Buitenland. Gemengde berichten. onbekendalles schijnt op zeer geheimzinnige wijze voorbereid te zijn. Het doel der bijeenkomst twain echter spoedig aan het licht; de vergaderde per- sonen hadden te klagen over gebrek aan werk en meenden dat hun door de overheid werk of brood moest verschaft worden. Zij spoorden elkander aan om gezamenlijk naar het stadhuis te gaan en van den burgemeester hulp te vragen. Daaraan werd door het meerendeel gevolg ge- geven, maar aan het stadhuis vernamen zij, dat de burgemeester met verlof afwezig was. Rustig trokkeu nu de werklieden af, zich gezamenlijk begevende naar een koffiehuis aan de Binnen-Rotte, waar de sociaal-democraten gewoon zijn hunne vergaderingen te houden. Het gebeurde geeft aanleiding tot allerlei ver- onrustende geruchten. Men brengt het in verband met geheime woelingen, die een politiek doel zouden hebben en zockt ook verband tusschen deze volks- demoustratie, waarin men een begin van onlusten wil zien en de wanordelijkheden te Amsterdam. Een deugdelijke grond voor die geruchten ontbreekt echter vooralsnog. Dinsdagnamiddag omstreeks 4 uur is te Noordwijk a/Zee een ruim twintigjarig jongeling, de heer E. W., letterlijk onder het oog van alle aauwezigen op het strand bij het baden verdronken. Hoewel hij niet kon zwemmen, had het slachtoffer in weerwil van herhaalde waarschuwingen van den badknecht, de treurige gewoonte steeds zoover mogelijk in zee te gaan. Maandag nog had laatst- genoemde hem gezegd, dat, als hij niet wilde luisteren, hij liever niet meer moest komen baden, en ook thans wenkte de badknecht hem nog terug om hem, ondanks de kalme zee, nogmaals op het gevaar opinerkzaam te maken, indien hij zich zoover waagde. Hij sloeg den raad in den wind, en bekocht weldra zijne roekelooslieid met den dood. Hoewel onmiddellijk de dreg bij de hand was, kon dit, noch iets auders meer baten, daar de drenkeling in een oogwenk verdwenen was. Gedurende ongeveer twee uren is er te vergeefs naar zijn lijk gevischt. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft eergisteren uitspraak gedaan in de zaak van Johan Mathijs Cesar Timmermans, beschuldigd van moord op Mr. Van Oppen, en van manslag op diens zoon en dochter. Het Ilof beeft Timmermans schuldig verklaard 1°. aan moord en 2°. aan moedwilligen manslag tweemaal gepleegd, en heeft hem te dier zake veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Nadat de president had mede.gedeeld, dat be- schuldigde 3 dagen tijd had om, als hij zich door dit arrest bezwaard gevoelde, daarvau in hooger beroep te komen en de zitting had gesloten gaf beschuldigde, die blijkbaar in zijn zelfde kalme stemming verkeerde als tijdens de terecht- zittingen, te kennen, dat hij tegen dit vonnis protesteerde. Men schrijft ons uit Vlissingen Het bouwen van een nieuw badhuis alhier behoort tot de kwestien, die tot vervelens toe op nieuw ter sprake worden gebracht en omtrent wier oplos- sing men steeds in het onzekere blijft. Nadat verleden jaar was besloten tot oprichting van een groot hotel, ingericht naar de eischen des tijds, werd, toen reeds tot de aaubesteding was overgegaan, het plan verworpen. Toen werd beslo ten tot de oprichting van een gebouw op nog grooter schaal en ten bewij«e dat dit ernst was, heeft men op den laatsten dag van het jaar 1884, nadat het duin afgevlakt was, een laagje steenen gemetseld, om te kunnen zeggen dat men met bouwen begonnen was. Later hoorde men van de geheele zaak niets dan dat het plan in duigen was gevallen, tot op een- maal de gemeenteraad weer toonde dat met Viissin- bekend gemaakt, ge hebt die aangenomen, ik rekeu op u. Twee dagen na dit gesprek was de Zeemeeuw, een fliuk vaartuig, in de Noordzee. He kapitein bleek inderdaad een streng patroon te zijn. Janmaat vloog voor hem En toch was hij tot heden geen tiran; als alles vlug van de hand ging, zijne be- velen naar zijn zin werden uitgevoerd, was hij zelfs een beste ouwe. Wash gevoelde zich best op zijn gemaktot hiertoe hinderde hem de afgetrokkenheid van den kapitein niets. Hij had zijn boeken, en de reis gaf hem zooveel nieuws, dat hij zich tot op dit oogenblik gelukkig gevoelde. Na enkele dagen was men in de Spaansche zee, de steile wanden van Sint Vincent voorbij en in eigenaardigen witten damp gehuld dook de piek van Teneriffe uit den vloed op. De Engelscheu hielden schietoefeningen op hun rotsvesting en de slag van het zware geschut dreunde dof over het water. De Zeemeeuw voer door de straat van Gibraltar en voor haar breidde de vriendelijke, blauwevan zonnegloed tintelende spiegel der Middellandsche zee zich uit; het schip helde bijna niet en als een zwaan doorkliefde het met zijn blanke, in de zon schitterende zeilen het schier kristalheldere water. De wind sloeg om Sirocco geel en bruin was dan de hemel en een drukkende, zoele, vochtige lucht lag op de thans barnsteenachtig gekleurde golven van het onrustige water. De Zeemeeuw blecf geruimen tijd in het gezicht der Spaansche kust, die zich op een afstand in donker grijze tiuten laugs den horizon afteekende. (Wordt vervolgd.) gen's autoriteiten niet'"to spotten viel en zij, die de verplichting tot het bouwen van een badhuis op zich namen, gehouden waren die na te komen. Thans verneemt men dat de Maatschappij tot exploitatie van gronden te Vlissingen, aan den gemeenteraad een nieuw plan voor het te bouwen badhotel heeft ingediend. Wordt dit aangenomen, dan denkt men in de volgende maand de aaube steding te doen plaats hebben. D. v. N. De Rotterdamsche politie heeft te Delft een persoon aangehouden, die op allerbrutaalste wijze een diefstal met inklimming had bedreven. De Maasbode meldt daaromtrentIn den nacht van 13 op 14 dezer begaven zich de echtelieden V. d. L. en hun zoon, die met eene kermistent op het kermisterrein stonden, ter ruste. AI spoedig lagen alien in een vasten slaap. Dit schijnt van buiteu af gezien te zijn door den 20jarigen V. H., die de kans schoon zag om een slagje te slaan. Door overklimming wist hij op het dak der houten tent te komen. Daar eenmaal zijnde, viel het hem niet moeielijk binnen te komen, wijl eene plank van de tent was afgelicht voor de veutilatie. Hij liet zich door de opening afzakken. Daarop ging hij naar de deur, die alleeu door middel van een boom gesloten was. Dezen nam hij weg, zoodat de deur open was, en de dief bij eenig onraad onmiddellijk daardoor zou kunnen vluchten. Toen begon hij zijn werk. De zoon van V. d. L. lag op een zoogenaarad kermisbed; op eenigen afstand, in een geimproviseerd kamertje, door een gordijn afgesloten, lagen man en vrouw; 'twas daar dat V. H. eenige kostbaarheden scheen te hebben opgemerkt. Hij moest nu stappen over het lichaam van den zoon, daarna het kamertje binnendringen en op het bed der echtelieden stappen, om bij de kostbaarheden te komen. Behalve een gouden horloge met ketting en eenige vrouwen- sieraden van goud en juweelen, vond hij aan het voeteinde den zak der vrouw liggen, waarin o. a. een zilveren knip lag met pi. m. f 110 aan papier- en goudgeld Een trommel met ceuten, die hij wel gezien moet hebben, scheen den dief te zwaardezen toch liet hij onaangeroerd. Heel toevallig, doch gelukkig, had de eigenaar der tent een spoormandje, waarin 680, onder zijn hoofdkussen geplaatst. Toen de dief zich van een en ander had meester gemaakt, verliet hij de tent. Nog even hoorde de eigenaar voetstappen, doch eer hij tot bezinning kwam en wist wat er gebeurd was, was de dief met zijn buit gevlogen. Ofschoon geen enkele inlichting aan de politie verstrekt kon worden, wist de bereidvolle recherche der 3de afdeeling dra, wie gezocht moest worden. En men bedroog zich niet. De dief was, na horloge met ketting te Leiden verkocht te hebben voor /13, naar Delft gegaan om kermis te houden daar werd hij gearresteerd. Hij is naar Leiden overgebracht om geconfron- teerd te worden bij den persoon, die het horloge van hem gekocht bad. Toen deze hem herkende viel hij door de mand en bekende alles. Men meldt dd. 27 Augustus uit Noordgouwe Gisterenavond omstreeks 8 ure had onder de volgende omstandighedeu eene vermoedelijke poging tot moord plaats. De 15jarige onderwijzers—kweekeling De B. werd door zijn vader uitgezonden om eene boodschap te doen. Daartoe verliet hij de woning door de dreef van het nabijgelegen Kattebosch. Juist bij het uitgaan van het bosch pakt een forsche kerel, uit de sloot springende, hem van achteren aan onder den uitroep: „Hier heb ik je, nu heb je uw verdiend loon Hij sleept den knaap, vastgehouden aan beide handen, over eene lengte van 370 passen naar een modderput in eene liaburige weide, werpt hem voorover daariii, waarop de woestaard den put on middellijk verlaat. Gelukkig kon De B. zich redden aan het vele ,/sek," dat in den put groeide. De politie doet ijverig onderzoek. Welk een voorstelling men zich in //de provincie" van het oproer te Amsterdam maakt, kan men opmaken uit de volgende mededeeling van een berichtgever: Woensdagnamiddag verspreidde zich te Breda het gerucht, dat het 4e bat. van het 6e reg. inf. naar Amsterdam zou trekken, tot versterking van de militaire macht aldaar bij de plaats gehad hebbende wanordelijkheden. Men zag het dan ook naar het station trekken en in een gereed staanden trein plaats nemen, ten einde, zoodra alles gereed was om te vertrekken, naar de kazerne terug te keeren. Wat was het geval? Het bataljon had, gereed staande om uit te rukken, om het te oefenen, bevel gekregen zich onmiddellijk te mo- biliseeren. TER NEUZEX, 38 Augustus 1885. In de heden gehouden raadsvergadering waarvan wij het verslag in een volgend nummer zullen mededeelen is o. a. het volgende besloten De kermis zal op de gewone wijze gehouden worden, alleen zullen geen zoogenoemde nadagen toegestaan worden, en zal bijgevolg de kermis eindigen 's Zaterdagsnacht te twaalf uren. Aan het muziekgezelschap Apollo is op verzoek eene subsidie van 100 verleend tot viering van den vijfden jaardag van II. K. H. pritises Wilhel- mina op a. s. Maandag 31 Augustus. Eergisteren werd, bij het binnenkomen der provinciale stoomboot Zeeuwsch—Vlaanderen alhier, de ait de haven zeilende pas nieuw gebouwde tjalk van schipper L. Kanters, door die boot op zijde aangevareu en daardoor eenige ontzetting aan het gangboord veroorzaakt, hetwelk echter met eene kleine herstelling zal afloopen. Bij de op 26 dezer gehouden instructie in zake manslag tegen A. van der Walle, te Sas van Gent, is Florimond Buijze, arbeider, wonende te Assenede, als vermoedelijke dader gearresteerd. XValsoorilen, 26 Augustus. Heden had alhier plaats de herbesteding der werken tot verbetering van den Scharrendam op den oever van het cala- miteus waterschap Walsoordeu. Voor dit werk waren ingekomen 7 biljetten, die de volgende inschrijvingen inhieldenC. Bolier, te Bruinisse, voor f 16,579; C. Bakker, te Slie- drecht, voor f 13,924A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 13,900J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 13,018; J. van Eck, te Hardings- veld, voor 12,063; A. Vermorken, te Hontenisse, voor f 11,997 en A. de Jonge, te Ter Neuzen, voor f 11,619. Sclioomlijke, 26 Augustus. De heer G. Sybesma, kandidaat te Kampen, heeft het beroep naar de Chris- telijke Gereformeerde gemeente albier aangenomen. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Augus tus de volgende vonnissen uitgesprokeu L. de F-, landbouwersknecht te Ter Neuzen, is wegens oplichting veroordeeld tot 2 maanden celstraf. E. B., koeherder, wonende te Graauw, is wegens eenvoudigen diefstal veroord. tot 15 dagen celstraf. KAXTOXGERECHT TE TER XEUZEX. Zitting van 28 Augustus. VeroordeeldJ. J. J., te Ter Neuzen, ter zake van het maken van nachtelijke burengeruchten in eene boete van f 5,50, subsidiair 1 dag ge- vangenisstraf. A. H., schippersknecht te Ter Neuzen, P. v. R., spoorwegwachter te Axel, ter zake als vorenieder in eene boete van f 5,50, subs. 2 dag gevatig. B. D., schipper te Dongen, ter zake van het plaatsen van zijn vaartuig in de haven van Ter Neuzen, zoodanig dat de invaart daardoor belem- merd werd; in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. L. A., gezagvoerder eener sleepboot te Hansweert, ter zake van het niet voeren der vereischte sein- lichteu; in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. M. D. d. P., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van het in dienst hebben van een kind be- neden de 12 jaar oud; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. L. d. B., werkman te Zaamslag, en P. L. d. L., koopman te Stekene, ter zake van het in dron- kenschap verstoren der openbare orde; ieder tot 2 dagen gevang. D. v. A., koopman te St. Jansteen, ter zake van het rijdeu met ongemuilkorfde hondenin eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. A. v. R., koopman te Ter Neuzen, ter zake van het in betaling geven van vreemde koperen munt; in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. S. B., arbeidster te Axel, ter zake van het zichtbaar ophangen van waschgoed binnen 3 meter van den weg; in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. A. v. C., werkman te Axel, ter zake van het plaatsen van bijenkorven binnen 45 meter van den wegin eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. J. v. Dwerkman, en M. E., beiden te Zaam slag, ter zake van enkele diefstal van veldvruchten ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. E. T, A. d. B. en N. v. P., arbeiders, alien te Stekene, ter zake van het gaan over eens anders met rijpende vrucliten bezetten grond; ieder in eene boete van f 3, subs. 1 dag gevang. J. 11., werkman te Zaamslag, ter zake als voren in twee boeten, felk van 3, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete. C. J. en A. v. H., arbeidsters, beiden te Bosch- kapelle, J. v. d. W. en I. d. J., arbeidsters, beiden te Zaamslag, ter zake van het gaan door eens anders bezaaiden grond; ieder in eene boete van f 1, subs. 1 dag gevang. B. B., gepensioneerd O.-I. soldaat te Axel, ter zake van openbare dronkenschap bij herhalingtot 2 dagen gevang. A. V., P. v. E., C. v. E., C. v. B. en J. d. B., werklieden, alien te Axel, A. J. v. E., koop man te Gent, H. W., smid, en A. D., boerenknecht, beiden te Zaamslag, ter zake van openbare dron kenschap ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. A. E., koopvrouw te Arnhem, ter zake als voren; in 2 boeten elk van 10, subs. 1 dag gevang. voor elke boete. R. R., werkman te Hoek, B. v. V., werkman, en P. d. V., beiden te Caprijcke, en L. C. J. V. G. d. V., te Bouchaute, alien ter zake van het zonder consent bevisschen van een Zeeuwschen stroom; ieder in eene boete van f 10, subs. 1 dag gevang. A. H., zonder beroep te Zaamslag, ter zake van het zonder vergunning bevisschen van eens anders vischwater; in 2 boeten elk vau f 3, subs. 2 dagen gevang. voor elke boete. J. A. W., arbeider te Axel, ter zake van het dei nachts bevisschen van eens anders vischwater zonder vergunning; in eene boete van f 6, subs. 2 dagen gevang. Allen in de kosten van het geding. VrijgesprokenL. T. M te Ter Neuzen, van het maken van nachtelijke burengeruchten; de kosten ten laste van den staat. Omtrent de manifestatie te Madrid wordt nog medegedeeld, dat zij, door de kalmte en het aantal der deelnemers, een diepen indruk maakte. Geen kreet werd tegen Duitschland geuit. Toen de menigte echter langs het hotel van den president van den ministerraad ging, eisehte zij, dat men er de nationale vlag zou hijschendit geschiedde niet, daar de regeering, niet wetende hoever de menigte gaan zou, zich niet officieel bij hare demon- stratie wilde aansluiten. Men sloot de deuren en vensters van het hotel. Toch wisten eenige manifesteerenden een balcon te bereiken, waar zij een nationale vlag deden wapperen, die de gouverneur, kort daarop verschenen, weder deed wegnemen. Yoor de Duitsche amba- sade had geene demonstratie plaats. In de academic de Jurisprudencia was men op het punt den Duitschen Kroonprins als lid te sclirappen, toen de regeering tusschen beiden geko- men is, om dit t« verbieden. Van alle kanten ontvangt Koning Alfonso adressen van Spanjaarden, Linnen- en buitenslands, om toch de onschendbaarheid des Rijks te bewareu. Maandag heeft de heer Matros, gewezeu minister, op het balcon van een Casino een rede gehouden, waarin voorkwam z/Wij handelen als waardige zonen der onafhan- kelijkshelden van 1808. AI zijn wij zwak, uit onze zwakheid zullen wij nog de raiddelen weten te verkrijgen om ons recht te doen zegevieren, ook, zoo noodig, met de wapens. Spanje's vlag moge dan zwart worden van den kruitdamp en doorboord door de kogels, zij zal niet bezoedeld worden. Volk, leger en marine, alien vereenigd, zullen Spanje's eer redden." Hierop klonken duizende kreten „Leve Spanje leve het leger leve de marine waarna de gewezen minister Bercerra het woord nam. ,/Mannen van eer," zeide hij, /,tellen niet de krachten hunner tegenstanders. Zweren wij, dat, in dit plechtig oogenblik, ons leven, onze fortuin ter beschikking zijn van leger en marine, teneinde Spanje's eer te redden, en dat wij onzen plicht zullen vervullen, wat er ook gebeure." De houding der bladen is verrassend eenparig. El Imparcial constateert dit, en voegt er bij, dat alle partijen bereid zijn, de gevolgen eener vrede- breuk met Duitschland te trotseeren, eene vrede- breuk welke Spanje niet heeft uitgelokt. De Imparcial wijst op de houding der geheele Europeesche pers, welke jegens Spanje zoo sympa- thiek is, en zegt dat Duitschland, hetwelk zich eenmaal weder met zijn groote politieke mede- dingers Engeland en Erankrijk zal moeten meten, wel met Spanje rekening mocht houden, Spanje, z/waar de vaderlaudsliet'de zich tot dolheid, tot razernij verheft." De Epoca vraagt om vermeerdering der zeemacht. z/Eenige schepen van nieuwere constructie zouden voldoeude ziju om ons de verlangde genoegdoening van Duitschland te doen verkrijgen." De houding der Duitsche bladen is zoo koel tegenover de opgewondenheid in Spanje, alsof men niet dacht dat Spanje ooit de bedoelde schepen, of den lust om~ er gebruik van te maken, zou machtig worden. In een officieel verslag over de jongste aard- beving in de provincie Cashmere leest men: De inwoners gevoelden den eersten schok op 30 Mei. Vele huizen werden beschadigd, maar er waren geen menschenlevens te betreuren. Van dat tijdstip tot op het einde vau Juni deden zich van tijd tot tijd nieuwe schokken gevoelen. Eenige steden en een groot getal dorpeu werden tot puin verwoest; 6500 personen verloren het leven; tweemaal zooveel werden gekwetst; 26000 schapen en 8000 stuks ander vee kwamen om. Het getal huizen, welke bij de ramp instortten, beloopt 70000. Na de waarschuwing van Dinsdag, heeft de burgemeester van Amsterdam nu een aanmaniug laten volgen; men vleit zich, dat dwangbevel en executie onuoodig zullen blijken. De achtste maand is nog niet ten einde en reeds zijn de kiezers voor den gemeenteraad te Maassluis dit jaar acht malen tot de vervulling van hun burger- plicht opgeroepen. Een dag te Amsterdam In de Goudsbloemstraat onstond een hevige twist tusschen twee mannen, welke zoo hoog liep, dat zij handgemeen werdeneen der vechtersbazen werd met een zware wond aan het hoofd naar huis gebracht. Op den O. Z. Voorburgwal verweet een vrouw haar echtgenoot, dat hij naar den Dam was geweest om eens rond te zien, waarbij hij niets anders kon oploopen dan sabelhouwen. Da echtgenoot repliceerde, waarop zijn wederhelft zoo boos werd, dat zij een paar haarspelden uit haar coiffure trok en daarmee 't gezicht van haar echt genoot inerkbare kenteekeneu toebracht. De man greep toen de vrouw op en wierp haar tegen de straatsteenen, waardoor zij een ernstige wonde aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 2