Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2118. Woensdag 2 September 1885. 25* Jaargang. K E H M i S Aflossing geldleeningen EEN OF F E R. Binnenland GEMEENTE TER NEUZEN. F KUILLF/rON. 2) Vrij naar liet Duitscli. Nog een feit is er dat de aandacht der politieke wereld trekt. Het is de samenkomst van twee monarchen te Kremsier. Vorsten—bijeenkoinsten liebben in de laatste jaren eene groote beteekenis gekregen, dat is zoo, maar overschat worden ze stellig ook, zoowel door de offioieuse als de gouver- nementeele pers. Een groot aautal correspoiidenten zijn naar Kremsier gezonden, doch slechts een lOtal is toegelaten. Een hunner rneldt liet volgende De optocht der boerenbruiloft, bestaande uit 300 jonge meisjes in verscliillende laudsdrachten en 2000 boereu te paard, met muziek, was zeer traai; alleen de plasregeu bedierf veel van liet geuoegen. Eenige arrestat.en werden aan het station gedaan, te llulleiii werd een socialistisch leider gevaugen genomen. Men vreesde eene menigte Poolsche journalisten, er is echter geen enkele gekomen. De correspondent van Figaro, een der 10 toegelatenen, vertelt een paar bizonderheden. Graaf Taaffe, die Zoudagavond aangekomen was, had zijn koifer ver- loren. Deze was bij de bagage van eei.e der actrices, die te Kremsier eene voorstelling zoudeu geven, guraakt en naar liaar verblijf gebraclit. 's Avonds voor den plechtigen dag gaf baron Hoffman eene soiree ter eere der artisten en der pers; de soiree werd door al de reeds aanwezige Ministers en dignitarissen bijgewoond. De honneurs werden waar- geuoinen door de actrice Charlotte W'olter. Ge- dureude den optocht der boeren bleef de Keizer twee voile ureu in den regen staan. Een jour- TER YEIZEVSCHE f OIKWT Voor ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nedcrland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer /0,10. Grootere tetters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot bet plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nil bliid verschljnt Uinsdnr- cn Vrijdasaroiid bij den uitsevcr P. J. VASI D E 8 A N D E le Ter IVcazcn. BURGEMEESTEK en WETHOU- DERS van TER NEUZEN maken bekend, dat de aldaar zal aanvangen Uiv.induff, 21, en eindigen Zaterdag, 26 September a. s., en dat bepaaldelijk geene vergunning zal worden verleend om na Zaterdag nog voorstellingen in tenten enz. te geven of met open krameu te verkoopen, zullende alle tenten, krameu enz., zonder onderscheid, ten spoedigste inoeten worden weggeruimd. Ter Neuzen, 1 September 1885. J. A. VAN BOVEN, Bnrgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN maken bekend dat de nog niet uitgelote aandeelen der ten las'.e de.r gemeente loopeude geldleeningen zuileu worden afgelost, t. w. die der leeningen van 1868 en 1876 met 30 September en die der leaning van 1872 met 14 October aanstaande, of vroeger, ter verkiezing der belanghebbenden waartoe de houders de certificaten der aandee len tijdig ten kantore van den Gemeente-Ontvanger behooreu aan te bieden, - zullende na bovengenoemde tijdstippen in geeu geval ineer renten er van worden te goed gedaan. Ter Neuzen, 28 Augustus 1885. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. 1/7 BURGEMEESTER en WET1IOUDERS van SAS VAN GENT beriehlen, dat de Kermis dit jaar zal aanvangen op Zilfertblg den 12 September eu eindigen op" .11 mi in lag 21 September. Sas van Gent, den 27 Augustus 1885. Mr. L. STEVENS, Buriremeester. L. N. STUBB£, Secretaris. folitieli Overzicht. Naast de troebelen tusscben Spanje en Duitsch- land is de aandacht vooral gericht op de zaak »01ivier Pain," op wiens hoofd een prijs gezet was door lord Wolseby en die volgens vele Franscbe schrijvers vermoord is. De Repuohque Franpaise De trek van ontevredenheid en bit terheid op het gelaat van den kapitein werd sterker, terwijl men om Spanje been voer. Wash beinerkte het en het speet hem voor den bedrukten man. H ij denkt aan zijn dochter," sprak bij bij zichzelf. „Of het een nmoi meisje is en waar of ze wonen mag?... Ik zal zien of ik iets voor het kind doen kan als mijn zaken gunstig afloopen De kapitein bad, terwijl de jongeling aldaar peinsde, niet ver van hem af gestaan eu hem weder eens zeer nauwkeurig gadegeslagenhij staarde nu strak in de zee. Wash keerde zich om en zag den kapitein in zijn nabijheid. „Don Rame," sprak hij hem aan, »gij hebt een dochter?" Als van den bliksem getroffen, keerde de ka pitein zich om; zijn gelaat was plutseling arch- grauw geworden en hij staarde den jongen man met een bijna spookachtigen blik aan. De jeugdige eigenaar van bet schip zag met ver- bazing welke uitwerking zijn onschnUlige woorden haddcn. Wat kon er in ileze deelnemende vraag gelegen zijn, dat den man zoo verscltrikkelijk deed ontstellen, dat hij na, sprakeloos en als geheel verlamd, sidderend voor hem stond. doet mededeeling van een brief van een Engelsch soldaat van het lOe Royal Hussards, aan zijne fainilie te Parijs geschreven. De brief is van den 20n. De soldaat spreekt met weinig tevredenheid over den veldtocht en de hem toegekende beloo- ningen en vervolgt: „Ik merk, dat er veel gere- deneerd wordt over den dood van Olivier Pain. Welnu, ik was te Debbeh op bet oogenblik dat een Europeaan, dien men voor Olivier Pain kield, gearresteerd werd, en ik ben zeker, dat bij dcor onze generaals met groote beleefdbeid is ontvaugen in plaats van vermoord te worden. Nadat onze troepen waren begounen terug te trekken, is er 50 pond uitgeloofd voor wie hem in handen kreeg, maar het spreekt van zelf, dat men zijne papieren bedoelde en niet hem zelf. Onze manschippen liielden het er voor en dat was vrij natuur- lijk dat bij om eene zending kwam eii niet enkel een reiziger was." De Republique vraagt, nu toch weder erkend is, dat de belooniug uitge loofd werd, wat het resultaat daarvan geweest is, wie de Europeaan was, die destijds te Debbeh ge arresteerd is, en wat met hem gebeurd is nadat hij „met groote beleefdheid" ontvaugen was. De arrestatie van Graaf dc Do rides" houdt vele pennen in beweging. Hij wordt bescliuldigd Italie te verraden door alle geheitne miuisteriecle plannen te Parijs te openbaren. Wash herhaalde zijn vraag: Bank, onze makelaar heeft mij verteld, dat gij een dochter hebt," voegde hij er als tot verontschuldiging bij. „Ja, ik heb een docliter," bracht eindelijk de kapitein met moeite uit; hij keerde zich toeu plotseling om en begaf zich langzaam naar deu stuurinan waar hij den koers vergeleek. Wash schudde het hoofd. „Hij schijnt werkelijk op het punt van die dochter krankziunig te zijn, dat is ongelukkig! Maar als zeeman is hij flink en verstandig dat is voor mij de hoot'dzaak. Hij bestuurt het schip dat het een lust is, ik had green beteren kapitein kunnen tretfeneu Wash verdiepte zich opnieuw in zijn lectuur. Na dit korte gesprek met den scheepseigenaar werd de kapitein nog norscher in zijn oingang met den jongeling en hij vermeed hem blijkbaar opzet- telijk; hij scheen hem ook niet ineer in het geheiin waar te nemen, slechts nu en dan sloeg hij nog een blik op hein, die Wash zeker in deu hoogsten graad ontsteld zou hebben als liij er op had gelet, de kapitein zorgde echter wel dat dit niet het geval was. Er was ook niet veel tijd meer om aan b isehou- wingen verloren te laten gaan; de Zeemeeuw was in hi t Suez—kannal gekomen eu werd door een rookende en steunende sleepboot dwars door roodbruine zandbergen en voorbij talloozc bagger- machines in de Roode Zee gebraclit en kwain na eiudeloos laveeren, onder verzengende zon des daags nalist nam Graaf Taaffe onder zijne parapluie, de Minister zeide: „Dat is mij nog niet vaak gebeurd, dat ik door de pers in bescherming werd ge nomen." Te llullein waren tenten geplaatst met een allerpraehtigste receptiesalonde Czaar is er niet uitgestapt. Keizerin Elizabeth van Oosten- rijk bad ondragelijke kiespijn, hetgeen baar niet belette aan de pleehtigheid deel te nemen, en aan het station te Kremsier den Czaar af te wacbten. De Keizer van Oustenrijk, die te Hullein in den trein gekomen was, stapte te Kremsier het eerst uit en bood de Keizerin van Ruslaud de band tot het uitstnppen. De Keizerinnen onihclsden elkander; de Czaar kuste Keizerin Elizabeth de hand. De zonen van den Czaar volgden, daarna kwaiu zijn breeder Wladimir, met zijn vrouw Maria Paulowna, eene praehtige verschijning. De Keizerin van Rusland, in violet satijn, is fijn en elegant, maar scheen zeer klein van gestalte naast de Kei/erin van Oostenrijk, in bet zwart. Achter haar wandelde een reusachtig Circassier, schitterend gecostuineerd, die haren mantel droeg. De Keizer- lijke trein bestond uit vijftien wagons, waarvan vijf door de Keizeilijke fair.il ie werden gevuld. Deze vijf wagous, door lederen kappen verbonden, vormen eene lange reeks salons De eerste is eetkamer, er staan ook twee speeltafeltjes, ameubele- ment van groen leder; de tweede kabinet van den Czaar, groen leder; de derde slaapkamer van den Czaar, eene ruimte van vier vierkante meters, waarin niet minder dan negen groote lampen branden; de vierde k.-ibiiietje voor den kamerdienaar. Ver- volgens komen de kamers van Grootvorst Wladimir en zijne vrouw; eer.e leeszaal, waarin men o. a. Figaro, de Pall Mall Gazette, eene Deensche courant Kreuzzeitung en eenige andere opmerkte; einde lijk de slaapkamer der Keizerin, geheel geeapiton- neerd met blauw satijn, en waarin het bed op veeren rust; benevens eene sierlijke badkamer. In de treinen tusscben Vlissingen (haven) en Yciilo, welke in beide richtingen op de booten der maatschappij Zeeland correspondeeren, zal van af 1 September een restauratie-rijtuig zijn ge plaatst, tot welk rijtuig reizigers, voorzien van plaatsbewijzen le klasse, reclit van toegang liebben zonder verplicht te zijn daarvoor te suppleeren. Reizigers 2e klasse kunnen van het rijtuig ge- bruik maken tegen bijbetaling van f 1,80. Degenen, die in liet restauratie-rijtuig plaats nemen, zijn verplicht eenige vertering te maken. Het gemeentebesluuf van's Gravenbage heeft vergunning gegeven tot het houden van een optocht door de leden van liet Nederl. bond voor algemeen kies- en stemrecht, de algemeena Nederl. werk- en bij vinnige koude des nachts, ten slotte in de Arabische Zee en den Indisehen Oceaan. De wind werd zwakker; de zee was kalm en doorziclitig donkerblauvver lag een waas van purper en goud over, dat het oog bijr.a pijnlijk aandeed door zijn gloed de hemel bleef wolken- loos; rooskleurig was de gezichteinder als de zon uit de golven oprees, rooskleurig als zij er weder in nederdaalde het seliip laveerde in reusachtige wendingen en ging traag en langzaam voorwaarts. De jeugdige eigenaar der Zeemeenw zat bijna den geheelen dag op zijn lievelingsplaats te lezen onder de schaduw van het brainzeil en de kapitein rookte als het ware hartstochtelijk van den ochtend tot den avond. Sedert zij in den Indisehen Oceaan waren, was hij bizonder prikkelbaar geweest, hij vloekte nog meer op de equipage, tyranniseerde de matrozeu en den stuurnfin nog willekeuriger dan vroeger. Dikwijls verscheen liij plotseling op het dek, ook als hij daar in liet geheel niets te doen had, en toevallig scheen hij altijd hot minste slaap te hebben als de eigenaar van het schip ook op was. Onbeweeglijk stond hij dan geruimeu tijd acliter.ien aan stuurboord en staarde over de v^r- schansing in de zee. Toeu lnj ditmaal op het dek kwam ging Wash juist naar belie Jen in zijn knjuit om zicli ter ruste te begeveu. De kapitein volgde liein met een eigen- aardigen blik, daarop slaakte hij een zucbt van verlichting, doch weldra balde hij plotseling liedeti—vereeniging en de sociaal-democratische ver- eeniging op 20 September, te 12 uur, op voorwaarde, dat er geen muziek bijgemaakt wordt en dat in overleg met de politie de te volgen weg wordt bepaald. Een onderofficier van de Nederl. marine werd gisteren nacht op de Haarlemmerstraat te Amsterdam aangesproken door zekere K., eerst kortelings uit de gevaugeuis ontslagen. De onderofficier gaf hem vuur van zijn sigaar en toen ontrukte K. hem het horloge met gouden ketting. De dief maakte zich met het gestolene uit de voeten, doch hij werd op de Heerengracht door burgers en een politie-agent achterhaald. Men zag hem daar het gestolene op straat werpen, waarop hij in hechtenis werd genomen. Te Goes is een brievenbesteller uit zijne betrekking ontslagen, wijl hij zich veroorloofde brieven, voor een bepaald persoon bestemd, achter te houden en van den inhoud keunis te nemen, ten einde zich geldelijke voordeelen te verzekeren door dreigement van openbaarmaking der corres- pondentie, door den heambte comproinitteerend geacht voor den geadresseerde. Voor de toe passing van den maatiegel had de admiuistratie zich van bet vooronderstelde wanbedrijf verzekerd. Men schrijft uit Assen Tusscben de beide, hier verschijnende couranten zal, naar men verneemt, eene procedure aanbangig worden wegens beleediging. De Nieuwe Prov. Drentsche en Asser courant heeft nl. in een bijvoegsel aan zijne lezers mede deeling gedaan van de outhullingen der Pall Mall en dit tevens tegen 10 cents verkrijgbanr gesteld. Deze handcling werd in eeningezonden stuk (anoniem) ver van gunstig gecritiseerd en als vuil winstbejag aangeduid, opgenomen in de P. D. en A. courant. Nu moet de uitgever van eerstgenoemd blad dien van bet laatste aangernaand hebben tot het noeinen van den naam des inzenders, zoodat deze zaak vermoedelijk bij de rechtbank aauhangig wordt gemaakt. Te rekencn van 1 October a. s. wordt voor de inleggers in de Ilijks-eostspaarbank, in plaatsen waar neveus een post-, bij- of liulpkantoor tevens een Rijks telegraafkantoor (waartoe ook die met telephoondienst behooreu) gevestigd is, degelegen- heid geopeud om de overbrengiug van aanvracen om terugbetaling op spaarbankboekjes (mits niet van het geheele tegoed) alsmede van de orders tot terugbetaling, welke dientengevolge door den directenr der Rijks-postspaarbank worden afgegeven door middel van de telegraaf te bespoedigen. Het stoomschip Afrikaan van de Nieuwe Afrikaansche Uandelsvereeniging, lag Yrijdagmiddag onder Charlois op stroom, ora de reis naar Afrika te aanvaarden. Aan boord bevonden zich de heer krampachtig zijn vuisten, het zweet begon op zijn voorhoofd te parelen eu met onderdrukte stem mopmelde hij„En zij moet werkenEen kind als een lelie, een engel op aarde, die niet geboren is om zelf het harde brood te verdienen, een wezen als een zonnestraal, schoon als een fee, lieftallig als het geluk en zij moet werken voor baar onderlioud de lieve engel moet werken, hard werken en deze rnensch, deze doe-niets, deze droomer is rijk en behoeft voor niemand te zorgen en bekommert zich om geen sterveling en geen sterveling om hem of hij arm of rijk is deert niemand en zoo iemaud kan naar China varen en een reusachtig vermogen verwerven, en ik die twintig jaar lang op alle zeeen met het lot heb geworsteld, alleen om haar toekomst te verzekeren, om haar voor een slavenlot te behoeden, ik werd door een boosaardig noodlot een bedelaar en zij doodarm." De kapitein liield zich kramp achtig aan de borstwering vasthij kroinp in den letterlijken zin des woords ineen van zielepijn en staarde als uitzinnig in de zacht ruischenle zee. ,/Ik ben vervloekt," siste het tusschen zijn tanden, „de heme] heeft mij verlaten, verstooten goed, dat wil ik zijnmaar zij zal leven, zij zal haar schoouheid, haar lieftalligheid niet begraven onder groveu handenarbeid, in arnioede; een wezen als zij moet niet afhankelijk zijn van den eersten, den bestenwaurom heeft het lot haar zoo lichamelqk begunstigd, als al die bevallig-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1