r Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2132. Woensdag 21 October 1885. 25e Jaarg, ang. JACK. liinnenland a A B O N N E M E N T: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,321. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verscbijnt Uinsdaz. en Vrijdngavond bij den nitgerer P. J. V A SI D E SAISIOE te Ter Slenzen. lPolitieli Overzicht. In Servie en Griekenland wordt de spanning dagelijks grooter. Niettegenstaande alle officiei verzekeringen sehijnt Servie te blijven rekenen op den zedelijken steun van Oostenrijk en Griekenlanc op dien van Engeland. In hoever voor die ver- wachtingen een redelijke grond bestaat, durven wij niet beslissen. Doch zeker is bet, dat daardoor eene spoedige en vreedzame oplossing van de hangende vraagstukken hoe langer hoe onwaar- schijnlijker wordt. In Frankrijk bestrijden de republikeinen elkander even heftig als de koningsgezinden c. s. hen. Engel schen en Franschen zien in Azie elkander naijverig op de vingers. De eersten hebben ruzie met Birma. De Engelsche zaakgelastigde te Rangoon, de heer Bernard, heeft van de Birmaansche regeering een beleedigend antwoord ontvangen, naar aanleiding van Engelands voorstel om de zaak van de Burmah- Trading Compagny, overeenkomstig de bepaling der bestaande tractaten, aan arbitrage te onderwerpen. Hij heeft daarom bij zijne regeering 8000 man ver- sterkingen aangevraagd, alvorens een ultimatum naar Mandalaj (de hoofdstad van Birma) af te zenden. Volgens den Times correspondent te Calcutta zouden de aanwezige troepen talrijk genoeg en in vol- doenden staat zijn, om in den tijd van eene week de hoofdstad in te nemen en Koning Thebau te onttronen. De versterkingen zijn echter aange- vraagd om de provincie in bedwang te houden en in geval van nood de vrij uitgestrekte grenzen te verdedigen. In Engeland zelf brengt de parlementaire veld- tocht radicalen, liberalen, conservatieven en Ieren in 't veld, zonder dat te berekenen valt, hoe deze het onderling zullen uitvechten. De heer Chamber lain heeft weder eene groote politieke rede ge- houden. Het polemische gedeelte was deels tegen lord Salisbury, deels tegen het gematigd—liberale parlementslid Goschen gericht. Van meer belang echter was de nieuwe volteface van den heer Chamberlain. De leider der radicalen is zooals men pleegt te zeggen wat hard van stal ge- loopen, en moet nu telkens water in zijn wijn doen. Te Towbridge heeft hij verklaard, dat naar zijne meening de kwestie der scheiding van kerk en staat nog niet door het eerstvolgend parlement zou kunnen worden ter hand genomen. Deze concessie aan de rechterzijde der liberalen wordt beschouwd als een gevolg van het bezoek, door den heer Chamberlain voor eenige dagen aan den heer Gladstone op diens landgoed Hawarden gebracht. In Denemarken staan regeering en Kamer even fel tegenover elkander als honden en katten. De doordrijvende Estrup vindt in Berg een tegen- partij van gewicht. Het budget van 1886/87 wijst een deficit aan van 91 millioen (ontvangsten 551, uitgaven 65 millioen); deze 91 millioen FiCTJILLETQjN. Ilet dorpje Santa Monica was een heerlijk oord in den zomer. Half verscholen tusschen de heu- velen aan den voet van het Santa Cruz—gebergte maakten het zachte klimaat, de praehtige natuur, de omliggende bergen, waar men overvloed van allerlei wild vond, en het beekje, dat als een zilver lint door het stadje liep en waarin de gespikkelde forel nu eens hier, dan daar in het fonkelende water schitterde, het tot een lievelingsverblijf in den zomer voor die toeristen, welke voor bun ver- maak uit waren. Maar in den winter was het bijna geheel verlaten, behalve door de enkeleu, die er zich metterwoon hadden gevestigd. Hier woonde nu Jack, de held van dit verhaal. Jack's vader was zoowat een jaar dood, op het oogenblik, dat ons verhaal aanvangt. Toen de zaken na zijn dood geregeld waren, bleek het, dat de vroegere welvaart slechts schijn was geweest en dat zijn gezin nu bijna zonder een penning achter bleef. Mevr. Hughes besloot dadelijk haar huis in de stad te verlaten; zij ging met hare kinderen naar Santa Monica. Jack was toen twaalf jaar en de kleine Betsy, zijn zusje, een zwak zesjarig meisje. Hier won de moeder nu een karig levensonderhoud, door des zomers kamers te verhuren. Jack nam zullen worden genomen uit de kas, die, dank zij het verzet van het Folkething en den tact der regeering om onbillijke belastingen op te leggen, in bloeienden toestand verkeert en niet minder dan 58 millioen kronen bevat. Wat de heer Estrup met al dit geld hoopt te doen, heeft hij reeds meermalen verklaard hij wil Kopenhagen aan de land- en aan de zeezijde versterken. Op het budget 1886/87 zal hij voor dit doel weder 12 millioen beschikbaar stellen. Verscheidene des- kundigen beweren wel is waar, dat eene versterking van Kopenhagen aan de landzijde geen reden van bestaan heeft, tenzij zij geschiedt met het oog op een of- en defensief verbond met Duitsch- land. De heer Estrup is er echter de man niet naar, om van dergelijke adviezen nota te neinen. at hij zich in het hoofd heeft gezet, moet er door. Men heeft onlangs getracht, deze waarheic te illustreeren met de volgende anecdote, die in de laatste dagen de rondte deed door de pers. De heer Estrup kwam, op een wandelrit in den afgeloopen zomer, met zijn paard voor een tamelijk diepe waterplas. Het paard maakte zich gereed, om er over te springen, doch de ruiter verlangde dat het dier door het water zou waden. Twee voile uren bleef de koppige Minister om den plas heen draaien, tot eindelijk het paard er door stapte. Het is nu maar de vraag, of een geheel volk zich even gemakkelijk als dit redelooze dier door den heer Estrup zal laten bedwingen. Duitschland ligt nog met Spanje overhoop BismarckAlfonsoLeo. Omtrent het Carol! linen- conflict verneemt de Temps, dat de Duitsche gezant Von Schloezer den Paus de stukken en documenten van Duitsche zijde zou hebben over- haudigd. Uit Madrid wordt gemeld, dat naar Berlijn eene nota zou gezonden zijn tot aanneming van de pauselijke bemiddeling onder eenig voor- behoud, maar tevens met eene krachtige weer- legging van Duitschlands bezwaren tegen de soe- vereiniteit van Spanje op de Carolineu— en Palaos— eilanden. Ook Spanje heeft den Paus de documenten van zijne zijde gezonden met een lange memorie van toelichting. Intusschen loopen er te Madrid geruchten, als zou in de wateren der Carolinen eenige ontmoeting tusschen een Spaansch en een Duitsch schip hebben plaats gehad. Het gerucht wordt ook weer tegengesproken wel zou de Duitsche kanonneerboot Nautilus zeer gehavend zijn, maar alleen ten gevolge van een storm. Yoor eenige dagen berichtte de Staats-Ct. de benoeming van den Deenschen Minister van Marine tot ridder—grootkruis en van den luitenant ter zee Holger Amundsen tot ridder van den Ned. Leeuw. De Haarl. Ct. deelt nu mede, dat de een postje aan als loopjongen van het Western Union Telegraph—kantoor, dat's zomers goede zaken maakte, en gedurende den winter wijdde hij zijne vrije uren aan de studie. De grootste beproeving in Jack's jeugdig leven was, dat hij genoodzaakt was de school te verlaten. Hij hield dol veel van leeren en was de beveling van onderwijzers en leerlingen beiden. Daar hij een opgeruimd gestel bezat en altoos vol leven en vol grappeu was, gaven zijne kameraden hem den naain van ^Happy Jack." Hoe bekoorlijk Santa Monica ook des zomers zijn mocht, des winters was het bepaald eenzaam. Op den avond, waarvan wij spreken, viel de regen fij stroomen, terwijl de wind steunde en klaagde door de takken van de hooge gomboomen, of in grillige vlagen zijne kracht deed gevoelen en het misje op zijne grondvesten deed schudden. ,/Welk een vreeselijke storm; het spijt mij, dat gij er weer uit moet van avond," zeide mevr. Hughes, terwijl zij vol liefde haar hand op het hoofd van haar zoontje legde. i/O als ik dit omdoe," hernam Jack, terwijl dij een gutta percha pakje aantrok, „dan geef ik niets om het weer. Het spijt mij maar, dat ik u en Betsy op zulk een avond, als deze, hier alleen moet laten. Woe—oe of het me ook regent. Men is bang, dat de brug zal wegspoelen, er stonden een menigte menschen aan den oever naar te kijken. Men zeide, dat het water voortdurend I onderscheidingen zijn toegekend wegens de bizon dere voorkomendheid, waarmede in Augustus de Nederlandsche oefeningsschepen Marnix en Castor te Kopenhagen werden ontvangen, en de goed- gunstigheid des Ministers, die de Nederlandsche oflicieren in de gelegenheid stelde al het wetens waardige der Deensche marine, de geheele werf, zelfs de geheime visch—torpedo's, die voor ieder land verschillend worden gefabriceerd, in oogen- schouw te nemen, waartoe de heer Amundsen hun voortdurend ten dienste stond. Voor een uitstapje van Nederlandsche en Deensche officieren naar de Zweedsche kust stelde genoemde Minister zelfs een oorlogschip ter beschikking, een beleefdheid, gelijk slechts zeldzaam door regeeriugen wordt betoond. Door den heer Jansen, vroeger kapitein der artillerie en thans zaakwaarnemer te Middelburg werd Zaterdagavoud 11. in het cafe Swalp, te Vlissingen, eene lezing over //algemeen stemrecht en socialisme" gehouden. Ongeveer 200 personen, meestal uit de werkenden stand, waren als hoorders versehenen. Aan zijne uitnoodiging om zich als lid bij het bond tegen betaling van 5 cent per week te laten inschrijven, gaf niemand gevolg. Discussie had ook niet plaats. Het N. v. d. D. verneemt, dat door bemiddeling der firma Prins Zwanenburg, te Amsterdam, agenten voor het veevervoer, de vorige week 26 stuks vee naar Antwerpen zijn verzonden om van daar naar New-York verscheept te worden. Deze zending behoort aan 2 Nederlanders, die zich naar Denver in Colorado begeven, daartoe aan- gespoord door het lezen der artikelen van den heer Fred. Settler, die de gunstigste resultaten durfde voorspellen voor het aanfokken van Hollandsch vee in het Westen van Amerika. Voor het gerechtshof te Arnhem stonden jl. Donderdag twee personen terecht, die zich te Oldenzaal aan het vervaardigen van valsche munt hadden schuldig gemaakt. De eerste beschuldigde B. D., oud 47 jaren, had reeds een groot gedeelte van zijn leven in de gevangenis doorgebracht en was in 1864 door het provinciaal gerechtshof van Gelderland tot de doodstraf veroordeeld. Deze laatste straf, hem wegens diefstal, door manslag gevolgd, opgelegd, werd in twintig jaar tuchthuis- straf veranderd. In het tuchthuis had hij van zijne mede—gevangenen onderricht ontvangen in het vervaardigen van valsche geldstukken. Na zijn ontslag had hij de ontvangen lessen in toepassing gebracht, toen hij in vormen van gips gesmolten tinnen lepels goot, en de dus nagemaakte gulden- stukken in omloop bracht. Zijn mede-beschuldigde, de 27jarige arbeider J. T., bij wien hij in huis woonde, was hem bij het vervaardigen en in omloop brengen behulpzaam geweest en had hem de grond- stoffen verstrekt. wast. Indien de groote dam bezwijkt, zou er dan niet veel meer nog wegspoelen Ik ben maar blij, dat ons huis hoog genoeg staatin elk geval zijn wij veilig. Nu moet ik weg, dus vaarwel Laat mama zich maar niet eenzaam gevoelen, Betsy f" En Jack verdween in den storm en de duisternis, terwijl hij vroolijk floot„One more River to cross." Nog een bruggetje over. //Zijt gij het, Jack?" En mejulfrouw Linwood reek van haar lessenaar op. Ik wist niet of gij let wel wagen zoudt, door den storm te kornen." //Ik hoop toch niet, dat u dacht, dat ik u zoo in den steek zou laten. Ilebt u het druk van avond z/Neen, ik heb nog geen enkel telegram gekre- gen. We hadden beiden even goed thuis kunnen blijven, dunkt mij." En juffrouw Linwood rilde, terwijl zij haar sjaal wat dichter om zich toe trok. De storm woedde daarbuitende regen sloeg met geweld tegen het raam en soms scheen het wel of het bouwvallige, oude huisje opgetild en weggeslingerd zou worden door elkeu nieuwen windvlaag. Tik, tik, ging plotseling het telegrafisch toestel Brug weggespoeld te Cedar Rapids, laat den trein stoppen te Red Canyon. Een trek van verslagenheid vloog over het gelaat van mej Lindwood. //De telegraafpalen liggen omgewaaid tusschen hier en het volgend station. Wat zal ik beginnen legen den eerste beschuldigde werd door den procureur—generaal Mr. de Meijier vijftien jaar tuchthuisstraf geeischttegen den tweeden twee jaar celstraf. De verdediger der beschuldigden pleitte verzachtende oinstandigheden. Men meldt uit Sneek De rust is in onze gemeente geheel hersteld. Na het krachtig optreden van de autoriteiten, die voldoende maatregelen had den genomen, om elk verzet te keeren, hebben de samenscholingeu geheel opgehouden en heeft de stad haar rustig voorkomen van altijd herkregen. Yoor menigeen, die deel heeft genomen aan het opstootje van Dinsdagavond jl., zal die avond eene onaange- name herinnering opleveren. Reeds zijn onder- scheidene personen gedagvaard. Twee jongelieden, een jongen van ruim 20 jaren, zoon van den landbouwer D. T. te Andijk en de dienstmaagd, gingen jl. rijdag als gewoonlijk in het vroege morgenuur met een schuitje naar het land, om de koeien te melken. Toen zij ter bestemder tijd niet terugkeerden, ging men hen zoeken en vond men hen verdronken. Kenbaar was eerstgenoemde door een mistred te water geraakt en had de dienstmaagd hulp verleend, om echter zelve mede het slachtotfer te worden. Zondagnacht is te 's Hertogenbosch in een der voornaamste winkelhuizen een spiegelruit stuk geworpen. De dader die spoedig gevat was, gaf te kennen, de baldadigheid slechts bedreven te hebben om in de gevangenis te komen. Zaterdagavoud is te Harderwijk een Duitscher, die ter dienstneming in een logement zich ophield, door een visscher met een mes zoodanig gestoken bij den linker schouder, dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef. De dader, zekere L., is door de politic reeds aangehouden. De werklieden van de machinale kuiperij van den heer Prinsen te Helmond zijn voorloopig alien ontslagen, oradat eenigen hunner den mees- terknecht, die de te laat aan de fabriek komende werklieden op last van zijn patroon beboette, op verregaande wijze hebben mishandeld. Omtrent den pseudo oogarts-bibliothecaris Jan van der Vliet, die te Delft werd gearresteerd, verneemt de D. Ct. nader, dat hij herkend is als te zijn Christoffel Ahaspherus Wunderlich, geboren te 's Bosch den 26 Mei 1849. Oplichterij'schijnt zijne voornaamste beroepsbezigheid te zijn geweest, alhoewel hij van diefstal ook niet afkeerig sehijnt te zijn. Althans werd hij in 1872 door den krijgsraad te 's Bosch wegens diefstal veroordeeld tot zes jaren kruiwagenstraf en in 1880 te Dresden tot vier jaren tuchthuisstraf wegens oplichterij. Het laatst was hij oppasser bij het genootschap z/Natura Artis Magistra" te Amsterdam. Jack wierp een blik op de klokzeven uur, de trein kan binnen een kleine twee uur hier zijn. Ik zal de boodschap overbrengen, mejulfrouw Linwood z/Ik laat je niet gaarne gaan in zulk een storm. Het is drie mijl van hier naar het volgende station, en de oude Davy Perkins liep daareven binnen, toen hij voorbijkwam en zeide, dat de brug over de kreek oiider water staat, men kan er niet over en ze zal zeker wegspoelen, want het water wast nog steeds." z/in elk geval zal ik het beproeven. Misschien is het nog zoo erg niet, als de oude Davy het maakt. Bovendien blijft ons niets anders over." Jack knoopte zijn gutta-percha jas tot boven toe dicht en ging nog eens wind en weer trotseeren. .0e storm scheen met het oogenblik in woede toe te nemen. Het was stikdonker en soms wierp de wind Jack bijkans van de beenen, maar hij baande zich met moeite een weg, totdat hij aan de kreek rwain. Helaas de voorspellingen van den ouden Davy bleken maar al te waar. Er was niets meer van de brug te zien. Wat nute doen? Een halve mijl hooger op maakte de stroom eene bocht, daar was hij veel smaller, maar de oevers waren steil en slechts een oud stuk hout lag daarover bij wijze van brug. Des zomers ging Jack daar vaak over. Daarheen richtte hij nu zijne schreden. Het ging heel angzaam, nu hij zijn weg al tastende in de duisternis moest vinden, maar toch vond hij na eenigen tijd de plek. De kleine beek, die in den zomer gemakkelijk TEH NEIIZENSCHE COIIRANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1