Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2122. Woensdag 16 September 1885. 25e Jaargang. Binnenland 1 EEN OFFER. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad verwchajjut Uinwdag- en Vrijdagavond bij den uitgever P. J. VAN DE 8 A M D E te Ter Nenzen. JPolitieli Overzicht. De burgerij in Spanje wordt rustiger en Don Carlos, de eeuwige pretendent naar den Spaanscben troon, kan zijn proclamatie aan zijne Carlisten, om zicb onder de vanen van Alfonzo te scbaren, intrekken. Een telegram van Keizer Wilhelm rechtstreeks aan Spanje's vorst heeft de gemoederen gekalmeerd. 't Lag volgens het draadbericht geeus- zins in 's Keizers bedoeling, nocb had daarin ooit gelegen, om Spanje's rechten te krenken. Hij zou Yap doen ontrnimen, alle aanspraken op de Carolinen opgeven en Spanje's souvereiniteit erkennen, mits deze effectief gemaakt wordt. Deze laatste zin- snede is Bismarck's achterdeurde Eijkskanselier is zoo vrij altijd zoo'n achterdeurtje open te houden. De grijze Vorst heeft Von Bismarck uit eene lastige positie geholpen, maar of't den annexator een voldoende les zal zijn om zijne begrippen over onbeheerde eigendommen eenigszins te wijzigeu, dat gelooven we niet. In Engeland spreekt vooral Chamberlain de radi- cale minister van het liberale kabinet-Gladstone. De oude meester is van zijn zeereis weergekeerd, maar zijn stemorgaan veroorloof't hem nog niet te doen wat hij kan. Chamberlain heeft te Warrington eene lange verkiezingsrede gehouden. Hij begon met de uitbreiding van het stemrecht het w'erk te noemen van de radicalen, die thans, volgens hem, de overgroote meerderheid van de liberale partij uitmaken. Toch was er in die partij ruimte voor velerlei meeningen, voor alle vrienden van den vooruitgang, en het was dus een hopelooze onder- neming, als Lord Baudolph Churchill en zijne geestverwanten poogden, Lord Hartington en de aristocraten der Whig-partij tot een der hunnen te maken. De heer Chamberlain betichtte verder de conservatieven, die hij als „the stupid party" aanduidde, van kwade trouw, omdat zij hem zijn programma hadden ontfutseld en dit tot het hunne hadden gemaakt. Het schijnt dat hij voor die toenadering alles behalve dankbaar is. De Tories zoo verklaarde hij verder lieten zich thans voorstaan op de gunstige resultaten hunner buiten- landsche staatkunde, maar zij plukten alleen de vruchten van hetgeen de liberalen gezaaid en geplant hadden. De houding van het kabinet- Salisbury tegenover Duitschland verried gebrek aan waardigheid en ging gepaard met opoffering van Engelsche belangen. „Indien men nagaat, wat deze noodhulp-regeering heeft tot stand gebracht, zal men tot de overtuiging komen, dat het een bestuur is van groote beloften en onbeduidende maatregelen, van fraaie woorden en kleine dadeu. Het zwijgen van Lord Randolph Curchill over de Iersche kwestie werd door den heer Chamberlain scherp afgekeurd. Hij zelf verklaarde het onmo- gelijk, den laatsten eisch van den heer Parnell in te willigen, en daardoor mede te werken tot FEUILLETON. Vrij naar het Duitscli. ,/Es un angelEs un vivo angel del cielo Dat is een engel, een ware engel des hemels! riep hij uit, schudde ziju koolzwart, met dicht krulhaar bedekt hoofd en klom langzaam, altijd door mompelende„es un angel, es un angel!" weder op zijn zetel. Eenige dagen later kon men op de tuindeur van de villa op een plaat van messing lezenCarlos Pereira, Kapitano. Het is ochtend en een neger, naar Havaneesch gebruilc in een vuurrood liverei met dikke gou- den trossen als een generaal, brengt den pas uit New—York aangekomen nieuwen huisheer de cho- colade. Wij zien den man eens wat nauwkeurig aan hij komt ons bekend voor. Wei is zijn haar sneeuwwit geworden en het bruine gelaat vol rim- pels, maar het oog, het zonderling gloeiende innig hartstochtelijke oog is hetzelfde het verraadt in den Kapitano Pereira, den kapitein van de Zeemeeuw, Don Rame, die met zijn schip van het wereldtooneel is verdwenen. Op een zilveren blad staan twee kopjes met een Japansch servies. het ontstaan van een jegens Engeland vijandig gezinden vreemden staat op dertig mijlen afstands van de Engelsche kust. Het zij in het voorbijgaan opgemerkt, ^dat ook de Standard het zwijgen van Lord Randolph Curchill over deze kwestie afkeurt en het programma der Parnellisten met nadruk afwijst. Bij het bespreken der door hem ge- wenschte hervorming ging de heer Chamberlain laug niet zoo ver als vroeger. Er was in zijne rede geen sprake meer van een „rantsoen" of eene „assurantie-premie," door de bezitters te betalen. De demagoog had in meer dan een opzicht voor den staatsman plaats gemaakt, al blijft het nog bedenkelijk, dat de heer Chamberlain de waarde van een hervormingsprogramma afmeet naar de mate van den hartstochtelijken ijver, dien het in de hoofden of harten der kiezers kan opwekken. Een staatsman, die zijn berekeningen bouwt op de prikkeling der volkshartstochten speelt op on- verantwoordelijke wijze met vuur. De verkiezingen moeten zijn afgeloopeu voor dat de belangrijkste politieke vraagstukken weder aan de orde komen, dat begrijpt men in Petersburg even goed als te Konstantinopel. Vandaar dat de Afghaansche kwestie evenmin vordert, als de zaak Wolff— Egypte— Stamboel. Het koude jaargetijde komt; een of- fensief optreden van Rusland in het eigenlijk Afghanistan is niet meer te vreezen. In Frankrijk, zoowel als in Engeland, maakt men veel beweging voor de aanstaande verkiezingen. Bij gelegenheid van een feestmaal heeft Brisson met het oog hierop eene redevoering gehouden, waarin hij beweerde, dat de taak der nieuwe Kamer voor alles zou bestaan in hervorming van het bo- lastingstelsel. Over buitenlandsche politiek spre- kende, beweerde hij, dat de koloniale expedition ten einde liepen, alleen op Madagascar vond men nog eenige moeilijkheden, die echter niet onover- komelijk zijn. Omtrent de scheiding van Kerk en Staat, zeide hij„Zonder dat ik van overtuiging verander, moet ik toch als lid der regeering hare uiting bedwingen. Mijn plicht blijft echter, de rechten der burgerlijke maatschappij te beschermen en de bedienaren van den godsdienst buiten alle inmenging in staatszaken te houden." Volgens de N. Gron. Courant zou de minister van financien eene herziening der personeele belas- ting ontwerpen op de volgende grondslagen. Ver- dwijneu zou de remissie, die, hetzij voor twee derden, hetzij voor een derden van den aanslag, de belas- tingschuldigen wordt toegekend, naar gelang van de geschatte huurwaarde, en een bepaald minimum- cijfer voor dien grondslag, naar gelang van het zielental, zou worden aangenomen. Vervolgens zouden de tweede en derde grondslagen vervallen, De kapitein schijnt op iemand te wachten. Spoe- dig gaat de deur open en met een vriendelijke begroeting komt het jonge blonde meisje, dat wij even te voren uit het rijtuig zagen stappen, de kamer binnen. De oude Spanjaard staat op en kust zijn dochter op het voorhoofd. Kan dit de dochter van dezen man zijn? Ja, beiden hebben een zelfde gelaat, maar toch is er een verschil tusschen hen als tusschen dag en nacht. Ook de dochter had de scherpe lijnen, die men in het gelaat van den vader opmerkte, hetzelfde ovale gelaat, iets lang, met sterk gebogen wenkbrauwen en een eigenaardigen trek, die aan haar vader her- innerde, maar terwijl bij hem alles zoo scherp mo- gelijk is en uit het gelaat strengheid en hardheid spreekt, is het gelaat van de dochter, trots de spre- kende trekken en scherp geteekende lijnen, van een onuitsprekelijk weeke, kinderlijke lieftalligheid, zeer schoon en bevallig. Rondom hethooge, bijna door- zichtige voorhoofd golven goudkleurige lokken en uit het sprekende kinderlijke gelaat staren groote oogen, donker als de nacht, die als zonneschijn op een len- tedag dengene verkwikken dien zij aanstaren. Het was een wondervolle verschijning, dat meisje, 't was als 't ware een prinses uit een tooversprookje, maar het echte aards vrouwelijke was ook haar deel. ,/Nu, Juana, hoe heb je den eersten nacht in het nieuwe huis geslapen vroeg de kapitein zijn dochter. namelijk de belasting op deuren en vensters en die op haardsteden en een equivalent worden ge- vonden in een verhooging van het procentental tegenwoordig vijf waarmede de geschatte huur waarde wordt belast. Het vervallen van genoemde grondslagen zou zoo voegt de berichtgever hieraan toe billijk zijn tegenover de mingegoeden en den middenstand, die tegenwoordig van de genoemde objecten even- veel betalen als de gefortuneerden. Aan J. G. H. Wolters, laatstelijk bankier te Venlo, bij arrest van het gerechtshof van 7 Februari 1884 wegens bedriegelijke bankbreuk enz. veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf, boeten en subsidiair gevangenisstralfen, is volledige gratie ver- leend, tengevolge waarvan hij den 11 dezer uit het tuchthuis te Leeuwarden werd ontslagen. Men meldt nog, dat hij zich met den trein tot Blerick heeft laten brengen, daar afgestapt is en per rijtuig naar zijne woning in de Vleeschstraat te Venlo is gegaan. Gedurende Jeanne Lorettes terechtstelling zal een tolk voor de Fransche taal optreden, ten behoeve van enkele vreemde getuigen, onder welke de Japansche attache, die als Budhist ook geen eed zal afleggen. De beschuldigde kent Hollandsch en zal in die taal spreken. Door den storm van Vrijdagnacht zijn te Yerseke twee vaartuigen gezonken. Een is tegen een steigergeslagen en heeft daardoor zijn boegspriet, zijn roer en zijn zwaard verlorenhet andere heeft zijn mast gebroken, waardoor zijne zeilen over boord sloegen. Voorts is nog een tjalk op een berm geslagen, doch heeft daardoor weinig schade geleden. Uit Middelburg wordt dd. 13 dezer gemeld In den afgeloopen nacht is weder een groote spiegelruit verbrijzeld, thans in geen winkel, maar bij den hypotheekbewaarder in de Molstraat. De daders blijven onbekend. Zondagmiddag omstreeks half een had aan het strand te Scheveningen het volgende voorval plaats. De heer P. uit Crefeld, gelogeerd in het Hotel Garni te Scheveningen, was, na met eenige vrienden gebaad te hebben, op nieuw in zee gegaan. Waar- schijnlijk vertrouwende op zijn vaardigheid in het zwemmen, begaf hij zich ditmaal te ver en verdween in de golven. In de eerste oogenblikken was van den drenkeling geen spoor meer te zien en de badknechts stonden dan ook besluiteloos, hoewel alle redmiddelen voorhanden waren. Op aandrang van den agent van politie Arends werd de reddings- boot te water gebracht en nauwelijks hadden een 4tal badknechts daarin plaats genomen of op grooten afstand bij het proefveld der artillerie zag men den drenkeling spartelen, de sterke stroom had hem ;/Als altijd heerlijk, papa!" antwoordde zij vroo- lijk en zeer snel en zette zich aan tafel, „zou ik in zoo'n mooi huis niet goed slapen Kan men dan slecht slapen, als een zoo goede papa al het mogelijke doet om iemand plezier te doen, jazelfs uit het verlatcn, afschuwelijke New-York naar Havanna gaat, alleen omdat zijn dwaze, eigenzinnige dochter het wenscht?" Zij sprong op, sloeg haar poezele armen om zijn hals, kustte hem hartelijk, vloog weer op haar plaats, schonk bizonder snel in al haar bewegingen lag een bizondere vlugheid, maar tevens iets voornaams voor haar vader en zichzelf chocolade in, dronk die in een minuut op en wierp zich daarop in een schommelstoel voor het venster, Wat gaan wij vandaag doen?" vroeg zij. //Wei, kindlief, we zullen wachten tot het koel is en dan van avond naar het corso rijden. Daar- van kan geen macht ter aarde mij bevrijden." z/Wanneer u met die macht op aarde mij bedoelt, papa," antwoordde de dochter ernstig, #dan neen De kapitein zuchtte. //Ik ga naar mijn kamer om mijn ochtendsigaar te rooken, je wilt im- mers niet hebben, dat ik het in deze kamer doe vervolgde hij. #Ja, het rooken is den mannen heilig! U wil dus uw gewone ochtendgodsdienst gaan vervullen, papa!" lachtte Juana, maar ik ben geen hard voch- tige dochter. Als u het verkiest, dan kom ik u bij het rooken op uw kamer gezelschap houden." in weinige oogenblikken daarheen medegesleept. Onmogelijk was het in de sterke branding hem met de boot nabij te komen; gelukkig nam een der badknechts, toeu hij zag dat het gevaar dreigend was, het koene besluit te water te gaan. Arend Knoester, bijgenaamd f/de Engelschman," liet zich een lijn om het lijf binden, sprong, met een pols gewapend, uit de boot en mocht, na buitengewone krachtsinspanning, het voorrecht smaken den drenke ling te bereiken en levend aan het strand te brengen. De heer P. herkreeg, na door het badpersoneel en de politie geholpen te zijn, spoedig zijn bewust- zijn geheel terug. Het Dagblad verzekert, dat verscheiden firma's te Rotterdam hare werklieden hebben medegedeeid, dat zij, die aan de manifestatie voor het algemeen stemrecht deelnemen, daardoor geacht zullen worden, uit haar dienst te zijn ontslagen. Voor het hofte's Hertogenbosch stond dezer dagen de burgemeester van Someren terecht, be- schuldigd van knevelarij. Uit het getuigenverhoor bleek, dat beklaagde bij het sluiten van huwelijken van de personen, die huwden, eene zekere som vorderde, eenige guldens meer bedragende dan hij werkelijk aan verschotten had uitgegeven. De beschuldigde voerde te zijner verdediging aan, dat hij zich namens partijen belastte met het aanvragen der voor hun huwelijk benoodigde stukken en daarvoor eenige guldens in rekening bracht, niet als ambteuaar maar als particulier. Een ge- tuige verklaarde dat hij een bewijs van onvermogen om kosten te betalen had overgelegd, en de be schuldigde hem toen had te kennen gegeven, dat hij niets schuldig was maar geven kon wat hij goed vond, waarop deze behoeftige getuige f 5 had gegeven als fooi zooals hij zich uitdrukte. Tegen den burgemeester is drie maanden cel- straf geeischt. Het seizoen voor de verzendingen van oesters uit Zeeland en Bergen op Zoom is weder aange- vangen; groot zijn die verzendingen echter nog niet, deels omdat het weder nog wat te warm is en deels ook omdat de oesterculteurs de verzen dingen nog wat tegenliouden. De oesters ziju dit jaar, ten minste tot nu toe, nog niet hard gegroeid en daar de maanden September en October voor groote oesters de beste groeimaanden zijn, houden de culteurs het product liever nog wat aan. De broedaanslag was dezen zomer op sommige gedeelten van de Schelde bizonder mooi. De prijzen voor le soort oesters varieeren op dit oogenblik van f 55 tot f 60. Zoudagavond geraakten in het nabij Leeuwar den gelegen dorp Marssum, waar het kermis was, twee boerenjongens met een paar jongeliugen uit Leeuwarden in twist. De laatsten gingen op den loop. Een andere jongen uit Leeuwarden, 16 jaren z/Neen kind, blijf maar hier, je hebt boeken en je zult wel bezigheid vinden!" En de kapitein liep naar de deur. z/Ik ga wat in Don Quichot lezen," riep Juana haar papa vroolijk na. //Sancho's ezel is mijn ideaal, hij is zoo zachtmoedig." z/Een weinig gevaarlijk romanheld," antwoordde de kapitein en verliet het salon. Juana nam het boek en las een kwartier - daarop liep zij naar de voorgalerij en voedde haar papagaai, toen sprong zij in den tuin en gaf de kalkoenen en pauwen voedsel, wierp eenige zwarte jongens op de straat wat geldstukjes toe, ging naar boven om haar papa nog eens te kussen en maakte eindelijk, geholpen door haar zwarte kamenier, toilet. Het diner werd gebruikt zonder schemering was het eensklaps donker, avond geworden het rijtuig hield voor de deur stil, de kapitein en Juana stegen er in en spoedig reed het nieuwe, elegante voertuig in de rij met de overige drieduizend huurkoetsen en vierduizend epuipages, die elken avond op het uitgestrekte Paseo onder het glin- sterende licht van den zuidelijken sterrenhemel en honderden gaslantaarns, onder de forsche palmen heen en weder rijden. De sennorita's in haar koetsen hadden bloemeu en lichtverspreidende kevers in het haar, zij waren in schitterend en volledig baltoilet; de vaders begeleiden hun dochters meestal te paard, en druk pratend, nu hier dan daar, bewoog zich tusschen s TER \El/iEVS( HE 101RWT 6) 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1