Telegrafische berichten. Landbouvvberichten. (iemengde berichten. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Bloeme, hoofd-agent van de ftiotorijen der genoemde rerceniging aan den Congo; de heer Janssens, vice— gouv van den Congostaat; de heer Destrain, diens secretaris; de heer Cuuelier, door den Kotting van Belgie aan den Congo als rechter aangesteld, drie officieren van het Belgisclie leger (de beer Jungers, De Macar en Le Marinel), door limine regeering belast met eene bizondere zending en eindelijk de Congonegers van de Antwerpscbe tentoonstelling, met hun geleider Massala. Massala heeft, naar de N. R. Ct. opmerkt, zijne Koninklijke waardiglieid te Antwerpen acbtergelaten. Aan den Congo doet liij dienst als tolk en wordt liij oin zijne scherpzinnigbeid geroemd, maar dat hij eeu der Congovorsten zou wezen, is iets, dat te Antwerpen schijut uitgedacbt te zijn, old de belangstelling van bet publiek te verlioogen. Hij is aan den Congo hoofd, hier te lande zou men zeggen burgemeester van een gehueht, dat uit dertig of veertig buizeu bestant. Dat zal vermoede- lijk de aanleiding zijn geweest van zijne tijdelijke verheffing tot Koning te Antwerpen. TER NEIJ/jEN, l September 1885. Gisteren wapperden albier van de openbare en vele particuliere gebouwen de nationale kleuren, om bet veelbelovend Koningskind, H. K. II. Bruises Wilhelmina, met dezen dag geluk te wenschen. Des voormiddags waren reeds vele schutters uit deze en omliggende gemeenten en uit Belgie op het terrein aan het station aanwezig, om elkander in kraeht en vaardigheid den loef at te steken. Des namiddags werd de schieting, zooals de bewoners aan deze zijde der Schelde bet noeinen, opgeluisterd door bet muziekgezelschap Apollo, dat voor de schut ters en de talrijke opgekomeu meuigte eeuige stukken uitvoerde. De hoogvogel werd gesclioten door den beer Colas, te St. Nicolaas, een der zijvogels door den heer II. Ysebaert, te Koewacht. Op den hoogvogel stood 80, op de zijvogels 40 frs. Nadat een der deeluemers aan dit gepast volks- vermaak den beer Sturm, voorzitter van Apollo, dank gezegd had voor zijne medewerking in dezen, vertrokken de meeste schutters met den trein van 6,05 uur. Des avonds gaf het genoemde gezelschap een concert op de kiosk van het marktplein; het ge- heele feest eindigde met het afsteken van een vuurwerk. Verleden Zaterdag kwamen alhier per specialen trein de heeren E. Sadoine, administrateur en direc- teur van de „Societe Cocherill" te Seraing, Edgar Sadoine, ingeoienr en chef van dienst van dezelfde societe, te Antwerpen, Chroockewit, een van de dirocteuren der Koninklijke Stoomboot-Maatschappij, te Amsterdam, alsinede de jiresident en de vice-presi dent van den raad van beheer der spoorweg-maat- schappij Meelieleu—Ter Neuzen, vergezeld van vele chefs van dienst, ten einde de kaaien en de daarop geplaatste stooin- en handkranen, alsook onze haven te bezichtigen. Genoemde heeren hebben hunne tevredenheid over 't een en ander, alsmede de wijze van werken bij lossen en laden te kennen gegeven. Bepaalde plannen van de bezoekers kunnen wij niet mededeelen, toch kunnen wij voorspellen, dat dit bezoek gunstige gevolgen voor onze haven liebben zal. Na eene verversching genomen te hebben in het /Hotel Rotterdam" zijn de heeren per specialen trein te 3,25 vertrokken. Verleden Zaterdag waren vele Ter Neuzenaren in spanning. Eu geen wonder, er was brand teAmsterdam! Aan vier hoeken stond de stad in lichte laaieIn brand gestoken door de socialistenilet gerucht was zoo verspreid, dat iedereen het wist. Verscheidenen kwamen ons vragen om inlichtii gen, enkelen die familie of kennissen in de hoofdstad hadden, uit belang stelling, anderen uit nieuwsgierigheid. Des avonds 11 was bet zeker waar, en een gewaagd stuk ieinand tegen te sprekeu. Zelfs wist men te zeggen, dat de burgemeester een telegram ontvangen had, en toen wij er bijvoegdeu zeker om onze brandweer te requireeren, was de zegsman zeer gcergerd. Zondagoclitend durfden velen nog staande bouden, dat het vierhoekige Amsterdam in asch lei. 44 ij kuuntil thans alle geinoederen gerust stellen; maar vragen met velen, wie is de man die zoo aardig was, om zoovele goedige Ter Neuzenareu bij den neus te nemen. Zondagavond, omstreeks 9 ure, werd van de Engelscbe stoomboot Lobelia, van Londen naar heden in ellende en nrmoede moeten ondergaan? dat zou vreeselijk, ja duivelachtig wezen. Neen riep de kapitein uit, „dat kan niet zijn!" En bij knarste hoorbaar op zijn tanden. //Neeu en duizend- niaal neen!" Ilet roer kraakte, met moeite be- dwong de ontroerde man zijn gemoedsbeweging eu zag om zich hecn. De stuurman bad zijn laatste woorden geboord. #'t Is bier in orde, kapiteinriep hij hem toe, *de koers is zuid-zuid—west, ik hub het goed na- gezien anders koinen wij te dicht bij de Maledi- vische eilanden." De kapitein haalde eenige malen snel adem, wiscbte zicii het zweet van het voorhnofd en ging naar het kompashij hield zich alsof hij eeu waar- neming deed, tilde de lamp op en bij den scliijn daarvan zag zijn gelaat doodsLltek. Hij kuikte den stuurman toe en verdween daarop in zijn kujuit. (Wordt vervolgd.) Gent bestemd, op do hoogte van Borssele, bij de roode boei, noodseinen opgemerkt van eene opva- rende stoomboot. Daarbij gekoinen bleek deze te zijn de Engelscbe stoomboot Wakefield, kapt. Tienney, van Grimsby naar Antwerpen bestemd, met stuk- goederen en passagiers, aan welks boord brand was ontstaan in bet voorruim. Op verzoek van kapt. Tienney werden dadelijk de passagiers en kunne bagage, zoomede de noederen van de equipage enz. overgebracbt op de Lobelia, die toen de Wakefield mede sleepte tot in het Pas van Ter Neuzen en aldaar bij de witte boei op de plaat zette, waar alstoen het ruim, waarin de brand was ontstaan, vol water werd gepompt, en de boot later wederoni van de plaat af eu iu vlot water ten anker kwam. Des naohts kwam de Lobelia hier in de haven, waar de passagiers, met nog eenige vrouwen en kiuderen van het scheepsvolk, samen 48 in getal, benevens de goederen werden ontscheept, en, na hier vernacht te hebben, Maandagmorgen per spoor de reis naar Antwerpen vervolgden. Meest alle brandbare goederen in bet voorruim zijn door het vuur vernield of door bet water bedorveri. Maandag middag werd de Wakefield, nog altijd vol water, door de Belgische sleepboot President Kiudt naar Antwerpen opgesleept. Jl. Zondag heeft bet muziekgezelschap Apollo albier een uitstapje geinaakt naar Antwerpen en aldaar eenige stukken uitgevoerd. De vereeuiging ontving ter plaatse eene scboone inedailie. Aan den pleziertoclit per stoomboot van bier op 4'lissingen en Middelburg, op jl. Zondag, namen ongeveer 90 heeren en datnes deel; uitge- zonderd eeu heer van hier, waren alle medereizigers uit Belgie. De bekomen scbade aan de nieuwe tjalk van schipper L Kauters door de aanvaring der provinciale stoomboot voor de haven albier, wanr- v.an in eenige binden een bericlit werd medegcdceld als zou de averij wel eeuige duizenden bedragen, zal ter uauwernood f 100 beloopen. Op heden is denieuwgebouwdeofOostschutsluis te Sas vau Gent voor de scbeepvaart opengesteld en zullen, voor bet varen door die sluis, de grootste geoorloofde afmetingen der schepen zijn lengte 110, breedte 11,50 en diepgang 5,85 M Clinge. Bij Koniuklijk besluit is benoemd met ingang van 15 September 1885, tot burgemeester albier, de heer P. Vercauteren. Axel. 1 September. In de heden gehouden vergadering vau den gemeenteraad zijn tot wet- bouders benoemd de heeren Leendert van Dixboorn en Dingeman Jacobus Oggel. Ziiiiillsliig'. De Augustus-collecte in deze ge- meente heeft bedragen de soin van f 274,85 en wel 264,85 als Unie-collecte en f 10 met aan- gegeven bestemrning. Verleden jaar ging de collecte uit van de //Ver- eeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs" alhierthaus ecliter vau bet onlangs georganiseerd Locaal-comiie der Unie //Eene school met den Bijbel" in deze gemeente. Even als het vorige jaar komen natuurlijk de gelden, behoudens eene gift aan de Unie, ten bate der Christelijke school alhier. Behalve bovengenoemde gelden verdient nog bizondere vermelding eene gift van f 10, welke verleden Zondag iu bet kerkezakje der Christ. Ger. gemeente afgezonderd en in een papier gewik- keld was, waarop het volgende vermeld stond //Gift voor de school met den Bijbel. Ik hoorde onlangs nog iemand zeggen alle dingen hebben een inziclit, zei de man, en hij keek in zijne slaap- muts. Maar dat is hier het geval niet. Ik geef het met een blijmoedig hart." Bij de aanbesleding van de straaiverlichting in deze gemeente op jl. Vrijdag, den 28 Aug., werden ingeleverd 3 inschrijvingsbiljetten, waarvan het minste, ten bedrage van ''/mo cent per vlam en per uur, dat van Cornells Stoffels was, wien ook bet vorige jaar, als laagste insclirijver, genoemd werk ten deel viel. Onder deze aanbesteding is begrepen het op geregelde tijden aansteken der gaspitten, het leveren vau petroleum eu katoen, het vervangen van ge- broken oliebollen, lampglazen en branders door nieuwe, alsmede het plaatsen, schoonbouden en opbergen der lantaarns. Sluis, 31 Augustus. De heer J. II. Wiersina, predikant te Bensehop, heeft voor de beroeping naar de Hervornide gemeente alhier bedaukt eu een beroep naar Rede aangenouien. 's Graven huge, 1 September De acte van beschuldiging tegen Jeanne Marie Lorette is ver- scheuen. Zij wordt beschuldigd van moedwilligen doodslag met voorbedachten rade en geleider lage. Zij was reeds op l/jirigen leeftijd moeder en maakte in 1884 kennis met den heer Sakurada, die haar meebracht naar Nederland als zijne maitresse en leerineesteres in het Frausch. In den nanvang van 1885 ontstond er verkoeling en deze eindigde met eene scheuring, na betaling eener som van 3000 francs. Toen Sakurada haar wilde ontvlnchten, spoorde zij hem na, sprak van zwangerschnp en dreigde met zelfmoord. De gcdachte om ook Sakurada te dooden rijpte in haar na het bericht, dat bij haar vulsella tekgrau.nien ter misleiding liad gczouden en dat de politie haar ontboden had. Na het volbrengen der daad had zij berouw. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen 70 ceutimen tot fr. 0,98; stieren, koeien en runderen 65 tot 85 centimen; afslag 2 ceuti men alles berekeud per kilo levend gewicht. Kalveren onverauderd 65 centimen tot fr. 1,10; vette varkens fr. 0,89 tot fr. 0,97. Voor vlas werd per 3 kilo besteed: te Aalst fr. 3,70 tot fr. 4,70 Waregem fr. 3,00 tot fr. 3,45 Thielt fr. 4,09; Deiuze fr. 3,00 tot fr. 4,25 en te Brugge fr. 4,41. Op de eergistermorgen van Queenboro te Vlis- singen aangekomen inailboot Prinses Elizabeth is een passagier, een heer uit Amsterdam, op de reede van Vlissingen door een beroerte getrott'en en plotse- ling dood gebleven. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat deu 20 October e. k. weder pupillen op de pupillen- school te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Iu Juli zijn, volgens //Veritas," verongelukt 49 zeil- en 8 sloomscliepen, waaronder ecu Ned zeil- scbip. Te Oud—Beierlaud viel eergisteravond ten buize van M. Meioster de, petroleumlamp omver; het brandeude vocht drenkte de kleeren der vrouw, zoodat zij spoedig in lichte laaie stond, en ofsc'noon spoedig liulp bij de hand was, kreeg de vrouw zulke zware brandwonden dat men voor bet bedioud van haar leven vreest. Men schrijft uit VVouw: Oude-r deze gemeente leeft een paar dat reeds zijn 63jarige bruilo:t vierde. Naar men verneemt, is tegen den hulpouderwijzer J. W. te Eibergen pioces-verbaal opgeinaakt wegens het mishandelen van een jongen. De heer L'i ste is Zondag, wegens den It-lien wind, te Middedburg niet opgestegen, maar lioopt dit a. s. Donderdag te duen. Te Gent is de burgerwacbt Mutton voor den krijgsraad gedaagd, beschuldigd van bij de naamsafroeping tegen woordig, in plaats van present, te hebben geroepen In bet dorp Oostzaan moest dezer dagen een behoeftig marskr.imer eene som van 38 voor boete en registratiekosten betalen, zonder ecliter ill de mogelijklieid te zijn dat bedrag bijeen te garen. Een deurwaarder uit Zaandam moest overkomen om den man in gijzeling te brengen. De ongelukkige werd door zijne vrouw en kinderen naar de stoomboot gebracht en men stond reeds op bet punt om naar Amsterdam te vertrekken, toen de deurwaarder, de heer Van D., op de vraag van eenige belangstellenden, het denkbeeld uitte oin eeu collecte voor den zvvaarbeproefden dorpsgenoot te bouden. Dit voorstel werd goed opgenomen, en binnen weinige oogenblikken was de vereischte som meer dan bijeen, zoodat E. niet uaar de gijzelinif behoelde te gaan en zelfs nog iets overhield boven- dien 1 Ilet merkwaardigste van het geval was zeker, dat de deurwaarder zelf de eerste was, die een bijdrage gaf en daardoor de anderen tot navolgiug opwekte. Als een bizonderheid wordt geme'd, dat zich in den tuin der villa //Zorgwijk" van den beer T. M. van Gulpen, op het Zandpad, een nest bevindt van een stekelvarken met zes jongen, alle levend en gezond. Vail tijd tot tijd miste genoemde heer Van Gulpen eieren uit zijn kippehok, waar van anderen werden verdactit, doch bij het ver- plaatseu van het hok, werd het nest iu den grond onder het bok gevonden. Moeder eu jongen worden tbans goed verpleegd. Een te Amsterdam in garnizoen liggende milicien moest onlangs schijfschieten, maar was doodbenauwd en durfde den haan niet overhnlen. Een officier links, eeu sergeant rechts en een korporaal spoorden hem aan en bevalen bein steeds dreigender, met kraclit vau knoopen, in omgekeerde evenredigbeid tot hunne rangen staande, dat hij zou scbielen. De ongelukkige jongen, onhandig met bet geweer, riep jamtnerend: „\Vaarom tnoet, ik dan toch schieten, er is niemand die mij kwaad heeft gedaan en ik wil niemand verinoorden." Hij bleef balstarrig weigeren. Bij zijn terugkomst in de kazcrne kuierde liij onmiddellijk de provoost in en zal daarna wel tot minder liutnane begrippeu komeu tegenover de weerlooze sell ij f. De Carolinen-archipel, waarover Duitscbland en Spanje aan 't twisten zijn, kunnen feitclijk besebouwd worden als een tentoonstelling van de versehillende regeeringsvornien Gouop of Yap en Kusaie, twee van de grootste eilanden der groep zijn Koninkrijken. l)e hoofdstad van Yap bezit een goed geplaveide strant, en op het eiland zijn niet minder dan 67 dorpen, waarvan elk een half- onafhankelijke gemeente vormt. Ongelukkig echter neeint er de bevolking snel af, door de teering, die er vele slachtoffers inaakt. Kusaie is een minder verliehte monarcbiemaar bet eiland is vrij van teering en het heeft talrijke reusachtige ruinon, die op Yap haars gelijken niet vin.len. Ponapd, een derde eiland, is een oliaarchie, be- stuurd door vijf Prinsen- Evenals op Kusaie ziet men er belangrijke vdor-liistorische bouvvvallcn, en dertig jareu geleden telde iict een bevolking vau 15000 zielen. Tbans, tengevolge der verwoestingeu door de pokken aangericbt, is de bevolking tot 2000 verminderd. Andere eilanden der Carolinengroep hebben den republikeiuschen regeeringsvorra of stun onder een vorst, die door het volk wordt gekozenterwijl nog andere eilanden bondgenootschappen van kleine vorstendominen uitmakendoch over het geheel geuotnen, is geen enkel zoo voorspoedig als het oligarchische Ponape. Te 4\'eenen is men sedert geruimen tijd druk bezig met den bouw van een instelling, welke op groote schaal wordt ingericht en uitsluitend strekken zal tot bevordering van de luchtscheepvaart. Daar zal de zaak theoretisch en practisch worden beoefend. T Is geen onderneming, uitgaande van bet Ministerie van Oorlog, zooals die te Moudon bij Parijs, waar de beide kapiteins Renard en Krebs met de leiding zijn belast, maar zij zal geheel op particuliere krachten steunen. Men zal trachten de zaak teveus rentegevend te mnken door bet. imichtcn van een zoogenaainden ballon captif en bet doen van vrije opstijgingen op yezette tijden. De laatstbedoelde zullen zooveel doeidijk moeten strekken tot hot verrichten van waarnemingen van verscbillenden aard, ter uit- breiding onzer kennis van den luchtoceaan, welke onze aarde omringd. In een hospitaal te Greenwich, zegt de Wiener Allg. Zeitstierf eenige dagen geleden in den ouderdoin vau vijf en dertig jareu, miss Annie Parker. Zij was de dochter van een bankier, indertijd van betooverende schoonheid en ongeveer zesticn jaren geleden dongeu vele ji.ngelieden om haar hand. Ongelukkiger wijze gaf miss Parker zich aan bet misbruik van sterken drank over; haar vader stierf van verdriet en het meisje werd onder curnteele gesteld, en in den loop der jareu meer dan vier houderd malen aan den openbaren weg in arrest genomen en naar de gevangenis gebracht. In de gevangenis gedroeg miss Parker zich steeds ■ds eene voomame dame, maar tcrnnuweruooJ was zij op vrije voeten of zij gaf zich weder aan haar treurigen liartstocht over. In den tijd lmrer triomfen had zij den bijnaam van //goudlokkige erfgeiuune," doordien zij zulk prachtig blond haar had. Gedurende haar laatste ziekte borduurde zij voor haren geneesheer eu voor den rechter Marsham fraaie en sinaakvolle voorstellingen, waarvoor zij heur haren gebruikte. Op den dag van haar overlijden schrecf zij een brief aan do Koningin, waarin zij zeide diep berouw over liaar sleet't besteed Even te liebben, zij ver- zocht Hare Majesteit dat men haar in eeu graf zouder opschritt zou begraven. De bewoners van de streken in den omtrek van Paimboeuf, in Loire Inferieure, zijn in groote ontsteltenis. Verleden week is uit eene londreizende menagerie de leeuw Sultan ontsnapt, en, niettegeu- staande alle pogingeu door de eigenaars er van aangewend om hem op te vaugen, uog niet terug- gevonden. Het bericht der ontsnapping heeft eene paniek doen ontstaan; de bewoners der streek hebben zicbzelven vrijwillig den staat van beleg opgelegd, hunne huizen gebarricadeerd en vau elk verkeer met de buitenwereld afgezien. Middelerwijl is Sultan door Saint-Brevain l'Ocean gekomen; zijn tocht door dat oord is gekemnerkt door het verdwijiien van een ezel; op het strand der zee werden indrukken van leeuweupooteu waargenomen. Een 20tal mannen zijn naar alle windstrekeu getrokken ten einde het venlweneu dier op te zoeken. Uit Athene wordt gemeld: De twee dames, die onlangs uit haar woning in het statlje Mezzovo zijn opgelicht door een bende roovers uit de Turksche proviucie Epirus, zijn door de bandieten ongedeerd teruggebraeht nadat het rautsosn van 89 10 frs. aan lieu was uitbetaald. De gevangenen waren door de roovers uitstekend en zeer galant behandeld. De vastliggende ballon van de Antwerpscbe tentoonstelling, genaaind P Etoile, gezagvoerder Toulet, is in den nacht van Woensdag op Don- derilag voor goed opgestegen en g„barsten terug- gekomen. De ballon bestond uit twee deelen. Het bovenste, van zware dubbele zijde, was met gas gevuldin het onderste deel, van een lichlere stof, bevond zich enkel lucht. Den vorigen dag was de ballou nog ineerinalen met succes omlioog gestcgen, maar des avonds waren een paar aukertouvven gesprongen en toen de wind toeuam, hadden de overigeu zooveel meer te lijden Daarbij kwam in dan naad, die de twee deelen zamenliield, een bar-t, waardoor de lucht ultstrooinde en bet gas zoodanig de overhand kreeg, dat het met gas gevulJe deel /ich losscheurde en acbtereenvolgens al de anker- touweu deed springen, waarna de ballon, met dui/.elingwekkende snelbeid oinboog steeg. Daar, in de lucht, barstte de Etoile met een sterken knal en daalde verfroinmeld als een reusachtige dvvijl uit den sterrcuhemel naast de tentoonstcllings— gebouwen neer. De naelitwachten van de tentoonstelling waren van deze vertoouing de bewoudereude ooggetuigen. Zitting van Vrijd.ig 28 Augustus. Voorzitter de heer J. A» van Boven. Aanwezig de heeren Jacs. de Feijter, Mr. Drou- kers, Joz. de Feijter, Hurte, Dees, Greuu, Moe» en Tazelaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2