Buitenland. Gemengde berichten. i Telegrafische berichten. n i e t F n t- e If g d ei te in lc j d: la hi re et w< Pl: °P di: de lei' is vai vo< To dood vonden. Omtrent het lot van het kleinste kind, een zuigeling, bestaat daardoor geen onzeker- heid. Allen die in het huis waren op het oogenblk dat de brand ontstond, behalve de dienstbode, zijn bij de ramp omgekomen. Verschrikkelijke gebeurtenis Omtrent den brand in de Warmoesstraat te Amsterdam meldt men nog naderTegen half een toen de dienstbode met de beide oudste kinderen zicb reeds naar den zolder ter ruste had begeven, is de vrouw des huizes, die insgelijks al te bed lag, opgestaan om in het opkamertje achter den winkel op een petroleumtoestel voedsel te koken voor haar jougste kind, een knaapje van zes maanden. Terwijl zij daarmede bezig was, moet door een of ander noodlottig toeval de brand zijn ont- staan en vermoedelijk al aanstonds met vrij groote vlam, want de ongelukkige moeder ijlde terstoud naar de buitendeur om die open te maken. Daarna snelde zij naar de meid, die in haar nacbtgoed onmiddellijk naar beneden vloog en toen zij de inmiddels woest toegenomen vlammen zag, zonder verder beraad, op bloote voeten naar haar ouders in de Nieuwstraat vluchtte. De brave moeder dacht echter om haar kin deren. Zij haalde blijkens de plek waar de ver- koolde lijkeu gevonden zijn, de beide oudste knapen van den zolder; maar toen zij op de slaapkamer (middenverdieping) bij haar jongste lieveling kwam, was de winkel in een vuurzee herschapen en geen ontkomen meer mogelijk. De rook moet hen daarenboven spoedig bewus- teloos hebben gemaakt. Geen raam was immers geopend en geen kreet werd gehoord. De winkel was gevuld met manufacturen, licht ontvlambare stoffen derhalve, die nog feller door- brandden toen de hitte een aantal flesschen en fleschjes reukwater deed spriugen. Van daar dat politie en brandweer, die weinige minuten nadat het vuur zich geopenbaard had op de plaats des onheils waren, een ontoegankelijk huis vonden en daarenboven door de openstaande straatdeur in den waan werden gebracht dat de bewoners ontvlucht waren. Ruim half 1 bevond de politie—commissaris Stork met eenige agenten zich reeds ter plaatse. De brandweer werd te 12,35 gewaarschuwd en was reeds te 12,41 met de eerste handspuit aan- gerukt. In een goed half uur waren de vlammen bedwongen. Als naar gewoonte werd het perceel toen geheel door de brandweer doorzocht en vond zij op de slaapkamer de vier slachtoffersde zuigeling lag in moeders armen. Te Berlijn is volgens de Volkszeitung een Hollander aan het station gevangen genomen, die een meisje trachtte over te halen, zich met hem naar Amsterdam te begeven en zich aan een „etablissement" aldaar te verbinden. Hij zal wegens koppelarij vervolgd worden. Gedurende het onweder dat eergistermiddag boven Tilburg heerschte, bewonderden vele personen een schoon natuurverschijnsel. Een meteorolith schoot met verbazende snelheid uit het Zuidwesten en spatte met een hevigen kual tegen het onderste gedeelte van het leiendak van den stadstoren boven de wijzerplaat uiteen. Ook verbrijzelde de bliksem een steenen kruis op den voorgevel der kerk van het klooster der Paters Capucij nen aldaar. Zonder verdere ongelukken te veroorzaken baande de vonk zich een weg door den muur. De stuurman van de Scheveningsche bom- schuit Autonius van den reeder A. J. P. Hoogeveen, rapporteert dat 11. Zondag ter hoogte van Yar mouth, een vischsloep van Ostende een dertigtal netten van zijn vleet heeft gekapt. De stuurman en de matrozen getuigen dat de schuldige is O 103. De waterschout te Scheveningen heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. TER EEUZEN30 October 1885. Gisteren in plaats van Woensdag arriveerde hier het groot Amerikaansch paardenspel van Pinder. De optoeht kon tengevolge van aanhoudenden regen niet plaats hebben. Evenwel was de in korten tijd opgerichte tent des avonds zeer goed bezet. Heden middag had de beloofde optoeht in optima forma plaats. Deze was inderdaad schoon ingericht. Om drie uur een voorstelling voor kinderen, van avond een dito voor groote menschen en in enkele uren is de vliegende cirque, zooals de Gentenaars deze noemen, op weg naar het St. Pieterspleiu te De politie-bediende kreeg in last den zonderlingen man onder toezicht te houden en terwijl de militairen zich weder tot den afmarsch gereed maakten, keerden de ongelukkige dorpsbewoners weder tot de puinhooopen hunner bezittingen terug en staarden handenwringend en luid jammerend op de brandende of smeulende overblijfselen. Zes weken later stond Bolze voor het gerecht te C., aangeklaagd van opzettelijke brandstichting, waardoor menschenlevens in gevaar konden worden gebracht en inderdaad drie menschen het leven hadden verloren. De verdediger van den beschul- digde bewees, dat zijn client outwijfelbaar met den brand niets had te doen gehaddat een noodlottig toeval den brand had doen uitbreken juist bij Lehtnaun, zijnen vijanddat het voor Bolze ten eenen male onmogelijk was te bewijzen, waar hij in den voornscht, voor dat hij tehuis was gekomen, zich had opgehouden, dewijl nieinand hem gezieu had de rechters hielden zich eenvoudig aan al deze toevalligheden als zoovele stellige bewijzen van schuld en spraken het schuldig over hem uit. Gent, waar a. s. Zondag weder eene uitvoering gegeven wordt. Jammer, dat men om in de tent te komen moet baden door eene modderpoel. Middelburg, 29 October. Heden werd door polderbestuur van Walcheren aanbesteed A. Het maken van bazaltglooiing en het ver- beteren van staketwerken aan den Westkapelschen zeedijk. Begrooting f 84,600. Hiervoor was ingeschreven door: M. L van Wijngaarden IJz., te Sliedrecht, voor f 78630; C. de Ruijter, te Hardinxveld, voor f 75650; A. Yolker Lzte Sliedrecht, voor 74900 H. Hage, te Middelburg, voor f 74000; J. Ver- kuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor J 73777 J. van den Hoek, te Middelburg, voor f 68900. 11. Het doen van steenbestortingen aan den voet van den Westkapelschen zeedijk. Hiervoor was ingeschreven door: J. van Eck, te Hardinxveld, voor f 2700; J. Verkuijl Quakke laar, te Vlissingen, voor /2470; H. Hage, te Middelburg, voor f 2470; J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 2370; P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 2180. C. Het doen van steenbestortingen aan den voet van den zeedijk der Oostwatering. Hiervoor was ingeschreven door: J. de Rijke Jr., te Stavenisse, voor f 2792; F. Mouthaau, te Zierikzee, voor f 2776,76; A. M. Langeveld, te Hardinxveld, voor f 2650; J. van Eck, te Har dinxveld, voor f 2497J. Ceulemans, te Niel, voor f 2470; J. van den Hoek, te Middelburg, voor f 2458; J. van Eck, te Hardinxveld, voor f 2450; H. Hage, te Middelburg, voor f 2440; J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 2278; J. Verkuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor f 2183; P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor f 2100. Axel. 29 October. Heden had alhier de aan- besteding plaats van het begrinten van wegen in den polder Koegors c. a. en werd daarvoor het minst ingeschreven door de heeren D. en A. Tholens, te Hoek en Ter Neuzen, voor f 11,696. De be grooting is f 15,900. Hoiitenisse. Dinsdag jl. werd alhier in het openbaar verkocht het huis //Hoek en Bosch/' in deze gemeente, met daarbij behoorende 12 H.A. 52 A. 81 c.A. bouw- en weiland. Deze brachten totaal op f 12,950, d. i. gemiddeld voor het bouwland f 960 per hektare of f 430 per Gentsch gemet, en voor het weiland f 1120 per hektare of f 500 per Gentsch gemet. Het huis, schuur enz. met daarbij behoorende 1 H.A. 76 c.A. booragaard, erf en moestuin waarvoor v<5or een paar jaren nog f 4000 geboden werd, doch toen f 7000 moest gelden, werd voor y 2020 verkocht. l/2t aandeel in de raeestoof //Tot welzijn van ons land," nabij Lettenburg in deze gemeente, bracht f 120 op. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 30 Oct. het volgende vonnis uitgesproken J. v. L., bierhuishouder en commissionair te Ilontenisse, is wegens beleediging van een bevel- hebber van de gewapende macht en hoon veroor- deeld tot 3 dagen celstraf en 8 boete of 1 dag celstraf. 'S Gravenliage, 30 October. Tweede Kamer. Na langdurig debat is met 44 tegen 22 stemmen de overeenkomst aangenomen met de Hollandsche Spoorweg—maatschappij om haar de exploitatie der lijn AmersfoortNijmegen te gunnen. Zonder discussie is met 48 tegen 18 stemmen aangenomen het outwerp tot verlegging van den Maasmond naar de Amer. De Kamer is op reces tot Dinsdag 10 Nov. gescheiden. Alsdan zijn tal van ontwerpen aan de ordekiestabel, voorstel-Lohmau, Indische be grooting enz. KANTONGERECHT TE HULST. Zitting van 29 October. P. v. d. B., te Rousselaere (Belgie), ter zake van het gaan over eens anders in oogst staanden grond; veroordeeld in eene boete van f 3, subsi- diair 1 dag gevangenisstraf. Bolze kon tot zijne verdediging niets aanvoeren hij was totaal vernietigd Alles was tegen den aangeklaagde, en met eene verpletterende meerderheid spraken de rechters het schuldig uit en veroordeelden hem tot twintig jaren tuchthuisstraf. Twaalf jaren waren voorbij gegaan sedert het dorp Neuklenz afbraudde. Nieuwe massive huizen waren in plaats van de vroegere stroohutten verrezen uit de kinderen van toen waren mannen en vrouwen geworden; de oude predikant was gestorven en eene jonge man had zijne plaats ingenomen. Lehmann had zich op zijn vaderlijk erfdeel teruggetrokken en Bolze was nog altijd in aller oog in herinnering de brandstichter. Zijne bezittingen waren langzamerhand in hauden van andereu overgegaan, en zijne vrouw was met haar dochtertje op zekeren dag verdweuen, zonder dat iemaud wist waarheen zij waren gegaan, en Bolze zat in het tuchthuis te N. bezig met wol te spinnen. (W«rdt vervolgd.) C. v. V. en C. v. V., beideu te Clinge, ter zake van diefstal van groen hout; veroord. ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. A. B., te Kemseke, ter zake van het los en onbeheerd laten staan van twee ongemuilbanden hondenveroord. in eene boete van f 3 en eene van f 2, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. J. B. d. C., te Koewacht, ter zake van het dorschen van paardenboonen en erwten op verboden afstand van den weg; veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. J. d. It., te Stoppeldijk, ter zake van aanlegging van een mesthoop op verboden afstand van den weg; veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. A. F., te Hengstdijk, ter zake van het niet muilbanden van een aangespanuen hond; veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. J. v. D., te Boschkapelle, ter zake als voreu; veroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. F. V., te Clinge, ter zake als vorenveroord. in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. P. P., te St. Jansteen, ter zake van bet laten loopen van vee op eens anders in oogst staanden grond; veroord. in eene boete van J 3, subs. 1 dag gevang. P. d. V., te Zuiddorpe, ter zake als vorenver oord. iu eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. A. de la R, te Zuiddorpe, ter zake van het zetten van een wildstrik; veroord. in eene boete van f 20, subs. 7 dagen gevang. C. L. V., te St. Jansteen, ter zake van over- treding van het herbergreglement te St. Jansteen, veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P. V., F. K. en R. S., alien te St. Jansteen, ter zake als voren; veroord. ieder in eene boete van 2, subs. 1 dag gevang. F. B., A. V., A. S., C. L. d. N., D. B., F. d. W., P. S, D. J. en J. v. D., alien te St. Jansteen, ter zake als voren; veroord. ieder iu eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. F. M., te Stekene, ter zake van het jagen in gesloten jachttijd; veroord. in eene boete van f 10, subs. 3 dagen gevang. B. P. d. W., te Hulst, ter zake van overtreding van het herbergreglement te Hulstveroord. in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. J. d. K., te Hulst, ter zake van openbare dron- kenschap bij herhalingveroord. in eene boete van f 5, subs. 3 dagen gevang. J. v. d. V., te Ossenisse, G. d. B., te St. Jansteen, J. v. L., te Hontenisse, J. B., te Kemseke, J. O., te Ossenisse, J. B., te Hontenisse, A. M. M., te Hulst, F. d. K., te Clinge, en A. v. D., te Koe wacht, alien ter zake van openbare dronkenschap veroord. ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. P. J. B., te Hulst, ter zake als voren; vrijge- sproken. Alle veroordeelden tevens verwezen in de kosten. De steengroeven van Chancelade, werden Zondag door eene ontzettende ramp getroffen. De groeven, waaruit eene steensoort verkregen wordt die zeer gewaardeerd is en door geheel Frankrijk verzonden wordt, liggen op zeven kilometers afstand van Periguex. Zondag in den namiddag stortte de berg, die over de groeven heenhangt, op ver- scheidene plekken met donderend geraas neder. Tien huizen, die op den berg verspreid lagen, stortten in, waardoor vier vrouwen en tien kinderen onder puinhoopen bedolven werden. Het was gelukkig dat het onheil op Zondag plaats had, aangezien anders de honderdvijftig arbei- ders, die in de groeven werken, zouden zijn omge komen. Op het oogenblik van de catastrophe was echter een ploeg van zeven of acht man aan het werkdeze ongelukkigen werden alien bedolven. De eerste hulp werd door de gendarmerie en bewoners der omliggende gemeenten verleend. Deta- chementen vanhet vijftigste linie-regement, voor- zien van houweelen, verschcnen iu looppas op het terrein en zetten," bij het licht van toortseu, het opruimingswerk voort. Het schouwspel was tege- lijkertijd fantastisch en schrikverwekkendnu en dan hoorde men van onder de puinhoopen akelige jammerkreten opstijgen. Eene vrouw en een kind werden levend te voor- schiju gehaald, eene tweede vrouw bleek bezweken te zijn. Twee voorbijgangers, een man en een vrouw, werden door een hoop rotsblokken verpletterd een kind dat zij bij zich hadden werd door de sterke luchtverplaatsing, die een gevolg van de instorting was, geredhet werd op verscheidene meters afstand geslingerd, maar ontving hoegenaamd geen letsel. De ger.eraal, de prefect, de procureur der repu- bliek, zeer vele autoriteiten, drie ingenieurs van bruggen en wegen, een mijningenieur en verschei dene doctoren bevinden zich op het schouwtooneel van het onheil. Ontelbare spleten, uitgestrekte kloven en gedeel- t.elijke instortingen, die nu en dan nog plaats vinaen, maken het hoogst gevaarlijk de ruinen te naderen. De geheele bevolking is wanhopigde honderdvijftig arbeiders, die thans buiten werk zijn, gaan dagen van bittere ellende tegemoet. Gedurende den nacht werd eene vrouw, die levend begraven lag en wier geschreeuw men hoorde ge lukkig te voorschijn gebrachtzij had slechts lichte kwetsuren bekomen. Haar kind, dat uaast haar liggende stierf, bevindt zich nog onder het puin. Vier werklieden liggen nog onder de galerijen der groeven bedolven en men meent, dat zij zijn omge komen. Een man werd met vrouw en kind onder reusachtige rotsblokken, die van den berg vielen, verpletterd. De lijken der slachtoffers zijn Woensdag ter aarde besteld. Professor Pasteur heeft te Parijs iu de Academie van wetenschappen een uitvgerig stuk voorgelegd, waarin hij allerlei wetenswaardige bijzonderheden over zijn proefnemingen mededeelde. Voor eenigen tijd reeds was het Pasteur gelukt om van elke twintig honden, waarop hij zijn proeven nam, ten minste zestien te vrij waren voor de dolheid. maar ten einde zeker te zijn dat werkelijk het beoogde doel bereikt was, moest hij vier weken wachten, voordat de inenting werkte. Daarom stelde Pasteur zich ten doel om ineutingstof te krijgen van verschillende graden van sterkte, die sneller en zekerder werkte. Dit nu verkreeg Pasteur op de volgende wijze. Een konijn werd ingeent met een stukje weefsel, genomen uit de ruggegraat van een dollen hond. Het duurde vijftien dagen voordat het vergif werkte. Zoodra het konijn stierf, werd een gedeelte van ziju ruggemerg geent op een tweede konijn en zoo ging Pasteur voort, totdat zestig konijuen waren ingeent. Bij elke gelukte inenting werd het vergif sterker en ten laatste duurde het niet meer dan zeven dagen, voordat het werkte. Toen Pasteur opmerkte dat blootstelling aan drooge lucht de hoeveelheid van het gif verininderde en derhalve zijn werking verzwakte, voorzag Pasteur zich van een groot aantal flesschen, die alien uitgedroogde lucht bevatten. In deze flesschen werden hoeveelheden geplaatst van het ingeeute ruggemerg van verschillende dag- teekening, waarvan het oudste het zwakste en het jongste bet krachtigste was. Bij een operatie begint Pasteur nu met het dier in te enten met het oudste en eindigt met de stof, welke slechts twee dagen oud is. Wanneer dit is gebeurd, is het zeker dat het ingeente dier volkomen veilig is voor hondsdolheid. De Rijks-commissie voor den aankoop van leger- paarden heeft te Deventer een 60tal onderzocht, doch slechts 3 stuks voldoende geoordecld. Van vertrouwbare zijde is te Bergen op Zoom bericht outvangen, dat de tramverbinding met Antwerpeu verzekerd is. Men heeft eergisteren te Utrecht een officier verboden zijn dienst te verrichten, op grond, dat zich in ziju gezin een geval van be- smettelijke ziekte voordoet. Naar men verneemt, is Van Rijsselberghe te Londen in hechtenis ge nomen. Zijne uitlevering wordt aangevraagd. Te Steenwijk is een jongmensch van 17 jaren in het jachtveld, door het onverwachts afgaan van zijn geweer, in de rechterzijde getroffen en kort daarop overleden. Volgens Engelsche bladen zal eerlang een geheel nieuw stel Engelsche postzegels worden uitgegeven aan prijzen van een halve penny tot vijf pond sterling. Het Eden-theater te Antwerpeu is afgebrand. De brand brak in de bovenste ver- dieping uit. Het personeel werd gered. Een spuitgast werd ernstig aan de hand gewond. De Keizerin van Brazilie is van een trap gevallen en heeft den arm gebroken. Hoewel haar toestand ernstig is, boezemt hij geen ongerustheid in. Onder hen die zich dezer dagen bij de politie hebben aangemeld, om naar een der bedelaars— gestichten te worden opgezonden, bevind zich een gewezen leeraar bij het M. U. L. O. Aan den drank geheel verslaafd, had de ongelukkige zich na herhaalde veroordeelingen wegens openbare dronken- scbap bij rechterlijk vonnis naar een rijks—werk- iurichting verwezen gezien. In het militair hospitaal te Utrecht zoo verhaalt het U. D. wordt sedert eenigen tijd verpleegd de wachtmeester B. van het le reg. veld—artillerie, die het ongeluk heeft gehad, om een guldeu, dien hij waarschijnlijk uit een grapin den mond stak, door te slikkenen welk geldstuk men nog niet heeft kunnen verwijderen. Dat een paard wegens overtreding der drank- wet in arrest wordt genomen, zal wel tot de zeldzaamheden beliooren. Dit had te Breda plaats. Niet omdat dit paard drouken was, maar de man, die er op zat. Deze, H. R. genaamd, kuecht bij den heer C. B., in den Teteringschen dijk, bevond zich Zoudagavond 11., ongeveer te 5 ure, met zijn paard in de Brugstraat, en wel in zoo //kennelijken" toestand, dat men, dewijl er ongelukken te voor- zien waren, meende hem onschadelijk te moeten maken. Aangezien hij echter zijn paard niet in den steek wilde laten en men ook niet wist wat daarmede aan te vangen, werden en paard en ruiter naar het politiebureau overgebracht, waar ze ver- bleven tot laatstgenoemde zijn roes had uitgeslapen. Eergisterenavond is te Nieuwe Niedorp eene knappe arbeidersvrouw, moeder van twee jeugdige kinderen, levenloos uit het water opgehaald. Toen haar man, van zijn werk terugkeerende, zijne woning was binnengetreden, vond hij zijne kinderen te huis, doch hij miste zijne vrouw. De lamp brandde, en hare warme stoof stond gereed, maar zij was en bleef afwezig. Vruchteloos riep en zocht de man. Bij de buren werd navraag gedaan, niemand wist te zeggen waar zij was. De vrees, dat een ongeluk gebeurd zou zijn, bleek weldra gegrond te te c E O V( dt yai

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2