Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2125. Zaterdag 26 September 1885. 25e Jaargang. AAKKOKBIGIHG. de ligger met de kaart EEN OFFER. Binnenland ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82|. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!^: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind vcrNchljnt Diuadag- en Vrijdagavoud bij den ultgever P. J. V i N E SANDE te Ter Keazen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SAS YAN GENT brengen ter kennis van belanghebbenden, dat overeenkomstig 1 van art. 14 van het Reglement op de wegen en voet- paden in Zeeland, Provinciaal blad no. 85 van 1881, gedurende een maand, en wel van 28 Sep tember tot en met 28 October 1885, dagelijks op de werkuren ten geineentehuize voor ieder koste- loos ter inzage ligt in zijn geheelalsmede dat binnen dien termijn schriftelijk bezwaren kunuen worden iugebracht bij den Raad. Sas van Gent, den 24 September 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Mr. L. STEVENS. De Secretaris, L. N. STUBBE. E*olitieli Overziclit, Plotseling is de aandacht der wereld van het Spaansch-Duitsch geschil en wat er meer aan de orde was of dreigde te komen, afgeleid door de omwenteling in Oost-Rumelie. Eene groote omkeering heeft plotseling in het Balkan-Schier- eiland plaats gehad en tot nu toe zonder bloed- vergieten. Onvoorbereid was echter de revolutie niet, want sinds lang had Rumelie zich aan de heerschappij van den Sultan trachten te onttrekken en zich met Bulgarije willen vereenigen. Benden van ma- nifestanten liepen de straten van Philippopel door onder het aanhefi'en van den kreet„Leve de Unie en onder het zingen van het Bulgaarsche volkslied. Tegen den avond verzamelde zich eene groote menigte burgers voor het paleis van den gouverneur Krestovith-Pachaproclameerde de Unie en besloot alles op te offeren om deze vereeniging met Bulgarije tot stand te brengen. De gouverneur en zijne regeering zijn afgezet en een voorloopig cornite is met de leiding der regeerings—aangelegenheden belast. Alexander vorst van Bulgarije, een ex—Pruissisch officier uit een morganatisch huwelijk geboren, waarom hij een blauwtje liep bij Victoria's kleindochter niettegeu- staande de Keizerin van Indie zelve als makelaarster speelde Yorst Alexander heeft Yarna verlaten en gehoor gegeven aan de uitnoodiging van comite en leger om zich naar Philippopel te begeven. De moeilijkheden moeten echter nog komen, want de gebeurtenissen hebben een einde gemaakt aan den door het tractaat van Berlijn in het leven geroepen kunstmatigen toestand en de Oostersche FBUILLETON. Vrij naar het Duitscli. Juana en Herman lietcn de lui praten, zij dachten aan niets anders dan dat zij elkaar beminden de wereld rondom hen bestona voor hen niet; zij zagen en gevoeldeu alleen dat de hemel zich voor hen op aarde had geopend. Zij zeiden dit elkander niet; 'twas onnoodig; zij gevoelden he* als hun handen trillend in elkander rustten, zij lazen het door de oogen in elkanders hart. Het bal liep ten einde, te vroeg, veel te vroeg voor de beide gelukkigen. Herman beloofde bij zijn vertrek dat hij zich reeds den volgenden dag zou voorstellen aan den vader van Juana. Hij zeide dat bij het rijtuig, het welk aan het eind van de onafzienbare rij tamelijk in het donker stond, en plotseling sloeg Juana, trots de tegenwoordigheid van sennora Brown en eer de verblufte dame tusscheu beiden kon treden, de armen om den hals van den jongen man en kuste hem hartstochtelijk. //Kind, je bent nog erger dan de Havaneezen zelf, niettegenstaande je in het koelere Spauje geboren bent," zeide de dame op min of meer verwijtenden toon. kwestie in al haren omvang aan de orde gesteld. Toen de groote mogendheden, na den Russisch- Turkschen oorlog, over het grondgebied van de Porte beschikten, werd Bulgarije verheven tot een vorstendom, dat wel is waar volledige autonomie zou bezitten, maar onder de suzereiniteit van den Sultan zou blijven en aan de Porte schatplichtig zou zijn. Zoowel voor als na de verkiezing van van Alexander van Battenberg tot vorst van Bul garije is dit land onder den rechtstreekschen en overwegenden invloed van de Russische regeering gebleven. De suzereiniteit van den Sultan is in naam steeds erkend, maar het tastbaar bewijs van deze verhouding, de schatting, is niet geleverd. Wat zal de Porte doen; hoe zal Oostenrijk zich houden in de betrekking van Bosnie en de Her- zegowina tot de overige landen der Habsburgsche monarchie en wat komt er van de tamelijk mis- lukte zending van Wolff? Zal de Groote Heer te Stamboel protesteereu, of optrekken tegen het reeds door de Bulgaren opgestelde leger aan de Turksche grenzen? Keizer Frans" was in Brod (Slavonie) en heeft zich over de brug begeven, de Bosnische stad Brod bezocht en alzoo voor de eerste maal het Bosnische grondgebied betreden. De ontvangst was buitengewoon hartelijk. Daar steekt iets in, want in gansch Bulgarije werden Te Deums in de kerken gezongen, ten gevolge van Alexander's proclamatie, waarin deze zich noemt vorst van Noord- en Zuid-Bulgarije. De land- weer komt van alle kanten op de been. Een leger van 52000 man onder Russische en Bulgaarsche officieren houdt Oost—Rumelie er op na en dit, gevoegd bij de krijgsmacht van Bulgarije, zal den Turk ontzag inboezemen. De nieuwe bestellingen bij Krupp zullen Mohammed's zoon te pas komen, maar niet kunnen voorkomen dat hem het licht uitgeblazen wordt. „De halve maan gaat onder." Het Aziatisch rijk in Europa gaat te niet. Dweeperij en wanbeheer ondermijnden sinds lang de grondvesten van den Staat. De houders van Turksche fondsen hebben hun kans op winst ver- keken. Nog dezer dagen zag men aan het fooien- stelsel, dat de Turksche grooten zich niet schamen op allerlei wijze het land te bestelen, zelfs bij de levering der Krupp-kanonnen. In Konstantinopel blijft het nog altijd even onveilig. Een Pacha, aan den Bosp'norus wonende, ontviug een brief „Als ge niet op die plaats, zoo laat, 2000 Turksche ponden neerlegt, zal men een bom werpen op uwen Y a 1 i De Pacha zond geen geld, de bom kwam en stichtte brand. Zuhdi-Pacha, ge- wezen Minister van Financien, ontvingeenedergelijke aanzegging en zijne k o u a kter waarde van 3501)0 Turksche ponden, werd in de asch gelegd. Waar in de hoofdstad de toestand zoo is, kan het geen verwondering bnren, dat aan de uiteiuden des Rijks provincien zich losmaken. Misschien ,/TIet is mijn bruidegom, sennora," antwoordde Juana gloeiend van geluk, „morgen zal ik het papa zeggen Den volgenden dag werd er iets later ontbeten dan gewoonlijk. De kapitein moest op zijn dochter wachten. Zij verscheen bleeker dan gewoonlijk en haar oogen stonden ernstig en schenen donkerder en grooter dan anders. De kapitein keek zijn dochter met eenige be- zorgdheid aan; zij maaktc de chocolade gereed, haar hand sidderde. Dat zal het gevolg zijn van het dansen en van het late thuiskomen, zuchtte de kapitein bij zichzelf, toen hij het bemerkte. Zijn dochter was evenwel geheel tegen haar gewoonte ernstig en stil. Hij wilde haar juist vragen waar dit aan toete schrijven was, toen zij plotseling haar plaats verliet, de armen om haar vaders hals sloeg en luid begon te schreien. Yerschrikt stond de kapitein op: „Wat scheelt er aan kindlief, wat is er?" vroeg hij bevend. z/Ach papa," zuchte Juana, „ik moet het u zeggen ik moet het n eindelijk bekennen ik heb een jongen man leeren kennen en, en z/En wat?" riep de kapitein ongeduldig, angstig. z/Ik sterf alsals hij u niet bevalt ik bemin hem z/Nu," sprak de kapitein zeer bedaard, /,trouwen willen alle meisjes en je zult daar wel geen duurt het niet lang meer of de Sultan is over den Bosphorus gezet en aan den Nijl gezeteld, als //zetmeier" van de //Groote mogendheden." Dat de invloed van Engeland aan het Suez-kanaal het belangrijkst zou blijven, spreekt van zelf voor het goud der Lords zijn niet alleen Pacha's maar Sultans te koop. Z. M. de Koning heeft reeds eergister voor- middag ten half twaalf ure de commissie uit de Tweede Kamer ontvangen, belast met de aanbieding van de candidatenlijst voor het voorzitterschap van dat lichaam. Z. M. verklaarde aan de commissie, dat hij spoedig tot het doen eener keuze wenschte over te gaan. De deputatie werd met het gebruikelijke eer- betoon op 's Konings paleis ontvangen. De Koning heeft benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer Mr. Cremers. Gisteren ten 1 ure hield de Kamer zitting, en zou de nieuwe voorzitter zijn ambt aanvaarden. Een brutale en belangrijke diefstal is gepleegd in een magazijn van gouden, zilveren en diamanten werken, in de nieuwe galerij langs het Kurhaus te Scheveningeu, waar een depot gevestigd is van de ontbonden firma A. D. Verschuur te Amsterdam. De beheerder van den winkel, de heer M., ging tegen middernacht ter ruste na den winkel gesloten en de gordijn voor het winkelraam neergclaten te hebben. Een brievenbesteller be merkte 's ochtends om half acht dat de voordeur open stond maar dacht, dat de huisgenooten reeds op waren. Toen de winkelhouder beueden kwam, vond hij de geheele winkelkast leeg geplunderd zonder eenig spoor van braak of verbreking van afsluiting te vinden. Waarschijnlijk hebben dieven met een sleutel de wiukeldeur geopend. Alleen een eiudje kaars is gevonden. Uit de groote winkelkast zijn alle gouden en diamanten voor- werpen ontvreemd 80 gouden ringen met edel- gesteenten (slechts een werd vergeten), 30 gouden armbanden met diamanten en brillanten, een glad gouden parure afgezet met opaal en diamanten, 16 medaillons met diamanten, brillanten en ame- thisten, 30 gouden heeren- en dameskettingen, 12 diamanten- en brillantenhangers, 6 paar bril lanten oorbellen, 12 zilveren armbanden, 5 0 gouden broches, 10 dasspelden met brillanten, een partijtje bloedkoralen, kruisen, 5 gouden colliers, flacons en f 250 aan bankpapier en specie. De totale waarde wordt geschat op ongeveer 25000. Nock de bewoners, noch de nachtwakers hebben iets gehoord of gezien. De officier van justitie en de hoofdeommissaris van politie leiden het onderzoek. Tot dusverre outbreekt nog elk spoor der daders. uitzondering op maken. De wensch en het doel van miju leven is je gelukkig te zien. Isdeman degelijk en braaf dat wil zeggen Juana, als ik zie dat hij dat is, dan zie ik niet in waarom ik miju toestemming zou weigeren. Maar nu wie is de man, hoe heet hij?" ,/Wat hij is?" hernam Juana lachende door haar tranen, //sennora Fanny zegt dat hij een model is van deugd en degelijkheid, voornaam en goed, vertegenwoordiger van een groote handelsfirma. Ohij is zoo edel, papa zoo goed en zacht, en verstandig en beminnelijk als niemand anders „Ja en waar is hij en hoe heet hij?" z/Hij heet sennor Herman en is een vreemdeling, ik geloof een Engelscbman, want hij spreekt veel van Engeland en Europa." //Die dwaze Spaansche gewoonte om de menschen alleen bij hun voornaam te noemenliet de kapitein op brommenden toon hooren. Waar is hij in betrekking? Ik zal inlichtingen naar hem inwinnen." z/Hij zal ons heden nog een bezoek brengen papa," antwoordde Juana. *Ik had liever eerst inlichtingen omtrent hem ingewonnen, voor hij ons huis biunentrad. Er zijn in Havanna zooveel deftige personen, die in den grond der zaak niet anders dan chevaliers d'industrie zijn en die er op speculeeren rijke meisjes te trouwen. Je hadt niet zoo vlug met de uitnoodiging moeten zijn." Sedert de terechtzitting van jl. Donderdag heeft Jeanne Lorette vrij kaline dagen doorgebracht. Niemand is sedert bij haar toegelaten en het bericht van een correspondent van een Brusselsch blad, als zou hij een onderhoud met haar hebben gehad, is ten eenenmale onwaar. Met gelatenheid ziet de beschuldigde de uitspraak van het gerechtshof tegemoet. Is het Vad. wel ingelicht dan hebbep onder- scheidene dames uit de hoogste standen verzocht een plaats in de rechtszaal te bekomen om de uitspraak te kunnen bijwonen. Verder wordt aan dat blad in alien ernst ver- zekerd, dat Jeanne Lorette een brief uit Parijs heeft ontvangen, waarin zij door iemand, die met haar ongeluk begaan is, ten huwelijk wordt ge- vraagd. Gisteren heeft het gerechtshof te 's Gravenhage Jeanne Lorette veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren. Naar de N. R. Ct. verneemt beantwoordt de driewielige trapwagen, waarmede eene proef wordt genomen voor het vervoer van brieven en postpakketten op het platteland zoo goed aan het doel, dat deze wager.s weldra voor den dienst zullen worden ingevoerd. Men meldt uit Steenwijk Gedurende de laatste avonden is hier op erger- lijke wijze de rust verstoord. Zondag werden bij eenige ingezetenen in den laten avond ruiten inge- worpen, en Maandagavond werd dit, terwijl een groote menigte zich door de hoofdstraten bewoog, bij andere ingezetenen herhaald. Ontevredenheid en baldadigheid schijuen van deze wanordelijkheden de oorzakeu te zijn. Tegen Dinsdagavond zouden waarschijnlijk strengere maatregelen genomen wor den er werd een publicatie van het gemeente- bestuur aangeplakt en huzaren uit Deventer zijn ontboden. Dinsdagavond hebben zich de wanordelijkheden herhaaldzij droegen nu een ernstiger karakter. Reeds vroeg in den avond trokken groote scharen zingende en fluitende door de straten. Noch het flinke optreden van den burgemeester, noch de politie, vermocht iets te doen om de schare uiteen te doen gaan. Ze werden uitgejouwd en bespot, ja zelfs met steenen gegooid. Yoor 11 uren waren dan ook op verschilleude plaatsen glazen iugeworpen, o. a. bij den brigadier-majoor, en eerst om half 1 was de rust hersteld. Toen Maandag na afloop van het vuren in het Malieveld, ter gelegenheid van de opening der zitting van de Kamers, de wacht die het terrein had afgezet, bestaande uit bereden artilleristen, onder bevel van een officier, zich verwijderde, most die officier door een hoop straatbeugels, zeker 400 personen sterk, zijn uitgejouwd en nageloopen. De officier hield zich op eenigen afstand achter de ,/0, papa! hij is geen man, die naar rijke meisjes zoektHij heeft tot nu toe nog geen enkel meisje aangekeken en weet zeker niet dat u rijk is." i/Hm, de liefde redeneert niet!" meende de kapitein Op dit oogenblik hoorde men een rijtuig, de dienaar kondigde de komst aan van sennor Herman en reikte Juana een kaartje over. Zij knikte en vlak achter den zich terugtrekkenden dienaar trad de ongeduldige vrijer de kamer binnen. Op dit oogenblik hoorde men een geweldig ge- druisch, de ontbijttafel sloeg om, het aardewerk brak in scherven op den grond de kapitein was bewusteloos geworden en lag in zijn geheele lengte naast de in elkander geslagen tafel. Met een luiden kreet was Juana op haar vader toegevlogen en bij hem nedergekuield en ook Herman sprong naderbij om haar te helpen. Hij boog zich over den gevallene en met den gillendeu kreet: //Mijn moordenaar God in den Hemel, mijn moordenaar sprong hij terug. Hij had, zoo gewoon was hem het Spaansch spreken reeds geworden, den uitroep in de lands- taal doen hooren, z/Wat zegt gij daar?" kreet Juana, Herman met angstigen en ontzettenden blik aanstareude, z/wie is een moordenaar en van wien Herman had de handen voor 't gezicht geslagen en zuchtte. Het meisje trok aan de schel zoo hevig, dat de TER \EI /IVSHIK <01111VI I"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1