a Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2117. Zaterdag 29 Augustus 1885. 25* Jaargang. A flossing geldleeningen AANBKSTED1NG. Binnenland, E E N OFFER. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere latter# worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaartot veel verminderden prijs. Bit bind verse hi jilt Dtnsdas- en VrljdJigavond bij den nltgever P. J. VAN D E S A N D E te Ter Neuzen. GEMEENTE TER NEUZEN. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat de nog niet uitgelote aandeelen der ten laste der geineente loopende geldleeningen zullen worden afg'elost, t. w. die der leeningen van 1868 en 1876 met 30 September en die der leening van 1872 met 14 October aanstaande, of vroeger, ter verkiezing der belangbebbenden waartoe de houders de certificaten der aandee len tijdig ten kantore van den Gemeente-Ontvanger behooren aan te bieden, - zullende na bovengenoemde tijdstippen in geen geval meer reuten er van worden te goed gedaau. Ter Neuzen, 28 Augustus 1885. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN zullen op Maandag, 31 Augustus a. s., des voormiddags 9£ ure, in het gemeente-raadkuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, AASBESTEDEN: het uitbreken van bestrating, het vervoer van keien en klinkers, het maken van klinkerbestrating enz. De voorwaarden liggen ter secretarie ter lezing. Ter Neuzen, 25 Augustus 1885. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Op Douderdag, 3 September, 's namiddags half drie, zullen Burgemeester en Wethouders van Sas van Gent, trachten AAN TE1BESTEDEN Het verrichten van eenige ver- anderingen aan de gemeenteschool. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden den 29 Augustus e. k., des namiddags te half drie. Gedrukte bestekken zijn ad 0,25 verkrijgbaar bij den Gemeente-Secretaris. L. STEVENS, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. FEUILLETON. l) Vrij naar het Duitscli. In een eenvoudig net gemeubileerde kamer van een woonhuis te Hamburg, zat in den morgen van het jaar 18.. een man, die hoogstens 26 jaar oud kon wezen. In weinige woorden kunnen we den persoon, den held van ons verhaal, Herman Wash, beschrijven. Het zou op het eerste gezicht moei- lijk geweest zijn, beslist te zeggen van welken laudaard hij was. Bij een gewoue gestalte deden zijne gitzwarte haren en dito oogen aan 't Zuiden denkenzijne vlugge bewegingen, de radheid van zijn tong verrieden zijn afkomst uit het Noorden. Herman Wash was sedert eenige jaren in den vollen zin des woords een gelukskind. In eene Engelsche zeeslad geboren, had hij vroeg zijne ouders verloren, die hem slechts een honderd pond sterling nalieten. Beter dan dit schraal erfdeel bezat de jonge Herman een schat van kennis in handelszaken, in enkele jaren op het grootst kantoor te Goole opgedaan, een on- dernemingsgeest, die geen grenzen kende, en, wat meesttijds beter dan dit alles is, veel geluk. Voor hem was Goole weldra te klein. Hij moest naar Hamburg, waar de handel zijn hoofdzetel heeft opgeslagen. Vijf jaren had hij hier gewerkt, ge- JPolitieLt Overzicht. Te Konstantinopel is Engelands afgezant, Wolff, aangekomen na zich als een gewoon sterveling aan de wetten der quarantaine onderworpen te hebbeu. De oogen der politici zijn daarheen gericht en reeds door de gezanten van verscheiden mogend- heden inlichtingen over deze zending aan de Porte gevraagd. Ook het doel der samenkomst te Krem- sier en de reis van den Czaar over Berlijn naar zijn schoonvader, den Deenschen Vorst, is niet geheel openbaar. De toestand der bevolking in Spanje blijft nog hoogst treurig van wege het heerschen der cholera de gisting onder het volk. Daarbij komt nu nog het conflict met Duitschland over het bezetten der Carolinen. Of men deze groep eilanden voor Spaansch grondgebied moet houden Op alle kaarten zijn ze tot dusverre als zoodanig voor- gekomen en door alle staten stilzwijgend erkend. Maar ook hier zal het recht van den sterkste weer moeten gelden. Bismarcks antwoord op het door Spanje ingediende protest is luidende, dat de Caro linen beschouwd worden als niemand toebehoorende. Nu kan ieder weten waar het heeu gaat. In Spanje is men echter niet tevreden met de ont- t'utseling, maar zal 25000 man naar de Philippijnen zenden om over de Carolinen te waken. De Duitschers zitteu er echter eenmaal en gaan niet zoo spoedig. Bismarck is echter zoo goed geweest te zeggen, dat, zoo Spanje het recht van eigendom behoorlijk kan bewijzen, van de annexatie zou worden afgezien. Wat /behoorlijk bewijzen" is, dat zal de Duitsche premier zelf wel gaan uitmaken. Spauje zou kunnen bewijzen, dat het de halve wereld bezit en dat de wederhelft aan Portugal toekomt. Daar is immers door zekeren Paus eene lijn getrokken, die de grens aanduidde tusschen Spaansch en Portugeesch grondbezit. Dat de Duitsche Rijks- kanselier van zoo'n lijn niets wil weten, daarop kan men rekenen. In Rusland is men sedert het optredeu van het Ministerie Salisbury minder op zijn gemak, vooral wordt in Petersburg met leede oogen gezien, hoe de tegenwoordige Engelsche Premier zijne pogingen om aan Engeland's isolement een einde te maken, met goed gevolg ziet bekrooneu. Vooral de toe- nadering tot Duitschland is der regeering te Petersburg een doom in het oog. De berichten uit het zuiden van Frankrijk luiden nog ongunstig. Dr. Brouardel geeft in zijn cho lera-rapport bizonderheden omtrent den hygienischen toestand in Marseille, die aan het ongelooflijke grenzen. Weder heerscht de cholera in de vier vuilste wijken der stad, Hotel-Dieu, Beurs, Stadhuis en Westkade. //Alle vuil," schrijft Brouardel, wordt daar op straat geworpen. Zinkputten zijn er in die huizen niet, in eenige straten staat in een hoek of in de gangen der huizen eene ton en altoos vloeit studeerd, geblokt, en wat veel zegt voor een En- gelschman, hij sprak op 'toogenblik een vijftal talen als zijn moedertaal. In de vijf jaren, dat hij in de groote Elbestad met bewonderenswaardige volharding had gewerkt, was hij een gefortuneerd koopman geworden, zonder daarom op schatten te kunnen bogen. Alles was hem dan ook meegeloopen, hoe excentriek zijne ondernemingen ook waren. En dat deze excentriek waren zal ons dit verhaal doen zieu. Wij zullen over onzen geluksvogel verder niets zeggen, maar aan de phantasie onzer lezers overlaten hem nog een dozijn of wat goede eigenschappeu, kleine on- deugden enz. toe te schrijven. Herman Wash zat op zijn gemak een sigaar te rooken, in een dik boek te blaren en zoo tusschen- beide een geeuw te onderdrukken, evenals iemand die een oogenblik uitrust van zeer alledaagsche bezigheden. Niets verried dat hij aan't begin was van een grootsch, buitengewoon werk. Onze Engelsch- man had nl. niets minder gedaan dan zijn Hol- landschen makelaar Bank last gegeven een schip voor hem te koopen, te laden met voortbrengselen der nijverheid uit het vasteland, een kapitein te zoeken enz. Hiermee zou hij even naar China, naar Hongkong gaan en zaken doen In zijn dolce faruiente werd Wash gestoord door een bescheiden tikje op de deur. z/Binnen riep onze koopman. De deur gaat open, een klein, dik, gocdig die over. In de oude haven komen alle riolen der stad bijeen; het water is zwart en stinkend en op de oppervlakte vol blazen van vuil. Vele riolen zijn geheel onbedekt. Aan den oostelijken oever toonde de maire ons een huis, dat 700 inwoners bergt en slechts twee trappen heeft. De bewoners werpen van de vijfde verdieping hun vuil in het benedenportaal. De mesthoopen worden eerst weg- geruimd als zij eenige kubieke meters groot zijn. Een kinderschool, in een nauw, donker vertrek, was geheel verpest door de lucht der privaten." Geen wonder, dat de Academie de Medicine hierop den wensch uitte, dat de wet van 1850 op de ongezonde woningen gestreng in toepassing mocht worden gebracht. Waar geen sporen van epidemien zijn, daar viert men feest. Daaraan heeft een Franschman behoefte, al moet hij dan ook feest- viereu ter gedachtenis aan nederlagen uit //l'annee terrible." Binnen de rotswallen van Gibraltar bevindt zich nog altijd Zebehr-Pacha, wachtende op zijn vonnis, beschuldigd zijnde van hoogverraad. De Evening Standard verneemt, dat eenige zijner persoonlijke vrienden zich tot Lord Salisbury gewend hebbeu om te verkrijgen dat hij te Louden zal overge- bracht en zijn proces aldaar publiek behandeld zal worden Zij zijn overtnigd, dat het Zebehr- Pacha gemakkelijk zal zijn, zijne onschuld te be wijzen, en betoogen, dat zulk eene gelegenheid om zich te rechtvaardigen niet geweigerd mag worden aan een man van het karakter en het gedrag van Zebehr-Pacha, die regelrecht van de familie der Khalifen afitarat. Zij wijzen met nadruk op het verschil in behandeling van Arabi- Pacha, die openlijk als rebel veroordeeld, en toch zoo zacht behandeld is, en Zebehr-Pacha, tegen wien men slechts eenige onbepaalde beschuldi- gingen, heeft, en wien men niet alleen te Gibraltar eene vrije wandeling weigert, maar zelfs het ontvangen van bezoeken zijner vrienden. De avond van eergisteren is te Amsterdam vrij rustig voorbij gegaan. Wel dreigde het een oogeublik weder warm te worden, toen een brigade politie-agenten langs den Dam trok en een bende zingende en fluitende jongens zich daar achter aansloot. De politie vergenoegde zich echter in den beginne alleen met zich te vertoonen, en den nieuwsgierigen, die minder talrijk waren dan de vorige avondeu, te verzoeken door te gaan. Tegen tien uur trokken echter de kwajongens in den omtrek van het Beurspleiutje bijeen, waar zij den moedwil hadden, enkele lantaarns uit te draaien en de ruiten van het gebouw, waarin vroeger een der administratiekantoreu van de H. manneke, dat reeds verscheidene zomers moest tellen, treedt binnen. Na de gewone plichtplegingen zegt de Hollander kalm en bedaard ,/Mijnheer, uw last is volbracht; de Zeemeeuw is gekocht, de lading aan boord, alles geassureerd voor f 80,000 en kapiteins heb ik in soorten, maar alvorens u een dezer voor te stellen, moet ik u nogmaals wijzen op het roekelooze uwer on- derneming. Ik acht mij dit verplicnt, daar we reeds jaren zaken doen. Bedenk het is u tot hiertoe in alles meegeloopen, nu kan het tegenvallen; thans stelt ge uw vermogen, door zooveel arbeid verkregen, op het spel, bovendien uw leven, als ge bij uw dwaas voornemen blijft mede te varen - en ge spreekt geen Chineesch!" z/Wanneer kunt ge mij inlichtingen verschaffen omtrent de kapiteins vroeg Herman, alsof hij de welgemeeude waarschuwing van den braven man niet gehoord had. *Als T moet, heer, binnen een half uur, maar //Het is nu half tien, Bank, om tien uur wacht ik u." „Maar z/Laat dit aan mij over, vadertje, dat komt terecht, ik zal onderweg Chineesch leerenant- woordde Wash op de onuitgesproken vraag, terwijl hij zijn makelaar en vriend de hand drukte. Deze verdweeu met een zucht, die uit zijn voeten scheen te komen, maar zijn jongen patroon hartelijk deed lachen. IJ. S. M. was gevestigd en dat van achteren op dit pleintje uitkomt, met steenen in te werpen. Toen dat aanhield, kwam een tiental agenten opdagen, die hen uit elkander joegen. De politie nam overigens den verstandigen maat- regel, om niet door onnoodig machtsvertoon de menigte eerder te verzamelen dan te verdrijven. De dienst werd waargenomen door het gewone aantal agenten en de Dam had tegen elf uur, half twaalf, toen de trams voorgoed wegreden, die dezen avond haar rit niet hadden gestaakt, zijn gewone voorkomen herkregen. Langzamerhand was dit overal het geval. Wel was tegen half twaalf uur weder een brigade van veertig man agenten op den Dam aanwezig, maar zij vond niets te doen. Yoegt men hierbij dat nog in de omliggende wijken losse steenen voorhanden waren, die door de politie worden bewaakt. Van arrestatien heeft men evenmin als van ver- wondingen gehoord trouwens waar de politie het noodig oordeelde handelend op te treden, werd van den stok gebruik gemaakt. Wel schijnt een politie-agent zich licht aan de hand bezeerd te hebben, maar overigens bleef het daarbij. Dat de sluikhandel op de oostelijke grenzen van Drenthe op groote sc'naal gedreven wordt, tan weder uit het volgeude blijken. In den nacht van 22 op 23 dezer hadden de te Valthermond gestationeerde rijks-ambtenaren het geluk eene aanhaling te doen van 48 liter spiritus, ad 86 pCt., welke door 5 personen werd vervoerd. Drie van het vijftal gelukte het te ontkomen, doch de twee anderen, welke den last droegen, werdeu overrompeld en herkend. In korten tijd hebben de commiezen aldus on- geveer 100 liter spiritus buit gemaakt. De gewezen agent van politie v. L. te Delftshaven, is eergisterochtend, door de rijks politie aangeliouden en overgebracht naar de cel- lulaire gevangenis te Rotterdam. Zooals men weet, wordt v. L. verdacht, eenen man in de Piet Heinstraat eene woude op het hoofd te hebben toegebracht, waaraan deze zou zijn overleden. Bij een depothoudster van postzegels op de Gelderschekade te Amsterdam, had een vischkoopers- knecht in de vorige week zich door oplichting weten meester te maken van een vrij aanzienlijke hocveelheid postzegels. De politie van Nieuwer- Amstel, waarheen van den oplichter bericht gezonden was, nam den dader in arrest. Uit Rotterdam wordt gemeld: Eergisteren ochtend verzamelde zich alhier op den weg, onder het spoorwegviaduct, eene talrijke menigte mannen en vrouwen. Het bleek al spoedig, dat zij aldaar bijeengeroepen waren tot het houden van een ver- gadering. Van wien de oproeping is uitgegaan is Het half uur was voorbij, en gewoon aan't stipt uitvoeren van wat hem was opgelegd, stond onze Mentor voor zijn patroon. Hij kende zijn vriend, wilde dus zijne waarschuwing niet herhalen en begon zijn candidatenlijst te lezen No. 1. Een Duitscher, thans zonder schip, goedig, maar een weinig lui. No. 2. Een Hollander, een echte zeeman, meermalen naar Oost-Indie geweest, maaris zoo nu en dan dronken. No. 3. Een Noor, eveneens goed zeeman, eeus de linie gepasseerd, wil het wageu. No. 4. Een Spanjaard, die zonder schuld zijn schip verloor, best zeeman, maar uiterst streng voor de matrozen." //Stop! onnoodig verder te gaan," viel Wash den makelaar in de rede. //De laatste bevalt me, wanneer kan ik hem spreken p" ylleden middag omstreeks 2 uur kan hij bij u zijn." Zeg dat ik hem wacht." Op het aaugeduide uur was Don Rame, een Spanjaard van top tot teen, voor Wash. Het gesprek was kort. Op de vraag of hij in staat was de Zeemeeuw in China te brengen, antwoordde de zeeman //Met Gods hulp, ja." //Kunt ge voor de equipage zorgen?" //Binnen twee dagen kan ik het zeegat in." z/Welnu, overmorgen vertrekken we, ik doe de reis meA De voorwaarden heeft mijn makelaar u WANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 1