f- r Landbouwberichten. Gemengde bericbten. Telegrafische berichten. r i i i I t t I a a a, t( tt le 1 M is. de se he ee de he va pai nil mi tot of en lat gei dei eent te I in gei loo dat lan hoi voc dat req en plai op I dire den leid A is 1 van voo: Tocl van waarvoor hij door de Weerdt was bekeurd, die ook als getuige tegen hem was gesdagvaard. De kanton- rechter schijnt in de houding en antwoorden van G. 0. aanleiding gevonden te hebben, hem na de terechtzitting eerst nog eenigen tijd onder bewaking te houden en later onder geleide van twee politie- agenten te laten vertrekken naar Zuidwolde, alwaar eene voorloopige instructie tot de arrestatie van hem en zijn broeder heeft geleid. Nader wordt gemeld: Gerrit Oosterveen is de naam van den persoon, die in koelen bloede den rijksveldwachter E. de "Weerdt eerst in het hart geschoten en daarna met een scherp zakmes letterlijk den hals afgesneden heeft. De dader heeft volledig bekend en is op last van den officier van justitie te Assen, eergister- middag in hechtenis genoraen. De moord is Zondagmorgen gepleegd midden in 't veld onder Zuidwolde, waar de ouverlaat het lijk achter een turfbult gesleept heeft. De verslagene was een oppassend huisvader en ijverig veldwacliter, die als slachtoffer van getrouwe plichtsbetrachting gevallen is. Een jongmensch eergisterenavoud met een roode muts versierd, op de Brouwersgracht te Amsterdam in botsing gekomen met eenige handwerksgezellen, zag zich door een hunner zijn kleurig hoofddeksel afgenomen en tegen den grond geworpen. Daar- over in drift geraakt, haalde het jonge mensch een zakpistool voor den dag, loste een schot en joeg een der gezellen een kleinen looden kogel in de rechterhand, welk projectiel in het gasthuis uit de wonde gehaald werd. De dader is naar het politie- bureau gebracht. Uit Neerbosch meldt men In den laatsten tijd ontving de directeur der Weesinrichting weder zeer dringende aanvragen tot opneming van ouderlooze kinderen. Zoodra het nieuwe weeshuis (dat nog dit jaar gereed komt) is afgewerkt, zullen er 100 worden opgenomen; dan zullen er 850 weezen verpleegd worden. Als een bewijs hoe groot het aantal weezen in ons land nog is, kan worden gemeld, dat de directeur zeer gemakkelijk alle plaatsen in de weeshuizen kan bezetten door heele weezen, waarvoor men meer dan f 100's jaars wil betalenthans geschiedt de plaatsing geheel kosteloos. In de Tweede Kamer is beslist dat door een beschuldigde tegen zijne verwijziging naar de openbare terechtzitting binnen 8 dagen verzet bij een hoogeren reehter kan worden aangeteekend. De verplichting tot persoonlijke verschijniug ter terechtzitting is beperkt tot feiten, waartegen ge- /angenisstraf wordt bedreigd. TEH NEUZEN23 October 1885. In de heden gehouden zitting van den gemeente- raad werd na eenige kleine wijzigingen de ge- meentebegrooting voor het volgende jaar met algemeene stemmen goedgekeurd. Besloten werd het vergunningsrecht tot het verkoop van sterken drank in het klein op te voeren tot f 12,50 voor elke /50 huurwaarde of gedeelte er van; de aanslag der hondenbelasting te brengen van f 2 op 4op school B hetzelfde schoolgeld te heffen als op school A, voor wat de gewone dagschool betreft; de paarden- en veemarkt op de gewone wijze te doen plaats hebben een adres namens den raad in te dienen aan den Minister van Oorlog met het verzoek de a. s. dieustdoende schutterij inplaats van infanterie artille- rie te doen wordende boomen in de Nieuwstraal te behouden, het Marktplein met boomen te be- planten en hiermede spoedig een aanvang te nemen. Ilet verslag dezer zitting geven we in een volgend nummer. Op den 18 October is te Genua gearriveerd de Nederlandsche, stoomboot Minerva, kapt. Bruins, laatst van Ter Neuzen. Het detachement van het 4e bat.de*de regiment infanterie alhier, zal op 31 Oct. ver- vangen worden door een detachement van het 2e bat. onder commando van den eersten luitenant J. M. J. Jonker. Gedurende de eerste helft der maand Augus tus jl. is door het hulppostkantoor te Hoek de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van: Cornelis Jasper te Grand Rapids. Hoek. 21 Oct. Ten zevenden male sedert 21 Juli moesten de kiezers voor leden van den ge- meenteraad zich gisteren eene wandeling naar de stembus getroosten. Daar ook de lieer L. de Jonge bedankt had, was eene nieuwe verkiezing noodig. De uitslag was als volgtingeleverd waren 37 geldige stembrietjesde heer J. Riemens Mz. bekwam hiervan 20, de heeren J. Koster 9, P. Dieleman Wz. en J. C. de Jonge ieder 4 stem- men. Alzoo is gekozen de heer J. Riemens Mz. Axel, 21 October. Heden middag had alhier een ougeval plaats, dat zich als volgt heeft toege- dragen. De paarden, gespannen voor een wagen, raakten nabij het station op hoi. Zekere H. J., die zich op den wagen bevond, sprong daar af, en kwam met het hoofd terecht op een der wielen van een anderen wagen, die aan den weg stond, met het gevolg dat de ongelukkige drie hevige wonden aan dat lichaamsdeel bekwam, zoodanig, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij vernemen, bevindt de man zich buiten levensgevaar. Axel, 23 Oct. De spreuk dat men lichter den splinter in het oog van een ander, dan den balk in zijn eigen oog ziet, is deze week in het bericht uit Philippine in het nommer van Wocnsdag weder bewaarheid. De inzender van dat bericht maakt er de Nieuwe Rotterdamsche courant eene grief van, dat er in die courant gesproken werd van het district van Zeeland. Voorzeker had hij tot zoover gelijk. Maar in hetgeen hij nu verder mee- deelde, opmerkende dat er nl. eeu 6e district in de onder wij zerswereld bekend is, vergiste hij zich deerlijk. Er zijn thans in de onderwijzerswereld in Zeeland slechts 2 districten, en dat gedeelte van Zeeland, hetwelk vroeger het 6e district uitmaakte is thans het arrondissement Axel. Hontenisse. In de vergadering van den ge- meenteraad, Zaterdag jl., werden de herbenoemde leden beeedigd en geinstalleerd. De rekeningen over 1884 en begrootingen voor 1886 van het gecombineerd en algemeen armbestuur werden goedgekeurd. Aan't laatstgeinelde werd voor 1886 een subsidie toegekend van f 3500. Yoor 1885 werd een verhoogd subsidie verleend van 200. De gemeente-begrooting voor 1886 werd ver- volgens vastgesteld. Yoor het onderwijs is daarop geraamd: voor jaarwedden f 8500 en voor overige kosten f 1928. Stoppelilijk. De tegen Zondag jl. aangekon- digde uitvoering door de harmonie Amphion op het dorp Rapenburg, heeft door omstandigheden niet kunnen doorgaan, doch zal alsnu plaats hebben op Zondag 25 October e. k., des namiddags 4 ure. Kapenburg. Eergisteren hebben de rijksambte- naren een zoutsmokkelaar gevat die gevankelijk naar Middelburg overgebracht is. Ellewoutsdijk. De heer E. A. van der Bent is in de laatste vergadering van den raad alhier, benoemd tot secretaris der gemeente. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal a. s. Woensdag alhier arriveeren het gr< Amerikaansch paardenspel van Pinder. Daar deze cirque in Nederland eu het buitenland zeer gunstig bekend is, zullen zeker velen van de gelegenheid profiteeren iets te zien, waarvoor gewoonlijk een reis naar groote steden noodzakelijk is. Aan de openbare school II te Yerseke is benoemd tot onderwijzer met acte voor Fransch, de heer N. M. T. van Bakergem, onderwijzer aan school B alhier, met de bepaling om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden. boete van 1, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. 18. C. J. Y., te Hulst, ter zake als voren veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. 19. A. E. Y., te Clinge, ter zake als voren; veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. 20. P. G., te Hontenisse, ter zake als voren; veroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. 21. P. B., te Graauw, ter zake als vorenver oord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. 22. A. v. M., te Boschkapelle, ter zake van het in kenlijken staat van dronkenschap verstoren der openbare orde; veroord. in eene boete van f 5, subs. 2 dagen gevang. 23. J. v. d. H., te Clinge, ter zake van het leggen eener brug over eene waterleiding van een polder in Zeeland; veroord. in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. 24. L. L. V., te Clinge, ter zake van over- treding van het herbergreglement te Clingeveroord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. 25. A. B., J. v. d. M., A. R., A. v. P. en P. v. L., alien te Clinge, ter zake als voren; veroord. ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. 26. F. B., te Clinge, ter zake als voren; ver oord. in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. 27. A. d. B., te St. Jausteen, P. d. B. en F. v. Bbeiden te Clinge, ter zake als voren veroord. ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. 28. J. V. en F. B., beiden te Clinge, ter zake als vorenveroord. ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. 29. E. B., J. J. B., Th. B. en F. J. v. E., alien te Graauw, ter zake van overtreding van het herbergreglement te Graauw, veroord. ieder in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. Allen tevens veroordeeld in de kosten. naar den trein. Toen Jack zijn bewustzijn her- kreeg, bevond hij zich in het kleine goederen station te Red Canyon, omringd van vreemde gezichten, die zich bezorgd over hem heenbogen. Jack's eerste vraag was//Is de trein behouden?" En daarop dacht hij aan zijn moeder, die nu op hem zou zitten wachten en zich bezorgd zou maken omdat hij nog uiet thuis kwam. Een van de dankbare passagiers stelde hem gerust, door zich aan te biedeu om ziju moeder te gaan ver- tellen waar hij was en dat hij in veiligheid was, ofschoon deze in den storm een grooten omweg moest maken om over de rivier te komen. Maar niets scheen hun te veel om uit dank- baarheid te doen voor den jongen, die zoo moedig zijn leven voor hen gewaagd had. Toen dit voor- val bekend werd, bracht men dadelijk eene som bijeen om zijn huisgezin voor gebrek te vrijwaren, terwijl een heer er edelmoedig op aandrong het voorrecht te mogen hebben Jack's opvoeding verder te bekostigen. E I X D E. Ter Neuzen, 23 October. De uitkomsten van den oogst in dit district zijn alleszins gunstig te noemenalthans van tar we is het beschot ruim, van rogge middelraatig, zoo ook van gerst, terwijl van haver een goed gewas met zwaren korrel is verkregen. Paardenboonen waren uitnemend slecht en zeer tegengevallen, en ook de erwten gaven nauwelijks een half gewas, beiden veroorzaakt door de luis. Door de aanhoudende droogte na de zaaiing hebben de suikerpeen veel geleden en heeft zulks veel belemmering in den groei veroorzaakt, vandaar dat ze klein van stuk bleven. Aardappelen geven een goed beschot, terwijl de kwaliteit uit nemend is; de prijzen varieeren van f 1,60 tot f 1,75 per H.L.nu sedert eenige weken was de uitvoer daarvan naar Belgie, voornamelijk per spoor naar Brussel, verbazend; er waren dagen dat van de stations Ter Neuzen en Axel 12 a 15 geladen wagens vertrokken, hetgeen dus met inbegrip der overige stations, zeker wel op 3000 a 4000 H.L. daags kan berekend worden. Yoor het vee geven dijkeu en weiland nog ■voortdurend voeder. De veestapel is gezondvan de ziekte onder de varkens komen in dit district nu en dan nog al eens gevallen voor, meest alien met doodelijken afloop. 's Gravenhage, 23 Oct. Tweede Kamer. Het debat over strafvordering werd voortgezet. Art. 12 van het ontwerp is geheel afgeloopen. De be- palingen omtrent uitspraak vau vonnis zijn beperkt en is aan de rechtbank de bevoegdheid verleend in elken stand van het geding in hechtenisneming of in vrijheid stelling van beklaagde te bevelen. Maandag voortzetting. Middelburg, 23 Oct. J. F. C., horlogemaker teHontenisse, is heden als getuige in de zitting der recbtbank na afloop der zaak gevangen ge- nomen, als verdacht van oplichting. RECHTSZAKEN. Arromlissemcnts-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. C. M., huisvr. van J. F. C., arbeidster; 2°. P. T., arbeider, beiden te Hengstdijk, zijn wegens moedwillige mishandeling veroordeeld ieder tot 12 boete of 5 dagen gevangenisstraf. 1°. R. F. d. R.; 2°. P. J. d. S., beiden zonder beroep te Clinge, zijn wegens moedwillige mishande ling veroord. ieder tot 3 dagen celstraf. KANTONGERECHT TE HULST. Zitting van 22 October. 1—17. C. S., J. L. S., E. J. S., W. B B., J. F. E., C. d. B., A. d. K., E. S. d. S., M. T. F., M. A. C., Ph. Y., A. T., P. J. W., P. W., M. P. L. en L. P., alien te Hulst, ter zake van openbare dronkenschap; veroordeeld ieder in eene De 25e lijst van de zevende jaarcollecte voor de scholen met den bijbel wijst een totaal aan van f 105,266,38, als opbrengst van 625 locale comite's. De Hervormde gemeente te Arnemuiden is reeds sedert 25 October 1874 vacant. Alle beroepeu, gedurende die jaren uitgebracht, waren vruchte- loos. Het 7e reg. inf. te Amsterdam telt onder zijne soldaten een persoon, die reeds eenige jaren le luitenant is geweest bij de infanterie van het Oostenrijksche leger. B. D. en J. C. T. zijn door het hof te Arnhem veroordeeld, wegens het namaken van muntspecien, onderscheidelijk tot 7 jaar gevangenisstraf en 1 jaar cel. Bij de spoorwegwerken te Enkhuizen hebben ougeveer 60 arbeiders hun ontslag gekregen, omdat er voor hen geen werk meer was, daar de excavateur ten gevolge van de doorbraak van den put in dienst werd gesteld. In een pakhuis te Gorinchem, dat vroeger een klooster moet zijn geweest, zijn, volgens de N. R. Ct., bij het afhakken eener kalklaag muurschilderingen ontdekt. Volgens telegram uit Hongkon is het stoomschip //Grey hound" aldaar uit zee teruggekomen, na door zeeroovers te zijn aangevallen en geplunderd. De kapitein van de //Greyhound" is daarbij omge- komen. Yerleden week zijn te Parijs drie kleine meisjes verdwenen. De politie, die een misdaad onderstelt, doet ijverig onderzoek. Kinderen en drukfouten spreken de waarheid. In een onzer bladen lezen wij heden, dat te Antwerpen een Vanitair congres is gehouden Uit Eindhoven schrijft men, dat het tekort der failliete firma v. L. Zn. door het openbaar gerucht reeds van 5 tot 7 ton gouds is opgevoerd de aanleiding tot de catastrophe zou zijn geweest, dat de heer v. L. voor f 500,000 borg was gebleven voor den aannemer van de waterwerken bij Vreeswijk, die over den kop is gegaan. Yele kleine lieden moeten hun kleine bezitting aldus zien verloren gaan, alweer een waarschuwing, die echter ook wel weer vergeten zal worden, om geld of effecten in eigen handen't veiligst te achten. Door den sterken wind en hoogen vloed der vorige week is de zeedijk voor den Sophiapolder (Wissekerke) zoodanig geteisterd, dat een groot deel er van is weggeslagen, tengevolge waarvan de kuip in gevaar verkeert, bij een eerstvolgenden hoogen vloed in te loopen. Maandagavond is op de laan vau de gasfabriek aan den Loosduinschen weg een 14jarigen knaap door een man aangegrepen en tegen den grond geworpen. Nadat het individu den jongen van zijn portemonnaie, 80 cents bevattende, had ontlast en hem bovendien een zakdoek en knipmesje had afge nomen, heeft hij zich haastig verwijderd. De politie is den dader nog niet op het spoor. Te Renoy bij Leerdam zijn eergisterenavond door kwaadwilligheid de hekken van eene weide opengezet, waardoor twee van de vijftien koeien die toen op den spoorweg liepen, door een snel- trein zijn gedood. Men vond het vee in stukken op de rails. Een streng onderzoek is ingesteld. Bij den brand die onlangs een gedeelte der Suez-steigers te Amsterdam vernielde, viel een jongen in het Westerdok. Geheel gekleed sprong de heer E. S. zonder zich te bedenken den drenkeling na, die zich dra aan de beenen van zijn redder vastklampte. Onder water ging de heer S. met zijn vracht door, en mocht het genoegen smaken, hoewel be- wusteloos, den drenkeling nog levend aan wal te brengen, met verachting van eigen levensgevaar. Yoor dit feit is hem thans door Z. M. de bronzen medaille toegekend voor menschlievend hulpbetoon met bijbehoorend getuigschrift. Er is weer een belachelijke tooverheks-historie te vermelden. De Rijn voor Arnhem was't tooneel. In plaats van een dokter haalde daar nl. een schipper een kaartlegster bij zijn ziek kind. Nadat de wijze vrouw" ten behoeve van den schipper een spel kaarten van den R. K. en met het oog op de ver- dachte een dito van den P. G. had geraadpleegd. werd een baker, die de vrouw des schippers eerst- daags noodig heeft, als de //heks" aangewezen. (Men ziet, het is een volledig bakersprookje, maar waar gebeurd.) Toen werd de toovenares ontboden en op het schip gelokt, waar men haar a la Faust een akte van betoovering liet teekenen en geknield het zieke kind deed bekruisen. Het verlies van haar bakerdienst zal de stemming van Saartje niet zachter gemaakt hebben. Iemand, die voorgaf opzichter bij de spoor- weglijn AmersfoortNijmegen te zijn, passeerde dezer dagen het gedeelte spoorbaan tusschen Amers foort en Veenendaal. Hij toonde zich vrij wel op de hoogte van het vak. Bij een keetbaas, een spoorwegwachter enz. werden hier eenige verfrisschingen, daar brood en koffie gebruikt en natuurlijk wilde men van den z/nieuwen opzichter" geen betaling. Een der ploegbazen meende echter in hem een weggezonden werkman te herkenuen. Nu hield het goede leventje op en de bedrieger maakte zich haastig uit de voeten. Op eene stoomdrukkerij, in de Warmoes- straat te Amsterdam, zijn twee jongens van 14jarigen leeftijd tusschen eene der machines beklemd geraakt de een werd gevaarlijk aan het hoofd verwond, de ander inwendig gekueusd. Een der knapen, zijn makker beklemd ziende, wilde hem ter hulp komen, doch werd zelf het slachtoffer van zijne hulpvaardigheid. Maandagavond trok een troep opgeschoten jongens tierende en zwierende door de straten van Rozendaal en pleegde hier eu daar baldadigheden de eene tapperij uit en de andere ingaande, sloegeu zij op verschillende plaatsen ruiten in, wierpen met vuilnis en richten verdere schade aan, daarin bijge- staan door dronken Maandaghouders. Tot laat in den nacht duurden deze baldadigheden voort. Twee belhamels zijn iu arrest genomen. Te Rome verschijnende bladen maken melding van een eigenaardig schouwburgschaudaal dat in die stad plaats vond. Eenige dagen geleden zoude de opvoering van Faust beginnen, maar het prachtig gordijn, dat eerst onlangs nieuw geschilderd is, ging niet hoog. Het publiek begon ten slotte kabaal te maken en men floot, trappelde en siste, maar de toestand veranderde niet. Achter de coulissen gebeurde inmiddels iets zonderlings; al de dames van het koor hadden namelijk den doodelijk ontstelden impresario toege- voegd: uo ci pagate, o non cantiama(Betaal ons, want anders zingen wij niet). Uitvluchten hielpen niet, en de man moest eiudigen met toe te geven; hij betaalde en daarop ging de voorstelling door, nadat het schandaal ougeveer drie kwartier geduurd had. De regeering van China is in de laatste jaren ijverig bezig, om het Hemelsche Rijk tot een militaire mogendheid van den eersten rang te verheffen. Yolgens de mededeelingen van de Gaulois zal het leger binnenkort op eene sterkte van 6 a 700,000 man zijn gebracht, welk cijfer in tijd van oorlog gemakkelijk kan worden verdubbeld. Ook aan de zeemacht zal eene groote uitbreiding worden gegeven. Twee gepantserde schepen zijn onlangs hesteld bij de firma Armstrong, en twee andere worden gebouwd op de bekende werf Vul- canus te Stettin. De 300 kanonneu, die eenigen tijd geleden door het gouvernement te Peking zijn aangekocht, doch dank zij de bemoeiingen van den heer Barrierre (cousul-generaal van Frankrijk iu Egypte) tijdens den Tongkin-oorlog niet werden verzonden, zijn thans te Suez ingescheept, met bestemming naar Canton en Shanghai. 6 T 0 hi M se hi n woi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2