Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2133. Zaterdag 24 October 1885. 25e Taargang. JACK. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Dit bind Terschijnt Dlnwdag- en Vrijdngavond blj den nltgever P. J. V A Si WE 6 A SI D E te Ter Sienzen. folitieli Overzicht. Engeland zit ook nog niet stil in het hart van Azie waar de Russen hunnen invloed steeds gaan versterken. Te Herat zijn Engelsche ingenieurs aan- gekomen, die een plan hebben gemaakt voor den spoorweg tusschen Kandagar en Herat. Op aan- dringen der Britsche autoriteiten is de uitvoer van koren uit Khorassan naar Rusland verboden. I)e Engelschen zelven koopen in Khorassan groote voor- raden zonder eenige belemmering en richten te Khasra en Tusbeti groote magazijnen op. Komen de Ko- sakken eenmaal te Khorassan, 't zal den inwoners van Tyrus en Sydon verdragelijker zijn dan hunlieden." Daar is wellicht geen staatsman buiten Turkije te vinden, die niet overtuigd is, dat vroeger of later de Porte afstand zal moeten doen van het thans nog ouder hare heerschappij staande grond- gebied in Europa en dat daarmede de laatste sporen zullen worden uitgewischt van den Mohame- daanschen invloed, die zich, twee eeuwen geleden, tot diep in Oostenrijk uitstrekte, doch die lang- zamerhand achter steeds minder omvangrijke dijken en verschansingen is teruggedrongen. Maar aan wie zal het nu nog in naam of in wezenlijkheid afhankelijk deel van het Balkan-Schiereiland worden toegedeeld? Liefst zou Rusland een breeden zoom om de Zwarte zee voor zich eischen, met de Dardanellen incluis, desnoods eene smalle strook aan Oostenrijk latende, dat zoo gaarne tot Saloniki, aan de Aegeische zee, zijr.e grenzen zou uitzetten maar ook even gaarne zou Griekenland zich een leeuwenaandeel in den buit zien toegewezen, terwijl elke stam van de bonte menigte, die om den Balkan woont, zich op zijne beurt beschouwt als wettig bezitter van al de landen tusschen de Zwarte zee en de Zwarte bergen. Toen de omwenteling in Rumelie zonder slag of stoot onlangs was tot stand gebracht, haastten zich de Serviers om een leger op de been te brengen, teneinde door hun optreden te voorkomen dat het eveuwicht in het Balkan-Schiereiland zou worden gestoord door de uitbreiding der Bulgaarsche grenzen. Milan naijvrig op Alexander. Dikke woorden zwaaiden er in Belgrado en de Hellenen speelden mede troef uit. 't Was te voorzien de uitkomst, een storm in een glas water. Wat zouden de groote mogendheden doen. De grimmende beer, de krassende adelaars, en de blaffeude bulhoud, ze overstemden het piepen der kleine monarchjes en besloten, omdat onder- linge naijver eene andere handeling uitsloot, zich aan het tractaat van Berlijn te houden en daarmede is voorloopig de zaak uit. Milan, Alexander en George moeten zien hunne volkjes een koudwaterbad op 't lijf te gieten, want de groote mogendheden schijnen geen plan te hebben om, ter wille van eene korte zelfzuchtigheid der kleine staatjes, hunne onderlinge rust te verstoren. Gladstone zegt in een brief dat hij hoopt de Bulgaarsche unie te zien FETJIELETON. (S 1 o t.) „Maar het moet. Binnen vijftig minuten is de sneltrein hier; zoudt gij denken, dat ik de brug nog kon bereiken:" ,/Nu, misschien wel; bij gewoon weder zou het gemakkelijk genoeg gaan en wanneer de wegen goed waren. Evenwel, oude Roan is tot je dienst, als ge het wagen wilt. Maar wat zult ge begin- nen, wanneer gij er in slaagt de brug te bereiken Het helpt je allemaal niets, wanneer ge er niet over kunt komen, want ze kunnen het signaal aan deze zijde niet zien, wegens dien verwenschten bocht, even voordat je aan de brug komt." wJa, dat weet ik, maar ik zal trachten op een andere wijze er over te komen." //Nu, als je dan gaan wilt, dan is er geen minuut te verliezen. Hier, vrouw 1" riep hij tante Sara toe, die juist in liaast binnenkwam, wbezorg dien jongen een kop koffie of wat warms. Ik breng in een oogwenk Roan voor de deur." En weg was oom Joe. //Het gaat me toch aan het hart, je weer in dien storm te laten gaan, en je bent al door en door nat." //Als de telegraaf nu maar werken wilde, maar erkend, maar tevens keurt hij de beweging in Servie en Griekenland ten sterkste af, omdat zij het recht niet hebben om zich met de aangelegen- heden van vreemde staten te bemoeien. Latere berichten zeggen, dat zoowel Alexander als Milan zich naar de besluiten der Europeesche viersehaar zullen voegen, terwijl de zieke man vrij gerust is, daar deze doctoren eenige amputatien uitstellen, zoodat hij nog wat mag voortsukkelen, 't geen hij verkiest boven de operatie, waarop de dood zou volgen. De herstemmingen in Frankrijk vallen geheel ten voordeel der Republikeinen uit, de nieuwe Kamer zal uit bijna 180 monarchalen en 382 i Republikeinen bestaan. De laatste kunnen nu zeker krachtiger te voorschijn treden, want zij zullen de ontvangen les ter harte nemen en een meer gesloten geheel vormen. De Deensche Folkething heeft met 87 tegen 21 stemmen geweigerd het budget over 1886/87 in behandeling te nemen en in Oostenrijk mop- pert men niet zuinig over het budget. Het levert geen waarborgen voor de toekomst, zegt men, vooral omdat het geen rekening houdt met de malaise op economisch gebied. Van belasting— hervorming is geen sprake en de invoerrechten op gewichtige levensbehoeften zijn met 100 pCt. bezwaard. Wat veranderingen de verkiezingen in Duitsch- land zullen te weeg brengen, moet de tijd nog leerenzuiver kunnen ze er niet wezeu, wijl de verkiezingen er getrapte zijn. De vertegenwoordigers der boogste Alpenstreken houden zich tegen woordig druk bezig met het ,ralcohol-voorstel." De tijd heeft geleerd, dat ook de gevaarlijkste vijand van den Zwitser is ,/de schnaps," omdat die de meeste slachtoffers eischt. Ons Nederlanders behoeft men dit niet duidelijk te maken wij weten wat ingeruild wordt tegen een uitgaaf van veertig millioen drankgeld door vier millioen zielen, en ook wat wetten tegen misbruik geven, zoo die niet of ten deele worden toegepast en in bescherming worden genomen door den welgezinden burger. Mocht ook ten onzent de tijd aanbreken, waariu minder geofferd zal worden aan BachusWat de schatkist verloor, zou in zedelijke waarde des volks ruimschoots staat, maatschappij en huisgezin ten goede komen. Breek aan, o morgenstond Ook het welvarende Apeldoorn heeft nu be sloten, de jaarwedden zijnef onderwijzers te ver- minderen. Waarschijnlijk heeft op dat besluit de omstandig- heid invloed uitgeoefend, dat er thans overvloed van onderwijzers bestaat. Het getal jongelieden, het schijnt wel, alsof die nooit in orde is, wanneer zij het meest noodig is. Maar komaan, jongen, drink nu dit kop heete koffie en hier heb je wat te eten, het zal je goed doen, eer je weder in de kou gaat." Jack had nauwelijks zijn koffie naar binnen of oom Joe verscheen met den ouden Roan voor de deur; hij had een roode seinlantaaru in de hand. „Klaar?" ,/Ja-" ,/IIet is 'een waagstuk, dat je gaat ondernemen. Je zet je leven op het spel. n Beter een leven verloren dan de gansche trein. Maar en hier werd Jack's stem heesch als me iets overkomt, groet dan moeder en Betsy van mij en zeg haar, dat alles in orde is." z/Ja, ja, dat zullen wij." wHet wordt hoog tijd," zeide Jack, zich in den zadel werpende. ,/Oude Roan is een paard, waarop gij je kunt verlaten, zelfs in zulk weder als nuhij staat vast op de pooten en gaat er fliiik overheen, wanneer men hem aandrijft. Wees maar niet bang de sporen te gebruiken en wanneer ge aan de rivier komt, laat hem dan maar loopen, hij vindt zijn stal wel weer. En nu vaarwel, God zij met u en behoede u." z/Amenfluisterde Jack binnensmonds, toen hij weder verder ging op zijn gevaarvollen tocht. Jack spoorde den ouden Roan tot den grootsten die de akte hebben, maar nog op een betrekking wachten, moet dan ook zoo groot zijn, dat men er de geheele Zuiderzee mede zou kunnen be- zetten wanneer die mocht zijn drooggemaakt en daar gemeenten waren verrezen. Men deelt ons mede, dat door een persoon, wien vroeger reeds is ten laste gelegd, dat hij bij advertenties onder valsche voorgevens, meisjes in zijne strikken trachtte te lokken, nu weder bij advertentie in de bladen eene //huishoudster" is gezocht. Daar zijne pogingen in Nederland evenwel mis- lukten heeft hij in meer dan 20 Duitsche bladen tegen een loon van 475 mark een //frisches Madchen" gevraagd. Meer dan 200 meisjes maakten aanspraak op dien titel en schreven op de advertentie, die alleen in kleine Duitsche bladen werd geplaatst, omdat de groote bladen ook in Amsterdam worden ge- lezen, en de politie misschien aanleiding zou vinden zich met de liefhebberijen van deze pacha in te laten. Toch lekte de zaak uit en eergister-avond werd de geheele stapel brieven met en zonder portretten in tegenwoordigheid van den steller der advertentie in beslag genomen ten huize van den boekhan- delaar alhier, aan wien de brieven moesten ge- adresseerd worden. A. Een onzer correspondenten uit het Zuiden de3 lands deelt ons mede dat er sprake is om in ons land een zesde bisschopszetel op te richten. Men is nl. van oordeel, dat het aartsbisdom Utrecht te uitgebreid is en dat daaraan een suffragaan bisdom voor de noordelijke provincien behoort te worden toegevoegd. Als zetel voor een nieuwen bisschop heeft men het oog op Deventer laten vallen. H. De lijstervaugst in de Gaasterlandsche bos- schen houdt menigeen bezig en door velen wordt er flink geld mee verdiend. Vooral de inwoners van het dorp Oudemirdum zijn druk in de weer. Het is voorgekomen, dat op een avond in de voor- gaande week, toen echte vangers uit de weersge- steldheid een goeden nacht voorspelden, van de mannelijke bewoners der buurt, alleen de kastelein, de bakker en de domine thuis waren, zelfs de onderwijzers zagen hunne „boegels" (zoo noemt men de voorwerpen waarin de strik met lijster- bussen geplaatst is) na. Den volgenden dag bracht de voerman ruim 6000 gevangen vogels naar de poeliers te Balk, die per stuk 10 cts. betaalden. Een gelukkige vanger had dien nacht ruim f 20 verdiend. Het aantal schriftelijke vergunningen voor de lijstervangst in hunne bosschen, door de familie Van Swinderen te Rijs afgegeven, bedraagt dit jaar ruim 400. Naar aanleiding van den door den heer G. M. Snel te Delft aangebonden strijd tegen winkel- spoed, waar de weg dit toeliet, maar er kwamen oogenblikken, dat hij langzaam moest rijden, uit- hoofde van de duisternis en den slechten weg. Hij bereikte eindelijk de brug, gaf het paard zijne vrijheid en wierp een blik op zijn horloge bij het roode schijnsel van den lantaarn. Was de trein al voorbij? Zou hij te laat zijn? //O God, help mij 1" riep hij uit. Een gedeelte der brug scheen in goeden staat te zijn, tot groote verlichting van Jack, maar op het midden was het bruggehoofd gedeeltelijk weggeslagen en hij kon de planken onder zich voelen zwiepen, toen hij voorzichtig verder ging. Een eindje verder waren ook deze weg. Een oogenblik stond Jack's hart stil uit vrees en kwaad vermoeden. Zou hij niet terugkeeren? Neen, dat kon hij niet. Hij kroop nu op handen en voeten behoedzaam en moeilijk over de planken. Een onvoorzichtige beweging en hij wist, dat hij in den bruisenden, kokenden stroom daar be- neden hem zou storten. Soms verbeeldde hij zich, dat hij de gillende stoomfluit van den naderenden trein hoorde, maar men zou geen geluid hebben kunnen onderscheiden, door het oorverdoovend ge- weld van het water. O vreugde, het einde was eindelijk gelukkig bereikt. De handen van Jack waren gekneusd en bloedden en hij voelde zich flauw en krachteloos, soms was hij half versuft door koude en angst. Maar voort wankelde hij, totdat hij een kleine vereenigingen, in verband met de artikelen daar- omtrent in het vakblad De Kruidenier, zal te Delft een vergadering van handelaars en winkeliers plaats hebben, ten eiude te geraken tot de oprichting van een algemeen Handelaarsbond. Uit Vught wordt van 20 Oct. aan de N. R. Ct. gemeld Gisteravond brak een oproer uit onder het werk- volk van het in aanbouw zijnde krankzinnigenge- sticht. De aanleiding daartoe was, dat er de vorige week een honderd Belgische stukadoors waren gekomen, om de Hollandsche (waaronder vele Vugh- tenaars) te vervangen. De aannemer van het plafondwerk is nl. een Belg, die aan zijn landge- nooten de voorkeur schijnt te geven en de Hollanders bedankte, wat met het oog op de algemeene kwijning reden genoeg was om de Belgen niet al te vriendelijk te ontvangen. De vorige week werd er al veel gemompeld, maar die week ging toch rustig voorbij, tot Maandag de ontevredenheid losbrak, nadat er Zondag al vechtpartijen hadden plaats gehad. De Belgen werden bij het verlaten van het terrein met overmacht achtervolgd, zoodat zij in de vlucht hun heil moesten zoeken. Hun baas loste tweemaal een schot met los kruit op de menigte, waardoor de gemoederen nog meer in gisting kwamen. In de huizen, waar de Belgen hun intrek hadden genomen, werden ruiten ingegooid, en alleen door de komst van een paar marechaussees uit Den Bosch werden erger dingen voorkomen. De bewoners moesten zich op de zolders bergen, wilden zij geen kans loopen, door de keien, die naar binnen ge- gooid werden, geraakt te worden. Gisteren moeten zij den baas der Belgen en zijn vrouw in het water gegooid hebben, welk lot ook een ander onderging; de laatste werd bovendien kreupel geslagen. Op het terrein zijn nu marechaussees om de orde te bewaren, en tegen een der arbeiders is proces-ver- baal opgemaakt. De meeste Belgen zijn, bevreesd voor verdere kloppartijen, naar hun land teruggekeerd. De justitie uit Assen is Maandagnamiddag te Zuidwolde aangekomen, om een onderzoek in te stellen naar den vermoedelijken moord op den onbez. rijksveldwachter E. de Weerd, die tevens particulier jachtopzieuer en als zoodanig gevreesd was. De moord heeft in den voormiddag van Zondag plaats gehad. Ook wordt verzekerd, dat er ter hoogte van de plaats, waar de verslagene des avonds werd gevonden, schoten zijn gehoord. Intusschen schijnt niemand iets gezien te hebben, ofschoon er op die hoogte bewoonde huizen staan. Uit Hoogeveen wordt over dezen moord aan de Asser Ct. geschreven, dat daar Maandagavond voor loopig in verzekerde bewaring zijn gesteld de gebr. G. en M. O., als verdacht van het plegen van den moord. G. O. stond Maandag voor't kanton- gerecht aldaar terecht wegens eene jachtovertrediug, verhevenheid van den grond had bereikt, waar hij het roode schijnsel van de locomotief op enkele roeden van zich afzag. Jack wuifde wild met zijn lantaarn, een-, twee-, driemaal, toen viel hij be- wusteloos en uitgeput op den grond. De trein was opgehouden, doordien een gedeelte van den weg was weggeslagen, en haalde nu door grootere snelheid het verlies in. z/Zaagt gij daar dat licht?" vroeg de machinist aan den stoker. »Ja, wat mag het geweest zijn z/Weer is de weg onklaar, vlak voor ous uit, vrees ik." z/Maar waar zou het gebleven zijn Vreemd dat het zoo plotseling verdween vJa, ik begrijp het niet, maar ik ben toch bang om voort te gaan, eer ik het onderzocht heb. Het moet in de nabijheid van de brug zijn ge weest." Het bevel tot remmeu werd gegevenmen zou langzaam voortrijden, terwijl drie of vier man op verkenning uitgingen. Plotseling stiet een der mannen op het uitge- strekte lichaam van Jack, die de roode lantaarn nog stevig vasthield. z/Hallo! wat is dat? Kom eens hier met je licht, wilt ge, maar spoedig." Zij dachten eerst, dat hij dood was, maar kort daarop voelden zij een flauwen polsslag. Een der mannen tilde hem zachtkens op en bracht hem TER NElIZENSdE COBRANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1