Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. t Jaar-, Paarden- en Veemarki No. 2124. Woensdag 23 September 1885. 25e Jaargang. wegen en voetpaden Binnenland. KDNSTWERKEN. TE HULST, op Vaandag den 5 October 1885 (3e Kermisdag), EEN OFFER. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Branco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit blad verachljnt Uinsdaj- en Vrijdagavond bij den uitgever P. JL VAN BE SANBE te Ter Neazen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen op Douricnhig den i October e. k., van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, den 18 September 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. VAN DIXHOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Seeretaris. aanvang des voormiddags 10 uur, met uitloving van 9 verscbillende I* R E M I N voor aan- gebracbt Vee. De Burgemeester van Hulst, CH9. PIERSSENS. JPolitieli Overzicht. De politieke hemel klaart op. Wei zijn er zaken die nog onopgelost zijn, maar die zullen er blijven. Het voornaamste van al het weinige, dat de buitenlandscbe bladen mededeelen, han- delt over de Afghaansche grens—kwestie en den strijd oin het bezit der Carolinen. Wat het eerste betreft, erkent de Wiener Presse, dat op dit oogenblik het gevaar geweken is. Het op- treden van bet kabinet Salisbury had in Europa bezorgdheid gewekt, omdat de conservatieven zoowel in het parlement als daar buiten, zicb tegenover Rusland eene taal hadden veroorloofd, die alle perken te buiten ging. Te St. Peters burg vooral was bet wantrouwen groot en be- reidde men zich reeds op het ergste voor. Doch het tegendeel van hetgeen meu vreesde geschieddede onderhandelingen kregen weldra een gunstiger en sneller verloop. Rusland stond aan bet Tory-Ministerie toe, wat bet aan het liberale kabinet had geweigerd. Tocb vleit het Weener blad zich niet met de hoop, dat door het voor weinige dagen te Londen ondertee- FEUILLETON. 8) Vrij naar het I) nit sell. „Als deze dame je eens komt opzoeken en aan mij wordt voorgesteld, zoodat ik eens zie wie en wat je vriendiu is, dan beb ik er niets tegen," zeide de kapitein. Juana klopte vroolijk in de banden, kuste haar vader, zond Pompeja spoedig doch in bet geheim met een reusachtigen ruiker naar de oude stad, en reeds den volgenden dag hield sennora Brown-Caskel met haar equipage voor bet huis van den kapitein stil. Het was een eerbiedwaardige matrone, een weduwe met eenig vermogen die Juana, dat won- derlijke wezen tusschen fee, kokold en duif in," zooals zij het uitdrukte, hartelijk lief had gekregen. uWie zou dat gezichtje alleen reeds kunnen weer- staan, zelfs al was de bezitster daarvan niet de lieftalligheid in persoon sprak sennora Brown tot den kapitein; „dit wezentje steelt u het hart uit de borst." Het einde der geschiedenis was dat Juana in gezelscbap van sennora Brown-Caskel het bal bezoeken zou, dat over een paar dagen in het Casino Espagnol gegeven werd. Herman Wash was een getrouw bezoeker van den Corso op den Paseo. Daar was het echte leven te kende protocol aan het antagonisme tusschen Eugeland en Rusland in Centraal—Azie een einde is gemaakt. „Rusland blijft, evenals voorbeen, Engeland's mcdedinger; het zal, ook in de toe- komst, geen gelegenheid ongebruikt laten voor- bijgaan, om verder naar het zuideu door te dringen en dichter bij de ludische grens te komen. Het is de hand van Rusland, die Sir Henri Drummond Wolff in Konstantinopel tegenwerkt en de zetten der Tarksche staatslieden op het politieke schaak- bord regelt. Ook in Engeland weet men dit, en terwijl men bet verzoenings—protocol ouderteekent, is men ijverig bezig met het ontwerpen van plannen tot versterking der Indische grens legt men strategische spoorwegen aan en vermeerdert men de legersterkte in Indie met dertigduizend man. Doch in onze dagen moet men reeds tevreden zijn, wanneer een dadelijk gevaar voor den vrede wordt afgewend, men zou eene on- mogelijke taak aanvaardenindien men dien vrede voor tientallen van jaren wilde verzekeren. Het feit, dat Engeland en Rusland bet zwaard niet uit de scbeede hebben getrokken, is op zicb zelf reeds een bewijs, hoe bevreesd men overal voor den oorlog is, en wij kunnen op bet onbloedig naspel van de Afghaansche grens-kwestie met grond de verwacbting bouwen, dat ook bet tegen- woordige SpaanscbDuitsche conflict geen andere offers zal kosten, dan de vlag van bet hotel der Duitsche ambassade te Madrid. Er is inderdaad eenige overeenkomst tusschen de beide conflicten, in zooverre namelijk als de Carolinen eenen oorlog evenmin waard zijn als de Zoelfikar-passen. Doch terwijl in Engeland de openbare meening op kunstmatige wijze moest worden geprikkeld en opgezet, door den Russen booze plannen op Britsch—Indie toe te dicbten, is in Spanje de animositeit tegen Duitschland eene volkomen natuurlijke, en wat meer is zij openbaart zich daar te lande in alle kringen en standen. De officieuse pers in Duitschland heeft zicb steeds gehouden aan de voorstelling, dat de anti-Duitsche demonstration uitgingen van de laagste volksklasse, en dat de beleediging, der Duitsche vlag aangedaan, bet werk was van het gepeupel. On- getwijfeld is zulk eene voorstelling zeer geschikt, om het bijleggen van de moeielijkheden gemakkelijk te maken, zij is echter met de waarheid ten eenenmale in strijd. Maandag ontving graaf Benomar, de Spaansche gezant te Berlijn, uit Madrid twee documenten de nota met verontschuldigiugen en een memo randum, waarin Spanje's rechten op de Carolinen uitvoerig ontwikkeld werden. Hij begaf zich naar de Wilbelmstrasse om beide te overbandigen. Hij Havanna zoo volop te zien, dat het een onverflauwde betoovering op hem bleef uitoefenenen toch bezocbt hij nu sedert een week deze promenade nog met veel meer belangstelling dan vroeger. Er was hem namelijk een dame in het oog gevallen, die hem op wonderlijke wijze berinnerde aan iemand, dien hij goed kennen moest, zonder dat hij echter zeggen kon wie dat was. Dit raadsel hield zijn fantasie voortdurend bezig. ,/Gezien heb ik haar van mijn leven nog ergens, dat is zeker," zeide hij herhaaldelijk in de gesprekken, die hij naaraanleiding van deze aangelegenbeid, met zicb zelf voerde. ,/Zij is zoo scboon, zoo in 't oog vallend blond en liefelijk, dat ik dit gezicht zeker niet vergeten zou hebben als ik het van vroeger bad gekend, en toch doet ze mij aan een kennis denken en wel zoo sterk, dat bet on- mogelijk een spel mijner verbeelding wezen kan Het blonde boofdje met zijn feeeu—oogen en zijn prachtige mond hield Herman wakend en droomend steeds bezighet stond steeds als een lieflijk en verleidelijk raadsel voor het oog van zijn geest, het nam allengs bezit van zijn hart, zonder dat bij bet zichzelf bewust was; het deed hem met reikhalzend verlangen naar den avond uitzien, bet lokte hem naar buiten in het boute gevoel der menschen, bet verscberpte zijn blik zoodanig, dat hij in bet altijd onzekere schijnsel van zulk een groote verscheidenheid van lichten en onder de vele duizenden menschen en koetsen telkens bizonder snel datgene opmerkte, wat bij zien wilde en bet werd daar ontvangen door graaf Herbert von Bis marck, die echter slecbts bet eerste van de twee stukken wilde aanvaarden en den graaf het ander weder medegaf, om dat den volgenden dag van hem aan te nemen. De nota van verontscbuldiging komt dus in de archieven voor als een dag vdor het menorandum ingeleverd. Het memorandum is zeer lang. De Spaansche regeering geeft honderd redenen voor een, waarom zij geen andere vlag dan de hare op de Carolinen kon toelaten. De geheele geschiedenis van haar bezit wordt gegeven ontdekking, onderzoek, tractaten met de inboorlin- gen, protectoraat, investituur van inlandsche hoofden, feitelijke bezetting op bepaalde tijdstippen, de souvereiniteit gedurende drie eeuwen erkend, enz. De ontdekking kan zeker niet gelden, daar dan Spanje geen groot deel der wereld voor anderen zou overlaten, maar als de feitelijke bezetting be- wezen kan worden, is deze zeker een gewichtig argument. Men zal echter de kwestie naar een ander punt leiden dan dat van de nominale souve reiniteit over vierhonderd eilanden de Duitsche handel kan zich niet langer laten welgevallen dat het recht om in dezen archipel zaken te doen berust op de inachtiging van Spaansche autoriteiten, welke dergelijke machtiging geheel naar hun bon plaisir verleenen of weigeren. Z. M. de Koning heeft gisteren de zitting der Earners geopend met de volgende TROONREDE. Mijne Heerenl Bij vernieuwing is het mij aangenaam U rondom rnijnen troon vergaderd te zien tot hervatting uwer belangrijke werkzaamheden. Mijne betrekkingen met de vreemde mogend- heden zijn van den meest vriendscbappelijken aard de deelneming van mijne regeering aan de conferentie te Berlijn betreffende den Congostaat, en te Parijs wegens de scbeepvaart door bet kanaal van Suez, leveren het bewijs dat Nederland zijne plaats onder de zeemogendheden blijft innemen. De zee— en landmacht geven mij redenen van tevredenbeid. Maatregelen worden genomen om de schutterij te versterken en bare oefeningen te verbeteren. De oogst was over bet algemeen voldoende; de toestand van den veestapel is gunstiger dan in vele jaren het geval was. De aanleg der staatsspoorwegen nadert zijn einde; moge de voltooiing van dit groote werk den bloei van handel en nijverbeid bevorderen! stelde hem zelfs in staat, wat lang niet gemakkelijk was, om steeds in de nabijbeid van bet begeerde voorwerp te blijven. De kapitein bleef, nadat hij zijn docbter op eenige tochtjes langs de Corso vergezeld bad, voortaan tbuis. Juana was aan deze teruggetrokkenheid van haar vader gewoon bet bedienden-personeel bleek wel te vertrouwen te zijn, daarenboven had zijn docbter reeds eenige kennissen gemaakt en de Engelscbe dame genoot bet voile vertrouwen van den kaptein, bij bood dus deze dame zijn epuipage aan voor de gewone toertjes en daar sennora Brown-Caskel er niets tegen had, bewonderd te worden in gezelscbap van het scboone meisje en in bet elegante rijtuig, nam zij met genoegen de plaats van den kapitein in en begeleide zij'a avonds zijn docbter op de promenade. Herman, die zicb zeker anders niet nader bij de Engelscbe dame, die hij wel eens bij zijn patroon ontmoet badzou aangesloten hebben dan de Havaunaschezeden verlangden, namelijk dat bij haar, als hij haar op den Corso ontmoette, naar haar welstand gevraagd en eenige onverschillige op- merkingen gemaakt zou hebben, zocht thans een nadere kennismakingdat wil zeggen bij bleef thans pratend naast haar equipage gaan en trachtte ook Juana in bet onderboud deel te doen nemen. Deze vond blijkbaar genoegen in het gesprek van den jongeling, want zij onderbield zicb met bizondere levendigheid en opgewektbeid met hem, Groote daling der prijzen van producten oefende een ongunstigen invloed uit op de nijverheid van Europeanen in Oost- en West—Indie. De maatregelen, beraamd om den grond te leggen voor een beteren toestand in Atjeh, zijn zonder groote bezwaren ten uitvoer gelegd voort- durende waakzaamheid en volharding blijven aldaar noodig. Behalve de reeds aanhangige wetsontwerpeu zullen andere belangrijke voorstellen aan nwe overweging worden onderworpen. De zorg voor 'a rijks financien eischt steeds een spaarzaam bebeer en versterking der middelen. Met den wensch, dat Gods zegen ruste op uwen arbeid tot bevordering van 's lands belaugen, ver- klaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. De opening der kamers geschiedde in de beste orde. Eene groote menigte begroette met luide toejuichingen den Koning, die een zeer welvarend voorkomen had, statig de vergaderzaal binnentrad en met fiksche stem de troonrede uitsprak. Uit Vlissingen schrijft men aan de M. Ct. Maandag den 14 Sept. jl. had aan boord van het in de le binnenhaven alhier liggende stoom- stoomschip Prinses Elizabeth een woordentwist plaats tusschen den bootsman en den matroos II. B. Siegers. Een bediende van boord, die daar bij stond, vatte de partij op voor den bootsman, liep naar S. toe en gaf hem zulk een klap, dat deze op bet dek viel, ten gevolge waarvan eene worsteling ontstond. Toen S. ontzet was, bleek bet, dat hij niet meer kon opstaan, waarna hij door eenige kameraden, in zijne kooi werd gedragen. Den volgenden morgen kon hij slechts per pennyboot zijne woning bereiken, moest dadelijk geneeskundige hulp in- roepen en zicb te bed leggen, terwijl hij gisteren- morgen is overleden, lioogstwaarschijnlijk door eene inwendige kneuzing ten gevolge der ondergane misbandeling. De overledene laat eene vrouw en zes jeugdige kinderen na; zijn lijk is naar het gemeente-gast- huis overgebracht om gerechtelijk geschouwd te worden en de bediende J. J. A. V., oud 28 jaren, overigens een oppassend gehuwd man, is gear- resteerd. Men spreekt er van, dat bij bet gebeurde mis- bruik van sterken drank in het spel was. Gisterenmiddag heeft zich de justitie, vergezeld van Dr. Bolle, naar Vlissingen begeven. Eergisteren had de optocbt der voorstanders van algemeen stemrecht te 's Hage plaats. Precies te 12 uren stelde de stoet zicb op het Buitenbof op en nadat sennora Brown hem haar als een kennis bad voorgesteld en als een toonbeeld van deugd en soliditeit bad afgescbilderd. De vreemdeling was veel ontwikkelder en fijn- gevoeliger dan de jongelieden, die Juana tot dusver bad leeren kennen. Zijn verschijning alleen, die zeker eigenaardig en belangwekkend was, had reeds diepen indruk op haar gemaakt; deze werd door de nadere kennismaking versterkt en weldra moest Juana zichzelf bekennen dat zij dezen man harts- tochtelijk begon lief te krijgen en dat voortaan de geheele wereld voor haar slechts zou bestaan in dezen vreemdeling. In Havanna ontwikkelen zich niet alleen de vruchten verbazend snel tot vollen wasdom, ook gevoel en hartstocbt rijpen er spoedig en wel tot zulk een diepte en kracht, dat men er zich in koeler landen nauwelijks een voorstelling van maken kan. Zij nemen onder dezen eeuwigen zonnehemel terstond bezit van den geheelen inensch met waarlijk tropisch geweld en de ongedwongenheid en de zuidelijke levendigheid en het maatscbappelijk ver- keer bevorderen dit, zooals op geen enkel andere plaats ter wereld. #Gij komt tocb zeker op het casino bal vroeg Juana den Duitscher. //Ik ga er dit jaar voor bet eerst heen," ant- woordde Herman hun handen ontmoetten elkander en met een welsprekenden druk namen zij ditmaal afscheid. TER HIEEZEHISCHE COMMIT. amondigm MET DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1