(iemengde berichten. Handelsberichten. passen. Binnen weinige jaren, verwierf hij zich een groot vermogerij en zijn werkzame geest zag weder naar nieuwe bronnen uit, waarmede met frissche kracht de welvaart van de vaderlandsche Industrie werd gevoed. Gedureude zijn verblijf in Engeland, was het zijnen scherpen blik niet ontgaan, dat de Engelschen, zooals op menig ander gebied, veel verder waren in het spinnen, dan de vastelands-bewoners, en aan- gemoedigd door zijn succes, besloot hij te trachten, in de zeer gebrekkige inrichting der spinnerijen die verbeteringen algemeen in te voeren, waarvan Engeland tot nu toe het monopolie bezat. In een tweetal werkjes, oulangs verschenen, getiteld ,/Livinus Bauwens en de opkomst der katoennijverheid in Ylaanderen" door Odilon Perier (Ad. Hoste, Gent, 1885) en ,/Lieven Bauwens," door J. M. van den Dale (J. Yuylsteke, Gent, 1885), worden ons de tallooze gevaren en hindernisseu geschetst, waaraan hij blootgesteld geweest is, doch eindelijk is het hem toch gelukt, hot katoen- spinnen op die hoogte te breijgen waarvan het zich langzamerhand tot de tegenwoordige volkomen- heid heeft ontwikkeld. Eerst onder Napoleon en later' onder Willem I heeft hij er zeer veel toe meegewerkt, ook in ons land, in dezen tak van nijverlieid nieuw leven te brengen. Op den 17 Maart 1822 overleed hij te Parijs op 53jarigen leeftijd, na een welbesteed leven, waarvan het tegenwoordige geslacht nog de vruchten plukt. Yolgens het Handelsblad van Antwerpen heeft de tentoonstelling aldaar reeds 1 millioen 500,000 bezoekers gehad, en beliep het //inkomgeld," op 15, 16 en 17 Aug. 100,000 francs. Masala en zijn groep zwartjes vertrekken den 28 dezer. Het frissche seizoen van September zou voor de Afrikanen wel eens gevaarlijkkunnen worden. Bovendien verlangen Masala c. s. naar huis. Ze hebben genoeg van de wonderen der Europeesche beschaving. Te Erith (graafschap Kent) aan de Tkeems is een door een groot aantal ingezetenen en oever- bewoners van andere plaatsen bezochte vergadering geliouden om op het nemen van afdoende maatregelen aan te driugen tegen de vervuiling en de verpestende uitwasemingen van de rivier de Theems, die zich dezen zomer wederom zeer ten nadeele van de planten aan de rivier hebben doen gevoelen. Er werd een motie aangenomen, waariu op het gevaar voor de openbare gezondheid werd gewezen en bij het bestuur van de Loudensche openbare werken Board of works") aangedrongen om krachtig de hand te slaan aan een meer afdoend stelsel van zuivering der hoofdstad. He opgewondenheid in Spanje over het be- zetten der Carolinen-eilanden door Duitschland is zoo sterk, dat het gouveruement zich genoodzaakt ziet met het publiek in te stemmen. Wanneer de ministerieele bladen met die der oppositie wedijveren in het declameeren tegen den hoon en het onrecht, die Spanje zijn aangedaan, dan geschiedt dit zeker omdat het Ministerie overtuigd is, dat zijn eigen bestaan zou gevaar loopen, indien het aan de oppositie zulk een geduclit wapen als deze agitatie in handen liet. Ook voor den Koning, wien reeds meermalen zijne sympathie voor Duitschland werd verweten, zou het gevaarlijk zijn geweest. De Carolinen-eilanden zijn gelegen in den Stillen Oceaan, tusschen den 5n en lOn breedtegraad ten noorden van den evenaar en den 135n en 161n lengtegraad. Zij vorraen een groep bergachtige en koraalachtige eilanden, op ongeveer gelijken afstand van de Philippijnsche eilanden en van Nieuw- Guinea. Van de vijf honderd eilanden of eilandjes, welke die groep uitmaken, zijn een groot gedeelte onbewoond. Het grootste eilaud, dat cirkelvormig is, heeft slechts eene doorsnede van 20 kilometers. De Carolinen—archipel is verdeeld in drie onder- •scheidene groepsnde westelijke groep met 5 groote eilanden, de middengroep met 25 en de oostelijke groep met 8. Het Ponapi—eiland, het bslangrijkste van den archipel, bevindt zich in de westelijke groep. Het dient tot schuilplaats voor de walvischvangers. Er wordt een nog al belang- rijke handel gedreven. De Europeesche schepen brengen er ijzeren voorwerpen, tabak, wijn, sterke dranken enz. aan, terwijl de inboorliugen in ruiliug cocos-olie geven. De bevolking van Ponapi wordt geschat op 5000 inwoners. Het eilaud Yap of Gouap, dat evenals Ponapi eene kleine Europeesche ko- lonie bevat, telt 2000 inwoners. Het klimaat dier eilanden is zeer aangenaam. Er zijn prachtige bosschen van palm-, cocos— en brood boomen. De totale bevolking der eilanden wordt geschat op ongeveer 20,000 zielen. De inboorlingen schijnen te behooren tot verschillende typen. De kleur der huid is voor het meerendeel een lichte olijf- kleur. De inboorlingen zijn behendige zeelieden zij ondernemeu dikwijls groote zeereizen naar de naburige eilanden. Latere berichten, dd. 24 Augustus, melden omtrent dit ernstig incident het volgende Het antwoord van Prins Bismarck is te Madrid ontvangen. llet zal inorgen openbaar worden geinaakt. Men verzekert, dat Duitschland zijne aauspraken handhaaft. De gewezen Ministers Martcs en Baerro hebben gisteren, van het balcon van het militair casino de manifestanten toegesproken. Zij verklaarden, dat tot elken prijs de eer der Spaansche vlag moet worden verdedigd. vVolk, leger en vloot zijn daarin eensgezind en zullen haar weten te ver- dedigen. Mannen van eer, moeten nooit vragen naar de getalsterkte des vijands. Het is een plechtig oogenblik. Leven en bezitting stellen wij ter beschikking van leger en vlootHunne woorden werden begroet met den herhaalden kreet van ffleve het leger en de vloot Volgens gerucht zal Spanje 25,000 man naar de Philippijnsche eilanden zendcn. Het Gouver uement ontvangt talrijke adressen, waarin wordt aangedrongen op handhaving der integriteit van het grondgebied. De Koning is te Madrid aangekomen en heeft den Ministerraad gepresideerd. Het verhaudelde wordt geheim gehouden. Bij het departement van marine heerscht groote bedrijvigheid. Alle zee-officieren, die verlof hadden, zijn opgeroepen. De bladen in de provincien stemmen in met de manifestatie van gisteren. De inwoners van Madrid brachten gedureude de afgeloopen week angstige dagen door. Het aantal choleragevallen steeg nl. plotseling van 33 aangetasten met 24 sterfgevallen, tot 54 met 38. Den volgenden dag telde men 48 aangetasten, waarvan er 37 overleden. Gelukkig daalden die cijfers volgens de jongste berichten weder tot 31 met 16. Aanvankelijk maakte de epidemie in de hoofdstad haar slachtoffers onder alle standen thans heeft zij zich echter op eenmaal in de dicht bevolkte wijken der armen genesteld. In twee wijken, o. a. waar werklieden en behoeftigen in ongezonde wonitigen verblijf houden, werden in twee dagen 63 personen aangetast, waarvan een 40tal bezweek. Onmiddellijk heeft men de twee besmette straten doen ontsmetten, uitrooken en reinigen, en wel in de eerste plaats de Calle del Amparo, waar niet minder dan 8250 personen in ongeveer 80 ellendige wouingen verblijf hielden. De autoriteiten verstrekken aan de armen, om hen gerust te stellen, zwavel, hout om s nachts groote vuren aan te leggen en een soort van ont- smettingsmiddel, waarmede de Madridsche damp- kring thans als het ware geheel is doortrokken. Yerder worden de familieleden van aangetasten of overledenen, indien zij daarin toestemmen, naar de wel bewaakte tenten of barukken gezondenweigeren zij, dan moeten zij gednrende een week binnenshuis blijven en worden door personen die een huisgenoot aan die ziekte verloren hebben, bewaakt, hetgeen natuurlijk ongunstig op hun gezondheidstoestand weikt. Op het platteland gelasten de overhedcn het onmiddellijk vervoer naar een hospitaal van elke zieke, die maar eenigszins wordt verdacht. Een windhoos, die Yrijdag boven Kralingen woedde, heeft in den polder Prins Alexander veel nadeel aan den landbouw berokkend; op eenige stukken land werden de vruchten totaal ver- uietigd. Een drietal branden, die in de vorige week in de gemeeute Groessen, bij Zevenaar, uit- braken, zijn gebleken gesticht te zijn door een dienstbode, die aan verstandsverbijstering lijdt. Uit de bedelaarsgestichten Veeuhuizen en Ommer- sclians zijn in de vorige week weer 4 mannen ontvlucht. Aan de Utrechtsche ijzergieterij is opgedragen de spoorwegbrug bij Kuilenburg zoo- danig te versterken, dat twee treinen elkander daarop zullen kunnen passeeren. Tegen een Eries uit Sloten, die, wegens dronkenschap in ver- zekerde bewaring gesteld, den vloer van zijn ge- vangeuis vernielde ,/Om wat te doen te hebben," is voor het gerechtshof te Leeuwarden 2 maanden celstraf geeischt. Een bakker uit de Limb gemeeute Noorbeek zal f 400 boete hebben te betalen voor 16 ontduikingen van het kwitantie- zegelrecht, waarop hij betrapt werd. Er wordt gewaarschuwd tegen het vliegendoodend papier, waarop ,/Mort aux mouches" staat. Een kind is reeds vergiftigd. Onder de personen, die schade- vergoeding zullen erlangen voor de door hen door het bombnrdement van Alexandria geleden ver liezen, behooren 23 Nederlanders. De burgemeester W. Pott, van Winschoten, is na het faiflissement van zijn zoon in staat ver- klaard van kennelijk onvermogen. Nauwelijks had hij zijn ontslag genomen als burgemeester, of voor zijne wouing hadden samenscholingen plaats. Onder het geschreeuw der oproerige menigte Hop, hop, hop, hangt dien roode op gaven de leer- lingen de hoogere burgerschool eenig vuurwerk ten° beste. De familie Pott verliest met dat al eer en goeden naam en menig goedgeloovige zijn spaarpenningen bij deze geruchtmakende geschiedenis. De harddraverijen en wedrennen, verleden week bij Rotterdam gehouden, hebben den Bel- gischen ondernemer, die er de vorige maal 2000 bij inschoot, nu nog veel meer gekost. Er was weinig of geen deelneming van den kant des publieks. Men schrijft dit o. a. daaraan toe, dat er veel te weinig publiciteit aan de zaak was gegeven. Wie tegenwoordig iets bekend wil maken en" niet adverteert, heeft op geen succes te hopen. Na afloop van de zoo treurig geeiudigde onder- neming gaf de ondernemer aan zijn vrienden een diner "in het Hotel du Passage. Toen hij, zich daarheen begevende, op de Korte Hoogstraat kvtam, werd hij aangehouden door een deurwaarder, die hem 100 kwam vragen. Op last van den ondernemer was de tribune op het veld van de renbaan geschilderd en toen de schdder voor dit werk f 140 had geeischt, had de heer M. slechts f 40 willen betalen, verklarende, dat dit meer dan genoeg was. De schilder gaf de zaak den deurwaarder in handen en deze bracht nu den heer M. naar de gevangenis in gijzeling. De Belgische consul, wiens hulp werd ingeroepen, kon aan de zaak niets verauderen, waarom de heer M. 200 deponeerde, zich voorbehoudende om de zaak voor den rechter te brengen. Bij gelegeuheid der bedevaart miste een vrouw uit Raamsdonk te Kevelaar haar porte- monnaie met eenig geld en haar kaartje. Een medelijdend pelgrim gaf aan de mistroostige vrouw zijn kaartje en besloot zelf te voet terug te keeren, terwijl anderen haar nog eenig geld gaven. Toen zij aldus weder tevreden gesteld was, kreeg zij de tijding dat haar huis te Raamsdonk was afgebrand. Een gezin, van huisvesting beroofd, bewoont te Lithoien sedert eenigen tijd het lijkenhuisje der algemeene begraafplaats. De familie schijnt zich in deze eigenaardige woning goed tehuis te gevoelen, en blijkens de bijgetimraerten van stroo denkt men nog niet aan opbreken. Onlangs kwam een vreemdeling in het logement van den heer R. te Rozendaal, zich uitgevende voor koopinan, waarvan hij ook het voorkomen had. Hij zeide zijne portefeuille te hebben verloren, en wist hieraan een verhaal vast te knoopen, 't welk onwillekeurig vertrouwen moest inboezemen, waarom men hem, zonder den minsten argwaan, 100 verschoot. Tot heden evenwel is deze vreemdeling niet in dit logement teruggekeerd. Men vreest dus dat men, in plaats van met iemand, die vertrouwen verdiende, met een sluwen oplichter heeft te doen gehad. Naar men verneemt is hij in de richting van Belgie vertrokken. Yoor een blad, dat ronduit zijne opinie durft zeggen is Pimpleville, in Vermont, een lastige plaats. De aldaar verschijnende Post zeide onlangs,/de personen, die zich in de laatste weken met het stelen van schapen bezighielden, deden beter dat te laten. Wij weten heel goed wie wij op het oog hebben." Het gevolg van deze opmerking was, dat tachtig personen, in den loop der week, hun abonnement op het blad opzeiden. Een ongehuwde dame, Elodie Menetret, die van haar rente leefde, kocht in 1883 een buiten- plaats te Villemonble (Seine) en nam uit mede- lijden als gezelschapsjuffrouw, een oude keunis Euphrasie Mercier, bij zich in huis op. Twee maanden later verdween de rentenierster en de gezelschapsjuffer vertelde, dat zij in een klooster in Luxemburg was gegaan. Euphrasie Mercier liet in Luxemburg een valsche procuratie maken, waarbij zij gemachtigd werd, de renten van de verdwenen dame in ontvangst te nemen, verder ging zij aan het bouwen en liet haar twee zusters en haar broeder bij zich inwonen die voortaan met elkander een leventje van vroo- lijken Erans dachten te leiden. De politie had echter steeds een oog in het zeil gehouden en toen zij vernam, dat, ondanks de op de buitenplaats aangebrachte verbeteringen, Euphrasie en haar familie plan hadden om naar buitenlands te vertrekken, ontving deze een bezoek van het hoofd der veiligheidspolitie met zijn agenten, die zusters en broeder in heehtenis namen. Bij het onderzoeken van de aarde in de tuin, werden toen onder een kalklaag beenderen gevonden welke herkend werden van een vrouwelijk geraamte afkomstig, gebroken en verbrand te zijn. Het Mainzer Journal deelt mede, dat zich dezer dagen een heer, met tamelijk verloopenuiterlijk, zich noemende Dr. Yan B. uit Utrecht, bij een oogarts te Mainz kwam aandienen en steen en been klaagde over zijn ongelukkigen toestand. Op reis was hem niet alleen al zijn geld, maar ook zijn rondreisbiljet afhandig gemaaktde reis van Lud- wigsburg naar Mainz had hij, daar hij geen kaartje kon toonen, dubbel moeten betalen, en alles te zamen genomen bezat hij nu nog de luttele som van 2 mark. Hij vertelde verder, dat hij 1 jaar adsistent bij den beroemden professor Snellen te Utrecht was geweest; ook noerade hij nog ver- scheiden andere beroemde namen. De oogarts gaf hem een goudstuk, doch achtte het in de gegeven om- standigheden niet overbodig, den adsistent even op de tand te voelen. En ziet, van alle gewichtige operation, die naar zijn chef genoemd zijn, had de man geen flauw idee. Vermakelijk was het te zien, hoe hij uit de klem traclitte te komen. Eindelijk trok hij zich van het voortgezet examen terug, en restitueerde het geld, om, zooals hij voorgaf, uit zijne reistasch de noodige legitimatiepapieren te halen. „Collega" heeft zich echter niet weer vertoond. ZEGTIJDINGGH. Yan 21 tot en met 24 Aug. zijn in deze haven binnengekomen bestemd voor Gent 21 Aug. Eng. stoomb. Ealcon, kap. Hewitt, van Hull met stukg. Zweedsche stoomb. Saga, kap. Pahlson, van Ljusne met hout. 23 Aug. Eng. stoomb. Electro, kap. North, van Hull met stukg. Eng. stoomb. John Wells, kap. Woodhead, van Goole met stukg. Eng. stoomb. Lobelia, kap Luraley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Bittern, kap. Cotter, van Liverpool met stukg. Zweedsche bark Architect, kap. Van Liewen, van 's Kelleftea met hout. 24 Aug. Eng. stoomb. Resolute, kap. Smith, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Leona, kap. Atkinson, van Gools met stukg. Zweedsche stoomb. 's Kelleftea, kap. Sundell, van 's Kelleftea met hout. Van 21 tot en met 24 Aug. zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent 22 Aug. Nederl. stoomb. Prima, kap. Pfeifer, naar Grangemouth ledig. Eng. stoomb. Kirkheaton, kap. Moore, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dimberliue, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Ealcon, kap. Hewitt, naar Hull met stukg. 23 Aug. Eng. stoomb. Woodstock, kap. Eulton, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Jordan, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Stentor, kap. Gdes, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden: 21 Aug. Eng. stoomb. Euterpe, kap. Tonkin, van Bilbao met menerie. 22 Aug. Eng. stoomb. Lady Mostyn, kap. Richards, van Bilbao met me nerie. 23 Aug. Nederl. stoomb. Mercurius, kap. Hindelopevan Londen met stukg. 24 Aug. Noordsche stoomb. Tosnes, kap. Larssen, van Erede- rikstad met hout. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 21 Aug. Eng. stoomb. Gevalia, kap. Akerson, naar Stettin met straatsteen. 22 Aug. Duitsche stoomb. Russia, kap. Holzhuter, naar Stettin met straatsteen. 23 Aug. Nederl. stoomb. Ondine, kap. De Jonge, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Apollo, kap. Evans, naar Liverpool met stukg. Van 21 tot en met 24 Aug. werden langt de Oostsluizen alhier 46 binnenvaartuigen op en 33 afgeschut. 319de ST AATSLOTERIJ. 3e klasse. Trekking van 24 Augustus. Prijzen van f 100 en daarboven. 25000 no. 8851. 2000 17839. 1000 3342. 400 16882 19647. 100 5420 17138 19089 19994 20663. PIIIJZEN DER EFFECTED Amsterdam, 24 Augustus. H 1* Rotterdam, 24 Augustus. Gent. Londen, K O E R S VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per 14 Aug. 21 Aug. 2ioo lioo 24 Augustus. HEX GEL D. f 47,00 h/47,70 12,03 y 12,07$ Nedkrland Belbie. Frankrije Rusland. PoLEN OOSTENRIJE IIONGARIJE Italik. Spanje Turkije. Egypte. Portugal. Amerika. Brazimr. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aandeel Handelmaatschappij dito exploitatie Ned. staatsspoorw. Certificaten bij Rotschild Inschrijvingen Obligation 1798/1855 dito Hope Co. 1855 6e aerie dito 1000 1864 ditc Oostersche leening 2e aerie dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866. Oblig. Hope Co. Leening 1860 Inscript. Stieglitz Co. 2e a te L. Obligation 18671869 Certificaten. Aandeel spoorweg Gr. Maat Oblig. di o Aand. Baltiache spoorweg dito dito Jelez Orel dito spoorweg Poti- f'ifiis dito dito Charkow Azow Zuid West spoorwegraaatschappij. Schatkist obligation Oblig. in papier Mei Nov. dito dito Feb./Aug. dito metall. in ailver Jan.'Juli. dito dito April/Oct. Schatkistbiljetten Certific. Amsterdam Obligation Buitenl. dito Binnenlandsche Inschrijving Alg. schuld O'ol. Leening 1876 Obligation Obligation (1877; dito (1876) Illinois certificaten van aandeel Union Pacific hoofdl. dito Oblig 1865 dito 1875 2) pet. 61} 3 82* 4 101* 5 21 8 5 5 5 5 5 5 5 4 4 6 5 8 •t 5 5 5 4 5 5 5 5 5 5 5 4 3 4 6 5 5 84} 99* 58 931 93* 128* 90* 831 39* 117 95 55} 941 94 94} 58tf 84} 66} 87A, 66^ 100} 42} 135 97« Bij rnimen aanvoer van jarige Tarwe, ging deze langzaam aan 20 a 40 cents lager van de hand. Puike Zeeuwsche en Vlaainscbe Tarwe f 7 30 a f 7.70, miudere 6,70 a 7,20 Rogge 5,60 a 5 80 raindere 5,30 a 5 50. Gerst 4,50 a 4 80 nienwe j 4 00 a 4 40. Haver korte f 4 00 a f 4,75 lange 3,00 a 4,00. Paardeboonen 6,00 a J 6 49 miudere f 5 70 a f 6,20. Duivenboonen 6 50 a f 7,50. Brninebwnen 6 50 a 8 50 mindere 6 50 a 7 50. Witteboouen Wnlchersche 9,00 a 12,00. Erwten 8,60 a S 80. mindere 7 50 a 8,25 Kanariezaad baste f 9,50 a f 10,00, mindere 8,75 a f 9,25. Koolzaad 8,10 a 8,75, Zaailijnzaad f 11,50 a f 12 25. Eieren J 3,50 a f 3 60 per 100 stuks. Aardsppeler. Zeeuwsche 1,30 a f 1 40. Zeeuwsche Ajuin 1,70 per 60 kilo. Tarwe, witte, 100 k., id. Roode Rogge Gerst Haver Boekweit, p. beet. Duivenboonen Paardenboonen Koolzaad 100 k. Lijuzaad Kempzaad Lijnkoeken Koolzaadkoeken Kempzasdkoeken Eieren per 26 stuks Granen stil. Tarwe en Mais lager. fr. 20,00 a 21,00 fr. 21,00 a 22,00 15^25 I', 16 00 15J5 1600 16,50 17,00 17,00 18,00 18.50 19,00 18 00 18,50 13,75 13 75 17.75 17 75 15,00 15,00 ,,26,00 26,00 ,,27,00 29,00 27,00 28,03 22*00 23^00 22^00 23^00 17,00 18,00 17,00 18,00

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1885 | | pagina 3