Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. leveren de jagers aan de poeliers voor fl,50 en patrijzen voor f 0,60 per stuk. Yoor korhoenders wordt 4 't pan besteed. Yoor eenigen tijd kwam een net gekleed heer bij eenige sjouwerliedcn te Amsterdam met de vraag ot zij tegen betaling bem behulpzaam wilden zijn, bij bet overbrengen van een krankzinnige, hetgeen door de drie personen werd aangenomen, waarop zij ieder eene goede fooi ontvingen en er bepaald werd dat zij later bericht zouden ontvangen, wanneer hunne bulp noodig zoude zijn. Na enkele dagen kwam bedoelde beer weder en zeide minstens acht personen tot bet overbrengen noodig te hebben. Hiermede werd, daar men het overbrengen van een krankzinnige met zooveel personen wel wat vreemd vond, de politie in kennis gesteld. Met voorkennis van de bevoegde macht lieten zich daarop een recbercheur en een rijksveldwachter aanwerven, om bij de vermeende overbrenging mede dienst te doen, en daardoor bleef de justitie gebeel op de hoogte. Dinsdagmorgen werden de acbt mannen plotseliug geroepen om naar Apeldoorn te gaan. Om daar de politie te misleiden ging men per spoor naar Harderwijk, van daar terug naar Amersfoort en toen per rijtuig naar Apeldoorn. De werver der manschappen, die gebleken is J. B. K. uit Haarlem te zijn, ging alleen per spoor naar Apeldoorn en kwam in gezelschap van nog een persoon het rijtuig met de gehuurde mannen in het Soerensche bosch tegen, liet ze daar uitstappen, zond het terug en ging met hen te voet naar de woning van mevrouw de weduwe Bulkley, de scboonmoeder van den heer Hoek. Mevrouw Bulkley is reeds vroeger beschuldigd van een kind van den beer Hoek naar Engeland ont- voerd te hebben, deswege door de justitie vervolgd, maar toen vrijgesproken. Ten buize van deze werd den manschappen door J. B. K. in bijzijn van mevrouw Bulkley mede- gedeeld, dat men naar de woning van den heer Hoek ging en dat zoodra men in diens woning was, zijn huishoudster en dienstmeid moesten worden gekneveld. Iederen man werd toen zestig gulden uitbetaald en aan elk driehonderd gulden toegezegd zoo alles gelukte. Thans werd ook medegedeeld, dat het niet om een krankzinnige te doen was, maar dat men, zoodra de genoemde personen gebouden waren, de noodige proppen in hunne monden had gedaan en door snuif en peper in de oogen te werpen, hen eenigen tijd onschadelijk had gemaakt, de twee kinderen van den heer Hoek moest brengen in het rijtuig dat klaar stond en waarin de groot- moeder, mevrouw B hen opwachtte. Ieder ontving daarop een touw, de noodige stukken vleeseh voor den bond, indien die mocht aanslaan en zoo ging men op het huis van den heer Hoek los, die reeds van alles verwittigd was. Men belde aan de woning van den heer II. aan en een der mannen over- handigde hem een brief en fluisterde hem, binnen dringende, toe zich bedaard te houden. De heer H. raakte echter in de war en schreeuwde luidkeels moord, de aangeworvenen, alien genoegzaam in- gelicht, deden schijnbaar nog een flauwe poging om ingevolge den hun opgedragen last te handelen, een kleine schermutseling volgde en eer de politie den aanvoerder kon vatten, was hij reeds in het rijtuig met mevr. de wed. Bulkley en mej. S. pijlsnel op weg naar Arnhem. Hij is echter aldaar gearresteerd. Zelfs al ware de politie niet zoo flink opgetreden, dan nog was het de vraag geweest of de ontvoering zoude zijn gelukt, daar op het hulpgeroep van den heer Hoek, reeds dadelijk personen uit het tegen- over zijne woning gelegen logement toeschoten. Yan wel onderrichte zijde verneemt men nog dat het complot door de politie te Amsterdam is onderschept. Zij heeft tusschen het achttal tot het volbrengen van de misdaad aangenomen sjouwer- lieden, twee politiebeambten, een rijksveldwachter en een rechercheur weten te voegen en de misdaad voorkomen en de schuldige ontdekt. Mevrouw Bulkley-Bekking, nog eene tweede dame en Klop- pers het voornaamste werktuig in deze zijn eergister- ochtend te Arnhem na hun vlucht in hechtenis genomen. Aan de Ruyterkade te Amsterdam ligt het Engelsche stoomjacht Cecile van Cowes met bestemming naar Leith in Schotland. TER NEUZEN, 2 October 1885. Heden was voor de gemeente Hoek een gewichtige dag aangebroken. De heer Waeijhaert, sedert vijftig jaar hoofd der school, trad als zoodanig af en zijn opvolger de heer Goor werd geinstalleerd. Het is dan ook niet te verwonderen dat zoovele inwoners in het oude schoollocaal waren saamge- komen om van den ernstigen leidsman hunner jeugd, den vertrouwden vriend hunner kinderen afscheid te nemen. De tijd ontbreekt ons deze plechtigheid uitgebreid mede te deelenalleen kunnen we slechts in korte trekken zeggen wat we zagen. Eenige oogenblikken nadat in het schoollocaal het gemeentebestuur was bijeengekomen, traden de heeren Waeijhaert en Goor het gebouw binnen. Eenige kinderen hieven daarop onder begeleiding van een harmonium een inderdaad treffend afscheidslied aan, dat gevolgd werd door een welkomstgroet aan den heer Goor. Toen het laatste lied gezongen was, nam de onderwijzer Amelunxen het woord en bood in welgekozen woorden den heer Waeijhaert, namens de kinderen, een prachtig album en een net sigarenkistje aan. Hierna richtte de heer Burgemeester het woord tot de beide heeren, eerstens tot den heer Waeijhaert. Wees ZEA. op de moeite die het den ouden braven meester kosten zou te schaiden van wat hem zoo lief was, het openbaar onderwijs, dat hij ruim een halve eeuw met onbezweken trouw had gediend, hij eerbiedigde zijn besluit om te rusten, na zoovele jaren gewerkt te hebben met voor- beeldeloozen ijver aan het heil der gemeente. Na hartelijke dankbetuiging voor zijne trouwe plichtsbetrachting overhandigde ZEA. den heer Waeijhaert een gouden horloge onder het uit- spreken van den wensch, dat Gods zegen nog lange jaren op hem rusten mocht. ZEA. wenschte hierna den heer Goor geluk met zijne betrekking, ook van hem hoopte hij dezelfde toewijding, waarvan ieder verzekerd was. Dezelfde medewerking die de aftredende onderwijzer in voile mate bezat, en hetzelfde loon na volbrachten arbeid, den dank van alien, hiervan kon de heer Goor verzekerd zijn. De heer Waeijhaert dankte in korte woorden alien, Burgemeester, onderwijzers en kinderen, en nam van hen alien afscheid. Het viel hem zwaar vooral was de aandoening zichtbaar toen hij van zijn lieve kleinen afscheid nam. Hij beval hen in de liefde van zijn opvolger aan. De heer Goor dankte de heer Burgemeester voor de welwillende woorden en achtte het voor hem geen geringe taak in dezen op te treden als hoofd eener school, waarin zijn voorganger zoo schoon was werkzaam geweest. Maar de welver- diende hulde, zijn voorganger gebracht, en de mede werking die het bestuur steeds dezen had verleend, beloofde hem veel voor de toekomst. Alles wat in zijn vermogen was, zou hij dan ook doen voor het onderwijs in de gemeente Hoek, met medewer king der onderwijzers. Namens de onderwijzers bood de heer C. de Kok in welgemeende woorden het aftredend hoofd een wandelstok aan. Ten laatste nam de WelEerw. heer Van Bins- bergen het woord. Kort was zijn afscheidswoord, maar schoon en diepgevoeld. Ook hij gaf hem een aandenken, nl. een schildpadden brilledoos. Verscheidene kinderen lazen hierna een gedichtje voor, enkelen konden in hun voordracht niet door- gaan, daar tranen dit beletten. We konden niet langer blijven zeker zal meester Waeijhaert nog iang de laatste toon van het weemoedig vaarwel in de ooren gonzen en in het hart de afscheidsgroete trillen van de kinderen van hen die thans de kern, de kracht der burgerij zijn. In hare gemengde berichten leverde de Nieuwe Rotterdamsche courant van 1 dezer ons eenige staaltjes op welke wijs vreemdelingen onder ver- dachte of valsche namen worden aangeworven te Harderwijk voor den militairen dienst in onze overzeesche bezittingen. Dat die staaltjes niet overdreven zijn en er dikwijls personen als militair worden geengageerd op een anderen dan hun wettige naam leert ons het navolgende Heden morgen meldde zich te Sas van Gent ten raadhuize aldaar aan een sints 5 jaar gepensioneerd Indisch militair, ten einde in het bezit te geraken eener attestatie de vita om daarop het gewone drie- maandelijksche peusioen te ontvangen. Het daarop gestelde formulier voor kwitantie moet in tegenwoordigheid van den burgemeester door den betrokken persoon geteekend worden en gene staaft, dat dit in zijne tegenwoordigheid is geschied. De gepasporteerde, die steeds zich genoemd en geteekend had A. B. vergiste zich en onderteekende het stuk met zijn waren naam. Het schijnt dat de burgemeester in deze daad termen heeft gevonden den gepensioneerde te doen arresteeren. Hij is althans onder politietoezicht heden namiddag herwaarts gebracht. De justitie zal later oordeelen welke redenen den gepensioneerde bewogen zich indertijd onder een valschen naam te engageeren. Bevreemdend mag het evenwel heeten dat het schijnt, dat men aan het betrokken departement niet gunstig beschikt op verzoeken om onder den waren naam ter pensioensrol te worden gebracht, wanneer de redenen, die tot de valsche opgaaf aanleiding gaven, worden medegedeeld. Naar men ons mededeelt heeft ook de Onder - linge brandwaarborgmaatschappij te Middelburg, directeur de heer A. P. de Wijs, aan de brandweer alhier en te Zaamslag eene som van f 15 uitge- keerd als belooning voor de diensten, bewezen bij het af bran den der schuur van den landbouwer J. Dieleman in den Margarethapolder. Bij Minist. Resol. zijn met ingang van 1 November a. s. verplaatst de navolgende com- miezen bij 's Rijks-belastingenW. Vijverberg, van Walsoorden naar HoedekenskerkeM. Buur- veld, van IJzendijke naar Walsoorden; P. Versluijs, van Sas van Gent naar BruinisseJ. J. Hodde, van Ellewoutsdijk naar Sas van Gent; H. Schot, van Hulst naar Ter NeuzenP. Dreve, van Philippine naar HulstL. Manneke, van Sas van Gent, naar Philippine; A. Bosselaar, van Cortgene naar Sas van Gent, en is met ingang van gelijken datum eervol uit 's Rijks dienst ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen, de commies le klasse C. Bierens, te Ter Neuzen. Iloek, 30 September. Bij de herstemming voor de nog altijd voortdurende vacante betrekking als lid van den gemeenteraad alhier, waren ditmaal ingeleverd 44 biljetten, waarbij van onwaarde 2. De heer L. de Jonge, Fz. verkreeg 22 en de heer J. Riemens, Mz. 20 stemmen, en is alzoo eerstge- noemde verkozen. Axel, 29 September. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden, tot lid der districts— commissie voor de gewapende dienst in de Neder- landen, benoemd den heer Leendert van Dixhoorn. Zaamslag, 2 October. Het hofsteedje met aan- hoorigheden, benevens weiland, dijk enz., in deze gemeente gelegen, samen ter grootte van 4 hektaren 71 aren 10 centiaren, Dinsdag alhier in het open baar geveild, is verkocht voor _/"3700, Zoo als ons wijders wordt medegedeeld, is ge noemd hofsteedje over eenige jaren aangekocht voor ruim f 7000,en sedert voor her- en bijbouw daaraan nog ongeveer f 5000,besteed. Iloutenisse. De heer A. F. Marlet, landbouw- leeraar alhier, is door Z. M. den Koning van Belgie benoemd tot Staats-landbouwkundisre in de provincie Oost-Vlaanderen, standplaats Gent, op een tractement van 3500 francs. Koewacht, 30 Sept. Heden werd de eerste steen gelegd voor de te bouwen nieuwe school met onderwijzerswoning te St. Andries benevens voor de verbouwing der bestaande school te Ouden Molen, Daarbij waren behalve den Burgemeester met den gemeenteraad ook het onderwijzend per- soneel, de opzichter en de aannemers van beide uit te voeren werken met hun personeel tegen- woordig. Het terrein was te voren met groen en vlaggen getooid en van meest alle huizen te St. Andries wapperde de driekleur. Nadat door den burgemeester de eerste steen was gelegd na het uit- spreken van eene toepasselijke rede, waarin hulde werd gebracht aan alien die aan het tot stand komen der nieuwe school hadden medegewerkt, sprak ook ieder lid van het bestuur een woord, en legde eenen steen, waarna de dag verder feestelijk werd doorgebracht. Op 20 September heerschte er te Koewacht eene buitengewone drukte ter gelegenheid eener luisterrijke gaaischieting. Yan alle kanten kwamen de schutters en liefhebbers te voet en per rijtuig naar Koewacht. Aan de beide schietingen namen telkens 120 schutters deel, die zich des middags vereenigden aan eenen disch, hun door de 'oeschiijvers aangeboden. Alles liep in de beste orde af en menig glaasje gerstevocht werd geledigd op den vriendschapsband tusschen Noord- en Zuid-Nederlanders tot des avonds de saamgekomenen huiswaarts keerden met eene aangename herinuering aan dezen dag. Daarom alle eer aan hen, die dergelijke festivi teiten inrichten en zoo goed vrede en eendracht weten te bewaren! Itorssele. In de raadsvergadering van 11. Woens- dag is benoemd tot secretaris—outvanger de heer J. Beenhakker alhier. 1 October. Heden voormiddag is, als vermoe- delijke dader van den diefstal met inbraak op de kade alhier in hechtenis genomen de molenaar A. Aalbregtse. Een later afgezonden bericht hieromtrent meldt ons het volgende Het gistereu door de justitie van Middelburg te Borssele ingesteld nader onderzoek omtrent den in den nacht van 22 op 23 Sept. jl. aldaar ge- pleegden diefstal heeft tot resultant gehad dat tegen den molenaar Aalbregtse een bevel van voorloopige aanhouding is uitgevaardigd en zijne overbrenging naar het huis van arrest te Middelburg is gelast. De bestolene weduwe Roozendaal schijnt bedoelden verdachte met de meeste zekerheid te herkennen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken S. de V., huisvrouw van A. v. d. W., winke- lierster te Hoek, is wegens boon veroordeeld tot f 2,50 boete of 2 dagen gevangenisstraf. M. B., werkman te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een bevelhebber ep een agent van de gewapende macht veroord. tot 1 dag celstraf. A. H. de V., werkman te Ter Neuzen, is wegens het slaan en beleediging van bedienende beambten veroord. tot 15 dagen celstraf, f 8 boete of 1 dag celstraf. P. L. de P., schilder te Sas van Gent, is wegens moedwillige mishandeling veroord. tot 3 dagen celstraf. De wet omtrent het 4/5 der personele belasting ontlast de Staatsbegrooting voor 1886 met eene som van f 712.000. Sedert 1882 zijn ver- smolten voor f 1,169,000 aan rijksdaalders en eenige andere onbruikbare munten. Daaruit is verkregen voor f 400,000 dubbeltjes en voor f 875,000 Ned.-Ind. pasmunt. De aanmaak van de nieuwe loten der Staats-loterij zal f 4700 kosten. Voor het aanwakkeren van schietwed- strijden is f 1000 aangevraagd. Het gerucht liep eergisteren te Amsterdam, dat door eenige lieden, tot een complot behoorende, bij een win- kelier daar ter stede vuurwapenen, waren aange kocht. Het nader onderzoek door de politie ingesteld bevestigde dit gerucht. Te Borgex (Drenthe) zijn eergisteren 6 huizen afgebrand. De brand ontstond in een huis van en bewoond door den koopman B. in de kom der plaats. Als eene bizonderheid op landbouw-gebied zij vermeld, dat op de jongste weekmarkt te Heusden door den landbouwer Huijgen uit Heesbeen een reuzen- roode kool was aangevoerd, die zeven en twintig halve kilo's woog. Een vilder te Geldersch- Yeenendaal kreeg, terwijl hij eene aan miltvuur gestorven koe van de huid ontdeed, eenig bloed van dat dier in eene wond aan zijn arm. Hier- door werd zijn bloed zoodanig vergiftigd, dat thans zijn leven in gevaar is. Tusschen Breda en Tilburg heeft het deze week geruimen tijd gesneeuwd, nadat het des nachts vrij sterk ge- vroren had, waardoor aan het veldgewas nog al schade toegebracht is. Men meldt uit Rozendaal Eergisterenavond kreeg een der werklieden van de stoomhoutzagerij alhier in een koffiehuis woor- denwisseling met den eigenaar der fabriek. De twist liep zoo hoog, dat de heer zijn knecht bij den kraag pakte en op den groud wierp. Deze raaakte hiervan gebruik zijn heer bij den baard te grijpen en trok die, met een gedeelte der wang, half uit. Nader verneemt men, dat de knecht over de grenzen naar Belgie is gevlucht. De zaak is in handen der politie. Eene Amsterdamsche dienstbode ontvreemdde dezer dagen in het huisgezin, waar zij diende, een bankbiljet van f 25, althans naar zij meende. Bij het koopen van een paar schoenen werd het gestolen bankbiljet door haar uitgegeven; toen zij reeds in het bezit was van het haar ter wisseling gegeven geld, ontdekte de winkelier dat zij hem een der bekende sigarenbons in handen gespeeld had. De politie hield de bedrogen dievegge aan. Een vermakelijk schetsje bevat de Amst. van den chef van een station aan de Geldersch- Overijselsche locaalspoor, dat door den schrijver met M. wordt aangeduid. Deze chef beweegt zich, hetzij voor zijn gemak, hetzij om zijne vlugheid te bevorderen, op een paar groote houten klompen, die niet onberispelijk in overeenstemming zijn met het teeken zijner waardigheid, zijne roode pet. In plaats dat hij, zooals een eerwaardig chef betaamt, den tijd van aankomst der treinen zou weten te controleeren, schijrjt het noodzakelijk, dat hij f/strijk en zet" den conducteur vraagt//hei de tied ook met ebracht?'' welke wetenschap hem zeker bij zijne verschillende bezigheden of tijd- verdrijven te pas komt; de man is namelijk tevens bierhuishouder, klompen maker en barbier! Toch kan niet gezegd worden, dat zijne waardig heid hem niet ter harte gaathij draagt zijne -code pet zelf, wanneer hij met een mandje eieren aan den arm, de Winterwijksche weekmarkt bezoekt en ontlokt den anderen venters dan het familiare ,/Kiek, doar kumpe an!" Zou zulk een chef niet eenig zijn In den Zoologischen tuin te Birmingham brak jl. Zondag brand uit. De vlammcn tastten het verblijf der apen en der vogels aan en werden eerst gebluscht, nadat een groot aantal kostbare vogels was verbrand. De apen ontgingen slechts met veel moeite den vuurdood en onderscheidene dier dieren waren door den rook bedwelmd. Een tijd lang verkeerde ook het naburige verblijf der leeuweu in groot gevaar. De kantonrechter van het eerste kanton te Gent heeft een ,/Salomonisch vonnis" geveld. Eene dameskleedermaakster had eene harer klanten voor het gerecht gedaagd, betaling eischende voor een door haar geleverd costuum. De dame weigerde te betalen, bewerende dat het kleed verkeerd ge maakt was. De kantonrechter heeft thans aan verweerderesse bevolen, binnen acht dagen voor hem te verschijnen, gekleed in bet costuum, waarover zij te klagen heeft, daar hij zelf wil oordeelen of de weigering gegrond is en of de nieuwe japon haar inderdaad zoo slecht zit. Yan 16 tot 30 September 1885. TER NEUZEN. Huwelijks-aaugiften. Pieter de Feijter, oud 28 j., jm. en Janna Dieleman, oud 23 j., jd. Geboorten. 18 Sept. Cornelis Johannes Marie, z. van Johannes Adrianus van Rorapu en van Angelina Cornelia van den Bulck. 20 Sept. Ber- nardus Willem, z. van Christiaan van Kolk en van Krina Pieternella Dieleman. 21 Sept. Willem Pieter, z. van Cornelis de Regt en van Anna de Heer. 23 Sept. Hubertus, z. van Jan Willem le Clercq en van Francina Cornelia Poortvliet. 25 Sept. Andries, z. van Jan Hamelink en van Jacoba Adriana Hamelink. 28 Sept. Lideweij, d. van Pieter Loof en van Suzanna Cornelia de Zeeuw. Overlijden. 20 Sept. Jacobus Wilhelmus Besemer, oud 2 m., z. van Joseph Hubert en van Maria Johanna Reijszinger. HULST. Geboorten. 23 Sept. Arthur Joseph Emile, z. van Seraphinus Eeckhout en van Godeliva Sophia van der Heijden. 27 Sept. Leonia Maria, d. van wijlen Petrus Franciscus de Bruijn en van Rosalia Verhoeven. De pogino tot on'tvoering van twee KIN DEREN TE APELDOORN.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2