Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2128. Woensdag 7 October 1885. 25e laargang. i) EEN BANG QOGENBLIK Binnenland, ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrvrimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verschljnt Dinsdag- en Vrijdagavoud folj den nitgever P. J. VAN DE S A N D E te Ter Neuzen. Jf olitieli Overzicht. In Duitschland, Frankrijk en Engeland is de verkiezing aan de orde, men is er druk bezig met partij-forraatien. 't Is eckter moeielijk een oog te houden op al de indeelingen, terwijl het lezen van de aangewende intrigues niet verkwikke- lijk is. Van de Carolinen-kwestie hoort men niet veel, maar de Spanjaarden zijn nog erg ontevreden op de Duitschers. De welsprekende Castelar vindt goed gehoor met zijn betoog tegen het zoeken van bondgenooten in het noorden. Hij acht de handelingen van het tegenwoordige Ministerie in strijd met Spanje's belangen, daar het bestemd is tot aansluiting bij de Latijnsche volken om de Middellandsche zee. De cholera neemt af, ook op Sicilie. Koning Humbert heeft in de straten van Palermo doen aanplakken, dat hij voorloopig van de voorgenomen reis moet afzien, wijl het zijnen raadslieden voorkomt, dat zijne tegenwoordig- heid in Rome noodzakelijk is met het oog op zaken van staatkundigen aard. Tegelijk is 100,000 fr. ter beschikking van den burgemeester gesteJd, ten behoeve van de slachtoffers der epidemie. De rust is op het eiland hersteld. Binnen weinige dagen zullen de verschillende gezanten der groote mogendheden bij de Porte bijeen komen, om krachtens machtiging huuner regeeringen te beraadslagen over de middelen, welke tot eene vreedzame oplossing van de thans weder geopende Oostersche kwestie kunnen leiden. Men wil eene overeenkomst tot stand brengen tusschen den Sultan en Vorst Alexander, tot rege- ling van de toekomst der beide deelen van Bulgarije. In de tweede plaats zullen zij de wijzigingen moeten aantoonen, welke het Bcrlijnsche tractaat tengevolge van zulk eene overeenkomst zal moeten ondergaan. De hierop betrekking hebbende voor- stellen zullen ten slotte moeten worden onderworpen aan de goedkeuriug van elk der groote mogend heden in het bizonder. Daar deze bijeenkomst geene formeele conferentie is, kunnen kleinere staten, b.v. Griekenland, Servie, Rumelie en Monte negro, worden uitgenoodigd om een of meer zittingen bij te woneu en daar de aanspraken hunner regee ringen te verdedigen. Wat zal de uitkomst zijn Men zegt dat de Russische regeering zich blij ft verzetten tegen de vereeniging van Oost-Rumelie met Bulgarije en dat zij, indien de mogendheden weigeren tot het herstellen van den voormaligen toestand mede te werken, voorstellen zal, vorst Alexander af te zetten, omdat zij geen revolutionair op den Bulgaarschen troon kan dulden. Een geschikte gelegenheid voor den Czaar om iets nader aan zijn doel te komen. De Bulgaren echter denken er anders over en zijn met hun populairen vorst zeer ingenomen. Grie kenland zegt zijne rechten te zullen doen gelden PEUILLETON. Voor eenige jaren 't was reeds laat in den herfst moest ik onverwacht voor zaken op reis naar 't buitenland. Om tijd te winnen, zou ik maar van den nachttrein gebruik maken, waardoor ik met een in de gelegenheid kwam, om behalve mijne bezigheden te B. een tusschenstation aldaar even een oude kennis op te zoeken die me al meermalen zoo dringend had uitgenoodigd, eens aan te komen. Ik verlangde trouwens ook zeer hem te ontmoeten, want sinds jaren die hij in een ander werelddeel sleet hadden wij, die vroeger zulke boezemvrienden waren, elkaar niet meer gezein. Ging ik nu met den nachttrein, dan zou ik den volgenden dag juist ten etenstijd bij hem kunnen zijn, om na tafel met den eerstgaanden trein verder te stoomen. De dag van mijn vertrek bezorgde mij nog velerlei drukte, zoodat ik vluchtig mijn middagmaal moest gebruiken. Er schoot me nog maar even tijd over om in der haast wat reisbehoeften in een handxoffertje te stoppen en naar het station te draven, waar ik gelukkig nog een paar minuten voor het vertrek van den sneltrein van 5,20 aankwam. Ik stormde den eersten den besten coupe die open stond binnen, en rekent op een en opstand in het Oosten, zoo men den ouden voormaligen toestand wil herstellen. De gezant van eenige honderdduizenden Hellenen speelt niet zuinig op zijn pootals het geldtamputatie van een lid des zieken mans. De ongeregeldheden te Montreal in Britscb Canada, tengevolge der gedwongen vaccinatie, zijn op touw gezet door een viertal oud-leden der Parij- sche commune. De pokken heerschen er in hevige mate. Sedert het uitbreken zijn er reeds 641 Eranschen aan bezweken en toch blijft een groot deel der bevolking weigeren zich aan de vaccine te onderwerpen. Aan den Boven-Nijl is het nog alles behalve rustig. Een koerier van Ras Aloeloe, den Abes- sinischen generaal, is te Massowah aangekomen en deelt mede, dat 3000 Hadeudowas zich te Chorbarca hebben vereenigd, zoodat eene botsing met de Abessiniers weldra verwacht wordt. Een deserteur uit Dongola verzekert, dat zich aldaar eene gewa- pende bende bevindt van 4000 man, waarvan echter een gtoot gedeelte geneigd is tot deserteeren en reeds aan den Kabbischstam zijne wapens heeft aangeboden, indien deze hen daarbij behulpzaam wil zijn. Aan den ingang der Roode zee heeft een incident tusschen Eransche en Engelsche autoriteiten plaats gehad. Ten gevolge van het bezetten van Ambado door de Eranschen heeft de Engelsche vice-consul te Zeilah bevel gegeven tot de arrestatie van Aboe- Baker-Pacha. Te Zeilah bevond zich echter de Fransche kannonneerboot Meteore, waarvan de kommandant den Engelschen vice-consul sommeerde, terstond den gevangene los te laten, als zijnde deze onder Fransche bescherming. Dit geschiedde. Een Engelsche kanonneerboot is daarop naar Zeilah vertrokken, terwijl troepen gezonden zijn naar Boel- har, bij Barberah. Engeland en Frankrijk komen elkaar in 't vaarwater, ook in Achter-Indie, waar Frankrijk van 't Oosten naar 't Westen en de Britten van 't Westen naar 't Oosten intrigeeren en het den Birmanen benauwd maken. Naar men verneemt, hebben de burgemeesters aanschrijving ontvangen om in het vervolg bij het verleeDen van vergunningen tot het houden van optucliten de voorwaarde te stellen, dat geen roode vlag „ot ander symbool van staatkundige betee- kenis" in het openbaar mag worden rondgedragen. Yolgens het Yaderland behooren onder de belastingplannen, die aan het departement van financien in bewerking zijn, een invoerrecht op het graan en een belasting op de piano's. In den loop der maanden November of De cember e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot waarin, gelijk mij bleek, slechts een medereiziger had plaats genomen. Natuurlijk had ik het eerst vrij druk om wat op mijn gemak te komen voor den verren tocht, doch toen we een klein half uurtje hadden doorgespoord, vond ik eindelijk tijd mijn reismakker eens op te nemen. 't Komt niet in mij op om me voor gelaatskenner uit te geven, maar toch moet ik zeggen, dat de eerste indruk, welke deze man op mij maakte, niet bizonder aangenaam was. Schijnbaar behoorde hij tot het geslacht der zenuwachtigen en zijne grauwe oogen, zonder veel uitdrukking, gingen erg onrustig been en weer. Daarbij had hij rood haar en dito baard in een woord, het uiterlijk van dezen man kon onmogelijk iemand bevallen. Zijn magere gestalte stak in een overjas van zware stof, een kleedingstuk dat mij vrij overbodig toescheen, want niettegenstaande het najaar was 't weer volstrekt niet koud te noemen. Op het kussen naast hem had hij een klein eikenhouten kistje staan, een soort instrumentkistje, lietwelk van een kruisriem was voorzien. Onophoudelijk bewogen zijne oogen zich van dat kistje naar mij. 'k Yoelde mij in gezelschap met dezen man zoetjes aan slecht op mijn gemak; ik dacht aan helsche machines, aan dynamiet, ja, wie weet waaraan. Weer had hij een poos mij aangezien, toen hij plotseling begon te spreken. het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam en te Rotterdam. Zij, die tot die examens wensc'nen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon ge- vestigd zijn, worden uitgenoodigd daarvan voor 1 November e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie, waarin de plaats gelegeD is, waar zij het examen wenschen af te leggen. Naar de N. R. Ct. verneemt zullen den 8 dezer, onder de leiding van een ingenieur bij den waterstaat, voor rekening der firma Yan Hattum, te Sliedrecht, verscheidene werklieden naar Panama gaan. Ook heeft genoemde firma dezer dagen een chef van het kampement der werklieden aldaar benoemd, die dan ook op gemelden datum zal vertrek ken. Uit Zevenbergen meldt men, dat het daar voor den werkman gedurende den aanstaanden winter slecht uitziet. Terwijl in andere jaren ge durende dat jaargetij volop werk aan de suiker- fabrieken was te vinden, zal dit gedurende den naderenden winter niet het geval zijn. Twee van de drie aldaar gevestigde suikerfabrieken zullen dezen winter wegens de suiker-crisis niet werken terwijl aan de fabriek der naamlooze vennootschap „de Maatschappij voor Landbouw- en Suikerin- dustrie," aldaar, de campagne van korten duur zal zijn. Gelukkig dat ffde Zevenbergsche Suiker- fabriek" deze week bij openbaren verkoop weder in flinke handen is gekomen, zoodat deze aan- staand jaar weder in werking zal worden gebracht. De te Assen genomen proeven met de drie- wielige velocipede voor het vervoer van brieven en pakketten hebben de ervaring bevestigd, dat het nieuwe vervoermiddel is aan te bevelen, niet enkel wegens besparing van tijd, maar vooral om de grootere vracht die daarmede vervoerd kan worden, dan ooit door een postbode kon geschieden. Hetgeen op andere tijden door een dikwijls te zwaar belasten postbode, soms nog van een noodhulp vergezeld, werd overgebracht, kon nu door een man per velocipede gemakkelijk, en zonder zich bizonder te vermoeien, worden vervoerd. De proef kan als uitstekend gelukt beschouwd worden, in zooverre het de overbrenging van pakketten of brieven langs straatwegen betreft. Wat echter het vervoer langs grindwegen aangaat, ondervond dit, volgens de Asser Ct., zwarigheden en zal het, bij ophooging der wegen met nieuw grind en bij nat weder, dikwijls vrij wel onmogelijk blijken te zijn. Aangaande de poging tot kinderroof te Apeldoorn deelt men aan de N. R. Ct. nog mede, dat reeds 14 dagen geleden een plan daartoe be- raamd was, maar toen is mislukt. Men wilde toen de kinderen per rijtuig van Arnhem naar //Zou het kunnen zijn meneer," sprak hij ernstig en min of meer op een toon van verwondering, //dat U er niet op gelet hebt dat dit een coupe is voor de heeren van de inspectie van den spoorweg Ik zag om me heen, maar vond in de beperkte ruimte nergens eene aankondiging, waaruit mij moest blijken dat ik in een dienstwaggon had plaats genomen. Ik antwoordde dan ook^Pardon meneer, maar ik zie niets waaruit ik dit had kunnen opmaken." Dan moet ik u beleefd verzoeken meneer, deze coupe oogenblikkelijk te verlaten, waarop ik geheel alleen aanspraak heb." Eerlijk gesproken was ik wel eenigszius verbluft door dit verzoek. Yerbeeld u, dat de trein daarheen snort met een snelheid van een uur in de tien minuten en niet eerder stoppende dan wanneer de grootste helft van mijn reis achter den rug is, zoo zal men begrijpen dat het mij onmogelijk was aan dit verzoek zelfs niet als het een bevel gold te voldoen. Ik gaf hem dit dan ook ronduit te kennen, met de bijvoeging dat ik met evenveel recht als hij hier zat en volstrekt geen trek had om mijn plaats te verlaten. Met een zekere deftigheid liet hij er op volgen ,/Dan zult ge de gevolgen uwer weigering u zelven te wijten hebben Al ederom sloegen deze woorden mij eenigszius uit het veld, want uit de geheele manier van doen bij dezen man bleek niet onduidelijk, dat't in zijn 's Hertogenbosch brengen via Grave. Te Grave waren reeds vroeger twee personen van Arnhem per rijtuig aangekomen, die allerlei informatien betrefFende wegen enz. namen. Bij den rijtuig- verhuurder Th. werd o. a. gevraagd, of hij'snachts kon rijden, en of het veer steeds gereed was. Nu 14 dagen geleden kreeg hij telegrafisch order, om 'snachts tegen 12 uren de twee beste paarden van zijn stal aan het veer gereed te hebben. Hij vermoedde dat hij met smokkelaars te doen had, en bevreesd voor inbeslagneming, gaf hij den ontvanger kennis. Deze zond marechaussees, doch men wachtte te vergeefs. Een paar dagen later kreeg Th. bericht, dat men verhinderd was ge- worden, en verzocht men opgave der kosten. Naar de Arnh. Ct. verneemt, is door de recht- bank te Zutphen bevel gegeven tot inhechtenis- neming van mevrouw Bulkev en wordt de gearresteerde Kloppers gevangen gehouden, op grond van ar- tikel 354 en volgende van het Wetboek van Strafrecht. Door den commissaris van politie der tweede sectie te Amsterdam is op het stoomjacht Cecile, liggende aan de De Ruyterkade, beslag gelegd op eenige koffers, gevuld met vrouwen-, mans- en kinderkleederen, en op een grooten voorraad kin- derspeelgoed. Ook op de correspondentie van Kloppers is beslag gelegd. In de omstreken van Baarn en Eemnes krioelt het tegenwoordig van hazen en konijnen, welke den boeren veel last veroorzaken door het opeten van veldvruchten. Deze talrijkheid van het wild is te verklaren, wanneer men weet, dat het jacht- veld hier aan Z. M. den Koning behoort. In den tijd van Prins Hendrik werd er uiterst zelden gejaagd, en sedert Z. M. eigenaar is, nog in het geheel niet. Yoor de hazen is het hier dus een verrukkelijk oord. Uit Rotterdam meldt men De uit den Haag ontsnapte gevangene Yan Rijsselberghe schijnt een wonderman te zijn. Men ziet hem overal, maar vindt hem nergens. In de laatste dagen heeft de politie van Delftshaven jacht op hem gemaakt, nadat men de zekerheid meende verkregen te hebben, dat hij aldaar zich ophield. De man verborg zich zoo weinig, dat versckeiden personen verklaarden hem gezien te hebbenmaar zoodra de Delftshavensche politie in de aangeduide richting ging zoeken, was de man spoorloos ver- dwenen. Zooals men meldde, onderstelde men ten slotte, dat Yan Rijsselberghe aan boord had weten te komen van den voor Spanje bestemden en naar zee vertrokken stoombaggermolen. De bemanning van dat vaartuig bestond uit vier koppen maar het was nu gebleken, dat er zich een vijfde man aan boord bevond, die eerst voor den dag kwam nadat het vaartuig uit Delftshaven vertrokken was. Het gerucht, in den Haag verspreid, dat de bovenkamer niet recht pluis was, en't vooruitzicht om een voile vier uren met zulk een reisgenoot alleen in een coupe door te brengen kon moeilijk eene opgewekte stemming bevorderen. Ylat er aan te doen? Ik moest mij wel over deze slechte kaart heenzetten en ging schijnbaar op mijn gemak de Nieuwe Rotterdammer doorkijken, die ik uit mijn zak had gehaald. Half achter de krant verscholen bespiedde ik ecliter elke beweging van mijn raadselachtigen medereiziger. Eensklaps greep hij het houten kistje, zette het op zijn kniemompelde eenige onverstaanbare woorden en plaatste het dan ook even snel weder naast zich. Bij deze beweging bemerkte ik toevallig dat een met zilver beslagen revolver uit zijn rechter jaszak stak. Dat was nu juist niet een van de aange- naamste gewaarwordingeu in een coupe te zitten met een man die bepaald niet goed bij 't hoofd is en bovendien gewapend met revolver of pistool, terwijl ik niets ter verweering bezat dan een parapluie en een rol papier van zulk een lengte, dat ik om haar niet te beschadigen, haar altijd recht op in de hand moest houden. Op nieuw sprak hij mij aan z/Mag ik vragen of gij met de wonderbare krach- ten der electriciteit zoo wat op de hoogte zijt Ik antwoordde ontkennend. TER NElZIMllE I R A AT. SHSSHB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1