Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2130. Woensdag 14 October 1885. 25e laargang. HET STUK BROOD. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind veNchljnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij den uitfievee P. J. VAN DE SANDE te Ter Kcnzen. JPolitieli Overzicht. De republikeinsclie partij heeft Zondag in Frankrijk eene ernstige nederlaag geleden, te grooter naar- mate zij zich in illusien had gewiegd. De gemoe- deren zijn als door een donderslag getroffen. In het Zuidwesten is alles verloren in het Westen en Noordwesten zegevierde de reactie; inhetNoorden is het gewonnen terrein weder verlorenhet centrum blijft verdeeld, het oosten houdt zich vrij welhet Zuideu laat royalisten en radicalen door. De regee- ringsmeerderheid is verbrijzela, weggemaaider zullen verstrooide brokstukken van overblijven. Oude en nieuwe ministers zijn op het slagveld ge- bleven. Ferry is nauwelijks in zijn eigen dep'-- tement gekozen. Op dit oogenblik zijn 318 ver- kiezingen afgeloopen in 63 departementen. Daarvan hebben de republikeinen 140 zetels, de reactionairen 178. Herstemming is er over 207 zetels in 48 departementen. Hierbij moet men voegen 38 zetels in het Seine-departement. De herstemming van 18 October zal dus loopen over 245 zetels in 49 departementen. Men gist dat de reactionnairen 200 tot 230 afgevaardigden zullen krijgen, de radicalen 150 en zoo zullen er voor de republikeinen der oude meerderheid niet meer dan 200 zetels overblijven. Hoe zal een ministerie met zoo'n mengelmoes regeeren De verkiezings-agenten hebben hun slag geslagen met de malaise in alle arbeidende klassen, met den lijdenden toestand van handel en industrie, met den landbouw-crisis, met de verwoesting der wijnlanden door de druifluis, met de ongelukken in Tongkin, door de republiek van dat alles de oorzaak te noemen. Hierbij gevoegd de verdeeldheid onder de republikeinen, de val van het ministerie Ferry en de opvolging van een, dat de handen slap laat hangen, de honderdduizenden francs, die in de kassen der comite's vloeiden, als zoovele oorzaken om den uitslag zoo te doen zijn. Zullen de verdeelde republikeinen op 18 October revanche behalen Misschien maar wat er ook gebeure, de Republiek gaat een tijdperk vol gevaren te gemoet. Yolgens de laatste berichten hebben de republikeinen zich met elkaar verstaan en zal er een einde gemaakt worden aan twisten, schimpen en intrigeeren onder- ling. Is dit waar, dan kan in de eensgezindheid alleen de oorzaak der zege liggen. Leerzaam voor- beeld Dure les Het wordt in Ierland er nog niet beter op integendeel, het schrikbewind der nationalisten wordt een werkelijk regime, het boy cot ten" wordt toegepast met eene eenparigheid, die de slachtoffers er van volkomen hulpeloos te midden der maatschappij maakt. Een pachter die zijn pacht betaalt, soms zelf met reductie, wordt als een misdadiger beschouwd en feitelijk in den ban gedaan. Mrs. Morgan O'Donnell, de weduwe van den neef van Ierland's bevrijder, Daniel O'Donnell, FBUILLETON. Een episode uit het beleg van Purijs, FRANCOIS COPPfiE. Perichole, het voor twaalf jaren zoo beroemde renpaard, was bij de Derbyrennen verkouden ge- worden en was door zijn bezitter, den jongen hertog van Hardemont naar het bad Aix in Savoye gebracht. De hertog bewaakte daar zijn zieke. Juist was hij gereed met zijn ontbijt en wierp hij een verstrooiden blik in een voor hem liggend dagblad. Daar las hij van de nederlaag bij Reichs- hofen. Hij ledigde zijn glas Chartreuse, legde zijn servet op de tafel en was twee uren later op weg naar Parijs en twee dagen daarna vrijwilliger in een linie-regiment. Zoo kwam het, dat de fuselier Henri Hardemont van de derde compagnie tweede bataljon en het Yenoysche corps op den eersten dag in de raaand November 1870 met zijn compagnie achter de in haast opgeworpen redoute des hautes Bruyeres, beschut tegen het vuur van het fort Yecetre, op wacht lag. De streek bood geen vriendelijke aanblik, aan beide zijden van den wegarmzalige boomstammetjes, had de runderen van een harer pachters laten in beslag nemen, daar deze 25 percent reductie der pacht eischte en anders niet wilde betalen. 's Maandags werd zij geboycott en Dinsdags leverde haar geen enkel winkelier meer, hare daglooners en dienst- boden weigerden te werken, de hoefsmid wilde hare paarden niet meer beslaan, men liet haar volkomen hulpeloos. Eerst Donderdags werden haar door een emergency-society" zeven noodhul- pen gezonden, die onder sterke politiebedekking naar de hoeve kwamen, en het waagden het werk te doenbuiten de hoeve durfden zij echter zonder politie-escorte niet verschijnen, uit vrees voor mis- handeling of erger. Parnell houdt redevoeringen, waarin hij zijn vertrouwen uitdrukt in de toekomst van het Groene eiland onder eene zelfstandige regeering en verklaart stoutweg, dat de Ieren, indien men voortdurend bleef weigeren aan hunne wenschen gehoor te geven, de eerste de beste gelegenheid dat het Britsche rijk zich in gevaar beviudt, te baat zullen nemen, om zich over de ouderdruk- king van hun land te wreken. Sir Charles Dilke, de oud—Minister van het Kabinet Gladstone en gewikkeld in het „schandaal-proces," heeft het vertrouwen en de achting zijner kiezers niet ver loren. Hij verklaarde zich in zijne speeches voor kosteloos onderwijs en voor aankoop van lande- rijen van igemeentewege, om die bij kleine ge- deelten en tegen lagen prijs aan de landbouwende klasse te verpachten. Een radicaal middel om zich populair te maken Yolgens de jongste berichten zou de Carolinen- kwestie nog niet uit zijn en blijft de heer uit Yarzin zwijgen als een mof. In Azie gaat Rusland voort met sporen te leggen, in Afrika heeft Osman Digna met zijn Hadenhowahs klap gehad en het leven ingeschoten bij een gevecht tegen Abessiniers. Met Osman sneuvelden 3000 der zijnen. Dezer dagen heeft de Minister van Financien de ontvangers der registratie aangeschreven, om nauwlettend toe te zien, dat bij wissels en kwi- tantien, van plakzegel voorzien, de dag, de maand en het jaar worden gesteld niet over het plakzegel lieen, maar geheel en al op het plakzegel. Bij niet nauwkeurige naleving wordt het stuk beschouwd als ongezegeld en wordt eene boete van f 25 verbeurd. Een ieder zij dus op zijne hoede. Donderdagavond te 8 uur werd in het Hotel de Weerd te Zierikzee door Ds. Van Paassen, predikant te Kapelle (Zuid-Beveland) eene rede- voering gehouden over de bestemming des menschen. Aan eenige opgeschoten jongens, die zich daar welke vroeger boomen geweest waren en aan de eene zijde van den weg een verlaten herberg met een schuur, die de soldaten in een wachthuis herschapen hadden. Eenige dagen te voren had hier een gevecht plaats gehad, eenige boomen waren door de kogels omgeschoten, alle droegen door hun afgescheurden bast de smartelijke wonden, welke de schoten aangebracht hadden. De aanblik van het huis zelf was vreesselijk, een granaat had het dak vernield, de muren zagen er uit, alsof zij met bloed beschilderd warende uit elkander gerukte deuren lagen op den grond, de vernielde kaarten met ,/Societeits-kamer'' u Ab- synth," Vermouth" //Wijn it een franc de flesch" hingen nog aan de muren te bengelen in het midden van de societeits-kamer lagen kruiselings twee biljardqueuen en daarop was een dood konijntje geschilderd dat alles herinuerde met gruwelijke ironie aan de vroegere volksvermaken op Zondag. Daarbij kwam nog een akelige unvriendelijke grauwe hemel, waaraan niets dan donkere wolken te zien waren. De jonge hertog stond onbeweeglijk aan de deur, bet chassepotgeweer op den schouder, de muts diep in de oogen gedrukt, de stijf gevroren handen in den zak van zijn rooden pantalon en huiverende van koude onder zijn armzalige kapotjas. Hij gaf zich aan zijn weemoedige droomerijen over en keek met bedroefde oogen naar het reeds in donker gehulde fort, waaruit onophoudelijk witte hoopten te verinaken, werd de toegang tot de zaal belet, dat aanleiding gaf tot samenscholing, waarop de politie de menigte aanmaande om uiteen te gaan. Al spoedig trok eene groote bende jongens schreeuwende en tierende door de stad en weldra waren eenige honderden op de been. In de tusschenschool, de armenschool en bij enkele ingezetenen werden ruiten ingegooid, terwijl een hondenkar, die op een stoep stond, werd vernield. Te elf uur was alles rustig. Vrijdagavond was weder eene groote menigte op de straten en hebben de wanordelijkheden zich herhaald. Bij verscheidene ingezetenen werden glas- ruiten ingegooid. De politie moest het lijdelijk aanzien. Later werden er krachtiger maatregelen genomen. Naar men uit Vlissingen aan de N. R. Ct. schrijft, heeft zich eergisteren bij den burgemeester aldaar eene deputatie uit het kaaiwerkvolk aan- gemeld, ten einde om werk te vragen. Bij geheele hoopen zag men op verschillende plaatsen mannen staan, die sedert langen tijd zonder werk zijn. Eenige bezoekers van het cafe chantant Alcazar in de Hofstraat te 's Gravenhage men zegt studenten hadden zich Zaterdagnacht in dat lokaal waarschijnlijk niet genoeg vermaakt, althans toen zij het verlaten hadden, wilden zij onderling nog eens pret maken. Zij drongen met geweld den stal van den koetsier II. op het Hofsingel binnen, maakten zich gezamenlijk van een der rijtuigen meester en trokken het een eindweegs mede tot voor het zegelkantoor. Toen de stalwacht tusschenbeide kwam kreeg hij, in stede van eene opheldering, een pak slaag en een ander persoon, die zich in den twist mengde, werd zoodanig aan een der oogen toegetakeld, dat hij naar het ziekenhuis moest gebracht worden. Tegen de bedrijvers van dezen „grap" werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. Ct. Naar van vertrouwbare zijde wordt verzekerd zal heden Dinsdag te Antwerpen de aanbesteding plaats hebben van den bouw van het badhotel, voor rekening der Maatschappij tot exploitatie van gronden, te plaatsen op het duin ten westen onzer stad, naast de bestaande stedelijke badinrichting. Zooals men weet, is geuoemde maatschappij, op grond van een door haar met ons gemeentebestuur gesloten contract, verplicht dit badhotel te doen bouwen en werd dit dan ook reeds eenmaal door haar aanbesteed. Omstandigheden zijn echter oorzaak geweest dat de zaak geruimen tijd werd vertraagd en in het oorspronkelijke contract alsook in het bouwplan verschillende wijzigingen werden gemaakt. Zijn wij goed ingelicht, dan is de aanbesteding op heden nu definitief en bestaat het voornemen rook wolken uit een Krupp-kanon te voorschijn kwamen. Plotseling kwam bij hem het gevoel van honger op. Hij knielde neder, haalde uit een naast hem liggend randsel een stuk commiesbrood, beet er in, daar hem een mes ontbrak, en at langzaam het voor hem onsmakelijk voedsel. Eenige beten en toen had hij genoeghet brood was hard en smaakte bitter. Eerst den volgenden dag en dan nog wanneer de intendant het verkoos, zou er weder versch brood verdeeld worden. Menigmaal is het soldatenleven toch slecht; boven- dien dacht hij juist op dit oogenblik aan zijn vroeger hygienisch ontbijt dat hem zoo beviel, wanneer hij zich na een vroolijk souper in het Cafe Anglais des morgens aan het raam zette en zich het een of ander liet brengen, zooals een cotelette, spiegeleieren met ham en een fleschje oude Leoville, die de knccht, welke zijn klantjes kende, voorzichtig ontkurkte en even voorzichtig in het wagentje legde. Hemel, dat was tocli een schoone tijd, en nooit zou hij zich aan dit brood voor den avond kunnen gewennen. In een aanval van ongeduld wierp de jonge man het stuk brood weg. Op hetzelfde oogenblik kwam een soldaat naar buiten, bukte, nam het brood op, liep eenige stappen voort, reinigde het een weinig en at het drooge brood gretig op. zoo spoedig mogclijk met bouwen te beginnen, ten einde, kan het zijn, het volgende badseizoen daarmede gereed te zijn. In den tegenwoordig zoo slappen tijd zal de uitvoering van dit werk menigeen, die zonder ver- dienste is, goed te stade kunnen komen. Gisteren kwam bij den Hoogen Raad in be- handeling het beroep van J. M. C. Timmermans, de moordenaar van de familie Van Oppen te Maastricht, door het Hof te 's Hertogenbosch veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Mr. D. S. van Emden, als advocaat optredende voor den veroordeelde, stelde twee middelen van cassatie voor, bestrijdende1°. het niet door het Hof bevelen van een opzettelijk onderzoek naar den geestestoestand van Timmermans (omtrent zijn toerekenbaarheid)2°. de door het Hof aange- nomen voorbedac'nten rade. In deze zaak zal het O. M. 19 Oct. conclusie nemen. Naar het schijnt, zegt de N. R. Ct., was Zaterdag door de leiders te Rotterdam weder een betooging van werkeloozen voorbereid. Men zou in optocht door de stad gaan en ten laatste bij het stadhuis halt houden, waar een deputatie zou verzoeken bij den burgemeester te worden toege- laten. Verzamelplaats was een koffiehuis, waar gewoonlijk de sociaal-democraten hunne vergade- ringen houden. Werkelijk kwam daar eenig volk bijeen, doch hetzij de opkomst veel geringer was dan men had gehoopt, hetzij andere redenen den doorslag gaven, de leiders lieten op zich wachten. De aanwezigen oefenden eerst geduld, doch keerden ten laatste zeer ontevreden huiswaarts. De wegens frauduleus bankroet veroordeelde Visser, wiens ontvluchting, geruimen tijd geleden, uit de gevangenis te Haarlem, zoo groote sensalie heeft gemaakt, is, naar men verneemt, Zaterdag- ochtend gearrcsteerd in de magazijnen van Le Printemps te Parijs, waar hij als bediende werk- zaam was onder een valschen naam. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. De zoutsmokkelarij op de Noord-Brabantsche grenzen is in den laatsten tijd zeer toenemende. Geheele benden maken zich aan smokkelen schuldig, en de veroordeelingen door de rechtbank te Breda zijn dan ook legio. Niettegenstaande de waakzaam- heid der Rijkspolitie en kommiezen, dringen de smokkelaars soms tot diep in de provincie door en kleeden zich slechts met het hoog noodige, om, wanneer de nood aan den man komt, zoo spoedig mogelijk, des noods met achterlating van hunnen last, het hazenpad te kunnen kiezen. De beenen zijn doorgaans tot de knie geheel bloot, evenals de borst en het hoofd. Voor men de grenzen oversteekt, worden er eerst de noodige posten uitgezet en daarna wordt de tocht en corps ondernomen. Henri van Hardemont schaamde zich over zijn handeling en blikte vol medelijden naar den armen duivel, die een zoo goeden eetlust scheen te hebben. Het was een hoog opgeschoten, slecht gebouwde jonge man, met koortsachtig glanzende oogen, een hospitaalbaartje en zoo mager, dat de schouderbeen- deren duidelijk door zijn kapotjas te zien waren. Gij zijt wel hongerig, kameraad, sprak de hertog, terwijl hij op den soldaat toetrad. Zooals ge ziet, antwoordde deze met een vollen mond. Yergeef me dan, wanneer ik het geweten had, zou ik mijn brood nooit weggeworpen hebben. Dat beteekeut niets, antwoordde de soldaat, ik ben niet zoo verwend. Dat is hetzelfde, zeide de hertog, ik heb niet goed gedaan en dat spijt mij. Gij zult echter niet kwaad over mij denken; ik heb in mijn flesch oude cognac, kom hier, wij zullen eens met elkaar drinken. De soldaat was met eten gereed. Hij dronk met den hertog en de kennismaking was gedaan. Hoe heet ge, vroeg de soldaat. Hardemont, antwoordde de hertog, den titel er „van" weglatend, en gij Jean Victor. Ik ben eerst kort bij deze compagnie gekomen. Ik kom uit het lazareth. ik ben bij Chatillon verwoud geworden. O, in het lazareth daar was het goed, de oppasser gaf ons daar een uitstekende soep van paardevleesch. TER \EIZEVS(HE COIIRMT NAAR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1