^urgerSjke^tand. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Eenige timmerlieden te Amsterdam hebben het plan opgevat, eene circulaire te verspreiden, waarin zij wijzen op de tijdsomstandigheden en het gebrek aan werk. Zij verzoeken om eenigen arbeid, hetzij die bestemd is voor huishoudelijke behoefte, hetzij hij van meer bouwkundigen aard is. Zij zijn huisvaders, en komen niet alleen op voor bet belang van henzelven, maar in de eerste plaats voor dat van hunne gezinnen. In de laatste weken zegt het Yad. schijnen de Scheveningsche visschers door de onachtzaam- heid en den moedwil hunner Engelsche collegas weer aanzienlijke sehade beloopen te hebben. Nog grooter echter zijn de verliezen door de betrokken reeders daarbij geleden. Van een schnit van den reeder C. van der Toorn Mz., stuurman A. de Ruiter, werd in het begin dezer maand een groot gedeelte van de vloot vernieldeen schuit van den reeder P. Groen, stuurman A. den Ileijer, kwam met slechts enkele netten terug. Gelukkig zijn de schuldigen bekendhet is de bemanning van de Engelsche vischsmakken Y. H. 642 en Y. H. 865. Door den waterschout te Scheveningen zijn bij een uitvoerig proces-verbaal, en met de noodige teekeningen, voorstellende de ligging der schepen, beide misdrijven duidelijk uiteengezet. Men vleit zich, dat de schuldigen door het Engelsche gouvernement zullen verzocht worden de schade geheel te vergoeden. Den 14 Mei 1884 verliet kapitein De Jonge van Veendam zijn in zinkenden staat verkeerend schip de Albertha en ging met zijn equipage over op het Engelsche schip Sunbeam, dat door hem gepraaid was. Een deel van 't proviand en andere dingen van waarde werden van de Albertha mede- genomen of later gehaald. De Albertha scheeu echter niet zoo erg lek te zijn, als kapitein De Jonge en de equipage zich hadden voorgesteld, want een deel der bemanning van de Sunbeam ging op de Albertha over en bracht het schip behouden binnen te Rio Janeiro, natuurlijk tot groote schade van kapitein De Jonge en de aan- deelhouders in de Albertha; want was 't schip gezonken, dan zou men de assurantie-penningen kunnen vragen, die nu niet werden uitbetaald, terwijl ook 't schip voor hen verloren was. Kapitein De Jonge beweert, dat hij en de zijnen de Albertha slechts tijdelijk verlieten en dat ze later verhiuderd werden naar dien bodem terug te keeren. De bemanning der Sunbeam daarentegen verklaart, dat de Albertha voor goed was verlaten, waarom zij zich disponibel stelden op dat verlaten vaartuig over te gaan en te trachten het binnen te brengen in de naastbijzijnde havenplaats. Deze kwestie werd Vrijdag voor de rechtbank te Winschoten behandeld. Engelsche en Duitsche zeelieden, opvarenden der Sunbeam, waren gekomen om als getuigen in deze zaak gehoord te worden. De getuigenissen kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat de pompen van de Albertha verstopt en er gaten geboord waren in den bodem. De heeren Keijman en Wieringa deden hierbij dienst als tolk. De officier van justitie eischte tegen kapitein De Jonge een celstraf van een jaar, met veroordeeling in de kosten des gedings. De uitspraak werd bepaald op Vrijdag a. s. Uit Vlissingen meldt men aan de N. R. Ct. Met genoegen vermelden wij, dat eene vrij belang- rijke vermindering is waar te nemen van het aantal werkelooze sjouwers in onze stad. Kon men hen tot voor weinige dagen bij gansche troepen op de hoeken der straten zien staan lanter- fanten, thans zijn velen er in geslaagd, bezigheden en verdienste te vinden bij den bouw van het badhotel. Gisteren werden er weer 42 aangenomen, zoodat nu ongeveer 72 man aan het werk zijn. Wanneer met het eigenlijke bouwen wordt be- gonnen, en de af— en uitgravingen van het zand klaar zijn, zullen er natuurlijk weer verscheidene worden bedankt, maar voorloopig zijn ze voor gebrek bewaard, en tegen dien tijd zal, naar men hoopt, wel een aanvang gemaakt worden met de voorge- kon doorwaad worden, was nu gezwollen tot een bruisenden, schuimenden stroom. Jack deed zijn kousen en schoenen uit, wierp een blik op de duistere wateren, die zoo snel daar beneden draaiden en dwarrelden, toen ving hij zijn gevaarlijken over- tocht aan. Het hout was nat en glibberig en het was recht moeilijk om in de tastbare duisternis niet uit te glijden, maar toch kwam hij er over. Jack loosde een dankbaren zucht toen de tegenovergestelde oever bereikt was, daarop ijlde hij voort, totdat hij het telegraafstation bereikte, dat toevertrouwd was aan de zorgen van een paar oudjes, die in den ganschen omtrek bekend waren, als oom Joe en tante Sara. //Halt! wie daar? Wel de hemel beware mij, als het Jack niet is. Waar ter wereld hebt gij toch zulk een avond, als deze, vandaan gehaald. Kom je wat warmen bij het vuur. Je bent zoo nat als een kat." „Kunt gij naar Red Canyon telegrafeeren „Naar Red CanyonNeen, al de telegraafpalen liggen om, den geheelen dag heeft het toestel geen geluid gegeven." ,/Dan helpt het niet en is alles verloren." //Wel, wat is er aan de hand?" ,i,De brug is ingestort te Cedar Rapids." Hemeldat is zoo en de sneltrein komt bin nen vijftig minuten." //Die moot op de eene of andere wijze gewaar- schuwd worden. yDat is gemakkelijker gezegd dan gedaan." (Slot volgt.) nomen vergrooting der buitenhaven alhier, tot het verrichten van welk werk ook veler handen zullen noodig zijn. TER NEUZEN, 20 October 1885. Heden namiddag om vier uur woei de nationale driekleur van het in aanbouw zijnde kerkgebouw. Op dit uur was n. 1. het eerste gebinte 7 M. hoog der kap op de hooge muren geplaatst. Niettegen- staande dit een moeilijk en gevaarlijk werk is, ging alles naar wensch. 't Werk vordert in den laatsten tijd trots de vele regendagen, uitmuntend. Ongelukken kwamen tot heden niet voorwe hopen van harte, dat we bij het voltooien van het gebouw, dat veel schoons belooft, hetzelfde kunnen zeggen. Bij Koninklijk besluit van 16 October 1885 no. 30, zijn benoemd: tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Nieuwe Neuzenpolder M. de Regtin het bestuur van den Nieuw Westenrijkpolder tot dijkgraaf V. Cortvriendt en tot plaatsvervangend dijkgraaf A. A. van Haelst. Philippine, 19 October. Tot onze verwondering lazen we in de N. R. Ct. van 15 Oct. een bericht uit onze plaats. Hierin wordt gezegd, dat de spui- duiker tot diephouding der havengeul maar niet in orde kan komen. Hierover willen we niets in 't midden brengen, maar laten dit over aan menschen, die het beoordeelen kunnen. 't Ergste komt achteraan. Over de wegen dezer gemeente sprekende (we moeten toegeven ze zijn slecht), zegt de schrijver dat het vervoer van mos- selen van deze haven naar Parijs, via Bouchaute, 4 a 5 dagen vordert!!! Te belachelijk om tegen te spreken. En nu het mooiste: De schrijver spreekt over den veelbesproken kunstweg, die het 5e (vijfde) met het 6e (zesde) district zal verbinden. Tot heden kennen wij, eenvoudige menschen, wel een vierde en vijfde district en weten wel dat alleen in de onderwijzerswereld in deze streken een zesde bestaat. Een man van zaken eD plaatskennis zou zoo iets niet schrijven. We hopen weldra wat beters van onzen handel mede te deelen. St. Rruis, 17 October. De heer S. Verhoeff, candidaat te Deutichem, heeft voor de beroeping naar de Hervormde gemeente alhier, bedankt. 's Gravenhage, 20 Oct. Tweede Kamer. Na eene langdurige ziekte nam de heer Van Baar weer zitting. De adressen van Nederlandsche vrouwen en van het Antiprostitutie—verbond om den handel in blanke slavinnen tegen te gaan zijn ter griffie gedeponeerd na verklaringen van de regeering, dat hierover onderhandelingen met vreemde staten aan- hangig zijn. Bij het voortgezet debat over de strafvordering is het amendement Van Gennep, strekkende om huiszoeking te beperken, verworpen met 45 tegen 7 stemmen. Uitvoerig werd gedebatteerd over ambtshalve toevoeging vap raadslieden aan beklaag- den. Er werd 'oeslist, dat ambtshalve toevoeging alleen geschieden zal in het geval, dat beklaagden in preventieve gevangenschap gehouden worden. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken J. G. V., smid te Ter Neuzen, is wegens moed- willige mishandeling veroordeeld tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. J. V., werk man te Ter Neuzen, is wegens moed- willige mishandeling veroord. tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 60 centimen tot fr. 0,95stieren, koeien en runderen 50 tot 80 centimen; alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 70 centimen tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,85 tot fr. 0,95. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,50 tot fr. 4,50; Mechelen fr. 4,36; Ware- gem fr. 3,15 tot fr. 3,90; Thielt fr. 4,50; Deiuze fr. 4 tot fr. 4,75 St. Nicolaas fr. 4,26 en te Brugge fr. 4,83. Naar men meldt, heeft het Ned. Landbouw— comite zich tot de regeering gewend om in het belang van den landbouw wijziging der jachtwet te verkrijgen. De keelziekte, welke ruim een jaar geleden op het eiland Tholen uitbrak en sedert vele offers geeischt heeft, is tot heden nog niet geweken en begint zich te Oud—Vosmeer weer uit te breiden. De Martha-Stichtiug te Alfen aan den Rijn heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven, f 17,000 voor een nieuw gebouw ten geschenke ontvangen. Diakenen der Herv. Ge meente te 's Hage ontvingen van Mevr. en Mej. J. een bijdrage voor de winterinschrijving van f 4000. Bij het oploopje te Sneek, dat zich na Dinsdagavond niet heeft herhaald, zijn ruim 100 ruiten ingeworpen en 25 processen- verbaal opgemaakt. Te Arnhem is een kantoor- bediende en te Helder een surnumerair bij de posterijen gevangen-'genomen. Beiden hadden zich schuldig gemaakt aan oneerlijkheid in hunne be- trekking. In de gemeente Grootegast worden voor ruim f 22,000 zes scholen vernieuwd, £en gesticht en een onderwijzerswoning vertimmerd. Het beeld van Mevr. Kleine als //Juffer Serklaas" is in de verzameling van het Panopticum te Am sterdam opgenomen. Overvloedige sneeuw is in de Pyreneeen gevallen, voornamelijk te Luchon en te Eos. Ten gevolge daarvan heeft alle ge- meenschap met Spanje in die streek tijdelijk op- gehouden. Te Leiden werd door een onbekenden jon- geling bij de hospita van een student een pakje bezorgd, met de boodschap, dat het door dien student was besteld en brenger daarvoor f 450 moest ontvangen. Het bleek daarna, dat de student van niets afwist, en het pakje, uitgezonderd een doosje pennen, niets inhield. De politie onder- zoek doende, kwam door het doosje pennen den dader op het spoor, en nam hem in verhoor. Aanvankelijk ontkende hij. Vervolgens zeide hij dat hij het doosje pennen aan een hem onbe kenden achttienjarigen jongeling had verkocht. Doch later bekende hij, zelf het bedrog te hebben gepleegd. Van het ontvangene bedrag had hij nog ongeveer 2 over. Een winkelier in paardenvleesch te Leiden had den volke verkondigd, dat hij gisteren (Maan- dag) tusschen 12 en 3 ure aan ieder een half kilo paardenvleesch gratis zoude verstrekken. Het was te verwachten, dat de opkomcnden talrijk zouden zijn en daarom hield de politie in den omtrek toezicht. Reeds spoedig werd de orde gestoord, doordien iedereen zich het eerst meester wilde maken van het beloofde, waarbij zelfs een der agenten een hevigen stomp tegen de borst bekwam. Daarop verschenen twee inspecteurs van politie, die de woning door agenten deden afzetten, en poogden telkens 5 personen te gelijk naar binnen te doen gaan. Daar ook die maatregel niet hielp en alien te gelijk naar binnen wilden, werd de winkel gesloten. Het publiek bleef echter staan, zoodat de passage gestremd bleef, waarop de com- missaris van politie, intusschen ter plaatse versche nen, het publiek bekend maakte, dat er geen vleesch meer verstrekt werd, onder aanmaning tevens, dat ieder zijns weegs zou gaan, terwijl de politie-agenten werden heengezonden. Toen was, behalve dat en kele nieuwsgierigen nog bleven staan, de circulatie weder vrij. Een zeer onaangeuame verrassing wachtte Woensdagmorgen een pas getrouwd jeugdig paartje te Parijs. Toen men na afloop der huwelijksplech- tigheid besloot om, vergezeld van de bruiloftsgasten, een kijkje te gaan nemen in de appartementen van de jonggehuwden, die met veel smaak in de woning van de ouders der jonge vrouw waren ingericht, vond men die geheel leeg gestolen. De dieven hadden klaarblijkelijk gebruik gemaakt van het oogenblik, dat de geheele familie naar de trouw- plechtigheid was gegaan, om alles wat maar eenige waarde bezat, weg te halen. Zelfs de prachtige juweelen, het huwelijksgeschenk van den bruidegom, waren met den bruidskorf verdwenen. De Amerikaansche tooneelspeler Cooke, ove- rigens een serieus en bedaard acteur, was echter op zijne benefiet-avonden tot de zonderlingste kuren in staat. Op zekeren avond, het was te Phila delphia, bekroop hem de lust om zich met behulp van een flesch wiju in eene lustige stemming te brengen; hij had echter geen cent op zak. Plot- seling viel zijn oog op het uithangbord van een bank van leening; hij bezat echter geen enkel voorwerp van waarde, om in pand te geven. Toch ging hij naar binnen. //Mijn naam is Cooke, ik ben tooneelspeler, heden is mijn benefiet-avond, de direcleur kan zonder mij niets beginnen, want ik speel van avond Richard III. Ik heb honger, doch geen geld, en stel u voor mijne koninklijke persoon voor de som van 10 dollars in pand te nemen." De pandjeshouder vond die grap niet onaardig, gaf de 10 dollars en twijfelde niet, of de rest zou wel in orde komen. De schouwburgwas stampvol, ■de klok sloeg zeven uur en Cooke was niet aanwezig. De directeur verscheen op het tooneel I en deelde het publiek mede, dat men, ter eere van den beneficient een zeer onderhoudend blijspel van een bedrijf aan Richard zou laten voorafgaan. Luide toejuichingen van het publiek, terwijl in- middels naar alle richtingen van de stad boden waren uitgezondeu. Van Cooke was echter geen spoor te ontdekken. De angst van den directeur k'om met elke minuut, totdat eindelijk een knaap verscheen met een bijna onleesbaar briefje, waarop gekrabbeld stond: /Waarde heer directeur! Ik ben voor 10 dollars verpand, wees zoo goed mij te lossen, anders zal het Richard de derde onmo- gelijk zijn hedenavond zijn koninkrijk voor een paard te bieden. Cooke." De directeur begaf zich onmiddellijk met den knaap naar de bank van leening. Daar vond hij zijn eersten acteur, uitgestrekt op eenige kussens, te midden van eene bonte menigte verpande voor- werpen en naast hem op een bank het restantje van eene partij oesters met Chesterkaas en een flesch champagne. In zijn knoopsgat stak een groot stuk papier, waarop: No. 1473, verpand voor 10 dollars. Het geld werd onmiddellijk be- taald, een rijtuig besteld en in vliegende vaart naar den schouwburg gereden. Richard werd bij zijne verschijning met donderend applaus begroet en speelde beter dan ooit te voren. //Nu ziet ge, mijn vriend," zeide hij na de eerste akte lachend tot den directeur, //hoe men zich te gelijkertijd humor en succes verschaft." //En 10 dollars!" voegde deze er bij, //maar doe me het genoegen, waarde Cooke, en verpand nooit weer uw jas, zoo- lang uw persoon er nog in steekt." INGEZONDEN S T C K K E IV. We ontvingen het onderstaande schrijven; daar de inzender verzoekt het te plaatsen zooals het is, brengen we geene verandering in de redactie. Red. Mijnheer de redakteur, in u nummer van Zater- dag den 17 Oct. jongsl. las ik het bezoek van den Heer administrateur, van het kroondomein, aan het rentampt Hulst hoe dat daar, en ik denk niet ten onregte, de landbouwers vermindring van huurprijs en verlenging van tijd tot huurbetaling vraagden ik dacht de landbouwgronden, moeten een oneindig groot verschil opleveren, lezende het geen, in u nummer van Woensdag den 14 Oct. jongl. stond. Zullen de meeste landbouwers lezen, maar niet ingezameld hebbendenk ik. Wel een bewijs dat de landbouw daar nog niet lijdende is. Zulk een hofstee aan vijf en twintig mud, tarw per gemetzal wel tusschen de vier en vijf honderd mudden of hektoliter tarw opleverende gerst en haver rogge zullen in evenredigheid niet minder zijn, vlas van twee honderd of meer, dan de erwten, bonen, suikerpeen, verkoop van vde, dat levert al zijn de prijzen laag, een aardig sommetje op. 't Was te hopen dat wij op ons goed gemeentje, ook eens in dien zegen konden deelen, de heeren regeerders van ons dorp zouden geen klagten hooren op het gesteld kohier van aanslag en wij zouden een jaar de klaagmuts, van ons hoofd trekken en zeggen leve de landbouw. Een Landbouwer te Boschkapelle. October 1885. Van 1 tot 15 October 1885. HULST. Huwelijks-aangiften. 9 Oct. Alouisius Jacobus van den Eeckhout, oud 25 j., jm. en Leonora Baart, oud 35 j., wed. Geboorten. 1 Oct. Johanna Coleta, d. van Mat- thijs Christiaan Vioen en van Louisa Maria de Kok. Overlijden. 2 Oct. Leonia Maria de Bruijn, oud 7 d., d. van Petrus en van Rosalia Verhoeven. 13 Oct. Catharina van Hove, oud 70 j., echtg. van Erancies van Avermaet. AXEL. Huwelijks-aangiften. 8 Oct. Adriaan Dubbel- dam, oud 30 j., jm. en Suzanna Rooze, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Oct. Adriaan Dubbeldam, oud 30 j., jm. en Suzanna Rooze, oud 28 j., jd. Geboorten. 1 Oct. Camilus Eranciscus, z. van Johannes van den Bos en van Virgenia Weemaes. Antje, d. van Francois de Jonge en van Margaretha Klaassen. 4 Oct. Simon, z. van Abraham Koster en van Sara van Hoeven. 5 Oct. Francois, z. van Jacobus Verstraeten en van Cornelia de Putter. 7 Oct. Alphonsius Bernardus,z. van Joseph Schel- leman en van Angelina Rosalia de Moor. 8 Oct. Janna Neeltje, d. van Cornelis Pieter Gast en van Catharina de Visser. 9 Oct. Abraham, z. van Adriaan van Cadzand en van Ilebrina Dees. Cornelia Jacomiua, d. van Petrus Dieleman en van Jacomina Cornelia de Bruijn. Apolonia, d. van Josephus Savooi en van Paulina van Looij. Overlijden. 6 Oct. Aarnout Dieleman, oud 5 w., z. van Mattheus en van Cornelia de Feijter. C LIN G E. Geboorten. 5 Oct. Maria Stephania, d. van Fredericus Blommaert en van Camilia de Rekel. 8 Oct. Johannes, z. van Carolus Franciscus van Landeghem en van Paulina Reijns. 9 Oct. Mathilda Johanna, d. van Leonardus Hankweg en van Maria Francisca de Roeij. Amelia Stephania, d. van Pieter Augustinus van Ombergen en van Johanna Goossen. 10 Oct. Stephania Maria, d. van Charles Ludovicus de Wilde en van Clemence de Bruijn. 11 Oct. Petrus Honoricus, z. van Seraphinus van Ertvelde en van Coleta Pauwels. 12 Oct. Hypo- litus Jacobus, z. van Petrus Franciscus Boogaert en van Maria Louisa Vlaeminck. HENGSTDIJK. Geboorten. 3 Oct. Juliana Louisa Francisca, d. van Petrus van Deursen en van Anna Maria Kint. HONTENISSE, Huwelijks-aangiften. August Hutsebaut (van Bouchaute), oud 36 j., jm. en Johanna van Laar, oud 36 j., wed. Geboorten. 4 Oct. Mathilda Cornelia, d. van C. van Kruijssen en van A. Roelans. 5 Oct. Mathilda, d. van J. Heijdens en van R. van Denderen. 7 Oct. Alphonsus Johannes, z. van D. de Waal en van C. Pauwels. 8 Oct. Anna Maria, d. van Th. van de Voorde en van J. Roeland. 10 Oct. Alphonsus Seraphinus, z. van P. T. Cornelis en van M. R. Hoveniers. Overlijden. 6 Oct. Ferdinand de Feber, oud 17 m., z. van J. de Feber en van P. Verschuren. 14 Oct. Anna Catharina Boeijkens, oud 56 j., echtg. van C. Roelans. 15 Oct. Anna Maria Bogaart, oud 5 w., d. van C. Bogaart en van M. E. van Remortel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2