Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2129. Zaterdag 10 October 1885. 25e Jaargang. EEN BANG 00GENBL1K. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTISN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dlt blad vePMchijnt Diundng- en Vrijdagavond bij den ultgever P. J. VAN DE 8 A SI B E te Ter Slenzen. JPolitieli Overzicht. Rusland is ontevreden over den gang der Euro- peesebe verwikkelingen. De mijn is verkeerd ge- sprongen en de Russische invloed op den acbtergrond geraakt. Vorst Alexander, die als eerste slacbtoffer eener nieuwe orde van zaken had moeten vallen, verheugt zicb in de bescherming van Duitschland en Oostenrijk en in eene ongekende populariteit bij zijne onderdanen. Allerwege spreekt men't uit, geen Rnssisch werktuig op den Bulgaarschen troon te willen zien. Zelfs de Bnlgaren zijn niet gesteld op de vriendschap van Rusland, die Rumelie voor een zevental jaren op zware offers kwam te staan, nl. afstand van grondgebied in de Dobrudscha. Von Bismarck acht bet oogenblik nog niet ge- komen, om zijne gezaghebbende stem te doen hooren, ofscboon hij de handen ruim heeft door het oplossen van de Carolinen-kwestie, zonder Paus en Vatikaan. Yap blijft aan Spanje, maar Duitschland krijgt vrijen handel en het recht om kolenstations op te richten. Men zegt, dat het resultaat der besprekingen op bet landgoed van den rijkskanselier er toe geleid heeft om Rumelie in naam eene Turksche provincie te laten blijven, schatplichtig aan den Sultan, 't Zou den Grooten Heer aan den Bosphorus wat geven Bulgarije, volgens het tractaat van Berlijn schat plichtig aan den Sultan, heeft nog nooit een enkelen piaster betaald. Engeland is er evenzeer op bedacht als de andere Westersche mogendheden om een vrij, onafhankelijk en vergroot Bulgarije als slagboom te plaatsen tusschen Besarabie en Konstantinopel, om den Czaar met zijn kozakken niet aan den Bosphorus te zien. Met hosse-bost intusschen wat met den zieken man om en dat maakt den toestand van den stakker niet beter. De Engelschen zijn nog altijd niet tevreden op de Spanjaarden, vooral sedert de Engelsche gezant onheusch werd behandeld. Het geval is zooIn het begin der vorige maand zond de ontvanger van Madrid aan de ambassade eene aanmaning, om belastingen voor het gebouw. Men verwees den ontvanger naar het ministerie van buitenlandsche zaken, om daar te vernemen, dat gezantschappen, die een eigen gebouw hebben, daarvan geen belasting betalen. Weldra kwam echter een tweede waar- schuwing, eindelijk een beambte die wilde inven- tariseeren cn beslag leggen. De bedienden van het hotel zetten hem buiten de deur. Nu is dit een vergrijp van een onervaren ambtenaar; maar de Times neemt het hoog op, door een bankroeten schuldeischer gemaand te worden, daar John Bull gewoon is zijne schulden te betalen. De Britten zitten dik in de verkiezingen, de oude houthakker, die zijn bedrijf weer uitoefent in zijn bosch, maakt zich ook gereed om redevoe- ringen te houdeu. De zeereis schijnt Gladstone goed gedaan te hebben. FETJILEETON. (S 1 o t.) Ik vond Tgeraden hem maar wat toe te geven en presenteerde mijn naamkaartje, waarop stond z/B. B. Smid, kantonrechter." ,/Jawel, dat dacht ik wel dat je een smid waart, Gezicht en handen zien er precies naar uit Hij schaterde van T lachen toen hij dit gezegd bad en zoodra hij weer iets kalmer werd, vraagde hij„Nu zou je zeker ook wel willen weten wie ik ben P" Ik zei hem, dat me dit veel genoegen zou doen. /■/Zoo als je verkiest was zijn antwoord, terwijl hij zich een weinig voorover boog en mij scherp aanstaarde, de hand geklemd om het verdachte kistje, „toen ik straks in dezen wagon steeg, was ik de Khan van Tartarije, maar door de wondereu der electriciteit ben ik in staat zoo nu en dan van gedaante te verwisselen. Zoo kan ik binnen een paar uur, zelfs binnen enkele minuten, een geheel ander persoon zijn." Ik heb, toen hij z6o sprak, zeker zeer vreemd opgezien, ten minste hij vervolgde „Verwondert je dat zoo Dan zult ge misschien nog minder willen gelooven, dat mijn karakter, mijn doen en laten zich evenzeer wijzigt naar de persoon waariu ik verander. Onlangs nog zat ik met eenige ken- nissen wat te keuvelen, plotseling verander ik in De uitslag der verkiezingen in Frankrijk biedt hier en daar verrassingen aan. De conservatieven hebben tot dusverre vele zetels gewonnen. Omtrent Grevy's gezondheid komen zeer verontrustende tijdiugen, de oude jager heeft zelfs nog geen schot kunnen doen en dat zegt veel. Als de oude man eens nu kwam te vallen, zouden de gevolgen voor Frankrijk ongelukkig kunnen zijn in zoo'n ver- kiezingstijd. Een uitnemend plan wordt thans weder opgerakeld, nl. de verbinding van den Atlantischen Oceaan met de Middellandsche zee door een kanaal van Bordeaux langs Toulouse en Narbonne. Yoor den handel zou zulk een kanaal van zeer veel belang zijn, en den weg tot de havensteden in de Middellandsche zee veel bekorten, maar ook uit een strategisch oogpunt ware deze waterweg van groot belang. De Fransche vloot werd onaf hankelijk van Gibraltar gemaakt en zou alzoo hare bruikbaarheid vermeerderen, want de bezetting van de Zuilen van Hercules door de Britten is voor eene zee-oorlog—voerende mogendheid eene hindernis van aanbelang. De Bondsraad heeft wederom 5 Oostenrijksche en Duitsche anarchisten over de Zwitsersche gren- zen gezet, omdat zij geschriften onder de arbeidende bevolking hebben verspreid. Te Zurich en Lau- sanna werden colporteurs gevat en de geheele voorraad plakkaten door de politie in beslag ge- nomen. Het stuk was geredigeerd en gedrukt te Parijs, en eischte o. a. dat alle gezantschapsge- bouwen moesten worden vernietigd. Het verlos- singsleger bevindt zich nog steeds te Ziirieh en houdt te Hottingen geregeld bijeenkomsten, waarvan echter weinig notitie meer wordt genomen. Te Kopenhagen is de Rijksraad door den Koning geopend, maar de linkerzijde was niet tegenwoordig. Zij heeft den heer Berg, die eenige dagen geleden tengevolge van het drijven der reactionairen tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld als voorzitter van het Folkething herkozen. De toe- stand wordt er hoe langer hoe meer gespannen, nu Koning en Ministerie in hunne anti-consti- tuoueele houding blijven volharden. Een conflict van hoog ernstigen aard is op handen. Moge de oplossing zijn in het waarachtig heil des lands, dat is in het werkelijk voordeel van den burger- stand, die in alle deelen van de oude wereld kwijnende is en opheffing behoeft! Onlangs werd melding gemaakt van eene aanschrijving van den Duitschen Rijks-kanselier aan de ambtenaren, waarbij deze worden vermaand hunne naamteekeningen duidelijk te schrijveu, daar dit zeer dikwijls veel te wenschen overlaat. Het N. v. d. Dag herinnert, dat ook hier te den Koning van Siam en voor ze er op bedacht zijn bijt ik hen alien een viuger af. O, die klucht hadt ge moeten zienHa, ha, ha ,/Groote goedheid riep ik, ,/dat kan je toch geen ernst zijn nWel wis en drie, voile ernst, nooit ben ik gevaarlijker dan wanneer ik in Koning van Siam of vorst van Abessynie verander Na deze weinige geruststelleude mededeeling zweeg hij weder en ik dankte den hemel voor deze kleine verademing. Volgens mijn horloge moesten wij nog slechts een kwartiertje sporen voor wij te D. waren. Wat verlangde ik naar het stoppen van den trein Want eenmaal te D. bleef ik geen seconde meer met dezen man samen. Welk een schrik greep mij aan, toen hij met een strak gezicht, doch overigens doodleuk mij zeide ,/Ik acht het mijn heilige plicht U mede te deelen, dat er op dit oogenblik weder eene verandering in mij plaats grijpt en dat ik binnen weinige minuten weder Koning van Siam zal zijn." Onwillekeurig zag ik om me heen naar den uitweg om mijne akelige tegenpartij te ontgaan en tegelijk omklemde ik kramprachtig mijne pa- rapluie, vast besloten mijne vingers zoo duur mogelijk te verkoopen. Al word ik honderd jaar nooit zal ik het gevoel van verlichting vergeteu toen ik eindelijk de locomotief hoorde fluiten, het lande de regeering wel eens met ditzelfde kwaad te worstelen heeft gehad. Althans in het jaar 1877, den 27 December, zag de toenmalige Minister van financien, de heer Gleichman, zich gedrongen tot het nemen van de volgende resolutie z/Eenige ambtenaren schrijven hunne handteeke- ning zoo onduidelijk en onleesbaar, dat daaruit, vooral met betrekking tot stukken van comptabelen aard, herhaaldelijk bij het departement van finan cien moeielijkheden zijn ontstaan. Ik noodig U daarom uit de ambtenaren in uwe inspectie te bevelen voortaan hunne handteekeningen volkomen duidelijk en leesbaar te schrijven, opdat ik niet opnieuw er toe zal behoeven over te gaan de onleesbare handteekeningen te hunnen koste door de bevoegde autoriteiten te doen legaliseeren, waartoe ik dezer dagen reeds verplicht ben geweest." De gedrukte tijden hebben ook te Oude- Pekela een offer geeischt. De heer P. O. aldaar heeft zijne betalingen moeten staken. Yan niet begonnen was hij reeds op 14jarigeu leeftijd in zaken." Hij dreef toen een kleinen handel, was steeds ijverig, vol ambitie en trouw in handel en wandel, klom aliens hooger op den sport van den maatschappelijken ladder en werd in betrekkelijk korte jaren een man van beteekenis. Hij kocht land en vee en dreef zelfs handel met het buiten- land, gaf werk aan schuitevoerders, tjalkschippers, voerlui en vele anderen, opende zich een krediet van honderd duizend gulden, doch is dezer dagen gevallen als slachtoffer van de ongunstige tijds- omstandigheden, oprechtelijk beklaagd door het algemeen, wiens belang hij diende en wiens achting hij ook nu nog niet heeft verloren. Berichten van verschillende zijden houden in, dat het nog niet geheel zeker is dat de gesubsi- dieerde Duitsche poststoombooten, naar Azie en Australia, Ylissingen zullen aandoen. Weliswaar is bij overeenkomst tusschen den Nordd. Lloyd en de Duitsche regeering bepaald, dat te Vlissingen aangeloopen moet worden, doch de Bremer hande- laars trachten nu deze bepaling in dien zin te veranderen, dat hun toegestaan wordt, de van Zuid-Duitschland te Ylissingen aangeboden goederen voor hunne rekeniug zonder verhooging van vracht per spoor, of, wanneer er grootere partijen zijn, met een kleine stoomboot af te halen en naar Bremerhaven te brengen, zooals ook met de te Hamburg aangeboden goederen gedaan zal worden. Voor het geval dit voorstel mislukken zou, willen de Bremer kooplieden voor gemeenschappelijke rekening goederen en masse, als cement, balen enz., verschepen en de stoombooten daarmede op- vullen, zoodat, daar dan geen ruimte meer over- schiet, de booten niet noodig hebben een andere haven aan de Noordzee binnen te loopen. De Bremers beweren dat zij en de Hamburgers lang sein dat we zoo met—een aan het station zouden zijn. Ongemerkt legde ik mijn bagage bij elkaar om zoo spoedig mogelijk te kunnen uitstappen, te meer omdat het mij niet ontging, hoe zijne Majesteit de Koning van Siam elk oogenblik opge- wondener werd en door de manier waarop hij nu en dan zijne tan den liet zien, ook minder zenuwachtige lieden dan ik zou hebben bang gemaakt. Goddank daar stond de trein stiljuist toen ik met een vluchtigen groet uit den wagon sprong, stoof de kraukzinnige op mij afgelukkig ontkwam ik en sloeg de deur achter mij dicht. Ik nam plaats in den volgenden wagon, die geheel ledig was, en toen de conaucteur daarvan de deur ging sluiten riep ik hem toe: ffHela conducteur, in de coupe hiernaast zit een gek Het fluiten van de locomotief maakte mijne woor- den overstaanbaar, de trein zette zich weder in beweging. Yreeselijk zenuwachtig vleide ik mij op de bank neder. Eindelijk stoomde de sneltrein mijn eindstation binnen. Ik stapte uit en onder het voorbijgaan van den anderen waggon zag ik mijn akeligen reisgezel nog bedaard op dezelfde plaats. Ik ging naar den chef, vertelde hem in het kort wat er was voorgevallen en raadde dezen ernstig aan maat- regelen te nemen tot aanhouding van dezen ge- genoeg onder de concurrentie van Antwerpen en Rotterdam te lijden hadden en nog lijden, en dat zij nu al het mogelijke zullen doen, om hun expe- ditie-handel te vergrooten. Dat de Duitsche regeering in het laatste jaar zich voorgenomen heeft den handel in- hare eigene havens te bevorderen, bewijst de herziening van de Duitsche spoorwegtarieven en de voorgenomen aanleg van een kanaal Rijn-Ems-Elbe-Weser en het Noord-Oostzee-kanaal. Om het verkeer van Italie over den Sint-Gotthard, thans geheel en al in handen van Antwerpen, over Bremen te trekken, zijn de spoorwegtarieven naar deze handelsplaats belangrijk verlaagd, zoodat Antwerpen nu eene zeer zware concurrentie heeft. (N. v. d. D.) Een 7jarig knaapje te Vlissingen, van de school komende, wilde in de Walstraat dwars over de rails steken, terwijl de van Middelburg komende stoomtram onmiddellijk nabij was. Het kind strui- kelde, raakte onder de locomotief en werd letterlijk vermorseld, zoodat men het lijk slechts met veel moeite, door het opheffen der locomotief, heeft kunnen verwijderen. De machinist wordt aan dit ongeluk ouschuldig geacht. Naar de Goesche Ct. verneemt zal te Yerseke eene proef genomen worden met eene nieuwe toe- passing van den stoom bij de oestercultuur. Bij de firma de Groot en Bolier is sedert eenige jaren eene raderstoomboot in gebruik, die eenige ondiepe groote bakken op zijde neemt, waarin manschappen plaats nemen om oesters te korren. Nu is voor eene andere firma bij de heeren Smit te Kinderdijk eene schroefstoomboot in aanbouw, die op de Schelde en het Amsteldiep oesters zal korren met stoom, zoodat bedoelde bakken onnoodig zullen zijn. Het schip zal den naam dragen van z/de Mossel" en inderdaad in vorm ook veel over- komst met een mossel hebben. De proeftocht is voorloopig bepaald op 16 October a. s. Een vreeselijk onweder boven Heerenveen ging deze week gepaard met een windhoos, die o. a. een brievenbesteller in zijn bezigheden een handje hielp, door hem op te nemen en een eind verder ongedeerd weer neder te zetten. In de woning van den heer H. te Amster dam heeft Dinsdagnacht een stoute diefstal plaats gehad, hoezeer die ook door allerlei omstandigheden begunstigd, vrij gemakkelijk kon worden uitge- voerd o. a. was het benedenhuis onbewoond en hielden op het bovenhuis alleen verblijf de reeds hoog bejaarde echtelieden H. Yan de kamer der 2de verdieping onder hun slaapvertrek gelegeu, bleek Woensdagochtend uit de opengebroken lin- nenkast te zijn gestolen ongeveer f 500 aan bank- papier, een gouden dameshorloge met dito ketting vaarlijke kraukzinnige. Wel beloofde hij de politie te zullen waarseliuwen, doch voegde er bij dat zoolang de man feitelijk niets bedreven had, de zaak hem niet aanging en met deze leuke op- merking kon ik opstappen. Ik begaf me naar mijn vriend, die me reeds met het eten wachtte. Zeker moet ik er nog wat ont- daan hebben uitgezien, want pas was ik in de kamer of hij riep//Zeg eens, ouwe jongen, ben je niet wel Je ziet er zoo verslagen uit Ik vertelde aan tafel de vreeselijke historie en alien wenschten mij geluk er heelhuids afgekomen te zijn. Vroegtijdig begaf ik mij te bed; deont- zettende spanning, waarin ik verkeerd had, zat mij geducht in de leden. Den volgenden morgen ging ik per eersten trein verder. Op het perron nam ik van mijn vriend afscheid, die me nogmaals er aan herinnerde hem vooral eens te melden zoo ik later nog iets van dien waanzinnigen man mocht hooren. Te A mijn eindbestemming, alwaar ik zonder ongeval aankwam, nam ik mijn intrek in het hotel z/de Pauw." In de billardkamer trot ik een oude academiekennis. Hij scheen vrij wat verbaasd mij te zien, vraagde naar mijn gezondheid, familie, zaken enz., waarop ik hem vertelde zoo pas met den morgentreiu uit D. te zijn aangekomen. Nog vol van hetgeen mij den vorigen dag was overkomen, kon ik onmogelijk hiervan zwijgen. De overige heeren, met wie hij een partij speelde, luisterden toe. Mijn vriend TER NEIIZEIVSCHE COHANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1