Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2123. Zaterdag 19 September 1885. 25e Jaargang. BBKBMPMAKraC. Binnenland EEN OFFER. A ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit bind vemcbljnt Uinsdnj- en Vrijdnffnvond bij den ultgever P. J. VAN BE S A N B E te Ter Neuzen. Tijdens de aanstaande kermis albier mogen de tapperijeu voortdurend openblijven, onder dien verstande evenwel dat zij ten alien tijde dadelijk moeten worden gesloten wanneer de politie dit mocht bevelen, terwijl op den laatsten kermisdag, des Zaterdags, zoowel de kramen, tenten enz., als de tapperijen moeten worden gesloten uiterlijk des nacbts te 12 uren. Geene vergunning zal worden verleeud orn na Zaterdag nog voorstellingen in tenten enz. te geven, of met open kramen te verkoopen; zullende alle kramen, tenten enz. zonder onderscbeid na Zondag d. v. ten spoedigste moeten worden weggeruimd. Ter Neuzen, 18 September 1885. De Burgemeester, J. A. VAN BOVEN. folitieli Overzicht. Het is niet gemakkelijk zich thans een goed denkbeeld te vormen van den toestand in Spanje, omdat de regeering scherp toezicht houdt op de berichten en telegrammen in welke van bet conflict met Duitschland sprake is. Een aantal correspou- denten van buitenlandsche bladen is dientengevolge over de grenzen getrokken, om op Franscb grond- gebied bunne mededeelingen aan den telegraaf toe te vertrouwen. Bladen worden opgehouden en het gebruik van cijferschrift verboden. Dat men voort- gaat met de Duitscbe consuls te beschimpen, kan men vrij zeker voor waar houden en wat de gevolgen van deze bandelingen ziju is niet te overzien. Kwam het tot een oorlog, 't zou er voor Spanje slecht uit zien. Canovas heeft zich in den Spaanschen ministerraad aldus uitgelatenwWij hebben nocb vloot, noch oorlogsmaterieel, onze kusten zijn on- bewaakt en onze arsenalen staan ledig. Mocht de oorlogspartij de overhand behouden, dan zal ik eerst voor haar wijken, nadat alle middelen om den vrede te bewaren zijn uitgeput; wanneer dan mijne pogingen zonder gevolg blijven, zal ik mij in het donkerste hoekje des lands terugtrekken en weenen over de dwaasheid dergenen die blindelings de te verwachten gevaren te gemoet ijlen." Spanje's zeemacht telt wel 206 schepen, tegen die van Duitsch land 97, maar de totale tonneninhoud van de vloot der Duitschers is 200000 met 170000 p. k., tegen die van Spanje 125000 met 60000 p. k. De Duitsche vloot heeft 540 kanonnen, de Spaansche 479. De eerste telt 27 pantserschepen en 150 torpedebooten, de laatste 7 pantserschepen en 8 torpedobooten. Volgens de Koln. Zeitung is een koerier op reis van Madrid naar Berlijn, belast met het overbrengen van de verontschuldigiugen der Spaansche regeering, wegens de beleediging der Duitsche vlag. FEUILLETON. 7) Vrij naar het Duitsch. ,/Toch wel, Pompeja ik hem gezien," ,/Levend gezien, sennorita vroeg Pompeja ongeloovig. „Levend voor mij, net als ik jezelf voor mij zie staan." //Nu," lachte Pompeja, „dan moet de sennorita hem hier brengen bij papa kapitein, die koopt hem dan zeker wel voor haar." z/Foei, praat toch niet als de New-Yorkers!" sprak Juana afwerend. //Dien man kan men niet koopen, dat is zeker. Hem hier brengen Ik weet niet eens of hij hier woontmisschien is het een vreemdeling van een der schepen in de haven. Wie weet of hij op dit oogenblik niet al weer aan boord is en onderweg naar het andere eindje der wereld. 't Is maar een droomAldus eindigde Juana, haar gouden blonde krullen over het nu peinzende gezichtje latende vallen. Toen hief zij het muskieten scherm van het groote vergulde ledikant op en wenschte haar zwarte kamenier een buenna noche. Kapitein Peirera leefde zeer eenzaam en afge- zonderd. Hij leed en dat was de eenige zorg van zijn lieftallige dochter aan slapeloosheid en Gelukkig dat de cholera in Spanje minder offers eischt, nadat er nagenoeg 100,000 bezweken zijn aan die schrikkelijkste aller ziektenin Frankrijk blijft de sterfte ongeveer dezelfde, terwijl de toestand in Italie dienaangaande tamelijk bevredigend is, even- als in Anam in Acbter-Indie, waar het overigens niet rooskleurig is. De eerste regent Tuong is gearresteerd en naar het bagno overgebracht. Hij is vervangen door den gouverneur van Hanoi. Thuyet is nog steeds in de bergen met den koning. Volgens de jougste berichten is Chan-Noug, de nieuw gepro- clameerde koning, in zijn paleis aangekomen. Ge- neraal de Courcy heeft volmacht gevraagd en verkregen om den koning af te zetten. Hier kan nog wat te doen ko men voor de Franschen, eveuals op Madagascar, waar de onderhandelingen met de Hova's afgebroken zijn en Marangoero door de eersten wordt gebombardeerd. In Afrika wonen rare jongens uit de Kaapstad wordt bericht, dat op de stations aan den Congo blanken door de kannibalen zijn gedood, gebraden en opgepeuzeld. Wat koning Leopold hiervan zal zeggen? Liever als Riel, de aanvoerder der opstandelingen aan de Canadasche meren, tot den strop verwezen, dan geroosterd worden om voor consumptie te dienen bij Cham's nakomelingen. En nog liever maar over de grenzen gezet, zooals Rusland, Pruisen en Zwitserland doen. Oostenrijk kan zich bij de uitzetting echter noode neerleggen en dreigt met gelijke rnaat te zullen betalen. De gouverneur— generaal van Galicie heeft de prefecten verzocht hem lijsten te zenden van alle Pruisische onder- danen, die in Galicie wonen. Zwitserland gaat nog voort met het uitzetten van lieden, die propa ganda maken voor anarchistische doeleinden. Dezer dageu zijn weder vijf onruststokers, waaronder vier kleermakers, verbannen. Of de ontevredenheid in Rusland ook weer zal aanwakkeren, nuhetgeschil over Zoelfikar met Engeland geregeld is en de kans op oorlog verflauwt, wordt sterk betwijfeld. Geschriften, als van onze arbeiders-vereenigingen, die zich afkeerig betoouen van opstand en geweld, hebben in het rijk des Czaars goed gedaau. Een onnatuurlijk bondgenootschap tusschen Bonapartisten en Monarchisten in Fraukrijk treedt bij de verkiezingen op tegen de republikeinen. Alleen haat tegen de republiek brengt hen bij elkaar, zoodat zal blijken, dat het monsterverbond niet bestand is tegen de zelf verdeelde republikeinen. In Duitschland zeilt de regeering tusschen het volk en de volbloed liberalen door. Wetende dat de publieke opinie elke machine met deino- cratische olie gesmeerd wenscht te zien, past de regeering met groot talent dit middel toe om populair te blijven. Aristocraat noch bureaucraat komt men te na, maar men laat den democraat het gelag betalen. En Bismarck, „dat geeft niet op, dat laat niet gedruktheid, of melancholie zooals Juana het noemde welke kwaal vooral in de laatste jaren, ofschoon de kapitein in New-York door gelukkige handelsspe- culatien zeer rijk was geworden, op verschrikkelijke wijze was toegenomen. Geheele nachten liep de kapitein rusteloos in zijn kamer op en neder, en dikwijls was hij ook over dag rusteloos en somber. Hij was dan voor zijn omgeving zeer onnangenaam en heftig en het geheele dienstboden-personeel sidderde op zulke dagen voor hem, ofschoon hij anders een goed en weldadig meester was, die als het werkelijk noodig bleek op onbekrompen wijze hielp. Zijn sombere teruggetrokkenheid werd dan vaak afgewisseld met woeste uit vallen en alleen zijn dochter, op wie in zulke angstige tijden zijn blik dikwijls met wilde, pijnlijke teederheid rustte, vermocht dan de booze geesten in bedwang te houden, die zich van den man schenen meester gemaakt te hebben. Deze toestand had den kapitein vooral ook veel ouder doen wordenwat was er in die twee en een half jaar, dat de ziekte eigenlijk eerst uitge- broken was, van den vroeger zoo reusachtigen man gewordenDat zag Juana vol bekoramering. Zijn haar werd steeds grijzer, de rimpels in zijn gelaat steeds dieper, do toch reeds weinig spraak- zame mond sloot zich nog krampachtiger; hoe angstig en schuw en toch hoe akelig gloeiend tevens was de blik uit die donkere oogen onder de koolzwart gebleven wenkbrauwen! los!" zou een zeker iemand zeggen als hij nog leefde. Een anuexator's maag, als die van den man uit Varzin, verduwt alles, zelfs een stekelbaars, die door den waterwolf wordt gespaard uit vreeze voor de geweldige pennen, waarmee het beestje gewapend is. Er is al zoo menig vischje blijven hangen in de mazen van Bismarck's zegen, sedert de netten in Oceanie zijn uitgezet, dat het een wonder mocht heeten, zoo er geen enkel Carolientje gevangen werd. Naar men verneemt zal, naar aanleiding van de daaromtrent uitgebrachte rapportenworden overgegaan tot de bewapening der vest.—artillerie met geweren en wel zoodanig, dat voor elke com- pagnie vesting-artillerie 10 geweren worden in gebruik gegeven voor de oefeningen, terwijl de de anderen zullen worden opgelegd in of zoo dicht mogelijk bij de plaats, waar de compagnie zich in tijd van oorlog zal moeten bevinden. Te Amsterdam schijnt per bulletin eergister- middag medegedeeld te zijn, dat aan den trein der Oosterspoorwegmaatschappij, die ten 12,39 ure aan het centraalstation moest aankomen, uabij Diemerbrug een ernstig ongeluk overkomen zou zijn, waarbij 12 passagiers het leven hadden ver- loren. Gelukkig is dit gerucht gebleken onwaar te zijn. Het ware verstandiger zulke zaken niet te ver- melden zonder voorafgaand onderzoek. Te Cortgene is Maandagnamiddag de 21jarige J. v. G., door den bliksem getroff'en en gedood. Hij was juist gereed met het laden van een voer paardenboonen en zou voor zijne moeder even gaan zien, of een aardappelhoop goed voor den regen beveiligd was. Op de linkerzijde waren zijne kleederen letterlijk van het lichaam gescheurd en aan zijn hals was de plek zichtbaar, waar hij ge- troffen was. De dood volgde onmiddellijk. Door de Haagsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J., die een Haagsch meisje van 18 jaar heeft medegelokt naar Rotterdam, waar hij haar tegen haar zin zou verleid hebben. 's Morgens moet hij haar alleen in het logement hebben achtergelaten, van waar zij door behulp van de logementhoudster naar huis is gezonden. Yoor het gerechtshof te 's Gravenhage werd gisteren de zaak van de bekende Jeanne Lorette behandeld. Een overtalrijk publiek was aanwezig, ook de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie, de Belgische gezanten, de leden van de Japansche legatie en anderen. De beschuldigde was eenvoudig gekleed en bekende de door haar gepleegde misdaad. Zij erkende reeds op zeventien- jarigen leeftijd van een dood kind bevallen tezijn Juana deed al het mogelijke om haar vader op te wekken en zocht te vergeefs naar een verkla- ring van dezen geestestoestand. //Pa," vroeg zij eens op haar eigenaardig schelmachtige manier, ,/ben ik soms de schuld er van, dat gij niet slapen kunt?" Het was slechts een aardigheid geweest doch met ontzetting zag zij de uitwerking van die schertsende vraag. De sterke man werd doods- bleek, zijn gezicht vertrok, zijn oogen schenen uit hun kassen te tredeu hij keerde zich om en Juana zag hoeveel geweld hij zich moest aandoen om weder tot zichzelf te komen. Toen hij haar weder aanzag, had zijn gelaat de gewone uitdruk- king teruggekregen. z/Ik schrikte van iets, dat in geen verband tot je vraag stond," sprak hij op ongewonen toon z/ik geloof dat het een zenuwkramp was ik voel dat wel meer nu en dan, ik zal er eens een dokter over spreken Hij nam een dagblad op en Juana smeekte hem vleiend om toch einde- lijk een geneesheer te raadplegen, ven als ge geen dokter hebben wilt, ga ik nog gauw zelf in de medicijnen studeerenik weet wel dat gij dit voor vrouwen niet geschikt vindt, maar ik zou het doen om u te genezen," voegde zij er overredend bij. De kapitein had er een bizonderen afkeer van om met zijn dochter in gezelschappeu te gaan waar zij jongelieden konden ontmoeten. en intieme relatien met andere manneu te hebben gehad, ja zelfs eenigen tijd lehuis de clandestine prostitutie gedreven te hebben. Wanhoop en jalouzie dreven haar tot de misdaad zij ontkende stellig de voorbedachten rade. Uit het getuigenverhoor bleek dat Jeanne, evenals haar moeder, lijdende was aan nerveuse hysterie. Naar aanleiding der getuigenis van dr. Piepers omtrent physiologische en psychologische ontoe- rekenbaarheid van beschuldigde ontstond een warm debat, waarin de verdediger uitlokte een verklaring, door drie Belgische voorname geneeskundigen in denzelfden zin afgelegd, ook op groud van het feit, dat Jeanne op zevenjarigen leeftijd eene sexueele misliandeling echter sans violence sans menace onderging, die van grooten invloed op haren verderen geestestoestand was. De procureur-generaal die aan de Belgische verklaringen weinig waarde hechtte, had dit feit in de instructie onvermeld gelaten om vrouwelijke kuischheid te sparen, maar requireerde thans een nader onderzoek en derhalve drie maanden uitstel der behandeling van de zaak. De beschul digde en de advocaat kwamen daartegen op en het hof verwierp het uitstel. Onder verdere getuige- nissen kwam voor die van Lorette's buurman, waarin deze verklaarde dat Sakurada zich bij familie als de verloofde der beschuldigde had doen voor- stellen. Laatstgenoemde ontkende de verklaring van De Man, Sakurada's zaakgeiastigde, dat bij scheiding slechts de geldkwestie bij haar woog. Door be- dreiging was zij tot het aannemen van een afkoop- som gebracht. De Man beweerde dat Jeanne dagelijks lastiger werd en meer naar weelde haakte. De verdere getuigenissen was het bedieneud personeel van het legatiehotel, van het Rotterdamsch hotel, van politiebeambten en van de gerechtelijke geneeskundigen betroffen de bekende feiten. Onder de getuigen a decharge behoorde docter Donkersloot die verklaarde, dat hij uit het rapport der Brussel- sche geneeskundigen tot de conclusie gekomen was, dat de beschuldigde aan hereditaire hysterische epilepsie lijdende is en niet ten voile toerekenbaar kan worden geacht. Het getuigenverhoor is af- geloopen. Heden voortzetting. M. Ct. De politie te 's Hage heeft een ontmoeting gehad met een oud bekende. De man, meermalen reeds veroordeeld, werd gearresteerd op het ver- moeden, dat hij rondging met een gefingeerde inteekenlijst voor een behoeftig gezin, waarvan de broodwinner was omgekomen. De aaubeveling aan het hoofd van die lijst was nb. geteekend door den wd. hoofdcommissaris van polite, den com- missaris der 3e afdeeling, den heer Vernee, te Scheveningen. Men sloot den heer voorloopig op in 't cachot van het politiebureau en ziet, nauwelijks zat hij daar of zijn bewaker bemerkte dat hij een papier Tot nog toe had deze eigenaardigheid het meisje niet bizonder getroffenze ging met haar vader daar waar hij gaarne was en vermaakte zich altijd bij de werkelijk ook onvermoeide pogingen van den kapitein om haar te vermaken en te onder- houden en haar alles te laten zien en teschenken wat schoon en smaakvol was. Doch sedert eenigen tijd drong zij er nu bij haar vader op aan haar ook eens op een bal te brengen zij had thuis leeren dan sen, maar nog nooit een bal bijgewoondaltijd vond haar vader een voorwendsel om zich daar af te maken. ,/0 ja, een bal is nu het ideaal mijns levens, de vurigste wensch van mijn zielsprak zij op zeke ren dag tot den kapitein. //Het moet verukkelijk zijn, door de schitterend verlichte zaal te z we von op de maat der muziek en te midden van alles wat licht en geur en vreugde is." De kapitein zag zijn dochter met bizonder scher- pen blik aan. //Hoe kom je nu zoo op eens zoo verzot op bals? Je weet ik houd er volstrekt niet van en dien toch met je mee te gaan," voegde hij er langzaam en onrustig bij, zijn dochter die hem haar liefelijk en toch zoo sterk geteekend profiel toegekeerd had, ernstig en met onderzoe- kenden blik beschouwend. z/Pa ik heb eene vriendin," antwoordde Juana lachendzij lispelde bijna altijd eenigszius bij het spreken, als zij lachte deed zij het geregeld en bij haar bovenlip kwamen dan twee kleine witte 0^- - A. U\ TER IVEIOTSCEE I'OIRWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1