Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2134. Woensdag 28 October 1885. 25e laargang. ONSCHULDIG TEROORDEELD. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. nit folad verschljnt Dinadas- cn Vrljdasarond bij den ultgever P. J(. VAN DE SANDE te Ter Nenzcn. F»olitieli Overzicht. De verhouding tusschen Servie en Bulgarije wordt van dag tot dag meer gespannen en de groote Heer te Stamboel zit duchtig in de pruimenhij beeft op zicbt, dat hij op den duur bet gelag moet betalen. De Turksche monarch is voor alles bevreesd voor de benoeming van een veldheeriemand de vrijheid te geven over een leger te beschikken is voor hem eene ontzettende gedachte. Immers, die ,/iemand" zou bet leger tegen den Saltan zelfkunnen keeren en in dat geval ware het spoedig met Abdul Hamid gedaan. In Griekeland heeft de geestdrift der bevolking haar toppunt bereikt, de opkomst der reserve heeft de stoutste verwachting overtroffen. Athene gelijkt een militaire stad, de straten zijn opgevuld met krijgslieden, die met vliegende vaandels en onder het zingen van vaderlandsche liederen, de stad in alle richtingen doorkruisen. Grieksche kooplieden uit Egypte en Rumelie hebben de regeering be- langrijke sommen toegezegd, zoodra ze noodig zijn. In 't Vorstendommetje „tusschen vinger en duim" zelfs komen oorlogzuchtige kreten voor den dag. Zoodra Servie, Rumelie en Griekenland tot feite- lijkheden mochten overgaan, zegt de schoouzoon van Montenegro's Vorst, zullen wij niet werkeloos blijven. De dappere zonen van de Zwarte bergen wenschen voor zich ook een deel van de nalaten- schap des zieken mans, zoodra deze voor altijd van Europa moet scheiden en zijn harem aan gene zijde van den Bosphorus moet opslaan, als men hem ten minste een plaatsje gunt, waar hij zijn hoofd kan nederleggen. Van Turkije wenden we onze blikken naar het noorden, waar we den onverzoenlijken strijd aan- schouwen tusschen den schoonvader des Russisclien gebieders en zijn handvol Denen. We zeggen op- zettelijk „den schoonvader," omdat men vrij zeker mag aannemen, dat de invloed van den Despoot te St. Petersburg op Christiaan in het spel is. De houding toch van den Vorst te Kopenhagen en zijn Minister Estrup met de Landsthing tegen- over de Eolkething is echt despotiek. Sedert een tiental jaren heeft men in Denemarken zijne proef- nemingen op het volk voortgezet en het resultaat na elke ontbinding was, dat telkens sterker meer- derlieid in de Folkething wederkeerde. Maar het Ministerie buigt het hoofd niet voor de meerder- heid der volksvertegenwoordiging en verschuilt zich achter den Koning, die volgens de grondwet vrij is in de keuze zijner raadslieden en zich, volgens de Ministers, niet behoeft te storen aan de eischen der oppositie. Estrup en zijn Vorst wedijveren in koppigheid tegenover de wenschen des volks. //Wij hebben de macht tot onze beschikking," zei een collega van Estrup, „en wij zullen daarvan weten gebruik te maken." De verbittering tegen Estrup vooral is groot. Woensdag jl. lostte een letter- FEUILLETON. 1) Een levensbeeld door G. L. Het was in de maand Augustus van het jaar 18 De dag was drukkend heet geweest en daar zich tegen den avond eene donkere wolkenmassa aan den hemel bijeentrok, hadden de boeren met alien ijver gearbeid, om voor het uitbarsten van het onweder den gouden oogst in de schuren te brengen. Het was slechts een klein doch welvarend dorp, Neuklenz, en de bewoners hadden zich ook dit jaar niet over de opbrengst van den oogst te be- klagen. Integendeel, zoo rijk, zoo overvloedig als ditmaal haddeie hunne velden sinds jaren de besteede moeite niet beloond. Tot laat in den avond waren de menschen op het veld gebleven, om nog zooveel mogelijk binnen te brsngen en alien waren door de buitengewone inspanning doodelijk vermoeid geworden. Tegen aller verwachting was het dreigende on weder nog overgedreven, een frissche wind stak op en een aanhoudend weerlicht was het eenige bewijs, dat er meer dan gewone werking in den dampkring was. Stil was het in het gansche dorp, zelfs de honden lagen te snorken; alleen in het verre oosten toonde eene vale schemering, dat de dagvorstin na weinige zetter, Julius Rassmussen, een schot op den premier, dat echter geen doel trof, daar de kogel op eeu knoop afstuitte. Estrup greep den dader en leverde hem over aan de politie, waarna hij zich naar een diner begaf, waartoe hij uitgenoudigd was. Duitsclilands Rijkskanselier zou niet meer kor- daatheid aan den dag geles/d hebben bij zulk eene ontmoeting. Van de Carolinen-kwestie hoort men weinig, alleen loopen er geruchten dat de Duitschers op nog wel twintig Carolientjes de vlag hebben geheschen, waarom men in Spanje met brandend ongeduld de mail uit Manilla verbeidt, die eerstdaags met versche berichten, ook over het voorgevallene op Yap, te Barcelona zal binnen- loopen. De Paus heeft nu te bepalen wat recht is een bezit in naam en van ouds geijkt, of eene vlagplanterij op een onbezet eiland. Vrij zeker blijft Yap aan Spanje en worden de Oost-Caro- linen dicht bij de Gilbert- en Marshall-groepen in het bezit van Duitschland gelaten, waar reeds een Duitsch kolenstation is en 1852 kolonisten zich hebben neergezet. Ook is er een Amerikaansche zendingspost, die 31 kerken en 6000 bekeerde inboorlingeu onder haar ressort heeft. De Spaansche vorst wandelt ook al niet op rozen in het milde land der Iberiers zijne gezondheid is zeer geschokt, zelfs wordt zijn toestand ernstig genoemd. Zooals te verwachten was, is Prins Albrecht van Pruisen benoemd tot Regent voor het groot- Hertogdom Brunswijk. Albrecht is de zoon van wijlen Prinses Marianne der Nederlanden. In Erankrijk is het verkiezingswerk nog niet afgeloopen. Zeven oud-afgevaardigden zijn elk in twee departementen gekozen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat door nieuwe verkiezing eenige wijzigiug in de samenstelling der Kamer zal worden gebracht. De Eransche ministers zijn het eens geworden over de houding, door hen aan te nemen bij de opening der nieuwe Kamer. Zij zullen een program mededeelen en een votum van vertrouwen vragen. De Justice wil eene grondige hervorming der verhouding van kerk en staat. //Gij hebt de pastoors aan het werk gezien; gelooft gij nu nog aan het concordaat zoo vraagt het orgaan van Clemenceau. Uit Den Haag wordt aan De Noord-Brab. geschreven, dat in goed ingelichte kringen reeds in den afgeloopen zomer het aftreden van den Minister van Buitenlandsche zaken, om redenen van gezond heid, verwacht werd. Maar het langdurig buiten- landsch verlof van Z. Ex. had doen veronderstellen, dat, zoo de ondergane kuur met goeden uitslag bekroond werd, de Minister nog blijven zou. Het zou echter zijn gebleken, dat dit niet het geval is geweest. De heer Van der Does de Willebois zou nu aftreden, en zijn opvolger reeds gevonden zijn. uren de bevolking voor de zoo welkome Zondagsrust zou wekken. De oude halfdoove nachtwacht Bartel had zich naast zijnen hond onder het kerkportaal nedergezet, dewijl hij van daar het gansche dorp overzien konhij was echter in de koele, frissche morgenlucht in slaap gevallen. Eensklaps stak de hond den neus in de lucht, en snoof en bromde, daar een zacht geknetter en geknap zijne opmerkzaamheid had gaande gemaakt Daar hij evenwel niets verdachts bemerkte, legde hij deu kop weder op de uitgestrekte voorpooten en maakte het zich zoo gemakkelijk mogelijk, om het voorbeeld van zijnen meester te volgeu. Toch ging hij na eenige minuten weder overeind staanhet knisteren en knetteren werd luider en meer aanhoudend, en onder een zacht gebrom liep hij de straat op om de oorzaak er van op te sporen. Ofschoon hij niets zag, wat zijn argwaan kon bevestigen, liet hij nog steeds dat gebrom en nu al luider hooren, want het knappen, dat hij hoorde, werd steeds heviger. z/Wat wil dat oude dier toch" bromde de oude wachter, //koest, Karo liier ga maar liggen" en wees den hond zijn plaats onder de bank, terwijl hij met de andere hand zijne vermoeide oogen wreef. Inplaats van te gehoorzamen stiet de hond een schor geblaf uit en sprong de dorpsstraat in. De oude man sperde de oogen al wijder en wijder open, hij wilde den hond terug roepen, doch In de Vrij dag gehouden raadsvergadering te IJzendijke werd besloten, het voorstel van den voorzitter aan te nemen om op de begrooting van 1886 alsnog uit te trekken een post van f 4000 voor het uitdiepen der vesten en de verbetering der bestrating in de kom der gemeente, en om de bestaande leening van 11,000 af te lossen en eene leening aan te gaan van f 15,000, met jaarlijksche aflossingen van f 1000. Als Gedeputeerde Staten dit besluit goedkeuren, kan de hoofdelijken omslag, ten gevolge van mindere aflossing, aanmerkelijk verlaagd worden. Hierna werd het voorstel van het raadslid Leen- houts om de door B. en W. in 1885 aangebrachte zinkputten, binnen 14 dagen te doen opruimen, met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. De voor zitter maakte aan den raad bekend, dat hij van zijn recht, ingevolge het bepaalde bij artikel 70 der gemeentewet zou gebruik maken, om dit be sluit niet uit te voeren, als zijude strijdig met het algemeen belang. Handhaafden tot dusver de slagers te Vlissingen in tegenstelling met die in andere plaatsen, waar het vleesch in den laatsten tijd belangrijk werd afgeslagen, de oude hooge prijzen, thans zijn zij, door den doortastenden maatregel van een der inge- zetenen genoodzaakt geworden tot verlaging over te gaan. Zekere D., vrachtrijder van beroep, nam patent als slager, liet twee beesten slachten en omroepen dat bij hem puik ossenvleesch tegen 60 cents het kilo verkrijgbaar was. Nauwelijks was dit den slagers ter oore gekomen, of zij verlaagden den prijs tot op 50 cent, terwijl zij het voor weinige dagen nog f 1 het kilo lieten betalen. Door een nog onbekende oorzaak sprong Vrijdagavond ongeveer 6 uren een der ketels van de gemeente—gasfabriek te Helmond, waarbij de directeur en de fitter zeer ernstig werden gewond, zoodat beiden kort daarna overleden. Door de vele brandstoffen gevoed woedde onmiddellijk een brand over een groote uitgestrektheid. Ook een stoker moet in de vlammen zijn om- gekomen, terwijl nog een der werklieden wordt vermist. Hieromtrent meldt men nog het volgende De directeur en de fitter hadden reeds gedurende den geheelen dag een sterke gaslucht waargenomen, zonder de oorzaak te kunnen ontdekken. Toen echter tegen den avond meer drukking gegeven werd, werd de gaslucht nog heviger, waarschijnlijk door het vergrooten der lekkage in een der pijpen. Bovengenoemden, vergezeld van den stoker hadden nu de onvoorzichtigheid met een lamp in de kamer te komen waar de meter staat. Een hevige ont- ploffing volgde nu en alle drie moesten hunne onvoorzichtigheid met den dood boeten. Door het geen geluid kwam over zijnen van schrik verstijfde tong. Geheel aan het andere einde van het dorp, waar de boer Lehmann woonde, daar knetterde en knap- perde het in het stroodak van de woning, en de frissche morgenwind dreef met razende snelheid de vernielende vlammen verder. Eindelijk gelukte het den wachter, zijne zinen in zoo verre bij elkander te krijgen, dat hij kon zien, hoe het dorp in brand stond en hij dus alarm moest maken. Inplaats van nu echter naar de brandende hofstede te ijlen en de in diepen slaap verzonken liggende bewoners te wekken, liep hij naar het tegengestelde einde van het dorp, om den burgemeester van het ongeval kennis te geven. Wel riep hij onder het loopen uit alle macht: »brandbrand doch de slapers waren veel te vermoeid, dan dat de zwakke stem van den ouden man hen had kunnen wekken, en zoo niet de hond door zijn luid geblaf de andere honden in het dorp onrustig had gemaakt, zoodat zij weldra alien hem accompagneerden, zou het waarschijnlijk nog lang hebben geduurd, eer er eenig leven in het bedreigde dorp gekomen ware. //Brand! brand!" schreeuwde de nachtwacht, en stiet als een razende met zijne oude, half vermolmde piek tegen de vensterluiken van de woning des burgemeesters. //Brandbrand tijdig afsluiten der hoofdkraan, werden grootere ongelukken voorkomen. Omtrent den moord te Zuidwolde verneemt de Zw. Ct. het volgende G. Oosterveen en zijn broeder M. Oosterveen brachten Zaterdag 17 October jl. des avonds een geweer naar H. ten Oever, landbouwer, wonende nabij het Druchtener jachtveld, om Zondagmorgen niet verplicht te zijn, met het geweer te loopen. Dien Zondagmorgen begaven zij zich op weg naar hun ouders, onderweg stroopende. Op eens stond De Weerd, onbezoldigd Rijks-veldwachter voor hen. G. Oosterveen loste een schot op hem, hetwelk maar al te goed raakte; De Weerd sprong drie schreden vooruit, roepende//Gerrit, Gerrit, Gerritmaar het schot had hem in de borst getroffen en spoedig zakte hij ineen. G. Ooster veen trok vervolgens het mes en sneed hem het hoofd bijna geheel van den romp. Zij legden het lijk daarna koelbloedig achter een hoop turf, gingen door naar hun ouders, vertoefden daar eenige oogenblikken en keerden vervolgens naar hun huizen terug. Den geheelen dag was Gerrit zeer kalm en des avonds ging hij nog naar zijn meisje, tegen wie hij zeide,/Wat heb ik van daag een dikke haas geschoten." Zijn meisje antwoordde: O! Gerrit, pas toch op, dat De Weerd je niet krijgt." ;/0neen," zeide Gerrit daarop, //die biiksem krijgt mij niet weer." Des avonds was Gerrit zeer opgewonden, zwaaide met blanke messen in het rond en tergde ieder ten strijde uit. Des Maandags moest hij zich voor het kantongerecht te Hoogeveen verant- woorden wegens een jachtwet overtreding, waar hij, door zijn brutale antwoorden, de aandacht trok van den kantonrechter, die zware vermoe- dens op hem kreeg. Denzelfden avond werd hij gearresteerd en sedert in bewaring gehouden. Woensdag is het lijk in tegenwoordigheid van G. en M. Oosterveen gerechtelijk geschouwd. Daarbij verklaarde Mannes Oosterveen, dat Gerrit de daad had bedreven. Eindelijk verklaarde ook Gerrit, dat hij den moord had begaan. Hij ver- telde haarfijn en met de meeste koelbloedigheid, hoe hij De Weerd had vermoord. Donderdagavond ongeveer kwart over 11 uren ontstond in de Elandstraat te Amsterdam in een winkel, waar verfwaren en petroleum verkocht werden, naar men zegt door het uitblusschen van een lamp, een zeer hevige brand. In korten tijd stond het geheele liuis, dat door verscheiden gezinnen werd bewoond, in lichte laaie. Verscheiden personen, waaronder bejaarde lieden, die reeds te bed waren, werden door buren slechts met groote moeite gered\ of moesten zich in allerijl en bijna ongekleed door de vlucht redden. De brandweer had evenwel het vuur spoedig in haar macht, zoodat de brand tot het huis beperkt bleef en zelfs vrij spoedig was overwonnen. Eindelijk opende de burgemeester in nachtgewaad het venster en vroeg al geeuwende z/Wat is er te doen, Bartel z/Het geheele dorp staat in brand!" gilde deze, en wees met de hand naar het andere einde van de straat. Terwijl nu langzamerhand de bewoners van het dorp wakker werden, greep het vernielende element met vliegende haast om zich heen; juist aau het uiteinde van het dorp, aan den kant vanwaar de wind kwam, was het vuur uitgebroken, en bij de aanhoudende droogte en de in den regel met stroo gedekte huizen, vond het zoo rijkelijk voedsel, dat de meeste menschen nauwelijks den tijd hadden uit de reeds brandende woningen naar het ruime kerkplein te vluchten, om niet door de neervallende stroodaken ingesloten te worden en ellendig in brand om te komen. De verwarring was grenzenloosvan redden was nergeus sprake. Het vee brulde en stampte in de stallen, de paarden rukten en scheurden met angstig gehinnik in vertwijfeling aan de ijzeren halster- kettingen, de zwijnen liepen als razend uit de eene brandende hofstede in de andere, terwijl de hoen- ders met verzengde vleugelen krijschend en kraaiend steeds weder in het verwoestende element vlogen. De menschen zelven liepen radeloos heen en weer hier miste men nog een ouden vader, daar wist men niet waar de kinderen waren gebleven alles jammerde, schreeuwde, woelde, bad en vloekte TER \EI m.M HE (01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1