Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2120. Woensdag 9 September 1885. 25e Jaargang. KEll M IS AAffiAOJSDIGIKG. wegen en voetpaden Binnenland EEN OFFER. kunstwerken. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit bind verschijnt l)in»das> cn Vrljjdagavoud bij dcu ultgever P. JL A M l> t S A M P E te Ter Ncuzen. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN maken bekend, dat de aldaar zal aanvangen Mann dag, 21, en eindigen Zaterdag, 26 September a. s., en dat bepaaldeiijk geene vergunning zal worden verleend om ua Zaterdag nog voorstellingen in tenten enz. te geven of met open kramen te verkoopen, zullende alle tenten, kramen enz., zonder onderscheid, ten spoedigste moeten worden weggeruimd. Ter Neuzen, 1 September 1885. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL brengen ter kennis der belanghebbenden, dat, te beginnen op 24 September aanstaande, van wege de Gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de met de Axel, den 9 September 1885. F. OOSTER, Burgemeester. J. v. D. SCHOONAKKER, Secretaris. lr*olitiel£ Overziclit. Bij de tegenwoordig in Spanje heerschende stem ming was het niei te verwonderen, dat het volk in woede opbruischte, toen het bekend was geworden, dat op de Carolineneilanden de Duitsche vlag, ten aanschouwe van drie Spaansche oorlogschepeu was geheschen. Die schepen lagen daar, om bezit van het voornaamste eiland te nemen, toen een Duitsch schip verscheen, een boot uitzette en formeel bezit nam van het eiland. De Spaansche regeeriug heeft de officieren der drie schepen ontslageneen vertoon van energie, dat de jammerlijkste zwakheid verraadt en alleen verklaarbaar is uit angst voor de volksdemonstratien. Van die officieren treft toch alleen den commandant de verantwoordelijkheid en ook dit is nog twijfel- achtig, iudien het waar is, wat wordt gemeld, dat de regeering had verzuimd, hem instruction te geven. Maar de regeering is nog verder gegaan. Zij heeft aan haren gezant te Berliju last gegeven zij laat ten minste dit bericht verspreiden zich tot vertrekken gereed te maken en de diplo- matieke betrekkingen af te breken. Te Madrid is de woning van den Duitschen gezant door het gepeupel aangerand. Het wapen- bord werd afgerukt, beschimpt en verbrand. De gezant, die te la Granja was is dadelijk naar de hoofdstad teruggekeerd, door een militair eskorte beschermd. Toch is de Duitsche regeering nog altijd gezind den Koning van Spanje de hand boven het hoofd te houden. De NorJd. Allg. Ztg. herinuert, dat zelfs in Pruisen, waar toch een sterke regeering is, nog niet lang geledeu volksoploopen met brand- stichting en plundering zijn voorgekotnen. Het regeeringsorgaan vermaant tot bedaardheid en wijt het gebeurde volstrekt niet aan de Spaansche regeering, maar aan hare vijanden en andere Duit sche bladen, die Bismarck naar de oogen zien, liebben reeds van opruiing door Frauschen gesproken. Wat doet Wolff te Konstantinopel? Compli- menten maken. H. M. de Keizerin van Indie is zelfs zoo beleefd geweest hare correspondentie in het Turksch te laten vertaleu om den Grooten Heer, den Emir al Omra, te vleien. Wat een hoflijkheid. ,/Aap wat heb je raooie jongen Het ongeluk echter wilde, dat de Sultan on- aangenaam was getroffen door de zinsnede, waarin de Koningin hare hoop uitdrukt dat zij met mede- werkiug van Zijne Keizerlijke Majesteit in staat zal worden gesteld aan de bestaande Egyptische ver- wikkelingen een einde te maken en een toestand in het leven te roepen, evenzeer bevordelijk aan de rechten des Sultans en het welzijn van het Egyp tische volk, als aan de belangen van Engeland en alle overige mogendheden. De Sultan meende, dat het niet aanging, wanneer eene vreemde mogendheid hem, den Souverein van Egypte, den eisch stelde, in zijn eigen land, met medewerking van Engeland, orde te scheppen. De Engelsche regeering haastte zich te verklaren, dat de bewuste zinsnede minder juist was vertaald; zij gaf eene verbeterde lezing, waarin eenige woorden van het orgineel werden geschrapt. Het incident was hiermede geeindigd, zoodat de audientie den 29 Augustus kon doorgaande Sultan verklaarde zich in zijn antwoord zeer tevreden over de betoonde welwillendheidhij verzekerde groot gewicht te hechten aan een bondgenootschap met de Ko ningin, te meer, nu hem uit de boodschap was gebleken, dat Hare Majesteit zijne rechten als Souverein van Egypte volkomeu eerbiedigde. Des Sultans bedenkiugen tegen de cooperatie zijn veel beteekenende vingerwijzingen. Lord Salis bury's doel is, Egypte naar zijne inzichten te regeeren, onder den dekmantel van het formeele van den Sultan. De Porte daarentegen wil van Engeland's hulp gebruik maken, om Egypte onder haar souverein gezag terug te brengen. Er behoort meer dan diplomatieke haudigheid toe, om beider zoozeer uiteenloopende belangen te ver PBUILLETON. 4) Vrij liuar het Duitscli. De kok, want deze was het die tevens voor oppasser fungeerde, kwam terug met de boodschap dat mijnheer niet in zijn kooi was en het bed niet beslapen was geweest, De kapitein, die dien ochtend zeer hoi uit zijn oogen keek, juist alsof hij den nacht slapeloos had doorgebracht, stond op en gaf bevel den patroon te gaan zoeken. Met uitzondering der wacht verspreidde zich nu de equipage naar alle kanten in het schip en ten slotte kwam iedereen terug met het bericht dat er geen spoor van den eigenaar te ontdekken was. De timmerman had echter bevonden dat een der groote, oude, kurken redingsgordels, die den naam van het schip droegen en aan weerszijden van den boegspriet bingen, verdwenen was en het touw, waaraan hij gehangen had, losgerukt was. De lieden snelden naar de aangewezen plek toe en de kapitein volgde, nog valer en bleeker dan te voren, nam het losgerukte touw in de hand, bezag het en liet het toen vallen. Hij verzamelde de equipage om zich heen. ,/Kan iemand uwer," vroeg hij, ,/iets zeggen van het verblijf of het lot van den heer Wash, den patroon van het schip?, Heeft iemand uwer iets van hem gehoord of gezien, of weet hij iets dat ophelderen kan hoe die reddingsboei van den boeg verdwenen is?" De kapitein vroeg dit met luide en kalme stem, terwijl zijn doukere oogen ieder in den kring op zijn beurt vast aankeken en slechts toen het den stuurman gold een onmerkbaar oogenblik eenige angstige spanning verriedden. De vraag werd met algemeen stilzwijgen be antwoord. ,/Dau ben ik gerechtigd aan te nemen, dat de eigenaar van het vaartuig gisteren avond of dezen nacht op zijn zetel bij den boegspriet in slaap is gevallen en over boord gestort en dat hij in zijn val een gordel gegrepen heeft en daarmede in de zee is verdwenen Weet iemand uwer een andere oplossing?" Weder zwegen alien. ,/Dan mag nu volgens de wet het schip zijn koers niet verder vervolgen, is uw aller contract verbroken en ben ik verplicht om naar de naast- bijgelegen haven te varen en het schip daar aan de bevoegde autoriteit over te geven, ter beschikking van den eigenaar, als die zich weder vertoont, ol: anders van zijn wettige erven. Uw gage wordt u voor de geheele reis uitbetaald de naaste haven is Diego Juarez op Madagascar. Wij zetten dus koers naar het zuiden, stuurman, en gijlieden gaat weder aan uw werk, mannen!" Ernstig en zwijgend verwijderden zich de matrozen zoenen. Ongetwijfeld zullen te Constantinopel wederom tal van hoffelijkheden worden gezegd, maar de Sultan heeft volkomen gelijk, wanneer lij protesteert tegen uitdrukkingen als cooperatie en dergelijke. Men dient evenwel in het oog te louden, dat van een serieus verzet des Sultans tegen Eugeland's Egyptische politiek alleen dan sprake kan zijn, wanneer hij gesteund wordt door de centraal—Europeesche mogendhedendeze echter zullen in de tegenwoordige omstandigheden er niet van uitgaan om den Sultan te gebruiken als een masker, waarachter zij Engeland naar hartelust rang kunnen maken. Over de onthullingen van de Pall Mai spreken we liefst niet, een blad als het orize, dat in handen van allerlei geslacht komt, is daarvoor ongeschiktwij laten dit over aan menschen, die in dien modderpoel dubbeltjes willen zoeken. Alleen zij gemeld, dat processen aan de orde komen en daarmee ook „meer licht." Dat er overdreven wordt is even zeker als dat er erger- lijke feiten bestaan en daarom „meer licht," vdor het oordeel. Bismarck houdt een oogje op 't volkje aan de Vogesen. Thans is de uitgave van een der oudste bladen van Metz, de „Courir de la Moselle," ge- staakt uit kracht van een rechterlijk vonnis. Groote sensatie heerscht er onder de Fransche Duitschers. Uit Middelburg wordt gemeld: Eenige dagen geleden, in het begin der vorige week, werd een der grootste spiegelruiten, die in onze stad gevonden worden, die van een confectie- magazijn in de Langedelft, door een of ander baldadig persoon met een steen stuk gegooid en Zaterdagnacht, werd een tweede groote winkelruit bij een banketbakker in dezelfde straat ingeworpen Men kan niet gissen wat de aanleiding is, daar de beide winkeliers personen zijn die niemand eenigszins ergenis geven. In het Hbl. vindeu wij melding gemaakt van eene opmerkelijke aanhaling, die deze week te Amsterdam is geschied aan boord van het stoomscliip Julia (Noord-Duitsch), behoorende tot de lijn HamburgAmsterdamAntwerpenTriest. Deze boot heeft als andere geregeld varende booten bizondere vergunning om bij binnenkomst te IJmui- den in te klaren de goederen voor Amsterdam bestemd ten invoer, en de overige lading tot recht- streekschen doorvoer. Ditmaal was voor de goederen ten invoer be- hoorlijk ingeklaard, doch er was geen opgaaf gedaan van de goederen, bestaande uit 192 vaten spiritus, elk van p. m. 600 liter ad 85 a 90 pCt. sterkte ieder naar zijn post; de stuurman liet het rad weuden, knarsend gehoorzaamde het roer, de zeilen slingerden, de boeg van het schip wendde zich om en de Zeemeeuw vloog vlug voor de wind zuidwaarts Na weinige dagen bereikte men de eenzame kleine haven, het schip liep binnen en de kapitein begaf zich snel naar het havenbestuur en sprak daar geruimen tijd vertrouwelijk met een der ambtenaars, dien hij scheen te kennen. De equi page werd afbetaald en vond reeds den volgenden dag door bemiddeling van den haven-inspecteur een nieuw Engelsch schip, een koopvaardijschip dat naar Bombay bestemd was, onderweg averij had gekregen, hier binnen gekomen was om te kalifateren en zijn equipage toen had afgedankt. Het wachtte nu echter op „volk" en was blijde zoo geholpen te zijn. De kapitein was dus den volgenden morgen alleen met zijn schip in de haven Op den avond van dienzelfden dag was kapitein Don Rame druk bezig en liet hij een oud bronzen beeld ,/de Neptuuus" aan den galjoenbalken bevestigen den volgenden ochtend prijkte op den boeg en den spiegel met groote witte letters den naam Neptuuus," de kapitein had nieuwe scheepspapieren, die op naam van den „Neptunus luidden en een week later was de Zeemeeuw thans Neptunus met negen, uitsluitend Spaansche zeelieden beraand en verliet het schip de haven Diego Juarez en zette koers naar Java. Het voer Die aanzienlijke partij was dus feitelijk zonder eenige aangifte ingevoerd, waarvan proces-verbaal werd opgemaakt. Ingeval hier werkelijk een pogiug tot smokkelen bedoeld was, zou de boete niet minder hebben bedragen dan ongeveer f 1,115,000, (de tienvoudige accijns), terwijl tevens het stoomschip verbeurd verklaard zou worden. Het is echter te betwijfelen of deze bekeuring wel zoo'n vaart nemen zal, daar hier aan geen twade trouw te denken valt. Intusschen hebben de betrokken cargadoors tot ontslag van schip en goederen een zeer aanzienlijken borgtocht moeten stellen. Het gerechtshof te's Hage veroordeelde Zater dag den brievengaarder te Westdorpe, wegens ver- duistering van gelden, tot 183 dagen celstraf. Ten slotte werd het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij 45 dagen celstraf waren opge- legd aan P. D. L. L. te Groede, wegens verwon- ding met een pennemes van den neus van W., revestigd, evenals het vonnis dierzelfde rechtbank waarbij 15 dagen celstraf waren opgelegd aan TV. A. R. te Hansweert, wegens moedwillige mis- liandeling. Men meldt uit Vlissingen aan De Amst. De chef-loods le klasse bij het Belgisch loods- wezen te Antwerpen, Yan G., stond verleden week tot tweemaleu toe bloot aan een moordaanslag. Deze amhtenaar, om zijn gestrenge en, naar beweerd wordt, bijna despotieke handelingen bij zijn onder- hebbend loodspersoneel gevreesd en gehaat, had door een onrechtvaardige daad de woede en veront- waardiging van een der loodsen, een gehuwd en overigens oppassend man, zoodanig opgewekt, dat deze, zich zelf niet meer meester, een schot uit een revolver op hem loste. De kogel miste, maar trof ongelukkig een ander persoon in het been. Des namiddags van dienzelfden dag werd genoemde Van G. op het kantoor door een anderen loods in de keel gegrepen en zou zeker geworgd zijn, ware de chef-loods 2e kl. niet in tijds toegeschoten om hem te ontzetten. Op Maandag 21 Sept. zal de zaak tegen Yan Ommeren, door de rechtbank te Amsterdam tot een jaar celstraf veroordeeld wegens het aan- plakken van de bekende opruiende biljetten in hooger beroep voor het gerechtshof aldaar be- handeld worden. Voor ditzelfde hof zal op Woensdag 16 Sept. verschijnen G. T. Jurriens, door het ge rechtshof te Arnhem tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens moedwillige doodslag en in cassatie naar het hof te Amsterdam verwezen. Uit Amsterdam meldt men Eenige honderden personen trokken Zaterdag- ochtend half 11 van het W aterlooplein in geregelde orde naar het Stadhuis, met. den heer Fortuin en venters met het socialistisch weekblaadje aan het door de eilanden-zee heen, liet de Filippijnen aan bakboordzijde en laudde eindelijk in de haven van Yeddo als „Neptunus, kapitein Peirera, van Madagascar, met buiteulandsche goederen." Binnen acht dagen was de lading goed verkocht, de kapitein zeilde naar Manilla, kreeg een oogziekte, bood de Neptunus daar te koop aan en vond weldra een kooper in een Russisch kapitein, wiens eigen schip verbrand was en die nu met het flinke, snel zeilende vaartuig naar St. Petersburg terugkeerde. Wij moeten ons thans in deze overigens vol komen ware geschiedenis eenigen tijd terug ver- plaatsen en ons naar den ongelukkigen jongeling begeven, die door den kapitein van het schip geworpen was. Het was natuurlijk, dat hij in zijn val naar den bijna onder zijn bereik hangenden reddiugsgordel greep, het was een verwonderlijk toeval dat hij hem vatten kon, door den schok brak het, waarschijnlijk door het zeewater en de zon gedurende de vaart onsterk geworden touw en Wash zonk, krainpachtig den gordel vastkleminend, in het koele water, de kiel stiet hem tegen het hoofd, doch de doodsangst deed hem het be- wustziju behouden, het door het snel zeilende vaartuig opgewoelde schuim bedolf hem geheel en al en belette hem te schreeuwenin de breede, diepe groef, die het schip in den Gceaan sneed, verdween hij met zijn ring en toen hij na eenige TEH \EIZE\SCHE fOlRWT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1