Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Men leest in de Etoile Beige van Donderdag 11. Men zegt, dat de Belgische Koning gedurende zijn verblijf te Ostende ijverig naar middelen gezocht heeft om het vervoer met onze maildiensten op Engeland te vermeerderen, en dat zijne reizen naar Dover en op de Fransche kust hiermede in verband staan. Met het oog op de werkzame belangstelling van den Koning in alle landsbelangen heeft dit »men zegt" niets onwaarschijnlijks. Ongelukkig schijnt onze souverein in de administratieve wereld niet de ijverige medewerking gevonden te hebben, die, wilde de onderneming slagen, gewenscht was. Wij vernemen met zekerheid, dat aan de firma John Elder Co. te Glasgow drie stoomers besteld zijn voor den dienst tusschen Queenborough en Vlissingen, welke laatsle stad door het Duitsche postverbond aangewezen is als uitgangspunt voor de verzendingen naar Engeland, die tot nu toe over Belgie gingen. Reeds laug heeft men op het nemen van dezen maatregel aangedrongen. De geringe snelheid der Belgische expressetreinen en de onregelmatige aankomst hadden talrijke klachten teweeggebracht, die in de Duitschh bladen eenen weerklank vonden. Een oogenblik wilde men het gevaar bezweren door den gang der treinen tus schen Ostende en Keulen te versnellen. De eerste proeve was ongelukkig, men herinnere zich het spoorwegonheil nabij het station van Yerviers. Het zou evenwel niet onraogelijk geweest zijn de ver- meerderde snelheid te verkrijgen, maar men vond het gemakkelijker de zaak op zijn beloop te laten. Nu ziet men wat hiervan het gevolg is; de maat- regeleu die nog genomcn konden worden om het gevaar het hoofd te bieden, zijn nu te laat. Ongelukkig wanueer men zich niet weet te haas- ten als het moetwij kunnen den heer Van den Peereboom met zijne voortvarendheid nietfeliciteeren. Gisterenmorgen overleed te Middelburg na eene langdurig ziekte, in den ouderdom van 67 jaren, de heer P. C. Groen, pastoor bij de Roomsch- Catholieke gemeente aldaar. Niet alleen bij de Catholieken maar ook onder de niet-Catholieken verwekt dit sterfgeval algemeene deelneming, Ruim 41 jaren geleden werd de heer Groen, tot priester gewijd en nu sedert 32 jaren was hij pastoor te Middelburg. De waardige priester was bemind en geacht, en die achtiug werd hem toegedragen door alien onverschillig van welk geloof. Door den hevigen westenwind is Zaterdagavond het tjalkschip, bevaren door schipper J. Grijs van St. Maarteusdijk, die met eene lading suikerbieten op reis was naar Bergen op Zoom, tegen den zee- dijk van den polder Schakerloo onder Tholen op- gevaren, doch eergistermiddag met hoog water weder vlot gekomen. Zoomin aan de zeewering als aan het schip is schade toegebracht. Minder gelukkig was de beurtschipper Polderman, varende van Tholen op Middelburg, die mede dien avond voor Schakerloo was en wiens vaartuig in de geul tusschen den dijk en de voorliggende plaat is gezonken. Schipper en knecht konden zich echter nog in tijds met de boot redden. Eergistereu werd reeds een onderzoek ingesteld, doch vruchteloos, zoodat zeer waarschijnlijk schip en lading, die bestaat uit steenkolen en vrachtgoederen, verloren zullen zijn. Schippers Cornelis Breggeman en Martinus Linnet, voerende de loggerschepen Arnoldine Marie en Johanna Theodora, beide behoorende aan de Maatschappij voor Zeevisscherij te Maassluis, rap- porteeren blijkens de N. R. Ct. het volgende: Donderdag 15 October jl. schoten wij onze netten uit aan den oortkant der Wellen en met ons nog 6 Vlaardingsche en 1 Amsterdamsche logger. Des morgens ten 8 uur hadden wij gezien 2 Engelsche kotters, gemerkt C Y 397 en Y H 973, die echter wegzeilden toen zij ons zagen liggen. Ten ongeveer elf uur des avonds waren wij omringd door 60 vaartuigen, vermoedelijk Yarmouth- en Lowestoft—trawlers. Eerstgenoemde schipper was genoodzaakt zijn reepen te vieren, daar hij anders met twee dezer Engelschen in aanvaring zoude ge komen zijn. Door de duisternis konden zij geen door elkander en de oude geestelijke, wiens woning buiten de richting van den wind lag en daardoor verschoond bleef, wist niet meer wien hij eerst met troost en raad zoude bijstaan. Eerst toen er uit de naburige stad een afdeeling militairen was aangerukt, kwam er eenige orde en overleg in de verwarde volksmassa. Yan redden was natuurlijk thans geen sprake meer en men vergenoegde zich met de verbrokkelde muren om- ver te stooten, om daardoor nog meer ongelukken te voorkomen. Het gansche dorp was vernietigd, bijna al het vee en de geheele oogst verbrand en daarenboven waren er nog drie meuschenlevens verloren gegaan. Nadat de kommandant zich overtuigd had, dat zijne maatregelen overal naar behooren waren uit- gevoerd, zocht hij den predikant op, om zich met dezen nader te verstaan omtrent hetgeen verder moest geschieden. z/Goeden morgen, eerwaardesprak de majoor, terwijl hij op militaire wijze met de hand groette, yhet spijt mij zeer, te midden van zoo treurige omstandigheden uwe gewaardeerde kennis te moeten maken." ,/Ja," sprak de eerwaardige geestelijke, //het was een harde slag, heer majoor!" en reikte hem de hand; voor jaren is hier de welvaart vernietigd en buitendien zijn er nog drie menschen omge- komen. Het is eene zware, zeer zware beproeving, ook voor den sterkste." nummers ontdekken. Even daarna bemerkten zij dat hunne netten gekapt warenzij zetteden daarna zoo spoedig mogelijk hun mast en zeilen op, om te trachten het verlorene terug te vinden. Eerstgenoemden gelukte het den daaropvolgenden Zaterdag zijne netten te vinden, doch van een groot gedeelte der breels was moedwillig de bodem ingeslagen. Toen werd door beide vaartuigen naar de netten der Johanna Theodora gezocht en gelukte het ook daarvan den volgenden Zondag de helft te vinden; de andere helft waarvan de reepen geheel nieuw waren, hebben zij niet kunnen vinden, zoodat die, waarschijnlijk meerdere waarde hebbende, gestolen zijn. Ook al de bij ons liggende schepen werden van hunne netten gekapt en hebben groote schade geleden. Niet alleen dat zij dientengevolge verplicht waren naar hier te komen om nieuwe netten aan boord te nemen, met weinig of geen vangst, doch door die moedwillige handelingen der Engelsche visschers kunnen zij ook niet in de behoeften van hunne huisgezinnen voorzien, daar de reeders bang worden bunne netten te wagen en zij dus genoodzaakt zijn hun bedrijf vroeger te staken dan eenige jaren ge leden het geval was. Door Gedep. Staten van Zeeland is in een adres aan de Tweede Kamer aangedrongen op goed- keuring van het ontwerp van wet tot het verleenen van een bijdrage ten behoeve van een stoomtram- weg in het voormalig 4e district. Zoo ergens, dan bestaat daar dringend behoefte aan het tot stand komen van een stoomtramweg. TER AEUZEA27 October 1885. Tegenwoordig leest men alweder in de Ant- werpsche en Brusselsche bladen ellenlange artikels over de concurrentie die onze haven Antwerpen aandoet. Ongetwijfeld kunnen deze sensatie-berichten niet anders dan goed werken, om onze haven meer en meer bekend te maken. Zoo lezen we in het Journal des interets maritimes, dat een stoomboot, die te Ter Neuzen hout gelost heeft, aan onkosten betaalde frs. 600 en dat dezelfde stoomboot voor dezelfde lading in Antwerpen frs. 1400 betaalde. Wij vragen beleefd aan de Opinion c. s. of dit ook de schuld is van de zoo zeer gevreesde spoorweg- lijn MechelenTer Neuzen De zeil- en stooui- schepen betalen de door onze regeering vastgestelde tarieven, niets meer en niets minder. Deze tarieven liggen ter inzage voor iedereen, dus ook voor de Societe maritime etc. d' Anvers en voor alle Ant- werpsche reeders. Yolgens genoemde bladen bestaat Ter Neuzen enkel en alleen uit den handel, die Antwerpen onttrokken wordt. Was dit zoo, het zouden nog maar kruimeltjes zijn van een welvoorzienen disch we moeten evenwel opmerken, dat alhier goederen worden aangevoerd die vroeger over Duinkerke, Leuven, Calais of Rotterdam kwamen. Al deze sensatie-berichten men spreekt o. a. van outhullingen die gerucht in den lande zullen makenkomen waarschijnlijk uit het brein van enkele heethoofdenwe hopen dat ze weldra zullen vergeten zijn. Mocht dit anders zijn en de Belgische jegeering stappen doen om hulp te verleenen tot den onder- gang van onze haven, dan vertrouwen we dat ook onze regeering de belangen van een harer havens niet zal opofferen ten voordeele van heeren Antwerpenaren. De meeste huizen van Antwerpen hebben bureaux in Ylissingen, Rotterdam, Parijs, Marseille, Londen etc. Waarom, indien onze haven zoo voordeelig is, vestigen zij geene kantoren hier, waar zij met open armen zullen ontvangen worden? Axel, 27 Oct. Op de veemarkt van heden waren aangebracht11 paarden55 stuks hoornvee, 16 schapen, 16 varkens en 23 konijuen. Uitgereikte premien Yoor het schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs f 5 aan Jan de Kraker, te Hoek 2e prijs f 3 aan I. B. de Kock, te Koewachtvoor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, le prijs f 4 aan P. J. van Dixhoorn, te Axel2e prijs niet uitgereiktvoor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, prijs 5 niet uitgereiktvoor de schoonste baatgevende of kalf- dragende koe, le prijs f 5 aan M. Wolfert, te Axel2e prijs 3 aan J. Cappon, te Axelvoor de schoonste kalf dragende vaars, een prijs van f 4 aan P. van Hoeve, te Axelvoor het schoonste 2jarig rund, een prijs van f 3 aan J. Wolfert, te z/Dat is wel waar. Hoe mag toch de brand ontstaau zijn?" De predikant wist daarop geen antwoord te geven. Zij gingen nu te samen naar het tooneel der verwoesting, gevolgd door eene schare van ongeluk- kigen, die in een oogenblik alles hadden verloren. Lehmann stoud handenwringend bij de nog bran- dende puinhoopen zijner woning; zijn oude vader was mede een prooi der vlammen geworden. Noch uit hem, noch uit zijne onderhoorigen was ook maar het geringste te krijgen. //Mijn arme, ongelukkige vaderDie oude, brave man 1" en dergelijke uitroepen meer, was alles wat zij lieten hooren. z/Het is toch merkwaardig," zeide de majoor eindelijk hoofdschuddend tot den predikant, //juist hier is het vuur begonnen en de hofstede daar heeft er geen enkelen stroohalm bij ingeboet. Aan wien behoort toch dat huis?" (Wordt vervolgd.) Axelvoor den schoonsten hokkeling een prijs van f 2 aan P. van Hoeve, te Axelvoor den schoonsten springstier een prijs van f 5 aan P. van Hoeve, te Axelvoor het grootste getal paarden, een prijs van 4 aan I. B. de Kock, te Koewachtvoor het grootste getal hoornvee een prijs van f 4 aan P. Dekker Fzte Axelvoor het grootste getal schapen een prijs van f 2 aan Fr. Volckaert, te Axelvoor het grootste getal varkens een prijs van f 2 aan B. C. IJsebaert, te Axel en voor het vetste stuk hoornvee een prijs van f 5 aan P. van Hoeve, te Axel. Handel was gering. 's Gravenhage, 27 Oct. Tweede Kamer. Inge- komen is een ontwerp tot vvijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvervolgiug. De discussie over de wijziging der strafvordering wordt voort- gezet. Beslist is dat ingeval van cassatie door een der beklaagden zijn medebeklaagde, die geen cassatie aanteekende, de gevolgen hiervan zal ondervinden. De overige artikelen zijn met eenige wijzigingeu goedgekeurd. Het geheele ontwerp wijziging straf vordering is daarop met algemeene stemmen aan- genomen. 's Gravculiage, 27 Oct. Het verzoek om gratie, door Jeanne Lorette gedaan, is afgewezen. RECHTSZAKEN. Airoudisseiuents-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 27 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken F. van D., arbeider te St. Jansteen, is wegens eenvoudigen diefstal veroordeeld tot 8 dagen celstraf. F". B. T., landbouwer te Zuiddorpe, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot f 8 boete of 3 dagen gevangenisstraf. W. H., boerenknecht te Ter Neuzen, is wegens moedwillige mishandeling vrijgesproken. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 60 ceutimen tot fr. 0,95stieren, koeien en runderen 50 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 70 ceutimen tot fr. 1,00; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,50 tot fr. 4,50; Mechelen fr. 4,36; Ware- gem fr. 3,00 tot fr. 3,45Thielt fr. 4,50; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,50 St. Nicolaas fr. 4,26 en te Brugge fr. 4,80. Twee dames te Zalt-Bommel hebben aan het Yolksbondhuis aldaar twee giften geschonken tot een bedrag van /1045. Op de oostelijke grenzeu van Limburg vertoonen zich weder hier en daar wilde zwijnen. Er zijn dit najaar zooveel eikels, dat de boereu bij tientallen zakken vol thuis krijgen van de jeugd, die zich met zoeken onledig houdt. Men weet, dat eikels een uitmuntend varkensvoedsel zijn. Het verlies, dat het ruwe weer der vorige week aan de Vlaar dingsche haringvloot veroorzaakte, door het ver loren gaan van netten enz., wordt op f 100,000 geraamd. Ondanks het drukkende der tijden, heeft de collecte voor eenige herstellingen aan de beide kerkgebouwen der Hervormden te Harlingen de verrassende som van 1007,85i opgebracht. Stot-Tai is weer hier te lande aangekomen en denkt tot half November te blijven. Zijne komst berichtende, meldt hij, dat al zijn toeren nieuw zijn. Gedurende de Antwerpsche ten- toonstelling zijn 578 pick-pockets gevat211 Duitschers, 63 Hollanders, 14 Franschen, 254 Belgen en maar 35 Engelschen. De dochter van den Parijschen wafelbakker Etienne, die namens den vader door de politie werd gezocht, is terug gevonden. Onder de landbouwers te Hoensbroek (Lim burg) heerscht groote ontsteltenis. In vele weilanden aldaar zijn namelijk knollen en appelafval gevonden met luciferskoppen, naalden of spelden doorstoken. Gelukkig is het snoode bedrijf in tijds ontdekt, zoodat geen koeien er van hebben gegeteu. Zoo dit het geval ware geweest, zouden de beesten ongetwijfeld er aan zijn bezweken, daar vooral de luciferskoppen in groote hoeveelheid in de knollen aanwezig waren. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Luitenant Van W., van het reg. grenadiers en jagers, zond jl. Vrijdag zijn oppasser om een bankbiljet van f 200 te wisselende grenadier kwam niet terug en tot heden heeft men niets meer van hem vernomen. De vier zalmen, die door zalmvisschers naar de Tweede Kamer waren gezonden, om de leden bij de behandeling van de zalmovereenkomst in de afdeelingen tot een practisch onderzoek in staat te stellen, zijn, na gebruik voor dat doel, verdeeld onder het dienstpersoneel der Kamer. Ieder had op die manier van den parlementairen schotel een lekker brokje bij den maaltijd. Uit Leeuwarden wordt van 24 Oct. gemeld Gisterennamiddag omstreeks 5 uur zagen de be- woners der huizen, gelegen in den omtrek van het tuchthuis, eensklaps uit een der benedenvensters van dat huis een dikke rookwolk opstijgen. Bij onderzoek bleek, dat een gevangene, die wegens voorgewende krankzinnigheid afgezonderd zat, zijn stroomatras door middel van het gaslicht in hrand had gestoken. Een landbouwer te Zevenaar wierp, toen hij zijn koren had schoongemaakt, de zg. achterling voor de kippen. Een kwartier later waren 100 kippen dood, dus vermoedelijk vergiftigd. Zeer gul gaf de boer die overledenen aan verschillende inwoners der gemeente ten geschenke! I A G E Z O A I) E A S T U K K E A. Mijnheer de Redacteur Uit het verslag der laatst gehouden gemeente- raadszitting, voorkomende in uw blad van jl. Zaterdag, hleek mij, dat in die zitting besloten was, de hondenbelasting van twee op vier gulden te brengen. Die maatregel zal tengevolge hebben, dat de opbrengst dier belasting zal verdubbelen, althans zoo denkt men. Wellicht is het den gemeenteraad niet bekend, dat er vele honden in Ter Neuzen loopen, waarvoor nog nooit een cent belasting is betaald. Alleen de goedgezinden komen jaarlijks hun verschuldigd bedrag storten, en de kwaadgezinden gaan maar getrouw voort met het ontduiken der belasting. Om aan die willekeurige handelingen een einde te maken, zou het, mijns inziens, wel overweging verdienen, om eene verordening in het leven te roepen, waarbij bepaald werd, dat iedere hond moet voorzien zijn van een gewaarmerkt halsbandje. Indien dan de hondenbelasting op twee gulden werd gehandhaafd, zou de opbrengst ongetwijfeld evenveel bedragen, als bij de nieuw geschapen bepaling. Mocht de achtbare gemeenteraad het bovenstaande eens ernstig overdenken, alvorens over te gaan tot het uitvoeren van het nieuwe voorschrift. Ontvang M. de Redacteur, mijn besten dank voor de atgestane plaatsruimte. Ter Neuzen. V. GE ME EATER A AD V A A TER AEUZEA. Zitting van Vrijdag 23 October. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dron- kers, Joz. de Feijter, Harte, Dees, Grenu, Moes, Van der Hooft, Schuijlenburg, Tazelaar en de Secretaris. Na opening der vergadering verzoekt de voorzitter den heer Schuijlenburg, h -rkozen lid, den eed van zuivering en den ambtsee I af te leggen. Hieraan voldaan zijnde, geschiedt er lezing van het verhan- delde in de vorige zitting. Aan de orde is 1. De begrooting der brandweer voor 1886. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. De begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1886. De voorzitter leest de verschillende posten voor. De heer Schuijlenburg wenscht in den aanslag der hondenbelasting veran- dering ZEd. stelde voor die te brengen op f 4 voor iederen huis- en jachthond, en f 0,50 voor iederen band- of werkhond. Nog zag ZEd. gaarne het vergunningsrecht opgevoerd tot het maximum of 12,50 van iedere 50 huurwaarde. Dit voorstel in omvraag gebracht zijnde, werd aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Mr. Dronkers, Harte en Grenu. Na bespreking van eenige ondergeschikte posten werd de geheele begrooting, bedragende in ontvangst en uitgaat f 39,450,05 met algemeene stemmen aan genomen. Onder de uitgaven is begrepen f\ 5,449,08 voor het onderwijs, terwijl de hoofdelijke omslag is uitgetrokken tot een bedrag van f 10,500. 3. Wijziging in de politieverordening. Het Dag. Best, stelt voor in deze verordening de vev- bodsbepaling te maken op het berijden van het Mac-adamplein op de Markt, alsmede op den invoer van versch vleesch en spek, zonder keuring van een deskuudige. Eveneens met algemeene stemmen aangenomen. 4. Verordeningen op het lieffen en invorderen der vergunningsrechten tot kleinhandel in sterken drank. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. Verordening op het heffen van schoolgelden. Burgemeester en wethouders stellen voor een gelijk schoolgeld te heffen op school A als op school B wat de dagschool betreft. Overeenkomstig dien wordt met algemeene stemmen beslotende heer Schuijlenburg was bij deze stemming afwezig. 6. Rioleering Tholensstraat. Het Dag. Best, stelt voor hiermede een aanvang te nemen, langs de geheele straat, bebouwd en oubebouwd en wel eerstdaags aan de zijde, grenzende aan het land van den heer Grenu en in het a. s. voorjaar aan de andere zijde bij het land van den heer Van Son. De heer Schuijlenburg vermeent dat dit een zaak is, die niet door den raad kan beslist worden. Volgens ZEd. is de rechte tijd om dit te bespreken nog niet daar, de zaak niet rijp om behandeld te worden. ZEd. wenscht, dat de betrokken eigenaren deze kosten dragen of daarin deelen. De heeren Moes en Joz. de Feijter, ofschoon voor een spoedige rioleering deelden dit gevoeleu. Na eenige discussien werd het voorstel van het Dag. Best, in omvraag gebracht. Vdor stemden de heeren Jac. de Feijter, Mr. Dronkers, Harte, Grenu en Van der Hoofttegen de heeren Joz. de Feijter, Dees, Moes, Schuijlenburg en Tazelaar. Daar de stemmen staakten, zal in een volgende vergadering in dezen beslist worden. Ingekomen was een adres van F. van der Peijl c. s. verzoekende verbetering der Tholensstraat. Ter zijde gelegd, als zijnde geschreven op ongeze- geld papier;

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2