Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2121. Zaterdag 12 September 1885. 25e Jaargang* EEN OFFER. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82^. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYEETENTUN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootare letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Ult bind verwchijnt l)lnsda(> en Vrijdstff.ivond blj den uitgcver P. J. VAN DE S A N D E te Ter Nenzen. JPolitieli Overzicht. Eeu demonstratio ten gunste van Spanje bij gelegenheid van den tweeden natioualeu schiet- wedstrijd te Vincennes heeft zeer de aandacht getrokken en de gemoederen in Spanje in be- weging gebracht. De Spaausche gezant te Berlijn heeft een onderhoud gehad met den Minister van Buitenlandsche Zaken ad interim. Deze zou ver- klaard hebben, dat de instructies aan den com mandant der Duitsche kanonneerboot gegeven, niet bevatten, om de Duitsche vlag te hijsehen, ingeval hij de Spaansche vlag reeds geplant vond. ,/Bismarck vergist zich nooit," wordt gedacht of gezegdmaar of het nemen van zoo'n Carolientje, waardoor de vrede van Europa in gevaar komt, verstandig is te noemen, dat wordt op verre na niet algemeen erkend. Misschien wordt het te Berlijn ingezien, de laatste berichten althans zijn geruststellend. Geeft Duitschland niet dadelijk geheel toe en gaat het Spanje's rechten op a 1 de Carolinen betwisten, dat is te verwachten maar de bereidwilligheid om zich aan een scheids- rechterlijke uitspraak te onderwerpen van Duitsch- lands zijde en het instellen van vervolging tegen een dozijn heftige bladen van den kant van Spanje voorspellen een bevredigende oplossing der brandende kwestie. Een oorlog met Spanje zou voor Duitsch land slechtere gevolgen kunnen heboen, dan men oppervlakkig zou denken. Spanje is nooit toe- getreden tot de overeenkomst in 1856 te Parijs gesloten waarbij de kaapvaart is afgeschalt. Duitschlands zeemacht is vrij wat aanzienlijker dan die van Spanje, maar toch niet groot genoeg om de handelsvloot tegen ondernemende en goed uitgeruste kapers te beschermen. Daarbij een coalitie met Frankrijk Of de Fransche regeeriug wel zoo happig zal zijn op een vredebreuk met Duitschland, zulks is niet te denken; maar dat het Fransche volk voor Spanje's vermeende of wezenlijke rechten zal optreden contra Duitschland, dat is zeker. De regeering achtte het dus ook noodig de Spaansche en Duitsche ambassades te Parijs door een groot aantal politie—agenten in burgerkleediug te doen bewaken en heeft besloten de geriugste ongeregeldheden streng teonderdrukkeu. 't Zou goed zijn, dat men in Spanje het gepeupel ook wat ging neerzetten. In Italie heeft men ook een oog op de ver- wikkelingen. De Koning heeft een ministerraad belegd uit oorzake van de vlagplanting terwijl groote troepenmassa's in de Italiaansche havens bijeengebracht zijn, volgens sommigen om, mocht het tot een oorlog tusschen Spanje en Duitschland korneu, het laatste te steunen. Volgens anderen zouden zij bestemd zijn voor Tripoli, daar de Italiaansche gezant te Constantiuopel den Sultan een ontwerp tot aunexatie van Tripoli zou hebben voorgelegd. Op het Balkan—schiereiland moet FJECXJIXjXjETON. Vrij naar liet Duitscli. »He liveshij leefthoorde hij in plat Engelsch uitroepen; hij voelde zich in de boot trekken en als in een droom werd hij verder ge bracht, als in een droom bemerkte hij dat men hem droeg, toen nedervleide, hem scherpe dingen onder den neus hield, hem den mond opende en wat ingoot. Water!" riep hij en water slikte hij water nogmaals water toen werd zijn droom onduidelijker en toen ontwaakte hij plotse- ling en zag dat hij in een nette kajuit lagnaast hem stond een tafel, waarop een groote schel stond, hij greep die en maakte beweging. „All right sir!" klonk een krachtige stem aan de deur en een forsch zeeman stond voor hem „gij zijt spoedig bijgekomen, mijnheer!" ging de man voort, „maar hoe kwaamt gij in de gevaarlijke positie? Is de Zeemeeuw gezonken?" vroeg hij, op den kurken gordel wijzend, die naast de kooi stond en die den liaam van dat schip droeg. „Neen, men heeft mij willen vermoordenriep Herman uit. u Bahmompelde de Engelschman ongeloovig; #u willen vermoorden, waarom nietEn wie heeft u willen vermoorden?" bovendien nog een appeltje geschild worden. De innige betrekking tusschen Frankrijk en Rumenie is verbroken. Minister Brationa, die te Parijs zou komen om de diplomatieke— en handelsbetrekkingen weder aan te knoopen, laat op zich wachten. De Fransche kooplieden in Rumenie zijn tengevolge van den crisis geruiueerdmaar ook het land zelf, dat jaarlijks van zijn graanvoorraad voor 26 millioen te Marseille verkocht, lijdt groote schade. In Frankrijk kan men zich tegenwoordig niet erg druk inlaten met de buitenlandsche zaken, daar de aanstaande verkiezingen geheel den toestand beheerschen. Ferry en Clemenceau reizen alssprekers het land af. De eerste heeft veel succes, zelfs te Bordeaux, waar men meende, dat intransigenten, anarchisten en clericalen een allerverschrikkelijkst geweld zouden maken. De laatste schijnt niet tegen hem opgewassen in orde, samenhang, ge- matigdheid en juistheid. Ferry komt Gambetta nabij en zijn woord heeft zulk een invloed, dat men verzekerd kan zijn, dat eene sterke en veel meer aaneengesloten meerderheid in de Kamer zal terugkeeren. Aan den Nijl heeft Frankrijk zich ook weer laten gelden, de uitgave der „Bosphore Egyptien" zal op nieuw worden gestaakt, wijl het blad voort gaat nadeelig op den Franschen invloed in Egypte te werken. Het schijnt nog alles behalve rustig te zijn, een rooverbende heeft 4000 pond sterling buit gemaakt, welke som van het spoorwegstation naar Cairo zou worden gebracht. In Duitschlands hoofdstad zit nog het telegraaf- congres bijeen, iets van internationaal belang. Men heeft zijn doel invoering van een voor alle landen van Europa gemeerischappelijk tarief bereikt. Het strekt tot vaststelling van een uni form tarief, ten bedrage van 50 centimes vast recht met 20 centimes daarenboven voor elk woord. Voor het verkeer langs onderzeesche kabels kunnen verhoogingeu worden vastgesteld. Voor landtele- grammen zal het transito-tarief voor Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Spanje, Frankrijk, Engeland. Italie, Rusland, Zweden en Turkije op 4 centimes per woord worden bepaald; landen, die aan elkaar grenzen, kunnen bij onderlinge overeenkomst het woordentarief van 20 centimes op 10 centimes vermiuderen. Voor overzeesche telegrammen naar landen buiten Europa zullen afzonderlijke tarieven worden ingevoerd. Schoone werken des vredes Beter dan oorlogen en vechten, aangestookt door schreeuwende benden en razende, heersehzuchtige partijhoofden, waardoor troonen instorten, gausche staten vernietigd worden, volkeren verdwijnen, godshuizen op hun grondvesteu waggelen en de innerlijke godsdienstigheid zelf schade lijdt, omdat de broederlijke liefde wordt verstikt. i,Roept den kapitein, wat ik u bidden mag!" zeide Herman met zwakke stem. ,Men heeft mij willen vermoorden slechts door een wonder ben ik aan een zekeren dood ontkomen." De kapitein van het Engelsche oefeningsvaartuig verscheen, reikte den opgevischte de hand en nu vertelde Wash wat er met hem gebeurd was. De kapitein keek den jongeu man eerst onge- loovig aan. Toen hij hem echter eenige papieren liet zien, die bewezen dat hij de eigenaar was van de Zeemeeuw en deze papieren overeenstemden met zijn pas en brieven, staarde hij nadenkend voor zich uit. Het schijnt juist te zijn wat hij zegt een merkwaardig gevalmompelde hij. Hoe heet die schurk van een kapitein en zijt gij zeker dat hij u in zee wierp?" vIk heb hem in de oogen gestaard," antwoordde Wash en sidderde, „het was een verschrikkelijke blikIk heb mij willen grijpen, toen hij mij over boord stiet, maar het was te laat. De kapitein van mijn schip heet Don Rame uit Barcelona." »Ik ken hem niet! Nu mijnheer, wij gaan, het is wel is waar nog een heel eind, naar Cuba, en daar kunt gij de hulp van het gerecht inroepen. Het zou al zeer vreemd zijn als die schurk aan de handen van de gerechtigheid ontkwam, hij moet ergens eeu haven biunenloopen, de aarde is klein, mijnheer, en de telegraaf snel. Zijt gij van eenige middelen voorzien, mijnheer?" Naar gezegd wordt, zouden jl. Vrijdag de passagiers, die met een der ochtendtreinen zich van Hoorn naar Amsterdam begaven, aan een groot onheil zijn ontkomen. Bij het verlaten van het station Purmerend stond het signaal bij de brug over het Noord-Hollandsch kanaal op veilig. In werkelijkheid evenwel was de genoemde brug ge- opend, wat door den machinist, wiens uitzicht door een wachthuis belemmerd was en die bijgevolg alleen kon afgaan op het gegeven signaal, eerst op het uiterst oogenblik bemerkt werd. Door on- middellijk met alle kracht te remmen, wist hij den trein nog bijtijds te doen stilstaan. Men ijst bij de voorstelling van de ramp, die zou hebben plaats gegrepen, indien het geluk hier niet had medegewerkt en den machinist zijn tegenwoordigheid van geest had begeven. Meer dan 200 personen toch zouden in dit geval den dood in het water hebben gevonden. Naar men verder verhaalt, zou de machinist voor zijn kordaatheid een geldelijke belooning hebben ontvangen, de brugwachter wegens zijn nalatigheid in hechtenis zijn genomen. Uit Rotterdam meldt men Eenige dagen geleden liep hier, zooals destijds ook in dit blad gemeld werd, het gerucht, dat er een moord was gepleegd. De politie had des nachts onder het spoorwegviaduct bij de Zwartehondstraat het lijk van een man gevonden, hetwelk spoedig herkend was als dat van een ingezetene dezer ge- meente woonachtig in de Lamsteeg. Men kwam te weten, dat de man des avonds met eene vrij groote som gelds bij zich van huis was gegaan en verdwaald was geraakt in slecht vrouwelijk gezel- schap in een huis nabij de plek, waar zijn lijk gevonden werd. Van mond tot mond ging nu de verzekering, dat de man in dat huis van zijn geld beroofd en om het leven gebracht was. Het lijk zoo voegde men er bij droeg de sporen van dien moord. Het gerucht scheen zijne bevestiging te vinden in de omstandigheid, dat een paar bewoonsters van het bewuste huis door de politie in verhoor werden genomen. De politie zelve echter had geen vermoeden van moord, omdat het lijk slechts een paar onbeduidende schrammen op het gelaat en aan den hals had, die onmogelijk den dood konden veroorzaakt hebben en omdat de man, die aan asthma leed, sinds lang aan een plotseliugen dood had blootgestaan. Maar wel vermoedde de politie, dat de man, hetzij voor of na zijn dood, was bestoleu geworden, omdat zijn'geld verdwenen was; vandaar het verhoor, dat de bedoelde vrouwen hadden te ondergaan. Het onderzoek leidde echter tot geen resultaat en de vrouwen werden in vrijheid gelaten. Nu dezer dagen echter kwam men en er achter, dat zekere Wash greep haastig naar zijn portefeuille. Een vroolijke trek kwam op zijn gelaat. „Ik heb gelukkig mijn kleine portefeuille bij mij er zal ongeveer 5000 francs in zijn." Dit zal vooreerst genoeg zijn om van te leven," antwoordde de kapitein,/neem nu wat rust mijnheer, gij zijt zeer afgemat. Ik zal u den hofmeester sturen." De kapitein vertrok en na weinige minuten verscheen de hofmeester in de kajuit met de noodige bouillon, eieren, vleesch en wijn, het beste geneesraiddel voor half verhongerden. Ongeveer zes weken later liep de groote stoom- boot te Havanna binnen. Wash begaf zich, met zijn kurkenring aan den arm en vergezeld van den kapitein, naar het Duitsche consulaat en ver- haalde daar zijn geschiedenis. Onmiddellijk werd aan den makelaar Bank te Am sterdam getelegrafeerd en aan het Duitsche ministerie van marine, hetwelk den kapitein Don Rame te Madrid aanklaagde. Spoedig werden van laatstge- noernde plaats af per telegraaf naar de havens berichten gezonden omtrent het schip en den kapiteinieder vaartuig dat uitliep werd opgedragen het oog op een tweemastschip, de Zeemeeuw, te houden en zoo mogelijk den kapitein gevangen te nemen. De regeering en de verzekering-maatschappij loofden een belangrijke premie uit. Maar in geen enkele haven werd iets van de Zeemeeuw bespeurd, geen spoor van haar aanwezen vrouw zich eenige uitdrukkingen had laten ont- vallen, die grond konden geven om te vermoeden, dat zij van de zaak meer afwist. Dejustitie heeft terstond de vrouw doen arresteeren en zij is door de rijks-politie naar het huis van arrest gebracht. Of deze arrestatie in verband staat met het ver moeden van diefstal, aan den asthmalijder of zijn lijk gepleegd, dan wel of aan een ernstiger misdaad moet gedacht worden, zal een nader onderzoek dienen uit te wijzen. Dat de ter aarde bestelliug van het lijk van den te Naarden overreden korporaal der infan- terie, niet is kunnen doorgaan, vindt hierin zijn reden dat bij het geraeentebestuur van Naarden nog geen aangifte was gedaan van het overlijden. Het vermoeden dat de dood aan misdaad te wijten zou zijn geweest, is bij de gerechtelijke schouwing niet bevestigd geworden. Volgens gerucht, zou door personen uit Naarden of uit den omtrek dier stad gezien zijn, dat bedoelde korporaal in den vooravond van het ongeval, door twee burgers deerlijk mishandeld en aan het hoofd verwond zou zijn geworden, tengevolge waarvan hij in een toestand van ver- dooving zou zijn geraakt en zoo wellicht op de trambaan uitgeput zou zijn neergevallen. Ook zou er vermoeden hebben bestaan, dat bedoelde korporaal nog later mishandeld was ge worden en toen hetzij levend of dood op de rails geworpen. Dit was oorzaak, dat de familie de justitie van de zaak onderrichte en de gerechtelijke schouwing heeft moeten plaats hebben. Terwijl de aandacht van het publiek hier te lande gevestigd is op Jeanne Lorette, het meisje dat in een aanval van jaloerschheid haar minnaar doodde, houden ook de Belgen zich met de zaak bezig. Een Belgisch blad deelt zelfs bizonderheden mede, die misschien niet in alien deele geloof ver- dienen, maar die, zoo zij waar zijn, een hoogst eigenaardig licht op het karakter van de ouge- lukkige Jeanne werpen. Den nacht nadat zij de vreeselijke daad gepleegd had, ontwaakte zij in de gevangenis. De eerste oogenblikken wist zij niet, waar zij zich bevond, maar langzamerhand werd de treurige zekerheid haar duidelijk. Zij meende te droomen en geloofde niet, den moord gepleegd te hebben. Verscheidene malen riep zij den naam van den Japanner, dien zij werkelijk hartstochtelijk schijnt bemind te hebbeu. Vele verschijnselen die zich bij haar voordeden, toonden maar al te duidelijk aan, dal haar ziele- leven eenigszins geschokt was. Uren lang zat zij te turen op iets onbestemds en aan hetgeen er om haar heen gebeurde, wijdde zij niet de minste aandacht. Bracht men haar den moord door onder- vragen weder in't geheugen, dan verviel zij dikwijls iu de grootste droefheid, waardoor alien die tegen woordig waren, ten zeerste geroerd werden. werd gevonden. Wel vertelde een matroos die in het hospitaal te Bombay zwaar gekwetst uederlag, tengevolge van een vechtpartij, en die van de oproeping hoorde, dat hij met de Zeemeeuw te Diego Juarez was binnengeloopen maar het scheepsjournaal vergelijkende, bleek het, dat niet de Zeemeeuw, kapitein Rame, maar de Neptunes, kapitein Peirera, op den aangegeven dag daar was binnen geloopen en toen men den matroos nader in verhoor wilde nemen was hij dood; hij was zijn papieren kwijtgeraakt en men hield hetgeen hij gezegd had voor een mededeeling in ijlende koorts gedaan, ook van den kapitein Rame werd niets meer vernomen. Zijn dochter was uit Barcelona verdwenen zorgvuldige nasporingen, daar in het werk gestcld, gaven geen ander resultaat, dan dat het meisje over Lissabon naar New-York was ver- trokken daar raakte men het spoor bijster. Toen er een half jaar was verloopen, kwam men tot de couclusie, dat de Zeemeeuw met man en muis vergaan was. De maatschappij weigerde het geld uit te be- talen. Wash procedeerde, dat kostte geld, zijn middelen raakten uitgeput en hij was verplicht weder naar een betrekking als bediende op een handelskantoor om te zien. Zijn ougelukkig lot was algemeen bekend ge worden en men waardeerde hem als een ontwikkeld, fatsoenlijk man; zijn voorkomen was hupsch en wekte vertrouwen en het groote huis in tabak van TER \EI ZIVS HIE 101 RAM 6)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1