Landbouvvberichten. Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafische berichten. nam den volgenden wegBuitenhof, Gevangenpoort, Kneuterdijk, Parkstraat, Alexauderstraat, Javastraat, Koninginuegracht, Priusessegracht, Zwarteweg. In den stoet waren tal van vlaggen, banieren en schilden. De sociaal—democraten hadden zich om roode vlaggen geschaard, waaronder een met eeu phrygische muts erop. Op den Zwarteweg en voornamelijk bij bet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waar de meeting zou gehouden worden, was de menschen- massa niet te overzien. Op deze meeting voerden verscbillende sprekers bet woord, die de bekende grieven ontwikkelden, terwijl de voorzitter, de heer Gebing, verschillende telegram men van sympathie uit binnen- en buiten- land voorlas. Ten slotte werd onder bet opsteken der banden en het wuiven der banieren de volgende motie aangenomen ffDe nationale volksvergadering, gebouden op beden den 20 September 1885 te 's Gravenhage en bijeengeroepen door de boofdbesturen van den Nederland schen bond van algemeen kies— en stem- recbt, bet algemeen Nederlandsch Werkliedenver- bond en de Sociaal—democratiscbe vereeniging in Nederland, spreekt als haar gevoelen uitdat ten spoedigste het algemeen kiesrecht, bij de Grondwet gewaarborgd, moet worden verleend; zij voegt hieraan de verklaring toe, dat een langer negeeren van dezen volkseiscb een misdaad is te noemen en de mogelijke gevolgen eener langere miskenning alleen terug kaatsen op ben, die, den ernst der tijden vergetende, op onverant- woordelijke wijze de noodzakelijkste hervormingen tegenbouden en acht zicb voorts bij deze ontheven van de verplichting, de regeering nogmaals op de wijze als beden is geschied met den volkswenscb in kennis te stellen, zijnde eene herhaling van deze beweging beleedigend voor de eigenwaarde van het Nederlandsche volk." Eindelijk werd besloten om de overbrenging der motie aan de Regeering, aan bet bestuur over te laten. Daarna ging de vergadering uit een om later eene besloten bijeenkomst te bouden. De geheele manifestatie kenmerkte zicb door orde en kalmte. De politie, die den stoet geleidde, behoefde nergens handelend op te treden. Gisteren werd aan den Minister Heemskerk de aangenomen motie aangeboden. Deze ontving hen zeer beleefd, docb ontkende het recbt om van eene nationale vergadering te spreken. Die tijd was lang voorbij. Ook ontkende de Minister dat de tegenwoordige economische verhoudingen ver- band hielden met algemeen stemrecbt. Dit kan die verhoudingen niet verbeteren. Ware dit het geval, bij zou zicb morgen reeds aan hun zijde scbaren. Overigens wees hij op de ingediende ontwerpen tot uitbreiding van het stemrecbt, waar- van het lot moest worden afgewacht. De heer Heldt weersprak het gevoelen van den Minister en verklaarde, dat eene beboorlijke wetgeving op den arbeid wel degelijk de economische toestanden zou kunnen verbeteren. Terug gekeerd in het vereenigingslokaal, werd geconstateerd, dat de Minister ditmaal deze beweging had erkend als eene volksbeweging. Uit Amsterdam scbrijft men: De optocbt of betooging ten gunste van algemeen stemrecbt, aldaar gebouden, trof goed weder; het was een recbt aangename najaarsavond en het getal der duizende nieuwsgierigen is dus niet te ramen, die reeds vroeg in de rich ting naar bet Yolkspark buiten de Raambarriere of naar het lokaal van bet Ned. Werkmansbond togen om den stoet te zien. Dit ging, dank zij een talrijke politie-macht, onder leiding van den commissaris Stork, zeer geregeld, bij het licbt van fakkels en Chineesche ballons, waardoor bet geheel, van verre gezien, een schilder- acbtig gezicht opleverde. De Nederlandsche driekleur Het Spaansche casino te Havanna ligt aan het Paseo. Het is een pracbtgebouw te midden van heerlijke tuinen gelegenhet bestaat uit een aantal gezelschapszalen die zoo elegant mogelijk zijn inge- richt, en uit elke zaal heeft men toegang tot een veranda, die uitzicht geeft in een tuin vol fijnge- vederde palmen, fantastische cactussen vol douker- roode bloemen, laag afhaugende vanille-ranken, groote lelieu beladen met sneeuwwittekelken,kortom in een bloemen- en kleurenwereld van tropische pracht en tropiscbeu rijkdom aan vorm, van ver- rukkelijke en fabelachtige scboonheid. Deze zalen liggen alle om de groote danszaal heen, die geheel uit wit, booggeel en rooskleurig marmer bestaat, met gouden lijstversieringen, en waarin reusachtige kroonlusters met blauwachtige en roodachtige glazen ballons een tooveracbtig licht verspreiden. In deze zaal, waar de dansmuziek zicb onafge- broken hooren liet, woelde en krioelde een bonte menscbenmassa van blanken en donkere kreolen door elkander, bet zwarte ras was slecbts door het bediendenpersoneel vertegenwoordigd. De dames waren in kustbare, maar zeer bonte toiletten met goud en diamanten schitterend getooid en de heeren in Engelsch, of liever Europeescb baltoilet. Te midden van het opgewonden gewoel der elegante schaar bewoog zicb een aantal zwarte bedienden in den onvermijdelijk rooden rok met gouden tressen gekleed, die aan bet geheel een eigenaardig Havannascben tint gaven. werd aan bet hoofd van den stoet en op onder- scbeiden punten te midden er van gedragen. Een muziekkorps vau 10 a 15 personen ,dat de groote trom duchtig roerde, ging voorop. Nu en dan werd gezongen, meestal een onverstaanbaar lied, op de wijze der Marseillaise. Tal van zwarte borden met witte letters hadden toepasselijke opschriften alsDeze beweging is volkomen wettig (Heemskerk)Geen plicbten zonder rechten; Leve algemeen stemrecbt; Algemeen stemrecbt de grondslag van den Staat Wij willen stemrecht voor alien; Voor recbt en belang; Zonder stemrecht geen verbetering; Jesaia 2 vers 4. De Sociaal-democratische vereeniging vormde de achterhoede, met een roode en een zwarte vlag. Het getal der manifestanten wordt op 7 a 10 duizend begroot. Tegen middernacbt bad men, zonder dat ook maar een enkel incident voorviel, het einde van den tocht bereikt, waar een zangvereeniging een paar liederen zong en de beer Koopman, bestuurslid van de vereeniging Algemeen Stemrecht/' een kort afscbeidswoord sprak, waarin hij ook aan de politie dank bracht voor de vervulling van de alles behalve benijdbare taak om orde te houden. Dr. Mezger van Amsterdam, die dezen zomer gedurende vier weken te Domburg verblijf hield, is naar aan de Midb. Ct. wordt gemeld, zoo in- genomen met die badplaats en met de uitstekende eigenschappen van lucht en water aldaar, dat hij voornemens is er voortaan jaarlijks gedurende een gedeelte van den zomer zijne uitgebreide praktijk uit te oefenen. Volgens de Goesscbe Ct. zullen eenige mannen van kapitaal en invloed te Middelburg, een nieuw badhuis doen bouwen te Domburg, dat onder speciale leiding van Dr. Mezger zal staan. TER NEUZEN, 22 September 1885. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen, werd heden albier bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van werken tot dijksverbetering en tot verdediging van den oever van den bovengenoemden polder, waarvan de begrooting beloopt f 4915,66U Daar- voor werd ingeschreven door de heeren G. Bolier, te Scherpenisse, voor f 5900,D. Tbolens, te Hoek, voor f 5655,A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 5650,D. de Doelder, te Ter Neuzen, voor f 5589,C. van der Peijl, te Zaamslag, voor f 4810,en A. Vermorcken, te Hontenisse, voor f 4782,82. Breskens, 21 September. De heer B. M. Mantz, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft eeu beroep ontvangen naar die gemeente te Ovezand en Driewegen (Zuid-Beveland). "lilcHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Sept. de volgende vonnisseu uitgesproken E. de B., klompenraaker te Koewacbt, is wegens moedwillige mishandeling veroordeeld tot 15 dagen celstraf, 8 boete of 1 dag celstraf. M. L., werkman te Sluiskil (Ter Neuzen), is wegens als voren veroord. tot 8 dagen celstraf. C. H. P. P., timmerman te Ter Neuzen, is wegens bet slaan van een bedienenden ambtenaar in functie veroord. tot 15 dagen celstraf. 'S Gravenhage, 22 Sept. De Eerste Kamer zal morgen bebandelen bet adres van ant woord op de troonrede. De Tweede Kamer heeft gekozen als kandidaten tot bet voorzitterschap: eersten kandidaat Cremers met 42 tegen 41 stemmen op A. Mackay, bianco 2 stemmen. Tweede kandidaat is Mackay en derde Wybenga. Er zijn bizonder veel schoone meisjes in Havanna en vooral op dit bal waren zij zeer talrijk vertegen woordigd. Waar de blik zicb ook wenden mocht, overal streden schoonbeden van allerlei aard om den voorrang. Onder de vele brunetten trok Juana bizonder de aandacht, vooreerst door haar kleeding deze bestond slecbts uit een eenvoudig wit satijn kleed met een blauwzijden overkleed zonder eenig gouden sieraad en verder door haar blonde tint en haar sylfiden-gestalte. „Een zonnestraaleen belicbaamde zonnestraal riepen de heeren. Zij is schoon, maar zij heeft toch een gek kin- dergezichtje," critiseerden de dames. Het wekte ontevredenheid bij vele heeren, dat Juana bijna uitsluitend met een persoon danste en alleen nu en dan, al ware het alleen om opspraak te vermijden, ook anderen een dans toestond. „Wie is die heer? wie is die dame?" vroeg men. Yelen kenden Herman door zijn zeldzame lotge- vallen; maar hij kwam weinig in gezelschappen en dit is te Havanna, nog meer dan overal elders, een reden om onbekend te blijven. De dame kende niemand. ,/t Is een dochter van een Spaansch scheeps- kapitein, zekere Pereira, die kort geleden van New-York alhier is aangekomen, zeer deftig, zeer rijk 1" luidde het eindelijk uit den mond van een der commissarissen van het casino. (Wordt vervolgd.) Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 85 centimen tot fr. 1,02; stieren, koeien en runderen 58 tot 88 centimen; opslag 4 centi men alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren onveranderd 70 centimen tot fr. 1,15; vette varkens fr. 0,90 tot fr. 0,98. Yoor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,50 tot fr. 4,50 Waregem fr. 3,15 tot fr. 3,40 Thielt fr. 4,18Deinze fr. 3,50 tot fr. 5,00 St. Nicolaas fr. 4,26 en te Brugge fr. 4,05. Uit de Rijksgestichten voor bedelaars Ommer- schans en Yeenhuizen zijn vijf mannelijke verpleeg- den ontvlucht. Onder Rhenen is een 14<jarige knaap overleden aan de gevolgen van een schop, hem spelende toegebracht. Een 3jarig doofstom knaapje te Groningen heeft een pot met kokende brij over zich gekregen en is aan de brandwonden overleden. Konijnen bij 10 a 15 te gelijk aan te treffen, is, schrijft men uit Eochtelo, in deze streken thans geen zeldzaamheid. Aangena- mer voor de jagers dan voor den boer Vrij- dagnacht hebben te Amsterdam eenige baldadigen in een woonhuis op het Rokin twee groote spiegel- ruiten iugegooid. Dezelfde bengels of anderen van dezelfde soort sloegen ook bij een heer in de Nes, bij de Damstraat, de glazen stuk. Eene oude vrouw is Yrijdagavond te Amsterdam door het gedrang van het volk in het water gevallen. Zij werd dood naar hare woning vervoerd. Afgeluis- terd Yrijdagavond te Amsterdam, in de menigte bij de betooging voor algemeen stemrechtIk hoop maar dat ze 't er door krijgen. Waarom, vrouwtje Ik mot nu voor m'n hondje drie gulden belasting betalen. Yan de stuiverseditie van het Nieuwe Testament, onlangs in druk uitge- geven door het Britscho Bijbelgenootschap, waren einde Juli reeds 950,000 exemplaren verkocht. In de nabijheid van Adorf, vorstendom Waldeck, zijn uitgestrekte lagen van het fijnste albast aan- getroffen. Met de ontginning zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Uit Middelburg schrijft men dd. 19 Sept. Hedennacht bemerkte een nachtwacht, gestation- neerd op den hoek Kortedelft en Dam, een persoon die voor den onlangs nieuw gebouwden kopervvinkel van den heer Peek verdachte bcwegingen maakte. Hij kon niet spoedig genoeg daarbij komen, om te verhinderen, dat de groote spiegelruit werd verbrijzeld. Intusschen gelukte het hem den per soon, wiens gelaat door een groote baard en idem hoed nagenoeg onzichtbaar was, eenige oogenblikken vast te houden, echter niet lang genoeg om hem te herkennen. Yoor den lafaard kwam weldra hulp in den vorm van twee personen, die hem maar al te spoedig van den nachtwacht bevrijdden en daarna het hazenpad kozen. Ook dit geval brengt de politie dus nog niet op het goede spoor om de daders te ontdekken. Te Ter Aar is eene geit, die aan een touw graasde, door wespen gedood, Het arme dier had in een wespennest getrapt en werd daarop door de bewoners aangevallen. Toeu men het dier als razend zag rondspringen, kwam men het wel te hulp, maar het stierf kort daarop. De vischvrouwen te Kampen waren dezer dagen lang niet op haar gemak. De staanplaatsen, tot dusver altijd kosteloos aan haar afgestaan, moesten volgens de nieuwe verordening nu aan de meest- biedenden bij opbod worden verhuurd. Niemand was afwezig, doch van niemand hoorde men een bot, natuurlijk eene afspraak. Toen de gemeente- ambtenaren onverrichter zake huiswaarts waren ge- gaan, bleef ecbter een agent van politie een oogje houden, dat geen visch aan de markt verkocht werd, en de vischvrouwen zagen zich nu verplicht de visch langs de huizen te gaan aaubieden. Uit Heusden wordt gemeld P. Loeff, landbouwer alhier, wiens melkvee op 't Eiland (gemeente Neder-Hemert) graast, bemerkte den laatsten tijd, dat zijne koeien's morgens, wan- neer hij kwam melken, half uitgemolken waren. Yan deze bevinding gaf hij kennis aan den comman dant der brigade marechaussee alhier, welke enkele zijner onderhebbenden last gaf, 's nacht te surveil- leeren, en spoedig liep de dief nu in de fuik, in de gedaante van C. van Rijswijk, onbezoldigd rijks- en gemeente-veldwachter te Neder-Hemert, tegen wien dan ook door de marechaussees proces-verhaal is opgemaakt. Voor eenigen tijd zijn eenige scheepssjouwers door de Leeuwarder rechthank veroordeeld wegens een aanval op den kapitein en verdere bematining der sleepboot „Yoorwaarts," in voile zee geschied, terwijl zij met hunne snelzeilende zeilboot op weg waren naar naderende schepen. Yoor de recht bank werd te hunnen opzichte het woord „zee- roovers" gebezigdEergisteren had een der aanklagers van die aldus gequalificeerden het ongeluk van den hoogen wal bij de buitensluisdeuren te Har- lingen te water geraken, en nu waren het drie sjouwerlieden die den drenkeling weder op het droge haalden twee hunner behoorden tot die zoo- genaamde ,/Zeeroovers," die alzoo betoonden niet zeer wraakgierig te zijn. Erankrijk bezit thans 87 torpedobooten en heeft er 116 in aanbouw; Engeland heeft er 129 gereedDuitschland, dat er 60 bezit, laat er nog 90 bouwen Rusland stelt zich met 14 in de Zwarte- en 94 in de Oostzee tevredenItalie brengt zijn sterkte van 52 op 74, Oostenrijk van 28 op 60 Denemarken heeft er 12 en 21 in aanbouw Grie- kenland telt er 37, en Nederland 24, Spanje 4 en Portugal 2. Te Antwerpen heeft een cafe-concerthouder gemeend een nieuwigheid te moeten vinden, om publiek te trekken. Het pikantste voor het groote publiek, dacht hij, moet wel een bloedige voor- stelling zijn, zooals men die in Spanje bij de stierengevechten genieten kan. Hij moest evenwel rekening houden met het terrein, waarover hij te beschikken had en organiseerde daarorn ge- vechten tusschen honden en ratten. Een menigte ratten werden met een hond opgesloten. De rat ten kruipen angstig in een hoek bijeen. Ook de hond gevoelt meer schrik dan lust tot vechten. Aangezet en opgehitst door het publiek valt hij echter aan, doch wordt deerlijk door de ratten toegetakeld, die hem den neus tot bloeden bijten en hem de oogen uit den kop trachten te halen. Dan wordt de hond woedend, bijt en springt er op los en pakt de ratten beet. Men hoort het kraken van beenderen, terwijl het bloed langs den muil van den hond druipt. Het publiek heeft dolle pret, zelfs de dames lachen mee, zoo vinden we al thans vermeld. De berichtgever voegt er echter bij misschien om de gevoeligheid der dames in eere te houden dat bij een dier ,/Vechtpartijen" de hond woedend een afgemaakte en hevig bloedende rat met zijn bek in de hoogte en tusschen het publiek slingerde en dat de rat terecht kwam op een paar dames, dieon mid- dellijk flauw vielen. Het is altijd goed als men weet waar zulke beestachtige voorstellingen plaats hebben het cafe- concert heet Eldorado." Donderdagmiddag is een verschrikkelijk on geluk voorgevallen in de mijn Oakwell, bij Ilkeston. De machinist kon bij het ophalen van de bakken de machine niet intijds stilhoudende bakken gingen met een vreeselijke snelheid naar omhoog en botsten tegen het bovenste gedeelte van de mijn. De schok was zoo geweldig, dat de bakken los geraakten en het machinegebouw geheel ver- nield werd. Het dak stortte in en viel in den put. Alle gemeenschap met het diepste der mijn, waar 300 personen arbeidden, werd afgesneden. Men hoopt nog, met de ongelukkigen in gemeenschap te komen langs den put, dienende tot het ventileeren van de mijn. Het reddingswerk zal echter veel tijd vereischen in afwachting zijn die 300 mijnwerkers als levend begraven. Yan 1 tot 15 September 1885. OVERSLAG, Huwelijks-aangiften. 9 Sept. Eustachius Hen- ricus van Bambost, oud 42 j., jm. en Leocadia de Bruijcker, oud 43 j., wed. van D. de Moor. Geboorten. 1 Sept. Maria Louisa, d. vau Honore Allonsius en van Coleta Kisbulck. ZEETIJDIMGEN. Van 18 tot en met 21 Sept. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 18 Sept. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dimberline, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Kirk- heaton, kap. Moore, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Ealcon, kap. Hewitt, vau Hull met stukg. Noordsche bark 4de November, kap. Kraase, van Sundsvall met hout. 19 Sept. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. Noordsche stoomb. Victoria, kap. Svendsen, van Nedercalix met hout. 20 Sept. Eng. stoomb. Electro, kap. Marler, van Hull met stukg. Duit- sche stoomb. Lahneck, kap. Kayser, van St. Pe tersburg met vlas. Noordsche bark Cito, kap. Bolstad, van Sundsvall met hout. 21 Sept. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Lumley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Woodhead, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Leona, kap. Atkinson, van Goole met stukg. Van 18 tot en met 21 Sept. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 18 Sept. Duitsche stoomb. Rheinland, kap. Wilkens, naar Brake met ijzer. 19 Sept. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Moore, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Falcon, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dim berline, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, naar New-Castle met stukg. 20 Sept. Eng. stoomb. Osborne, kap. Feggens, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Giles, naar Londen met stukg. 21 Sept. Duitsche bark Anna Metha, kap. Pahl, naar Eckenfurde met zemelen. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2