina de Bilde, oud 5 md. van Cornelis en van Apolonia Spiessens. HENGSTDIJK. Geboorten. 27 Oct. Maria Louisa, d. van Jan Francies de Lavoir en van Rosalia Roctus. HOEK. Huwelijks-aangiften. 23 Oct. Pieter Buijze, oud 22 j., jm. en Adriana Heinsdijk, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Oct. Jacobus Kolijn, oud 25 j., jm. en Katharina Kervink, oud 21 j., jd. Geboorten. 25 Oct. Suzanna Catharina, d. van Cornelis van de Velde en van Suzanna van Doese laar. 26 Oct. Izaak, z. van Dirk Verpoorten en van Martha Meertens. 27 Oct. Anna, d. van Gilles Drabbe en van Janna Meertens. 31 Oct. Johan Frederik, z. van August Lodewijk Amelunxen en van Dina Helena Geelhoedt. KOEWACHT. Huwelijks-aangiften. 23 Oct. Charles Louis van Regenmortel, oud 26 j., jm. en Josephina Coppaert, oud 28 j., jd. Geboorten. 14 Oct. Coleta Maria, d. van Aloysius de Maeijer en van Prudentie Audenaerde. 16 Oct. Josephina Leonia Maria, d. van Pieter Franciscus de Roover en van Theresia Verlee. 17 Oct. Cyrillus Cammillus, z. van Amandus Buijs en van Rosalia Baert. 21 Oct. Romania Carolina Maria, d. van Hypolite Isidoor Lips en van Juliana Albina Matthijs. Augusta Maria, d. Theophile van Poecke en van Florentina Brandt. 22 Oct. Theophile, z. van Jozephus de Wolf en van Marie Amelie Vervaet. 23 Oct. Petrus Franciscus, z. van Josephus de Vos en van Rosalia de Block. 24 Oct. Vitalis Josephus, z. van Joannes Franciscus Brandt en van Maria Justina van Walle. Overlijden. 20 Oct. Isidoor Joseph Verstraeten, oud 17 d., z. van Augustus en van Melania de Munter. OSSENISSE. Geboorten. 18 Oct. Rozalia Mathilda, d. van Petrus de Maat en van Rosalia Theresia de Meijer. c 1 V E''i E 0 in g« vt da re en W< op VO( ■aum in—«-» - wit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2