Aanbestcding Briem oil't laagje. Handelsberichten. Advertentien. gaat NIET door. het hoofd bekwam en bewusteloot naar haar woning werd gebracht. Twee vechtende mannen vielen in den 0. Z. Voorburgwalzij werden beiden gered en dronken toen weer, nat van binnen en buiten, broederschap in een wijnhuis. In de Laurierstraat waren twee mannen bet ook niet eens zij raakten liandgemeen en een hunner werd met een diepe wond aan het hoofd naar een apotheker gebracht om verbonden te worden. Op den Zeedijk had een echtelijk paar evenzeer hooge woordende man wierp zijn vrouw tegen de straatsteenen, waar- door zij aan het hoofd gewond werd. In de Vogeezen heeft het in den nacht van 18 op 19 dezer zoo hard gevroren, dat men over het ijs kon loopen. De eerste outdekker van het goud in Californie, James W. Marchall, is te Kelsey op 74jarigen leeftijd gestorven, in de diepste armoede. Ter eere der nagedachteiiis van Sir Mozes Montefiore zal waarschijnlijk te New-York een asyl voor ongeneeslijke zieken, zonder onderscheid van ge- loofsbelijdenis, verrijzen. De tentoonstelling te Antwerpen zal eerst den 153en October worden gesloten, zegt de Patrie. En het blad verzekert, dat de kosten reeds een dag of 5 geleden zijn goedgemaakt, zoodat al hetgeen thans nog wordt ontvangen netto winst is. Ilet is gebleken, dat een diefstal van 4 millioen ten nadeele der Russische rijksbank is gepleegd door de beambten van de bank zelve; een hunner, de vooruaamste schuldige, had in den laatsten tijd de aandacht tot zich getrokkeu door buitensporige verteringen. Toch liet men hem, die sinds lang het vertrouwen genoot, begaan totdat hij een verlof van twee maanden vroeg, waarvan hij nog moet terugkeeren. Om zijn misdrijf te volbrengen had hij 40 handteekeningen moeten namaken en het middel daartoe vond hij in inschrijviugen ten be- hoeve van een arm gezin, terwijl hij het zegel papier uit het eigen bureau nam, waar hij werkte. Aan de Times wordt uit Marseille gemeld, dat de cholera er thans een geheel vreemden vorm aanneeml, zoodat de geneesheeren ten einde raad zijn. De choleralijder is reeds van de been, nog vdordat er diarrhea ol braking heeft plaats gehad. Hij wordt bevaugen door eene koude, die hij niet van zich kan afwerpen en waartegen de sterkst reageerende middelen niets vermogen. Wrijving en andere middelen baten niet. Twee uren nadat de dood is ingetreden, begint reeds de ontbiuding en het lijk wordt geheel zwart. In een hotel te Keulen had onlangs het volgend geval plaats, dat werkelijk historisch is. Een Engelsman, die wat al te copieus gedineerd had, kreeg des avonds zulke pijnen, dat hij om een dokter zond. De portier van het hotel ging persoonlijk er op uit, maar kon geen dokter zoo laat mede krijgen en kwam onverrichter zake in de kamer van de Brit terug. Deze lag reeds, op den arts wachtend, tot over zijne ooren in de dekens en meenende, dat de binnenkomende be- diende de lang verbeide geneeskundige was, begroette hij dezen met een //good evening, doctor Deze, eerst wel wat verrast met dien titel, voegde zich aau- stonds in zijne nieuwe waardigheid, liep op het krank- bed toe, greep den arm van den zieke en telde met het horloge in de hand ernstig zijne polsslagen, betastte en beklopte de pijnlijkste plaatsen en beval daarop eene inwrijving met eau de Cologne aan, waarvan hij de behaudeling zelf op zich nam en wel met zooveel tact, dat de patient weldra meende, dat hij al beter werd. Vervolgens moest de zoon Albions nog een glas warme grog gebruiken en zie toen was hij geuezenDankbaar vroeg hij wat hij schuldig was, doch de pseudo-dokter autwoordde zeer gevat: ,/never mind, Sir, that included in the lodging" (dat is onder Tlogies hegrepen). Zoo sprak hij en verdween, om weder zijne nederige plaats als dorpelwachter in te nemen. Eene verschrikkelijke misdaad, is Maandag- morgen in de gemeente Ledeberg ontdekt. 's~Morgens ten 10 ure heeft men vrouw Lapierre, wonende in de Bellevuestraat, te Ledeberg, die in de afwezigheid van haren man, in de gevangenis te Doornik opgesloten, alleen het huis bewoonde, vermoord gevonden. Sedert drie dagen bemerkten de buren, dat het huis niet openging, en een meisje uit de buurt, dat gewoonlijk bij haar den nacht doorbracht, deed alle avondeu vruchtelooze pogingeu om binuengelaten te worden. De kleeren van bet kind waren zelfs in huis, en daar Zondag het kind die kleeren noodig had besloot men den vader van Lapierre, die te Gent woont, te verwittigen. Die man ging daarop naar het bureel van den politie—commissaris. Ongelukkig was deze afwezig evenals de burge- meester van Ledeberg, bij wien hij zich vervolgens begaf. Den volgenden morgen keerde de vader terug naar Ledeberg, gaf daar verslag van hetgeen hem door de buren was gezegd geworden, en de politie ging met hem mede. Zij klommen over een achtermuur en drongen in het huis, waarvan de achterdeur slechts op de klink gesloten was. De ketting der voordeur was vast. In den gang brandde nog een nachtlicht. Verder was er beneden niets in wanorde. Op de slaapkamer gekomen vond men het lijk van vrouw Lapierre op den vloer uitgestrekt liggen. Het hoofd was gewikkeld in een handdoek, die om de keel toegehaald was. Het aangezicht was met bloed bedekt. Eene matras was op het lijk geworpen; in deijzeren geldkist stak een sleutel, die afgewrougen was. Alles wat er op had gestaan, was op eene tafel gezet, maar mit a!lea bleek, dat de koffer niet geopemd wan. Het heeft de aandacht getrokken, dat de kat, die de echtgenooten sedert ruim 12 jaren hielden, nergens te vinden is. Euphrasie Mercier de vermoedelijke moor- denares van Villemonble, blijft met de grootste koelbloedigheid de misdaad ontkennen. De ge- tuigenissen zijn echter zeer bezwarend. Men verklaart, dat de zusters en de broeder dikwijls heftige woordenwisselingen hadden waarbij zij elkander voor moordenaars scholden. Yoorts wordt volgehouden, dat op de bewuste plek gronds nooit mocht worden gewerkt. Van het bestaan van een begraafplaats is in de oudste papieren niets gebleken. De verdachte blijft beweren, dat mej. Menetret nog in leven is dat zij laatstelijk rue de Rocher als haar verblijfplaats had opgegeven, die zij echter terstond daarop zou hebben verlaten, maar dat zij voortdurend te Villemonble kwam, echter altijd 's nachts, vergezeld door een non, en persoonlijk haar renten beurde op de vervaldagen. Dat men hier met een onzinnig fabeltje te doen heeft, is ieders overtuiging. Van de rijke Poolsche dame, die Euphrasie ook zou gekend hebben, heeft zij werkelijk naam en adres opgegeven. Cbateauneuf en Adele Mercier moeten onschuldig aan den moord, maar alleen wegens valschheid in geschrifte door de Belgische politie aangehouden zijn. 's Gravenhage, 28 Augustus 1885. Eindigde ik mijn vorigen brief met de belofte u in een volgenden nader in te lichten omtrent het gerucht of als ge wilt nieuws van de definitieve overdracht der portefeuille van Buiten- landsche zaken aan het waarnemend hoofd, den Minister van Justitie Du Tour, tot mijn spijt kan ik daaraan niet voldoen. Met een klein beetje fortuin hebben ze er zeker iemand, wiens naam of kwaliteit ik maar niet herhalen zal, er in laten loopen en hem wat wijs geinaakt, om hem te troosten over zijn achler het net visschen bij de benoeming van minister Gericke. Toen ik dit evenwel be- scheiden opmerkte kreeg ik den wind van voren en de verzekering, dat het uit te goeie bron kwam dus zulleu wij moeten afwachten. Wil een exploitant of pachter van eene nieuwe inrichting zijne lokaleu bij het publiek introduceereu dan is het hier, en misschien ook elders, de ge- woonte geworden om voor de opening die inrich ting zonder, of tegen een klein entree, ter be- zichtiging te stellen, en kan't lijden, de bezoekers nog bovendien te outhalen, De minister van Justitie, blijkbaar zijn volkje kennend, heeft deze nieuwe manier van reclame maken gevolgd, en de dezer dagen voltooide cel- lulaire gevangenis in de duinen nabij Sckeveningen, tegen een entree van 50 centen, ten bate van het Ned. Geuootschap lot zedelijke verbetering van gevangenen, voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Annonceer hier eens dat er iets te zieu is, 't doet er niet toe wat, en als 't niets of niet te veel kost zal een typisch Hagenaar niet verzuimen een kijkje te nemen. Gedurende de geheele w hebben dan ook tal van belangstellenden van de gelegenheid geprofiteerd om het badhotel voor minvetinogenden, zooals ze hier gekscherend, de nieuwe gevangenis noemen, te bezien en volgens de couranten is men opgetogen over de keurige en doelmatige inrichting van het gebouw en de hoffe- lijke manier waarop een twaalftal onderofiicieren van het regiment grenadiers en jagers, de functien van explicateurs van het schoone ensemble vervulleu Ben ik goed ingelicht dun moet het voornemen bestaan om nog een dag of wat gratis toegang te verleenen, van welke gelegenheid misschien menige armen drommel zal profiteeren om zich een hoekje uit te zoeken tegen den aanstaanden winter. Vrij te zijn kliukt prachtig, maar vrijheid met een leege maag en zonder dak of dek wordt door velen soms nog gaarne verwisseld tegen een goed onderkomen met goeie voeding, en beide worden in het nieuwe hotel gegarandeerd. De veel besproken zaak van de huzarenofficieren is thans zooals u weet afgedaan en de belhamel van het stelletje veroordeeld tot 14 dagen eeuzame opsluiting. Naar ik geboord heb is door den luite- nant v. L. verzocht zijn straf op de pistole te mogen ondergaan, 't geen hem denkelijk evenmin geweigerd zal worden als graaf Van Limburg Stirum, dien, zooals ge u ongetwijfeld zult herinneren, in 't voorjaar zekeren De H., volgens vermoeden redacteur van het blad Argus" dat wel eens minder aangenaam voor de betrokken personen familieaan- gelegenheden etc. publiceert, in den foyer van den schouwburg alhier afranselde. Verleden week heeft met dienzelfden persoon een dergelijke scene plaats gehad op het Kurenhuis te Scheveningen ook daar is hem een pak slaag gepresenteerd en slechts met behulp van politie en achterlating van zijn hoed is hij den dans ontsprongen. De persoon en zijn blad geheel buiten rekening gelaten vind ik het toch een schandaal dat zoo iets plaats vond. Wil men dien man daar niet zien, dan had men hem den toegang moeten wel geren, maar hem niet eerst toelaten en daarna op de manier van zekere huizen er uit laten gooien Zoo ziet u dat men in de resideutie waar men althans in naam zoo op vormen gesteld is, zelfs tegen de rneest primitieve eischen zondigt In sen der alhier vermhijnendt co»rant«n werd een paar dagen geleden door eene dame, blijkbaar eene musicienne of iemand die veel van goeie muziek houdt, geklnagd over het weinige gevoel bij de bezoekers van de concerten gegeven door de Koninklijke inilitaire kapel van het regement grenadiers en jagers en de verwaarloozing van ds striktste eischen der wellevendheid, die toch zeker vorderen het personen, die gekomen zijn om van de muziek te genieten, niet lastig te maken en de executanten niet te hinderen. In haar schrijven drukte die dame den bescheiden wensch uit, dat de Hagenaars niet ondankbaar zouden worden en de schoone muziek die de kapel der grenadiers ten gehoore brengt, achter te stellen bij de lichte op- wekkende muziek waarop de Strausskapel hen onthaalde. Ik voor mij durf gerust beweren dat wanneer Strauss, waar ze hier als gekken mee dweepten, nog 14 dagen in den Haag was gebleven, hij voor stoelen en tafels had gespeeld en de musicus, die ik in zijn genre zeer waardeer, schijut dit zelf drommels goed gesnapt te hebben, want, nog in het voile van zijn glorie heeft hij 't wispelturige Haagje verlaten om elders nieuwe lauweren te oogsten. Welke muziek de menschen hier nu eigenlijk willen weet ik niet. Ik zou zeggen zeer zware, of juister uitgedrukt, muziek waarin groote trom en koper de overhand hebben, niet omdat zij die mooi vinden, maar omdat ze daaronder veilig kunnen doorbabbelen zonder te veel in de gaten te loopen. Zelfs in het meest afgelegen hoekje kan men niet rustig genieten en nog verleden week dacht ik aan de woedend kritiseerende tongen ontsnapt te zijn, toen ik midden onder het onberispelijk uitgevoerde ,/Ave-Maria" van Schubert, plotseling achter mij hoor verzekerendat Mevrouw B. die door haar prachtige toiletten iedereen behalve mij met permissie de oogen uitsteekt, haar boter tegen 7 stuivers per pond, om systematische benamingen scheen de concertbezoekster zich niet te bekommeren, op de overdekte markt haalt en dezer dagen met een jongen van den smid hooge woorden had gehad over een dubbeltje voor liuur van een snijboonenmolen, welke de jongen beweerde dat Mevrouw uur gebruikthad, terwijl Mevrouw volhield dat zij hem slechts een uur gehouden had. In de Litteraire—Societeit of beter bekend, de tent, waar weer een ander gehalte van dames komt, beter of minder wil ik niet beoordeelen, is het al even treurig en wordt het discours wel iets fijner gevoerd, maar raakt evenmin de muziek. En dan te hooren: ,/de Kapel van de grenadiers is niets meer, de goeie elementen zijn er uit," enz. Is het niet om iemand met minder fijne vormen dan een Hagenaar het geduld te doen verliezen en 't brutale gezegde uit te lokken ,/maar houdt jelui dan in vredes naam gedurende die een of twee uren dat ge hier komt om naar de muziek te luisteren je monden dicht, en luister. En deedt ge zoo iets, geloof me, dadelijk zoudt ge de opmerking hooren: //Die is zeker niet uit den Haag." Niet uit den Haag te zijn stelt je gelijk met een Zulu, en moet je hier je boterham verdienen, bega dan nooit de stommiteit met te laten merken dat je geen Hagenaar bent. Een bijzondere ontspanning voor het groote publiek voor 't kleine is er geen plaatsje te beuaderen is in aantocht, n.l. de behandeling der zaak van Jeanne Marie Lorette. Volgens zeer geloofwaardige mededeeling zal dit ongelukkige meisje dat in geen enkel opzicht meer herinnert aan 't here portret met ja, ietwat brutalen oogop- slag, den 17n September voor het Hof alhier ver- schijnen, en zoo groot is de belangstelling dat er geen hoekje van de zaal meer oubesproken is. Ik durf het niet proponeeren, maar als men daar eens een entree hief, ook maar ten voordeele van het Ned. Geuootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, zou er een lief duitje in kas komen. Wie weet als men toevallig mijn propositie leest of men er niet toe overgaat en dan kunnen ze daar gerust 5 gulden laten betalen en nog zal er geen hoekje open blijven. Onder de verder geannonceerde amusementen behooren de verjaardag van Prinses Wilhelmina en de militaire manoeuvres, waarover ik in een volgend schrijven iets hoop mee te deelen. ZEETIJDINGEN. Van 25 tot en met 27 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 25 Aug. Russische driem. schooner Amalie, kap. Kukkena, van Riga met hout. 26 Aug. Zweedsche brik Nordstjernan, kap. Nordgren, van Frederiksham met hout. Noordsche stoomb. Dron- ning Sophie, kap. Lindtner, van St. Petersburg met vlas. 27 Aug. Deensche brik Nexo, kap. Lau, van Narwa met hout. Van 25 tot en met 27 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 25 Aug. Russische driem. schooner Selinda, kap. Osterlund, naar Aland met ballast. Duitsche driem. schooner Salier, kap. Rosenow, naar Aarliuus met klei. Eng. driem. schooner lar, kap. Pear- main, naar Londen met ballast. 26 Aug. Eng. stoomb. Electro, kap. North, naar Hull met stukg. Eng. stoomb. Leona, kap. Atkinson, naar Goole met stukg. 27 Aug. Eng. stoomb. Lobelia, kap. Luraley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, naar Liverpool met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. In deze haven is binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 27 Aug. Eng. stoomb. Miaca, kap. Goundry, van New-Castle met stukg. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 25 Aug. Eng. stoomb. Euterpe, kap. Tonkin, naar Bilbao ledig. Noordsche bark Condor, kap. Nilssen, naar Soderham met ballast. Noordsche bark Drasna, kap. Nilssen, naar Newkoping met ballast. 26 Aug. Eng. stoomb. Lady Mostyn, kap. Richards, naar New-Castle ledig. 27 Aug. Nederl. stoomb. Mercurius, kap. Hindelope, naar Londen met stukg. Duitsche stoomb. Delbruck, kap. Hashage, naar Stettin met straatsteen. Van 25 tot en met 27 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 42 binnenvaartuigen op en 29 afgeschut. 319de ST AATSLOTERIJ. 3e klasse. Trekking van 25 Augustus. Prijzen van f 100 en daarboven. 5000 no. 4826. 1500 7215. 400 9598 10169 11011. 200 4527 10072. 100 3585 5291 13451 20629. Trekking van 26 Augustus. 1000 no. 5801 11014 18896. 200 h 1362 16553 17870. 100 3411 4240 6156 13618 18289. Trekking van 27 Augustus. 1500 no. 7314. 1000 6650. 100 18504. PRIJZEX DER EFFECTED Amsterdam, 27 Augustus. Dordrecht, 27 Augustus. 11 U loot U7I 95f 551 Lokeren, Tarwe, p. 106 liter Rogge, w Gerat. Haver. 19 Aug. 26 Aug. Belgisch K0EI18 VAX per 100 fr. Engelsch per HET GELD. f 47,00 h f 47,70 12,03 y 12,074 DAM in den BRAKMAN tusschen de Ange lina en Clarapolders die op 3 September 1885 zou gehouden worden door den Directeur der Registratie en Domeinen te Middelburg, De aanbesteding der SLIJK VAX GE RS nabij den polder de Kleine Stelle blijft op dien dag bepaald. i 2} p«t. 651 3 4 101+# 5 1061 Nedirlamd. Certific. Werkelyke schuld dito dito dito dito dito dito Aandeel Hsndelmautschappij dito eiploitatie Ned. ataataapoorw. Bklgik. Certificaten bij RuUchild FranrruR Inschrijviugen Rusland. Obligation 1798/1855 dito Hope 4 Co. 1855 6e aeria dito 1000 1864 dito Ooaterache leening 2e aerie dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Luten 1866. Oblig. Hope Co. Leening 1860 lnacript. Stieglitz k Co. 2e a 4e L. Obligation 18671869 Certificaten. Aandeel spoorweg Gr. Maat Oblig. di o Aand. Baltische apoorweg dito dito Jelez Orel dito apoorweg Poti-I'iflis dito dito Charkow Azow Znid West apoorwegmaatachappij. Polkn Schatkiat obligation Oostknrijr. Oblig. in papier Mei Nov. dito dito Feb./Aug. dito metall. in silver Jan. Juli. dito dito April/Oet. IIongarije. Schatkistbiljetten Italik. Certific. Amsterdam Spanje Obligation Buitenl. dito Binnenlandache Turkije. Inschrijvinz Alg. schuld Egtpte. Obi. Leening 1876 Portugal. Obligation Amkrika. Obligation (1877' dito (1876) Illinois certificaten van aandeel Uoion Pacific hoofdl, dito Bkaziiii Oblig. 1865 dito 1875 Jarige Tarwe onderging eene verlaging van 30 centa, meuwa soorten bij redelijken haudel 50 cents lager. Pnike Zeeuwache en Vlaamsche Tarwe 7,10 a 7,60 mindere 6,40 a 6 70. Rogge Zeeuwache en Vlsamscne f 5 10 a 5 60. Overmaasche 5 00 a f 5.30. Gerst Zeeuwache eu Vlaamsche winter 4,70 a f 4,90 Over maasche 4 00 a 4,40. Zeeuwache en Vlaamache zomer f 4 20 a 4.40. Haver dunne 3,00 a 3,50. P88"}8" booo'en 6,00 a 6,30. Duiveboonen 6,50 a /,00. Witteboonen 10,00 a 11.50. Bruinebooneu 7,00 a 8,00. Erwten 7,50 a 8,50. Voeder /6 80 a 7,30. Koolzaad 8,00 a 10,00. Lijnzaad zaai 9,50 a 10,00. 8 5 5 5 6 5 6 5 41 4 4 6 5 41 8 5 5 5 5 4 5 5 5 5 5 5 5 4 3 4 41 6 5 5 84i 991 52| 94 94# 91 89 94# 59# 66# 671 66# 99# 44} 135 1121 95} fr. 17,00 a 19,25 11,75 12,50 13,25 14,25 12,00 14,00 16,50 a 17.00 11,50 12,50 13,75 14 00 11,50 14.00

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 3