Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2126. Woensdag 30 September 1885. 25e Jaargang. 7 EEN OFFER. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADYESTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit bind rcrschljnt Oinsdas- en Vrijdngavond bij deii ultgcver P. JL VAN OE SANDE te Ter Neazen. JPolitiek. Overzicht. Creta is weder in opstand, melden ons de telegrammen. Daar smeulde 't steeds; niets was den Candioot ondragelijker dan bet Turksche juk, hoe zacbt ook opgelegd. In Macedonie woelt en gist hetde Grieken zien uit naar een stuk Turksch land als erfenis van het oude Byzantische rijkin Albanie is de bevolking, die nog weinige weken geleden in een gevecht met eene afdeeling Turksche troepen de overwinning behaalde, woeliger dan ooit; de vorst van Montenegro zag gaarne zijn klein rijkje wat uitgebreid; het zou Oostenrijk niet ougevallig zijn Servie met de Herzegowina geheel voor eigen rekening te nemen, terwijl de Czaar, wiens ouderdanen nu al grommen en openlijk den opstand aanstoken en wiens officieren nu al dienst doen in Bulgarije, o zoo gaarne zijn legers om de Zwarte zee heen schoof. Maar er is nog een Italie en een Frankrijk en een Engeland en een man, die volgens John Bull zoo lastig is. De Turk leeft in Europa bij de gratie der Groote Mogendheden zoo lang deze willen, zit nog de Emir—al-Omra aan den Bosphorus, maar op een vulcaan want overal wordt de vaan van het oproer omhoog geheven. Ougetwijfeld staau we aan den vooravond van belangrijke gebeurtenissen. Zal Turkije zijne legers laten oprukken Misschien zullen de Mogendheden met zachten drang den Sultan van zoo'n plan terug houden, opdat de machteloosheid van het Ottomanische rijk niet in een helder daglicht kome. Een vreemde waar- schuwing is de Porte geworden van de zijde der Eussische regeering. Zij heeft er op gewezen, dat eene expeditie, waarvan eene nederlaag der Bulgaren het gevolg was, onder de bevolking van Eusland zulk eene gisting zou teweeg brengen, dat de Czaar zijne onderdanen bezwaarlijk in toom zou kunnen houden. En daar nu de Sultan aan zijne troepen wel niet den last zal geven, om zicb in Bulgarije of Oost-Rumelie te laten verslaan, heeft hij te kiezen tusschen oorlog met Rusland, of onderwerpiug aan het voldongen feit, in 't laatste geval natuurlijk behoudens het recht van protest en van beroep op eene Europeesche confe rence. Ook de Engelsche gezant heeft den Sultan het zenden van een leger naar Oost-Rumelie af- geraden, en komt Gladstone met de aanstaande verkiezing weder aan 't roer, dan heeft de zieke man eer op tegenwerking dan op ondersteuning te rekenen. Wordt Oostenrijks zwaartepunt ietwat naar T Oosten verlegd//de lastige man" uit Yarzin is er niet tegen. Met dat al sukkelt de lijder te Stamboel voort en voor zijn kwaal is geen remedie, noch de kanonnen aan de Darde- nellen, noch de vestingwerken van het voormalig Byzantium, die eenmaal het Grieksche rijk nog jaren in naam deden leven, nog Balkan en Haemus kunnen genezing aanbrengen of een onvermijdelijken FEUILLBTON. 10) Vrij naar het lluitsch. De kapitein wierp een blik op Herman, een wilden, smartvollen, vertwijfelenden blik, waaruit zijn door furien gekwelde ziel sprak, en wenkte hem met de hand zicb te verwijderen. Herman verliet het huis wankelende als een beschonkene hij kwarn te huis, zonk op een stoel neder voor zijn schrijftafel, verborg het gelaat tusschen de hauden en zijn diep ontroerd gemoed verschafte zich lucht door een bitteren, heeten tranenstroom. De bedienden van den kapitein hadden de kamer verlaten toen zij zagen dat hij weder bijkwam. Nadat ook Herman zich had verwijderd, had de kapitein zich spoedig weder hersteld en was hij bizonder kalm. ffIs dat de man, waarover je tot mij gesproken hebt?" vroeg hij zijn dochter. ,/Ja, vader, dat is hijsnikte Juana. ,/En je hebt hem werkelijk lief, je wilt met hem trouwen? Geloof je, dat deze man je levensgeluk zou verhoogen en dat je zonder hem ongelukkig zoudt zijn." Juana antwoordde niet dadelijk. vls het een dood voorkomen. De zieke is tegen al de ader- latingen niet bestand, //het bloed ontvliedt de wonde, het licht zijn brekend oog." 't Ziet er in de drie Zuid-Europeesche schier- eilanden alles behalve rooskleurig uit, want ook het Pvreneesche lijdt niet minder aan bloedar- moede, dan het Balkan-schiereiland. De Carolinen- kwestie is er wel een weinig op kant gezet door de plotselinge verwikkelingen in het Oosten, maar zij is nog niet opgelost en de SpaDjool wil van een scheidsrechterlijke uitspraak eigenlijk niets weten, daar hij het feit door de Duitschers gepleegd als zeeroof brandmerkt. Alleen aan de uitspraak van den Paus zou men zich willen onderwerpen. 't Is evenwel de vraag of de hoofdpersoon in de kerkelijke kwestien tusschen het liberale en het clericale element in Duitschland zich met dien scheidsrechter tevreden wil steilen. Misschien is de Rijks-Kanselier echter niet geheel op zijn gemak over zijn zet op het politieke schaakbord. De Frauschen vechten nog op Madagascar, bij Afrika's oostelijken zoom gelegen, en tusschen Vogesen en Pyreneen houden ze de handen ook niet thuis. De begrafenis-plechtigheid van den gewezen communeman Antoine Arnftud, die ver- leden Zondag te Parijs plaats had, heeft aanleiding gegeven tot eene bloedige botsing. Toen Longuet (medewerker aan de Intransigeant) eene roode sjerp op de lijkkist wilde nederleggen, kwam de politie tusschenbeide en nam het voorwerp in beslag. Weldra volgde een tweede sjerp en toen de politie pogingen deed om ook deze te verwijderen, bood de menigte weerstand, waarop een gevecht volgde, dat met verscheidene verwondingen aan weerszijden eindigde. Het was inmiddels der politie gelukt de sjerp weg te nemen, waarna de plechtigheid zonder verder incident afliep. Omtrent de gezondheidstoestand van Z. M. den Koning wordt aan den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gr. Ct. verzekerd, dat zijn gestel nog steeds te wenschen overlaat en dat dit op zijn temperament van grooten invloed is. Te 's Hage gaat Z. M. in het geheel niet uit, en dat is nadeelig, want de eerste eisch bij den hem door zijne geneesheeren voorgeschreven leefregel is buiten- lucht en beweging Vandaar dat het gewenscht is, dat de vorstelijke familie weder spoedig naar buiten terugkeert. Yerontwaardigd over de taal van het sociaal- democratisch blaadje, waarvan het jongste No. zeer beleedigend was voor geachte ingezetenen van Hengelo, heeft eene talrijke menigte aldaar zoo schrijft men aan de Zw. Ct. den werkman Mantel verleden week, bij zijne terugkomst van de ,/nationale vergadering" met zoo duidelijke en slecht mensch, heeft u iets tegen hem?" vroeg ze eindelijk aarzelend. De kapitein schudde het hoofd. //Ik geloof dat hij een goed mensch is." Hij zeide dit geheel tegen zijn gewoonte, zacht en bewogen. //Ver- zeker me nog eenmaal dat jij hem lief hebt en hij jou liefheeft." ,/Ja, pa, wij beminnen elkander hartelijk en oprecht, wij gelooven aan elkander en wij zijn beiden overtuigd dat wij zeer gelukkig zijn zullen als wij nooit meer behoeven te scheiden." r/'t Is goedsprak de kapitein kalm. //Ik ga nu wat naar mijn kamer," ging hij voort, //Wat uitrusten." Hij stond met moeite op, doch zijn sterke wil schonk hem kracht en met vasten tred verliet hij de kamer en ging naar de tweede ver- dieping, waar zijn eigen vertrekken waren. Daar opende hij zijn schrijftafel en schreef een paar blaadjes papier vol, vouwde die samen en verzegelde ze. Toen schreef hij nog een kort briefje. Eenige minuten later klonk er een luide knal door het huis. Doodelijk verschrikt snelden alien naar de kamer van den kapitein, van waar het geluid gekomen was. Juana was de eerste, die het niet gesloten vertrek binnentrad en zij zag haar vader met een groot ouderwetsch Turksch pistool in de krampacbtig saamgetrokken hand aan zijn schrijftafel zitteu;er droppelde bloed uit een wond in zijn slapen, zijn krachtige bewijzen van afkeuring ontvangen, dat de sociaal-democraat door de politie moest beschermd worden en daarna wijselijk gehoor gaf aan het advies der menigte//Jij komt van avond de deur niet meer uit." Een paar arbeiders zijn door de fabrikanten ontslagen, niet omdat zij zich sociaal-deraocraten noemen want ze hebben geen flauw begrip van de beteekenis van dat woord maar omdat zij lid zijn van eene vereeniging, welker doel is, vuile en opruiende blaadjes te verspreiden. Audere arbeiders, die in hun ijver voor de politiek hun werk verwaarloosden, kregen ook aanzegging, zich dan maar van ander werk te voorzien; de meesten (naar wij vernemen alien) hebben daarop na een ernstig onderhoud met hun patroons verklaard, af te zien van de soeiaal— democratische vereeniging, om als vroeger met en in vereeniging der patroons in het belang der fabriek werkzaam te zijn; het spreekt van zelf voegt de Zw. Ct. daarbij dat de patroons dezen werklieden gaarne de hand ter verzoening reikten. Ook te Tilburg hebben volksoploopen plaats gehad. Onder het zingeu van het lied ,/Malbroek," trok gedurende eenige avonden een hoop werklieden door de straten. Donderdagavond was hun aantal tot eenige honderden aangegroeid, die zich voor het stadhuis, waar tevens het politiebureau is ge- vestigd, hadden geposteerd, wellicht om de politie te noodzaken te voorschijn te komen. Dit geschiedde echter niet, zoodat het volk weder zingende ver der ging. Als oorzaak van deze oploopen noemt men het tijdelijk verblijf aldaar van de vrouw van een gewezen fabrikant, die een paar jaren geleden onder minder gelukkige omstandigheden de stad heeft verlaten. Uit den Haag meldt mendat tot dusver alleen proces-verbaal is opgeraaakt tegen den direc- teur van de Typografische Vereeniging Excelsior," wegens de voor openbare autoritciten of lichamen beleedigende uitdrukkingen, voorkomende in het zesde couplet van een alom verspreid en door hem gedrukt //Stemrechtlied." De justitie zal hebben te onderzoeken of het gedrukte geschrift strafrechtelijk vervolgbaar is. Zondagmiddag viel te Tholen een kind van ongeveer 6 jaar oud in de rivier. Door den fellen stroom medegesleept, had het in wenige seconden een grooten afstand afgelegd. Onmiddellijk roeide men het achterna, doch het kind geraakte onder de boot en daarna onder een ander vaartuig. Eindelijk slaagde men er in het met een haak te vatten; het kind werd in het veerhuis gebracht, alwaar het na geueeskundige behandeling weer tot bewustzijn kwam. Het verkeert echter niet buiten gelaat was vaal en strak, de meestal gesloten moud stond open de kapitein was een lijk. In wilde smart wierp het meisje zich op den doode, zij omarmde hem en riep luid weenend hem allerlei streeleude naraen toe de smart en de liefde zijner dochter konden den kapitein niet weder in het leven terug roepen. Hij had goed geraakt. Zinneloos van vertwijfeling greep J uana den brief, die op de schrijftafel lag, zij zag niet naar het adres, zij scheurde hem open; de letters dansten voor haar oogen, doch de angst, de waanzinnige hoop dat de brief misschien iets zou bevatten, wat haar vader nog kon redden, maakte dat zij begreep hetgeen zij las. De brief luidde: z/Edele Heer! Ik stel het lot van mijn dochter in uwe hand. Maak haar gelukkig zij mag nooit vernemen wat er tusschen ons is voorgevallen. Gij zijt een man en zult de beschikkingen van het noodlot kunnen dragen. Om u dit gemakkelijk te maken verlaat ik de wereld, daar mijn leven een ondra- gelijke pijn geworden is voor mijzelf, een last, een donkere stip voor wat mij het liefste is geweest op de wereld I Het was ter wille van mijne dochter, dat ik de daad pleegde ik wilde niet dat een meisje als zij in de slavernij der armoede groot zou worden. Daar gij haar kent en haar bemint, zult ge mij begrijpen, misschien mij vergeven Uit den Haag meldt men De ontsnapte gevangene Van Rijsselbergh schijnt zich nog alhier op te houden. Eergisterenavond moet hij door een spoorwachter gezien zijn nabij de schenkbrug, in den omtrek van den Rijnspoor en gisterenochtend opnieuw, gekleed in gevangenis- broek, nauwsluitend grijs jasje en pet. Bij de politie is aangifte gedaan, die nu den geheelen omtrek doorzoekt in de richting van Voorburg. Door den winkelhouder van het in de Kurhaus- galenj te Scheveningen bestolen magazijn is f 200 uitgeloofd voor de aanwijzing der schuldigen of verstrekking van inlichtingen die aanhouding ten gevolge hebben. Bij arrest van gisteren bevestigde het hof te Amsterdam het vonuis der rechtbank aldaar, waarbij Bartholomeus van Ommeren, wegens het aanplakken van geschriften, wier inhoud smadelijk was voor Z. M. den Koning, veroordeeld is tot eene celstraf van een jaar. Op de mededeeling van den voorzitter, dat hij het het recht had om binnen drie dagen cassatie aan te teekenen, zeide Y. O.,/daarvan zal ik gebruik maken." Naar men verneemt, is door den veroordeelde dan ook reeds cassatie aangeteekend. Na de uitspraak werd Van Ommeren, evenals een vorige maal, door eene menigte buiten het gerechtsgebouw opgewacht en verder naar het telegraafkantoor geleid. De veroordeelde was in middels met gezelschap in een rijtuig gestegen, eenige roode vlaggen en banieren waren ontplooid, en de stoet thans een formeele, zij het ook geimproviseerde optocht geworden trok vervolgens naar het lokaal Volkspark, waar het vonnis en hetgeen men noemde de houding van regeering en justitie tegenover de nsocialisten" aan eenige beschouwingen onderworpen werden. Later trok de optocht weder stadwaarts. Op de brug over den Buitensingel bij de Raambarriere weerklouk een schot. Het bleek dat een man uit den stoet een revolverschot gelost had en daarbij een oud werkman vdor hem achter het oor had getroffen. De verwonde en de dader werden in een naburig politiebureel gebracht. Tot dusver had de politie zich van alle inmen- ging onthouden, doch zoo bleef het niet. 't Zij naar aanleiding van bovenbedoeld incident, 't zij om een einde te maken aan een optocht waar voor geen vergunning was verleend, in elk geval deed de politie op de hoogte van het Singel bij de Gasthuismolensteeg eene poging om zich de roode vlag uit den stoet te doen afgeven. Deze poging door een inspecteur gedaan, had niet het gewenschte gevolg. De stoet vervolgde langs Paleisstraat, Dam en Rokin zijn weg, doch werd op de hoogte van de Langebrug door een versterkte politiemacht opge- Ik erken de leiding van een hoogere macht, die mijn dochter met onwederstaanbare kracht naar Havanna trok, die macht wil blijkbaar niet, dat mijn kind lijden zal onder hetgeen ik heb gedaan. Ik heb mijn levensdoel bereikt. Opdat zij haar geluk ongestoord kunne genieten, verlaat ik de wereld, neem ik afscheid van het leven; ik doe dit kalm, want ik laat haar geluk kig achter." Juana liet den brief op den grond vallen, zij weende hartstochtelijktoen omarmde zij nogmaals den dooden mau, die daar zoo rustig in den arm- stoel zat, en riep onder heftig snikken: //o, gij beste aller vaders I Om mijnentwege hadt gij iets slechts gedaan, o gij beste, beste aller menschen I" Daarop traden een in allerijl ont- boden geneesheer en een ambtenaar, die zich bij hem had gevoegd, de kamer binnen en verwijder- deu met zacht geweld de dochter van het lijk van haar vader. De geneesheer kon niet meer helpen de ambtenaar niets vinden wat een nader on- derzoek zou kunnen noodig maken de ka pitein was bekend als menschenschuw, als ziek en melancholiek. Hij had zichzelf van het le ven beroofd voor beiden was hier niets meer te doen. (Slot volgt.) - TER \EIZE\S HE <01 RUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1