Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HET STUK BROOD. Binnenland No. 2131. Zaterdag 17 October 1885. 25e laargang. JPolitiefa. Overziciit. De Ministers in vele Europeesche staten hebben het thans druk met verkiezingen. In Engeland is Lord Salisbury druk bezig de kiezers te bewerken. Het geluk dient hem, want hij maakte een einde aan het langdurige conflict met Rusland, knoopte nauwere betrekkingen aan met Duitschland en wist de toestemming der mogendheden te verkrijgen voor het uitgeveu der Egyptische leening. De Mahdi en Osman-Digna zijn gevallen, zonder dat het Engeland een enkelen man of een enkel pond sterling kostte, terwijl Gladstone in Soedan duizenden men- schenlevens en millioenen schats noodeloos heeft op- geofferd. Evenals de liberalen, zegt Salisbury, willen ook wij een billijker verdeeling der lasten, en een einde maken aan de vrijstelling van het kapitaal in portefeuille. Salisbury weet de bakens dus te verzetten, als het getij verloopt, en den wind uit de zeilen van zijn mededinger te nemen. In Frankrijk zullen de republikeinen hunne veten moeten vergeten en alle zeilen bijzetten, om hunne candidaten bij de herstemming uit de bus te doen komen en het verwijt te ontgaan, dat zij de schuld van alle rampen zijn, vooral van den oorlog in Achter—Indie, vanwaar men nu echter bericht, dat bijna overal volmaakte rust heerscht. De monarchalen slaan er reeds een toon aan, als waren ze reeds meesters van het land, ofschoon er tegenover hun 200 a 230 zetels, altijd nog 360 h 390 republi keinen staan. Bonapartisten zijn er nu 77 gekozen en Orleanisten 100. De prinsen van Orleans kunnen verbannen worden, zoodra ze als pretendenten op- treden en zoo Grevy gekozen wordt als president, zal hij geneigd zijn een verbannings-decreet uit te vaardigen, zoo zegt men althans. In elk geval zetelt er nog geen „ioi" te Parijs. In Pruisen regent het evenzeer verkiezings- manifesten van niet altijd zuiver allooi. Oost en West staan op kerkelijk gebied tegenover elkaar. De katliolieken-vergadering te Munster heeft in de Oostelijke provincien kwaad bloed gezet; de inroeping der bemiddeling van den paus ter oplossing der Carolinen-kwestie werd door de protestautsche bevolking met een gevoel van bitterheid begroet. Stocker raadt aan het volk in de voiksmeetings op te zoeken, omdat het in de kerk niet meer komt. De Duitsche vrijzinnige partij heeft liaar program gegeven in het door Eugen Richter op- gerichte orgaan. Zij wil o. a. gelijke rechten voor elke geloofsbelijdenis, wettelijke regeling van de verhouding tusschen staat en kerkgenootschappen, verheffing der arbeidersklassen, een aan het draag- vermogen geevenredigd belastingstelsel en vrijdom voor de noodzakelijkste levensbehoeften, uitbreiding van kolonien, instandhouding van het leger, zoo- FETJILILETON Een episode uit liet, beleg vail Parijs, FRANCOIS C0PPE1E. (S1 o t.) Menigmaal deed ik ook een goede vondst, dikwijls vond ik stukken brood, waaraau slechts aan een kant gebeten was. Die hadden dan de kinderen, wanneer zij uit school kwamen, uit hun trommeltje op straat geworpen. Tegen dien tijd hield ik mij meestal in de buurt van de scholen op, waar langs ik moest als ik boodschappen voor den meester deed Toen mijn leertijd, waarin ik steeds gehougerd had, voorbij was, koos ik een beroep, dat ook niet voldoende opleverde om een man te voeden. O, toen heb ik nog geheel an- dere zaken ondernomen, want ik had waarachtig niet het land aan werken, dat moogt ge gelooven. Ik werd steenendrager, bode aan de een of andere maatschappij, straatveger en wat niet al. Nu ontbrak het mij aan werk, dan verloor ik mijn betrekking weerKort en goed, ik heb mij nooit eens kunnen verzadigen. Drommels, hoe vaak heb ik mijn hand willen uitsteken, wanneer ik langs een bakker kwam, maar dan herinnerde ik mij gelukkig de goede lessen van de barmhar- tige zuster in het voudelingenhuis, die mij zoo vaak had aangemaand steeds trouw en eerlijk te veel mogelijk bekorting van den diensttijd, enz. De geruchten zeggen ook dat het antwoord op de Spaansche nota in Madrid is aangekomen en zeer onbevredigend is, aangezien Bismarck de Spaansche souvereiniteit op de Carolinen niet heeft erkend. De Spanjaarden zetten nog oorlogschepen op stapel, n u het accoord met Japan over aankoop van oorlogsbodems niet wilde vlotten. 't Gaat er met de cholera beter. Het rapport van de Spaansche geneesheeren over de inentiug van Dr. Ferran luidt zeer ongunstig, dus geheel strijdig met dat van eene vroegere commissie in Valencia. De buurtjes hebben een goed werk verricht door het protectoraat over Dahomey aan te nemen, op ver- zoek van den Zwarten vorst, om een einde te maken aan de menschenslachterij, hetgeen beter resultaten kan geven, dan de Noordpool-expeditien, gelijk de Denen er thans ook weder eene hebben volbracht. Kapitein Moims is op den terugtocht naar Kopenhagen, na eene afwezigheid van 29 maanden; hij is nog 40 mijlen verder noordwaarts doorgedrongen dan Nordenskjold in 1883 en heeft veel ijs gezien. Servie trilt van ongeduld en Koning Milan zit erg in de knijp door de houding van het Oosten- rijksche kabinet. Hij kan te staan komen voor de keuze tusschen een binnenlandsche omwenteling of een buitenlandschen oorlog. Zelfs zegt men, dat aan de Servische grens de eerste geweerschoten reeds zijn gewisseld, doch stelt dit feit op rekening van rooverbenden. Maar wie zal in het gansche Oosten van de Spree tot de Newa en van Weenen tot Konstantinopel met juistheid bepalen, waar de roover ophoudt en de patriot begint? Talmen de mogendheden lang met het nemen van een besluit of met de openbaarmaking van de uitkorast der conferentie, dan kunnen er plotseling groote dingen geschieden. Er is ^periculum in mora." Terwijl de diplomaten de hoofden nog bij elkaar staken te Konstantinopel, bombardeerde John Bull Alexan dria, dat is nog zoo lang niet geleden. De Bul- garen liangen met hand en tand aan Alexander, evenals de Oost-Rumeliers, terwijl beide staten met en door elkander alleen kunnen bestaan, vooral uit een oeconomisch oogpunt beschouwd. De Grieksche premier Delyannis heeft aan de zaakgelastigden gezegd, dat Griekenland de ver- eeniging niet kan erkennen, zonder dat het even- wicht in den Balkan wordt hersteld. Wat zullen nu de groote mogendheden tot deze dingen zeggen z/Periculum in mora;" maar hoe te handelen blijven en het was als voelde ik dan op mijn hoofd haar kleine warme hand Toen ik acht- tien jaren oud was, werd ik soldaatDe soldaat heeft ook niet meer dan juist genoeg om het leven te houden, dat weet ge zoo goed als ik En nu het is bijna om te lachen komt de belegering en de hongersnoodGe ziet dat ik niet gelogen heb, toen ik u zeide, dat ik voortdurend honger heb gehad. De jonge hertog had een goed hart en was diep bewogen, toen hij die akelige geschiedenis had ge- hoord van een man, wiens uniform hem als zijns gelijke achtte; voor zijn eer was het goed, dat de avondwind twee tranen in zijn oogen droogde. Wan neer wij beiden dezen vreeselijken oorlog overleven, dan zien wij elkaar weer en ik hoop, dat ik u van nut kan zijn. Op dit oogenblik is er op de voorposten ook geen bakker, het brood wordt uit- gedeeld, daar mijn portie voor mijn geriugen eetlust tweemaal te groot is, zoo... Afgedaan, niet waar Wij zullen als goede kameraden deelen. De handdruk, dien beide mannen elkaar gaven, was krachtig en hartelijk. De nacht was aange- broken en daar beiden door het voortdurend waken en alarm maken doodmoede geworden waren, gingen zij de herberg binneu, waar een dozijn soldaten op het stroo lagen, gingen naast elkaar liggen en vielen spoedig in een vasten slaap. Tegen middernacht werd Jean Victor wakker, de honger had hem waarschijnlijk gewek. De wind had de wolken verjaagd en de rnaan, die door een gat in het dak naar Binnen scheen, verlichtte het schoone hoofd van den jongen hertog, die daar rustig Van Terschelling schrijft men dd. 12 October: Heden heeft aan onze kust weder eene gebeurtenis plaats gegrepen, waarop wij als Nederlanders recht trotsch zijn. Bij stormachtig weder strandde in de Gronden, nabij dit eiland het Zweedsche barkschip Olaf, kapitein Olsen, met eene lading balken van Sundsvall naar Harlingen. Op de herhaalde nood- seinen giug de reddingboot van West-Terschelling in zee, doch zij kwam te laat, want kapitein Van der Wal, van den stoomschelpenzuiger De Tijd, had de equipage, uit 10 man bestaande, reeds gered met zijn sloep, in vijf achtereenvolgende reizen. Zulk eene redding bij een N.W. wind en hoogst ongunstig weer en water, verdient voorzeker eene bizondere vermelding, wat alien zullen toe- stemmen, die maar eenigszins met onze kusten bekend zijn. Uit Diemen schrijft men dd. 15 Oct.: Bijna hetzelfde gedeelte van de Diemerkade als verleden week, werd Woensdagmorgen door den steeds stroomend Diem weggeslagen. Het water kwam door een opening van ruim 10 M., die zich allengs tot 25 M. verbreedde met onweerstaanbare kracht binnen en in minder dan een uur stoud het noordelijke gedeelte van den Diemerpolder blank. Gelukkig kon de duiker onder den Oosterspoorweg nog bijtijds worden gestopt en daardoor het beneden- gedeelte des polders voor nood behoed. Het buitenloopende vee werd in allerijl uit het water gehaald en bij vrienden en buren geborgen. Het water bereikte de onderhuizen der boerenwo- ningen, die ontruimd moesten worden. Sommige verlieten zelfs met vrouw en kind hunne woning. Inmiddels werden door het polderbestuur dadelijk maatregelen genomen om het water te keeren. Eenige bakken zand werden in de opening geworpen, wat evenwel met kracht den polder indreef. Eerst nadat een stevige schoeiing was geslagen, kon men met zand in zakkeu geladen, achter de schoeiing een dam vormen. Het grootste gevaar is geweken. Men heeft hoop, nu het water sterk valleude is, de kade spoedig te herstellen. Men verneemt dat de rechtbank te's Graven- hage in raadkamer, Van Raay wegens beleediging van een hoog regeeringslichaam in een gedrukt geschrift, het stemrechtlied, verwezen heeft naar de openbare terechtzitting voor strafzaken, in het laatst dezer of het begin der volgende maaud te houden. Dinsdagmiddag werd onder postmerk Heer- len een brandbrief geadresseerd aan 't klooster van r/'t Arme Kind Jezus" te Simpeveld, waarin verlangd werd te 9 uren 's avonds te deponeeren in de nabij- heid der kloosterkerk, de som van f 35000 men lag te slapen. Jean Victor was nog geroerd over de hartelijkheid van zijn kameraad en beschouwde hem met naieve bewondering. Daar wierp de wachtheb- beude onderofficier de deur open en wekte de vijf van hen, die de wacht moesten aflossen. De hertog bevond zich onder de geroepenen, maar hij werd niet wakker. Hardemont, op opherhaalde de onderofficier. Wanneer het u hetzelfde is, sergeant, zeide Jean Victor opstaande, dan zal ik voor hem op post gaanhij slaapt zoo rustigen het is mijn kameraad. Zooals ge wilt 1 De vijf manschappen waren afgemarcheerd, het snorken werd opnieuw gehoord. Een half uur later werden in de buurt verschil- lende geweerschoten gehoord. In een oogenblik was alles op de been, de soldaten kwamen voorzichtig uit de herberg en liepen langzaam, den haan van het geweer overhalende, langs den straatweg. Hoe laat is het toch vroeg de hertog. Ik moest dezen nacht op wacht trekken. Iemand antwoordde: Jean Victor is in uw plaats gegaan. Op dit oogenblik kwam een soldaat van de voorposten aanloopen. Wat is er? werd er van alle kanten gevraagd, toen hij eindelijk geheel buiten bleef staan. De Pruissen beginnen ons aan te vallen, laten wij dadelijk naar de redoute terugkeereu. En de kameraden. Zij komen alienAlleen de arme Jean Victor niet Hoezoo riep de hertog. zou anders 't klooster, door middel van dynamiet in de lucht laten vliegen. De burgemeester, van 't geval verwittigd, ontbood onmiddellijk de mare- chaussee uit Heerlen, welk in de nabij heid van voornoemde kerk zekeren A. v. II. uit Heerlen arresteerde. Hij heeft aan de politie bekend de schrijver van den brief te zijn en is naar Maastricht gebracht. Oldebroek schijnt met alle geweld de aan- dacht te willen trekken. Nu vindt niet alleen het duivelsche rijwiel, maar zelfs de nieuwer- wetsche spoorweg er tegenkanting. Althans de vrijwillige afstand ten behoeve van den Kon. Ned. locaalspoorweg vindt er tegenstando. a. heeft een eigenaar voor een stukje gewoon bouwland, dat onteigend moet worden, een prijs gevraagd, berekend tegen f 50,000 de bunderVolgens de Zw. Ct. belemmert voorts de burgemeester van Oldebroek, die de betrokken eigenaren onder zijn gemeente in hun belang bij elkaar heeft geroepen, de vrijwillige overdracht van de gronden zeerdoor enkelen althans zijn onder zijn ad- sistentie allerlei denkbeeldige gevaren (schrikken van paarden enz.) opgeworpen, welke natuurlijk van invloed zijn op de prijzen. Eerlang zullen nu, naar Keller's geestige parodie ook wel de parapluies, vliegers, zakdoeken enz. uit Oldebroek gebannen worden. Hij die Dinsdag in den namiddag op de St. Jacobsgracht te Leiden was zoo vertelt het Leidsch Dgbl. kon van uit het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis twee pakkeu koopmansgoede- ren op straat zien vliegen, gevolgd door een even groot getal kooplieden, die wel niet vlogen, maar toch nog al vlug de deur uitkwamen, in hun be- wegingen een weinig geholpen door den binnen- vader dier inrichting. De kooplui waren, van dat soort, waartegen zoo dikwerf in de dagbladen ge- waarschuwd wordt, omdat ze de goedgeloovigen met den verkoop van linnen, laken enz. trachten om den tuin te leiden, door eerst eenige kleinig- heden als theedoekjes, zakdoeken, vloermatjes, enz. voor spotprijzen aan te bieden. Dat was ook nu in het weeshuis het geval. De vader kocht voor twee gulden 12 vloerkleedjes, die eerst Woensdag geleverd zouden worden, onder beding echter dat het kleedje, hetwelk als staal diende, in het bezit van den kooper zou blijven, om daarna nog elf soortgelijke te ont- vangen. Toen echter de verkoop van linnen niet gelukte, vorderen de heeren kooplui het modelkleedje terug, maar ook dat gelukte niet, reden waarom ze toen den binnenvader voor dief begonnen te schelden, waarvan het gevolg was dat ze zoo vlug de deur uitsprongen. Een kogel in den kopdadelijk dood zonder een kreet te uiten. In den afgeloopen winter verliet tegen twee uur 's morgens de hertog van Hardemont in gezelschap van zijn buurman, graaf Yon Souldnes, de club hij had bij het spel eenige honderden goudstukken verloren, en in het hoofd was het niet geheel pluis. Wanneer het u hetzelfde is, zeide hij tot zijn buurman, laten wij dan te voet naar huis gaan.ik zou wel wat frissche lucht willen scheppen. Zooals ge wilt vriend, ofschoon de straten erg vuil zijn. Zij zouden hun rijtuigen naar huis, sloegen de kragen van hun pels omhoog en gingen den weg naar de Magdalenakerk op. Plotseling keerde de hertog iets, waartegen hij met den voet gestooten had, om en om, het was een groot bemorst stuk brood. Toen zag de heer Yon Souldnes tot zijn grootste verbazing, hoe de hertog het stuk brood opnam, het met zijn zakdoek zorgvuldig reinigde en het onder het licht van een lautaarn op een bank legde zoodat het goed in het oog viel. Wat gaat gij nu beginnen? vroeg de graaf luid lachende. Zijt ge dwaas? Het geschied tot aandenken van een armen man, die voor mij is gestorven, antwoordde de hertoglach niet, mijn waarde, het zou mij pijn doen. EINDE. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Uit bind verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavoud bij den ultgevcr P. J. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. NAAR TER lElIZENSCK C©fRAMT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1